Ποιο πολίτευμα αρμόζει καλύτερα στην Ελλάδα;

Ποιό κατα τη γνώμη σας είναι το καλύτερο Πολίτευμα για τη χώρα μας?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Πολυκομματική Δημοκρατία

    Ψήφοι: 29 44.6%
  • Μονοκομματική Δημοκρατία

    Ψήφοι: 2 3.1%
  • Δεξιά - Μιλιταριστική Δικτατορία

    Ψήφοι: 5 7.7%
  • Κομμουνιστική Δικτατορία ή Δικτατορία του Προλεταριάτου

    Ψήφοι: 7 10.8%
  • Συνταγματική Μοναρχία ή Βασιλευομένη Δημοκρατία

    Ψήφοι: 4 6.2%
  • Απόλυτη Μοναρχία

    Ψήφοι: 3 4.6%
  • Κανένα από τα παραπάνω (δηλώστε...)

    Ψήφοι: 15 23.1%

Lexx

Νεοφερμένος

Ο Lexx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Έχω βαρεθεί να ακούω τελευταία για δικτατορίες και μπαρούφες παρόμοιες. Το θέμα είναι να προοδεύσουμε βάση του πνεύματος και όχι βάση του πρωτόγονου νου, την επιβίωση τυ δυνατότερου. Και αν δεν προοδεύσουμε τουλάχιστον να το φχαριστηθούμε ρε παιδί μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Για κάτσε ρε αδερφέ, επιλογή μου δεν είναι να ψηφίσω την εν λόγω επιλογή στη δημοσκόπηση; Επιλογή μου δεν είναι να εκφραστώ;

Για κάτσε ρε αδερφέ... Σου είπα να μην εκφραστείς; Όχι δα... Δεν έχουμε δικτατορία άλλωστε! Αν ήθελα να μην εκφραστείς θα σου έσβηνα το μήνυμα. Είναι τόσο κακό που διαφωνώ με τη λογική(;) σου;

Όσο για τα υπόλοιπα για τις φυλές, τις θρησκείες κτλ δεν θα σχολιάσω τίποτα. Θα αρκεστώ να πω ότι αντίθετα από ότι πιστεύεις εσύ, εγώ θεωρώ ότι ο δρόμος που υποστηρίζεις (ζήτω το έθνος, ζήτω η φυλή(;;;;) και μία δικτατοριούλα έτσι για να στρώσει ο ****ς μας) είναι ο πλέον ευκολότερος και ότι τα κατορθώματα μερικών που στην ιστορία σκεφτόντουσαν έτσι με έκαναν να ντρέπομαι που γεννήθηκα Έλληνας ή μάλλον άνθρωπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS:
Όσο για τα υπόλοιπα για τις φυλές, τις θρησκείες κτλ δεν θα σχολιάσω τίποτα. Θα αρκεστώ να πω ότι αντίθετα από ότι πιστεύεις εσύ, εγώ θεωρώ ότι ο δρόμος που υποστηρίζεις (ζήτω το έθνος, ζήτω η φυλή(;;;;) και μία δικτατοριούλα έτσι για να στρώσει ο ****ς μας) είναι ο πλέον ευκολότερος και ότι τα κατορθώματα μερικών που στην ιστορία σκεφτόντουσαν έτσι με έκαναν να ντρέπομαι που γεννήθηκα Έλληνας ή μάλλον άνθρωπος.

Μισό λεπτάκι ας μην παίρνουμε την απάντηση μονοκόματα.Υπάρχουν δύο σκέλη ένα σε παγκόσμιο επίπεδο και ένα σε εθνικό.
Η ιδέα στο παγκόσμιο επίπεδο για εμένα ακούγεται ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα αν και ουτοπική.Την επιστροφή στην εθνική μας ταυτότητα δεν την θεωρώ ως τον ευκολότερο δρόμο αλλα ως αναγκαίο δρόμο.Κι όχι δεν με έχει πιασει εθνικιστική έξαρση απλα το θεωρώ γελοίο πχ.να μαθαίνουμε 2-3 ξενες γλώσσες και ελάχιστοι έφηβοι να γνωρίζουν καλά και σωστά ελληνικά.Και γιατί οι εκφράσεις "ζήτω το έθνος" θα πρέπει να είναι κατακριτέες;Η αποψη πας μη Ελλην βαρβαρος ναι είναι υπερβολική όμως ο Βαλ δεν εκφράζει αυτό, εκφράζει την υπεροχή του ελληνικου πολιτισμού έναντι των υπολοίπων.Σε καμμία περίπτωση δεν θα μπορούσα να δηλώσω πως ντρεπομαι που είμαι Ελληνίδα, αυτά μόνο εμείς τα κάνουμε,δεν έχω ακούσει κανένα Δανό,Ιρλανδό,Γερμανό κλπ να δηλώνει κατι αντίστοιχο.
Μαλλον θα επρεπε να ανοιχτεί ένα θεμα για την εθνική μας ταυτότητα γιατί εδώ είναι λίγο ξεκάρφωτα να γράφονται αυτά.

Όσο αφορά το δεύτερο σκέλος είναι κοινό μυστικό πως τα πραγματα στην Ελλάδα δεν είναι τα καλύτερα δυνατα.Απο την φύση μου όμως είμαι ενάντια σε κάθε απολυταρχικό καθεστώς οπότε δεν θα μπορούσα να δεχτώ ως λύση μια δικτατορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crow_of_Darkness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Κατα τη γνώμη μου το καλύτερο πολίτευμα για την Ελλαδα είναι η Συνταγματική Μοναρχία. Ο Βασιλιάς, θα έχει διακοσμητικό ρόλο και ελάχιστες εξουσίες και αρμοδιότητες - όπως αυτές του σημερινού προέδρου της Δημοκρατίας. Η εκλεγμένη από το λαό κυβέρνηση θα ασκεί την εκτελεστική εξουσία. Ο Βασιλιάς θα είναι ο αρχηγός του κράτους. Το πολίτευμα θα είναι κάτι ανάλογο με εκείνο της Δανίας, της Ολλανδίας, της Νορβηγίας, της Σουηδίας κ.α. Αυτή είναι η γνώμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Kleftra έπισες λάθος το νόημα των όσων έγραψα. Δεν απαγόρευσα ούτε κατέκρινα κάποιον που φώναξε Ζήτω το έθνος. Αλλά από αυτό (που είναι στα λογικά ας πουμε πλαίσια του εθνισμού) μέχρι το "ένας κόσμος με ελληνικές αξίες, γλώσσα, ήθη κ έθιμα" έχει τεράστια διαφορά. Ούτε εγώ ντρέπομαι που γεννήθηκα Έλληνας, ήταν σχημα λόγου, όπως δεν θα ντρεπόμουνα αν ήμουν Πακιστανός, Βούλγαρος ή Αμερικάνος. Με ντροπιάζουν ορισμένες απόψεις μας (όπως αυτή που ακούστηκε πιο πάνω από τον Βαλ) οι οποίες μας έχουν δώσει έναν καθόλου κολακευτικό όνομα στην παγκόσμια πιάτσα. Το έθνος ειναι μία απο τις εκατοντάδες κοινωνικές μας ταυτότητες και δεν τη θεωρώ κυριαρχούσα, παρά μόνο στο μυαλό μας (και στο πολιτικό σύστημα).

Εάν εσύ κατάλαβες άλλα από τον Βαλ και εγώ άλλα, τότε ζητώ συγνώμη και είμαι υπερευαίσθητος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Crow_of_Darkness:
Κατα τη γνώμη μου το καλύτερο πολίτευμα για την Ελλαδα είναι η Συνταγματική Μοναρχία. Ο Βασιλιάς, θα έχει διακοσμητικό ρόλο και ελάχιστες εξουσίες και αρμοδιότητες - όπως αυτές του σημερινού προέδρου της Δημοκρατίας. Η εκλεγμένη από το λαό κυβέρνηση θα ασκεί την εκτελεστική εξουσία. Ο Βασιλιάς θα είναι ο αρχηγός του κράτους. Το πολίτευμα θα είναι κάτι ανάλογο με εκείνο της Δανίας, της Ολλανδίας, της Νορβηγίας, της Σουηδίας κ.α. Αυτή είναι η γνώμη μου.
Πιστεύω ότι αν θέλουμε κάτι διακοσμητικό, καλύτερα να πάρουμε ένα ωραίο βάζο να το βάλουμε πάνω στο τραπέζι ή κανένα άγαλμα σε καμιά πλατεία.Συμφέρει κίολας, από το να έχεις κάποιον να κάθεται και να πληρώνεται από το λαό, για να είναι απλά διακοσμητικός.Επιπλέον, όποιο αξίωμα πάει κληρονομικά για μένα είναι καταδικασμένο να αποτύχει.Δεν υπάρχει καμία μα καμία λογική σ'αυτό.Οι χώρες που αναφέρεις ως παραδείγματα, έχουν το βασιλιά ως κομμάτι της παράδοσής τους.Πάντα είχαν και μάλλον πάντα θα έχουν.Είχα ρωτήσει κάποιον Άγγλο κάποτε τί θέλουν το θεσμό της βασιλείας, αφού δεν έχει καμία χρησιμότητα (εκτός από το ότι έκανε την Ελισάβετ την πλουσιότερη γυναίκα του κόσμου).Μου είπε ότι όντως έτσι είναι, αλλά τί να κάνουν, είναι η παράδοσή τους.Και μιλάς για χώρες πλούσιες.Εδώ πραγματικά το μόνο που μας λέιπει έιναι ένας βασιλιάς.Όλα τα άλλα τα έχουμε λύσει...
Υποτίθεται ότι στη γεωγραφική περιοχή που είμαστε, γεννήθηκε η δημοκρατία.Δε μου κολλάει καλά να βρούμε κάποιον βασιλιά.Μπορούμε να ζητήσουμε από καμιά άλλη χώρα να μας στείλει κανέναν πρίγκηπα, δε θα'ναι η πρώτη φορά...:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
αχ...γίνεται ο πρίγκηπας να έρθει πάνω σε άσπρο άλογο...? :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crow_of_Darkness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Και ο Πρόεδρος τί είναι αν δεν είναι διακοσμητικό στοιχείο? Ή μήπως νομίζεις ότι αυτόν δε το πληρώνουμε και χοντρά μάλιστα. Φυσικά ένας Βασιλέας δίνει πολύ μεγαλύτερο κύρος από ένα Πρόεδρο. Και στην Ελλάδα ο Βασιλιάς παράδοση και μέρος της ιστορίας μας ήταν. Απλά τον πούλησε ο Καραμανλής και άλλαξε το πολίτευμα της χώρας. Από την ίδρυση του σύγχρονου Ελληνικού κράτους το 1831, μέχρι το 1973, είχαμε μοναρχία. (Με κάποιες περιόδους που είχε καταλυθεί για διάφορους λόγους για σύντομα σχετικά διαστήματα.) Τώρα όλοι μιλούν υπέρ της Προεδρευομένης δημοκρατίας και όλοι αυτοί θα ήταν οι πρώτοι που θα έγλειφαν το Βασιλιά αν δεν είχε φύγει. (Για πολιτικούς μιλάω) Δε νομίζω ότι ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας έλυσε κάποιο από τα προβλήματα που έχουμε τώρα. ;)

Προσωπικά προτιμώ Βασιλιά και κληρονομικό θεσμό από Πρόεδρο της δημοκρατίας. Θέλω να πιστεύω ότι θα έρθει η ώρα που κάποτε θα γυρίσει πίσω θριαμβευτικά. Ο τρόπος που τον έδιωξαν ήταν πραξικοπηματικός και νόθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Crow_of_Darkness:
Και ο Πρόεδρος τί είναι αν δεν είναι διακοσμητικό στοιχείο? Ή μήπως νομίζεις ότι αυτόν δε το πληρώνουμε και χοντρά μάλιστα. Φυσικά ένας Βασιλέας δίνει πολύ μεγαλύτερο κύρος από ένα Πρόεδρο. Και στην Ελλάδα ο Βασιλιάς παράδοση και μέρος της ιστορίας μας ήταν. Απλά τον πούλησε ο Καραμανλής και άλλαξε το πολίτευμα της χώρας. Από την ίδρυση του σύγχρονου Ελληνικού κράτους το 1831, μέχρι το 1973, είχαμε μοναρχία. (Με κάποιες περιόδους που είχε καταλυθεί για διάφορους λόγους για σύντομα σχετικά διαστήματα.) Τώρα όλοι μιλούν υπέρ της Προεδρευομένης δημοκρατίας και όλοι αυτοί θα ήταν οι πρώτοι που θα έγλειφαν το Βασιλιά αν δεν είχε φύγει. (Για πολιτικούς μιλάω) Δε νομίζω ότι ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας έλυσε κάποιο από τα προβλήματα που έχουμε τώρα. ;)

Προσωπικά προτιμώ Βασιλιά και κληρονομικό θεσμό από Πρόεδρο της δημοκρατίας. Θέλω να πιστεύω ότι θα έρθει η ώρα που κάποτε θα γυρίσει πίσω θριαμβευτικά. Ο τρόπος που τον έδιωξαν ήταν πραξικοπηματικός και νόθος.
Για τον Γκλιξμπουργκ λες?Αυτό το απλό παιδί της πατρίδας μας?Αυτό που κατάγεται από μεγάλη γενιά καθαρόαιμων Ελλήνων?Με το αρχαιοελληνικό όνομα Γκλίξμπουργκ? Ο Κ :clapup:
Πραξικόπημα το δημοψήφισμα? Ξανάμανα Ο Κ :clapup:
Ναι, σίγουρα έανς κληρονομικός θεσμός από έναν που εκλέγεται είναι πολύ καλύτερος.Yeah!

@dooo: ότι θέλει η dooo!Ένας πρίγκηπας-ιππότης πάνω σε άλογο στο 3......Έφτασεεεεεεε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
faith...γιου σκλαβ μι...:kissing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Ναι, σε αυτή τη χώρα γεννήθηκε η δημοκρατία αλλά απ' ότι φαίνεται ξεχάστηκε στο χρονοντούλαπο της ιστορίας μετά το 1821! Οι μεγάλες δυνάμεις και οι μεγάλες δυνάμεις! Κρεμόμαστε απ' τα εσώρουχα των ανθρώπων που κάποτε εμείς διαφωτίσαμε (1453 - ...). Ποιός μίλησε για Βασιλιά; Για τον Δανό λέτε; Μια ζωή ρε παιδιά εντολές δεχόντουσαν και οι βασιλείς, άσε δε που ο τελευταίος έκανε ότι του έλεγε η μαμά του η Φρειδερίκη! Μια ζωή στηνόμαστε στα τέσσερα. Όπως στηθήκαμε το 1915-1922 επειδή κάποιος έξυπνος ήθελε να εξυπηρετηθούν τα συμφέροντα των ακτοπλοϊκών εμπορικών εταιριών με τα δρομολόγια Πειραιάς - Σμύρνη, όπως στηθήκαμε το 1946-49 που έτρεχαν κάποιοι άλλοι έξυπνοι να καταλάβουν ακριτικές πόλεις για να εγκαθιδρύσουν αριστερή κυβέρνηση, όπως στηθήκαμε το 1974 με τα παιδιά της "χούντας" του Ιωαννίδη (αν αυτό ήταν δικτατορία για να διασφαλιστεί η ακεραιότητα του Έθνους εμένα να με χέ... πατοκόρφως) να φέρνουν βόλτα τους Τούρκους (άλλος δύστυχος λαός απο κει που τρώει γερή κοροϊδία/προπαγάνδα/φίμωση, τελικά έχουμε πολλά κοινά) στην Κύπρο, όπως στηθήκαμε το 1996 στην πιότητα του να χαρίζεις τα Ίμια (και να πεις εντάξει δυο πέτρες είναι, σύμφωνοι, την υπερηφάνια σου που την πας; Λίγη τσίπα, λίγο φιλότιμο... Πάλι ρόμπα;...)

Δε λεω, ειρήνη, αγάπη, συνένωση των λαών, μέσα με χίλια! Αλλά όχι και να πεθάνουμε εμείς και ότι έφτιαξαν οι Αρχαίοι - για ΚΑΘΕ ον σε αυτόν τον πλανήτη- από το πολύ γα.... -ξέρετε τι- και την κοροϊδία, απ' όλο τον υπόλοιπο πλανήτη! Εναν πλανήτη που και αυτός έχει αλλοτριωθεί και έχει ξεχάσει....

Σας παρακαλώ... Η σεμνότητα έχει και όρια... Δε μπορώ να βλέπω τι γίνεται και να μιλάω με το γάντι... Όχι άλλο γάντι....:mad:

ΥΓ: Ελπίζω στην τελική να έχουν δίκιο οι τηλεπλασιέ - ψευδοπροφήτες, ότι το 2011 θα έρθουν τα αδέρφια μας να πιάσουν δουλειά. Ας έρθουν να τελειώνουμε επιτέλους μ' αυτή την ιστορία, να μπω σε ενα Viper και να σηκωθώ να φύγω απ' αυτόν τον πλανήτη. :clapup: Το 2011 το αναφέρουν και οι Μάγιας (ας ανοίξουμε ενα θεματάκι για το 2011 και τις αρχαίες προφητείες, μ' αρέσει το όλο σκηνικό).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
2012 :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Απ' όλο το συγκεκριμένο πόστ μου, μόνο αυτό βρήκες άξιο σχολιασμού ρε συ Κουε;:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αν διαφωνούσα θα σχολίαζα ;)

Αυτό το ξέρεις ότι είναι έτσι....
δεν μιλάω δε μιλάω αλλά... δεν κάθομαι και να με.... αν διαφωνώ ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crow_of_Darkness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Για τον Γκλιξμπουργκ λες?Αυτό το απλό παιδί της πατρίδας μας?Αυτό που κατάγεται από μεγάλη γενιά καθαρόαιμων Ελλήνων?Με το αρχαιοελληνικό όνομα Γκλίξμπουργκ? Ο Κ :clapup:
Πραξικόπημα το δημοψήφισμα? Ξανάμανα Ο Κ :clapup:
Ναι, σίγουρα έανς κληρονομικός θεσμός από έναν που εκλέγεται είναι πολύ καλύτερος.Yeah!

@dooo: ότι θέλει η dooo!Ένας πρίγκηπας-ιππότης πάνω σε άλογο στο 3......Έφτασεεεεεεε

O Κωνσταντίνος Ντε Γκρέτσιαν που κατάγεται από το Γλίξμπουργκ και δεν λέγεται έτσι, είναι πολύ πιο Έλληνας από πολλούς άλλους. Υπηρέτησε στις Ελληνικές ένοπλες δυνάμεις, κατέκτησε το χρυσό μετάλιο στους ολυμπιακούς της Ρώμης, κυβέρνησε αυτό το τόπο πολύ καλύτερα από κάποιους άλλους, κ.α πολλά.

Έγιναν δυο δημοψηφίσματα για το πολιτειακό. Το πρώτο το έκανε ο Παπαδόπουλος το 1973, και δε νομίζω να υπάρχει άτομο που να μην αμφησβητεί το αποτέλεσμα και την εγκυρότητά του. Ξέρω άτομο που ο πατέρας του ήταν στρατιωτικός τότε και μας έλεγε ότι βάζαν τους στρατιώτες να ψηφίζουν δυο και τρείς φορές ο καθένας. Αυτό δεν είναι παρά ένα απλό παράδειγμα για το <<δημοψήφισμα>> του 73. ;) Όσο για το άλλο που θεωρείται κανονικό και έγκυρο, έγινε το 1975, μετά τη μεταπολίτευση από το Καραμανλή. Απαγορεύτικε στο Κωνσταντίνο να έρθει στη χώρα και να διοργανώσει τη προεκλογική του καμπάνια, ενώ οι πολέμιοι της Μοναρχίας οργάνωσαν μια χαρά τη δική τους. Για να μην αναφέρω τη θέση του τύπου και της κρατικής τηλεόρασης πάνω στο θέμα... Σε τελική ανάλυση, ΔΕΝ έπρεπε να γίνει καν δημοψήφισμα. Έπρεπε να καλέσουν αμέσως το Κωνσταντίνο να ξανααναλάβει τα καθήκοντά του. Το πολίτευμα ήταν Βασιλευομένη Δημοκρατία πρίν την ανωμαλία που προκάλεσε η εφταετία και με τη μεταπολίτευση, έπρεπε να επανέλθει η χώρα σε αυτό κατευθείαν. Το Δημοψήφισμα, ήταν ένα απλό τέχνασμα του Καραμανλή για να εκμεταλλευτεί τις συγκιρίες και να ξεφορτωθεί τον άνθρωπο που τον ανέδειξε. Όπως είπα άλλωστε και σε προηγούμενο πόστ μου, ''Ουδείς αχαριστότερος του Ευεργετηθέντος''.Ο Κωνσταντίνος και η Βασιλική οικογένεια, παραμένουν εξόριστοι από το τόπο τους από τότε, με αυτό το πραξικοπηματικό και νόθο τρόπο, που ούτε ο Θεός ούτε ο Διάβολος δεν εγκρίνουν. Αυτά τα λίγα για τα πραγματικά γεγονότα της εποχής.

'Οπως είπα ο Βασιλιάς (Σύμφωνα με τη γνώμη μου πάντα), πρέπει να έχει αρμοδιότητες όμιες ,ε αυτές του Προέδρου της Δημοκρατίας. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. Ο βασιλιάς δε κυβερνάει στη Συνταγματική Μοναρχία, η εκλεγμένη κυβέρνηση το κάνει αυτό. Άρα ποιό το πρόβλημα αν είναι κληρονομικός ο θεσμός? Κατεμέ κανένα και ίσα ίσα που πιστεύω ότι καλά κάνει και ο θεσμός της βασιλίας είναι κληρονομικός. Σε τόσα κράτη έτσι είναι και μη μου πείτε ότι δεν έχουν δημοκρατία στην Σοηδία, την Αγγλία, τη Νορβηγία κ.α. Ίσα ίσα που είναι και πιο δημοκράτες από εμάς. Τέλος ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, ΔΕΝ εκλέγεται από το λαό απευθείας αλλά από τα κόμματα, που λόγω σκοπιμοτήτων εγκρίνουν τον εκάστοτε ανάλογα με τα συμφέροντά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Crow_of_Darkness:
O Κωνσταντίνος Ντε Γκρέτσιαν που κατάγεται από το Γλίξμπουργκ και δεν λέγεται έτσι, είναι πολύ πιο Έλληνας από πολλούς άλλους. Υπηρέτησε στις Ελληνικές ένοπλες δυνάμεις, κατέκτησε το χρυσό μετάλιο στους ολυμπιακούς της Ρώμης, κυβέρνησε αυτό το τόπο πολύ καλύτερα από κάποιους άλλους, κ.α πολλά.

Ντε γκρέτσιαν αυτοονομάστηκε μόλις πρόπερσι και κατα την γνώμη μου στερείται και φαντασίας, ζηλέψανε τώρα όλοι την χάρη του Νικ δε Γκρικ και αρχίσαν τις αντιγραφές:P :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crow_of_Darkness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Ντε γκρέτσιαν αυτοονομάστηκε μόλις πρόπερσι και κατα την γνώμη στερείται και φαντασίας, ζηλέψανε τώρα όλοι την χάρη του Νικ δε Γκρικ και αρχίσαν τις αντιγραφές:P :D

Ναι είναι αλήθεια ότι πέρισυ διάλεξε αυτό το επώνυμο. Αν είναι ωραίο ή όχι, φαντάζομαι αυτό είναι καθαρά υπολειμενικό. Ο λόγος που το διάλεξε πέρυσι και δεν είχε μέχρι πρότεινος, είναι διότι οι Μοναρχες και οι οικογένειές τους, στις περισσότερες Ευρωπαικές Βασιλικές οικογένεις, δεν έχουν επώνυμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Crow_of_Darkness:
Οπως είπα ο Βασιλιάς (Σύμφωνα με τη γνώμη μου πάντα), πρέπει να έχει αρμοδιότητες όμιες ,ε αυτές του Προέδρου της Δημοκρατίας.
Άρα γιατί να έχουμε βασιλιά και όχι Πρόεδρο;

Αρχική Δημοσίευση από Crow_of_Darkness:
Άρα ποιό το πρόβλημα αν είναι κληρονομικός ο θεσμός?
Το πρόβλημα είναι ότι και ένα ανάξιο και κακομαθημένο παλιόπαιδο που έτυχε να γεννηθεί από το "βασιλικό" σπέρμα και ωάριο θα κατέχει χρήμα και εξουσία χωρίς ποτέ να χρειαστεί να αποδείξει τις ικανότητές του. Τουλάχιστον ένας αλήτης ή ένας ακραίος πολιτικός πιο δύσκολα μπορεί να γίνει Πρόεδρος της Δημοκρατίας και άρα να είναι επικίνδυνος, χωρίς ποτέ να αποκλείεται, έτσι;

Αρχική Δημοσίευση από Crow_of_Darkness:
Σε τόσα κράτη έτσι είναι και μη μου πείτε ότι δεν έχουν δημοκρατία στην Σοηδία, την Αγγλία, τη Νορβηγία κ.α. Ίσα ίσα που είναι και πιο δημοκράτες από εμάς.
Συγνώμη, τι μας νοιάζει τι γίνεται έξω; Ότι γίνεται έξω σημαίνει αυτόματα ότι θα γίνει και εδώ; Η ελληνική νοοτροπία είναι εντελώς διαφορετική σε πολλά πράγματα. Και σε άλλες Προεδρευόμενες Δημοκρατίες θεωρείται φυσιολογικό να υπάρχει μουσουλμάνος υποψήφιος για πολιτική θέση, ενώ στην Ελλάδα γίνεται θέμα. Ότι συμβαίνει έξω δεν σημαίνει ότι θα συμβαίνει και εδώ.

Αρχική Δημοσίευση από Crow_of_Darkness:
Τέλος ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, ΔΕΝ εκλέγεται από το λαό απευθείας αλλά από τα κόμματα, που λόγω σκοπιμοτήτων εγκρίνουν τον εκάστοτε ανάλογα με τα συμφέροντά τους.
Τα οποία κόμματα τα ψήφισες εσύ και εγώ και άρα τα θέλουμε και τα παθαίνουμε.
EDIT:
Γιατί; Ο Βασιλιάς εκλέγεται απευθείας από τον λαό;:confused:

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει κάποιος να έχει ένα συμβολικό αξίωμα χωρίς ιδιαίτερες αρμοδιότητες. Απλά και μόνο για να τρώει λεφτά από τον λαό; Αυτό το έχω πραγματική απορία.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Crow_of_Darkness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS:
Άρα γιατί να έχουμε βασιλιά και όχι Πρόεδρο;

Ιστορικά από τα αρχαία χρόνια έχουμε μοναρχία (Αν μπορώ να το πώ έτσι χοντρα-χοντρα) Αλλά ας τα αφήσουμε τα αρχαία χρόνια. Απο την ίδρυση του σύγχρονου Ελλην. κράτους μέχρι το 1973, είχαμε Μοναρχία με μικρές σχετικά περιόδους Δημοκρατίας. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι η Μοναρχία δίδει άλλο κύρος σε ένα κράτος. Ακόμα η Ελλάδα έχει παράδοση στη Μοναρχία και οφείλουμε να διατηρήσουμε τη παράδοση.

Αρχική Δημοσίευση από Monaxos:
Το πρόβλημα είναι ότι και ένα ανάξιο και κακομαθημένο παλιόπαιδο που έτυχε να γεννηθεί από το "βασιλικό" σπέρμα και ωάριο θα κατέχει χρήμα και εξουσία χωρίς ποτέ να χρειαστεί να αποδείξει τις ικανότητές του. Τουλάχιστον ένας αλήτης ή ένας ακραίος πολιτικός πιο δύσκολα μπορεί να γίνει Πρόεδρος της Δημοκρατίας και άρα να είναι επικίνδυνος, χωρίς ποτέ να αποκλείεται, έτσι;

Η ανατροφή που παίρνει κάθε άτομο που προορίζεται για βασιλιάς μια μέρα, δύσκολα θα του επιτρέψει να παρεκλίνει από τον ορθό δρόμο. Τόσοι σύμβουλοι είναι γύρω από ένα Βασιλιά για να του υποδείξουν τό πρέπει να κάνει και τί οχι, τί είναι σωστό και τί οχι. Σε τελική ανάλυση ξέρεις κανέναν σε Ευρωπαικό επίπεδο που να μη τίμησε το αξίωμά του με το καλύτερο δυνατό τρόπο? Εγω όχι.

Αρχική Δημοσίευση από Monaxos:
Συγνώμη, τι μας νοιάζει τι γίνεται έξω; Ότι γίνεται έξω σημαίνει αυτόματα ότι θα γίνει και εδώ; Η ελληνική νοοτροπία είναι εντελώς διαφορετική σε πολλά πράγματα. Και σε άλλες Προεδρευόμενες Δημοκρατίες θεωρείται φυσιολογικό να υπάρχει μουσουλμάνος υποψήφιος για πολιτική θέση, ενώ στην Ελλάδα γίνεται θέμα. Ότι συμβαίνει έξω δεν σημαίνει ότι θα συμβαίνει και εδώ.

Παρακαλώ... Σε τόσα και τόσα έχουμε μιμηθεί τους άλλους γιατί οχι και σε αυτό που πραγματικά αξίζει? Η ιστορία και τα γεγονότα έχουν αποδείξει την Διαχρονική αξία της Μοναρχίας και ότι είναι κάτι που αξίζει να έχει η Ελλάδα - Σύμφωνα με τη ταπεινή μου γνώμη.

Αρχική Δημοσίευση από Monaxos:
Τα οποία κόμματα τα ψήφισες εσύ και εγώ και άρα τα θέλουμε και τα παθαίνουμε.

Δε θα διαφωνήσω σε αυτό. Απλά είπα το τρόπο που εκλέγεται ο Πρόεδρος και που δεν είναι ΑΜΕΣΟΣ από το λαό. Ουσιαστικά δεν εκλέγεται αλλά διορίζεται και λίγες και στα χαρτιά είναι οι διαφορές με ένα Βασιλιά. Η λογική ότι ψηφίζω το κόμμα που τον υποδεικνύει ,άρα εκλέγεται δε νομίζω ότι είναι ορθή και ότι διαψεύδει το διορισμό του προέδρου κα;ι ΟΧΙ την εκλογή του.

Αρχική Δημοσίευση από Monaxos:
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει κάποιος να έχει ένα συμβολικό αξίωμα χωρίς ιδιαίτερες αρμοδιότητες. Απλά και μόνο για να τρώει λεφτά από τον λαό; Αυτό το έχω πραγματική απορία.:hmm:

Συγνώμη, αλλά με αυτή τη λογική ποιός ο λόγος ύπαρξης του Προέδρου? Μήπως επειδή ο κάθε λαός χρειάζεται τους συμβολισμούς? Μήπως ο Βασιλιάς υπερασπίζει καλύτερα τους συμβολισμούς από έναν απλό Πρόεδρο? Ναι κατά τη γνώμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Crow_of_Darkness:
Έγιναν δυο δημοψηφίσματα για το πολιτειακό. Το πρώτο το έκανε ο Παπαδόπουλος το 1973, και δε νομίζω να υπάρχει άτομο που να μην αμφησβητεί το αποτέλεσμα και την εγκυρότητά του. Ξέρω άτομο που ο πατέρας του ήταν στρατιωτικός τότε και μας έλεγε ότι βάζαν τους στρατιώτες να ψηφίζουν δυο και τρείς φορές ο καθένας. Αυτό δεν είναι παρά ένα απλό παράδειγμα για το <<δημοψήφισμα>> του 73. ;) Όσο για το άλλο που θεωρείται κανονικό και έγκυρο, έγινε το 1975, μετά τη μεταπολίτευση από το Καραμανλή. Απαγορεύτικε στο Κωνσταντίνο να έρθει στη χώρα και να διοργανώσει τη προεκλογική του καμπάνια, ενώ οι πολέμιοι της Μοναρχίας οργάνωσαν μια χαρά τη δική τους. Για να μην αναφέρω τη θέση του τύπου και της κρατικής τηλεόρασης πάνω στο θέμα... Σε τελική ανάλυση, ΔΕΝ έπρεπε να γίνει καν δημοψήφισμα. Έπρεπε να καλέσουν αμέσως το Κωνσταντίνο να ξανααναλάβει τα καθήκοντά του. Το πολίτευμα ήταν Βασιλευομένη Δημοκρατία πρίν την ανωμαλία που προκάλεσε η εφταετία και με τη μεταπολίτευση, έπρεπε να επανέλθει η χώρα σε αυτό κατευθείαν.

Μεταφέρω τα σχόλια ενός φίλου για το συγκεκριμένο θέμα (άτιμε νικολάτσι, τα έγραψες και greeklish, και εγώ τώρα πρέπει να τα "μεταφράσω"):

Την ανωμαλία την προκάλεσε το 62-63 ο βασιλιάς, όταν αρνήθηκε να ορίσει τον ΥΕΘΑ της εκλεγμένης κυβέρνησης του γέρου Παπανδρέου, όπως θα γίνονταν σε κάθε άλλο Δημοκρατικό κράτος στον κόσμο. Ο Κοκός, σαν δικτατορίσκος, αρνήθηκε στον πρωθυπουργό, που εξέλεξε ο λαός, τον διορισμό. Αυτό οδήγησε στην αποστασία "μετριοπαθών", μετά από παρακίνηση του παλατιού, με επικεφαλής τον Μητσοτάκη. Ο Γέρος της Δημοκρατίας κύρηξε τον ανένδοτο (σ.τ.μ. ανένδοτος αγώνας). Το παλάτι, με το πρόσχημα της διατήρησης της τάξης, σχεδίαζε ανατροπή του κοινοβουλευτικού σχήματος διακυβέρνησης και μέσα στην αναμπουμπούλα, πεταχτήκανε οι συνταγματάρχες και τους καπελώσανε όλους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top