Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,108 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,336 μηνύματα σε 74,666 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 11:49, 02-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Ωστόσο υπάρχουν περιπτώσεις που πχ μια γυναίκα είναι άνεργη ενώ ο άνδρας δουλεύει. Ε λογικό δεν είναι να κάνει αυτή τις δουλειές?
Αυτές οι περιπτώσεις νομίζω ότι εντάσσονται στην κατηγορία " αυτός που έχει περισσότερο διαθέσιμο χρόνο να αφιερώσει στο σπίτι".
Υπάρχουν όμως περιπτώσεις (προσωπικά έχω υπόψη μου μία αυτή την περίοδο) που ο άνδρας έχει χάσει τη δουλειά του (τώρα με την κρίση) η σύζυγος όχι και παρόλαυτά ο άνδρας κάνει πραγματικά ελάχιστα, πχ. ΑΝ η σύζυγος έχει ξεδιαλύνει σκούρα από χρωματιστά ΤΟΤΕ θα...πατήσει το κουμπί για να πλυθούν (και μετά θα έρθει η κοπέλα και θα τα απλώσει/μαζέψει), τα πιάτα θα πλυθούν από την κοπέλα (εκτός από το ποτήρι του καφέ που θα χρειαστεί ο ...πασάς για τον καφέ του) και διάφορα τέτοια παραδείγματα, με το πρόσχημα ότι δεν ... ξέρει από αυτά και θα τα ..χαλάσει και ότι "μα ψάχνω να βρω δουλειά και χρειάζεται να λείπω κι εγώ κάποιες ώρες από το σπίτι".
Στην περίπτωση που αναφέρω δεν είναι λογικό να κάνει αυτός τις δουλειές?

Η' το θέμα είναι τι συμβαίνει όταν ΚΑΙ οι δύο δουλεύουν και κανείς δεν έχει αρκετό χρόνο να τον αφιερώσει στις δουλειές του σπιτιού και τα οικονομικά δεν επιτρέπουν να προσλάβουν άνθρωπο να έρχεται να κάνει τις δουλειές.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,390 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 11:53, 02-06-12:

Εσείς οι νέες κοπέλες αντιμετωπίζετε κανένα τέτοιο πρόβλημα (δεν ξέρω και πόσο ετών είστε)? Νομίζω πως η κοινωνία έχει ήδη προσαρμοστεί.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 12:04, 02-06-12:

Εσείς οι νέες κοπέλες αντιμετωπίζετε κανένα τέτοιο πρόβλημα (δεν ξέρω και πόσο ετών είστε)? Νομίζω πως η κοινωνία έχει ήδη προσαρμοστεί.
Προσωπικά όχι.

Σε προηγούμενη σχέση μου όμως που μέναμε μαζί παρόλο που είχαμε ίδια ηλικία (εγώ ήμουν 23 και αυτός 24) πραγματικά δεν ...έπλενε ούτε το ποτήρι του. Έτσι είχε μάθει, δεν το έκανε από κακία αλλά πραγματικά δεν υπήρχε σαν...concept στο μυαλό του ότι πρέπει να κάνει δουλειές στο σπίτι.

Το ζευγάρι που σου αναφέρω είναι ηλικίας 32-35.

(επίσης δεν ξέρω τι εννοείς με τον όρο "νέες κοπέλες" οπότε δεν ξέρω αν κάνω fit και ορθώς σου απαντάω μιας και είμαι στα 30 )

Παράθεση

Αεράτος

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αεράτος
Ο Αεράτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 107 μηνύματα.

O Αεράτος Come with me για να την βρεις <3 έγραψε στις 12:05, 02-06-12:

Ωχ, ωχ, ωχ... Με βλέπω με το πανάκι στο ένα χέρι και την σφουγγαρίστρα στο άλλο τον δόλιο...

Παράθεση

SoZi (Αλέκα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη SoZi
H Αλέκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 2,623 μηνύματα.

H SoZi έγραψε στις 12:08, 02-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
Προσωπικά όχι.

Σε προηγούμενη σχέση μου όμως που μέναμε μαζί παρόλο που είχαμε ίδια ηλικία (εγώ ήμουν 23 και αυτός 24) πραγματικά δεν ...έπλενε ούτε το ποτήρι του. Έτσι είχε μάθει, δεν το έκανε από κακία αλλά πραγματικά δεν υπήρχε σαν...concept στο μυαλό του ότι πρέπει να κάνει δουλειές στο σπίτι.

Το ζευγάρι που σου αναφέρω είναι ηλικίας 32-35.

(επίσης δεν ξέρω τι εννοείς με τον όρο "νέες κοπέλες" οπότε δεν ξέρω αν κάνω fit και ορθώς σου απαντάω μιας και είμαι στα 30 )
Οχι δεν υπάρχει έτσι είχε μάθει. Να ξεμάθει. Κι εσύ αν είχες μάθει έτσι θα βρωμίζατε?
Αυτές τις μαλακίες κάνουμε. Τους δικαιολογούμε επειδή τους αγαπάμε, έχουμε και καρφωμένο στο μυαλό τη μάνα μας που τα κάνει όλα χωρίς να ζητάει και γινόμαστε ίδιες. Να μάθει να πλένει το ποτήρι του και το βρακί του και να στρώνει και το κρεβάτι και όλα μαθαίνονται.
Έτσι κάνουν. Το παίζουν ότι έτσι έχουν μάθει και μετά μας καβαλάνε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,390 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 12:14, 02-06-12:

Προσωπικά όχι.

Δεν βοηθούσε καθόλου? Ε τι να πεις τότε, αφού δεν βοηθούσε ούτε ως προς σεβασμό σε εσένα ήταν κακομαθημένο.

Και εσύ μέσα είσαι, στη σημερινή κοινωνία. Στις νέες κοπέλες (όχι για πολύ ακόμα να ξες).

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 12:35, 02-06-12:

Βέβαια ισχύει το ότι μπορεί να τις κάνει "λάθος". Εγώ γκρίνιαζα που δεν έκανε τίποτα από τότε που ξεκινησαμε την συγκατοίκιση (βέβαια εγώ συνήθως έχω περισσότερο χρόνο και πιό πολύ γκρίνιαζα που λέρωνε, όχι που δεν μάζευε) αλλά τώρα πιά δεν θέλω να κάνει τίποτα γιατί "μου τα χαλάει". Ξέρω που είναι τα πάντα, με τι θα καθαρίσω τι, πως θα οργανωθώ και έτσι και φτιάξει κάτι μετά μου κακοφαίνεται που δεν είναι έτσι όπως το θέλω. Εκτιμώ την κίνηση, αλλά νομίζω γίνομαι σαν αυτές που δεν θέλουν άλλη γυναίκα στην κουζίνα τους.
Στάδιο κυράτσας: 1

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 12:37, 02-06-12:

(όχι για πολύ ακόμα να ξες).
για καλό σε φέραμε εσένα εδώ???

(i know...)

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ciela

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ciela
H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

H Ciela έγραψε στις 12:37, 02-06-12:

σταδιο κυρατσας: κυρα-λενη
μετα παει το κυρα-κατινα
και μετα παιρνεις το ονομα του αντρα σου. γιωργαινα, μητσαινα κλπ

Παράθεση

SoZi (Αλέκα)

Επιφανές Μέλος

H Αλέκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 2,623 μηνύματα.

H SoZi έγραψε στις 12:45, 02-06-12:

Μπορεί να μην τις κάνει λάθος απλά διαφορετικά από εσένα.Συζητήστε το. Γιατί μια μέρα θα του πεις ''δεν φτάνει που σου καθαρίζω,σου πλένω,σου μαγειρεύω'' και θα σου απαντήσει ''αφού δεν με αφήνεις να κάνω και κάτι'' και θα χει και δίκιο.

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 12:55, 02-06-12:

Αμα δεν τον ενδιαφέρει να μάθει και να τα πω θα τα ξεχάσει. Πρέπει δηλαδή κάθε φορά να του λέω "κάνε αυτό, με αυτό, κάντο έτσι, μετά καθάρισέ το έτσι και βάλτο εδώ". Αν του πω απλά "καθάρισε το μπάνιο", θα πάρει χλωρίνη (που θα την τελειώσει όλη) και όλα τα σφουγγάρια/ξεσκονόπανα που έχω (μέχρι και τις πετσέτες για τα πιάτα) και θα τα κάνει με άσπρες βούλες! Τα ρούχα του το ίδιο, άσε που δεν ξέρω αν θα τα έχει ξεπλύνει όλα καλα και δεν θα πάθω κανένα χημικό έγκαυμα όταν πάω να χρησιμοποιήσω το μπάνιο.
Γενικά, στα μάτια κάποιων αντρών όλα τα καθαριστικά είναι ίδια και ο μοναδικός τρόπος είναι "παίρνω ο,τι πανί βρω μπροστά μου και κάνω το karate kid. Μετά πετάω ο,τι περισσεύει και ολα καλα". Απλά, δεν τους νοιάζει να το μάθουν. Το πιστεύω πραγματικά ότι δεν κάνουν όλοι για όλα και ίσως για κάποιους οι δουλειές του σπιτιού είναι κάτι για το οποιο δεν κάνουν.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

SoZi (Αλέκα)

Επιφανές Μέλος

H SoZi έγραψε στις 13:00, 02-06-12:

Προτιμώ να φάω ένα εξάμηνο για να τον μάθω αν είναι άσχετος παρά να καλομάθει και να μην κάνει τίποτα ποτέ.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη yperoxi
H yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 465 μηνύματα.

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε στις 01:05, 03-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από christinelle
Απλά, δεν τους νοιάζει να το μάθουν. Το πιστεύω πραγματικά ότι δεν κάνουν όλοι για όλα και ίσως για κάποιους οι δουλειές του σπιτιού είναι κάτι για το οποιο δεν κάνουν.
Αν δεν τους νοιάζει μπορούν τότε να μένουν με τα ρούχα τους άπλυτα και ασιδέρωτα, να μη βρίσκουν ποτήρι, πιάτο κλπ να πιούνε, φάνε, να μείνουν 3(ή και παραπάνω) μέρες νηστικοί κ.ά. συναφή και μετά να δεις πώς θα νοιαστούν.

Όλοι κάνουν για όλα! Αν δεν κάνω λάθος και οι άνδρες έχουν χεράκια και (κάποιοι) μυαλό, οπότε καμία δικαιολογία (του κώλου) από μέρους τους δεν μπορεί να γίνει δεκτή.
Άντε! Με τους μαμόθρεφτους!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 01:18, 03-06-12:

christinelle, κι εγώ που είμαι γυναίκα αλλά άσχετη με τις δουλειές του σπιτού, τα ίδια κάνω και καταλήγει να κάνει τις περισσότερες δουλειές ο φίλος μου. Δεν έχει σχέση με το φύλο. Πάρτο απόφαση ότι ή θα κάνεις υπομονή μερικούς μήνες μέχρι να μάθει, ή θα είσαι μια ζωή ο μ@λάκας της υπόθεσης. Τόσο απλά.

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 02:08, 03-06-12:

Όταν ήμουν τριών - τεσσάρων, και πήγαινα να κάνω τα κακά μου, φώναζα μετά τη γιαγιά μου και της έλεγα "σκούπισέ με". Κάποτε έπρεπε να μάθω να το κάνω μόνος μου. Σκουπίστηκα μια, χάλασα ολόκληρο ρολό, σκουπίστηκα δυο, άντε να λερώθηκε λίγο το βρακί, τη βρήκα όμως την άκρη. Τι σημαίνει; Ότι επειδή έτσι μας μάθανε, έτσι πρέπει να μείνουμε μέχρι να πεθάνουμε; Ο άνθρωπος είναι ένα δυναμικό ον, υπό την έννοια ότι προσαρμόζεται.

Φοβόμουν τις κατσαρίδες. Έμαθα να τις σκοτώνω. Βεβαίως ακόμα τις σιχαίνομαι, αλλά έμαθα να τις σκοτώνω. Ειδάλλως θα είχα πήξει.

Δεν ήξερα να πλένω πιάτα. Έμαθα να πλένω. Ειδάλλως δε θα είχα σκεύος για να φάω. Ναι, είναι βαρετό, ναι το κάνω σήμερα, μεθαύριο, την Τετάρτη, αλλά το κάνω.

Δεν ήξερα να σκουπίζω. Το έμαθα. Το ίδιο και με το σφουγγάρισμα. Το ίδιο και με το πλύσιμο ενός γατιού. Το ίδιο με πολλά.

Υπάρχουν και πράγματα τα οποία δεν μπορώ να τα κάνω. Αυτά θα τα κάνει ο άλλος άνθρωπος, που θα μένει μαζί μου. Εγώ θα κάνω αυτά που δεν μπορεί εκείνη. Κάλλιστα μπορούμε να συμφωνήσουμε ότι "εσύ θα μαγειρεύεις, εγώ θα πλένω πιάτα", ή "θα σφουγγαρίσω εγώ σήμερα, κι εσύ το επόμενο Σάββατο".

Τα πάντα είναι θέμα σωστής συνεννόησης και δικαιοσύνης. Δε νομίζω ότι χρειάζεται κανείς να κάνει το δούλο του αλλουνού. Ούτε η γυναίκα στον καλομαθημένο άντρα, αλλά ούτε και ο άντρας να καθαρίζει την ακαμάτα γυναίκα του.

Τι πάει να πει καλομαθημένος και ακαμάτα; Τεμπελιά και αμάθεια πάει να πεί. Εσείς δέχεστε να είστε τεμπέληδες και αμαθείς; Από εγωισμό και μόνο όλοι θα έπρεπε να μάθουν να κάνουν κάτι.

Όχι να φτάνουμε βέβαια στο άλλο άκρο "έπρεπε να ξέρεις να βυζαίνεις ή να κυοφορείς". Όχι, δεν έχω μήτρα. Αυτό θα το κάνεις εσύ, θες δε θες γιατί εγώ δε μπορώ. Θα κάνω όμως ότι δε μπορείς εσύ.

Έτσι είναι το σωστό ή έτσι θα έπρεπε να είναι έστω. Τα υπόλοιπα τα ακούω βερεσέ.

15 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

H yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 465 μηνύματα.

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε στις 02:36, 03-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Σωστός, αλλά μιλάς για τον εαυτό σου. Προφανώς είσαι η εξαίρεση. Πιστεύω ξέρεις καλά τι αντιλήψεις κυκλοφορούν έκει έξω.....Και αν τις έχουν αυτές νέοι άνθρωποι σκέψου πώς θα καταλήξουν μόλις σαρανταρίσουν.....Καλώς ή κακώς θα έπρεπε οι περισσότεροι (σαφώς και όχι όλοι) να έχουν την ικανότητα να κατανοήσουν ότι το να πλύνουν το πιάτο στο οποίο μια χαρά χλαπακώνουν δεν συνεπάγεται αυτόματα ότι μειώνεται ο ανδρισμός τους. Δεν είναι εγγεγραμμένο στο dna των γυναικών κανα ταλέντο στο πλύσιμο των πιάτων, της χέστρας κλπ....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MissKit : 03-06-12 στις 02:45. Αιτία: Προσθήκη spoiler
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 10:14, 03-06-12:

christinelle, κι εγώ που είμαι γυναίκα αλλά άσχετη με τις δουλειές του σπιτού, τα ίδια κάνω και καταλήγει να κάνει τις περισσότερες δουλειές ο φίλος μου. Δεν έχει σχέση με το φύλο.
εισαι εσυ ο κανονας του φυλου?

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 11:57, 03-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
εισαι εσυ ο κανονας του φυλου?
Αν θεωρείς ότι καταρρίπτει το επιχείρημα μου το ότι δεν είμαι ο κανόνας, τότε δεν κατάλαβες το επιχείρημα μου καθόλου. Δεν εκπλήσσομαι.

Παράθεση

Σπυρακος (^^)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Σπυρακος (^^)
Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.

O Σπυρακος (^^) έγραψε στις 23:13, 04-06-12:

Έλα ντε;

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 15:44, 21-06-12:

Εμένα ο καλός μου δεν κάνει τίποτα. Δηλαδή όταν φάει κάτι θα το πάει στο νεροχύτη, και θα ρίξει και νερό για να μην ξεπλένεται. Του ζήτησα να το βάζει και στο πλυντήριο πιάτων, προσπάθησε, το έκανε για 2 μέρες, και τελικά μου είπε ότι δεν μπορεί. Δεν κάνει απολύτως τίποτα αν δεν του το ζητήσω. Αν το ζητήσω το κάνει. Λόγω κρίσης, εγώ εργάζομαι, κι εκείνος όχι. Όχι πως είναι τεμπέλης, καμία σχέση, δουλευταράς είναι. Απλά όπως πολλοί Έλληνες έχει επηρεαστεί από την κρίση.
Παρ όλα αυτά όμως, εγώ κάνω και τις δουλειές. Tragic!

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 16:07, 21-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Gilda
Παντρεύτηκες από έρωτα ε; Κακομοιρούλη...

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 16:21, 21-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
Από τι άλλο μπορεί να παντρευτεί κανείς? Από συμφέρον?

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 18:04, 21-06-12:

Gilda, είναι battle of wills. Προσπάθησε για ένα διάστημα να κάνεις την καρδιά σου πέτρα και να μην κάνεις καθόλου δουλειές (ή όσες αυτός). Ρίξτο σε φόρτο εργασίας. Κάποια στιγμή δεν θα αντέξει την ακαταστασία και θα αρχίσει να κάνει πράγματα. Ο λόγος που οι περισσότεροι άντρες δεν κάνουν, είναι γιατί αντέχουν περισσότερο mess από τη μέση γυναίκα, οπότε πριν φτάσουν σε αυτό το σημείο, έχει ήδη καθαρίσει η γυναίκα, γιατί τη νοιάζει περισσότερο.

Προσωπικά, όπως έγραψα παραπάνω, δεν χρειάστηκε να κάνω αυτό το "κόλπο" επί τούτου, γιατί μου βγαίνει φυσικά (μπορώ να αντέξω πολύ περισσότερη ακαταστασία και απ'ότι ο τωρινός μου σύντροφος και από όλους τους προηγούμενους). Αλλά αν δεν σου βγαίνει φυσικά και δεν θες να είσαι ο μαλάκας της υπόθεσης για πάντα, you have to fake it.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 19:52, 21-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Subject to change
(μπορώ να αντέξω πολύ περισσότερη ακαταστασία
Οταν λες αντεχεις την ακαταστασια τι ακριβως εννοεις? Ναναι ολα πεταμενα εδω κι εκει? Δεν αντεχω με τιποτα! Εδω απο ξενυχτια πιωμενη εχει τυχει απειρες φορες να γυρισω και να κανω δουλειες ωσοτου ξημερωσει. Θελω να ξυπναω και να βλεπω καθαρη τακτοποιημενη κρεβατοκαμαρα, τακτοποιημενο μπανιο (οταν κανω μπανιο, τυχαινει παραλληλα να τα στηνω τα μπουκαλακια σε σειρα, να βιδωνω καπακια Επισης συνηθως καθε που τελειωνω το μπανιο μου παιρνω τη βουρτσα εξονυχιστικα να διωξω τα αλατα και μετα χαλαρωνω)τακτοποιημενη κουζινα, να φτιαχνω γαληνια τον καφε μου, να παιρνω το πρωινο μου σε τακτοποιημενο περιβαλλον, ολα σε ταξη κι αρμονια... Υπερβολικη δε με λεω, διοτι τυχαινουν φορες που τ'αφηνω ανω κατω και γουσταρω, γουσταρω που ναι ανω κατω και γουσταρω που μετα θα τα μαζεψω! Αλλα μην ειναι και πολλες ωρες ανω κατω, ετσι?

Κοπελα καλε ειναι! Κακομοιρουλα!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 20:09, 21-06-12:

midcircus, αν δεν σε ενοχλεί να κάνεις εσύ τα πάντα, για πάντα, δεν βλέπω που είναι το πρόβλημα. Φαντάστηκα ότι τη Gilda την ενοχλεί, οπότε τη συμβούλεψα αναλόγως. Για να απαντήσω την ερώτηση σου, ναι, δεν με ενοχλεί η ακαταστασία και έχω πολύ μεγάλες ανοχές σε αυτή. Για να είμαι ειλικρινής, μου φαίνεται λίγο ανούσιο το να αναλώνομαι σε τέτοια menial tasks αντί να κάνω κάτι πιο δημιουργικό και ποτέ δεν κατάλαβα την εμμονή των περισσότερων γυναικών με αυτό το θέμα. Ίσως να είναι ένας από τους λόγους που εν γένει τα πηγαίνω καλύτερα με άντρες.

Παράθεση

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε στις 22:11, 21-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Gilda
Εμένα ο καλός μου δεν κάνει τίποτα. Δηλαδή όταν φάει κάτι θα το πάει στο νεροχύτη, και θα ρίξει και νερό για να μην ξεπλένεται. Του ζήτησα να το βάζει και στο πλυντήριο πιάτων, προσπάθησε, το έκανε για 2 μέρες, και τελικά μου είπε ότι δεν μπορεί. Δεν κάνει απολύτως τίποτα αν δεν του το ζητήσω. Αν το ζητήσω το κάνει. Λόγω κρίσης, εγώ εργάζομαι, κι εκείνος όχι. Όχι πως είναι τεμπέλης, καμία σχέση, δουλευταράς είναι. Απλά όπως πολλοί Έλληνες έχει επηρεαστεί από την κρίση.
Χωρίς παρεξήγηση κιόλας, αλλά είναι παράσιτο! Ως άνεργος οφείλει να κάνει όλες τις δουλειές του σπιτιού.....
Αλλά αλλιώς τον έμαθε η μανούλα του.....

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 22:19, 21-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από yperoxi
Χωρίς παρεξήγηση κιόλας, αλλά είναι παράσιτο! Ως άνεργος οφείλει να κάνει όλες τις δουλειές του σπιτιού.....
Αλλά αλλιώς τον έμαθε η μανούλα του.....
Δηλαδή ο άνεργος πρέπει να κάνει τα πάντα, επειδή είναι άνεργος. Εντάξει, αλλά ας τον πληρώνει η γυναίκα του. Όπως ακριβώς γίνεται σε μερικές παλιές οικογένειες. Ο άντρας φέρνει τα λεφτά και η γυναίκα κάνει τα οικιακά. Έτσι και τώρα. Η γυναίκα πληρώνει, ο άντρας κάνει τα οικιακά.

Γιατί κάθε πράγμα σε έναν άντρα πρέπει να ανάγεται στη μανούλα του; Κι εσένα μανούλα σε έκανε. Έχουμε κάνει την τσαντίλα φιλοσοφία μου φαίνεται και χάνουμε την ουσία.

Παράθεση

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε στις 22:46, 21-06-12:

Δηλαδή ο άνεργος πρέπει να κάνει τα πάντα, επειδή είναι άνεργος. Εντάξει, αλλά ας τον πληρώνει η γυναίκα του. Όπως ακριβώς γίνεται σε μερικές παλιές οικογένειες. Ο άντρας φέρνει τα λεφτά και η γυναίκα κάνει τα οικιακά. Έτσι και τώρα. Η γυναίκα πληρώνει, ο άντρας κάνει τα οικιακά.

Γιατί κάθε πράγμα σε έναν άντρα πρέπει να ανάγεται στη μανούλα του; Κι εσένα μανούλα σε έκανε. Έχουμε κάνει την τσαντίλα φιλοσοφία μου φαίνεται και χάνουμε την ουσία.
Όταν μια γυναίκα δεν δουλεύει και κάνει τα πάντα την πληρώνει ο άντρας της? Ή μήπως απλά τη συντηρεί? Μη μου πεις ότι η άνεργη-νοικοκυρά παίρνει και μισθό γιατί ως γνωστόν η οικιακή εργασία είναι απλήρωτη εργασία και μάλιστα χωρίς ωράριο. Κάτι αντίστοιχο θα ισχύει σαφώς και για τον άνεργο άντρα. Δεν δουλεύει? Τουλάχιστον ας κουνήσει τον κώλο του να καθαρίσει και να μαγειρέψει! Σιγά τη βαριά φιλοσοφία στην τελική! Εκεί η γυναίκα του απλά τον συντηρεί.
Πιστεύω βέβαια ότι και η απλήρωτη-οικιακή εργασία θα έπρεπε να λαβαίνει τουλάχιστον ένα επίδομα από το κράτος γιατίι ναι είναι εργασία, σκληρή, χειρωνακτική, αφανής και βρώμικη. Αλλά σιγά μη γινόταν ποτέ κάτι τέτοιο. Ειδικά στην Ελλάδα....

Πολλά πράγματα αναφορικά με την ανδρική τεμπελιά και απαίτηση για φροντίδα () απορρέει από λανθασμένη ανατροφή κυρίως απ' την πλευρά της μανούλας. ('Ο πασάς μου πεινάει. Τρέχω να του μαγειρέψω μην μου πεθάνει από την πείνα' κλπ).

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 22:57, 21-06-12:

Όταν μια γυναίκα δεν δουλεύει και κάνει τα πάντα την πληρώνει ο άντρας της? Ή μήπως απλά τη συντηρεί? Μη μου πεις ότι η άνεργη-νοικοκυρά παίρνει και μισθό γιατί ως γνωστόν η οικιακή εργασία είναι απλήρωτη εργασία και μάλιστα χωρίς ωράριο. Κάτι αντίστοιχο θα ισχύει σαφώς και για τον άνεργο άντρα. Δεν δουλεύει? Τουλάχιστον ας κουνήσει τον κώλο του να καθαρίσει και να μαγειρέψει! Σιγά τη βαριά φιλοσοφία στην τελική! Εκεί η γυναίκα του απλά τον συντηρεί.
Πιστεύω βέβαια ότι και η απλήρωτη-οικιακή εργασία θα έπρεπε να λαβαίνει τουλάχιστον ένα επίδομα από το κράτος γιατίι ναι είναι εργασία, σκληρή, χειρωνακτική, αφανής και βρώμικη. Αλλά σιγά μη γινόταν ποτέ κάτι τέτοιο. Ειδικά στην Ελλάδα....
Που είδες να μιλάω για μισθό; Το "τον πληρώνει" δεν εννοώ με μισθό. Εννοώ ότι ο ένας φέρνει το ψωμί και ο άλλος το σερβίρει στο τραπέζι. Νομίζω ξέρεις πως σκέφτομαι. Ώρες ώρες ρε παιδάκι μου όμως νιώθω ότι όταν ποστάρεις για σχέσεις των φύλων έχεις κατεβάσει 15 redbull. Ηρέμησε λίγο!!

Πολλά πράγματα αναφορικά με την ανδρική τεμπελιά και απαίτηση για φροντίδα () απορρέει από λανθασμένη ανατροφή κυρίως απ' την πλευρά της μανούλας. ('Ο πασάς μου πεινάει. Τρέχω να του μαγειρέψω μην μου πεθάνει από την πείνα' κλπ).
Μπούρδες. Κάνεις εσύ με τη μάνα, ότι σύγκριση κάνει ένας άντρας με τους πρώην της κοπέλας του: "Αααα αυτός δεν ήξερε να σου κάνει μασαζ, έτσι σε έμαθε, εγώ θα σε μάθω αλλιώς, καλύτερα". Το βλέπεις σαν επικράτηση της δικής σου φιλοσοφίας έναντι στη φιλοσοφία μιας μάνας γιατί σε βολεύει να είναι της μάνας.

Και για να πείσω ότι έχω δίκιο, θα σου αναφέρω το κλασσικό παράδειγμα του μιμητισμού που προφανώς ήδη θα ξέρεις από την ακαδημαϊκή σου ενασχόληση. Ο άνθρωπος είναι monkey see, monkey do. Έτσι λοιπόν, όταν η μαϊμού που λέγεται πατέρας μέσα σε μια οικογένεια, δεν βοηθάει τη γυναίκα του και έτσι παίρνουν παράδειγμα και τα μαϊμουδάκια παιδάκια του τα οποία κάνουν το ίδιο πρώτα στη μάνα τους και μετά στη γυναίκα τους, τότε ποιός φταίει; Πάλι μόνο η μανούλα τους;

Άσε γιατί έχω δει πολλές θηλυκές πως τις δασκαλεύουν οι μανούλες τους: "Μη μαγειρεύεις, εσύ θα κάνεις καριέρα, εσύ μαγείρευε και κάνε παιδιά, εσύ βρες γαμπρό με BMW, εσύ βρες ηλεκτρολόγο, γιατρό, υδραυλικό δικηγόρο, λαϊκό βάρδο" και πράσινα μουλάρια. Μοσχάρα η μάνα, μοσχάρα και η κόρη.

Παράθεση

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε στις 23:19, 21-06-12:

Ακριβώς βρε Valder! Αυτό λέω και γω: ο ένας φέρνει τη φρατζόλα και ο άλλος τη βάζει στο τραπέζι (ανεξαρτήτως φύλου και για τις 2 περιπτώσεις) για να τη χλαπακώσουν μαζί! Αλλά δεν γίνεται ο ένας να κάθεται όλη μέρα, να βαράει ντάγκλες και να τα θέλει και όλα έτοιμα! Αυτό τότε δεν είναι σύντροφος (ή σύζυγος) αλλά κακό σπυρί στον κώλο!

Στην περίπτωση που αναφέρεις με τον πατέρα και τη μάνα: σαφώς και αν ο πατέρας το παίζει ξυσταρχ....ης θα επηρεάσει αρνητικά και τους γιους. Και πρόσεξε: μόνο τους γιους του. Γιατί εκεί θα βοηθήσει και η μάνα (υπηρετώντας τους).
Πιστεύεις ότι αν ο πατέρας είναι τεμπελόσκυλο θα επηρεάσει έτσι και τις κόρες του ή εκεί θα επέμβει η καλή πάντοτε μανούλα να τις βάλει στο σωστό δρόμο? Θα επιτραπεί σε πολλές ελληνικές οικογένειες η κόρη να είναι 'τεμπελόσκυλο'?
Και θα μου πεις ότι τα θηλυκά μέλη μιας οικογένειας τείνουν να μιμηθούν τη μητέρα και τα αρσενικά τον πατέρα. Άρα φταίνε και οι 2 γονείς: που ανατρέφουν τα παιδιά τους βάσει έμφυλων στερεοτύπων....Και ξέρεις ότι τα στερεότυπα συχνά απέχουν από την πραγματικότητα.
Πιο πολύ όμως φταίνε οι γυναίκες: που αποδέχονται άντρες - παράσιτα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yperoxi : 21-06-12 στις 23:29.
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 23:37, 21-06-12:

Για τους φίλους, τις κουμπάρες, τα ξεκαρφώματα, τους κουνιάδους από Αμέρικα και τον ντελιβερά με το βερνίκι στο μαλλί, είμαι απλά ο Βαλ ή ο Λυκ.

Αυτό λέω και γω: ο ένας φέρνει τη φρατζόλα και ο άλλος τη βάζει στο τραπέζι (ανεξαρτήτως φύλου και για τις 2 περιπτώσεις) για να τη χλαπακώσουν μαζί! Αλλά δεν γίνεται ο ένας να κάθεται όλη μέρα, να βαράει ντάγκλες και να τα θέλει και όλα έτοιμα! Αυτό τότε δεν είναι σύντροφος (ή σύζυγος) αλλά κακό σπυρί στον κώλο!
Που διαφωνούμε; Α και μη μου κλέβεις την κακοσπυριάρικη έκφραση γιατί θα γίνουμε από δυο στέκια στεκίτες.

Στην περίπτωση που αναφέρεις με τον πατέρα και τη μάνα: σαφώς και αν ο πατέρας το παίζει ξυσταρχ....ης θα επηρεάσει αρνητικά και τους γιους. Και πρόσεξε: μόνο τους γιους του. Γιατί εκεί θα βοηθήσει και η μάνα (υπηρετώντας τους).
Πιστεύεις ότι αν ο πατέρας είναι τεμπελόσκυλο θα επηρεάσει έτσι και τις κόρες του ή εκεί θα επέμβει η καλή πάντοτε μανούλα να τις βάλει στο σωστό δρόμο? Θα επιτραπεί σε πολλές ελληνικές οικογένειες η κόρη να είναι τεμπελόσκυλο?
Και θα μου πεις ότι τα θηλυκά μέλη μιας οικογένειας τείνουν να μιμηθούν τη μητέρα και τα αρσενικά τον πατέρα. Άρα φταίνε και οι 2 γονείς: που ανατρέφουν τα παιδιά τους βάσει έμφυλων στερεοτύπων....Και ξέρεις ότι τα στερεότυπα συχνά απέχουν από την πραγματικότητα.
Πιο πολύ όμως φταίνε οι γυναίκες: που αποδέχονται άντρες - παράσιτα.
Κοίταξε να δείς, μην το γενικεύουμε γιατί μπορεί να παίζουν πολλά ρόλο. Εγώ έχω δει και το άλλο στερεότυπο. Όσο πιό προοδευτική είναι μια κοπέλα, τόσο πιό λίγα πράγματα κάνει στο σπίτι της, γιατί αυτά τα θεωρεί ότι είναι για τις συντηρητικές κυρούλες. Δεν είναι άδικο αυτό για τον άντρα που θα την πάρει; Όπως βλέπουμε λοιπόν, όλοι μπορούν να γίνουν τεμπέληδες και όλοι φταίνε. Και αυτοί που δεν βελτιώθηκαν, και αυτοί που τους ανέχτηκαν ή τους ανέθρεψαν. Όλοι έχουν ένα μερίδιο ευθύνης. Όχι απλά μια μανούλα. Εκεί ήθελα να καταλήξω. Ότι άλλο συζητάμε, κύκλο κάνει.

Παράθεση

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε στις 00:10, 22-06-12:

ΟΚ! Η κακοσπυριάρικη έκφραση όλη δική σου!

Σίγουρα επηρεάζουν πολλά. Και οι δύο περιπτώσεις (τόσο ατόμων που κάνουν όλη μέρα το χαμάλη του άλλλου όσο και ατόμων που όλη μέρα τα ξύνουν) είναι σίγουρα ακραίες και άδικες. Η οικογένεια παίζει σημαντικό ρόλο στο εάν ένα άτομο θα στραφεί προς το ένα ή το άλλο άκρο.
Δεν λέω ότι αρκεί μόνο η οικογένεια αλλά ως ένα βαθμο (σημαντικό) επηρεάζει. Πάντως η οικογένεια δεν είναι και ένας τόσο αθώος κοινωνικός θεσμός

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 00:46, 22-06-12:

Γυρνάω το θέμα λίγο πίσω και προσθέτω πως αν δεν θέλει να μάθει, δεν θα μάθει. Συμπάσχω με τη Gilda και ναι, με ενοχλεί μερικές φορές αλλά ξέρω ότι όσες φορές και να το δείξω, δεν θα το θυμάται γιατί απλά δεν τον ενδιαφέρει. Οπως κι εγώ δεν θα μάθω γρι από πολιτικά από τις άπειρες ώρες που τα βλέπει στην τηλεόραση, απλά γιατί δεν με ενδιαφέρει και το μπλοκάρω αυτόματα. Βέβαια οι δουλειές του σπιτιού πρέπει να γίνουν, δεν είναι σαν τα πολιτικά που αν δεν θες δεν τα ξέρεις. Κάποιοι άνθρωποι δεν έχουν δεξιότητες όμως για συγκεκριμένες ασχολίες και σε κάποιους τυχαίνει να είναι οι δουλειές του σπίτιου. Οπως κάποια παιδιά "δεν παίρνουν τα γράμματα" ένα πράμα.

Παράθεση

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε στις 01:07, 22-06-12:

Βρε Cristinelle οι δουλειές του σπιτιού όμως δεν απαιτούν καμία δεξιότητα ούτε 'κατακτώνται' μέσα από μια διαδικασία μάθησης. Καθένας είναι ικανός γι' αυτές και συγχρόνως κανείς δεν ενδιαφέρεται να τις κάνει. Όλοι όμως -γυναίκες και άνδρες- προτιμούν να ζουν σε καθαρό περιβάλλλον. Συνεπώς όλοι πρέπει να συνεισφέρουν στη διατήρηση της καθαριότητας του χώρου τους και, κατά τη γνώμη μου,είτε με το καλό είτε με το άσχημο.
Και όταν λέω άσχημο εννοώ ότι αν ο άλλος πχ αδυνατεί να κατανοήσει πώς πλένεται ένα πιάτο αν μείνει 10,20,30 μέρες χωρίς πιάτα τότε θα αναγκαστεί να τα πλύνει..ή και να μη φάει.

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 01:18, 22-06-12:

Μιλάμε για το άτομο που χρησιμοποιούσε πλαστικά πιάτα/ποτήρια/πηρούνια και έτρωγε μόνο κονσέρβες και delivery όσο ήταν μόνος του για για να μην πλένει πιάτα? Που σφουγγάριζε (όταν θα πήγαινα σπίτι μόνο, για να το δω καθαρό) με αναλογία 1 νερό 1 χλωρίνη, δεν ξέπλενε κουβά/σφουγγαρίστρα και πιτσίλαγε πάνω του το υγρό, με αποτέλεσμα να κάνει όλα τα ρούχα με βούλες? Εβαζε πλυντήριο και τα άπλωνε 1-2 μέρες μετά με αποτέλεσμα να σαπίζουν όλα τα ρούχα και να βρωμάνε μούχλα? Αυτά επί περίπου 5 χρόνια έτσι...Ο άνθρωπος απλά "δεν το'χει".

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε στις 01:36, 22-06-12:

Cristinelle είναι δικιά σου η σχέση και δεν μπορώ να σου πω ΄κάνε τούτο' ή 'κάνε εκείνο'. Απλά εάν εμένα μου είχε τύχει κάτι τέτοιο θα ζόριζα στο maximum κ όποιος αντέξει. Δηλαδή θα φρόντιζα για τα ρούχα μου και αυτός για τα δικά του ή θα έπλενα τα πιάτα μου και όχι τα δικά του. Ή θα του έλεγα 'εγώ αναλαμβάνω όλα τα ρούχα και συ όλα τα πιάτα και αν ξεμείνουμε από πιάτα καθένας ας βρει δικό του τρόπο να φάει' (και να δεις που θα πλύνει πιάτο για να φάει - ελπίζω τουλάχιστον).
Νομίζω ότι σε τέτοιες περιπτώσεις είτε πρέπει να ασκηθεί έντονη πίεση αφήνοντας την κατάσταση στο σπίτι να βγει εκτός ελέγχου είτε πολύ ντόμπρο ξεκαθάρισμα του στυλ 'εγώ δεν γουστάρω αυτή την κατάσταση και πρέπει να αλλάξει'.

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 09:42, 22-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
Χθες δεν ολοκλήρωσα την απάντηση. Αρχικά δεν είμαι ακόμα παντρεμένη. Είμαι αρραβωνιασμένη. Παντρεύομαι σε ένα χρόνο. Θα τον παντρευτώ από έρωτα, άλλωστε όπως ξαναέγραψα αυτό είναι μονόδρομος. Από τί άλλο θα μπορούσα να τον παντρευτώ? Και δεν έχει σημασία αν στην τελική δεν πλένει τα πιάτα. Δεν λέω ότι δεν με ενοχλεί. Με ενοχλεί και το παραδέχομαι. Όμως όποτε με παίρνει ο ύπνος έρχεται και με σκεπάζει, και μου κάνει "ντου" στο γραφείο για να μου φέρει παγωτάκι τις ζεστές μέρες, και μου μαγειρεύει κάθε χρόνο του Αγίου Βαλεντίνου και όταν έχασα τον σκύλο μου, επί 10 μέρες μου κρατούσε το χέρι, χωρίς να χρειάζεται να πει τίποτα άλλο.

Gilda, είναι battle of wills. Προσπάθησε για ένα διάστημα να κάνεις την καρδιά σου πέτρα και να μην κάνεις καθόλου δουλειές (ή όσες αυτός). Ρίξτο σε φόρτο εργασίας. Κάποια στιγμή δεν θα αντέξει την ακαταστασία και θα αρχίσει να κάνει πράγματα. Ο λόγος που οι περισσότεροι άντρες δεν κάνουν, είναι γιατί αντέχουν περισσότερο mess από τη μέση γυναίκα, οπότε πριν φτάσουν σε αυτό το σημείο, έχει ήδη καθαρίσει η γυναίκα, γιατί τη νοιάζει περισσότερο.
Σ ευχαριστώ πάρα πολύ για τη συμβουλή σου. Το έκανα μία φορά. Δεν έπιασε. Αντέχει περισσότερο από εμένα. Το χω φιλοσοφήσει αλλιώς. Ξέρω πως εγώ σε καμία περίπτωση δεν είμαι τέλεια. Ε, ας είναι αυτό ενα από τα δικά του ελαττώματα. Με ενοχλεί, γκρινιάζω, αλλά το τέλειο δεν υπάρχει. Έχει τόσα άλλα χαρίσματα που μπορώ αυτό να το κάνω γαργάρα.

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Κοπελα καλε ειναι! Κακομοιρουλα!
Ναι καλέ, κοπέλα είμαι..

Χωρίς παρεξήγηση κιόλας, αλλά είναι παράσιτο! Ως άνεργος οφείλει να κάνει όλες τις δουλειές του σπιτιού..... Αλλά αλλιώς τον έμαθε η μανούλα του.....
Εδώ θα διαφωνήσω τελείως μαζί σου. Δεν θεωρώ καθόλου ότι είναι παράσιτο. Δεν μιλάω ως θιγμένη αρραβωνιάρα τώρα, καμία σχέση. Απλά δεν θεωρώ ότι πρέπει να τιμωρούμε τους άνεργους, ή να τους θυμίζουμε ότι "κάθονται" όλη μέρα. Θα μου άρεσε πολύ να βοηθούσε, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα πάω και θα τον τσιγκλάω ότι επειδή είναι άνεργος, πρέπει να κάνει φασίνα. Ίσα ίσα πιστεύω πως αυτή είναι η φάση που χρειάζεται στήριξη, να μη νιώθει ο άλλος ότι έχασε τα γαλόνια του επειδή δεν εργάζεται. Πιστεύω δηλαδή πως είναι σημαντικότερο να τον στηρίξω εγώ ψυχολογικά σ' αυτή τη φάση, παρά να με στηρίξει εκείνος με τις δουλειές του σπιτιού.

Ο δικός μου έχει ελεύθερο επάγγελμα που αυτή τη στιγμή έχει πληγεί πολύ. Ασχολείται με κατασκευές ακινήτων. Παρόλο που η οικοδομή τώρα έχει "κάτσει", εκείνος εξακολουθεί να φέρνει το ψωμί στο σπίτι. Και να μην το έφερνε όμως, δεν θα χε σημασία για μένα.

Μιλάμε για το άτομο που χρησιμοποιούσε πλαστικά πιάτα/ποτήρια/πηρούνια και έτρωγε μόνο κονσέρβες και delivery όσο ήταν μόνος του για για να μην πλένει πιάτα? Που σφουγγάριζε (όταν θα πήγαινα σπίτι μόνο, για να το δω καθαρό) με αναλογία 1 νερό 1 χλωρίνη, δεν ξέπλενε κουβά/σφουγγαρίστρα και πιτσίλαγε πάνω του το υγρό, με αποτέλεσμα να κάνει όλα τα ρούχα με βούλες? Εβαζε πλυντήριο και τα άπλωνε 1-2 μέρες μετά με αποτέλεσμα να σαπίζουν όλα τα ρούχα και να βρωμάνε μούχλα? Αυτά επί περίπου 5 χρόνια έτσι...Ο άνθρωπος απλά "δεν το'χει".
Πω πω βρε Christinelle μου, σε καταλαβαίνω απόλυτα. Κατά τη γνώμη μου καλά κάνεις. Νομίζω ζούμε την ίδια φάση. Δεν μας αρέσει το να τα κάνουμε όλα εμείς, αλλά κάπως το έχουμε αποδεχτεί και ζούμε με αυτό. Στο δικό μας σπίτι γίνεται το εξής. Εκείνος δεν κάνει δουλειές. Εγώ δεν τις κάνω κάθε μέρα. Καθαρίζω μόνο τις Κυριακές. Το σπίτι μένει απόλυτα καθαρό για πολύ λίγο, μέχρι την Τρίτη ας πούμε. Μετά εναι τακτοποιημένο, αλλά όχι καθαρό. Έχει σκονη κτλ. Ε ο καλός μου δεν μου λέει τίποτα. Δεν μπορεί να μου πει τίποτα, γιατί σκίζομαι στη δουλειά. Εκείνος κανει πως δεν βλέπει ότι το σπίτι έχει σκόνη, εγώ κάνω πως δεν βλέπω ότι δεν σηκώνει το χεράκι του να βοηθήσει, και είμαστε μια χαρά. Το ξαναλέω, κανείς δεν είναι τέλειος..

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 10:59, 22-06-12:

midcircus, αν δεν σε ενοχλεί να κάνεις εσύ τα πάντα, για πάντα, δεν βλέπω που είναι το πρόβλημα.
Δεν ειπα κατι τετοιο. Λολ. Βασικα δεν αναφερθηκα καν στο κομματι προτεραιοτητων. Και για να απαντησω επι τη ευκαιρια, ισως ειμαι κι απο τις τυχερες γυναικες γιατι συνηθως- μη σου πω σχεδον παντα- πεφτω σε νοικοκυρηδες
την εμμονή των περισσότερων γυναικών με αυτό το θέμα. Ίσως να είναι ένας από τους λόγους που εν γένει τα πηγαίνω καλύτερα με άντρες.
Ε οχι κι εμμονη βρε Λια! Πολυς βαρυς χαρακτηρισμος πιστευω! Αμα ειμαστε εμμονικες οσες θελουμε ταξη σε νορμαλ πλαισια οπως ειπα μεσα στο σπιτι, με την ιδια λογικη που χαρακτηριζεις, τις γυναικες που την αντεχουν την αταξια στο σπιτι τους θα τις πω τσαπατσουλες κι ανοικοκυρευτες Αλλα γενικοτερα θεωρω πως ουτε το ενα ειναι το σωστο, αλλα ουτε και το αλλο! Τωρα σχετικα με το οτι πχ καμμια φορα με πιανει η μανια να καθαρισω μεσα στη νυχτα, εχει να κανει κυριως με υπερενταση που μπορει να με πιασει. Αμα νυσταζω δεν παιζει να σηκωσω ουτε ποτηρι. Γι'αυτο σου λεω σε νορμαλ πλαισια! Καμμια φορα πριν βγω εξω και σκεφτομαι τι θα φορεσω, εχω αφησει ενα δωματιο αχταρμα! Ελα ομως που μου ειναι αδυνατο να μαζεψω εκεινη τη στιγμη! Ε δε με νοιαζει, τα μαζευω μετα εκτος αν περιμενω κοσμο μετα οποτε θα ειμαι πιο προσεχτικη στη διαδικασια
Καταλαβα πως απαντησες, αφορμη μου δοθηκε για να πω κι εγω πως μου φαινεται η ακαταστασια στο σπιτι

*Γενικως κανω δουλειες σχεδον καθημερινα... οταν εχω χρονο.
Αυτο που ομως δεν μπορω ειδικα τωρα το καλοκαιρι ειναι η ηλιθια σκονη που δεν μπορεις να κανεις κι αλλιως εφοσον ανοιγεις. Αλλα το καλοκαιρι το υπομενω και κανω ξεσκονισμα πιο αραια - μερα παρα μερα- μπορει και καθε 3 μερες. Το καλοκαιρι ειμαι πιο χαλαρη απο αποψη δουλειας κι ετσι εχω τον χρονο. Το χειμωνα γινομαι λιγο.... Βεγγος οποτε εκει, χρειαζομαι βοηθεια που συνηθως την εχω..

**Ρε παιδια με τη σκονη τι κανετε? Ξεσκονιζετε καθε μερα??
Βασικα υπαρχει θεμα με δουλειες σπιτιου να μη χρησιμοποιω αυτο γιατι εχει αλλη διασταση το συγεκριμενο?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 22-06-12 στις 11:15.
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 11:02, 22-06-12:

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 11:30, 22-06-12:

.... φανταστικη εικονα θα ελεγα. Οντως ''φανταστική'' γιατι αν περιμενετε να μαστε ετσι, καλυτερα ονειρευτειτε το μονο, εκτος αν ειναι εποχη καρναβαλιου Κατ'αρχας, σοβαρα τωρα. Αν ντυθει καποια ετσι, ποσες τοματες θα φαει? Γιατι εμενα μου φαινεται ασυνηθιστο, μη σου πω γελοιο...

Πολυ σωστα τα λες Τζιλντα, παρα πολυ ωραια! Ουδεις τελειος! Δηλαδη ρε παιδια, εμενα ας πουμε μου αρεσει το νοικοκυριο αλλα δε μαρεσει το μαγειρεμα. Πολλες φορες το κανω απο αγγαρεια. Οταν μου ρθει να μαγειρεψω κανω πολυ ωραια φαγητα, αλλα ειναι να μου ρθει και να μου δινεται ενα καλο κινητρο. Βασικα μου τη σπανε τα κατσαρολικα μετα κι ολος αυτος ο χαμος! Δηλαδη οι αντρες πρεπει να με κρεμανε?? Αντιθετως, εχω πεσει απο τοτε που με θυμαμαι σε σχεσεις, σε τρελους σεφ Τυχαιο? Παντως αν με πιασει, κανω πολυ ωραιο φαγητο. Τ'ορκιζομαι

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 11:36, 22-06-12:

Αν ντυθει καποια ετσι, ποσες τοματες θα φαει?
οχι μονο ντοματες

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

skylofili

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη skylofili
H skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 253 μηνύματα.

H skylofili έγραψε στις 11:38, 22-06-12:

σκληρή η yperoxi στις απόψεις της, αλλά ομολογώ οτι συμφωνώ απόλυτα μαζί της..

δεν έχω συγκατοικήσει ποτέ με σύντροφο (αν τύχει και συγκατοικήσω με αυτόν που είμαι τώρα δεν θα έχω πρόβλήμα,είναι πιο καθαρός και απο εμένα).. αλλά έχω συγκατοικήσει με φοιτητές και φοιτήτριες (σε εστίες, σε σπίτι με άλλα 10 άτομα).. ένα συμπέρασμα έχω βγάλει απο αυτά τα χρόνια.. αν δεν πατήσεις πόδι, τα κακομαθημένα κοριτσόπουλα που δεν έχουν πιάσει σφουγγαρίστρα στο χέρι τους γιατί τα εκανε όλα η "μανούλα" ή τα τεμπελόσκυλα που έχουν μεγαλώσει με την "μάνα-δούλα" στο σπίτι, θα σε καβαλήσουν..

Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 11:40, 22-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από skylofili
τα κακομαθημένα κοριτσόπουλα που δεν έχουν πιάσει σφουγγαρίστρα στο χέρι τους γιατί τα εκανε όλα η "μανούλα"... θα σε καβαλήσουν..
Θα τις καβαλήσω εγώ πρώτος αν το πάνε έτσι

Παράθεση

skylofili

Δραστήριο Μέλος

H skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 253 μηνύματα.

H skylofili έγραψε στις 11:44, 22-06-12:

Θα τις καβαλήσω εγώ πρώτος αν το πάνε έτσι

μη χάσεις εσύ..!!
μα καλά τα κακομαθημένα κοριτσόπουλα... αλλά και τα τεμπελόσκυλα??

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 11:45, 22-06-12:

σκληρή η yperoxi στις απόψεις της, αλλά ομολογώ οτι συμφωνώ απόλυτα μαζί της..

δεν έχω συγκατοικήσει ποτέ με σύντροφο (αν τύχει και συγκατοικήσω με αυτόν που είμαι τώρα δεν θα έχω πρόβλήμα,είναι πιο καθαρός και απο εμένα).. αλλά έχω συγκατοικήσει με φοιτητές και φοιτήτριες (σε εστίες, σε σπίτι με άλλα 10 άτομα).. ένα συμπέρασμα έχω βγάλει απο αυτά τα χρόνια.. αν δεν πατήσεις πόδι, τα κακομαθημένα κοριτσόπουλα που δεν έχουν πιάσει σφουγγαρίστρα στο χέρι τους γιατί τα εκανε όλα η "μανούλα" ή τα τεμπελόσκυλα που έχουν μεγαλώσει με την "μάνα-δούλα" στο σπίτι, θα σε καβαλήσουν..
Ναι οκευ αλλα ισως να της αρεσει της Τζιλντα να τον περιποιειται με αυτον τον τροπο γιατι κι εκεινος την περιποιειται με αλλον τροπο. Ασε που χαρακτηρισμους τυπου ''παρασιτα, εμμονικοι κοκ'' δε τους συμπαθω. Προσωπικα μιλωντας δε μ'αρεσει να βλεπω αντρα με σφουγγαριστρα στο χερι. Κι απο την αλλη αναρωτιεμαι. Με την απαιτηση να σας καθαριζουν (τα μισα εστω) κερδιζετε κατι? Αν δεν το καταλαβαινει ο αλλος απο μονος του οντας σε μια ηλικια, τοτε πως θα του τι διδαξετε εσεις? Το ζητημα ειναι να το θελει. Αν δεν το θελει, με το ζορι δε γινεται. Προτιμας να σου εχει καθαρισει και να στε φαγωμενοι ή να εχετε κανει οσα θελει ο καθενας και ηρεμοι? Αποριες μου θεωρητικες μιας κι οπως ειπα δεν ειχα ποτε τετοια θεματα (Ισως τελικα να τα χειριστηκα οπως τωρα το σκεφτομαι εγω σωστα και να μην ειχα, δεν ξερω, ισως. Ισως απλως να ετυχε.) Γενικά, ''μοιραζομαστε'' ειναι το μοττο μου κι αν κατι καποιος ΔΕΝ θελει, δεν το επιβαλλω! Το κανω εγω κι αναλαμβανει κάτι αλλο! Γνωμη μου....

Παράθεση

skylofili

Δραστήριο Μέλος

H skylofili έγραψε στις 11:55, 22-06-12:

μα ναι, δεν λέω να πλένουμε τα πιάτα εναλλάξ! εγώ ας πούμε, η μόνη δουλειά που δεν μου αρέσει να κάνω είναι να σκουπίζω την σκόνη! ειλικρινά, και δυο εκατοστά να φτάσει, δεν με νοιάζει! σε κάποιον άλλον μπορεί να μην αρέσει μια άλλη δουλειά με την οποία πάλι,δεν έχω πρόβλημα εγώ. δεν μπορούμε να τα θέλουμε όλα δικά μας..
οταν συζείς ή συγκατοικείς με κάποιον δεν μπορείς να αποφεύγεις τις δουλειές επειδή "δεν θες"..

" Με την απαιτηση να σας καθαριζουν (τα μισα εστω) κερδιζετε κατι?"

κάτσε βρε συ, το λες λες και τα βρώμικα πιάτα, το βρώμικο πάτωμα, η λεκάνη, ανήκουν στο ένα άτομο.. τι σημαίνει "να σας καθαρίζουν"? δικα΄μου είναι? μαζί δεν ζούμε?
μου θύμισες μια φίλη μου που μου είπε "τι θέλει η μάνα μου και γκρινιάζει? της τα έπλυνα τα πιάτα".. λες και είναι της μάνας τα πιάτα, λες και έφαγε μόνη της..

Επαναλαμβάνω: δεν θέλεις να σφουγγαρίσεις? (εμένα προσωπικά δεν με χαλάει καθόλου η εικόνα του άντρα με την σφουγγαρίστρα στο χέρι).. σκούπισε! η κάνε κάτι άλλο..

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 12:02, 22-06-12:

Γυρνάω το θέμα λίγο πίσω και προσθέτω πως αν δεν θέλει να μάθει, δεν θα μάθει.
Α γεια σου. Αυτο πιστευω κι εγω... Και γενικως θεωρω ηλιθιο να προσπαθεις να ''μαθεις'' καποιον κάτι που δεν ξέρει ή δε θελει να μαθει να το κανει. Γι'αυτο ψαχνεις την ισορροπια, ζυγιζεις και κανεις οσα θες εσυ κι ο αλλος οσα θελει. Οταν δει πως ενδιαφερεσαι, ισως απο μονος του φιλοτιμηθει και βοηθησει. Το ιδιο κι εμεις σε αλλα θεματα πχ. Αλλα παραπονα, γκρινιες, καυγαδες για τετοια θεματα, τα θεωρω πολυ ανουσια γι'αυτο κι εγω ειδικα τα αποφευγω

εγώ ας πούμε, η μόνη δουλειά που δεν μου αρέσει να κάνω είναι να σκουπίζω την σκόνη!
Κι εμενα το ιδιο .... Εσυ καθε ποτε ξεσκονιζεις αν επιτρεπεται? Εγω τωρα το καλοκαιρι μπορει ν'αφησω μερικες μερες.
σκούπισε! η κάνε κάτι άλλο..
Ε αμα δε θελει ομως;;;

Παράθεση

Ciela

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ciela
H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

H Ciela έγραψε στις 12:07, 22-06-12:

και μενα δε με χαλαει η εικονα του αντρα με σφουγγαριστρα.
γενικά αμα ο αντρας μαγειρευει για μενα είναι μεγαλο μπονους. ως γνησιο ταυρακι δινω μεγαλη σημασία στο φαι
αμα κανει κ αλλες δουλειες δε ακόμα καλύτερα. είναι σεξυ ο άλλος να είναι γενικά εργατικός, να πιανουν τα χερια του, να νοιαζεται για το σπιτι κλπ. και τοτε με κανει κ μενα να θελω να τον κακομαθω, να κανω περισσοτερες δουλειες κλπ

(υπαρχει πιο σεξυ σκηνη από το να του πετας κατω τη σφουγγαριστρα μπας κ ασχοληθειτε με τίποτε αλλο;;)

Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη νικος ρεθυμνο
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.

O νικος ρεθυμνο έγραψε στις 12:13, 22-06-12:

Ποιος θα κανει τις δουλειες του σπιτιου;Η Φιλλιπινεζα.:-P

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 12:24, 22-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από νικος ρεθυμνο
Ποιος θα κανει τις δουλειες του σπιτιου;Η Φιλλιπινεζα.:-P
Ακομα κι αυτη επιφανειακα τα κανει. Αμα δε βαλεις εσυ το χερακι σου....
Εκτος αν την εχεις εσωτερικη και γινει μελος του σπιτιου, το αγαπησει, το πονεσει και το φροντιζει ιδιαιτερα οπως θα φροντιζε το δικο της σπιτι....
(!)

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    lugar

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους