Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,657 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

Julius Caesar

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Julius Caesar
Ο Julius Caesar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 41 ετών , επαγγέλεται Τοπογράφος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 60 μηνύματα.

O Julius Caesar έγραψε στις 16:27, 06-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από moonlight
ε οχι και η δυσκολοτερη μαι φριεντ.. για μενα ειναι πλεζιαρ να οδηγω.
Με την ίδια λογική θα μπορούσα κι εγώ να πω ότι είναι "πλεζιαρ" για κάποιους/ες να μαγειρεύουν ή να πλένουν τα χαλιά (τι ωραία που είναι η δροσιά στα πόδια κτλ. κτλ.). Και για εμένα που οδηγάω τουλάχιστον 2 ώρες κάθε μέρα για 4 συναπτά έτη βλέπω τιμόνι και μου 'ρχεται να ξεράσω....

Φιλικά
Julius Caesar

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 18:57, 06-08-09:

και το μαγειρεμα ειναι πλεζιαρ για μενα. και το να πλενω επισης ειδικα να παιζω με το νερακι ουυυυυ
αμα ειναι μονο για 4 συναπτα ετη που οδηγεις τοτε εχεις δρομο μπροστα σου. οσο πιο πολυ το βλεπεις ετσι τοσο πιο πολυ θα μιζεριαζεις. ολγουεις λουκ ατ δε μπραιτ σαιτ οφ θινγκς ορ ατ λιστ σαμταιμς, ιτ μεικς ιτ ιζιερ

φιλικα μουν

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Julius Caesar

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Julius Caesar
Ο Julius Caesar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 41 ετών , επαγγέλεται Τοπογράφος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 60 μηνύματα.

O Julius Caesar έγραψε στις 16:51, 07-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από moonlight
και το μαγειρεμα ειναι πλεζιαρ για μενα. και το να πλενω επισης ειδικα να παιζω με το νερακι ουυυυυ
αμα ειναι μονο για 4 συναπτα ετη που οδηγεις τοτε εχεις δρομο μπροστα σου. οσο πιο πολυ το βλεπεις ετσι τοσο πιο πολυ θα μιζεριαζεις. ολγουεις λουκ ατ δε μπραιτ σαιτ οφ θινγκς ορ ατ λιστ σαμταιμς, ιτ μεικς ιτ ιζιερ

φιλικα μουν
Άντε θα συμφωνήσω μαζί σου λόγω της αισιόδοξης διάθεσής σου.
Ον δε κοντραρυ, αι χεβ το σει δατ στεκι τζι αρ ντιντ νοτ προχιμπιτεντ γκρικλις τζαστ το ραιτ λαικ δατ

Τσιρς
Julius Caesar

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 16:59, 07-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από Julius Caesar
Άντε θα συμφωνήσω μαζί σου λόγω της αισιόδοξης διάθεσής σου.
Ον δε κοντραρυ, αι χεβ το σει δατ στεκι τζι αρ ντιντ νοτ προχιμπιτεντ γκρικλις τζαστ το ραιτ λαικ δατ

Τσιρς
Julius Caesar
χαιρομαι πολυ για την επιλογη σου να συμφωνησεις μαζι μου
oh i didn't know that, thanks for the info

cheers
moon

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 17:40, 07-08-09:

Το σωστό είναι να μοιράζονται κανονικά οι δουλειές του σπιτιού όμως αυτό δεν νομίζω πως πάντα είναι εφικτό.

Το σημαντικότερο, όχι μόνο για τις δουλειές αλλά για όλη τη σχέση κι όλες τις σχέσεις είναι να υπάρχει εκτίμηση και σεβασμός στο πρόσωπο του άλλου.
Δηλαδή αν ο φίλος μου κάνει συνεχώς τις δουλειές(το χει σαν συνήθεια πχ) και μια περίοδο της ζωής του δεν έχει διάθεση ή είναι κουρασμενος θα τις κάνω εγώ και το αντίθετο.
Αν εχω πχ συνηθίσει να πηγαίνω εγω για σερβις τα αμαξια και δεν εχω χρονο θα τα παει εκεινος.
(πως σας φαίνονται τα παραδείγματά μου?? χεχχχχ)

Με λίγα λόγια κατανόηση, δεν είναι ούτε είμαι υπηρετικό προσωπικό κανενός. Τα κάνουμε και οι δύο για να μαστε καθαρούληδες στο σπίτι μας και τα κάνουμε και οι δύο για να μην κουράζουμε ο ένας τον άλλον.

(Θα ήθελα πολύ κάποιον να μου μαγειρεύει γιατί βαριέμαι πολύ το μαγείρεμα)

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alice9926

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη alice9926
H alice9926 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H alice9926 έγραψε στις 12:51, 24-09-09:

Αυτό που προσωπικά με εκνευρίζει αφόρητα είναι να θεωρεί ο άλλος δεδομένο πως θα τις κάνω εγώ. Δεν κατάλαβα? Δλδ επειδή είμαι γυναίκα πρέπει να είμαι και η δουλάρα της υπόθεσης? Αν δω ότι ο άλλος έχει τέτοια νοοτροπία, ξενερώνω γενικότερα, και όχι για τις δουλειές αυτές καθεαυτές...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 13:34, 24-09-09:

Δεν είναι δυνατόν να ζούμε στο σήμερα και να λέμε ότι τις δουλειές θα τις κάνει η γυναίκα. Ακόμα και η φράση "Εγώ βοηθάω τη γυναίκα μου" είναι εξοργιστική.
Συμφωνω στο δευτερο σκελος της προτασης σου, αλλα μαλλον διαφωνω στο πρωτο.

Το θεμα ειναι το εξις: Τι ειναι οι δουλειες του σπιτιου?

Σφουγκαρισμα, πλυσημο πιατων, μαγειρεμα, πλυσημο ρουχων, απλωμα, σιδερωμα, ξεσκονισμα, σκουπισμα, συγηρισμα.

Αυτα ειναι που πρεπει να μοιραζονται στα δυο?

Θεωρω πως οχι γιατι ειναι και αλλα πραγματα:

Λογαριασμοι, νοικια, σουπερ μαρκετ, αγορες πρωτων υλων, αγορες παγιου εξωπλισμου, διασκεδαση, αλλης φυσης παροχες.

ΟΛΑ μαζι πρεπει να μοιραζονται στα δυο.

Ιδανικα το ζευγαρι τα κανει ολα μισα μισα ητοι το νοικι παει /2, το σφουγαρισμα παει μια βδομαδα ο ενας μια ο αλλος (η οπως αλλιος τεσπα) κτλ κτλ.

Αυτο ΣΠΑΝΙΑ ειναι εφικτο γιατι συνηθως ο ενας βγαζει περισοτερα απο τον αλλο. And therein lies the problem, αυτος που βγαζει τα περισοτερα πληρωνει περισοτερα και θεωρει οτι ο αλλος πρεπει να κανει περισοτερες "τετρημενες" δουλειες γιατι διαφορετικα νοιωθει κοροηδο. Απο την αλλη αυτος που κανει τις τετρημενες δουλειες αισθανεται σκλαβος η υποχρεομενος να πηζει γιατι πολυ απλα δεν μπορει να πεταξει ενα ματσο πενηνταευρα στη μουρη του αλλου *η* στην χειροτερη των περιπτοσεων θεωρει οτι ειναι αδικημενος γιατι εξοδα οπως η ταινια και το φαι δεν "φαινονται".

Η συμβιοση ειναι ΔΥΣΚΟΛΟ πραγμα, ολα πρεπει να ξεκινανε απο την κατανοηση και την αποδοχη του αλλου και απο τις δυο πλευρες, και αυτο ειναι συνηθως το ακατορθοτο, τοσο λογο φυλετικων διαφορων καθοτι αλλιος σκεφτονται οι αντρες αλλιος οι γυναικες και κοινονικων (για καποιο λογο θεωρητε προφανες οτι ο αντρας πρεπει να βγαζει τα λεφτα η γυναικα να πλενει τα ρουχα).

ΠΑΝΤΟΣ η δικη μου εμπειρια λεει το εξις:

Ειμαι ΑΧΡΗΣΤΟΣ στις δουλειες του σπιτιου, εχω ζησει μονος μου αρκετο καιρο τωρα, εχω ζησει και με συντροφο, πολυ απλα ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ και νομιζω αυτο ισχυει για τους περισοτερους 'σερνικους. Παντα οταν σφουγκαριζω κλεινομαι στις γωνιες, οταν σιδερωνω καταληγω να τα κανω πιο τσαλακωμενα απο οτι πριν κτλ κτλ. Οταν ζω μονος μου προσλαμβανω καποιον ανθρωπο να με βοηθα για αυτα τα πραγματα, οχι γιατι δεν εχω χρονο, οκ ΤΕΧΝΙΚΑ θα μπορουσα να τα κανω, αλλα ειναι αντιπαραγωγικο τελειως Συνεπως αυτο που γινεται ειναι να μην με αφηνει η συντροφος να τα κανω γιατι τα κανω σκατα (εκτος απο τα πιατα, πλενω τα πιατα). Απο την αλλη βεβαια ενστικτοδως τελειως δεν την αφηνω να πληρωνει.

Το ερωτημα ειναι αν ζουσα με καποια που βγαζει περισοτερα απο εμενα θα μαγειρευα/επλενα κτλ συστηματικα?

Κατ αναλογια αν εσεις οι κοπελες ζουσατε με καποιον που βγαζει λιγοτερα θα τον αφηνατε να πλενει σιδερωνει?

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 14:25, 24-09-09:

Αυτη η λογικη που λεει "βαζω λιγοτερα χρηματα, οποτε κανω και τις περισσοτερες δουλειες για να σε ξεπληρωσω" ακουγεται στα αυτακια μου ιδιαιτερα υπολογιστικη και δε με εκφραζει καθολου.
Οχι δε θα υποχρεωσω ποτε κανεναν να κανει περισσοτερα επειδη πληρωνει λιγοτερα, οπως και δε θα εκανα και το αντιθετο. Ειναι δυνατον αναμεσα στο ζευγαρι να υφιστανται εμπορικες συναλλαγες
τετοιου ειδους?!
Ο καθε ενας οφειλει να εχει τη διαθεση να προσφερει το μεγιστο των δυνατοτητων του σε οτιδηποτε αφορα στις μεταξυ τους υποχρεωσεις και παντα κατοπιν συνεννοησης και οχι βασει καποιας εμπορικης συμφωνιας.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,246 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 14:32, 24-09-09:

Στις δουλειές εμείς οι γυναίκες δε θέλουμε να πιανόμαστε κορόϊδα και να τις κάνουμε εμείς λόγω του φεμινισμού. Τους αφήνουμε όμως να πληρώνουν για τα περισσότερα, αν όχι όλα. Εκεί ο φεμινισμός στρίβει λίγο το ματάκι να μη βλέπει.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 14:57, 24-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Στις δουλειές εμείς οι γυναίκες δε θέλουμε να πιανόμαστε κορόϊδα και να τις κάνουμε εμείς λόγω του φεμινισμού. Τους αφήνουμε όμως να πληρώνουν για τα περισσότερα, αν όχι όλα. Εκεί ο φεμινισμός στρίβει λίγο το ματάκι να μη βλέπει.
Δεν ξερω τι κανεις εσυ και οι υπολοιπες γυναικες...
Εγω στο παραπανω σχολιο μου εξεφρασα καθαρα πως εγω αντιλαμβανομαι την κατασταση και πως εγω πραττω...Τι θα επρεπε για μενα να ισχυει.
Ουδεποτε μου κολλησα την ταμπελα της φεμινιστριας...Δε μου αρεσει να πληρωνουν οι αλλοι για μενα, οπως δε μου αρεσουν και οι οικιακες δουλειες...Τις κανω επειδη πρεπει. Ειμαι υπερ της επικοινωνιας αναμεσα στο ζευγαρι και οταν υπαρχει θεληση μπορει να βρεθει και η χρυση τομη...Ολα τα προβληματα εχουν τη λυση τους, αρκει να ειμαστε διατεθημενοι να την εντοπισουμε...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Idril
H Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 530 μηνύματα.

H Idril (in a world of magnets but no miracles) έγραψε στις 15:51, 24-09-09:

Δε νομίζω ότι είναι ο φεμινισμός ο λόγος που η πλειοψηφία των γυναικών ζητάει από τους συντροφους τους να μοιράζονται τις δουλειές. Το ζητάνε γιατί απλούστατα γυρνάνε κουρασμένες από τις δουλειές τους όπως και οι άντρες και δικαιούνται κι αυτές λίγο χρόνο στο τέλος της μέρας για να χαλαρώσουν.

Το να κάνει λιγότερες δουλειές στο σπίτι αυτός που βγάζει περισσότερα χρήματα το βρίσκω άδικο και θεωρώ (όπως είπε και η Νεράιδα παραπάνω) ότι υποβιβάζει τη σχέση του ζευγαριού σε σχέση συναλλαγής. Συγγνώμη δηλαδή αν ένας άντρας έχει δέκα ακίνητα και δε δουλεύει αλλα από τα νοίκια φέρνει στο σπίτι διπλάσια χρήματα από τη γυναικα που είναι πχ πωλήτρια και ξεθεώνεται στην ορθοστασία όλη μέρα ενώ αυτός βλέπει τηλεόραση θα είναι δικαιολογημένος να μην κουνάει το δαχτυλάκι του?

Μπορεί να φαίνεται ακραίο το παράδειγμα αλλα όλοι ξέρουμε ότι δεν πληρώνουν όλες οι δουλειές το ίδιο καλά αναλογικά με τον χρόνο και κόπο που απαιτούν και για αυτό το λόγο θεωρώ ότι τα έξοδα και οι δουλειές του σπιτιού δεν πρέπει να μπαίνουν στην ίδια ζυγαριά. Για να καλυφθούν τα έξοδα του σπιτιού χρειάζονται χρήματα άρα όποιος βγάζει πιο πολλά οφείλει να πληρώνει μεγαλύτερο μέρος τους, για τις δουλειές του σπιτιού αντίστοιχα χρειάζεται χρόνος και κόπος άρα όποιος είναι πιο ξεκούραστος οφείλει να κάνει πιο πολλές.

Καθένας συνεισφέρει στην οικογένεια με οποιο τρόπο μπορεί, είτε διαθέτοντας χρήματα είτε χρόνο, και η περίπτωση να πληρώνει πιο πολύ ο ένας από τους όταν και οι δυο παίρνουν τα ίδια χρήματα είναι εξίσου παραλογη με την περίπτωση να κάνει ο ένας πιο πολλές δουλειές όταν κουράζονται και οι δυο το ίδιο εκτος σπιτιού. Δε βλέπω τίποτα φεμινιστικό σε όλα αυτά παρα μοναχα κοινή λογική.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 15:53, 24-09-09:

Αυτη η λογικη που λεει "βαζω λιγοτερα χρηματα, οποτε κανω και τις περισσοτερες δουλειες για να σε ξεπληρωσω" ακουγεται στα αυτακια μου ιδιαιτερα υπολογιστικη και δε με εκφραζει καθολου.
Μπορει να μην σε εκφραζει αλλα ειναι μια πραγματικοτητα.

Για να βγαζεις περισοτερα λεφτα πρεπει να δουλευεις περισοτερο οποτε αναγκαστικα εχεις λιγοτερο χρονο. Αλλα και λιγοτερο χρονο να μην εχεις καποιο trade off υπαρχει πχ μπορει να εχεις περισοτερο αγχος η αναγκη για περισοτερη ξεκουραση κτλ, nothing is for free in this world, διαφορετικα αν τα πας ΟΛΑ μισα μισα ζεις σε μικροτερο σπιτι κτλ...

Παράθεση

BLACKANGEL4898

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη BLACKANGEL4898
H BLACKANGEL4898 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H BLACKANGEL4898 έγραψε στις 16:16, 24-09-09:

αν και ειμαι σχετικα μικρη και δεν εχω εχς συζησει με καποιον πιστευω πωσ οταν ερθει αυτη η ωρα θα θελα να μειραζομασταν καποιες δουλειες, οπωσ το πλυσιμο των πιατων ή το να βαλουμε πλυντιριο, αλλα σιγουρα δεν θα τον αφινα να κανει τις "βαριες γυναικιες" δουλειες οπωσ το σφουγγαρισμα.... κι οχι γιατι δεν θα το εκανε καλα αλλα γιατι θα απομυθοποιουνταν η εικονα που εχω εγω γι αυτον... κι αντιστοιχα δεν θα μπορουσα να ασχολειθω με τα υδραυλικα του σπιτιου...
Αυτο δεν σημενει ομωσ οτι θα ανεχομαι να μου κανει το σπιτι αισχοσ και οσο εγω δουλειω αυτοσ να καθεται και να αραζει...
Επεισησ πιστευω οτι πρεπει τα εξοδα του σπιτιου να ειναι μισα μισα η να υπαρχουν κοινοι λογαριασμοι για τα εξοδα του σπιτιου εφοσον το ζευγαρειναι παντρεμενο...

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 17:58, 24-09-09:

Επεισησ πιστευω οτι πρεπει τα εξοδα του σπιτιου να ειναι μισα μισα η να υπαρχουν κοινοι λογαριασμοι για τα εξοδα του σπιτιου εφοσον το ζευγαρειναι παντρεμενο...
δεν ειναι παντα εφικτο αυτο, το νοικι στο σπιτι μου ειναι 700, η κοπελια μου βγαζει 900, αν πρεπει να δινει τα 350 στο νοικι δεν θα της μενει τιποτα...

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:01, 25-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από epote
Μπορει να μην σε εκφραζει αλλα ειναι μια πραγματικοτητα.

Για να βγαζεις περισοτερα λεφτα πρεπει να δουλευεις περισοτερο οποτε αναγκαστικα εχεις λιγοτερο χρονο. Αλλα και λιγοτερο χρονο να μην εχεις καποιο trade off υπαρχει πχ μπορει να εχεις περισοτερο αγχος η αναγκη για περισοτερη ξεκουραση κτλ, nothing is for free in this world, διαφορετικα αν τα πας ΟΛΑ μισα μισα ζεις σε μικροτερο σπιτι κτλ...
Το υπογραμμισμενο δεν ειναι απολυτο. Εχει να κανει με την αμοιβη της εκαστοτε δουλειας και δεν ειναι αναγκαια συνθηκη.
Εχω και παραδειγμα προχειρο. Προκειται για φιλικο μου ζευγαρι, οπου και οι δυο ειναι τραπεζικοι, αλλα σε διαφορετικες τραπεζες. Δουλευουν τις ιδιες ωρες, εχουν το ιδιο στρες, μονο που η γυναικα αμοιβεται κανα-δυο κατοσταρικα παραπανω.
Σοου, το θεμα ειναι ο καθε ενας να αντιλαμβανεται τις αναγκες του αλλου, να γνωριζει τις υποχρεωσεις του και να υπαρχει μεταξυ τους επικοινωνια.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 14:42, 25-09-09:

Το υπογραμμισμενο δεν ειναι απολυτο. Εχει να κανει με την αμοιβη της εκαστοτε δουλειας και δεν ειναι αναγκαια συνθηκη.
Ποσο με εκνευριζει οταν οι ανθρωποι δεν μπορουν να καταλαβουν τη γνωσιακη προκαταλειψη της αποκλεισης απο το μεσο της κατανομης...

Φυσικα και μπορει να συμβαινει αυτο, οπως μπορει να κερδισεις το λοτο η να εισαι πρεζεμπορος. Αλλα η ΝΟΡΜΑ δεν ειναι αυτη, η μεση της κατανομης λεει οτι για παιρνεις περισοτερα λεφτα δουλευεις περισοτερο. Ενας γιατρος για παραδειγμα μπορει να δουλευει 4 ωρες τη μερα και να βγαζει ανετα 400ε αυτες τις 4 ωρες. Βεβαια εχει σπουδασει 13 χρονια στα οποια εχει φτυσει αιμα, πρεπει καθημερινα να διαβαζει για να μενει up to date να ειναι στο τηλεφωνο πρακτικα συνεχεια για οτιδηποτε συμβει, να εχει καθαρο μυαλο και σταθερα χερια και να εχει το αγχος του ιατρικου λαθους.

Προσωπικα εχω δουλεψει και σε καλα αμοιβομενη δουλεια και σε δουλεια του ποδαρδιου, μπορω να σου πω οτι 8ωρο σε δουλεια με χαμηλο στρες ισοδυναμει με 2 ωρες δουλειας υψηλου στρες.

Και 100-200ε λιγοτερα η περισοτερα δεν νοηται ως ποσο, αυτοι οι φιλοι σου πρακτικα πληρονονται το ιδιο.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 14:49, 25-09-09:

Καταρχας, μη μου εκνευριζεσαι!

Οπως κι εαν εχει, το θεμα δεν ειναι να τα βαλουμε ολα σε μια ζυγαρια και να τα μοιρασουμε δια δυο.
Σημασια εχει να υπαρχει επικοινωνια αναμεσα ζευγαρι, να εχουν τη διαθεση να προσφερουν και επιγνωση των υποχρεσεων τους.
Διαφορετικα θα ζουμε μεσα στην γκρινια και κανεις δε θα ειναι ικανοποιημενος
.

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 15:41, 25-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Idril
Δε νομίζω ότι είναι ο φεμινισμός ο λόγος που η πλειοψηφία των γυναικών ζητάει από τους συντροφους τους να μοιράζονται τις δουλειές.
Φυσικα και δεν είναι φεμινισμος. Εϊναι τεμπελιά.

Αρχική Δημοσίευση από epote
Για να βγαζεις περισοτερα λεφτα πρεπει να δουλευεις περισοτερο οποτε αναγκαστικα εχεις λιγοτερο χρονο.
Οποτε με τα περισσότερα λεφτά σου πληρώνεις την υπηρέτρια

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Εχω και παραδειγμα προχειρο. Προκειται για φιλικο μου ζευγαρι, οπου και οι δυο ειναι τραπεζικοι, αλλα σε διαφορετικες τραπεζες. Δουλευουν τις ιδιες ωρες, εχουν το ιδιο στρες, μονο που η γυναικα αμοιβεται κανα-δυο κατοσταρικα παραπανω.....
Ο άντρας όμως αναγκάζεται να δουλέψει και στο κρεβάτι

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Οπως κι εαν εχει, το θεμα δεν ειναι να τα βαλουμε ολα σε μια ζυγαρια και να τα μοιρασουμε δια δυο. Σημασια εχει να υπαρχει επικοινωνια αναμεσα ζευγαρι......
Ωστε να μην κλέψει κανένας στο ζύγι

-6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 15:44, 25-09-09:

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι το να ζητάει κάποιος να μοιράσετε και όχι να σου φορτώνει όλες τις δουλειές είναι τεμπελιά ;

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 18:04, 25-09-09:

Οπως κι εαν εχει, το θεμα δεν ειναι να τα βαλουμε ολα σε μια ζυγαρια και να τα μοιρασουμε δια δυο.
Σημασια εχει να υπαρχει επικοινωνια αναμεσα ζευγαρι, να εχουν τη διαθεση να προσφερουν και επιγνωση των υποχρεσεων τους.
Διαφορετικα θα ζουμε μεσα στην γκρινια και κανεις δε θα ειναι ικανοποιημενος .
Ναι να επικοινονησουν οτι πρεπει να συνησφερουν εξισου ωστε κανενας να μην ειναι μαλακας. Καλο το pop psychology αλλα πολυ απλα δεν δουλευει στην πραγματικοτητα. Τι παει να πει "υποχρεωσεις"? Καλη η αγαπη αλλα η αγαπη ειναι διμερης κατασταση τα αλλα δεν ειναι.

Σκεψου το εξις: Ενα ζευγαρι το οποιο ΔΕΝ μοιραζεται τις δουλειες, εστω λοιπον οτι η γυναικα βγαζει περισοτερα λεφτα οποτε ξοδευει αναγκαστικα περισοτερα για να ειναι καλυτερο το σπιτι κτλ κτλ ΚΑΙ μοιραζονται τις δουλειες του σπιτιου εξισου.

Δεν βγαινει χαμενη? Τι ακριβως κερδιζει απο αυτη τη σχεση? Αγαπη? Η αγαπη ειναι και στους δυο, δεν ειναι trade off, ολα τα υπολοιπα ειναι.

Και αφου φυγει το αρχικο παθος και ο ερωτας (1-2-3 χρονια ΤΟ ΠΟΛΥ) και μεινει η συντροφικοτητα και η εκτιμηση ειναι πολυ ευκολο να τη πληγωσεις αν αρχισεις και νοιωθεις δουλος η ριγμενος.

Αν βρισκεσαι σε μια σχεση στην οποια προσφερεις περισοτερα απο οσα παιρνεις ειναι προβλημα. Και στο λεω απο εμπειρια, εχω συζησει με μια κοπελα που γενικος δεν εκανε και πολλα, κατα βαση δεν μου προσεφερε τιποτα (ουτε καν εναν ωραιο κωλο η ενα ερεθιστικο μυαλο - λολ εικονα χανιμπαλ) οποτε η γκρινια ακολουθουσε...

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 18:27, 25-09-09:

Συγγνωμη, το θεμα ειναι να δουμε ποιος βγαινει κερδισμενος και ποιος χαμενος σε συναρτηση με το ποιος θα κανει τις περισσοτερες δουλειες?!
Ελεος ρε συ Εποτε...
Με κανεις και επαναλαμβανομαι....Σημασια εχει πως και οι δυο εχουν υποχρεωσεις. Το πως θα μοιραστουν, εχει να κανει με το καθε ζευγαρι. Εαν θελουν να κρατησουν τις ισορροπιες, ειναι στο χερι τους.
Το θεμα δεν ειναι μη με πει ο αλλος μ@λακα, αλλα η συμβιωση μου με εκεινον να ειναι ομαλη, ωστε να μη δημιουργουνται προβληματα.
Αυτο ελειπε να σκεφτω...:
" Ποσα ακουμπαω στο σπιτι? Τοσα περισσοτερα απο σενα.
Τι ωρα γυριζω? Τοση μετα σενα.
ΠΟσες δουλειες πρεπει να γινουν την εβδομαδα. Τοσες.
Οποτε...αυτο."
Και επειδη στο θεμα της συμβιωσης εχω πολλα χρονια στην πλατη μου, ολο αυτο μου φανταζει το λιγοτερο γελοιο.

Και κατι αλλο...
Καλο το pop psychology αλλα πολυ απλα δεν δουλευει στην πραγματικοτητα
Για εσενα και εκεινους που βλεπουν την ερωτικη σχεση ως εμπορικη συναλλαγη μπορει το ανωθεν να ισχυει, για μενα βεβαια αυτα που εσυ χαρακτηριζεις pop psychology ειναι μερος της ζωης και καθημερινοτητας μου.
Ο καθεις βλεπεις διαμορφωνει την πραγματικοτητα του και ειναι υπευθυνος για εκεινη.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Neraida : 25-09-09 στις 18:33.
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 18:41, 25-09-09:

Η υπηρετρια!

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 20:01, 25-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από self-instructive depressing
Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι το να ζητάει κάποιος να μοιράσετε και όχι να σου φορτώνει όλες τις δουλειές είναι τεμπελιά ;

Τεμπελιά ειναι το μοτιβ για να βρείς τα λεφτά για να βρείς υπηρέτρια. Αν δεν την έχεις θα κάνεις τις δουλειές μόνος σου. Όσο την έχεις και ανάλογα τα λεφτά που έχεις θα προσαπαθήσεις όσο σε παίρνει να τις κάνει κάποιος άλλος. Ας είμαστε ειλικρινείς...

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 20:56, 08-12-09:

Γιατί οι γυναίκες κατηγορούν το σύντροφό τους ότι δε συμμετέχει στις δουλειές του σπιτιού

Οι εργαζόμενες γυναίκες παραπονιούνται συχνά ότι ο σύντροφός τους δε βοηθάει στις καθημερινές -και ανιαρές είναι αλήθεια- δουλειές του σπιτιού.
Όμως αυτή η αδιαφορία και η αδράνεια από την πλευρά των ανδρών θα μπορούσε στην πραγματικότητα να είναι ένας μύθος που επινοείται από τη σύντροφό τους, υποστηρίζουν οι ερευνητές. Σύμφωνα με μια νέα μελέτη, οι γυναίκες καριέρας υπερβάλλουν για την αδιαφορία του συντρόφου τους για το σπίτι επειδή αισθάνονται ένοχες γιατί οι ίδιες αφιερώνουν πολύ χρόνο στη δουλειά τους και δυσκολεύονται να αντεπεξέλθουν πάντα με επιτυχία στο ρόλο τους ως σύζυγοι και ως μητέρες.
Με το να γκρινιάζουν στο σύζυγό τους για υποτιθέμενες παραλείψεις του, οι γυναίκες αισθάνονται πιο θηλυκές, αφού μπορούν να διατηρήσουν τον παραδοσιακά γυναικείο ρόλο της συντήρησης του σπιτιού και της φροντίδας της οικογένειας, επισημαίνουν οι ειδικοί.
«Οι γυναίκες που εργάζονται, οι οποίες κερδίζουν τα ίδια ή και περισσότερα χρήματα από το σύζυγό τους, συνεχίζουν να βλέπουν τον εαυτό τους ως το πρόσωπο που ασχολείται με τις ανάγκες και τα προβλήματα του νοικοκυριού και αυτό γιατί νιώθουν την ανάγκη να διατηρήσουν την παραδοσιακή γυναικεία ταυτότητα», αναφέρει η επικεφαλής της μελέτης και καθηγήτρια επικοινωνίας στο Πανεπιστήμιο Missouri, Δρ Rebecca Meisenbach.
Η έρευνα έγινε σε 15.000 Αμερικανίδες και τα αποτελέσματά της δημοσιεύτηκαν στο περιοδικό Sex Roles.

Μόνο οι γυναίκες που δεν έχουν παιδιά κάτω των 18 ετών δήλωσαν ότι δεν αισθάνονται ισχυρή αίσθηση της ευθύνης για το σπίτι.
Αν και ελάχιστες έρευνες έχουν γίνει για το ρόλο των γυναικών που δουλεύουν και συγχρόνως στηρίζουν την οικογένεια πρόσφατες εκτιμήσεις δείχνουν ότι όλο και περισσότερες γυναίκες κερδίζουν πλέον πιο πολλά χρήματα από το σύντροφό τους.
Όπως δήλωσε η Rebecca Meisenbach η πλειονότητα των γυναικών που συμμετείχαν στη μελέτη δεν δυσανασχετούν για το γεγονός ότι ο σύζυγός τους δεν είναι ούτε «κουβαλητής» ούτε προστάτης της οικογένειας.
«Πάνω από το 60 % δήλωσαν ότι απολαμβάνουν να έχουν τον έλεγχο του σπιτιού.
Προβάλλοντας ιστορίες για το πώς οι άνδρες θα πρέπει να παρακινηθούν από τις ίδιες να κάνουν συγκεκριμένες δουλειές στο σπίτι, οι γυναίκες καταφέρνουν να αποδείξουν ότι είναι το στήριγμα της οικογένειας, που φροντίζει για το νοικοκυριό και τα παιδιά.

Κατευθύνοντας τις δουλειές του σπιτιού που θα γίνουν από τους συζύγους τους, διατηρούν την αίσθηση του ελέγχου σύμφωνα με τον παραδοσιακό ρόλο που τους έχει ανατεθεί.»
Αν και οι προσδοκίες από τους ρόλους της οικογένειας είναι περισσότερο ρευστές από ποτέ, η παραδοσιακή αντίληψη που θέλει τον άνδρα «κολόνα του σπιτιού» και την γυναίκα να ασχολείται με το νοικοκυριό εξακολουθεί να υπερισχύει.
Πρόσφατη βρετανική έρευνα έδειξε ότι το 32% των νέων συμφώνησε ότι ο κατεξοχήν ρόλος των γυναικών στην κοινωνία είναι να είναι καλές σύζυγοι και μητέρες.
Παράλληλα οι γυναίκες που κερδίζουν πολύ περισσότερα χρήματα από τους συζύγους τους συχνά αναφέρουν ότι αυτό δημιουργεί προβλήματα στη σχέση τους.
«Ο σεβασμός μας για το σύντροφό μας στηρίζεται στο κατά πόσον εκπληρώνει τις προσδοκίες που συνδέονται με το ʽʼισχυρό φύλοʼʼ», σημειώνει η ψυχολόγος και συγγραφέας Janet Reibstein.
«Οι γυναίκες που κερδίζουν περισσότερα από τους χαμηλά αμειβόμενους συζύγους τους προσπαθούν να ξεπεράσουν την κοινωνική προκατάληψη που λέει ότι ένας άνδρας πρέπει να συντηρεί οικονομικά τη γυναίκα του.»

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 21:53, 08-12-09:

«Οι γυναίκες που εργάζονται, οι οποίες κερδίζουν τα ίδια ή και περισσότερα χρήματα από το σύζυγό τους, συνεχίζουν να βλέπουν τον εαυτό τους ως το πρόσωπο που ασχολείται με τις ανάγκες και τα προβλήματα του νοικοκυριού και αυτό γιατί νιώθουν την ανάγκη να διατηρήσουν την παραδοσιακή γυναικεία ταυτότητα». [...]
Προβάλλοντας ιστορίες για το πώς οι άνδρες θα πρέπει να παρακινηθούν από τις ίδιες να κάνουν συγκεκριμένες δουλειές στο σπίτι, οι γυναίκες καταφέρνουν να αποδείξουν ότι είναι το στήριγμα της οικογένειας, που φροντίζει για το νοικοκυριό και τα παιδιά.

Κατευθύνοντας τις δουλειές του σπιτιού που θα γίνουν από τους συζύγους τους, διατηρούν την αίσθηση του ελέγχου σύμφωνα με τον παραδοσιακό ρόλο που τους έχει ανατεθεί
Αν και οι προσδοκίες από τους ρόλους της οικογένειας είναι περισσότερο ρευστές από ποτέ, η παραδοσιακή αντίληψη που θέλει τον άνδρα «κολόνα του σπιτιού» και την γυναίκα να ασχολείται με το νοικοκυριό εξακολουθεί να υπερισχύει.
Το έχω ξαναγράψει, ότι δεν φτάνουν μία ή δύο γενιές, ώστε να ξεχαστούν ή να ξεπεραστούν πρότυπα και κοινωνικές νόρμες, οι οποίες χρειάστηκαν μερικές χιλιάδες χρόνια για να εγκατασταθούν. Εδώ βλέπουμε Αμερικανίδες, γυναίκες δηλαδή μιας χώρας που φημίζεται για την πρόοδό της σε τέτοια ζητήματα, που θα μπορούσε κανείς να πει ότι η ιδέα της ισότητας των φύλων και της αλλαγής των ρόλων τους ξεκίνησε από εκεί, να βρίσκονται ακόμη σε μεταβατικό στάδιο όσον αφορά την αποδοχή νέων ρόλων και την απόρριψη των παλαιών.

Σε άλλο σημείο βλέπουμε τέτοιες τάσεις "Δυνάμεων Αδράνειας", όπως τις περιγράφει η επιστήμη της φυσικής, να είναι ακόμη και σήμερα ιδιαίτερα ισχυρές, σε μια ακόμη πρωτοπόρο χώρα, σε ό,τι αφορά το φεμινισμό, τη Μεγάλη Βρετανία:
Πρόσφατη βρετανική έρευνα έδειξε ότι το 32% των νέων συμφώνησε ότι ο κατεξοχήν ρόλος των γυναικών στην κοινωνία είναι να είναι καλές σύζυγοι και μητέρες.
Παράλληλα οι γυναίκες που κερδίζουν πολύ περισσότερα χρήματα από τους συζύγους τους συχνά αναφέρουν ότι αυτό δημιουργεί προβλήματα στη σχέση τους.
Σε όλες μας τις συζητήσεις, οι οποίες αφορούν τις σχέσεις μεταξύ των δύο φύλων, την ισότητα, τη γυναικεία χειραφέτηση, αυτό είναι φανερό, σε όποιον μπορεί να σταθεί λίγο παράμερα και να παρατηρήσει, ανεπηρέαστος από το φύλο στο οποίο ανήκει. Άλλο τόσο είναι φανερό, ότι η βιασύνη κάποιων γυναικών, οι οποίες απαιτούν απ' όλους και όλες, να ενστερνιστούν τα νέα πρότυπα εδώ και τώρα, ειδάλλως να τους κατηγορούν για φαλοκρατισμό ή οπισθοδρομικότητα, είναι εν πολλοίς άκαιρη κι ενάντια στη φυσική ροή των πραγμάτων.

Γνώμη μου είναι πως έχουμε κάνει πολλά και σημαντικά βήματα προς τη σωστή κατεύθυνση, μέσα σε λίγο σχετικά χρόνο. Το να επιταχύνουμε κι άλλο τις εξελίξεις, θα είχε ως μόνο αποτέλεσμα την πλήρη αποσάθρωση του ψυχολογικού και κοινωνικού μας υποβάθρου και θα δημιουργούσε εντροπικά φαινόμενα στην κοινωνία. Λίγη υπομονή φίλες και φίλοι, σε μία ή δύο γενιές ακόμη, θα βρούμε τα πατήματά μας και θα ισορροπήσουμε σε νέες θέσεις. Η εποχή την οποία διανύουμε, είναι μεταβατική σε πάρα πολλούς τομείς, όπως και σε αυτόν των κοινωνικών ρόλων των δύο φύλων, για τον οποίο συζητάμε...

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 22:52, 08-12-09:

απλά ισονομία και στις δουλειές του σπιτιού.......
χωρίς διατυμπανισμούς προς το περιβάλλον και των δύο
τύπου
"ααααα εμένα ο γιωργάκης μου πλένει τα πιάτα"
ή
"αααααα εμένα η μαρίτσα μου με αγαπάει και πλένει μέχρι και το αυτοκίνητο κι εγώ αραχτός στο καναπέ"

αυτά είναι μικρότητες

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Tsoutsouba

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Tsoutsouba
H Tsoutsouba αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H Tsoutsouba έγραψε στις 11:25, 09-12-09:

Για μενα ειτε μενεις με την φιλη σου, ειτε με τους γονεις σου, ειτε με τον αντρα σου (με βερα η χωρις) η συγκατοικηση ειναι συμβιωση. Εισαι με εναν ανθρωπο που δεν ειναι ανωτερος η κατωτερος σου! Οποτε πρεπει να βοηθουν ολοι, και να διευκολυνουν ο ενας τον αλλο.
Βεβαια οι περισσοτεροι αντρες δεν ξερουν τα μυστικα... οποτε αναγκαστικα οι περισσοτερες δουλειες μενουν για εμας! Ειδικα για οσες απο εμας ειμαστε παλαβες με την καθαριοτητα! Και παλι πρεπει να σεβομαστε την αμαθια τους στον τομεα και να μην τους πιεζουμε... πολυ....

Αλλα τα πιατακια μια χαρα τα πλενουν! Λιγο με το πασο τους, ομως τουλαχιστον τα καθαριζουν! (κακια! χιχιχι!)

Παράθεση

Alexxandra (Αλεξάνδρα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Alexxandra
H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H Alexxandra έγραψε στις 14:58, 09-12-09:

καλησπέρα..
αν έρθει η ώρα κ η στιγμή να συμβιώσω,το μόνο σίγουρο ειναι ότι μέσα σε αυτα που θέλω απο τον σύντροφο μου ειναι να με βοηθάει στο σπίτι.
αυτή ειναι η γενική εικόνα μου,το πώς να βοηθάει.. σε αυτο το θέμα ειναι το πως το βλέπει και πως το διαχειρίζεται το κάθε ζευγάρι!
και συμβολικά να το δει ο καθένας μας,μας λέει πολλά να συμμετέχουν και οι δύο στις δουλειές του σπιτιού(δεν μίλαω για υπερβολές φυσικά)

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 21:46, 09-12-09:

Το να λες όμως "να με βοηθάει", σημαίνει ότι κατά τη γνώμη σου οι δουλειές του σπιτιού είναι κατ' εξοχήν γυναικεία υπόθεση κι ο άντρας στην καλύτερη περίπτωση θα αποτελεί "βοηθητικό προσωπικό". Είναι έτσι τα πράγματα, όπως τα κατάλαβα;

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 21:59, 09-12-09:

Βρε Χαος ας μην το πολυαναλυουμε και κολλαμε σε λεξεις. Η κοπελα λεει κατι σωστο που πιστευω-υπαρχουν κι εξαιρεσεις- αρεσει σε ολες μας, δηλαδη εκει που γλειφεις το πατωμα κυριολεκτικα, να φιλοτιμηθει ο χριστιανος και να πεταξει τα σκουπιδια, η να πλυνει κανα πιατακι ή εστω να κανει κατιτις. Κι οχι αραχτος- κατινα, παντοφλα- για θα τη φαει στο κεφαλι.

Γενικα μαρεσουν οι δουλειες, οχι με μανια και θελω να τις αναλαμβανω εγω, φυσικα αν γυρναω πτωμα δε θα με χαλασει αν μου χει ετοιμασει ενα φαγακι ή εχει ζεστανει το νερακι ή εχει πεταχτει μεχρι το σουπερ μαρκετ η εστω κατι.
Τον αντρα να γονατιαζεται δε θελω να τον βλεπω, ουτε να μου κανει χοντρες δουλειες.
Το χω δει σε ανθρωπο κι εχω πεσει απο τα συννεφα, δεμαρεσε και αισθανθηκα καπως. Αν ανηκω στην κατηγορια οπως λες οσων πιστευουν οτι ειναι γυναικεια υποθεση, τοτε το δεχομαι, ανηκω σαυτη τη κατηγορια. Χωρις ομως να θεωρω οτι δεν μπορω ναναλαβω πιο βαριες δουλειες. Τα κανω ολα και συμφερω και περιμενω απο τον αλλο κατανοηση, προσφορα με τον τροπο που πιστευει θα με κανει χαρουμενη. Και σιγουρα αυτος που χω διπλα μου σε γενικες γραμμες γνωριζει τι με κανει χαρουμενη...

Εν πασει περιπτωσει, φιλοτιμο και απο τις δυο πλευρες και αμοιβαια βοηθεια. Κανεις δεν ειναι δουλος κανενος. Κι ουτε υποχρεωμενος.
(Εχω ξαναπαντησει στο θεμα αυτο σε παλιοτερες σελιδες, τα ιδια πανω κατω εχω πει)

Παράθεση

ria82 (silence)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ria82
H silence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 125 μηνύματα.

H ria82 in this silence, i am free!!! έγραψε στις 22:07, 09-12-09:

ρε παιδια γιατι ετσι?
ειναι δηλαδη τοσο κακο να βοηθαει ο ενας τον αλλο? δεν το νομιζω.
Συμφωνω με τη mind οτι πρεπει να υπαρχει κατανοηση και απο τις δυο πλευρες!!
το οτι ειμαστε γυναικες δεν σημαινει οτι ειμαστε και δουλες... και το οτι ειστε αντρες δεν σημαινει οτι ειστε αφεντικα!

δεν νομιζω οτι ζηταω πολλα μονο να μου δειξει οτι ενδιαφερεται για μενα, οτι δεν καθεται σαν πασας και τα περιμενει ολα ετοιμα( ξερεις ειμαι και λιγο αντιδραστικο στοιχειο, οταν το δω αυτο μπορει να μην κανω τιποτα, οταν δω οτι προσφερεται μπορει να δωσω τα παντα)

μου χει τυχει να μεινουμε με τον φιλο μου ενα μηνα μαζι σπιτι μου...
σας πληροφορω εσας τους αντρες οτι απο μονος του ενω κοιμομουν αδειαζε το πλυντηριο πιατων για να μην εχω να το κανω εγω μετα...

αυτο για μενα τα λεει ολα!!!

τον αγαπω!!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη suspiria
H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 02:41, 10-12-09:

Αυτός;

Πλάκα κάνω, δεν έχω πρόβλημα να βοηθάω, αλλά είμαι ψιλοάχρηστη σε αυτά. Τον είχα φτάσει σε σημείο να λέει "Ξέρεις να κάνεις έστω και το οτιδήποτε από δουλειές του σπιτιού;". Ναι ξέρω, αλλά βαριέεεεεμαι

Τις λίγες μέρες που έχουμε μείνει στο ίδιο σπίτι με τον νυν μου, μου έφτιαξε την σπεσιαλτέ του και κάθε πρωί έφτιαχνε πρωινούλιιιι και μου έφτιαχνε και καφέ ενώ εκείνος δεν πίνει, και σκούπισε και το σπίτιιιι

Η αστεία φάση ήταν όταν πλέον είχα παραδεχτεί ότι είμαι απαράδεκτη και του είπα "Κοίτα να δεις, τώρα θα απλώσω τα ρούχα" και αποφασισμένη άρπαξα τον κουβά με τα βρεγμένα ρούχα και κατευθύνθηκα προς τα σκοινιά του απλώματος, τα οποία δεν ήξερα καν που βρίσκονται. Εκείνος έμεινε στον κήπο ευχαριστημένος που επιτέλους είχα αποφασίσει να το παίξω καλή νοικοκυρά και περίμενε. Αχμ… Δεν έκατσε όμως, όταν βρήκα τα σκοινιά του απλώματος συνειδητοποίησα ότι … ήταν πολύ ψηλά και δεν έφτανα να απλώσω τα ρούχα

Το ίδιο βράδυ νομίζω του είχα "μαγειρέψει", δηλαδή είχα ζεστάνει μία σάλτσα που είχε αφήσει η γιαγιά του στην κατάψυξη και την οποία εκείνος προσπαθούσε να ζεστάνει στο φουρνάκι μικροκυμάτων! ΑΑΑ όλα κι όλα, μπορεί εγώ να μην εξασκούμαι συχνά σε τέτοιο σταφ αλλά όταν χρειαστεί να κάνω κάτι το γυναικείο ένστικτο της νοικοκυράς ξυπνάει μέσα μου και προφανώς πράττω ορθώς. Η σάλτσα ζεσταίνεται στο τηγάνι και όχι στο φούρνο μικροκυμάτων Τέλος πάντων κατά τη διάρκεια αυτής της φοβερής μαγειρικής της σάλτσας η οποία συνόδεψε κάτι απλά μακαρόνια εκείνος με περιτριγύριζε και κάθε πέντε λεπτά έλεγε "Α ωραία, η Ρόζα μου μαγειρεύει". Ναι, λέγε το να το πιστέψεις

Και με τους πρώην μου οι ίδιες καταστάσεις έπαιζαν. Ένας πρώην μου είχε έρθει σπίτι μου και το είχε σκουπίσει Και με έναν άλλον, όποτε πήγαινα σπίτι του μαγείρευε και τρώγαμε και έπλενε και τα πιάτα και μία φορά θυμάμαι του γρίνιαζα κι όλας καθώς μαγείρευε, χιχι, εεεεβιλ

ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΕ ΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΡΕΙ???

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 02:52, 10-12-09:

Καθώς διάβαζα το ποστ της suspiria παραπάνω (πλήρης ταύτιση σούσπι! Αν κι εγώ μάλλον είμαι χειρότερη, παίζει να τη ζέσταινα τη σάλτσα σε microwave!), σκεφτόμουν πόσο διαφορετικά συναισθήματα θα μου προκαλούσε με αντίστροφα τα φύλα:

Αρχική Δημοσίευση από suspirios
Αυτή;

Πλάκα κάνω, δεν έχω πρόβλημα να βοηθάω, αλλά είμαι ψιλοάχρηστος σε αυτά. Την είχα φτάσει σε σημείο να λέει "Ξέρεις να κάνεις έστω και το οτιδήποτε από δουλειές του σπιτιού;". Ναι ξέρω, αλλά βαριέεεεεμαι

Τις λίγες μέρες που έχουμε μείνει στο ίδιο σπίτι με την νυν μου, μου έφτιαξε την σπεσιαλτέ της και κάθε πρωί έφτιαχνε πρωινούλιιιι και μου έφτιαχνε και καφέ ενώ εκείνη δεν πίνει, και σκούπισε και το σπίτιιιι

Η αστεία φάση ήταν όταν πλέον είχα παραδεχτεί ότι είμαι απαράδεκτος και της είπα "Κοίτα να δεις, τώρα θα απλώσω τα ρούχα" και αποφασισμένος άρπαξα τον κουβά με τα βρεγμένα ρούχα και κατευθύνθηκα προς τα σκοινιά του απλώματος, τα οποία δεν ήξερα καν που βρίσκονται. Εκείνη έμεινε στον κήπο ευχαριστημένη που επιτέλους είχα αποφασίσει να το παίξω "καλή νοικοκυρά" και περίμενε. Αχμ… Δεν έκατσε όμως, όταν βρήκα τα σκοινιά του απλώματος συνειδητοποίησα ότι … ήταν πολύ ψηλά και δεν έφτανα να απλώσω τα ρούχα

[...]

Και με τις πρώην μου οι ίδιες καταστάσεις έπαιζαν. Μια πρώην μου είχε έρθει σπίτι μου και το είχε σκουπίσει Και με μια άλλη, όποτε πήγαινα σπίτι της μαγείρευε και τρώγαμε και έπλενε και τα πιάτα και μία φορά θυμάμαι της γρίνιαζα κι όλας καθώς μαγείρευε, χιχι, εεεεβιλ

ΠΟΙΑ ΘΑ ΜΕ ΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΡΕΙ???
Χμμμμμμ

Δεν προσπαθώ να κατηγορήσω τη σουσπίρια, σε καμία περίπτωση, απλά πάντα με ενδιέφερε η εξερεύνηση του ανθρώπινου ψυχισμού. Αναρωτιέμαι λοιπόν, πόσοι από σας αντιδράσατε διαφορετικά στο παραπάνω σε σχέση με της suspiria? Κατά ποιό τρόπο; Θεωρείτε ότι είναι λογικό που αντιδράσατε διαφορετικά, ή ψυχολογικό/κοινωνικό "bug"?

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 03:12, 10-12-09:

Michelle τώρα που τα έγραφα αυτό σκεφτόμουν ακριβώς! Αν έλεγε ένας άντρας τα ίδια θα τον σιχαινόμουν.

Όταν γίνονται αυτά είναι όμορφα εκείνη τη στιγμή για εμένα και συνήθως ο νυν μου, αλλά και ο πρώην μου το ίδιο, μου γρινιάζει ότι δεν κάνω τίποτα αλλά όχι στα αλήθεια. Και με τα ρούχα που δεν άπλωσα το βρήκε αστείο που δεν έφτανα το σκοινί και γελούσε και δεν είχα συνειδητοποιήσει ότι όντως δεν κάνω τίποτα και είναι άδικο.

Τουλάχιστον τώρα που τα έγραφα αυτό το συναίσθημα μου έβγαλε, ότι είναι άδικο. Έφυγα από αυτό το θέμα και σκεφτόμουν ότι θα με ξενέρωνε να είμαι η καλή νοικοκυρά που φροντίζει τον άντρα της, και επίσης βαριέμαι να είμαι, αλλά μερικά πράγματα θα του άρεσαν και θα τα απολάμβανε.

Το πήρα απόφαση. Θα του μαγειρέψω

εδιτ:
Βασικά δεν απαντάω σε αυτό που ρώτησες. Τώρα ξαναδιάβασα τι γράφεις ακριβώς. Τέλος πάντων, κι εγώ έκανα ένα παρόμοιο συνειρμό.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Tsoutsouba

Νεοφερμένος

H Tsoutsouba αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H Tsoutsouba έγραψε στις 03:16, 10-12-09:

That's the spirit!

Παράθεση

Μελιώ (-Το Νου Σου Στην- Αμέλεια)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Μελιώ
H -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 548 μηνύματα.

H Μελιώ το παπί έκανε πιπί στο Μισισιπή και έγραψε στις 03:51, 10-12-09:

Μισέλ σχώραμε θα επανέλθω όταν συνέλθω ώστε να απαντήσω στο πολύ ενδειαφέρον ερώτημα σου για την ώρα .....

Βεβαια οι περισσοτεροι αντρες δεν ξερουν τα μυστικα... οποτε αναγκαστικα οι περισσοτερες δουλειες μενουν για εμας! Ειδικα για οσες απο εμας ειμαστε παλαβες με την καθαριοτητα! Και παλι πρεπει να σεβομαστε την αμαθια τους στον τομεα και να μην τους πιεζουμε... πολυ....
Μπαρδόν ??
Γενικα μαρεσουν οι δουλειες, οχι με μανια και θελω να τις αναλαμβανω εγω, φυσικα αν γυρναω πτωμα δε θα με χαλασει αν μου χει ετοιμασει ενα φαγακι ή εχει ζεστανει το νερακι ή εχει πεταχτει μεχρι το σουπερ μαρκετ η εστω κατι.
Τον αντρα να γονατιαζεται δε θελω να τον βλεπω, ουτε να μου κανει χοντρες δουλειες.
Το χω δει σε ανθρωπο κι εχω πεσει απο τα συννεφα, δεμαρεσε και αισθανθηκα καπως.
Ποιός ήθρε ?

σας πληροφορω εσας τους αντρες οτι απο μονος του ενω κοιμομουν αδειαζε το πλυντηριο πιατων για να μην εχω να το κανω εγω μετα...

αυτο για μενα τα λεει ολα!!!

τον αγαπω!
Γιατρέ μου …

Γιατρέ μου ….

Γιατρούδηη μουυυυυυυυυυυυ

Πείτε μου πως το ημερολόγιο δείχνει 2009 κι όχι 1909 , και πως διαβάζω το στέκι στο νετ κι όχι το βιβλίο οικοκυρικών , υπο της συγγραφέως Κλεονίκης Αριστοβούλου Ποιμενάρχα χήρας γυμνασιάρχου με τιμητικήν βράβευσιν , δια την παρασκευήν μουστοκούλουρων εις τον διαγωνισμόν
Μαγειρικής , που διοργάνωσε ο σύλλογος γυναικών Κάτω Κατωμαγούλας «Η Σουλιωτοπούλα»

Πείτε μου πληζζζζ

υγ : την κάνω , μάλλον μου λείπει ύπνος αλλιώς δεν εξηγείται

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 10:44, 10-12-09:

βρε κοριτσαρες μου καλες συνελθετε και να συνελθουμε ολες. τις δουλειες δεν τις κανεις για τον αλλο, τις κανεις καταρχην για σενα. αν ξερεις να μαγειρευεις θα τρως και καλυτερα, αν ξερεις να κανεις και καμια δουλεια στο σπιτι πολυ απλα δεν θα πιασεις αραχνες.

μετα οσον αφορα το ετερον ημισυ τα παμε εκατο φορες αυτα. συζω σημαινει ζω μαζι αρα μοιραζομαι ενα χωρο αρα μοιραζομαι απλα καθημερινα εως πολυ πιο βαθεια και ουσιαστικα.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Achilles (King of Myrmidons)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Achilles
Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 846 μηνύματα.

O Achilles two riders were approaching έγραψε στις 13:47, 10-12-09:

Το'να χέρι νίβει τ'άλλο
και τα δυο το πρόσωπο.

Παράθεση

Tsoutsouba

Νεοφερμένος

H Tsoutsouba έγραψε στις 13:51, 10-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Μελιώ
Γιατρέ μου ….

Γιατρούδηη μουυυυυυυυυυυυ

Πείτε μου πως το ημερολόγιο δείχνει 2009 κι όχι 1909 , και πως διαβάζω το στέκι στο νετ κι όχι το βιβλίο οικοκυρικών , υπο της συγγραφέως Κλεονίκης Αριστοβούλου Ποιμενάρχα χήρας γυμνασιάρχου με τιμητικήν βράβευσιν , δια την παρασκευήν μουστοκούλουρων εις τον διαγωνισμόν
Μαγειρικής , που διοργάνωσε ο σύλλογος γυναικών Κάτω Κατωμαγούλας «Η Σουλιωτοπούλα»

Πείτε μου πληζζζζ
Ολα θα στα πουμε! Δεν θα ηθελα να σε αφησω (τουλαχιστον εγω) με την απορια.
Παρ'ολα αυτα δεν εχω καταλαβει ακομα την ενσταση σου.
Σε ποιο πραγμα δεν συμφωνεις και κανεις αυτον τον ατοπο παραληρισμο?

Παράθεση

Burp

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Burp
H Burp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 175 μηνύματα.

H Burp έγραψε στις 14:10, 10-12-09:

τις δουλείες θα τις κάνει αυτός που ξέρει,θέλει και μπορεί

δν τίθεται καν θέμα σαγαπώ γτ μου κάνεις τις δουλειές

απλή κατανόσηση να υπάρχει, αν άλλος δν καταλαβαίνει τπτ άντε γεια

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 15:13, 10-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Tsoutsouba
Ολα θα στα πουμε! Δεν θα ηθελα να σε αφησω (τουλαχιστον εγω) με την απορια.
Παρ'ολα αυτα δεν εχω καταλαβει ακομα την ενσταση σου.
Σε ποιο πραγμα δεν συμφωνεις και κανεις αυτον τον ατοπο παραληρισμο?
προσωπικά εγώ δεν θα είμαι ευχαριστημένη να γυρνάω στις 7 από τη δουλεια (όπως και εκείνος) και να έχω να μαγειρέψω, να πλύνω, να σιδερώσω και να καθαρίσω, αν όχι όλο το σπίτι έστω κουζίνα και τουαλέτα, να κάνω τα μπαλκόνια, να πάω σουπερ μάρκετ να είμαι σέξι για τις 12 το βράδυ που θα έχω τελειώσει τα βασικά (μαγείρεμα και λίγο σκουπισμα ή σιδέρωμα) και εκείνος απλά να βγάλει τα ρουχα από το πλυντήριο ή έστω να πλύνει τα πιάτα και μετα να θέλει και να γ@μ!σ3!....

ας μην αναφέρω στο ενδεχόμενο να υπάρχουν και παδιά που εκεί θα πρέπει και να τα διαβάσεις, να τα ταϊσεις, να τα κάνεις μπάνιο και λίγο να τα παίξεις και να τα κοιμήσεις

Παράθεση

Tsoutsouba

Νεοφερμένος

H Tsoutsouba έγραψε στις 15:30, 10-12-09:

Δεν διαφωνω καθολου με αυτο που λες! Μην σου πω οτι τσαντιζομουν με τον τυπα που περιγραφεις καθως διαβαζα!

Δεν αφησα να εννοηθει ποτε οτι ειμαστε οι κυριουλες και δουλες η εστω κατι κατωτερο, και δεν ειπα και κατι παρεξηγησιμο.
Το μονο που ειπα (με αλλα λογια) ειναι οτι πολλες (μαζι και εγω) εχουμε τρελα με την καθαριοτητα. Εγω οταν καθαριζω, καθαριζω σε βαθος (tsoutsouba ultra!) και δεν την παλευω να βλεπω τσαπατσουλιες!
Τι μου φταιει ο καημενος ο ανθρωπος??
Θα του ζητησω να μου συναρμολογισει το συνθετο... εκαστος στο ειδος του! χιχιχι

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H suspiria έγραψε στις 17:19, 10-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από zanin
προσωπικά εγώ δεν θα είμαι ευχαριστημένη να γυρνάω στις 7 από τη δουλεια (όπως και εκείνος) και να έχω να μαγειρέψω, να πλύνω, να σιδερώσω και να καθαρίσω, αν όχι όλο το σπίτι έστω κουζίνα και τουαλέτα, να κάνω τα μπαλκόνια, να πάω σουπερ μάρκετ να είμαι σέξι για τις 12 το βράδυ που θα έχω τελειώσει τα βασικά (μαγείρεμα και λίγο σκουπισμα ή σιδέρωμα) και εκείνος απλά να βγάλει τα ρουχα από το πλυντήριο ή έστω να πλύνει τα πιάτα και μετα να θέλει και να γ@μ!σ3!....

ας μην αναφέρω στο ενδεχόμενο να υπάρχουν και παδιά που εκεί θα πρέπει και να τα διαβάσεις, να τα ταϊσεις, να τα κάνεις μπάνιο και λίγο να τα παίξεις και να τα κοιμήσεις
Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΚΑΙ Η ΠΑΝΑΓΙΑ!!!!!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 17:30, 10-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από zanin

Kαλά zanin πιο υπερβολική δε θα μπορούσες να γίνεις!
Ένα σπίτι, ε δε θέλει και καθημερινά όοολα αυτά που γράφεις, μην τρελαθούμε!
Ούτε σκουπίζεις κάθε μέρα, ούτε τα μπαλκόνια πλένεις.
κι αυτό το "να θέλει και να γ@μ!σ3!" , γιατί να μη θέλει δηλαδίς; γ@μ!σ3! , γ@μ!σ3!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 17:40, 10-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από suspiria
Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΚΑΙ Η ΠΑΝΑΓΙΑ!!!!!
γιατί είσαι εκπληκτη

αυτές είναι στην ουσία οι δουλειές του σπιτιού.... και οκ οταν μένεις μόνος. βρωμίζει 1 φορά, αλλά όταν μένεις και με φίλο τότε η βρωμιά διπλασιάζεται ε και κάποια στιγμή πρέπει κάποιος να καθαρίσει....

τα παραπάνω τα εγραψα με αφορμη ένα ποστ της ria82 νομιζω που έλεγε πως της αρκεί, όπως και σε άλλες γυναίκες, απλά ο σύντροφος με μικρές πράξεις να τη σκέφτεται π.χ. άδειασμα πλυντηρίου πιάτων.

κορίτσια αυτό είναι καλό μέχρι τον 1 χρόνο (και πολύ λέω) να δω μετά τα 10 χρονια τι θα λέτε εσεις που δεν θέλετε να μοιράζονται οι δουλειές.... αν κάποιος μάθει να μη μοιράζεται δουλειές από την αρχή, μετά μη του ζητήσετε να το κάνει.... γιατί πιθανόν να μη το κάνει....

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Kαλά zanin πιο υπερβολική δε θα μπορούσες να γίνεις!
Ένα σπίτι, ε δε θέλει και καθημερινά όοολα αυτά που γράφεις, μην τρελαθούμε!
Ούτε σκουπίζεις κάθε μέρα, ούτε τα μπαλκόνια πλένεις.
κι αυτό το "να θέλει και να γ@μ!σ3!" , γιατί να μη θέλει δηλαδίς; γ@μ!σ3! , γ@μ!σ3!

δεν είπα πως θα πέσουν όλα μαζί ρε παιδιά, αλλά όταν μένουν 2 άτομα μαζί ( δε λέω για παιδιά)
σίγουρα θα μαγειρέυεις... είπαμε να φάμε junk αλλά όχι κάθε μέρα...
την άλλη όμως σίγουρα θα έχεις σίδερο ή σκούπισμα σπιτιου....την άλλη μέρα αν θα σου έρθουν φίλοι να δουμε αν το σπίτι θα λάμπει ως διαμαγείας

ας πουν τις εμπειρίες τους οι μανάδες του φόρουμ να δούμε αν προλαβαίνουν να τα κάνουν όλα αυτά μόνες και απλά οι σύζυγοι να τις σκέφτονται στο άδειασμα του πλυντηρίου

δε λέω να μη γ@μ... αλλά όταν δουλέυεις 10ώρες ( με τα μεταφορικά) και έχεις να μαγειρέψεις ή να κάνεις κάποια δουλειά του σπιτιού μόνη σου, σίγουρα η όρεξη για κοκο δεν είναι ιδια

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zanin : 10-12-09 στις 19:16.
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 23:27, 10-12-09:

Τι διαβάζω ρε εδώ μέσα ο άνθρωπος. Πάντα εκείνος θέλει να γαμήσει, σαν δεν ντρέπεται το γουρούνι!!

Ενώ οι γυναίκες ουδέποτε θέλουν να γαμηθούν οι καημένες...

Τι ηθικές που είστε βρε, συγκινήθηκα!!

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 23:46, 10-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Τι διαβάζω ρε εδώ μέσα ο άνθρωπος. Πάντα εκείνος θέλει να γαμήσει, σαν δεν ντρέπεται το γουρούνι!!

Απορώ που βρίσκεις το περίεργο

Είναι ένα από τα δύο βασικά στερεότυπα που μαθαίνουν αρκετές γυναίκες από μικρές και το οποίο περνά ασυνείδητα μέσα τους έστω και αν το αρνούνται αν τις ρωτήσεις:

1) Το σεξ το απολαμβάνει μόνο ο άντρας και οι γυναίκες πρέπει να το δίνουν με μέτρο σαν αντάλλαγμα και επιβράβευση. Άμεση συνεπαγωγή αυτού είναι ότι οι άντρες είναι ανόητα γουρούνια που ενδιαφέρονται μόνο για σεξ και είναι εύκολα υποχείρια.

Ανέκδοτο που προκύπτει από αυτό:

Αν οι άντρες λειτουργούσαν στο σεξ, όπως οι γυναίκες το ανθρώπινο είδος θα είχε εξαφανιστεί λόγω υπογεννητικότητας

Έχει πλάκα όταν επισημαίνεις κάτι τέτοιο και αμέσως η γυναίκα απαντά "δεν εννοούσα αυτό". Έλα όμως που για να το είπες κάτι κρύβεται από πίσω

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 23:53, 10-12-09:

Μπα, κι αυτές το θέλουν. Απλώς αυτές για να συμβεί αυτό, θέλουν να συντρέχουν άλλοι 1.345.768 παράγοντες. Εμάς μας αρκεί μόνο ένας (Δε χρειάζομαι νομίζω και να τον αναφέρω κιόλας...)

Τέλος πάντων, για να είμαι κι εντός θέματος, εγώ πιστεύω ότι τις δουλειές στο σπίτι πρέπει κυρίως να τις κάνει η γυναίκα. Ο άντρας να δουλεύει εκτός σπιτιού και η γυναίκα να είναι σαν καλή νοικοκυρά και δούλα και κυρά όπως λέει η παροιμία. Είμαι πολύ παραδοσιακός σε κάτι τέτοιο.

Αφού όμως καλώς ή κακώς δουλεύουμε και οι δύο τη σήμερον ημέρα, θεμιτό είναι να μοιράζονται σε ένα βαθμό οι δουλειές του σπιτιού αναλόγως με τις υπάρχουσες ανάγκες. Σαφώς όμως τον έλεγχο του νοικοκυριού κατά πρώτο λόγο τον έχει η γυναίκα.

Αν φυσικά αυτή δε θέλει καθόλου να δουλεύει, δε θα είχα κανένα πρόβλημα εγώ προσωπικά να πάρω οικιακή βοηθό αρκεί να υπάρχουν τα λεφτά.

Όχι όμως και να απαιτήσει η γυναίκα να κάνω εγώ τις δουλειές του σπιτιού για να πάει αυτή για καφέ...

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 11:48, 11-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από pitg21
Όχι όμως και να απαιτήσει η γυναίκα να κάνω εγώ τις δουλειές του σπιτιού για να πάει αυτή για καφέ...
Απαπαπα ντροπής πράματα!

Δεν καταλαβαίνω βρε Πέτρο, πως το έχεις στο μυαλό σου..
Πως να το απαιτήσει δηλαδή;
Δηλαδή αν σου πει: "Ξέρεις αγάπη κανόνισα για καφέ με τη Σούλα, πλύνε εσύ τα πιάτα και θα τα πλύνω εγώ αύριο" δε θα το κάνεις επειδή επέλεξε να πάει για καφέ;
Ή μήπως οι δουλειές είναι κάτι το οποίο δεν μπορεί να καθυστερήσει;

Με την ίδια λογική με τον άντρα μου, αν έχουμε καθορίσει μια μέρα της εβδομάδας για τις χοντρές δουλειές του σπιτιού (γιατί δε θέλουν πιο συχνά από μια φορά τη βδομάδα το μπάνιο,τα μπαλκόνια, τα τζάμια, το σκούπισμα, το σφουγγάρισμα) και μου πει εκείνη τη μέρα ότι θα πάει για καφέ, εεε ή θα τα κάνουμε νωρίτερα, ή όταν επιστρέψει. Αν λείπει όλη τη μέρα θα τα κάνουμε την επόμενη!
Αν μου πει: "Ξέρεις αγάπη.. εγώ πάω για καφέ, κάν΄τα όλα μόνη σου" δείχνει ότι δε με σέβεται, σπάει τη συμφωνία μας και τρώει το τσόκαρο στο δόξα πατρί!

Πάμε στις καθημερινές δουλειές
:
μαγείρεμα,πλύσιμο πιάτων, συγύρισμα

Μέρα παρά μέρα:
Ξεσκόνισμα άντε και κανα πλυντήριο

Τώρα πείτε μου, εσείς που λέτε, ότι θέλετε ο άντρας να βοηθάει, τι εννοείται!
Να σας βάζει το palmolive στο σφουγγαράκι ενώ πλένετε τα πιάτα, ή να πατάει το κουμπί του πλυντηρίου;
Ή μήπως στις χοντρές δουλειές της εβδομάδας της πρώτης κατηγορίας, άντε να ρίξει ένα σκουπισματάκι για να πούμε ότι κάτι έκανε και δε φάνηκε γάιδαρος!;

Πραγματικά απορώ!
Ένα σπίτι για να είναι τακτοποιημένο και καθαρό, δεν απαιτεί πάνω από μισή ώρα την ημέρα, όταν οι δουλειές μοιράζονται (και εφόσον γίνεται η εβδομαδιαία γενική καθαριότητα.. που άντε να διαρκέσει 1-1.30 και πάλι όταν μοιράζεται).
Δηλαδή θέλετε τη γυναίκα σας να κουράζεται;
Γιατί να μην χαρίσετε και σε αυτήν τον ίδιο ελεύθερο χρόνο με σας, με το να ασχοληθείτε για μισή ώρα με τις υποχρεώσεις σας;
Τι να πω..

Αρχίζω να πιστεύω πως οι περισσότεροι από εσάς που έχετε μια τέτοια στάση, δεν έχετε μένει μόνοι σας..
διαφορετικά δε δικαιολογώ αυτή την άγνοια γύρω από τα οικιακά και τις υποχρεώσεις.

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

H zanin έγραψε στις 16:15, 11-12-09:

βρε παιδια εννοείται πως θέλουμε σεξ , αλλά μη μου πείτε πως έχετε την ίδια όρεξη για σεξ, ακόμα και αντοχές, αν δουλευεις 8 ή 10 ακόμα και 12 ώρες

το ίδιο απολαμβάνεις κάτι (κοκό )αν δουλεύεις 8 ώρες και το ίδιο αν δουλεύεις 11

προς φαντασμένος
φαντασμένος:
¨"Είναι ένα από τα δύο βασικά στερεότυπα που μαθαίνουν αρκετές γυναίκες από μικρές και το οποίο περνά ασυνείδητα μέσα τους έστω και αν το αρνούνται αν τις ρωτήσεις:

1) Το σεξ το απολαμβάνει μόνο ο άντρας και οι γυναίκες πρέπει να το δίνουν με μέτρο σαν αντάλλαγμα και επιβράβευση. Άμεση συνεπαγωγή αυτού είναι ότι οι άντρες είναι ανόητα γουρούνια που ενδιαφέρονται μόνο για σεξ και είναι εύκολα υποχείρια.

Ανέκδοτο που προκύπτει από αυτό:

Αν οι άντρες λειτουργούσαν στο σεξ, όπως οι γυναίκες το ανθρώπινο είδος θα είχε εξαφανιστεί λόγω υπογεννητικότητας

Έχει πλάκα όταν επισημαίνεις κάτι τέτοιο και αμέσως η γυναίκα απαντά "δεν εννοούσα αυτό". Έλα όμως που για να το είπες κάτι κρύβεται από πίσω ¨"

διαφωνώ και αντιστρέφω τους ρόλους για να καταλάβαιτε. έστω ότι η γυναίκα βάζει πλυντήριο και ο αντρας κάνει όλα τα άλλα:
εγώ (γυναίκα) αν μετά από τη δουλεια ξεκουραζόμουν και δεν έκανα τίποτα από δουλείες παρά μόνο να έβαζα πλυντήριο (10'), εννοείται πως θα όρμαγα στο ψητό, ο άλλος όμως που θα μαγείρευε και θα συγύριζε και το σπίτι μόνος (1-1.30 ώρα), σίγουρα θα ήταν πιο κουρασμένος από εμένα και λιγότερο ορεξάτος.

αλήθεια θα είχατε εσεις οι άντρες την ίδια ορεξη- αντοχή- απόλαυση με εμάς;;;

ποτέ δεν εννοουσα πως κάνεις έρωτα από υποχρέωση.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zanin : 11-12-09 στις 16:33.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους