Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,069 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Internet addicts!

Πιστεύετε ότι ο εθισμός στο Internet είναι μελλοντική απειλή;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 189)
Ναι
149
78,84%
Όχι
29
15,34%
Δεν ξέρω
11
5,82%

chris_90 (Χρήστος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη chris_90
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,239 μηνύματα.

O chris_90 έγραψε στις 16:53, 09-03-09:

Οι γονεις μου εχουν φαγωθει οτι ειμαι εθισμενος στο ιντερνετ. Βασικα εφτασα σε σημειο να κοψω (με δικη μου πρωτοβουλια) τη συνδεση για να μην με αποσπα απο το διαβασμα. Τωρα μπαινω στη ζουλα απο την ασυρματη του laptop το πολυ 1-2 ωρες την ημερα (και οχι καθε μερα). Το καλοκαιρι ειχα φτασει να χτυπαω 8ωρα.

Παντως γενικα ειχα πολυ περιορισμενη κοινωνικη ζωη και πριν βαλω ιντερνετ. Δεν ειναι οτι θυσιαζω τις (απο σπανιοτατες μεχρι ανυπαρκτες) εξοδους μου για να κατσω στο ιντερνετ.
-----------------------------------------
Αρχική Δημοσίευση από abracadabra!
Κάθομαι από τις τρεις μέχρι τις 12 τα μεσάνυχτα και αναγκάζομαι να διαβάζω μέχρι τα ξημερώματα.
Κι εγω το ιδιο προβλημα ειχα, γι' αυτο και πηρα την αποφαση να κοψω το ADSL. Εχανα τις πιο παραγωγικες ωρες της ημερας στο ιντερνετ και μετα κουτουλουσα πανω απο το βιβλιο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

who

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη who
Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,365 μηνύματα.

O who έγραψε στις 17:15, 09-03-09:

Εγώ δεν είμαι καθόλου εθισμένος στο ίντερνετ.

Πωωωω! Τί κάνω εδώ; Έπρεπε να 'χα φύγει εδώ και μία ώρα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Crookshanks

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Crookshanks
Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

O Crookshanks έγραψε στις 21:06, 09-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από chris_90
Οι γονεις μου εχουν φαγωθει οτι ειμαι εθισμενος στο ιντερνετ. Βασικα εφτασα σε σημειο να κοψω (με δικη μου πρωτοβουλια) τη συνδεση για να μην με αποσπα απο το διαβασμα. Τωρα μπαινω στη ζουλα απο την ασυρματη του laptop το πολυ 1-2 ωρες την ημερα (και οχι καθε μερα). Το καλοκαιρι ειχα φτασει να χτυπαω 8ωρα.

Παντως γενικα ειχα πολυ περιορισμενη κοινωνικη ζωη και πριν βαλω ιντερνετ. Δεν ειναι οτι θυσιαζω τις (απο σπανιοτατες μεχρι ανυπαρκτες) εξοδους μου για να κατσω στο ιντερνετ.

Κι εγω το ιδιο προβλημα ειχα, γι' αυτο και πηρα την αποφαση να κοψω το ADSL. Εχανα τις πιο παραγωγικες ωρες της ημερας στο ιντερνετ και μετα κουτουλουσα πανω απο το βιβλιο.
Κάπως σαν κι εσένα, μόνο που εγώ έχω περισσότερη εγκράτεια, και όταν πρέπει να διαβάσω, φεύγω. Οπότε δεν κόβω το ADSL.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fabulous (Mαρία.)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη fabulous
H Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 525 μηνύματα.

H fabulous έγραψε στις 16:28, 10-03-09:

Κι εμένα οι γονείς μου μου είναι πεπεισμένοι ότι έχω εθιστεί, γιατί το πισι το 'χω στο δωμάτιο μου μ' αποτέλεσμα να μην βγαίνω καθόλου απ' το δωμάτιο, να 'μαι κλεισμένη για ώωωρες κι εκείνοι να νομίζουν πως όλες αυτές τις ώωωωρες είμαι στο ίντερνετ.
Έχω προσπαθήσει να τους βγάλω την ιδέα, αλλα τζίφος αποτέλεσμα.

Παράθεση

Crookshanks

Επιφανές Μέλος

O Crookshanks έγραψε στις 21:48, 10-03-09:

Εμένα με βάλανε να κατεβάσω το πισι κάτω, στο σαλόνι. Ο πατέρας μου υποσχέθηκε ότι δε θα κάπνιζε τότε καθόλου μέσα στο σπίτι, αλλά δε το τήρησε αρκετές φορές και του έχω βάλει φασαρία γι' αυτό.

Παράθεση

Eruyomo (Μάνος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Eruyomo
Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,477 μηνύματα.

O Eruyomo monsters under your bed έγραψε στις 02:14, 11-03-09:

Τώρα είδα την εκπομπή "Πανδώρα" στον Άλφα που μιλούσε για τον εθισμό στα διαδικτυακά παιχνίδια.
Δίκιο είχαν δεν λέω, επει τω πλείστω και ας λέγανε μπούρδες (οπως με οτιδήποτε τεχνικό προσπαθούν να ασχοληθούν οι δημοσιογράφοι) την περισσότερη ώρα.
Αλλα αυτό που έχω να πω είναι "δάσκαλε που δίδασκες".
Σε κάποια φάση ανέφερε για κατι παιχνίδια στο που δημιουργούν λάθος πρότυπα
στις γυναίκες, προτείνοντας τους να αγοράσουν πανάκριβο ρουχισμό (!), κοσμήματα, να κάνουν πλαστικές (!) κτλ.

Εγώ αναρωτιέμαι, αυτό δεν είναι που κάνει η τηλεόραση χρόοονια τώρα; Δημιουργεί ένα συγκεκριμένο πρότυπο γυναίκας (ξερακιανή με μπαλκόνια και την ενδιαφέρουν μόνο οι γκόμενοι) συγκεκριμένο τύπο άντρα (αυτός που αν δεν είναι 2 μέτρα, σαν γλυπτό του Απόλλωνα και επιτυχημένος επιχειρηματίας με λεφτά, είναι στην καλύτερη περίπτωση αποτυχημένος) και όλα τα άλλα τα πετάει στα σκουπίδια;
Δεν είναι αυτή που έχει δημιουργήσει αυτό το κλίμα τρομολαγνείας το οποίο καλλιεργεί τέτοιο φόβο στους γονείς που πλεον φοβούνται να αφήσουν το παιδί τους να πάει παραδίπλα μόνο του (μην κατεβαίνετε εξάρχεια έχει αναρχικούς);

Αφου δεν έχετε αφήσει και κάποια διέξοδο στο άτομο πως να μην καταφύγει στον εικονικό του κόσμο; (για όλους όσους έχουν διαβεί την οδό αυτοί, προφανώς όχι όλοι και ο καθένας για δικούς του λόγους)

Καλά το οτι επιτίθενται στο ιντερνετ χρόνια τώρα (γιατί όταν ο κόσμος ενημερώνεται απο το internet δεν βλέπει διαφιμίσεις στην τηλεόραση) είναι πασίγνωστο και ειδικά με το τρομόλαγνο ύφος που χρησιμοποιούν οι δημοσιογράφοι, αλλα καλό είναι να ψάχνουμε λίγο το πρόβλημα στις ρίζες του και όχι να κυνηγάμε ανεμόμυλους φοβίζοντας τον κόσμο.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη qwertyuiop
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,509 μηνύματα.

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 13:56, 11-03-09:

Σωστός ο Μάνος.

Αν και, παν μετρον αριστον.

Παράθεση

johngreek_mad (Γιάννης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη johngreek_mad
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 784 μηνύματα.

O johngreek_mad έγραψε στις 19:57, 13-03-09:

Για το τελευταιο που ειπε ο Μανος, τελευταια η TV εχει κυριξει τρομερο πολεμο στα blogs, απο τα οποια εντελως τυχαια βγαζουν ολα τα δελτια ειδησεων και τη θεματολογια πολλων εκπομπων, "κλεβοντας" τις δημοσιευσεις τους

Παράθεση

SoZi (Αλέκα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη SoZi
H Αλέκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 2,623 μηνύματα.

H SoZi έγραψε στις 01:14, 14-03-09:

Εγω εκοψα το ADSL...αλλα το ξαναεβαλα γιατι ξανακυλησα
Ωστοσο φροντιζω να μην παραμελω μαθηματα για το ιντερνετ και καθομαι συνηθως το βραδυ.
Του χρονου δεν ξερω αν θα το κοψω ή θα το αφησω ετσι για να μπαινω αραια και που
Παντως στην αρχη της χρονια που το ειχα κοψει ημουνα μια χαρα και δεν ενιωθα καμια στερηση.Αρχισα ομως να πηγαινω σε νετ καφε μια φορα στις 2 βδομαδες περιπου καπου τον Νοεμβριο-Δεκεμβριο δεν θυμαμαι κιολας και λεω δεν παει και το παλιααμπελο θα το ξαναβαλω.Το ελεγχω πιο πολυ παντως.

Παράθεση

Iliaso

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Iliaso
Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 5,464 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε στις 01:28, 14-03-09:

για μένα το να το κόψω θα ήταν μια καλή λύση...

Παράθεση

chris_90 (Χρήστος)

Επιφανές Μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,239 μηνύματα.

O chris_90 έγραψε στις 10:50, 14-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από SoZi
.Του χρονου δεν ξερω αν θα το κοψω ή θα το αφησω ετσι για να μπαινω αραια και που
Καλα... ετσι ελεγα κι εγω, αλλα δεν το εχω τηρησει ποτε. Οσο ειχα ADSL εμπαινα ανεξελεγκτα και ξεχνουσα καθε αλλη υποχρεωση που ειχα... ωσπου ειπα οτι δεν γινεται να συνεχιστει αυτη η κατασταση. Παραδοξως απο τοτε που εμεινα μονο με την ασυρματη του laptop (που κανει συνεχεια διακοπες ) εχω πολυ περισσοτερο αυτοελεγχο απο πριν.

Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη qwertyuiop
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,509 μηνύματα.

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 11:31, 14-03-09:

Εγώ ξέρω πότε πρέπει να κάνω το κάθε τι και πότε όχι. Οπότε δεν τίθεται θέμα διακοπής της σύνδεσής μου.

Παράθεση

domenica7

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη domenica7
H domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 888 μηνύματα.

H domenica7 έγραψε στις 13:16, 14-03-09:

Χμ..Νομιζω οτι είμαι μια εθισμένη και αυτό λόγω του ischool...Ωραία υπόσχομαι ότι δε ξαναμπαίνω μέχρι τον Ιούνη..

Παράθεση

SoZi (Αλέκα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη SoZi
H Αλέκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 2,623 μηνύματα.

H SoZi έγραψε στις 13:24, 14-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από chris_90
Καλα... ετσι ελεγα κι εγω, αλλα δεν το εχω τηρησει ποτε. Οσο ειχα ADSL εμπεινα ανεξελεγκτα και ξεχνουσα καθε αλλη υποχρεωση που ειχα... ωσπου ειπα οτι δεν γινεται να συνεχιστει αυτη η κατασταση. Παραδοξως απο τοτε που εμεινα μονο με την ασυρματη του laptop (που κανει συνεχεια διακοπες ) εχω πολυ περισσοτερο αυτοελεγχο απο πριν.

αμα τυχει τιποτα τετοιο θα το κοψω ξανα...
θα πω ΟΧΙ στο ιντερνετ...θα αντισταθω
Αρχική Δημοσίευση από domenica7
Χμ..Νομιζω οτι είμαι μια εθισμένη και αυτό λόγω του ischool...Ωραία υπόσχομαι ότι δε ξαναμπαίνω μέχρι τον Ιούνη..

πολλοι το ειπανε...λιγοι το κανανε

Παράθεση

domenica7

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη domenica7
H domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 888 μηνύματα.

H domenica7 έγραψε στις 13:46, 14-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από SoZi
αμα τυχει τιποτα τετοιο θα το κοψω ξανα...
θα πω ΟΧΙ στο ιντερνετ...θα αντισταθω

πολλοι το ειπανε...λιγοι το κανανε

I'm gonna make it...νια, νια, νια...!

Παράθεση

Crookshanks

Επιφανές Μέλος

O Crookshanks έγραψε στις 15:21, 14-03-09:

Δε χρειάζεται βρε παιδιά να το κόψετε, λίγη εγκράτεια θέλει. Αν έχετε πρόβλημα, κάθε δύο μέρες ελαττώστε το χρόνο που κάθεστε κατά μισή ώρα. Δεν είναι ανάγκη να μην μπαίνετε καθόλου. Είναι ανθρωπίνως αδύνατο να διαβάζετε όσο είστε ξύπνιοι, γι' αυτό αντί να κοιτάζετε το ταβάνι επειδή δε μπορείτε άλλο να συγκρατήσετε αυτά που λέει το βιβλίο, καθήστε λίγο στο PC.

Παράθεση

chris_90 (Χρήστος)

Επιφανές Μέλος

O chris_90 έγραψε στις 12:23, 16-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από Crookshanks
Είναι ανθρωπίνως αδύνατο να διαβάζετε όσο είστε ξύπνιοι, γι' αυτό αντί να κοιτάζετε το ταβάνι επειδή δε μπορείτε άλλο να συγκρατήσετε αυτά που λέει το βιβλίο, καθήστε λίγο στο PC.
Συμφωνω. Το να μην μπαινεις καθολου ειναι χειροτερο. Κι εγω ηθελα να διαβαζω απο το πρωι ως το βραδυ, αλλα διαπιστωσα οτι ειναι οντως αδυνατο. Οποτε καθομαι και στο laptop για λιγες ωρες αναμεσα στο διαβασμα. Απλα πρεπει ο υπολογιστης να αποτελει ενα διαλειμμα απο τις υποχρεωσεις. Εγω ειχα φτασει να εχω τις υποχρεωσεις ως διαλειμμα απο τον υπολογιστη.

Παράθεση

A propos (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη A propos
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φυσικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,500 μηνύματα.

O A propos Jongleur en exercice - Cage en folie έγραψε στις 13:13, 16-03-09:

Εντάξει καλό το μέτρο αλλά μην αρχίσουμε να ποινικοποιοιούμε και το ίντερνετ. Άλλο τα παιχνίδια και άλλο το ίντερνετ. Αν έχει κανείς πολλά ενδιαφέρονται πιστεύω δεν υπάρχει λόγος για εθισμό.

Παράθεση

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Devina
H Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,044 μηνύματα.

H Devina έγραψε στις 15:32, 16-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από nikos georg
Εντάξει καλό το μέτρο αλλά μην αρχίσουμε να ποινικοποιοιούμε και το ίντερνετ. Άλλο τα παιχνίδια και άλλο το ίντερνετ. Αν έχει κανείς πολλά ενδιαφέρονται πιστεύω δεν υπάρχει λόγος για εθισμό.
Συμφωνώ.Και αυτό σκεφτόμουν αυτές τις μέρες. Πως παλιότερα αν είχα βάλει νετ δεν θα ήμουν τόσο κολλημένη όσο και τώρα.Λίγο πολύ όλα παίζουν σημαντικό ρόλο. Οι παρέες,τα χόμπυ, κτλ κτλ..

Παράθεση

LiViNGtheLiFE

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη LiViNGtheLiFE
H LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Barista . Έχει γράψει 1,896 μηνύματα.

H LiViNGtheLiFE έγραψε στις 15:08, 18-08-10:

Προφανως ειναι για αυτους που δεν μπορουν να πειραρχησουν στο εαυτο τους (και μετα προσπαθουν να πειθαρχησουν και στους αλλους...ε ρε χαλια) οπως και οτιδηποτε αλλο. Για αυτο η αυτοπειθαρχεια ειναι το παν. σχεδον.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

super_deal (Δημήτρης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη super_deal
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O super_deal έγραψε στις 12:44, 16-04-11:

υπάρχουν άνθρωποι που έχουν εθιστεί 15 μέρες μπροστά στον υπολογιστή

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Pure_Seduction

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Pure_Seduction
H Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται 3D designer . Έχει γράψει 2,025 μηνύματα.

H Pure_Seduction ΠΑΝΤΟΥ ΜΑΖΙ! έγραψε στις 22:18, 05-08-11:

Νομιζω πως δεν ειναι μελλοντικη απειλη,αλλα απειλη των καιρων μας.
Δεν θεωρω πως ειμαι εθισμενη,αν και καθομαι πολλες ωρες στον υπολογιστη ειτε για δουλεια το πρωι,ειτε για ωρες χαλαρωσης το βραδυ.
Μπορω να ζησω και χωρις αυτο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 22:44, 05-08-11:

Μπορω να ζησω και χωρις αυτο.

Νταξ, όλοι οι εθισμένοι τα ίδια λέμε.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pure_Seduction

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Pure_Seduction
H Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται 3D designer . Έχει γράψει 2,025 μηνύματα.

H Pure_Seduction ΠΑΝΤΟΥ ΜΑΖΙ! έγραψε στις 22:49, 05-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Νταξ, όλοι οι εθισμένοι τα ίδια λέμε.
μην βγει παραεξω

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 22:57, 05-08-11:

τωρα είναι αργά...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mariophys (Μάριος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mariophys
Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 297 μηνύματα.

O mariophys έγραψε στις 23:15, 05-08-11:

Το μέγιστο που αντέχω χωρίς internet και χωρίς να παρουσιάσω στερητικό σύνδρομο είναι μία εβδομάδα και αυτό μόνο αν έχω καλή παρέα να με αποσπά...

Παράθεση

g1wrg0s (01001)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη g1wrg0s
Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 9,584 μηνύματα.

O g1wrg0s Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω! έγραψε στις 00:05, 06-08-11:

Συμπτώματα και ενδείξεις

Η SafeLine αναφέρει ως προειδοποιητικές ενδείξεις για τον εθισμό στο Διαδίκτυο τα παρακάτω:

Ψυχολογικά συμπτώματα:

Αίσθηση ευφορίας όση ώρα βρισκόμαστε στον υπολογιστή.

Είμαστε ανίκανοι να σταματήσουμε την δραστηριότητα.

Αποζητούμε όλο και περισσότερο χρόνο στον υπολογιστή.

Παραμελούμε οικογένεια και φίλους.

Νιώθουμε κενοί, θλιμμένοι και οξύθυμοι όταν δεν βρισκόμαστε στον υπολογιστή.

Λέμε ψέματα στην οικογένεια και τους φίλους μας για τις δραστηριότητες μας.

Αντιμετωπίζουμε προβλήματα με τη δουλειά και το σχολείο.

Σωματικά συμπτώματα:

Διατροφικές διαταραχές.

Διαταραχές του ύπνου και αλλαγή των συνηθειών ύπνου.

Μυοσκελετικές παθήσεις (π.χ. σκολίωση).

Μειωμένη αθλητική δραστηριότητα.

Ξηρά μάτια - μυωπία.

Ημικρανίες.

Παραμέληση προσωπικής υγιεινής.
Το παραπάνω ειναι ενα αποσπασμα απο ενα αρθρο σχετικα με τον εθισμο στο internet...Η πηγη ειναι : http://dsvsval.blogspot.com/2010/07/internet.html
και προτρεπω να ανατρεξει σε αυτη οποιος ενδιαφερεται για το θεμα...

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 12:10, 06-02-12:

Οτιδήποτε σου προκαλεί περιέργεια να το γνωρίσεις και να το ανακαλύψεις... μπορεί να γίνει εθιστικό...
Η τεχνολογία τρέχει συνεχώς..... ανακαλύπτονται νέα πράγματα..οπότε το μέσο γίνεται εθιστικό από μόνο του.....για να το γνωρίσεις...
Τα δεδομένα αλλάζουν σε χρόνο dt...

Το θέμα είναι αν το χρησιμοποιείς για να απολαμβάνεις χαρά μόνο από αυτό και όχι από την real επαφή...
π.χ.
να μιλάς στο skype αντί να απολαμβάνεις το καφεδάκι σου παρέα μετο φίλο σου...
Ή αν παίρνεις πολύ σοβαρά... το τι γίνεται μέσα στο internet...Ποτέ δεν φταίει το μέσο, αλλά ο τρόπος που το χρησιμοποιούμε και ουδείς εξαιρείται από αυτόν τον κανόνα...ούτε εγώ…

Ίσως ιδιαίτερη προσοχή χρειάζονται τα παιδιά που θα πρέπει να το συνδυάζουν με άλλες κοινωνικές δραστηριότητες…
όπως άθληση, μουσική, χορό κλπ…

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 10-02-12 στις 11:25. Αιτία: split post για μεταφορά σε νέο θέμα
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ο άσκοπος

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη ο άσκοπος
Ο ο άσκοπος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 256 μηνύματα.

O ο άσκοπος έγραψε στις 18:57, 06-02-12:

Δεν πιστεύω πως υπάρχει εθισμός στο ίντερνετ.Γιατί όπως γραφετε και κάποιοι και εμένα δεν μου αρέσει να κάθομαι στον υπολογιστή πάρα πολλές ώρες.Και στον υπολογιστή τι παραπάνω να κάνεις?ή θα μιλησεις με κάποιον φίλο σου,ή αν έχεις να κάνεις κάποια εργασία είναι λογικό να καθίσεις πολλές ώρες για να την τελειώσεις ή να δεις κανένα βίντεο στο youtube,και να παίξεις κανένα RPG Game.Ο μόνος εθισμος που υπάρχει και που παρατηρείται σε πολύ μεγάλο βαθμό και συχνά είναι μόνο στα ηλεκτρονικά παιχνίδια στον υπολογιστή.Εκει υπάρχει ένας αρκετά μεγάλος κίνδυνος εθισμού.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 15:48, 07-02-12:

Στο ΑΧΕΠΑ Θεσσαλονικης υπηρχε ενα πολυ καλο προγραμμα αποτοξινωσης.Δεν ξερω αν υπαρχει πια λογο κρισης!!!

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 16:03, 07-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από ο άσκοπος
Δεν πιστεύω πως υπάρχει εθισμός στο ίντερνετ.Γιατί όπως γραφετε και κάποιοι και εμένα δεν μου αρέσει να κάθομαι στον υπολογιστή πάρα πολλές ώρες.Και στον υπολογιστή τι παραπάνω να κάνεις?ή θα μιλησεις με κάποιον φίλο σου,ή αν έχεις να κάνεις κάποια εργασία είναι λογικό να καθίσεις πολλές ώρες για να την τελειώσεις ή να δεις κανένα βίντεο στο youtube,και να παίξεις κανένα RPG Game.Ο μόνος εθισμος που υπάρχει και που παρατηρείται σε πολύ μεγάλο βαθμό και συχνά είναι μόνο στα ηλεκτρονικά παιχνίδια στον υπολογιστή.Εκει υπάρχει ένας αρκετά μεγάλος κίνδυνος εθισμού.
Εθισμος στο ιντερνετ υφισταται.
Το ιντερνετ προσφερει εναν πολυ ασφαλη τροπο συνδιαλαγης με τριτους,δηλαδη δεν χρειαζεται να τους συναντησεις . Και για ατομα με κοινωνικες φοβιες η χαμηλη αυτοπεποιθηση ειναι ενας απο τους λιγους τροπους να εχουν επαφη με τον εξω κοσμο χωρις τα αγχη που τους προκαλουν οι φοβιες τους.
Το θεμα ειναι να χρησιμοποιειται σαν εισαγωγικο μεσο στην κοινωνικοποιηση και να μην μενουν μονο εκει.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

just smile!

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη just smile!
H just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 235 μηνύματα.

H just smile! full of tears έγραψε στις 13:00, 09-08-12:

Ο εθισμός στο internet αποτελεί ήδη απειλή. Λόγω των ελκυστικών ιστοσελιδων, διασκεδαστικων παιχνιδιων και ενημερωτικων βλογσ που προσφερει αποτελεί ήδη απειλή. Αλλά αν το ποσοστό των παραπάνω αιτιων στον εθισμο ειναι το 30 τις εκατό, το γεγονός ότι οι άνθρωποι δεν επιλεγουν το πασιγνωστο παν μετρον αριστον ειναι το εβδομηντα. Όταν τα μικρα παιδια αφηνουν τα κανονικα παιχνιδια για λιγα λεπτα εστω στο πισι, όταν οι εφηβοι αφηνουν τις παρεες τους και τρεχουν στο ιντερνετ καφε της γειτονιας, κι οταν οι ενηλικοι αφηνουν μια εξορμηση στην πααλια για το διαδικτυακο σεφαρισμα τοτε υπαρχει προβλημα. Αν υπαρχει μέτρο σε όλα τότε δεν κινδυ΄νεύουμε ποτε. Αλλά δυστυχως το μετρο δεν ταιριαζει με το καινουριο μας pc game, no limits

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 13:19, 09-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από nancaki@papaki
Ο εθισμός στο internet αποτελεί ήδη απειλή. Λόγω των ελκυστικών ιστοσελιδων, διασκεδαστικων παιχνιδιων και ενημερωτικων βλογσ που προσφερει αποτελεί ήδη απειλή. Αλλά αν το ποσοστό των παραπάνω αιτιων στον εθισμο ειναι το 30 τις εκατό, το γεγονός ότι οι άνθρωποι δεν επιλεγουν το πασιγνωστο παν μετρον αριστον ειναι το εβδομηντα. Όταν τα μικρα παιδια αφηνουν τα κανονικα παιχνιδια για λιγα λεπτα εστω στο πισι, όταν οι εφηβοι αφηνουν τις παρεες τους και τρεχουν στο ιντερνετ καφε της γειτονιας, κι οταν οι ενηλικοι αφηνουν μια εξορμηση στην πααλια για το διαδικτυακο σεφαρισμα τοτε υπαρχει προβλημα. Αν υπαρχει μέτρο σε όλα τότε δεν κινδυ΄νεύουμε ποτε. Αλλά δυστυχως το μετρο δεν ταιριαζει με το καινουριο μας pc game, no limits
Εντάξει μη τα ισοπεδώνουμε και όλα. Εγώ όσους έφηβους ξέρω, πάνε στα νετ καφέ για να παίξουν όλοι μαζί ένα παιχνίδι, δεν έχει διαφορά απ'το να παίζανε ένα επιτραπέζιο ή να κάναν βόλτες με τα μηχανάκια. Όσο για τις παραλίες πολλοί άνθρωποι δεν πάνε όχι γιατί προτιμούν το ίντερνετ αλλά γιατί δεν μπορούν για διάφορους λόγους.

Αν είσαι αναγκασμένος να μένεις σπίτι το ίντερνετ είναι ένας πολύ οικονομικός τρόπος ψυχαγωγίας. Ακόμα και ένα βιβλίο σήμερα έχει 20 ευρώ, απλησίαστο. Ενώ με 10 ευρώ το μήνα έχεις μια χαρά ίντερνετ.

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 19:33, 19-05-13:

'Ωρες ώρες σκέφτομαι ευτυχώς που δεν υπήρχε το ίντερνετ όταν πήγαινα σχολείο. Θα είχα μείνει πεντακόσιες φορές στην ίδια τάξη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Orignokos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Orignokos
Ο Orignokos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O Orignokos έγραψε στις 19:44, 19-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ψαραδέλλη
'Ωρες ώρες σκέφτομαι ευτυχώς που δεν υπήρχε το ίντερνετ όταν πήγαινα σχολείο. Θα είχα μείνει πεντακόσιες φορές στην ίδια τάξη.
Μήν το λές αυτό τις τάξεις στο σχολείο τις περνάς αρκετά εύκολα εξάλλου άν είχες ίντερνετ όταν πήγαινες σχολείο δέν θα είχες μανία μόνο εσύ με αυτό αλλά θα είχαν την ίδια μανία οι συμμαθητές σου και οι δάσκαλοι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 20:06, 19-05-13:

Από όσο έχω διαβάσει ή μου έχουν διηγηθεί, κάποιοι ανάλογοι προβληματισμοί υπήρχαν και όταν τη δεκαετία του 1960 άρχισε να λειτουργεί στην Ελλάδα η τηλεόραση. Πολλοί μιλούσαν για εθισμό, καταστροφή των κοινωνικών σχέσεων και δημιουργία αμελών μαθητών. Τώρα λέμε τα ίδια για το ίντερνετ. Ίσως σε κάποια χρόνια θα πούμε για κάτι άλλο.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

KeepDreaming!

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη KeepDreaming!
H KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 615 μηνύματα.

H KeepDreaming! έγραψε στις 00:15, 22-02-15:

Καθημερινό φαινόμενο που όλοι το συναντάμε:Κανονίζετε να βγείτε παρέα, κάθεστε σε ένα μπαράκι/κρασάδικο/καφετέρια και αμέσως όλοι ψάχνουν να βρουν αν είναι πουθενά αναγραμμένος ο κωδικός του Wi-Fi.Και πριν καλά καλά το καταλάβεις όλοι είναι με ένα κινητό στο χέρι και σερφάρουν στο ίντερνετ.
Βρε παιδιά...Υποτίθεται ότι βγήκαμε για να πούμε δυο κουβέντες, γιατί βαρεθήκαμε να είμαστε όλη μέρα κλεισμένοι στο σπίτι, γιατί έχουμε ανάγκη να επικοινωνήσουμε.Αν ήταν να είστε και στην έξοδο κολλημένοι στο smartphone σας(ο Θεός να το κάνει smart), καλύτερα να καθόσασταν σπίτι.Θα γλιτώνατε και τα έξοδα του ποτού.

Προσωπικά με ενοχλεί πάρα πολύ αυτό το πράγμα.Όταν βγαίνω με παρέα θέλω να μιλάμε.Νιώθω πολύ άβολα όταν είναι όλοι με ένα κινητό στο χέρι.Κι ακριβώς επειδή με ενοχλεί, δεν βγάζω ποτέ κινητό για να μπω στο ίντερνετ.Ευχαριστώ, αλλά έχω και στο σπίτι μου.Δεν περίμενα να βγω για να έχω πρόσβαση σε αυτό.Έχει τύχει να είμαστε παρέα τεσσάρων ατόμων και οι τρεις να είναι στα κινητά κι εγώ να κάθομαι και να περιμένω πότε θα καταλάβουν ότι δεν είναι ωραίο αυτό που γίνεται.

Για πείτε γνώμες.Ανήκετε στην τεχνολογία των Addicts ή το κατακρίνετε;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

15 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 00:23, 22-02-15:

Προσωπικά το θεωρώ μεγάλη αγένεια το συγκεκριμένο πράγμα, δηλαδή να έχω βγει με κάποια άτομα και να είμαι στο κινητό μου. Γενικώς κι εγώ πιστεύω πως όταν βγαίνεις, βγαίνεις για μιλήσεις με τον άλλο όχι απλά για να πεις α βγήκα. Νομίζω πως το θέμα με το ίντερνετ έχει ξεφτιλιστεί τελείως. Παρόλο που ο ίδιος περνάω αρκετές ώρες τη μέρα online κυρίως διαβάζοντας το θεωρώ περιττό αυτό να έρχεται μαζί μου όταν βγαίνω έξω. Βέβαια επιδιώκω να κάνω παρέα και με άτομα που δεν ασχολούνται με το κινητό όσο είμαστε έξω οπότε είμαι οκ.

Το κορυφαίο είναι πως αρκετοί βγαίνουν και πάνε σε ένα μαγαζί όχι γιατί τους αρέσει, αλλά γιατί είναι in, ώστε να ανεβάσουν φωτογραφία μετά στο facebook, ότι ήταν εκεί με τους τάδε. Πόσο προβατίλα πια. Αν και αυτό δεν είναι κάτι καινούργιο, απλά παλαιότερα δεν υπήρχε ο τρόπος να το διατυμπανίσουν ότι πήγαν εκεί όπως τώρα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη methexys
H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,660 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 01:25, 22-02-15:

Και εγώ το θεωρώ μεγάλη αγένεια. Ευτυχώς στην παρέα μου, δεν το έχουμε αυτό,δηλαδή δεν θα είμαστε όλη την ώρα με το κινητό στο χέρι. Μπορεί να μπούμε να δείξουμε κάτι ο ένας στον άλλον για παράδειγμα,αλλά για λίγο και αυτό θα είναι αφορμή για να συζητήσουμε (για παράδειγμα,μπορεί κάποιος να θέλει να μας δείξει μια φωτογραφία που ανέβασε στο φβ και δεν την έχει εύκαιρη στο κινητό του,κτλ). Ούτε πολλά check-in κάνουμε,ούτε βγάζουμε φωτογραφίες μόνο και μόνο για να τις ανεβάσουμε κάπου. Είχα διαβάσει κάπου κάτι που μου έκανε εντύπωση αλλά είναι η αλήθεια: βγάζουμε φωτογραφίες για να τις ανεβάσουμε στα social media και να δείξουμε ωραίοι,κτλ και όχι για να δημιουργήσουμε αναμνήσεις.
Έχω βρεθεί όμως και σε παρέα που το μόνο που τους νοιάζει είναι να πάνε κάπου μόνο και μόνο για να κάνουν check in,να είναι στο facebook ή ενώ συζητάτε,να στέλνουν μηνύματα με άλλους. Το τελευταίο ειδικά το θεωρώ μεγάλη αγένεια. Αν ήθελες να είσαι στο facebook,γιατί δεν καθόσουν σπίτι σου; Ευτυχώς οι πολύ κοντινοί μου φίλοι δεν είναι έτσι

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη methexys : 22-02-15 στις 02:38.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 06:51, 22-02-15:

Αυτο νομιζω γινεται στις ηλικιες τις δικες σας, ειναι μια ταση της εποχης και το παρατηρω κι οταν βγαινω και βλεπω νεαρα ατομα απο 16 ως 25 περιπου με ενα κινητο οπως λες στο χερι. Μεγαλωνοντας, εχεις την αναγκη να επικοινωνησεις με τους φιλους σου που βγαινεις και να διασκεδασεις οποτε θα σας φυγει. Ασε που οταν ειναι περιορισμενος και ο χρονος εξοδου σας, σιγουρα δε θα εχετε μυαλο για το κινητο αλλα πως να περασετε περισσοτερη ωρα συζητωντας και διασκεδαζοντας με την παρεα σας.

Εγω νεοτερη, οχι μονο εγω αλλα και οι συνομιληκες φιλες μου, ειχα κολλημα με τις φωτογραφιες. Οπου πηγαινα ημουν με μια φωτογραφικη στο χερι. Οχι τοσο στον καφε, αλλα βολτες που τις εκανα συνεχεια. Τωρα την ψηφιακη μου την βγαζω οταν δω κατι πραγματικα πολυ ωραιο. Προτιμω πια να ρεμβασω το τοπιο και να ευχαριστηθω την στιγμη. Και μερικες φωτος λιγοτερες δε με απασχολουν, αρκει να απολαυσω τις στιγμες.

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 13:56, 22-02-15:

Εγώ δεν έχω θέμα με το να κοιτάει κάποιος το κινητό του που και που όταν είναι έξω με παρέα. Και γω μπορεί να το έχω κάνει όχι με το ίντερνετ αλλά ίσως να στέλνω μηνήματα ξέρω γω. Αλλά το να είνα κάποιος καρφωμένος ΌΛΗ την ώρα στο κινητό και να μη πιάνει τι γίνεται γύρω του το θεωρώ αγένεια.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη kleop
H kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 562 μηνύματα.

H kleop έγραψε στις 15:45, 22-02-15:

Εμενα μου εχει τυχει το καλοκαιρι να δω οικογενειες στην παραλια προσηλωμενες στις ταμπλετες τους χωρις να επικοινωνουν καν.
Δυστυχως η τεχνολογια μας κανει και απομονονωμαστε σιγα σιγα.Στο τελος θα καθομαστε διπλα διπλα και θα επικοινωνουμε με μηνυματα αντι να μιλαμε..
Οσο για τις καφετεριες και γω το χω παρατηρησει αυτο και δεν μου αρεσει καθολου.Βλεπεις ολοκληρες παρεες να μην συζητανε μεταξυ τους,αλλα να ειναι πανω απο τα κινητα τους...Ποιο το νοημα να βγανουν εξω τοτε;Για ενα πολυποθητο check-in γινονται ολα;
Παντως υπαρχουν και μερη που επιτηδες δεν εχουν wi-fi για να μιλανε οι παρεες μεταξυ τους.

Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mάιρα
H Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Mάιρα έγραψε στις 20:01, 22-02-15:

Μα ειναι δυνατον; Πειτε μου εναν λογο που ειναι απαραιτητο το ταμπλετ ή το κινητο στην παραλια, υποτιθεται πως πας για να ξεχαστεις και να απολαυσεις την ηλιολουστη μερα, οχι για να στελενεις μηνυματα απο την παραλια, νταξει να υπαρχει ενα οριο και καποια λογικη σε ολο αυτο.

Παράθεση

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη aye
H aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 570 μηνύματα.

H aye hey man, nice shot έγραψε στις 21:15, 22-02-15:

Mου δίνει ο διάολος κάθε φορά που βγαίνουμε έξω γιατί με το που καθόμαστε στο τραπέζι τσουπ! βγάζουν και οι τρεις το κινητό έξω. Τον κωδικό του wifi τον έχουν ήδη αποθηκευμένο οπότε μέσα σε 2 λεπτά έχουν προλάβει να απορροφηθούν τόσο πολύ που ξεχνάνε να ανοιγοκλείσουν τα μάτια τους. Έρχονται τα φαγιά και οι μπύρες, τρώμε (με το κινητο πάντα ανοιχτό στην σελίδα του φβ ε). Πάαααω να ανοίξω κουβέντα αλλά που! μόνη μου μιλάω, μόνη μου μ'ακούω. Και όοοταν αξιωθούν να μιλήσουν θα αρχίζουν να σχολιάζουν για το τι έγινε στο φβ και για άτομα που δεν ξέρω ΚΑΝ αλλά ούτε κι έκεινες ξέρουν βέβαια απλά κάπου τα είδαν ταγκαρισμένα σε ένα στάτους της γειτόνισσας. Δηλαδή WTF?! Χέστηκα και για τα σχόλια στο φβ και για τον κάθε άγνωστο που δεν τον ξέρει ούτε η μάνα του. Μπορούμε απλά να κουβεντιάσουμε για πράγματα απλά και καθημερινά όπως π.χ πως στα κομμάτια πέρασε η μέρα μας;;;; ΌΧΙ. μήπως να πούμε καμιά μαλακία να γελάσουμε;;; ΌΧΙ. να μιλήσουμε για το μέλλον, τα σχέδια μας;; ΌΧΙ. Τα πάντα πρέπει να κοινούνται γύρω από το φμπ. Και φυσικά όπως έχετε καταλάβει ΔΕΝ έχω φβ και ΟΎΤΕ θέλω. Γιατί πρέπει να νιώθω τόσο άβολα κάθε φορά που βγαίνουμε έξω;

Φεύγουμε μετά από εκεί και πάμε σε καφετέρια. Ουυυ ειδικά εκεί είναι η καλύτερη τους. Χαμηλωμένα φώτα, μουσικούλα, φασαρία..ότι πρέπει για να πιάσουν το κινητό. Και να κάθομαι σαν το μαλάκα μη έχοντας τι να κάνω. Αν είναι έτσι ρε παιδιά να ρίξω κι εγώ κανάν υπνάκο που είναι ωραίοι οι καναπέδες. ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ ΡΕ;;;; Κάθε φορά μου ρχετε να πάρω τα κινητά τους και να τα εκτοξεύσω όπου βρω.

Και τυχαίνει και καμιά φορά να με παίρνει τηλ το φιλαράκι μου από το Αγρίνιο και σηκώνομαι να βγω έξω να μιλήσω και όταν γυρίσω να έχουν κάτι μούτρα μέχρι το πάτωμα γιατί λέει μιλούσα σε εκείνον και όχι στην παρέα μου. ΗELLO??? μήπως, λέω ΜΉΠΩΣ έχω ξελαρυγγιαστεί να σας μιλάω και να με αγνοείτε;;

Θέλω να πω..είναι καλά παιδιά αλλά όλη αυτή η φάση με τα κινητά και ιδίως το ρημαδιασμένο το φβ με έχουν χαλάσει πολύ φέτος. Εγώ αλλιώς τα σχεδίαζα. Να βγαίναμε έξω, να τρώγαμε και μετά να κάναμε και μια βολτούλα στην πόλη που είναι πολύ όμορφη το βράδυ..να καθόμασταν στην παραλία χαζεύοντας τα αστέρια με μια μπυρίτσα στο χέρι ,να λέγαμε τις βλακείες μας, να γελούσαμε φωναχτά, να ζούσαμε πραγματικά ρε γαμώτο. Να ζούσαμε έντονα. Αλλά όοοοχι. Δεν το κουνάμε από το μαγαζί γιατί για να κάνουμε την βόλτα πρέπει να περάσουμε από την μισή πόλη και φοβόμαστε μην συναντήσουμε την μια και την άλλη και φυσικά διότι έξω δεν πιάνει το wifi.

Επίσης ίδιο σκηνικό και στο φροντηστήριο(!). Κάνουμε 10λεπτο διάλειμμα όταν εχουμε δίωρο και αμέσως να βγάλουν το κινητό. WHY JUST WHY. Και να είμαστε τρία άτομα και να κάθομαι στη μέση και να νιώθω πιο ατιαίριαστη από ποτέ. ΚΑΙ στο σχολείο το ίδιο. Να ποστάρουν σέλφις και στάτους και να μην ξεκολλάνε. Ε, όταν είδα να επαναλαμβάνεται αυτό το πράγμα άρχισα κι εγώ να κουβαλάω το λογοτεχνικό μου. Και εκεί να δείτε φάση που με κοιτάνε με ύφος και κάτι γουρλωμένα μάτια. Μωρ' δεν πα να λένε. Εμένα τα βιβλία είναι η μισή ζωή μου, όχι το κινητό.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aye : 22-02-15 στις 21:37.
10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 21:39, 22-02-15:

Πριν κάποιες μέρες είχα πάει σινεμά. Μια κοπέλα της παρέας (20+), στη διάρκεια του έργου άνοιγε περιοδικά το κινητό της και κοίταζε το fb. Μάλιστα κάποια στιγμή, επειδή δεν έπιανε πολύ καλά, βγήκε έξω από την αίθουσα. Έλεος;

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 22:05, 22-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από Mάιρα
Μα ειναι δυνατον; Πειτε μου εναν λογο που ειναι απαραιτητο το ταμπλετ ή το κινητο στην παραλια, υποτιθεται πως πας για να ξεχαστεις και να απολαυσεις την ηλιολουστη μερα, οχι για να στελενεις μηνυματα απο την παραλια, νταξει να υπαρχει ενα οριο και καποια λογικη σε ολο αυτο.
Ενταξει μωρε ας μην ειμαστε υπερβολικοι..
Κι εγω ειχα παει για καφε σημερα κ ημουν μιση ωρα στο κιν προσπαθωντας να βρω ψαροταβερνα για αυριο με διαθεσιμα τραπεζια. Ετυχε κ το κανα στον καφε αφου στο σπιτι θα ειχα αλλες δουλειες. Εσεις τωρα αν με βλεπατε, δε θα με κραζατε;
Η υπερβολη κανει κακο, αυτο να λεμε καλυτερα!

Παράθεση

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη aye
H aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 570 μηνύματα.

H aye hey man, nice shot έγραψε στις 22:12, 22-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Κι εγω ειχα παει για καφε σημερα κ ημουν μιση ωρα στο κιν προσπαθωντας να βρω ψαροταβερνα για αυριο με διαθεσιμα τραπεζια. Ετυχε κ το κανα στον καφε αφου στο σπιτι θα ειχα αλλες δουλειες. Εσεις τωρα αν με βλεπατε, δε θα με κραζατε;
Έχει διαφορά. Άλλο να ψάξεις κάτι μια φορά, κι άλλο να είσαι μόνιμα κολλημένος σε κάτι. Το ένα είναι εξάρτηση, το άλλο όχι.
Αν σε έβλεπα όχι, δεν θα σε έκραζα. Όπως δεν κρίνω τον οποιονδήποτε που βλέπω με κινητό σε ταβέρνα/καφετέρια. Δεν με ενδιαφέρει τι κάνουν οι άλλες παρέες, με νοιάζει για την δικιά μου παρέα και την επικοινωνία που εχω μαζί της. Επίσης αν ήξερα ότι η φίλη μου έψαχνε κάτι συγκεκριμένο που την αφορούσε άμεσα δεν θα με απασχολούσε και δεν θα με πείραζε.

Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mάιρα
H Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Mάιρα έγραψε στις 22:31, 22-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Απλά έτυχε να το κάνεις φαντάζομαι δεν είναι κάτι που κάθε φορά που πας για καφέ θα είσαι με το κινητό στο χέρι, και εγώ μίλησα για περιπτώσεις που κάνε με τα κινητά στην παραλία, δεν ξέρω για σένα πάντως εμένα μου φαίνεται εντελώς περιττό το να κουβαλάει κανείς μαζί του στην παραλία κινητό.

Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,458 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 09:28, 23-02-15:

Κάποτε η αείμνηστη Μελίνα (Μερκούρη), είχε πει την ατάκα "Δεν υπάρχει λόγος να βγει κανείς έξω τα βράδια,
αν δεν φλερτάρει". Πολύ φοβάμαι οτι πλέον κρατάμε μόνο το πρώτο μέρος αυτής της πρότασης/αφορισμού και συμπληρώνουμε"...αν δεν έχει μαζί το tablet-κινητό του να μπαίνει σε facebook, twitter, instagram κλπ "

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Emilouko (Βarn Owl)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Emilouko
H Βarn Owl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,670 μηνύματα.

H Emilouko έγραψε στις 19:19, 23-02-15:

Και εγω θεωρώ ότι δεν είναι σωστό αυτό με το κινητό αλλά αν δε μ 'αρέσει η παρέα το κάνω .Είναι τρομερή αγένεια προσπαθώ να το ελατώσω αλλά μου βγαίνει ασυναίσθητα αν δεν περνάω καλά .
Ντάξει όταν βγω έξω με τν παρέα μου θα τους αφήσω αυτους που μιλάω στο τηλ ή θα απαντάω καθε μισαωράκι ξερωγω .
Στα φωτό και στα check in είμαι ουδέτερη.Σπάνια παίρνω πρωτοβουλία :p Αλλά αν με κανουν δεν έχω πρόβλημα.
Είχα παρατηρήσει ότι με μια συμμαθητρια μου όποτε βγαιναμε σπαταλούσε τη μιση ώρα στο τι να γράψει στο check in.Ε προφανώς με τη συγκεκριμένη δεν υπηρχε επικοινωνία.
Όταν περνάς πραγματικά καλά δε το σκέφτεσαι καν. Δεν έχω την ανάγκη να μαθαίνει όλος ο κόσμος πάντα τι κάνω κ πόσο καλά περνάω.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Το internet που μας ενώνει, το internet που μας χωρίζει... - Από Isiliel
      Το θέμα έχει λάβει 38 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διαδίκτυο και καθημερινή ζωή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 29-03-14 στις 03:26.
    • Internet Explorer Vs. Internet - Από Subject to change
      Το θέμα έχει λάβει 19 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Internet και τοπικά δίκτυα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 05-07-09 στις 01:04.
    • Internet και SMS!! - Από bunny217
      Το θέμα έχει λάβει 15 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Internet και τοπικά δίκτυα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 15-02-06 στις 16:38.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους