Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,657 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Απαγόρευση καπνίσματος ή άτμισμα σε δημόσιους χώρους

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gademis
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 13:26, 30-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Phoebe
Τα μπουζούκια την γλιτώνουν προς το παρόν!

Κάποια στιγμή είχαν βγαλει ένα τηλέφωνο που μπορείς να κάνεις καταγγελίες για παραβάσεις! Ξέρετε αν υπάρχει ακόμα;
Για να το βάλω στις κλήσεις sos!
1142!!

πέρα από την πλάκα κι εγώ speeddial 3 θα το χω.. κυρίως επειδή λυπάμαι τους καημένους μαγαζάτορες που θα το τηρήσουν και θα βρεθούν άδειοι επειδή ο δίπλα παρανομεί.

edit: ο νόμος βέβαια αφήνει πάλι παράθυρο, τη ζωντανή μουσική. Οπότε όταν βγαίνετε για καφέ μην ξεχνάτε¨τσιγάρα / αναπτήρα / μπαγλαμαδάκι ( διατίθεται πλέον στα καταστήματα με είδη καπνιστών) .

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gademis : 30-08-10 στις 13:52.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 14:51, 30-08-10:

Αυτο με την μειωση για καταστηματαρχες δεν την εννοησα...δλδ το μειωσαν ωστε να μπορει να το παραβιαζει και να αντεχει το προστιμο ;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 15:06, 30-08-10:

Όχι, εννοώ ότι αν σε μια περιοχή εφαρμοσθεί καθολικά η απαγόρευση θα υπάρχει ένα μικρό ποσοστό χασούρας για τα μαγαζιά, λόγω πελατών που δεν θέλουν να πάνε πχ για καφέ χωρίς να καπνίσουν. Αν όμως εκεί κάποιοι παρανομήσουν αφήνοντας καπνιστές η πτώση τζίρου στα μαγαζιά που θα προσπαθήσουν να επιβάλλουν την απαγόρευση θα είναι δραματική, αφού θα είναι πολύ εύκολο στον καθένα να πάει στη δίπλα καφετέρια ή σε άλλο εστιατόριο. Αν δεν υπάρξει αστυνόμευση ο συγκεκριμένος νόμος είναι καταδίκη για όποιον επαγγελματία προσπαθήσεις να τον εφαρμόσει.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,246 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 15:17, 30-08-10:

Δεν παίζει να πάω σε καφετέρια ή ταβέρνα και να μην μπορώ να καπνίσω. Πάω για να διασκεδάσω κι όχι για να καταπιεστώ.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 15:26, 30-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Δεν παίζει να πάω σε καφετέρια ή ταβέρνα και να μην μπορώ να καπνίσω. Πάω για να διασκεδάσω κι όχι για να καταπιεστώ.
Πάντως τον τελευταίο χρόνο παρατηρείς όλο και περισσότερο παρέες να μαζεύονται σπίτι, μετά και από αυτό ένας βλέπω να κάνει χρυσές δουλειές. Ο ζαχαροπλάστης!
Με άδεια χέρια επίσκεψη δεν πας. Πας;

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:26, 30-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από gademis
Όχι, εννοώ ότι αν σε μια περιοχή εφαρμοσθεί καθολικά η απαγόρευση θα υπάρχει ένα μικρό ποσοστό χασούρας για τα μαγαζιά, λόγω πελατών που δεν θέλουν να πάνε πχ για καφέ χωρίς να καπνίσουν. Αν όμως εκεί κάποιοι παρανομήσουν αφήνοντας καπνιστές η πτώση τζίρου στα μαγαζιά που θα προσπαθήσουν να επιβάλλουν την απαγόρευση θα είναι δραματική, αφού θα είναι πολύ εύκολο στον καθένα να πάει στη δίπλα καφετέρια ή σε άλλο εστιατόριο. Αν δεν υπάρξει αστυνόμευση ο συγκεκριμένος νόμος είναι καταδίκη για όποιον επαγγελματία προσπαθήσεις να τον εφαρμόσει.
Νομίζω ότι ο Λόριεν απευθυνόταν πιο πολύ σε αυτήν την απάντηση:
Αρχική Δημοσίευση από z0itCa
Οικονομική κρίση ντε.
Κάλλιο πέντε και στο χέρι παρά δέκα και καρτέρι που λέει και η παροιμία μας!

Ωστόσο νομίζω ότι μέχρι σήμερα ίσχυε ένα παραθυράκι για αυτό το νόμο που λέει ότι αν ο ιδιώτη πληρώσει κάτι σαν αντίτιμο μπορεί να λειτουργεί το μαγαζί του σαν καπνιστών!
Για μένα, και μόνο αυτή η αδικία που αναφέρεις, αξίζει καταγγελίες...

Αρχική Δημοσίευση από gademis
...
πέρα από την πλάκα κι εγώ speeddial 3 θα το χω.. κυρίως επειδή λυπάμαι τους καημένους μαγαζάτορες που θα το τηρήσουν και θα βρεθούν άδειοι επειδή ο δίπλα παρανομεί....

Τι μας λες; Μία σου ή μία μου; Ή εσύ θα καταπιεστείς ή εγώ δε θα μπορώ ν'αναπνεύσω;

Παράθεση

Morelo

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Morelo
Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 872 μηνύματα.

O Morelo έγραψε στις 15:30, 30-08-10:

και μεις δεν καταπιεζομαστε οταν εισπνεουμε τον καπνο απτα τσιγαρα σου? (γενικα μιλαω)

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,246 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 15:31, 30-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Morelo
και μεις δεν καταπιεζομαστε οταν εισπνεουμε τον καπνο απτα τσιγαρα σου? (γενικα μιλαω)
Σαφώς. Έχετε το ίδιο δικαίωμα να μην πάτε σε μαγαζιά που επιτρέπεται το κάπνισμα.

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 15:34, 30-08-10:

εγω παντως που εχω μηνες κομμενο το τσιγαρο, παρολο που ο καπνος με ενοχλει πλεον ακομα και στο σπιτι απο τα τσιγαρα των γονιων μου, δεν καταλαβαινω γιατι τετοια μανια εναντιον των καπνιστων.

καταρχας λενε οτι υπαρχει ενας ταδε αριθμος θανατων απο παθητικο καπνισμα. και ποιος ρε παιδια αποδεικνυει οτι οι θανατοι ηταν απο παθητικο καπνισμα?

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 15:40, 30-08-10:

Σαφώς. Έχετε το ίδιο δικαίωμα να μην πάτε σε μαγαζιά που επιτρέπεται το κάπνισμα.
Himela για να μη γελιόμαστε, κάτι τέτοιο ενώ υποτίθεται ότι θα συνέβαινε τη χρονιά που μας πέρασε, πρακτικά δε λειτούργησε ποτέ.
Πάντως είμαι καπνίστρια κι εγώ κι ενώ όσο να ΄ναι θα μου κακοφανεί, παρολαυτά δε θεωρώ ότι θα λέω όχι στο να διασκεδάζω εξώ από το σπιτάκι μου (βλέπε καπνιστήριό μου αν και το χειμώνα πάλι με τρώει το κρύο και το αγιάζι αφού βγαίνω στο μπαλκόνι για να καπνίσω). Σιγά τα ωά δηλαδή! Δεν μπορείς να κρατηθείς 1-2 ώρες; Έξω, κάνε μια τζούρα και πάλι πίσω

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:43, 30-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
εγω παντως που εχω μηνες κομμενο το τσιγαρο, παρολο που ο καπνος με ενοχλει πλεον ακομα και στο σπιτι απο τα τσιγαρα των γονιων μου, δεν καταλαβαινω γιατι τετοια μανια εναντιον των καπνιστων.

καταρχας λενε οτι υπαρχει ενας ταδε αριθμος θανατων απο παθητικο καπνισμα. και ποιος ρε παιδια αποδεικνυει οτι οι θανατοι ηταν απο παθητικο καπνισμα?
Το έχω ξαναπεί και το ξαναλέω: κανείς δεν επιτίθεται στους καπνιστές, ούτε στο δικαίωμά τους να καπνίσουν.
Το θέμα είναι να ορισθεί το πού μπορούν να καπνίσουν.
Κανείς δεν επιτίθεται, αλλά υπερασπιζόμαστε το δικαίωμά μας να μην καπνίζουμε κι εμείς μαζί...

Τώρα, αν θέλεις να αμφισβητίσουμε το παθητικό κάπνισμα, ανοίγεις μεγάλη κουβέντα... αλλά κάτι μου λέει ότι δε γίνεται όλος αυτός ο χαμός γιατί βρωμάει μόνο. Και στην τελική, έστω αυτοί οι λίγοι που σίγουρα υποφέρουν (σωματικά εννοώ) από τον καπνό, όπως ηλικιωμένοι, καρδιακοί, ασθματικοί, κλπ, γιατί να συνεχίσουν;

Και ξανά: καπνίστε. Αλλά ας μην καπνίζουμε μαζί σας.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 15:45, 30-08-10:

Πιο πολύ με ενοχλεί η καταπίεση παρά οτι θα μου λείπει το τσιγάρο. Ας κάνουν 2 είδη μαγαζιών, για καπνιστές και για μη καπνιστές, ή ας αναγκάσουν όλους να βάλουν πολύ καλό εξαερισμό. Αυτό το σύστημα "πονάει κεφάλι, κόψει κεφάλι" μου τη δίνει.

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 15:55, 30-08-10:

H υπηρεσία του υπουργείου που αδειοδοτεί τα επιτρεπόμενα απο το κάπνισμα μαγαζιά δεν λειτούργησε ποτέ. Όσες καφετέριες μπήκαν στον κόπο να βάλουν ταμπέλα λένε σε αυτή ότι "έχει γίνει αίτηση για αδειοδότηση". Προσωπικά δεν έχω δει κανέναν μαγαζί και δεν έχω ακούσει για κανένα που να έχει τυπικά πάρει άδεια να είναι καπνιστών. Δεδομένου ότι με τον προηγούμενο νόμο απαγορευόταν a priori το κάπνισμα χωρίς σχετική άδεια δεν ξέρω να υπάρχει καφετέρια η εστιατόριο που να είναι νόμιμα καπνιστών. Κάτι τέτοιο δε θα ήταν άμεσα παρατηρήσιμο γιατί θα ζητούσαν ταυτότητα από τους νεαρότερους πελάτες, αφού στους ανήλικους πρέπει να απαγορεύεται η πρόσβαση.
Δεδομένου ότι όλο αυτό δε δούλεψε ποτέ από Σεπτέμβρη πολύ σωστά το καταργούν τελείως σβήνοντας για πάντα την ψευδαίσθηση ότι υπήρχαν μαγαζιά στα οποία επιτρεπόταν το κάπνισμα. Από τον προηγούμενο Αύγουστο δεν έχω πάει σε μαγαζί που να επιτρέπεται το κάπνισμα, και δεν νομίζω να έχει πάει κανείς καπνιστής.

Πιο πολύ με ενοχλεί η καταπίεση παρά οτι θα μου λείπει το τσιγάρο. Ας κάνουν 2 είδη μαγαζιών, για καπνιστές και για μη καπνιστές, ή ας αναγκάσουν όλους να βάλουν πολύ καλό εξαερισμό. Αυτό το σύστημα "πονάει κεφάλι, κόψει κεφάλι" μου τη δίνει.
Είχανε 2 φορές προσπαθήσει να κάνουν πιο ήπιο σύστημα και η ανταπόκριση ήταν αυτή που ξέρουμε όλοι ότι ήταν. Από πριν το 2004 θυμάμαι οτι έπρεπε να έχουν καπνιστών / μη καπνιστών τα μαγαζιά.. τίποτα. Πέρσι πάλι το κάνανε με τις άδειες (και υποχρεωτικό εξαερισμό) και.. τίποτα. Γι αυτό αναγκάζονται να υιοθετούν αυτή τη στάση.

Παράθεση

Morelo

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Morelo
Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 872 μηνύματα.

O Morelo έγραψε στις 16:06, 30-08-10:

Εγω παντως αν και ειμαι θετικος στο ολο αυτο θεμα με την απαγορευση καπνισματος σε δημοσιους χωρους πιστευω πως βλεπωντας το θεμα απτην μερια των καπνιστων (οσο μπορω δηλαδη εφοσον δεν καπνιζω) νομιζω πως εχουν δικιο και διαμαρτυρονται οι περισσοτεροι!
Εμενα μου φενεται καπως παντως αυτο ο διαχωρισμος,οι καπνιστες απο εδω και οι μη καπνιστες απο εκει...
Η καταπιεση νομιζω δεν αφορα μονο τον ενα απτους δυο,αλλα και τους δυο γιατι απτη μια ο καπνιστης θα καταπιεζεται εφοσον δεν θα του επιτρεπεται να καπνιζει,ενω αν καπνιζει θα καταπιεζεται ο μη καπνιστης αφου γινεται παθητικος καπνιστης αθελα του

ο διαχωρισμος των χωρων που θα παρευρισκονται και οι 2 πλευρες δεν μου αρεσει σαν λυση παντως

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 21:52, 30-08-10:

Το θέμα πάντως είναι ότι ο νόμος δεν πρόκειται να λειτουργήσει για τον εξής απλούστατο λόγο: Δε γίνεται όταν έχεις επιβάλει ένα σχετικά ελαφρό νόμο και δεν έχει εφαρμοστεί τουλάχιστον στα επίμαχα μαγαζιά όπως είναι τα μπαράκια ή τα μπουζούκια, να επιβάλεις έναν πολύ πιο αυστηρό νόμο και να λειτουργήσει... Η αστυνομία δεν ασχολείται με άλλα πολύ πιο σημαντικά ζητήματα και θα μπουκάρει στα μπαρ να ελέγχει για το αν καπνίζουν; Ας μη γελιόμαστε... Ο μόνος τρόπος για να λειτουργήσει ο νόμος είναι να φέρουν απ' έξω αστυνομία... Δε βρίσκω άλλη λύση...

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 21:54, 30-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
Μισο βρε love_angel...δλδ τι επρεπε να φουμαρουν οι καπνιστες για να ενοχλούν τοσο και να προκαλουν τοση αγανακτηση ; μαζουτ σε στερεη μορφη; Και βλαπτει και πνιγεσαι, πως το λενε. Παιρνεις ανασες και ξερεις οτι εισπνεεις ενα καρο χημικα. Σαρεσει αυτη η ιδεα ;

Για λογους που εχουν αναλυθει, το 2 ειδη μαγαζιων δε νομιζω να δουλεψει. Πως θα σπασουν οι παρεες ; Αφου ο μισος πληθυσμος σχεδον, καπνιζει.

Μακαρι αυριο να βγαζε πατεντα καποιος, να μη βλαπτει ο καπνος. Η να μη βγαζει καπνο το τσιγαρο. Δε θα παραπονιοταν κανενας μη καπνιστης. Και αυτο αποδεικνυει οτι δεν ειναι θεμα καταπιεσης προς τους καπνιστες. Αυτος που βλαπτει πρεπει να περιοριστει, οχι το αναποδο.

Και οπως λεει και η Ηρω, δε μπορειτε να κρατηθειτε ουτε 2 ωρες ; Οκ, για εκεινους που το εχουν συνδυασει με φαγητο/ποτο κλπ, τους καταλαβαινω. Ομως το προβλημα, πρεπει καποια στιγμη να γινει δικο τους. Οχι των υπολοιπων, οπως μεχρι σημερα.
Ας, συνηθισουν να κανουν τσιγαρο σε διαλλειμα, ή οχι στο ποτο/καφε, ή ας το κοψουν και τελειως, κερδος θα ναι.

Ας κάνουν ενα τσιγαρακι μαριχουανα πριν την εξοδο τους, και μετα ουτε τσιγαρο θα χρειαζονται, ουτε τιποτα. Και θα περάσουν και καλυτερα στην εξοδο

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

teol20

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη teol20
Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 9,467 μηνύματα.

O teol20 αφού χασμουρήθηκε έγραψε στις 21:58, 30-08-10:

Βασικά επιτέλους θα αναπνέω καπως καλύτερα.Πηγαίνεις σε μια καφετέρια και ήταν λες και έμπαινες σε θάλαμο αερίων.Και σας μιλαω ενας παθητικος καπνιστης του οποιο ο πατερας καπνιζε 50-60 τσιγαρα την ημέρα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη teol20 : 30-08-10 στις 22:13.
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 22:16, 30-08-10:

Τι θα κανουμε μες στο καταχειμωνο... θα μας τρωει ο αερας και τ'αγιαζι
Φανταστειτε οι καπνιστες.... μπουζουκια, καφετεριες, μπαρακια, κλαμπακια εκει που πινεις το ποτο σου,τον καφε σου, μετα το φαγητο σου στο ταβερνακι ή στο εστιατοριο... να μην εχεις το δικαιωμα να κανεις τη κινηση να βγαλεις τσιγαρο, ουτε καν το πακετο πανω στο τραπεζι.
Σοκ!
Μου περασε για πρωτη φορα σα σοβαρη σκεψη να το κοψω αλλα.. ετσι οπως περασε, ετσι μου φυγε.
Επισης μειωσαν τιμες σε μερικες μαρκες (στιβενσον, prince κοκκινα σιγουρα και νομιζω camel, τα πηγαν στα 3 ευρω) Μου κανε ετυπωση αυτο.. Δεν ειπαν θα τα αυξησουν? Τωρα τα κατεβαζουν? Και τα προστιμα γιατι τα κατεβασαν, τι ακυρο ειναι αυτο παλι?
Ο,τι του φανει του λωλοστεφανη γενικα, δε βγαζω ακρη, οποιος ξερει γιατι ας μας διαφωτισει

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 23:15, 30-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Για λογους που εχουν αναλυθει, το 2 ειδη μαγαζιων δε νομιζω να δουλεψει. Πως θα σπασουν οι παρεες ; Αφου ο μισος πληθυσμος σχεδον, καπνιζει.
Χα!
Εχεις την εντυπωση οτι ο καπνιστης θα προτιμησει να βγει? Και δεν κανω καλυτερα "παρτυ" σπιτι μου με την παρεα μου?!
Ηδη πολλοι καπνιστες φιλοι μου το εχουν απορριψει, λεγοντας αυτο ακριβως που ειπε η Χιμελα και ας σας φαινεται τοσο περιεργο και ακατανοητο...
Ναι ρε φιλε...εγω οταν θα βγω για φαγητο, θελω με το κρασακι μου και την κουβεντουλα να κανω και το τσι μου...δε βγαινω για να χλαπακιασω και να ικανοποιησω την πεινα μου, τουτεστιν να φαω και να την κανω. Εαν ειναι ετσι, παραγγελνω και σπιτι με παρεα και πινω - καπνιζω οσο γουσταρω...ασε που θα μου 'ρθει και φθηνοτερα.

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Και οπως λεει και η Ηρω, δε μπορειτε να κρατηθειτε ουτε 2 ωρες ; Οκ, για εκεινους που το εχουν συνδυασει με φαγητο/ποτο κλπ, τους καταλαβαινω. Ομως το προβλημα, πρεπει καποια στιγμη να γινει δικο τους. Οχι των υπολοιπων, οπως μεχρι σημερα.
Ας, συνηθισουν να κανουν τσιγαρο σε διαλλειμα, ή οχι στο ποτο/καφε, ή ας το κοψουν και τελειως, κερδος θα ναι.
Nα σε πει και η Νεραιδα τι λεει που εν προκειμενω "γνωριζει" καλυτερα?
Σε βλεπει (ναι, μασουλαει δαφνες) να πηγαινεις για φαγητο και ποτο μοναχουλης σου!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 01:03, 31-08-10:

Καπνιστης...που θα προτιμησει να μεινει σπιτι ;

Ελληνας καπνιστης .......που θα προτιμαει να μενει σπιτι ;

Μονο και μονο για να καπνιζει ;

Πολύ αμφιβαλλω. Ο Ελληνας δε μπορει στους 4 τοιχους. Θα θελει να βγει. Αρα μαλλον θα βολευτει καπως ωστε να μην κοψει το εξω.

Και το να του ρθει πιο φτηνα εχει αντιλογο : 1ον...ο Ελληνας οτι εχει το χαλαει στο "εξω". 2ον : καπνιζοντας λιγοτερο θα του μενουν παραπανω

Το φαγητο ήταν παραδειγμα. Προσωπικά (και φανταζομαι η πλειοψηφια), οταν παει να φαει εξω, παει για ενα συνολο λογων. Το διαφορετικό φαγητο, το ετοιμο, τον χωρο, την παρεα, να συζητησει, να γνωριστει με κοσμο.
Δεν ειπα να βγουμε μονο και μονο για χλαπακιασμα. Με την ιδια λογικη, γιατι να βγειτε για φουμαρισμα. Φουμαρετε και σπιτι.
Δεν ειναι ετσι.

Ο καπνιστης συνδυαζει οτι και ο μη καπνιστης, με το τσιγαρο. Οπως ο καπνιστής δε βγαινει κυριως για το καπνισμα, ετσι και οι υπολοιποι. Ολοι για τα υπολοιπα βγαινουμε. Απλά ο καπνιστής προσθετει και αυτο.

Τωρα εαν ειναι οπως ειπωθηκε, να λεμε οτι το παθητικο καπνισμα δε βλαπτει...οκ...καπου το χασαμε. Το πόσο βλαπτει, ειναι μαλλον εν μερει θολωμενο επιστημονικα λογω συμφερόντων. Και εν τελει...γιατι να ζει καποιος με την ιδεα οτι δηλητηριαζεται καθημερινα και το ανεχεται, και καποια μερα μπορει να χασει την υγεια του ενω μπορει να αποφευχθει ;

Δε φτανει που εχουμε κανει τον αερα, το νερο και τα τροφιμα επικινδυνα ; Να ρουφαμε ολοι μαζι και καπνο ; Εχουμε βγαλει την παναγια στις πρωτεινες που διορθωνουν τα ηδη πολλα καθημερινα σφαλματα στο DNA. Κριμα ειναι.

Δλδ αν τον παθητικο καπνιστη τον βλαπτει 10% απο οσο βλατει τον καπνιστη...ειναι σα να λεμε οτι αν καποιος σνιφάρει κοκα...καθε 10 γραμμαρια, θα δεχομαστε να υποχρεωνει και τους γυρω του να κανουν ενα γραμμαριο. (και μη μου πειτε οτι το τσιγαρο δε συγκρινεται με την κοκα. Γιαυτο που θελω να πω, συγκρινεται).

Οκ, δεν ειναι το παθητικο καπνισμα το μεγαλυτερο προβλημα του πλανητη, αλλά το κακο ειναι οτι ειναι συνεχεια μες τη μυτη μας, και οχι δυσκολο να διευθετηθει. Καλη θεληση λιγο χρειαζεται απο ολους.

Aντε και μερικά βιντεακια αμυνομενα των καπνιστών (με σημεια στα οποια συμφωνω) :

Παράθεση

germ1984 (Νάσος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη germ1984
Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 265 μηνύματα.

O germ1984 έγραψε στις 08:55, 31-08-10:

Πολύ σωστό και δίκαιο το μέτρο, ας μάθουν επιτέλους τα γαιδούρια να σέβονται τα μικρά παιδιά και όσους δεν γουστάρουν να εισπνέουν τον καρκίνο...

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 09:09, 31-08-10:

Ας κάτσουν οι μαγαζάτορες μόνοι τους με τους μη καπνιστές.

Λοριέν όχι, δε θέλω να κρατηθώ ούτε λεπτό από το να κάνω αυτό που θέλω.

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 09:34, 31-08-10:

Πολύ βοηθάει αυτό το "εγώ θέλω να κάνω ό,τι γουστάρω" χωρίς καμία ανησυχία για το κοινό καλό και τη δημόσια υγεία. Μπράβο μας.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 09:48, 31-08-10:

Λοριέν όχι, δε θέλω να κρατηθώ ούτε λεπτό από το να κάνω αυτό που θέλω.
Αν οι φίλοι σου δεν καπνίζουν θα έχεις πρόβλημα, ή θα πρέπει να βρεις νέους φίλους.

Πάντως απορώ που εσύ και η Neraida είστε τόσο απόλυτες. Δοκιμάστε το πρώτα και μετά πείτε δεν ξαναβγαίνω!
Που ξέρετε μπορεί να σας αρέσει, γιατί μη μου πείτε ότι γουστάρετε να είστε σε ένα χώρο που καπνίζουν όλοι!

Ο χειμώνας στην Ελλάδα είναι ήπιος, το να είσαι σε ένα εστιατόριο και μετά το φαγητό να βγεις έξω για 5 λεπτά μαζί με άλλους ..μπαφιάρηδες, δεν είναι δα και τόσο τρομερό!

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 09:55, 31-08-10:

Πάντως εδώ οι καλύτερες φιλίες δημιουργούνται στις κλίκες των καπνιστών έξω... Άσε που έρχονται και πιο κοντά, με το ψοφόκρυο!

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 10:03, 31-08-10:

Εχετε μπερδεψει καποια πραγματα...
Δεν υποστηριξα οτι με αφηνει αδιαφορη το θεμα των μη καπνιστων.
Οπως εγω θελω να καπνισω, αλλο τοσο κι εκεινοι δε θελουν με το ετσι θελω των αλλων να μετατρεπονται σε παθητικους καπνιστες. Κατανοητο και σεβαστο.
Με το να μη δινεται ομως η δυνατοτητα στους καπνιστες να ψυχαγωγηθουν εστω και σε ενα χωρο, οπου δε θα ενοχλουν ειναι κατ εμε φασιστικο. Και το επιχειρημα οτι οι παρεες θα χαλιουνται, ειναι αστειο. Ας τα βρουν μεταξυ τους.
Ας ισχυε και μια αναλογια 1/30...ας μπορουσα να παω σε ενα μαγαζι μιας περιοχης που αριθμει 30. Δε θα με ενδιαφερε καθολου και θα φροντιζα να μην ενοχλω στα υπολοιπα.
Δηλαδη το δικαιο του θεματος οπως υποστηριζετε ειναι απο το ενα ακρο που βρισκομαστε σημερα να παμε στο ακριβως αλλο ακρο...
Να με συγχωρειτε, αλλα δε θα παρω...Μπορω να μην...? Φανταζομαι πως ναι...

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Αν οι φίλοι σου δεν καπνίζουν θα έχεις πρόβλημα, ή θα πρέπει να βρεις νέους φίλους.

Πάντως απορώ που εσύ και η Neraida είστε τόσο απόλυτες. Δοκιμάστε το πρώτα και μετά πείτε δεν ξαναβγαίνω!
Που ξέρετε μπορεί να σας αρέσει, γιατί μη μου πείτε ότι γουστάρετε να είστε σε ένα χώρο που καπνίζουν όλοι!

Ο χειμώνας στην Ελλάδα είναι ήπιος, το να είσαι σε ένα εστιατόριο και μετά το φαγητό να βγεις έξω για 5 λεπτά μαζί με άλλους ..μπαφιάρηδες, δεν είναι δα και τόσο τρομερό!
Προφανως για να εχω αποψη και οπως εσυ την χαρακτηρισες "απολυτη", σημαινει οτι το εχω ηδη δοκιμασει το χειμωνα που μας περασε.
Με αποτελεσμα, ενω ειχα παει σε αγαπημενο μερος με παρα πολυ καλη παρεα, η ιδεα και μονο οτι δεν το απολαμβανα οπως ηθελα με ξενερωσε και εφυγα πολυ νωριτερα απ οτι συνηθιζα. Θα προτιμουσα χιλιες φορες να βρισκομαι σε καποιο σπιτι η ακομα και να συμβιβαστω με καποιο αλλο μαγαζι.
Δεν εχω αναγκη να κανω ενα τσιγαρο στο πεζοδρομιο πριν και μετα το φαγητο...αλλα να απολαυσω την εξοδο μου ετσι ακριβως οπως εγω νοιωθω ανετα. Αλλωστε ειμαι απο τα ατομα που στο σπιτι, εαν δεν ειμαι με παρεα, σπανιως καπνιζω και οχι επειδη δεν επιτρεπεται, αλλα επειδη δε μου κανει κεφι.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 10:14, 31-08-10:

Δυστυχώς όμως έτσι υποβαθμίζουμε το πρόβλημα σε μία αντιπαράθεση "η υγεία μου vs η χαλάρωσή σου".
Το καταλαβαίνω. Κι εγώ θα 'θελα να τρώω σουφλέ σοκολάτας μετά από κάθε γεύμα μου. Όχι ότι είναι το ίδιο, αλλά πραγματικά προσπαθώ και ίσως λέω ότι, καταλαβαίνω.
Αλλά με ποια κριτίρια θέλεις να επιλεγούν τα 30 αυτά μαγαζιά, στα 100, που θα επιτρέπεται το κάπνισμα;; Είναι αδύνατον.

Άλλωστε, κάτι μου λέει ότι και οι πολίτες άλλων χωρών, όπου απαγορεύεται πλήρως το κάπνισμα, δεν το δέχτηκαν με χαρά.
Και την πρώτη φορά που το δοκίμασαν, ναι, ξίνισαν.
Και τη δεύτερη.
κλπ.

Αλλά τώρα έχει γίνει συνήθεια σε όλους...
Στον Καναδό που δεν μπορεί μερικές φορές να καπνίσει ούτε μπροστά από ένα κτίριο, στον Ελβετό που βγαίνει με τους συνκαπνιστές για ένα τσιγάρο στους μείον 10.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

germ1984 (Νάσος)

Δραστήριο Μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 265 μηνύματα.

O germ1984 έγραψε στις 10:16, 31-08-10:

δε θέλω να κρατηθώ ούτε λεπτό από το να κάνω αυτό που θέλω.
Kαι εγώ θέλω πολύ να αμολύσω ένα ρέψιμο στη μάπα σου την ώρα που απολαμβάνεις τον ωραίο σου καφέ, το οποίο μάλιστα δεν θα είναι τόσο επιβλαβές όσο το τσιγάρο σου, αλλά κρατιέμαι. Μήπως είμαι υπερβολικά καλός μαζί σου;

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 10:17, 31-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Προφανως για να εχω αποψη και οπως εσυ την χαρακτηρισες "απολυτη", σημαινει οτι το εχω ηδη δοκιμασει το χειμωνα που μας περασε.
Με αποτελεσμα, ενω ειχα παει σε αγαπημενο μερος με παρα πολυ καλη παρεα, η ιδεα και μονο οτι δεν το απολαμβανα οπως ηθελα με ξενερωσε και εφυγα πολυ νωριτερα απ οτι συνηθιζα. Θα προτιμουσα χιλιες φορες να βρισκομαι σε καποιο σπιτι η ακομα και να συμβιβαστω με καποιο αλλο μαγαζι.
Δεν εχω αναγκη να κανω ενα τσιγαρο στο πεζοδρομιο πριν και μετα το φαγητο...αλλα να απολαυσω την εξοδο μου ετσι ακριβως οπως εγω νοιωθω ανετα. Αλλωστε ειμαι απο τα ατομα που στο σπιτι, εαν δεν ειμαι με παρεα, σπανιως καπνιζω και οχι επειδη δεν επιτρεπεται, αλλα επειδη δε μου κανει κεφι.
Βρήκες μαγαζί που να είναι μή καπνιστών και μάλιστα αγαπημένο ;
Μόνο σε ένα έχω πάει το χειμώνα που μας πέρασε, που μάλιστα με το που έφτιαξε λίγο ο καιρός άφηνε ανοιχτά όλα τα παράθυρα και κάπνιζαν όλοι ανετότατα.

Στην Ελλάδα αυτό που περιγράφεις δεν το έχω ζήσει. Το έχω ζήσει όμως στο εξωτερικό σε μια μεγάλη μου διαμονή εκεί. Έπαιρνα το ποτάκι μου, έβγαινα έξω και συνάντησα αυτό που λέει και η Γίδι. Φεύγοντας χαιρετούσα όλους τους καινούργιους φίλους μου καπνιστές

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:22, 31-08-10:

Παντού παίζονται συμφέροντα. Πιστεύετε οτι οι καπνοβιομηχανίες θα χάσουν έτσι εύκολα πελατεία; Ήδη οι πωλήσεις άκουσα οτι έχουν πέσει. Κάποιο παραθυράκι θα βρουν πάλι και να μου το θυμηθείτε.

Εγώ προτείνω αυτό ακριβώς που λέει η Νεράιδα: αν μια περιοχή έχει 30 καφετέριες, ας γίνει η μία καπνιστών κι οι άλλες 29 να απαγορεύεται το κάπνισμα κι ας αφήσουν τις εκάστοτε παρέες να αποφασίσουν για το ποιος θα προσαρμοστεί (κι όχι Δημήτρη, το οτι και παλιά προσπάθησαν να το κάνουν και δεν έγινε ΔΕΝ με καλύπτει, δε δίνω δεκάρα). Μια άλλη λύση είναι ο πολύ καλός εξαερισμός: αντί να κυνηγάνε με πρόστιμα αυτούς που καπνίζουν, ας κυνηγάνε με πρόστιμα αυτούς που δεν έχουν καλό εξαερισμό. Έχετε πάει σε κέντρο διασκέδασης (γενικότερα) με καλό εξαερισμό; Δεν υπήρχε καπνός. Ας το κάνουν υποχρεωτικό όταν ανοίγεις κέντρο διασκέδασης να βάζεις εξαερισμό. Απλό.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 10:34, 31-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από germ1984
Kαι εγώ θέλω πολύ να αμολύσω ένα ρέψιμο στη μάπα σου την ώρα που απολαμβάνεις τον ωραίο σου καφέ, το οποίο μάλιστα δεν θα είναι τόσο επιβλαβές όσο το τσιγάρο σου, αλλά κρατιέμαι. Μήπως είμαι υπερβολικά καλός μαζί σου;
Eσυ συγκεκριμενα εισαι πολυ αγενης και οχι απλα υπερβολικος με τις δηλωσεις σου.
Θελεις καλο μου να ρεφτεις? Κανε το, δε σε εμποδιζει κανενας.
Το να γινονται ανουσιες συγκρισεις και μαλιστα εκφραζομενες καθ αυτον τον τροπο, απλα υποβαθμιζεται το ολο θεμα.
Καλημερα σου...και θυμισου νεξτ ταιμ να ρεφτεις, δε θα παραπονεθει κανενας...ααα και τα αερια επισης επιπρεπονται, για να μη σου πω και ο βηχας επισης!!

Παράθεση

germ1984 (Νάσος)

Δραστήριο Μέλος

O germ1984 έγραψε στις 10:43, 31-08-10:

Παντού παίζονται συμφέροντα. Πιστεύετε οτι οι καπνοβιομηχανίες θα χάσουν έτσι εύκολα πελατεία; Ήδη οι πωλήσεις άκουσα οτι έχουν πέσει. Κάποιο παραθυράκι θα βρουν πάλι και να μου το θυμηθείτε.

Εγώ προτείνω αυτό ακριβώς που λέει η Νεράιδα: αν μια περιοχή έχει 30 καφετέριες, ας γίνει η μία καπνιστών κι οι άλλες 29 να απαγορεύεται το κάπνισμα κι ας αφήσουν τις εκάστοτε παρέες να αποφασίσουν για το ποιος θα προσαρμοστεί (κι όχι Δημήτρη, το οτι και παλιά προσπάθησαν να το κάνουν και δεν έγινε ΔΕΝ με καλύπτει, δε δίνω δεκάρα). Μια άλλη λύση είναι ο πολύ καλός εξαερισμός: αντί να κυνηγάνε με πρόστιμα αυτούς που καπνίζουν, ας κυνηγάνε με πρόστιμα αυτούς που δεν έχουν καλό εξαερισμό. Έχετε πάει σε κέντρο διασκέδασης (γενικότερα) με καλό εξαερισμό; Δεν υπήρχε καπνός. Ας το κάνουν υποχρεωτικό όταν ανοίγεις κέντρο διασκέδασης να βάζεις εξαερισμό. Απλό.
Καθολική απαγόρευση και σε όποιον αρέσει, δεν είναι υποχρεωμένα τα μαγαζιά πέρα από τα τόσα προβλήματα που αντιμετωπίζουν να ξοδεύουν χρήματα, βάλε και την συντήρηση, για μια μερίδα αρρώστων, γιατί άρρωστοι είστε όσοι αντιδράτε τόσο πολύ.
Εδώ οι δρόμοι είναι στραβοί κυρά μου και σκοτώνεται κόσμος, θα φτιάξουμε στους δημόσιους χώρους και ολόκληρες εγκαταστάσεις εξαερισμού για να καπνίζεις εσύ την τσιγαριά σου; Αυτά που λές είναι παράλογα και γελοία. Εχεις τη δυνατότητα να καπνίσεις έξω, ο μη-καπνιστής είναι αυτός που δεν έχει επιλογές όταν πάει σε ένα μαγαζί να πιεί τον καφέ του ή είναι σε μια δημόσια υπηρεσία και ως εκ τούτου πρέπει να προστατευθεί.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 10:43, 31-08-10:

Βρήκες μαγαζί που να είναι μή καπνιστών και μάλιστα αγαπημένο ;
Μόνο σε ένα έχω πάει το χειμώνα που μας πέρασε, που μάλιστα με το που έφτιαξε λίγο ο καιρός άφηνε ανοιχτά όλα τα παράθυρα και κάπνιζαν όλοι ανετότατα.
Αρκετα εστιατορια των Αθηνων με ξενη κουζινα το υιοθετησαν απο την πρωτη κιολας μερα...Βεβαια σε καποιο ετυχε λογω του οτι ημασταν μεσα δυο-τρεις παρεες και ψιλοπερασμενη η ωρα να μας δωσουν σταχτοδοχειο χαριστικα...πραγμα βεβαια που δεν καταχραστηκαμε που σημαινει οτι δεν καπνιζαμε αλλογιστα...

Στην Ελλάδα αυτό που περιγράφεις δεν το έχω ζήσει. Το έχω ζήσει όμως στο εξωτερικό σε μια μεγάλη μου διαμονή εκεί. Έπαιρνα το ποτάκι μου, έβγαινα έξω και συνάντησα αυτό που λέει και η Γίδι. Φεύγοντας χαιρετούσα όλους τους καινούργιους φίλους μου καπνιστές

Μπορω να κανω γνωριμιες και εντος μαγαζιου, δε χρειαζεται να τις κανω στ αγιαζι!

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:50, 31-08-10:

Καθολική απαγόρευση και σε όποιον αρέσει, δεν είναι υποχρεωμένα τα μαγαζιά πέρα από τα τόσα προβλήματα που αντιμετωπίζουν να ξοδεύουν χρήματα, βάλε και την συντήρηση, για μια μερίδα αρρώστων, γιατί άρρωστοι είστε όσοι αντιδράτε τόσο πολύ.
Εδώ οι δρόμοι είναι στραβοί κυρά μου και σκοτώνεται κόσμος, θα φτιάξουμε στους δημόσιους χώρους και ολόκληρες εγκαταστάσεις εξαερισμού για να καπνίζεις εσύ την τσιγαριά σου; Αυτά που λές είναι παράλογα και γελοία. Εχεις τη δυνατότητα να καπνίσεις έξω, ο μη-καπνιστής είναι αυτός που δεν έχει επιλογές όταν πάει σε ένα μαγαζί να πιεί τον καφέ του ή είναι σε μια δημόσια υπηρεσία και ως εκ τούτου πρέπει να προστατευθεί.
Παραβλέπω τους χαρακτηρισμούς (προς το παρόν) και κρατάω επίπεδο για να κάνουμε μια πολιτισμένη συζήτηση.

Εγώ ως πελάτης πάω στο μαγαζί αυτό κι έχω την απαίτηση εφόσον θα πληρώσω για ό,τι πάρω να έχω και περιβάλλον σωστό, και μέσα σε αυτό περιλαμβάνεται η καθαριότητα, η εξυπηρέτηση, η καλή ποιότητα προϊόντων αλλά και εξαερισμός. Δεν είναι πολυτέλεια, είναι κάτι απαραίτητο.

Όσο για το οτι οι δρόμοι είναι στραβοί και σκοτώνεται κόσμος, επίσης στην Αφρική πεθαίνουν παιδιά κάθε μέρα, τι προτείνεις να κάνουμε; Να σταματήσουμε τις ζωές μας γι' αυτό το λόγο; Κι αν σε πειράζει τόσο το οτι οι δρόμοι είναι στραβοί κάνε κάτι γι' αυτό αντί να παλεύεις για τα δικαιώματα στον καφέ του μη καπνιστή. Το επιχείρημα "εδώ ο κόσμος καίγεται κι εσύ θες το τσιγάρο σου" είναι άτοπο γιατί καλώς ή κακώς αυτό συζητάμε σε αυτό το θρεντ. Αν το θεωρείς ασήμαντο, υπάρχουν κι άλλα πολύ σοβαρά θέματα να δεις.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 10:57, 31-08-10:

ενω ειχα παει σε αγαπημενο μερος με παρα πολυ καλη παρεα, η ιδεα και μονο οτι δεν το απολαμβανα οπως ηθελα με ξενερωσε και εφυγα πολυ νωριτερα απ οτι συνηθιζα. Θα προτιμουσα χιλιες φορες να βρισκομαι σε καποιο σπιτι η ακομα και να συμβιβαστω με καποιο αλλο μαγαζι.
Δεν εχω αναγκη να κανω ενα τσιγαρο στο πεζοδρομιο πριν και μετα το φαγητο...αλλα να απολαυσω την εξοδο μου ετσι ακριβως οπως εγω νοιωθω ανετα.
Μου θυμισες την Carrie στο sex and the city που χε βγει ραντεβου με τον φιλο της, μη καπνιστης, εφυγε νωριτερα και ετρεξε στο πεζοδρομιο ναναψει τσιγαρο, το τελευταιο της. Της πεφτει στα λασπονερα και το πιανει ξανα να το αναψει!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

germ1984 (Νάσος)

Δραστήριο Μέλος

O germ1984 έγραψε στις 10:58, 31-08-10:

Eσυ συγκεκριμενα εισαι πολυ αγενης και οχι απλα υπερβολικος με τις δηλωσεις σου.
Θελεις καλο μου να ρεφτεις? Κανε το, δε σε εμποδιζει κανενας.
Το να γινονται ανουσιες συγκρισεις και μαλιστα εκφραζομενες καθ αυτον τον τροπο, απλα υποβαθμιζεται το ολο θεμα.
Καλημερα σου...και θυμισου νεξτ ταιμ να ρεφτεις, δε θα παραπονεθει κανενας...ααα και τα αερια επισης επιπρεπονται, για να μη σου πω και ο βηχας επισης!!
Εσείς υποβαθμίζετε το θέμα με τις δηλώσεις σας από τη στιγμή κιόλας που δεν ξέρετε τι σημαίνει σεβασμός και αυτοσεβασμός. Αν ρευτώ στη μάπα σου, σε κατουρήσω ή σου ρίξω και μια σφαλιάρα και δεν αντιδράσεις είσαι άξια της μοίρας σου, πόσο μάλλον αν δεν καπνίζεις, τρώς τον καπνό των άλλων στην μάπα και δεν αντιδράς...

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 11:01, 31-08-10:

Εσείς υποβαθμίζετε το θέμα με τις δηλώσεις σας από τη στιγμή κιόλας που δεν ξέρετε τι σημαίνει σεβασμός και αυτοσεβασμός. Αν ρευτώ στη μάπα σου, σε κατουρήσω ή σου ρίξω και μια σφαλιάρα και δεν αντιδράσεις είσαι άξια της μοίρας σου, πόσο μάλλον αν δεν καπνίζεις, τρώς τον καπνό των άλλων στην μάπα και δεν αντιδράς...
Διαβασε αλλη μια φορα τις αναρτησεις μου και μετα το συζηταμε...

Παράθεση

germ1984 (Νάσος)

Δραστήριο Μέλος

O germ1984 έγραψε στις 11:14, 31-08-10:

Εγώ ως πελάτης πάω στο μαγαζί αυτό κι έχω την απαίτηση εφόσον θα πληρώσω για ό,τι πάρω να έχω και περιβάλλον σωστό, και μέσα σε αυτό περιλαμβάνεται η καθαριότητα, η εξυπηρέτηση, η καλή ποιότητα προϊόντων αλλά και εξαερισμός. Δεν είναι πολυτέλεια, είναι κάτι απαραίτητο.
Εφόσον απαιτείς περιβάλλον σωστό και καθαρό, είσαι υποχρεωμένη και να μην το βρωμίζεις με καπνό και γόπες...

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 11:19, 31-08-10:

Εφόσον απαιτείς περιβάλλον σωστό και καθαρό, είσαι υποχρεωμένη και να μην το βρωμίζεις με καπνό και γόπες...
Ουτε και με μποχες απο τα ρεψιματα του βρωμοστοματος που ποιος ξερει τι θαχεις φαει και τις πορδες του... πωπου σου!

( συγνωμη απο τα μελη, δε θα ξαναμιλησω ετσι, αλλα φουντωσα )

Α! Ασε και το αλλο που ειπες- τι σχεση εχει η βια με το τσιγαρο? Ειναι εντελως ακυρο!! Δεν ηξερα ετι ειναι το ιδιο να πλακωνεις τον αλλο στα σφαλιαριδια με το να σου ρχεται ο καπνος απο ενα τσιγαρο!!!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 11:20, 31-08-10:

Βρε Νάσο...
Τι συγκρίνεις τώρα;
Μη ρίχνεις λάδι στη φωτιά.
Το πρόβλημά μας είναι το υπό ποιες συνθήκες θα καπνίζουν οι καπνιστές, ότι το αν μολύνουν το περιβάλλον ή όχι. Ας καπνίζουν, ας γίνουν κλαμπ καπνιστών ή να βρεθεί ένας τρόπος να υπάρχουν κάποιοι χώροι διασκέδασης όπου μπορεί κανείς να ανάψει τριγάρο, αλλά είναι ένα εγχείρημα δύσκολο... Πώς θα τους ορίσεις, πώς θα τους περιορίσεις, γιατί αυτός να επιτρέπει το τσιγάρο κι ο δίπλα όχι... Στην τελική η κουβέντα αυτή δεν αναιρεί τίποτα από η βασική ιδέα, ότι βασικά το κάπνισμα απαγορεύεται.
Γιατί;
Γιατί βλάπτει.
Γιατί όχι εξαερισμός;
Γιατί είναι τεχνικά δύσκολο έως αδύνατο για πολλά καταστήματα, ακριβό, η άψογή του λειτουργία εξασφαλίζεται δύσκολα από το κράτος (σιγά μην κάνουν τακτικούς ελέγχους), και στην τελική δεν εξασφαλίζει ένα απόλυτα άκαπνο περιβάλλον.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 11:23, 31-08-10:

Παρακαλώ ας ξαναγυρίσουμε στο θέμα μας που είναι η καθολική απαγόρευση του καπνίσματος στους κλειστούς δημόσιους χώρους από αύριο. Η κριτική ας γίνεται στις ιδέες κι όχι στους ανθρώπους.

Παράθεση

germ1984 (Νάσος)

Δραστήριο Μέλος

O germ1984 έγραψε στις 11:32, 31-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Ουτε και με μποχες απο τα ρεψιματα του βρωμοστοματος που ποιος ξερει τι θαχεις φαει και τις πορδες του... πωπου σου!

( συγνωμη απο τα μελη, δε θα ξαναμιλησω ετσι, αλλα φουντωσα )

Α! Ασε και το αλλο που ειπες- τι σχεση εχει η βια με το τσιγαρο? Ειναι εντελως ακυρο!! Δεν ηξερα ετι ειναι το ιδιο να πλακωνεις τον αλλο στα σφαλιαριδια με το να σου ρχεται ο καπνος απο ενα τσιγαρο!!!
[..]
Και βέβαια ασκείς ακούσια βία στον άλλον όταν καπνίζεις και ο άλλος σιωπηλά, παρόλο που τον ενοχλεί το ανέχεται. Η βία δεν περιορίζεται μόνο στη σωματική όπως εσύ νομίζεις. Για να μη μείνουμε στις λέξεις, σημασία έχει ότι τον ενοχλείς, αυτό δε σου φτάνει ή θές ειδικά σεμινάρια για να το καταλάβεις;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 31-08-10 στις 12:06. Αιτία: προσαρμογή στους όρους χρήσης
-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 11:36, 31-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Βρε Νάσο...
Τι συγκρίνεις τώρα;
Μη ρίχνεις λάδι στη φωτιά.
Το πρόβλημά μας είναι το υπό ποιες συνθήκες θα καπνίζουν οι καπνιστές, ότι το αν μολύνουν το περιβάλλον ή όχι. Ας καπνίζουν, ας γίνουν κλαμπ καπνιστών ή να βρεθεί ένας τρόπος να υπάρχουν κάποιοι χώροι διασκέδασης όπου μπορεί κανείς να ανάψει τριγάρο, αλλά είναι ένα εγχείρημα δύσκολο... Πώς θα τους ορίσεις, πώς θα τους περιορίσεις, γιατί αυτός να επιτρέπει το τσιγάρο κι ο δίπλα όχι... Στην τελική η κουβέντα αυτή δεν αναιρεί τίποτα από η βασική ιδέα, ότι βασικά το κάπνισμα απαγορεύεται.
Γιατί;
Γιατί βλάπτει.
Γιατί όχι εξαερισμός;
Γιατί είναι τεχνικά δύσκολο έως αδύνατο για πολλά καταστήματα, ακριβό, η άψογή του λειτουργία εξασφαλίζεται δύσκολα από το κράτος (σιγά μην κάνουν τακτικούς ελέγχους), και στην τελική δεν εξασφαλίζει ένα απόλυτα άκαπνο περιβάλλον.
Ειναι σωστα τα οσα γραφεις και λαμβανονται υποψην απο πολλους καπνιστες να ξερεις/να ξερετε, αν οχι ολους σιγουρα μεριδα ατομων που οπως θελουν σεβασμο στις επιλογες τους σεβονται και οι ιδιοι. Ομως ειναι ονειρικα. Το ζητημα ειναι τωρα τι κανουμε συμφωνα με τα δεδομενα που εχουμε. Προσωπικα δινω πολλη σημασια στον τροπο που θα μου μιλησει καποιος. Αν απαγορευεται σε ενα μαγαζι, κατα πασα πιθανοτητα δε θα το επισκεφτω κι εγω, εκτος αν εχει καλο καιρο και μπορω να τη βγαζω κι εξω. Τσιγαρο με διασκεδαση για μενα παει μαζι και πολλα αλλα... Αν ομως επιτρεπεται και καποιος μου μιλησει ευγενικα να κανω πιο περα η να το σβησω θα τσακιστω, οχι απλα θα το κανω. Αυτο θεωρω πως ειναι γενικα το σωστο. Η αγενια ποτε δεν ωφελει αλλα αν καποιος γινει αγενης μαζι μου, εγω θα γινω χ10. Φαινεται παραλογο?

[..]
Και βέβαια ασκείς ακούσια βία στον άλλον όταν καπνίζεις και ο άλλος σιωπηλά, παρόλο που τον ενοχλεί το ανέχεται. Η βία δεν περιορίζεται μόνο στη σωματική όπως εσύ νομίζεις. Για να μη μείνουμε στις λέξεις, σημασία έχει ότι τον ενοχλείς, αυτό δε σου φτάνει ή θές ειδικά σεμινάρια για να το καταλάβεις;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 31-08-10 στις 12:08. Αιτία: επεξεργασία στο quote
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 11:42, 31-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Ειναι σωστα τα οσα γραφεις και λαμβανονται υποψην απο πολλους καπνιστες να ξερεις/να ξερετε, αν οχι ολους σιγουρα μεριδα ατομων που οπως θελουν σεβασμο στις επιλογες τους σεβονται και οι ιδιοι. Ομως ειναι ονειρικα. Το ζητημα ειναι τωρα τι κανουμε συμφωνα με τα δεδομενα που εχουμε. Προσωπικα δινω πολλη σημασια στον τροπο που θα μου μιλησει καποιος. Αν απαγορευεται σε ενα μαγαζι, κατα πασα πιθανοτητα δε θα το επισκεφτω κι εγω, εκτος αν εχει καλο καιρο και μπορω να τη βγαζω κι εξω. Τσιγαρο με διασκεδαση για μενα παει μαζι και πολλα αλλα... Αν ομως επιτρεπεται και καποιος μου μιλησει ευγενικα να κανω πιο περα η να το σβησω θα τσακιστω, οχι απλα θα το κανω. Αυτο θεωρω πως ειναι γενικα το σωστο. Η αγενια ποτε δεν ωφελει, αλλα αν καποιος γινει αγενης μαζι μου, εγω θα γινω χ10. Φαινεται παραλογο?

Δεν το βρίσκω παράλογο και χαίρομαι που επιτέλους ακούγεται και μία άποψη που βάζει σε πρώτο πλάνο και το πώς είναι για τους μη καπνίζοντες, να βρίσκονται δίπλα σε αναμένα τσιγάρα.

Δυστυχώς η νομοθεσία είναι ανελαστική, κι εννοώ ότι όντως δεν έχει δείξει να μπορεί να βρει μία μέση λύση, αλλά πατάει στο (γερό) σκαλοπάτι του "υγεία vs απόλαυση", και φυσικά τείνει προς το πρώτο.
Από την άλλη, όμως, ο νόμος, κι ειδικά στη χώρα μας, επιτρέπει εξαιρέσεις των εξαιρέσεων και είναι ριψοκίνδυνο για τους νομοθέτες το να βρουν μία λύση που (θεωρητικά) θα ικανοποιεί και τις δύο πλευρές.
Ή, μάλλον, και τις τρεις: και του μαγαζάτορα.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 11:44, 31-08-10:

Αρα που καταληγουμε...?
Ατομικη προσπαθεια και κατ 'επεκταση συλλογικη?

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 11:49, 31-08-10:

Δε σε κατάλαβα.
Αλλά για μένα είναι η αντιπαράθεση θεωρίας και εμπειρίας. Μπορούμε να διαλέξουμε ποια από τις πολιτικές των άλλων χωρών της Ευρωπαϊκής Ένωσης μας βολεύει...
Ωστόσο, η πράξη στην Ελλάδα έχει να επιδείξει μία σειρά από αποτυχίες: Το 2001 ή κάπου εκεί, με το διαχωρισμό του χώρου καπνιστών, πρόπερσι και πέρσι με τη γενικ...ότερη απαγόρευση, κλπ.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 11:51, 31-08-10:

Για να μη μείνουμε στις λέξεις, σημασία έχει ότι τον ενοχλείς, αυτό δε σου φτάνει ή θές ειδικά σεμινάρια για να το καταλάβεις;
Eσυ ποσα ειδικα σεμιναρια χρειαζεσαι για να κατανοησεις οτι οι καπνιστες δεν υποστηριζουν πως πρεπει οι υπολοιποι να ανεχονται και να καπνιζουν παθητικα?!
Αυτο που προσπαθουμε να πουμε και αδυνατεις να εννοησεις ειναι πως η λυση της καθολικης απαγορευσης δημιουργει προβλημα σε μια μεγαλη μεριδα πολιτων, οπως και η καθολικη ανοχη δημιουργουσε προβληματα επισης σε εξισου μεγαλη μεριδα. Εχουμε χιλιοαναφερει πως ειναι κατανοητο και σεβαστο...
Υπαρχει τροπος να ειναι ολοι ευχαριστημενοι? Υπαρχει...Ας θεσμοθετηθουν καποια αντικειμενικα αυστηρα κριτηρια επιλογης καποιων χωρων κι ας ειναι πολυ μικρος ο αρισμος αυτων, ωστε ολοι να ειναι ευχαριστημενοι.
Θελει το ξερο σου/του/τους το κεφαλι να παει στο αλλο ακρο σε σχεση με το τι ισχυει σημερα? Οκ...δικαιωμα σου/του/τους, αλλα οπως ειναι γνωστον η δραση προκαλει αντιδραση, εξου και η απολυτοσυνη των καπνιστων. Οι αντιδρασεις των μεν διαμορφωνουν ως ενα βαθμο τις αντιδρασεις των δε...Προσωπικα δε μου αρεσει καθολου η στενομυαλια καποιου να με πεισμωνει περισσοτερο απο οσο χρειαζεται...οταν καποιος θελει να βρει λυσεις ψαχνει τροπους...διοτι υπαρχουν, οταν και εφοσον εμεις θελουμε να τις "δουμε".

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 12:02, 31-08-10:

γιατι θυμομαστε τοσοι ανθρωποι τα δικαιωματα μας ,οταν προκειται για την πρεζα-εξαρτησιογονες ουσιες?

τοσο δεμενοι απο τις ουσιες ειμαστε πια?

σαν τους ναρκομανεις..

"με λενε Χιμελα και ειμαι καλα,,μπορω και χωρις τσιγαρο.."

για σας το κανουν κοριτσια.
για να ειστε πιο ομορφες..

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:07, 31-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
γιατι θυμομαστε τοσοι ανθρωποι τα δικαιωματα μας ,οταν προκειται για την πρεζα-εξαρτησιογονες ουσιες?

τοσο δεμενοι απο τις ουσιες ειμαστε πια?

σαν τους ναρκομανεις..

"με λενε Χιμελα και ειμαι καλα,,μπορω και χωρις τσιγαρο.."
Σε λαθος θεμα βρισκεσαι συνονοματε!
Δεν εξεταζουμε τις ουσιες εδω!

Παράθεση

germ1984 (Νάσος)

Δραστήριο Μέλος

O germ1984 έγραψε στις 12:09, 31-08-10:

Eσυ ποσα ειδικα σεμιναρια χρειαζεσαι για να κατανοησεις οτι οι καπνιστες δεν υποστηριζουν πως πρεπει οι υπολοιποι να ανεχονται και να καπνιζουν παθητικα?!
Αυτο που προσπαθουμε να πουμε και αδυνατεις να εννοησεις ειναι πως η λυση της καθολικης απαγορευσης δημιουργει προβλημα σε μια μεγαλη μεριδα πολιτων, οπως και η καθολικη ανοχη δημιουργουσε προβληματα επισης σε εξισου μεγαλη μεριδα. Εχουμε χιλιοαναφερει πως ειναι κατανοητο και σεβαστο...
Υπαρχει τροπος να ειναι ολοι ευχαριστημενοι? Υπαρχει...Ας θεσμοθετηθουν καποια αντικειμενικα αυστηρα κριτηρια επιλογης καποιων χωρων κι ας ειναι πολυ μικρος ο αρισμος αυτων, ωστε ολοι να ειναι ευχαριστημενοι.
Θελει το ξερο σου/του/τους το κεφαλι να παει στο αλλο ακρο σε σχεση με το τι ισχυει σημερα? Οκ...δικαιωμα σου, αλλα οπως ειναι γνωστον η δραση προκαλει αντιδραση, εξου και η απολυτοσυνη των καπνιστων. Οι αντιδρασεις των μεν διαμορφωνουν ως ενα βαθμο τις αντιδρασεις των δε...Προσωπικα δε μου αρεσει καθολου η στενομυαλια καποιου να με πεισμωνει περισσοτερο απο οσο χρειαζεται...οταν καποιος θελει να βρει λυσεις ψαχνει τροπους...διοτι υπαρχουν, οταν και εφοσον εμεις θελουμε να τις "δουμε".

Πρέπει να καταλάβεις, ότι μια σοβαρή πολιτεία και συγκεκριμένα το υπουργείο υγείας δεν οφείλει να "βλέπει" δύο "κοινωνικές ομάδες" καπνιστές και μη καπνιστές, αλλά μόνο μια ευθύνη. Δηλαδή την διασφάλιση και την προαγωγή της Δημόσιας Υγείας. Ζήτημα του υπουργείου υγείας και γενικά της πολιτείας δεν πρέπει να είναι σε καμμία περίπτωση η ικανοποίηση των καπνιστών με την λήψη ευνοικών μέτρων και την δημιουργία παραθύρων στον νόμο, αλλά ο όσο το δυνατόν μεγαλύτερος περιορισμός του καπνίσματος που μέρος του περνάει και από αυτά τα σκληρά και άδικα για εσάς μέτρα.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους