Internet addicts!

Πιστεύετε ότι ο εθισμός στο Internet είναι μελλοντική απειλή;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 63)
  • Ναι

    Ψήφοι: 53 84.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 5 7.9%
  • Δεν ξέρω

    Ψήφοι: 5 7.9%

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Δεν πιστεύω πως υπάρχει εθισμός στο ίντερνετ.Γιατί όπως γραφετε και κάποιοι και εμένα δεν μου αρέσει να κάθομαι στον υπολογιστή πάρα πολλές ώρες.Και στον υπολογιστή τι παραπάνω να κάνεις?ή θα μιλησεις με κάποιον φίλο σου,ή αν έχεις να κάνεις κάποια εργασία είναι λογικό να καθίσεις πολλές ώρες για να την τελειώσεις ή να δεις κανένα βίντεο στο youtube,και να παίξεις κανένα RPG Game.Ο μόνος εθισμος που υπάρχει και που παρατηρείται σε πολύ μεγάλο βαθμό και συχνά είναι μόνο στα ηλεκτρονικά παιχνίδια στον υπολογιστή.Εκει υπάρχει ένας αρκετά μεγάλος κίνδυνος εθισμού.

Εθισμος στο ιντερνετ υφισταται.
Το ιντερνετ προσφερει εναν πολυ ασφαλη τροπο συνδιαλαγης με τριτους,δηλαδη δεν χρειαζεται να τους συναντησεις . Και για ατομα με κοινωνικες φοβιες η χαμηλη αυτοπεποιθηση ειναι ενας απο τους λιγους τροπους να εχουν επαφη με τον εξω κοσμο χωρις τα αγχη που τους προκαλουν οι φοβιες τους.
Το θεμα ειναι να χρησιμοποιειται σαν εισαγωγικο μεσο στην κοινωνικοποιηση και να μην μενουν μονο εκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

just smile!

Δραστήριο μέλος

Η just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μακροχώρι (Καστοριά). Έχει γράψει 442 μηνύματα.
Ο εθισμός στο internet αποτελεί ήδη απειλή. Λόγω των ελκυστικών ιστοσελιδων, διασκεδαστικων παιχνιδιων και ενημερωτικων βλογσ που προσφερει αποτελεί ήδη απειλή. Αλλά αν το ποσοστό των παραπάνω αιτιων στον εθισμο ειναι το 30 τις εκατό, το γεγονός ότι οι άνθρωποι δεν επιλεγουν το πασιγνωστο παν μετρον αριστον ειναι το εβδομηντα. Όταν τα μικρα παιδια αφηνουν τα κανονικα παιχνιδια για λιγα λεπτα εστω στο πισι, όταν οι εφηβοι αφηνουν τις παρεες τους και τρεχουν στο ιντερνετ καφε της γειτονιας, κι οταν οι ενηλικοι αφηνουν μια εξορμηση στην πααλια για το διαδικτυακο σεφαρισμα τοτε υπαρχει προβλημα. Αν υπαρχει μέτρο σε όλα τότε δεν κινδυ΄νεύουμε ποτε. Αλλά δυστυχως το μετρο δεν ταιριαζει με το καινουριο μας pc game, no limits
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο εθισμός στο internet αποτελεί ήδη απειλή. Λόγω των ελκυστικών ιστοσελιδων, διασκεδαστικων παιχνιδιων και ενημερωτικων βλογσ που προσφερει αποτελεί ήδη απειλή. Αλλά αν το ποσοστό των παραπάνω αιτιων στον εθισμο ειναι το 30 τις εκατό, το γεγονός ότι οι άνθρωποι δεν επιλεγουν το πασιγνωστο παν μετρον αριστον ειναι το εβδομηντα. Όταν τα μικρα παιδια αφηνουν τα κανονικα παιχνιδια για λιγα λεπτα εστω στο πισι, όταν οι εφηβοι αφηνουν τις παρεες τους και τρεχουν στο ιντερνετ καφε της γειτονιας, κι οταν οι ενηλικοι αφηνουν μια εξορμηση στην πααλια για το διαδικτυακο σεφαρισμα τοτε υπαρχει προβλημα. Αν υπαρχει μέτρο σε όλα τότε δεν κινδυ΄νεύουμε ποτε. Αλλά δυστυχως το μετρο δεν ταιριαζει με το καινουριο μας pc game, no limits

Εντάξει μη τα ισοπεδώνουμε και όλα. Εγώ όσους έφηβους ξέρω, πάνε στα νετ καφέ για να παίξουν όλοι μαζί ένα παιχνίδι, δεν έχει διαφορά απ'το να παίζανε ένα επιτραπέζιο ή να κάναν βόλτες με τα μηχανάκια. Όσο για τις παραλίες πολλοί άνθρωποι δεν πάνε όχι γιατί προτιμούν το ίντερνετ αλλά γιατί δεν μπορούν για διάφορους λόγους.

Αν είσαι αναγκασμένος να μένεις σπίτι το ίντερνετ είναι ένας πολύ οικονομικός τρόπος ψυχαγωγίας. Ακόμα και ένα βιβλίο σήμερα έχει 20 ευρώ, απλησίαστο. Ενώ με 10 ευρώ το μήνα έχεις μια χαρά ίντερνετ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
'Ωρες ώρες σκέφτομαι ευτυχώς που δεν υπήρχε το ίντερνετ όταν πήγαινα σχολείο. Θα είχα μείνει πεντακόσιες φορές στην ίδια τάξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orignokos

Νεοφερμένος

Ο Orignokos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Ψαραδέλλη:
'Ωρες ώρες σκέφτομαι ευτυχώς που δεν υπήρχε το ίντερνετ όταν πήγαινα σχολείο. Θα είχα μείνει πεντακόσιες φορές στην ίδια τάξη.
Μήν το λές αυτό τις τάξεις στο σχολείο τις περνάς αρκετά εύκολα εξάλλου άν είχες ίντερνετ όταν πήγαινες σχολείο δέν θα είχες μανία μόνο εσύ με αυτό αλλά θα είχαν την ίδια μανία οι συμμαθητές σου και οι δάσκαλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Από όσο έχω διαβάσει ή μου έχουν διηγηθεί, κάποιοι ανάλογοι προβληματισμοί υπήρχαν και όταν τη δεκαετία του 1960 άρχισε να λειτουργεί στην Ελλάδα η τηλεόραση. Πολλοί μιλούσαν για εθισμό, καταστροφή των κοινωνικών σχέσεων και δημιουργία αμελών μαθητών. Τώρα λέμε τα ίδια για το ίντερνετ. Ίσως σε κάποια χρόνια θα πούμε για κάτι άλλο.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Καθημερινό φαινόμενο που όλοι το συναντάμε:Κανονίζετε να βγείτε παρέα, κάθεστε σε ένα μπαράκι/κρασάδικο/καφετέρια και αμέσως όλοι ψάχνουν να βρουν αν είναι πουθενά αναγραμμένος ο κωδικός του Wi-Fi.Και πριν καλά καλά το καταλάβεις όλοι είναι με ένα κινητό στο χέρι και σερφάρουν στο ίντερνετ.
Βρε παιδιά...Υποτίθεται ότι βγήκαμε για να πούμε δυο κουβέντες, γιατί βαρεθήκαμε να είμαστε όλη μέρα κλεισμένοι στο σπίτι, γιατί έχουμε ανάγκη να επικοινωνήσουμε.Αν ήταν να είστε και στην έξοδο κολλημένοι στο smartphone σας(ο Θεός να το κάνει smart), καλύτερα να καθόσασταν σπίτι.Θα γλιτώνατε και τα έξοδα του ποτού.

Προσωπικά με ενοχλεί πάρα πολύ αυτό το πράγμα.Όταν βγαίνω με παρέα θέλω να μιλάμε.Νιώθω πολύ άβολα όταν είναι όλοι με ένα κινητό στο χέρι.Κι ακριβώς επειδή με ενοχλεί, δεν βγάζω ποτέ κινητό για να μπω στο ίντερνετ.Ευχαριστώ, αλλά έχω και στο σπίτι μου.Δεν περίμενα να βγω για να έχω πρόσβαση σε αυτό.Έχει τύχει να είμαστε παρέα τεσσάρων ατόμων και οι τρεις να είναι στα κινητά κι εγώ να κάθομαι και να περιμένω πότε θα καταλάβουν ότι δεν είναι ωραίο αυτό που γίνεται.:pfff:

Για πείτε γνώμες.Ανήκετε στην τεχνολογία των Addicts ή το κατακρίνετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προσωπικά το θεωρώ μεγάλη αγένεια το συγκεκριμένο πράγμα, δηλαδή να έχω βγει με κάποια άτομα και να είμαι στο κινητό μου. Γενικώς κι εγώ πιστεύω πως όταν βγαίνεις, βγαίνεις για μιλήσεις με τον άλλο όχι απλά για να πεις α βγήκα. Νομίζω πως το θέμα με το ίντερνετ έχει ξεφτιλιστεί τελείως. Παρόλο που ο ίδιος περνάω αρκετές ώρες τη μέρα online κυρίως διαβάζοντας το θεωρώ περιττό αυτό να έρχεται μαζί μου όταν βγαίνω έξω. Βέβαια επιδιώκω να κάνω παρέα και με άτομα που δεν ασχολούνται με το κινητό όσο είμαστε έξω οπότε είμαι οκ.

Το κορυφαίο είναι πως αρκετοί βγαίνουν και πάνε σε ένα μαγαζί όχι γιατί τους αρέσει, αλλά γιατί είναι in, ώστε να ανεβάσουν φωτογραφία μετά στο facebook, ότι ήταν εκεί με τους τάδε. Πόσο προβατίλα πια. Αν και αυτό δεν είναι κάτι καινούργιο, απλά παλαιότερα δεν υπήρχε ο τρόπος να το διατυμπανίσουν ότι πήγαν εκεί όπως τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Και εγώ το θεωρώ μεγάλη αγένεια. Ευτυχώς στην παρέα μου, δεν το έχουμε αυτό,δηλαδή δεν θα είμαστε όλη την ώρα με το κινητό στο χέρι. Μπορεί να μπούμε να δείξουμε κάτι ο ένας στον άλλον για παράδειγμα,αλλά για λίγο και αυτό θα είναι αφορμή για να συζητήσουμε (για παράδειγμα,μπορεί κάποιος να θέλει να μας δείξει μια φωτογραφία που ανέβασε στο φβ και δεν την έχει εύκαιρη στο κινητό του,κτλ). Ούτε πολλά check-in κάνουμε,ούτε βγάζουμε φωτογραφίες μόνο και μόνο για να τις ανεβάσουμε κάπου. Είχα διαβάσει κάπου κάτι που μου έκανε εντύπωση αλλά είναι η αλήθεια: βγάζουμε φωτογραφίες για να τις ανεβάσουμε στα social media και να δείξουμε ωραίοι,κτλ και όχι για να δημιουργήσουμε αναμνήσεις.
Έχω βρεθεί όμως και σε παρέα που το μόνο που τους νοιάζει είναι να πάνε κάπου μόνο και μόνο για να κάνουν check in,να είναι στο facebook ή ενώ συζητάτε,να στέλνουν μηνύματα με άλλους. Το τελευταίο ειδικά το θεωρώ μεγάλη αγένεια. Αν ήθελες να είσαι στο facebook,γιατί δεν καθόσουν σπίτι σου; Ευτυχώς οι πολύ κοντινοί μου φίλοι δεν είναι έτσι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Αυτο νομιζω γινεται στις ηλικιες τις δικες σας, ειναι μια ταση της εποχης και το παρατηρω κι οταν βγαινω και βλεπω νεαρα ατομα απο 16 ως 25 περιπου με ενα κινητο οπως λες στο χερι. Μεγαλωνοντας, εχεις την αναγκη να επικοινωνησεις με τους φιλους σου που βγαινεις και να διασκεδασεις οποτε θα σας φυγει. Ασε που οταν ειναι περιορισμενος και ο χρονος εξοδου σας, σιγουρα δε θα εχετε μυαλο για το κινητο αλλα πως να περασετε περισσοτερη ωρα συζητωντας και διασκεδαζοντας με την παρεα σας.

Εγω νεοτερη, οχι μονο εγω αλλα και οι συνομιληκες φιλες μου, ειχα κολλημα με τις φωτογραφιες. Οπου πηγαινα ημουν με μια φωτογραφικη στο χερι. Οχι τοσο στον καφε, αλλα βολτες που τις εκανα συνεχεια. Τωρα την ψηφιακη μου την βγαζω οταν δω κατι πραγματικα πολυ ωραιο. Προτιμω πια να ρεμβασω το τοπιο και να ευχαριστηθω την στιγμη. Και μερικες φωτος λιγοτερες δε με απασχολουν, αρκει να απολαυσω τις στιγμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω θέμα με το να κοιτάει κάποιος το κινητό του που και που όταν είναι έξω με παρέα. Και γω μπορεί να το έχω κάνει όχι με το ίντερνετ αλλά ίσως να στέλνω μηνήματα ξέρω γω. Αλλά το να είνα κάποιος καρφωμένος ΌΛΗ την ώρα στο κινητό και να μη πιάνει τι γίνεται γύρω του το θεωρώ αγένεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Εμενα μου εχει τυχει το καλοκαιρι να δω οικογενειες στην παραλια προσηλωμενες στις ταμπλετες τους χωρις να επικοινωνουν καν.
Δυστυχως η τεχνολογια μας κανει και απομονονωμαστε σιγα σιγα.Στο τελος θα καθομαστε διπλα διπλα και θα επικοινωνουμε με μηνυματα αντι να μιλαμε..
Οσο για τις καφετεριες και γω το χω παρατηρησει αυτο και δεν μου αρεσει καθολου.Βλεπεις ολοκληρες παρεες να μην συζητανε μεταξυ τους,αλλα να ειναι πανω απο τα κινητα τους...Ποιο το νοημα να βγανουν εξω τοτε;Για ενα πολυποθητο check-in γινονται ολα;
Παντως υπαρχουν και μερη που επιτηδες δεν εχουν wi-fi για να μιλανε οι παρεες μεταξυ τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Μα ειναι δυνατον; Πειτε μου εναν λογο που ειναι απαραιτητο το ταμπλετ ή το κινητο στην παραλια, υποτιθεται πως πας για να ξεχαστεις και να απολαυσεις την ηλιολουστη μερα, οχι για να στελενεις μηνυματα απο την παραλια, νταξει να υπαρχει ενα οριο και καποια λογικη σε ολο αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Mου δίνει ο διάολος κάθε φορά που βγαίνουμε έξω γιατί με το που καθόμαστε στο τραπέζι τσουπ! βγάζουν και οι τρεις το κινητό έξω. Τον κωδικό του wifi τον έχουν ήδη αποθηκευμένο οπότε μέσα σε 2 λεπτά έχουν προλάβει να απορροφηθούν τόσο πολύ που ξεχνάνε να ανοιγοκλείσουν τα μάτια τους. Έρχονται τα φαγιά και οι μπύρες, τρώμε (με το κινητο πάντα ανοιχτό στην σελίδα του φβ ε). Πάαααω να ανοίξω κουβέντα αλλά που! μόνη μου μιλάω, μόνη μου μ'ακούω. Και όοοταν αξιωθούν να μιλήσουν θα αρχίζουν να σχολιάζουν για το τι έγινε στο φβ και για άτομα που δεν ξέρω ΚΑΝ αλλά ούτε κι έκεινες ξέρουν βέβαια απλά κάπου τα είδαν ταγκαρισμένα σε ένα στάτους της γειτόνισσας. Δηλαδή WTF?! Χέστηκα και για τα σχόλια στο φβ και για τον κάθε άγνωστο που δεν τον ξέρει ούτε η μάνα του. Μπορούμε απλά να κουβεντιάσουμε για πράγματα απλά και καθημερινά όπως π.χ πως στα κομμάτια πέρασε η μέρα μας;;;; ΌΧΙ. μήπως να πούμε καμιά μαλακία να γελάσουμε;;; ΌΧΙ. να μιλήσουμε για το μέλλον, τα σχέδια μας;; ΌΧΙ. Τα πάντα πρέπει να κοινούνται γύρω από το φμπ. Και φυσικά όπως έχετε καταλάβει ΔΕΝ έχω φβ και ΟΎΤΕ θέλω. Γιατί πρέπει να νιώθω τόσο άβολα κάθε φορά που βγαίνουμε έξω;

Φεύγουμε μετά από εκεί και πάμε σε καφετέρια. Ουυυ ειδικά εκεί είναι η καλύτερη τους. Χαμηλωμένα φώτα, μουσικούλα, φασαρία..ότι πρέπει για να πιάσουν το κινητό. Και να κάθομαι σαν το μαλάκα μη έχοντας τι να κάνω. Αν είναι έτσι ρε παιδιά να ρίξω κι εγώ κανάν υπνάκο που είναι ωραίοι οι καναπέδες. ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ ΡΕ;;;; Κάθε φορά μου ρχετε να πάρω τα κινητά τους και να τα εκτοξεύσω όπου βρω.

Και τυχαίνει και καμιά φορά να με παίρνει τηλ το φιλαράκι μου από το Αγρίνιο και σηκώνομαι να βγω έξω να μιλήσω και όταν γυρίσω να έχουν κάτι μούτρα μέχρι το πάτωμα γιατί λέει μιλούσα σε εκείνον και όχι στην παρέα μου. ΗELLO??? μήπως, λέω ΜΉΠΩΣ έχω ξελαρυγγιαστεί να σας μιλάω και να με αγνοείτε;;

Θέλω να πω..είναι καλά παιδιά αλλά όλη αυτή η φάση με τα κινητά και ιδίως το ρημαδιασμένο το φβ με έχουν χαλάσει πολύ φέτος. Εγώ αλλιώς τα σχεδίαζα. Να βγαίναμε έξω, να τρώγαμε και μετά να κάναμε και μια βολτούλα στην πόλη που είναι πολύ όμορφη το βράδυ..να καθόμασταν στην παραλία χαζεύοντας τα αστέρια με μια μπυρίτσα στο χέρι ,να λέγαμε τις βλακείες μας, να γελούσαμε φωναχτά, να ζούσαμε πραγματικά ρε γαμώτο. Να ζούσαμε έντονα. Αλλά όοοοχι. Δεν το κουνάμε από το μαγαζί γιατί για να κάνουμε την βόλτα πρέπει να περάσουμε από την μισή πόλη και φοβόμαστε μην συναντήσουμε την μια και την άλλη και φυσικά διότι έξω δεν πιάνει το wifi.

Επίσης ίδιο σκηνικό και στο φροντηστήριο(!). Κάνουμε 10λεπτο διάλειμμα όταν εχουμε δίωρο και αμέσως να βγάλουν το κινητό. WHY JUST WHY. Και να είμαστε τρία άτομα και να κάθομαι στη μέση και να νιώθω πιο ατιαίριαστη από ποτέ. ΚΑΙ στο σχολείο το ίδιο. Να ποστάρουν σέλφις και στάτους και να μην ξεκολλάνε. Ε, όταν είδα να επαναλαμβάνεται αυτό το πράγμα άρχισα κι εγώ να κουβαλάω το λογοτεχνικό μου. Και εκεί να δείτε φάση που με κοιτάνε με ύφος και κάτι γουρλωμένα μάτια. Μωρ' δεν πα να λένε. Εμένα τα βιβλία είναι η μισή ζωή μου, όχι το κινητό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Πριν κάποιες μέρες είχα πάει σινεμά. Μια κοπέλα της παρέας (20+), στη διάρκεια του έργου άνοιγε περιοδικά το κινητό της και κοίταζε το fb. Μάλιστα κάποια στιγμή, επειδή δεν έπιανε πολύ καλά, βγήκε έξω από την αίθουσα. Έλεος;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Μα ειναι δυνατον; Πειτε μου εναν λογο που ειναι απαραιτητο το ταμπλετ ή το κινητο στην παραλια, υποτιθεται πως πας για να ξεχαστεις και να απολαυσεις την ηλιολουστη μερα, οχι για να στελενεις μηνυματα απο την παραλια, νταξει να υπαρχει ενα οριο και καποια λογικη σε ολο αυτο.

Ενταξει μωρε ας μην ειμαστε υπερβολικοι..
Κι εγω ειχα παει για καφε σημερα κ ημουν μιση ωρα στο κιν προσπαθωντας να βρω ψαροταβερνα για αυριο με διαθεσιμα τραπεζια. Ετυχε κ το κανα στον καφε αφου στο σπιτι θα ειχα αλλες δουλειες. Εσεις τωρα αν με βλεπατε, δε θα με κραζατε;
Η υπερβολη κανει κακο, αυτο να λεμε καλυτερα! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Ενταξει μωρε ας μην ειμαστε υπερβολικοι..
Κι εγω ειχα παει για καφε σημερα κ ημουν μιση ωρα στο κιν προσπαθωντας να βρω ψαροταβερνα για αυριο με διαθεσιμα τραπεζια. Ετυχε κ το κανα στον καφε αφου στο σπιτι θα ειχα αλλες δουλειες. Εσεις τωρα αν με βλεπατε, δε θα με κραζατε;
Η υπερβολη κανει κακο, αυτο να λεμε καλυτερα! ;)
Έχει διαφορά. Άλλο να ψάξεις κάτι μια φορά, κι άλλο να είσαι μόνιμα κολλημένος σε κάτι. Το ένα είναι εξάρτηση, το άλλο όχι.
Αν σε έβλεπα όχι, δεν θα σε έκραζα. Όπως δεν κρίνω τον οποιονδήποτε που βλέπω με κινητό σε ταβέρνα/καφετέρια. Δεν με ενδιαφέρει τι κάνουν οι άλλες παρέες, με νοιάζει για την δικιά μου παρέα και την επικοινωνία που εχω μαζί της. Επίσης αν ήξερα ότι η φίλη μου έψαχνε κάτι συγκεκριμένο που την αφορούσε άμεσα δεν θα με απασχολούσε και δεν θα με πείραζε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Ενταξει μωρε ας μην ειμαστε υπερβολικοι..
Κι εγω ειχα παει για καφε σημερα κ ημουν μιση ωρα στο κιν προσπαθωντας να βρω ψαροταβερνα για αυριο με διαθεσιμα τραπεζια. Ετυχε κ το κανα στον καφε αφου στο σπιτι θα ειχα αλλες δουλειες. Εσεις τωρα αν με βλεπατε, δε θα με κραζατε;
Η υπερβολη κανει κακο, αυτο να λεμε καλυτερα! ;)

Απλά έτυχε να το κάνεις φαντάζομαι δεν είναι κάτι που κάθε φορά που πας για καφέ θα είσαι με το κινητό στο χέρι, και εγώ μίλησα για περιπτώσεις που κάνε με τα κινητά στην παραλία, δεν ξέρω για σένα πάντως εμένα μου φαίνεται εντελώς περιττό το να κουβαλάει κανείς μαζί του στην παραλία κινητό. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.


Κάποτε η αείμνηστη Μελίνα (Μερκούρη), είχε πει την ατάκα "Δεν υπάρχει λόγος να βγει κανείς έξω τα βράδια,
αν δεν φλερτάρει". Πολύ φοβάμαι οτι πλέον κρατάμε μόνο το πρώτο μέρος αυτής της πρότασης/αφορισμού και συμπληρώνουμε"...αν δεν έχει μαζί το tablet-κινητό του να μπαίνει σε facebook, twitter, instagram κλπ "
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Και εγω θεωρώ ότι δεν είναι σωστό αυτό με το κινητό αλλά αν δε μ 'αρέσει η παρέα το κάνω .Είναι τρομερή αγένεια προσπαθώ να το ελατώσω αλλά μου βγαίνει ασυναίσθητα αν δεν περνάω καλά .
Ντάξει όταν βγω έξω με τν παρέα μου θα τους αφήσω αυτους που μιλάω στο τηλ ή θα απαντάω καθε μισαωράκι ξερωγω .
Στα φωτό και στα check in είμαι ουδέτερη.Σπάνια παίρνω πρωτοβουλία :p Αλλά αν με κανουν δεν έχω πρόβλημα.
Είχα παρατηρήσει ότι με μια συμμαθητρια μου όποτε βγαιναμε σπαταλούσε τη μιση ώρα στο τι να γράψει στο check in.Ε προφανώς με τη συγκεκριμένη δεν υπηρχε επικοινωνία.
Όταν περνάς πραγματικά καλά δε το σκέφτεσαι καν. Δεν έχω την ανάγκη να μαθαίνει όλος ο κόσμος πάντα τι κάνω κ πόσο καλά περνάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top