Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,082 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,768 μηνύματα σε 74,628 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ποιο πολίτευμα αρμόζει καλύτερα στην Ελλάδα;

Ποιό κατα τη γνώμη σας είναι το καλύτερο Πολίτευμα για τη χώρα μας?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 49)
Πολυκομματική Δημοκρατία
25
51,02%
Μονοκομματική Δημοκρατία
1
2,04%
Δεξιά - Μιλιταριστική Δικτατορία
3
6,12%
Κομμουνιστική Δικτατορία ή Δικτατορία του Προλεταριάτου
4
8,16%
Συνταγματική Μοναρχία ή Βασιλευομένη Δημοκρατία
3
6,12%
Απόλυτη Μοναρχία
2
4,08%
Κανένα από τα παραπάνω (δηλώστε...)
11
22,45%

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 14:40, 11-05-06:

Ναι, σε αυτή τη χώρα γεννήθηκε η δημοκρατία αλλά απ' ότι φαίνεται ξεχάστηκε στο χρονοντούλαπο της ιστορίας μετά το 1821! Οι μεγάλες δυνάμεις και οι μεγάλες δυνάμεις! Κρεμόμαστε απ' τα εσώρουχα των ανθρώπων που κάποτε εμείς διαφωτίσαμε (1453 - ...). Ποιός μίλησε για Βασιλιά; Για τον Δανό λέτε; Μια ζωή ρε παιδιά εντολές δεχόντουσαν και οι βασιλείς, άσε δε που ο τελευταίος έκανε ότι του έλεγε η μαμά του η Φρειδερίκη! Μια ζωή στηνόμαστε στα τέσσερα. Όπως στηθήκαμε το 1915-1922 επειδή κάποιος έξυπνος ήθελε να εξυπηρετηθούν τα συμφέροντα των ακτοπλοϊκών εμπορικών εταιριών με τα δρομολόγια Πειραιάς - Σμύρνη, όπως στηθήκαμε το 1946-49 που έτρεχαν κάποιοι άλλοι έξυπνοι να καταλάβουν ακριτικές πόλεις για να εγκαθιδρύσουν αριστερή κυβέρνηση, όπως στηθήκαμε το 1974 με τα παιδιά της "χούντας" του Ιωαννίδη (αν αυτό ήταν δικτατορία για να διασφαλιστεί η ακεραιότητα του Έθνους εμένα να με χέ... πατοκόρφως) να φέρνουν βόλτα τους Τούρκους (άλλος δύστυχος λαός απο κει που τρώει γερή κοροϊδία/προπαγάνδα/φίμωση, τελικά έχουμε πολλά κοινά) στην Κύπρο, όπως στηθήκαμε το 1996 στην πιότητα του να χαρίζεις τα Ίμια (και να πεις εντάξει δυο πέτρες είναι, σύμφωνοι, την υπερηφάνια σου που την πας; Λίγη τσίπα, λίγο φιλότιμο... Πάλι ρόμπα;...)

Δε λεω, ειρήνη, αγάπη, συνένωση των λαών, μέσα με χίλια! Αλλά όχι και να πεθάνουμε εμείς και ότι έφτιαξαν οι Αρχαίοι - για ΚΑΘΕ ον σε αυτόν τον πλανήτη- από το πολύ γα.... -ξέρετε τι- και την κοροϊδία, απ' όλο τον υπόλοιπο πλανήτη! Εναν πλανήτη που και αυτός έχει αλλοτριωθεί και έχει ξεχάσει....

Σας παρακαλώ... Η σεμνότητα έχει και όρια... Δε μπορώ να βλέπω τι γίνεται και να μιλάω με το γάντι... Όχι άλλο γάντι....

ΥΓ: Ελπίζω στην τελική να έχουν δίκιο οι τηλεπλασιέ - ψευδοπροφήτες, ότι το 2011 θα έρθουν τα αδέρφια μας να πιάσουν δουλειά. Ας έρθουν να τελειώνουμε επιτέλους μ' αυτή την ιστορία, να μπω σε ενα Viper και να σηκωθώ να φύγω απ' αυτόν τον πλανήτη. Το 2011 το αναφέρουν και οι Μάγιας (ας ανοίξουμε ενα θεματάκι για το 2011 και τις αρχαίες προφητείες, μ' αρέσει το όλο σκηνικό).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:44, 11-05-06:

2012

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 14:48, 11-05-06:

Απ' όλο το συγκεκριμένο πόστ μου, μόνο αυτό βρήκες άξιο σχολιασμού ρε συ Κουε;

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:53, 11-05-06:

Αν διαφωνούσα θα σχολίαζα

Αυτό το ξέρεις ότι είναι έτσι....
δεν μιλάω δε μιλάω αλλά... δεν κάθομαι και να με.... αν διαφωνώ

Παράθεση

Crow_of_Darkness

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Crow_of_Darkness
Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 221 μηνύματα.

O Crow_of_Darkness έγραψε στις 10:47, 12-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από faithplus1
Για τον Γκλιξμπουργκ λες?Αυτό το απλό παιδί της πατρίδας μας?Αυτό που κατάγεται από μεγάλη γενιά καθαρόαιμων Ελλήνων?Με το αρχαιοελληνικό όνομα Γκλίξμπουργκ? Ο Κ
Πραξικόπημα το δημοψήφισμα? Ξανάμανα Ο Κ
Ναι, σίγουρα έανς κληρονομικός θεσμός από έναν που εκλέγεται είναι πολύ καλύτερος.Yeah!

@dooo: ότι θέλει η dooo!Ένας πρίγκηπας-ιππότης πάνω σε άλογο στο 3......Έφτασεεεεεεε
O Κωνσταντίνος Ντε Γκρέτσιαν που κατάγεται από το Γλίξμπουργκ και δεν λέγεται έτσι, είναι πολύ πιο Έλληνας από πολλούς άλλους. Υπηρέτησε στις Ελληνικές ένοπλες δυνάμεις, κατέκτησε το χρυσό μετάλιο στους ολυμπιακούς της Ρώμης, κυβέρνησε αυτό το τόπο πολύ καλύτερα από κάποιους άλλους, κ.α πολλά.

Έγιναν δυο δημοψηφίσματα για το πολιτειακό. Το πρώτο το έκανε ο Παπαδόπουλος το 1973, και δε νομίζω να υπάρχει άτομο που να μην αμφησβητεί το αποτέλεσμα και την εγκυρότητά του. Ξέρω άτομο που ο πατέρας του ήταν στρατιωτικός τότε και μας έλεγε ότι βάζαν τους στρατιώτες να ψηφίζουν δυο και τρείς φορές ο καθένας. Αυτό δεν είναι παρά ένα απλό παράδειγμα για το <<δημοψήφισμα>> του 73. Όσο για το άλλο που θεωρείται κανονικό και έγκυρο, έγινε το 1975, μετά τη μεταπολίτευση από το Καραμανλή. Απαγορεύτικε στο Κωνσταντίνο να έρθει στη χώρα και να διοργανώσει τη προεκλογική του καμπάνια, ενώ οι πολέμιοι της Μοναρχίας οργάνωσαν μια χαρά τη δική τους. Για να μην αναφέρω τη θέση του τύπου και της κρατικής τηλεόρασης πάνω στο θέμα... Σε τελική ανάλυση, ΔΕΝ έπρεπε να γίνει καν δημοψήφισμα. Έπρεπε να καλέσουν αμέσως το Κωνσταντίνο να ξανααναλάβει τα καθήκοντά του. Το πολίτευμα ήταν Βασιλευομένη Δημοκρατία πρίν την ανωμαλία που προκάλεσε η εφταετία και με τη μεταπολίτευση, έπρεπε να επανέλθει η χώρα σε αυτό κατευθείαν. Το Δημοψήφισμα, ήταν ένα απλό τέχνασμα του Καραμανλή για να εκμεταλλευτεί τις συγκιρίες και να ξεφορτωθεί τον άνθρωπο που τον ανέδειξε. Όπως είπα άλλωστε και σε προηγούμενο πόστ μου, ''Ουδείς αχαριστότερος του Ευεργετηθέντος''.Ο Κωνσταντίνος και η Βασιλική οικογένεια, παραμένουν εξόριστοι από το τόπο τους από τότε, με αυτό το πραξικοπηματικό και νόθο τρόπο, που ούτε ο Θεός ούτε ο Διάβολος δεν εγκρίνουν. Αυτά τα λίγα για τα πραγματικά γεγονότα της εποχής.

'Οπως είπα ο Βασιλιάς (Σύμφωνα με τη γνώμη μου πάντα), πρέπει να έχει αρμοδιότητες όμιες ,ε αυτές του Προέδρου της Δημοκρατίας. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. Ο βασιλιάς δε κυβερνάει στη Συνταγματική Μοναρχία, η εκλεγμένη κυβέρνηση το κάνει αυτό. Άρα ποιό το πρόβλημα αν είναι κληρονομικός ο θεσμός? Κατεμέ κανένα και ίσα ίσα που πιστεύω ότι καλά κάνει και ο θεσμός της βασιλίας είναι κληρονομικός. Σε τόσα κράτη έτσι είναι και μη μου πείτε ότι δεν έχουν δημοκρατία στην Σοηδία, την Αγγλία, τη Νορβηγία κ.α. Ίσα ίσα που είναι και πιο δημοκράτες από εμάς. Τέλος ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, ΔΕΝ εκλέγεται από το λαό απευθείας αλλά από τα κόμματα, που λόγω σκοπιμοτήτων εγκρίνουν τον εκάστοτε ανάλογα με τα συμφέροντά τους.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Crow_of_Darkness : 12-05-06 στις 11:01.
Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 10:55, 12-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από Crow_of_Darkness
O Κωνσταντίνος Ντε Γκρέτσιαν που κατάγεται από το Γλίξμπουργκ και δεν λέγεται έτσι, είναι πολύ πιο Έλληνας από πολλούς άλλους. Υπηρέτησε στις Ελληνικές ένοπλες δυνάμεις, κατέκτησε το χρυσό μετάλιο στους ολυμπιακούς της Ρώμης, κυβέρνησε αυτό το τόπο πολύ καλύτερα από κάποιους άλλους, κ.α πολλά.

Ντε γκρέτσιαν αυτοονομάστηκε μόλις πρόπερσι και κατα την γνώμη μου στερείται και φαντασίας, ζηλέψανε τώρα όλοι την χάρη του Νικ δε Γκρικ και αρχίσαν τις αντιγραφές

Παράθεση

Crow_of_Darkness

Δραστήριο Μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 221 μηνύματα.

O Crow_of_Darkness έγραψε στις 11:00, 12-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από kleftra
Ντε γκρέτσιαν αυτοονομάστηκε μόλις πρόπερσι και κατα την γνώμη στερείται και φαντασίας, ζηλέψανε τώρα όλοι την χάρη του Νικ δε Γκρικ και αρχίσαν τις αντιγραφές
Ναι είναι αλήθεια ότι πέρισυ διάλεξε αυτό το επώνυμο. Αν είναι ωραίο ή όχι, φαντάζομαι αυτό είναι καθαρά υπολειμενικό. Ο λόγος που το διάλεξε πέρυσι και δεν είχε μέχρι πρότεινος, είναι διότι οι Μοναρχες και οι οικογένειές τους, στις περισσότερες Ευρωπαικές Βασιλικές οικογένεις, δεν έχουν επώνυμο.

Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 11:05, 12-05-06:

Οπως είπα ο Βασιλιάς (Σύμφωνα με τη γνώμη μου πάντα), πρέπει να έχει αρμοδιότητες όμιες ,ε αυτές του Προέδρου της Δημοκρατίας.
Άρα γιατί να έχουμε βασιλιά και όχι Πρόεδρο;

Άρα ποιό το πρόβλημα αν είναι κληρονομικός ο θεσμός?
Το πρόβλημα είναι ότι και ένα ανάξιο και κακομαθημένο παλιόπαιδο που έτυχε να γεννηθεί από το "βασιλικό" σπέρμα και ωάριο θα κατέχει χρήμα και εξουσία χωρίς ποτέ να χρειαστεί να αποδείξει τις ικανότητές του. Τουλάχιστον ένας αλήτης ή ένας ακραίος πολιτικός πιο δύσκολα μπορεί να γίνει Πρόεδρος της Δημοκρατίας και άρα να είναι επικίνδυνος, χωρίς ποτέ να αποκλείεται, έτσι;

Σε τόσα κράτη έτσι είναι και μη μου πείτε ότι δεν έχουν δημοκρατία στην Σοηδία, την Αγγλία, τη Νορβηγία κ.α. Ίσα ίσα που είναι και πιο δημοκράτες από εμάς.
Συγνώμη, τι μας νοιάζει τι γίνεται έξω; Ότι γίνεται έξω σημαίνει αυτόματα ότι θα γίνει και εδώ; Η ελληνική νοοτροπία είναι εντελώς διαφορετική σε πολλά πράγματα. Και σε άλλες Προεδρευόμενες Δημοκρατίες θεωρείται φυσιολογικό να υπάρχει μουσουλμάνος υποψήφιος για πολιτική θέση, ενώ στην Ελλάδα γίνεται θέμα. Ότι συμβαίνει έξω δεν σημαίνει ότι θα συμβαίνει και εδώ.

Τέλος ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, ΔΕΝ εκλέγεται από το λαό απευθείας αλλά από τα κόμματα, που λόγω σκοπιμοτήτων εγκρίνουν τον εκάστοτε ανάλογα με τα συμφέροντά τους.
Τα οποία κόμματα τα ψήφισες εσύ και εγώ και άρα τα θέλουμε και τα παθαίνουμε.
EDIT:
Γιατί; Ο Βασιλιάς εκλέγεται απευθείας από τον λαό;

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει κάποιος να έχει ένα συμβολικό αξίωμα χωρίς ιδιαίτερες αρμοδιότητες. Απλά και μόνο για να τρώει λεφτά από τον λαό; Αυτό το έχω πραγματική απορία.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MonaXoS : 12-05-06 στις 11:18.
Παράθεση

Crow_of_Darkness

Δραστήριο Μέλος

O Crow_of_Darkness έγραψε στις 11:24, 12-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS
Άρα γιατί να έχουμε βασιλιά και όχι Πρόεδρο;
Ιστορικά από τα αρχαία χρόνια έχουμε μοναρχία (Αν μπορώ να το πώ έτσι χοντρα-χοντρα) Αλλά ας τα αφήσουμε τα αρχαία χρόνια. Απο την ίδρυση του σύγχρονου Ελλην. κράτους μέχρι το 1973, είχαμε Μοναρχία με μικρές σχετικά περιόδους Δημοκρατίας. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι η Μοναρχία δίδει άλλο κύρος σε ένα κράτος. Ακόμα η Ελλάδα έχει παράδοση στη Μοναρχία και οφείλουμε να διατηρήσουμε τη παράδοση.

Αρχική Δημοσίευση από Monaxos
Το πρόβλημα είναι ότι και ένα ανάξιο και κακομαθημένο παλιόπαιδο που έτυχε να γεννηθεί από το "βασιλικό" σπέρμα και ωάριο θα κατέχει χρήμα και εξουσία χωρίς ποτέ να χρειαστεί να αποδείξει τις ικανότητές του. Τουλάχιστον ένας αλήτης ή ένας ακραίος πολιτικός πιο δύσκολα μπορεί να γίνει Πρόεδρος της Δημοκρατίας και άρα να είναι επικίνδυνος, χωρίς ποτέ να αποκλείεται, έτσι;
Η ανατροφή που παίρνει κάθε άτομο που προορίζεται για βασιλιάς μια μέρα, δύσκολα θα του επιτρέψει να παρεκλίνει από τον ορθό δρόμο. Τόσοι σύμβουλοι είναι γύρω από ένα Βασιλιά για να του υποδείξουν τό πρέπει να κάνει και τί οχι, τί είναι σωστό και τί οχι. Σε τελική ανάλυση ξέρεις κανέναν σε Ευρωπαικό επίπεδο που να μη τίμησε το αξίωμά του με το καλύτερο δυνατό τρόπο? Εγω όχι.

Συγνώμη, τι μας νοιάζει τι γίνεται έξω; Ότι γίνεται έξω σημαίνει αυτόματα ότι θα γίνει και εδώ; Η ελληνική νοοτροπία είναι εντελώς διαφορετική σε πολλά πράγματα. Και σε άλλες Προεδρευόμενες Δημοκρατίες θεωρείται φυσιολογικό να υπάρχει μουσουλμάνος υποψήφιος για πολιτική θέση, ενώ στην Ελλάδα γίνεται θέμα. Ότι συμβαίνει έξω δεν σημαίνει ότι θα συμβαίνει και εδώ.
Παρακαλώ... Σε τόσα και τόσα έχουμε μιμηθεί τους άλλους γιατί οχι και σε αυτό που πραγματικά αξίζει? Η ιστορία και τα γεγονότα έχουν αποδείξει την Διαχρονική αξία της Μοναρχίας και ότι είναι κάτι που αξίζει να έχει η Ελλάδα - Σύμφωνα με τη ταπεινή μου γνώμη.

Τα οποία κόμματα τα ψήφισες εσύ και εγώ και άρα τα θέλουμε και τα παθαίνουμε.
Δε θα διαφωνήσω σε αυτό. Απλά είπα το τρόπο που εκλέγεται ο Πρόεδρος και που δεν είναι ΑΜΕΣΟΣ από το λαό. Ουσιαστικά δεν εκλέγεται αλλά διορίζεται και λίγες και στα χαρτιά είναι οι διαφορές με ένα Βασιλιά. Η λογική ότι ψηφίζω το κόμμα που τον υποδεικνύει ,άρα εκλέγεται δε νομίζω ότι είναι ορθή και ότι διαψεύδει το διορισμό του προέδρου κα;ι ΟΧΙ την εκλογή του.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει κάποιος να έχει ένα συμβολικό αξίωμα χωρίς ιδιαίτερες αρμοδιότητες. Απλά και μόνο για να τρώει λεφτά από τον λαό; Αυτό το έχω πραγματική απορία.
Συγνώμη, αλλά με αυτή τη λογική ποιός ο λόγος ύπαρξης του Προέδρου? Μήπως επειδή ο κάθε λαός χρειάζεται τους συμβολισμούς? Μήπως ο Βασιλιάς υπερασπίζει καλύτερα τους συμβολισμούς από έναν απλό Πρόεδρο? Ναι κατά τη γνώμη μου.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Crow_of_Darkness : 12-05-06 στις 11:27.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 11:39, 12-05-06:

Έγιναν δυο δημοψηφίσματα για το πολιτειακό. Το πρώτο το έκανε ο Παπαδόπουλος το 1973, και δε νομίζω να υπάρχει άτομο που να μην αμφησβητεί το αποτέλεσμα και την εγκυρότητά του. Ξέρω άτομο που ο πατέρας του ήταν στρατιωτικός τότε και μας έλεγε ότι βάζαν τους στρατιώτες να ψηφίζουν δυο και τρείς φορές ο καθένας. Αυτό δεν είναι παρά ένα απλό παράδειγμα για το <<δημοψήφισμα>> του 73. Όσο για το άλλο που θεωρείται κανονικό και έγκυρο, έγινε το 1975, μετά τη μεταπολίτευση από το Καραμανλή. Απαγορεύτικε στο Κωνσταντίνο να έρθει στη χώρα και να διοργανώσει τη προεκλογική του καμπάνια, ενώ οι πολέμιοι της Μοναρχίας οργάνωσαν μια χαρά τη δική τους. Για να μην αναφέρω τη θέση του τύπου και της κρατικής τηλεόρασης πάνω στο θέμα... Σε τελική ανάλυση, ΔΕΝ έπρεπε να γίνει καν δημοψήφισμα. Έπρεπε να καλέσουν αμέσως το Κωνσταντίνο να ξανααναλάβει τα καθήκοντά του. Το πολίτευμα ήταν Βασιλευομένη Δημοκρατία πρίν την ανωμαλία που προκάλεσε η εφταετία και με τη μεταπολίτευση, έπρεπε να επανέλθει η χώρα σε αυτό κατευθείαν.
Μεταφέρω τα σχόλια ενός φίλου για το συγκεκριμένο θέμα (άτιμε νικολάτσι, τα έγραψες και greeklish, και εγώ τώρα πρέπει να τα "μεταφράσω"):

Την ανωμαλία την προκάλεσε το 62-63 ο βασιλιάς, όταν αρνήθηκε να ορίσει τον ΥΕΘΑ της εκλεγμένης κυβέρνησης του γέρου Παπανδρέου, όπως θα γίνονταν σε κάθε άλλο Δημοκρατικό κράτος στον κόσμο. Ο Κοκός, σαν δικτατορίσκος, αρνήθηκε στον πρωθυπουργό, που εξέλεξε ο λαός, τον διορισμό. Αυτό οδήγησε στην αποστασία "μετριοπαθών", μετά από παρακίνηση του παλατιού, με επικεφαλής τον Μητσοτάκη. Ο Γέρος της Δημοκρατίας κύρηξε τον ανένδοτο (σ.τ.μ. ανένδοτος αγώνας). Το παλάτι, με το πρόσχημα της διατήρησης της τάξης, σχεδίαζε ανατροπή του κοινοβουλευτικού σχήματος διακυβέρνησης και μέσα στην αναμπουμπούλα, πεταχτήκανε οι συνταγματάρχες και τους καπελώσανε όλους...

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 11:53, 12-05-06:

Ακόμα η Ελλάδα έχει παράδοση στη Μοναρχία και οφείλουμε να διατηρήσουμε τη παράδοση.
Και η γιαγιά μου έχει παράδοση να πλένει όλα της τα ρούχα στο χέρι. Πρέπει να διατηρήσω την παράδοση της και να μην πάρω πλυντήριο στη γυναίκα μου; Τι σόι επιχείρημα είναι τούτο; Γιατί οφείλουμε; Και γιατί δίνει άλλο κύρος η βασιλεία;

Η ανατροφή που παίρνει κάθε άτομο που προορίζεται για βασιλιάς μια μέρα, δύσκολα θα του επιτρέψει να παρεκλίνει από τον ορθό δρόμο.
Το ίδιο και αν κάποιος έχει ανατραφεί σωστός και δημοκρατικός πολίτης και έχει μία πλούσια και υγιή καριέρα πολιτικού. Εάν είσαι 40 χρόνια πολιτικός και κατάφερες τόσα για την χώρα σου, δεν έχεις ανάγκη από συμβούλους και νομίζω πως έχεις αποδείξει την αξία σου να είσαι σε ένα ανώτατο αξίωμα με το σπαθί σου και όχι με το DNA σου.

Τόσοι σύμβουλοι είναι γύρω από ένα Βασιλιά για να του υποδείξουν τό πρέπει να κάνει και τί οχι, τί είναι σωστό και τί οχι.
ΆΡΑ, και πάλι ο βασιλιάς επηρεάζεται από σκοπιμότητες. Που το ξέρω εγώ ότι δεν θα τον ανατρέψουν με ακροδεξιά φρονήματα και άυριο μεθαύριο αρχίσει εθνοκάθαρση; Έπειτα θεωρείς καλύτερο να πληρώνεις 5-10 συμβούλους για να μάθουν σε ένα νιανιαρο να κυβερνά, ακόμη και αν δεν είναι το "επάγγλεμα που του ταιριάζει" παρά το σύνολο των πολιτών να ανατρέφεται σωστά και με αρχές, ώστε να υπάρχει περισσοτερος ανατγωνισμός και άρα να κερδίζει ο καλύτερος; Προτιμώ να είναι 100 υποψήφιοι και να βγει ο καλύτερος παρά 1 και να τον φάω στη μάπα με το ζόρι.
Παρακαλώ... Σε τόσα και τόσα έχουμε μιμηθεί τους άλλους γιατί οχι και σε αυτό που πραγματικά αξίζει?
πραγματικά αξίζει;;; Γιατί; λόγω της παράδοσης; Big Deal!

Η ιστορία και τα γεγονότα έχουν αποδείξει την Διαχρονική αξία της Μοναρχίας και ότι είναι κάτι που αξίζει να έχει η Ελλάδα - Σύμφωνα με τη ταπεινή μου γνώμη.
Η ιστορία δεν έχει αποδείξει τίποτα. Βασιλιά με το ζόρι μας δώσανε και μας έμεινε. Το "αξίζει" δεν το κατάλαβα. Δεν βλέπω γιατί ο βασιλιάς είναι πιο σπουδαίο αγαθό από τον δημοκρατικά εκλεγμένο Πρόεδρο.
Αν η ελληνική ιστορία κλείνει υπέρ της Μοναρχίας μην ξανακούσω για "Ελλάδα= η χώρα που γεννήθηκε η δημοκρατία"! Ώρα να αλλάξουμε moto;

Δε θα διαφωνήσω σε αυτό. Απλά είπα το τρόπο που εκλέγεται ο Πρόεδρος και που δεν είναι ΑΜΕΣΟΣ από το λαό. Ουσιαστικά δεν εκλέγεται αλλά διορίζεται και λίγες και στα χαρτιά είναι οι διαφορές με ένα Βασιλιά.
Και γι'αυτό προτείνω Προεδρευόμενη Δημοκρατία (αλλά μέσα από μερικές διαφορποιήσεις στην δύναμη που έχει ο Πρόεδρος)
Το point μου σε αυτό ήταν ότι καλύτερα να έχω ποσοστό συμμετοχής 1% στην εκλογή του Προέδρου παρά 0% στον Βασιλια.

Συγνώμη, αλλά με αυτή τη λογική ποιός ο λόγος ύπαρξης του Προέδρου? Μήπως επειδή ο κάθε λαός χρειάζεται τους συμβολισμούς? Μήπως ο Βασιλιάς υπερασπίζει καλύτερα τους συμβολισμούς από έναν απλό Πρόεδρο? Ναι κατά τη γνώμη μου.
Εάν ρωτάς εμένα προσωπικά οι εθνικοί συμβολισμοί κάνουν μια ωραία σούπα την οποία δεν μου αρέσει να τρώω. Εάν ο λόγος ύπαρξης είναι μόνο ο συμβολισμός, για εμένα δεν υπάρχει λόγος ύπαρξης. Επιφυλλάσομαι σε αυτό γιατί από όσο ξέρω έχει κάποιες μικρές αρμοδιότητες οι οποίες διασφαλίζουν την σταθερότητα του Πολιτεύματος. Περιμένω κάποιος που ξέρει καλύτερα τις αρμοδιότητες να μας εξηγήσει.

Αλλά αν δεχτώ ότι μία χώρα χρειάζεται σύμβολο, προτιμώ ένα δημοκρατικό σύμβολο χώρας, που είναι ο Πρόεδρος.

Παράθεση

Crow_of_Darkness

Δραστήριο Μέλος

O Crow_of_Darkness έγραψε στις 11:54, 12-05-06:

Δε θα ισχυριστώ ότι δεν έγιναν λάθη από τη πλευρά του Παλατιού. Δε θα πρέπει όμως να ξεχνάμε ότι τότε ήταν διαφορετικές εποχές. Η Ελλάδα προσπαθούσε να σταθεί στα πόδια της και να ξεπεράσει μια για πάντα το Κομμουνιστικό κίνδυνο.

¨οσον αφορά το περιστατικό που ανέφερες: Ο Παπανδρέου μετά την εκλογή του, ήθελε να είναι και πρωθυπουργός και να έχει την ηγεσία του ΥΠ εθνικ άμυνας. Να συγκεντρώσει πολλές εξουσίες δηλαδή στα χέρια του. Δεδομένης της τότε κατάστασης που επικρατούσε αυτό προκάλεσε υποψίες και επιφυλακτικότητα από πλευράς παλατιού. Γιατί ο Παπανδρέου δεν ήθελε να διοριστεί κάποιος άλλος υπουργός και ήθελε να συγκεντρώσει πολλές εξουσίες? Σε ποιό άλλο δημοκρατικό κράτος γινόταν τέτοια πράγματα? Ποιός ο λόγος που επέμειν σθεναρά σε κάτι τέτοιο? Και δε μιλάμε για τυχαίο υπουργείο αλλά για το Εθνικής άμυνας. Αυτή του η επιμονή ήταν που προκάλεσε φόβο στο παλάτι για πιθανό πραξικόπημα με το Παπανδρέου υποκινητή και είχε ως αποτέλεσμα τα γεγονότα που ακολούθησαν.

Παράθεση

Crow_of_Darkness

Δραστήριο Μέλος

O Crow_of_Darkness έγραψε στις 12:08, 12-05-06:

Δε πρόκειται να συνεχίσω αυτή τη κουβέντα ότι είχα να πώ το είπα. Η συζήτηση αυτή δεν οδηγεί πουθενά και θα καταντήσει σε σφοδρή σύγκρουση, όπως στο θέμα Κομμουνισμός vs Καπιταλισμός. Είπα τη προσωπική μου άποψη και δεν επιθυμώ να συνεχίσω τη κουβέντα.(ΟΧΙ λόγω έλλειψης επιχειρημάτων) Θα μπορούσα να γράψω πολλά ως απάντηση σε αυτά που είπες φίλε Μοναχέ, όμως αφενός βαριέμαι να γράφω, αφετέρου δεν έχει κάποιο νόημα, αφού στη συνέχεια θα ανοίγαμε έναν πολύ μεγάλο κύκλο αντιπαράθεσης που με μαθηματική ακρίβεια θα οδηγηθούμε σε σφοδρή σύγκρουση και δε το θέλω. Βλέπεις είσαι από τα άτομα που εκτιμώ το τρόπο σκέψης τους άσχετα αν διαφωνούμε.

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 13:00, 12-05-06:

Ε; Για ποια σφοδρή σύγκρουση λες; Απλή ανταλλαγή απόψεων κάνουμε. Είναι μηδαμινές οι φορές που έχω οδηγηθεί σε σφοδρή σύγκρουση με άτομα, έτσι και αλλιώς.

Μα... διαφωνούμε; Πολλές από τις απόψεις σου τις βρίσκω σωστές. Έτυχε εδώ να σε βρίσκω λάθος κ σου το είπα... Τεσπά... Άστο γιατί κ εγώ βαριέμαι τώρα.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 05:15, 26-05-06:

Kαλά, για χούντα ποιός ψήφισε;;;;

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 18:25, 16-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Μη μιλήσω για το άλλο που δεν το αγγίζει κανείς... Θέλω Προεδρική Δημοκρατία τώρα με συμβούλιο 12 αντιπροσώπων από κάτω, να ξέρουμε συγκεκριμένα ποιός θα κάνει τη μαλακία από δω και μπρός, κι όχι 300 επαγγελματίες πολιτικούς να παίρνουνε μισθούλη. Και για να επανέλθω στον πρόεδρο, ή θα κάνει δουλειά ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας (Προεδρική αντί Προεδρευομένης) ή να πάψει να πληρώνεται. Διακοσμητικά δεν πληρώνω ούτε για το σπίτι μου, πόσο μάλλον για το πολίτευμα της χώρας που ζω.
Δεν το αγγίζει κανείς, γιατί δεν μπορεί να αγγιχτεί, δυστυχώς. Το Σύνταγμα απαγορεύει ρητά την μεταβολή του Άρθρου 1, που ρυθμίζει το πολίτευμα. Είμαστε καταδικασμένοι να πληρώνουμε εις αεί έναν Πρόεδρο ο οποίος πρακτικά δεν έχει αρμοδιότητες.

Ένα πολίτευμα όπως της Κύπρου ή των ΗΠΑ (Προεδρική Δημοκρατία) ίσως να βοηθούσε, αλλά το catch εκεί είναι το εξής: η εκτελεστική εξουσία είναι μεν ξεκάθαρα χωρισμένη από την νομοθετική - όχι όπως τώρα που είναι και τα δύο - αλλά η νομοθετική εξουσία δεν μπορεί, υπό κανονικές συνθήκες, να απαλλάξει την εκτελεστική απ' τα καθήκοντά της.
Όχι πως τώρα γίνεται κάτι, αλλά η "Ψήφος εμπιστοσύνης" είναι το τελευταίο που απέμεινε για τέτοιες περιπτώσεις.

Κατά τα άλλα κι εγώ θα ήμουν υπέρ αλλαγής του πολιτεύματος σε Προεδρική (ΗΠΑ, Κύπρος) ή Ημι-προεδρική (Γαλλία) Δημοκρατία, αν ήταν δυνατό.

PS: γιατί 12 σύμβουλοι; Το Quorum of Twelve των colonials έχουμε;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 18:47, 16-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
PS: γιατί 12 σύμβουλοι; Το Quorum of Twelve των colonials έχουμε;
Ναι μωρή πασατέμπω, έτσι να γουστάρουμε.

Κι όμως σκέψου το. 12. Ούτε πάρα πολλοί, ούτε πολύ λίγοι και δίνουν άμεσα λόγο στον Πρόεδρο, ο καθένας για την περιφέρειά του (που κάποτε είχαμε νομίζω 12 ή 13 περιφέρειες οπότε δεν είναι ακατόρθωτο)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

your_idol

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη your_idol
Ο your_idol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 199 μηνύματα.

O your_idol έγραψε στις 23:40, 18-08-15:

αντιπροσωπευτική δημοκρατία της κωλοτούμπας

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ryuzaki (Lost in Infinity)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ryuzaki
Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 374 μηνύματα.

O Ryuzaki έγραψε στις 00:59, 19-08-15:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 19:42, 25-08-15:

Ομοσπονδιακή Δημοκρατία... Γερμανίας!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,872 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 12:32, 03-10-15:

Θα ηθελα καποιος να μου εξηγησει τη Μονοκομματικη Δημοκρατια...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alejandro che 7 (Αλέξανδρος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Alejandro che 7
Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,712 μηνύματα.

O Alejandro che 7 έγραψε στις 15:34, 03-10-15:

το κομμουνιστική δικτατορία ειναι αντίφαση

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους