Ποιο πολίτευμα αρμόζει καλύτερα στην Ελλάδα;

Ποιό κατα τη γνώμη σας είναι το καλύτερο Πολίτευμα για τη χώρα μας?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Πολυκομματική Δημοκρατία

    Ψήφοι: 29 44.6%
  • Μονοκομματική Δημοκρατία

    Ψήφοι: 2 3.1%
  • Δεξιά - Μιλιταριστική Δικτατορία

    Ψήφοι: 5 7.7%
  • Κομμουνιστική Δικτατορία ή Δικτατορία του Προλεταριάτου

    Ψήφοι: 7 10.8%
  • Συνταγματική Μοναρχία ή Βασιλευομένη Δημοκρατία

    Ψήφοι: 4 6.2%
  • Απόλυτη Μοναρχία

    Ψήφοι: 3 4.6%
  • Κανένα από τα παραπάνω (δηλώστε...)

    Ψήφοι: 15 23.1%

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Crow_of_Darkness:
Ακόμα η Ελλάδα έχει παράδοση στη Μοναρχία και οφείλουμε να διατηρήσουμε τη παράδοση.
Και η γιαγιά μου έχει παράδοση να πλένει όλα της τα ρούχα στο χέρι. Πρέπει να διατηρήσω την παράδοση της και να μην πάρω πλυντήριο στη γυναίκα μου; Τι σόι επιχείρημα είναι τούτο; Γιατί οφείλουμε; Και γιατί δίνει άλλο κύρος η βασιλεία;

Αρχική Δημοσίευση από Crow_of_Darkness:
Η ανατροφή που παίρνει κάθε άτομο που προορίζεται για βασιλιάς μια μέρα, δύσκολα θα του επιτρέψει να παρεκλίνει από τον ορθό δρόμο.
Το ίδιο και αν κάποιος έχει ανατραφεί σωστός και δημοκρατικός πολίτης και έχει μία πλούσια και υγιή καριέρα πολιτικού. Εάν είσαι 40 χρόνια πολιτικός και κατάφερες τόσα για την χώρα σου, δεν έχεις ανάγκη από συμβούλους και νομίζω πως έχεις αποδείξει την αξία σου να είσαι σε ένα ανώτατο αξίωμα με το σπαθί σου και όχι με το DNA σου.

Αρχική Δημοσίευση από Crow_of_Darkness:
Τόσοι σύμβουλοι είναι γύρω από ένα Βασιλιά για να του υποδείξουν τό πρέπει να κάνει και τί οχι, τί είναι σωστό και τί οχι.
ΆΡΑ, και πάλι ο βασιλιάς επηρεάζεται από σκοπιμότητες. Που το ξέρω εγώ ότι δεν θα τον ανατρέψουν με ακροδεξιά φρονήματα και άυριο μεθαύριο αρχίσει εθνοκάθαρση; Έπειτα θεωρείς καλύτερο να πληρώνεις 5-10 συμβούλους για να μάθουν σε ένα νιανιαρο να κυβερνά, ακόμη και αν δεν είναι το "επάγγλεμα που του ταιριάζει" παρά το σύνολο των πολιτών να ανατρέφεται σωστά και με αρχές, ώστε να υπάρχει περισσοτερος ανατγωνισμός και άρα να κερδίζει ο καλύτερος; Προτιμώ να είναι 100 υποψήφιοι και να βγει ο καλύτερος παρά 1 και να τον φάω στη μάπα με το ζόρι.
Αρχική Δημοσίευση από Crow_of_Darkness:
Παρακαλώ... Σε τόσα και τόσα έχουμε μιμηθεί τους άλλους γιατί οχι και σε αυτό που πραγματικά αξίζει?
πραγματικά αξίζει;;; Γιατί; λόγω της παράδοσης; Big Deal!

Αρχική Δημοσίευση από Crow_of_Darkness:
Η ιστορία και τα γεγονότα έχουν αποδείξει την Διαχρονική αξία της Μοναρχίας και ότι είναι κάτι που αξίζει να έχει η Ελλάδα - Σύμφωνα με τη ταπεινή μου γνώμη.
Η ιστορία δεν έχει αποδείξει τίποτα. Βασιλιά με το ζόρι μας δώσανε και μας έμεινε. Το "αξίζει" δεν το κατάλαβα. Δεν βλέπω γιατί ο βασιλιάς είναι πιο σπουδαίο αγαθό από τον δημοκρατικά εκλεγμένο Πρόεδρο.
Αν η ελληνική ιστορία κλείνει υπέρ της Μοναρχίας μην ξανακούσω για "Ελλάδα= η χώρα που γεννήθηκε η δημοκρατία"! Ώρα να αλλάξουμε moto;

Αρχική Δημοσίευση από Crow_of_Darkness:
Δε θα διαφωνήσω σε αυτό. Απλά είπα το τρόπο που εκλέγεται ο Πρόεδρος και που δεν είναι ΑΜΕΣΟΣ από το λαό. Ουσιαστικά δεν εκλέγεται αλλά διορίζεται και λίγες και στα χαρτιά είναι οι διαφορές με ένα Βασιλιά.
Και γι'αυτό προτείνω Προεδρευόμενη Δημοκρατία (αλλά μέσα από μερικές διαφορποιήσεις στην δύναμη που έχει ο Πρόεδρος) ;)
Το point μου σε αυτό ήταν ότι καλύτερα να έχω ποσοστό συμμετοχής 1% στην εκλογή του Προέδρου παρά 0% στον Βασιλια.


Αρχική Δημοσίευση από Crow_of_Darkness:
Συγνώμη, αλλά με αυτή τη λογική ποιός ο λόγος ύπαρξης του Προέδρου? Μήπως επειδή ο κάθε λαός χρειάζεται τους συμβολισμούς? Μήπως ο Βασιλιάς υπερασπίζει καλύτερα τους συμβολισμούς από έναν απλό Πρόεδρο? Ναι κατά τη γνώμη μου.
Εάν ρωτάς εμένα προσωπικά οι εθνικοί συμβολισμοί κάνουν μια ωραία σούπα την οποία δεν μου αρέσει να τρώω. :) Εάν ο λόγος ύπαρξης είναι μόνο ο συμβολισμός, για εμένα δεν υπάρχει λόγος ύπαρξης. Επιφυλλάσομαι σε αυτό γιατί από όσο ξέρω έχει κάποιες μικρές αρμοδιότητες οι οποίες διασφαλίζουν την σταθερότητα του Πολιτεύματος. Περιμένω κάποιος που ξέρει καλύτερα τις αρμοδιότητες να μας εξηγήσει.

Αλλά αν δεχτώ ότι μία χώρα χρειάζεται σύμβολο, προτιμώ ένα δημοκρατικό σύμβολο χώρας, που είναι ο Πρόεδρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crow_of_Darkness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Δε θα ισχυριστώ ότι δεν έγιναν λάθη από τη πλευρά του Παλατιού. Δε θα πρέπει όμως να ξεχνάμε ότι τότε ήταν διαφορετικές εποχές. Η Ελλάδα προσπαθούσε να σταθεί στα πόδια της και να ξεπεράσει μια για πάντα το Κομμουνιστικό κίνδυνο.

¨οσον αφορά το περιστατικό που ανέφερες: Ο Παπανδρέου μετά την εκλογή του, ήθελε να είναι και πρωθυπουργός και να έχει την ηγεσία του ΥΠ εθνικ άμυνας. Να συγκεντρώσει πολλές εξουσίες δηλαδή στα χέρια του. Δεδομένης της τότε κατάστασης που επικρατούσε αυτό προκάλεσε υποψίες και επιφυλακτικότητα από πλευράς παλατιού. Γιατί ο Παπανδρέου δεν ήθελε να διοριστεί κάποιος άλλος υπουργός και ήθελε να συγκεντρώσει πολλές εξουσίες? Σε ποιό άλλο δημοκρατικό κράτος γινόταν τέτοια πράγματα? Ποιός ο λόγος που επέμειν σθεναρά σε κάτι τέτοιο? Και δε μιλάμε για τυχαίο υπουργείο αλλά για το Εθνικής άμυνας. Αυτή του η επιμονή ήταν που προκάλεσε φόβο στο παλάτι για πιθανό πραξικόπημα με το Παπανδρέου υποκινητή και είχε ως αποτέλεσμα τα γεγονότα που ακολούθησαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crow_of_Darkness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Δε πρόκειται να συνεχίσω αυτή τη κουβέντα ότι είχα να πώ το είπα. Η συζήτηση αυτή δεν οδηγεί πουθενά και θα καταντήσει σε σφοδρή σύγκρουση, όπως στο θέμα Κομμουνισμός vs Καπιταλισμός. Είπα τη προσωπική μου άποψη και δεν επιθυμώ να συνεχίσω τη κουβέντα.(ΟΧΙ λόγω έλλειψης επιχειρημάτων) Θα μπορούσα να γράψω πολλά ως απάντηση σε αυτά που είπες φίλε Μοναχέ, όμως αφενός βαριέμαι να γράφω, αφετέρου δεν έχει κάποιο νόημα, αφού στη συνέχεια θα ανοίγαμε έναν πολύ μεγάλο κύκλο αντιπαράθεσης που με μαθηματική ακρίβεια θα οδηγηθούμε σε σφοδρή σύγκρουση και δε το θέλω. Βλέπεις είσαι από τα άτομα που εκτιμώ το τρόπο σκέψης τους άσχετα αν διαφωνούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Ε; Για ποια σφοδρή σύγκρουση λες; Απλή ανταλλαγή απόψεων κάνουμε. Είναι μηδαμινές οι φορές που έχω οδηγηθεί σε σφοδρή σύγκρουση με άτομα, έτσι και αλλιώς. ;)

Μα... διαφωνούμε; Πολλές από τις απόψεις σου τις βρίσκω σωστές. Έτυχε εδώ να σε βρίσκω λάθος κ σου το είπα... Τεσπά... Άστο γιατί κ εγώ βαριέμαι τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Kαλά, για χούντα ποιός ψήφισε;;;; :hehe: :hehe: :rofl: :rofl: :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Μη μιλήσω για το άλλο που δεν το αγγίζει κανείς... Θέλω Προεδρική Δημοκρατία τώρα με συμβούλιο 12 αντιπροσώπων από κάτω, να ξέρουμε συγκεκριμένα ποιός θα κάνει τη μαλακία από δω και μπρός, κι όχι 300 επαγγελματίες πολιτικούς να παίρνουνε μισθούλη. Και για να επανέλθω στον πρόεδρο, ή θα κάνει δουλειά ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας (Προεδρική αντί Προεδρευομένης) ή να πάψει να πληρώνεται. Διακοσμητικά δεν πληρώνω ούτε για το σπίτι μου, πόσο μάλλον για το πολίτευμα της χώρας που ζω.
Δεν το αγγίζει κανείς, γιατί δεν μπορεί να αγγιχτεί, δυστυχώς. Το Σύνταγμα απαγορεύει ρητά την μεταβολή του Άρθρου 1, που ρυθμίζει το πολίτευμα. Είμαστε καταδικασμένοι να πληρώνουμε εις αεί έναν Πρόεδρο ο οποίος πρακτικά δεν έχει αρμοδιότητες.

Ένα πολίτευμα όπως της Κύπρου ή των ΗΠΑ (Προεδρική Δημοκρατία) ίσως να βοηθούσε, αλλά το catch εκεί είναι το εξής: η εκτελεστική εξουσία είναι μεν ξεκάθαρα χωρισμένη από την νομοθετική - όχι όπως τώρα που είναι και τα δύο - αλλά η νομοθετική εξουσία δεν μπορεί, υπό κανονικές συνθήκες, να απαλλάξει την εκτελεστική απ' τα καθήκοντά της.
Όχι πως τώρα γίνεται κάτι, αλλά η "Ψήφος εμπιστοσύνης" είναι το τελευταίο που απέμεινε για τέτοιες περιπτώσεις.

Κατά τα άλλα κι εγώ θα ήμουν υπέρ αλλαγής του πολιτεύματος σε Προεδρική (ΗΠΑ, Κύπρος) ή Ημι-προεδρική (Γαλλία) Δημοκρατία, αν ήταν δυνατό.


PS: γιατί 12 σύμβουλοι; Το Quorum of Twelve των colonials έχουμε; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
PS: γιατί 12 σύμβουλοι; Το Quorum of Twelve των colonials έχουμε; :P

Ναι μωρή πασατέμπω, έτσι να γουστάρουμε.

Κι όμως σκέψου το. 12. Ούτε πάρα πολλοί, ούτε πολύ λίγοι και δίνουν άμεσα λόγο στον Πρόεδρο, ο καθένας για την περιφέρειά του (που κάποτε είχαμε νομίζω 12 ή 13 περιφέρειες οπότε δεν είναι ακατόρθωτο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

your_idol

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο your_idol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
αντιπροσωπευτική δημοκρατία της κωλοτούμπας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ομοσπονδιακή Δημοκρατία... Γερμανίας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Θα ηθελα καποιος να μου εξηγησει τη Μονοκομματικη Δημοκρατια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
το κομμουνιστική δικτατορία ειναι αντίφαση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 993309

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα ηθελα καποιος να μου εξηγησει τη Μονοκομματικη Δημοκρατια...
Είναι μια μορφή δημοκρατίας όπου συμμετέχουνε μονάχα μέλη ενός κόμματος. Υπάρχει δημοκρατία, καθώς οι αντιπρόσωποι του λαού εκλέγονται από τον λαό (συνήθως), και υπάρχει μονοκομματισμός, αφού ο νόμος (συνήθως) προβλέπει μονάχα ένα κόμμα. Αυτές οι δημοκρατίες δεν είναι "ολοκληρωτικά καθεστώτα" (απαραίτητα) όπως υπονοούν πολλοί στις μέρες μας, απλώς η πολιτική διεξάγεται με κάποια ιδεολογική βάση (συνήθως).

Παραδοσιοκρατική Φυλετοκρατία (Traditionalist tribalism, Odalism). Η "εξημέρωση" του ανθρώπου έχει αποβεί καταστροφική, όχι μονάχα για τη φύση μας, αλλά και για την φύση την ίδια. Ο πολιτισμός είναι αφύσικος. Καιρός να γίνουμε και πάλι ένα με τη φύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
To πολίτευμα που ταιριάζει είναι ο κουμμουνισμός.

Ο ελληνικός λαός έχει γαλουγηθεί να σπουδάζει και να συγκεντρώνει χαρτιά για να διεκδικήσει μια καλή θέση στο δημόσιο και δεν ξέρουν τι σημαίνει επένδυση αλλά μόνο κατανάλωση για διασκέδαση. Με το που αποκτήσουν δικαιώμα για σύνταξη οι περισσότεροι την παίρνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Δυνητικά, το καλύτερο πολίτευμα για την Ελλάδα είναι η άμεση δημοκρατία.

Πλέον, με την ύπαρξη της τεχνολογίας, η ισότιμη συμμετοχή στα κοινά είναι εφικτή. Βέβαια, για να λειτουργήσει σωστά το πολίτευμα, απαιτούνται χαρακτηριστικά που πολλοί Έλληνες δεν διαθέτουν, όπως μετριοπάθεια, ιστορική γνώση, υπευθυνότητα, κοινωνική συνείδηση κ.τ.λ., χαρακτηριστικά που μπορούν να καλλιεργηθούν μέσω της παιδείας και μέσα από το παρόν πολίτευμα, αν βρεθεί πρόθυμο κόμμα και πρόθυμος λαός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Όσους έχω ρωτήσει για την άμεση δημοκρατία μού έχουν πει γενικότητες και υπεκφυγές αλλά ας κάνω μια προσπάθεια ακόμη: Πες μου στην πράξη πώς θα γίνεται αυτή η άμεση δημοκρατία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Όσους έχω ρωτήσει για την άμεση δημοκρατία μού έχουν πει γενικότητες και υπεκφυγές αλλά ας κάνω μια προσπάθεια ακόμη: Πες μου στην πράξη πώς θα γίνεται αυτή η άμεση δημοκρατία.

Η άμεση δημοκρατία, τουλάχιστον με τον τρόπο που έχω σκεφτεί, θα λειτουργεί αμφίδρομα, μεταφέροντας προβλήματα τόσο από τοπικό σε εθνικό επίπεδο όσο και αντίστροφα.

Τοπικά, ο κάθε δήμος θα προτείνει και θα λαμβάνει αποφάσεις, οι οποίες, αν εγκριθούν από την τοπική ψηφοφορία, θα προωθούνται στον νομό, ο οποίος, αποτελούμενος από εκπροσώπους των δήμων θα αποφασίζει με τη σειρά του για το πρόβλημα. Αν εγκριθεί, θα προωθείται αντίστοιχα σε περιφερειακό επίπεδο με αντιπροσώπους από τους νομούς και μετά σε εθνικό, στο οποίο θα συμμετέχουν όλοι οι Έλληνες πολίτες με δημόσια ηλεκτρονική ψηφοφορία.

Για εθνικά ζητήματα, το πρόβλημα προωθείται στους δήμους, οι οποίοι αποφασίζουν και με αντίστοιχο τρόπο καταλήγουν οι περιφέρειες σε πόρισμα. Αν η πλειοψήφια των περιφερειών εγκρίνει την απόφαση, εφαρμόζεται. Αν όχι, απορρίπτεται.

Με αυτόν τον τρόπο η εξουσία περνάει άμεσα στον λαό. Και για να μην καταρρεύσει, οι πολίτες θα πρέπει να έχουν κατάλληλη παιδεία.

Υ.Γ. Ο τρόπος που ανέφερα σίγουρα έχει κάποια προβλήματα. Αλλά η άμεση δημοκρατία δίνει πραγματική δύναμη στον λαό, την οποία τα υπόλοιπα πολιτεύματα σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό, περιορίζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Θα γίνει με την χρήση blockchain τεχνολογίας

https://www.lifo.gr/articles/technology_articles/170283
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Πολυκομματική δημοκρατία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Της αξιζει σιγουρα Λαϊκη Δημοκρατια. Να ζησει κι αυτη τη γλυκα που εζησε η Ανατολικη Ευρωπη μπας και ξυπνησουν τα εγχωρια ζωα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top