Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,180 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

19χρονος Δημήτρης Πατμανίδης, δράστης και αυτόχειρας

tinymouse!

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tinymouse!
H tinymouse! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H tinymouse! έγραψε στις 08:55, 13-04-09:

πηγή: http://www.alphatv.gr/index.asp?a_id=91&news_id=35994

Αποφασισμένος να σκοτώσει όποιον βρει μπροστά του, φέρεται ότι ήταν ο 19χρονος Δημήτρης Πατμανίδης, που εισέβαλε το πρωί της Παρασκευής στη σχολή μαθητείας του ΟΑΕΔ στο Ρέντη, πυροβόλησε εν ψυχρώ τρεις ανθρώπους και στη συνέχεια έβαλε τέλος στη ζωής του. Ο δράστης είχε προαναγγείλει 10 ώρες πριν το μακελειό, τι θα κάνει, πότε θα το κάνει και για ποιο λόγο. «Θα πεθάνετε όλοι» έγραψε στην προσωπική του σελίδα στο internet και ορκίστηκε εκδίκηση, για την απόρριψη που δέχθηκε από μία γυναίκα.
Ο υπεύθυνος του κυλικείου της σχολής και αυτός μάρτυρας περιγράφοντας τα γεγονότα είπε, ότι ο δράστης ανέβαινε τις σκάλες πηγαίνοντας προς τις αίθουσες και εκεί συνάντησε το πρώτο του θύμα, έναν 18χρονο μαθητή, τον οποίο πυροβόλησε, γύρισε και κατέβηκε τρέχοντας τις σκάλες. Σε φωτογραφίες στη σελίδα του στο internet διακρίνεται με όπλα στα χέρια, να είναι έτοιμος για όλα. Με το όπλο στο χέρι σημαδεύει, ενώ το ύφος του δείχνει σαν να είναι στο δικό του κόσμο. Ακόμα και τα μαύρα ρούχα που είναι κομμάτι του εξοπλισμού του παίρνουν θέση δίπλα στα όπλα, τις σφαίρες και το μαχαίρι που ετοιμάζει να βάλει στην τσάντα του σχολείου.
Δέκα ώρες πριν το μακελειό ο 19χρονος αποκάλυπτε μέσα από την ιστοσελίδα του, τι θα γινόταν στις 08:30 το πρωί της 10ης Απριλίου στον ΟΑΕΔ στο Ρέντη. Όπως γράφει «φτύνω κατάμουτρα στην "αξιοπρέπεια" και την "τιμή" σας και σε ό,τι έχετε ιερό. Οποιοσδήποτε βρεθεί μπροστά μου το πρωί της 10ης Απριλίου του 2009 γίνεται άμεσα στόχος. Δεν θα υπάρξει καμία διάκριση στην ηλικία, το φύλλο ή την καταγωγή εκείνων που θα δολοφονήσω. Για εμένα είστε όλοι σκουπίδια». Ο ίδιος αποκαλύπτει και το λόγο για όλα αυτά, αναφέροντας ότι «μέχρι στιγμής δεν έχω γνωρίσει τίποτε άλλο, παρά την απόρριψη. Έχω γνωρίσει μόνο ένα άτομο, που αξίζει σαν άνθρωπος και με την οποία νόμιζα πως είχα ερωτευτεί. Νοιώθω πολύ άσχημα που με απέρριψε και ελπίζω πως με ό,τι κάνω την Παρασκευή, θα αλλάξει γνώμη για μένα».
Το οργισμένο αυτό γράμμα δείχνει τι αισθανόταν. Αυτό το παιδί που δεν μιλούσε σε κανέναν και που γύριζε την πλάτη σε όσους του μιλούσαν, άρχισε να πυροβολεί στα τυφλά. Σύμφωνα με συμμαθητές του, ο 19χρονος ήταν μοναχικό άτομο και ακόμη και εκείνοι που τον πλησίαζαν, τους γυρνούσε την πλάτη και τους έβριζε. Στο σημείωμα που άφησε δίπλα του λίγο πριν αυτοπυροβοληθεί, ομολογεί ότι η ζωή για αυτόν δεν έχει καμιά αξία. Θύμα του μπερδεμένου του μυαλού και ο ίδιος του ο εαυτός. Χαρακτηριστικά αναφέρει: «Είμαι εγωιστής… Θέλω να βάλω ένα τέλος στη ζωή μου. Θα πάρω μαζί μου, όποιον επιχειρήσει να με σταματήσει. Θα σας στερήσω ό,τι πιο πολύτιμο έχετε. Είμαι απογοητευμένος από όλους. Δεν έχω κανένα σεβασμό ούτε για την δική σας τη ζωή, ούτε για την δική μου».
Τώρα η Αστυνομία ερευνά, που βρήκε τα όπλα ο 19χρονος, αν είχε δείξει και άλλα δείγματα παραβατικής συμπεριφοράς, ποιοι γνώριζαν ότι είχε τέτοιου είδους προβλήματα και γιατί δεν πήραν μέτρα. Στη γειτονιά του δράστη όλοι κάνουν λόγο για ένα καλό παιδί μιας ήσυχης οικογένειας, που δεν έδινε δικαίωμα. Ήταν παιδί μιας οικογένειας μεροκαματιάρηδων, που ήρθαν στην Ελλάδα πριν απο λίγα χρόνια από το Καζακστάν. Η ζωή ήταν δύσκολη και αυτό κόστισε ιδιαίτερα στον Δημήτρη. «Μέχρι στιγμής δεν έχω εισπράξει τίποτα άλλο, παρά την απόρριψη και την ύβρη των γύρω μου», γράφει σε ένα απονενοημένο διάβημα πριν πάρει το όπλο στα χέρια του.

Τί έχετε να πείτε;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Daskalenko7 (Δημήτρης)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Daskalenko7
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 590 μηνύματα.

O Daskalenko7 . έγραψε στις 09:47, 13-04-09:

Τς Τς ...
Αυτα γινονταν στην Αμερικη , οχι εδω...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη qwertyuiop
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,509 μηνύματα.

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 10:22, 13-04-09:

Και στο Καζακστάν απ' ότι φαίνεται.

Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Krou
H Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,293 μηνύματα.

H Krou έγραψε στις 11:25, 13-04-09:

ομογενης ηταν btw.
να που εγιναν και σε μας τετοια περιστατικα οπως εχει γινει και αλλου (και οχι μονο αμερικη).
Παντως δεν ειναι δυνατον να μην ειχε προσεξει κανεις τιποτα... εννοω απο τους καθηγητες, θα επρεπε να πουν σε καποιο ψυχολογο του ΟΑΕΔ κατι... διαβαζα χτες σε ενα αρθρο για την κατασταση στα σχολεια του ΟΑΕΔ κ ειναι ασχημη κατασταση, δεν υπαρχει επικοινωνια μεταξυ καθηγητων-μαθητων :/

Παράθεση

Daskalenko7 (Δημήτρης)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 590 μηνύματα.

O Daskalenko7 . έγραψε στις 11:27, 13-04-09:

Και στην Γερμανια τωρα που το λες ειχε γινει ακτι αντιστοιχο φετος...
-----------------------------------------
Αρχική Δημοσίευση από qwertyuiop2
Και στο Καζακστάν απ' ότι φαίνεται.
Ο Μπορατ δεν ειναι δολοφονος!

Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou έγραψε στις 12:04, 13-04-09:

Το χρονικό των θανατηφόρων περιστατικών βίας σε σχολεία

Παράθεση

ξαροπ (Ιάσων)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ξαροπ
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,472 μηνύματα.

O ξαροπ έγραψε στις 12:16, 13-04-09:

"Δεν έχω γνωρίσει τίποτε άλλο παρά την απόρριψη", και παρακάτω λέει πως ο ίδιος απέφευγε όλους όσους προσπαθούσαν να του μιλήσουν και τους απέρριπτε βρίζοντάς τους. Και μετά, με αφορμή την απόρριψή του από μια γυναίκα, θεωρεί σκόπιμο όχι μόνο να πάρει τη δική του ζωή, αλλά και άλλων, επειδή μας θεωρεί όλους "σκουπίδια".

Θα περίμενε κανείς ωριμότητα από έναν 19χρονο...τι να πω...μακριά απ' τη χώρα μας τέτοια περιστατικά......

Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou έγραψε στις 12:18, 13-04-09:

Δεν ειναι θεμα ωριμοτητας, το ατομο προφανως και ειχε καποια ψυχολογικα προβληματα, δεν ηταν απλως "ανωριμο"...

Παράθεση

Bloody Μaria^^ (Mαρία ρε)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bloody Μaria^^
H Mαρία ρε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται σκληρά εργαζόμενη μαθήτρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 199 μηνύματα.

H Bloody Μaria^^ έγραψε στις 13:43, 13-04-09:

Πάντως εγώ περίμενα πως αυτό το γεγονός όταν συνέβαινε στην Ελλάδα...Θα συνέβαινε την Κρήτη......

Ελπίζω να καταλαβαίνετε γιατί...
Αρχική Δημοσίευση από ξαροπ
"Δεν έχω γνωρίσει τίποτε άλλο παρά την απόρριψη", και παρακάτω λέει πως ο ίδιος απέφευγε όλους όσους προσπαθούσαν να του μιλήσουν και τους απέρριπτε βρίζοντάς τους. Και μετά, με αφορμή την απόρριψή του από μια γυναίκα, θεωρεί σκόπιμο όχι μόνο να πάρει τη δική του ζωή, αλλά και άλλων, επειδή μας θεωρεί όλους "σκουπίδια".

Θα περίμενε κανείς ωριμότητα από έναν 19χρονο...τι να πω...μακριά απ' τη χώρα μας τέτοια περιστατικά......

Καμία σχέση δεν έχει η ωριμότητα με αυτό...

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv
Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 8,078 μηνύματα.

O miv έγραψε στις 13:54, 13-04-09:

Είχε ψυχολογικά προβλήματα και άσχημα βιώματα απ'τη χώρα καταγωγής του. Η φιλολογία και η παραφιλολογία για την "εγκληματικότητα" και την "παραβατικότητα των νέων" δεν έχει κανένα λόγο να πιάνεται από αυτό το γεγονός και δεν το λέω για σας, για τα κανάλια το λέω.

Παράθεση

Eftychialou

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Eftychialou
H Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 309 μηνύματα.

H Eftychialou έγραψε στις 14:00, 13-04-09:

Εγώ πιστεύω οτι όλα αυτά προέρχονταν από την παιδική του ηλικία γιατί ένα άτομο 19 χρονών έχει σχεδόν ξεπεράσει την εφηβεία άρα του είχαν μείνει στίγματα δεν ένιωθε την αποδοχή από κανέναν και μάλιστα όταν είχε τέτοια δείγματα από κάποιους τα απέρριπτε. Οι γονείς του? δεν άκουσα κάτι σχετικό γι αυτούς. Υπήρχαν για να τον βοηθήσουν?

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv
Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 8,078 μηνύματα.

O miv έγραψε στις 14:14, 13-04-09:

Ελληνοπόντιος απ'την Αμπχαζία ήτανε, οι γονείς του, απλώς, είχαν κάνει χρόνια στο Καζακσταν ως μέρος της επιχείρησης γενοκτονίας και διωγμού των Ελλήνων υπό τον Στάλιν.

Παράθεση

johnakos21

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη johnakos21
Ο johnakos21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O johnakos21 έγραψε στις 14:25, 13-04-09:

δεν το πιστευω αυτο που πηγε και εκανε καλα τοσο μυαλο ειχε δεν σκεφτηκε τη μανα τ παιδιου που πεθανε δεν εχω λογια να το περιγραψω

Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Φιλιον_Τερας
Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 14:29, 13-04-09:

το παιδι δε πεθανε ρε παιδια. εχει διαφυγει τον κινδυνο και παει καλυτερα.

Παράθεση

Kotatsuneko

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kotatsuneko
H Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο/Χαμαιλέων . Έχει γράψει 1,319 μηνύματα.

H Kotatsuneko έγραψε στις 18:45, 13-04-09:

Ο τύπος δεν πήγαινε καλά..
Αν και μια πλευρά μου πιστεύει ότι ήθελε να μιμηθεί όλους εκείνους που είχαν παρόμοια ζημιά σε σχολεία. Τρελάρας από όλες τις απόψεις.....

Παράθεση

Crookshanks

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Crookshanks
Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

O Crookshanks έγραψε στις 19:19, 13-04-09:

μέχρι στιγμής δεν έχω γνωρίσει τίποτε άλλο, παρά την απόρριψη
Σ' αυτό μόνο θα σταθώ.

Το να απορρίπτουμε μέλη της κοινωνίας έχει αυτά τα αποτελέσματα. Όχι από μόνο του, όμως. Νομίζω πως ξεκινά από την οικογένεια. Αν μέσα στην οικογένεια βίωσε την αδιαφορία, είναι λογικό να συμπεριφέρεται αδιάφορα προς τους άλλους.

Παράθεση

razorbladeDream

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη razorbladeDream
H razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 988 μηνύματα.

H razorbladeDream έγραψε στις 19:52, 13-04-09:

Αυτα συμβαινουν οταν μια ολοκληρη κοινωνια "νοσει"..Αυτα ξεκινουν απο εμας τους ιδιους,απο την καθημερινοτητα μας.Ποσα παιδια νιωθουν νομιζετε την απορριψη?Ποσα παιδια περιθωριοποιούνται απο εμας τους "εξυπνακηδες" ποσες κλικες υπαρχουν σε πανεπιστημια και σχολεια?Ποσοι ανθρωποι ειναι μονοι και ξεχασμενοι στο ελεος?Εχετε αναρρωτηθει ποτε?Εχετε σκεφτει ποτε την ωρα που εσεις γκρινιαζεται για το τι ρουχα θα βαλετε και που θα πατε βολτα καποιοι ανθρωποι ειναι κοινωνικα αποκλεισμενοι και δεν εχουν στον ηλιο μοιρα?Ποσοι νιωθουν αθλια?Που οχι απλα τους περιθωριοποιουν αλλα και τους επιτειθενται τοσο σωμαικα οσο και ψυχολογικα,η ψυχολογικη βια ειναι η χειροτερη ολων.Ποσα θα χει τραβιξει αυτο το παιδι,ποσα θα κουβαλουσε μεσα του κανεις δεν σκεφτηκε αυτο που τους ενοιαξε ηταν αν ειχε συνεργους,κανεις δεν ειπε,τι οδηγηδε αυτο το παιδι σε αυτο...ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΑΙΔΟΥΡΙΑ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΙ(ή μαλλον τζαμπα βριζω τα γαιδουρια,αυτα πιο πολυ δουλεια κανουν απο εμας πιο πολλα συναισθηματα εχουν..)ΕΛΕΙΝΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΤΡΙΣΑΘΛΙΟΙ..Μας εχουν καταστησει όλους τρελους,μα πως να μην γινεις τρελος οταν απο μικρο παιδι σε εχουν πανω απο ενα βιβλιο,οταν ολοι την ημερα εισαι σχολειο σπιτι φροντιστηριο,οταν στο σχολειο το μονο που μαθαινεις ειναι καποιυς τυπους μαθηματικους και 5 ιστορικες ημερομηνιες,ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΙΔΕΙΑ ΑΛΛΑ ΜΑΛΑΚΙΑ..Ενα εχω να πω,πρεπει να ντρεπομαστε που θελουμε να αποκαλουμαστε ανθρωποι ειναι ντροπη για την λεξη,τα ζωα καλυτερα ειναι,πιο μυαλομενα.Δεν υπαρχουν πολλοι Ανθρωποι με Α κεφαλαιο,αμφιβαλλω αν ποτε υπηρξαν....Τα φαινομενα θα γινονται ολο και πιο πολλα αν δεν παρθουν μετρα και τα μετρα δεν ειναι οι τρελογιατροι...
Αρχική Δημοσίευση από Kotatsuneko
Ο τύπος δεν πήγαινε καλά..
Αν και μια πλευρά μου πιστεύει ότι ήθελε να μιμηθεί όλους εκείνους που είχαν παρόμοια ζημιά σε σχολεία. Τρελάρας από όλες τις απόψεις.....
Δεν ηταν τρελαρας,μαλλον τον εκαναν τρελαρα..

Παράθεση

Crookshanks

Επιφανές Μέλος

O Crookshanks έγραψε στις 20:39, 13-04-09:

Συμφωνώ μαζί σου, αλλά μέχρι ενός σημείου, νομίζω πως υπερβάλλεις κάπως. Όχι ότι αυτά που λες δεν είναι σωστά, απλώς ορισμένα σημεία (όπως ότι είμαστε τρισάθλιοι, εντάξει, είπαμε να μην έχουμε μεγάλη ιδέα για τον εαυτό μας, αλλά όχι κι έτσι) είναι κάπως παραφουσκωμένα.
Επιμένω, πάντως, πως αν η οικογένεια έχει δείξει στο παιδί αγάπη και φροντίδα από μικρή ηλικία, έχει πολύ λιγότερες πιθανότητες να εμφανίσει τέτοια συμπεριφορά.

Παράθεση

razorbladeDream

Περιβόητο Μέλος

H razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 988 μηνύματα.

H razorbladeDream έγραψε στις 20:52, 13-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Crookshanks
Συμφωνώ μαζί σου, αλλά μέχρι ενός σημείου, νομίζω πως υπερβάλλεις κάπως. Όχι ότι αυτά που λες δεν είναι σωστά, απλώς ορισμένα σημεία (όπως ότι είμαστε τρισάθλιοι, εντάξει, είπαμε να μην έχουμε μεγάλη ιδέα για τον εαυτό μας, αλλά όχι κι έτσι) είναι κάπως παραφουσκωμένα.
Επιμένω, πάντως, πως αν η οικογένεια έχει δείξει στο παιδί αγάπη και φροντίδα από μικρή ηλικία, έχει πολύ λιγότερες πιθανότητες να εμφανίσει τέτοια συμπεριφορά.
Κοιτα σιγουρα φταιει η οικογενεια αλλα οσο αγαπη και να δειξει δεν αρκει,γιατι ο ανθρωπος αποζητα και κατι παραπανω ή απλα διαφορετικό είδος αγαπης,δεν νομιζω πως δεν τον φροντιζε η οικογενεια του,αλλα οσο και να σε αγαπα η οικογενεια,δεν φτανε,δεν ειναι αρκετο ειδικα οταν λαμβανεις απο τους αλλους μια ασχημη συμπεριφορα..

Παράθεση

cheery

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cheery
H cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 993 μηνύματα.

H cheery έγραψε στις 20:57, 13-04-09:

Ακριβώς.
Υπήρχε η προδιάθεση (ψυχολογικά,ενδεχομένως προβλήματα). Στη συνέχεια η έλλειψη φροντίδας από την οικογένεια ενίσχυσε την προδιάθεση,αντί να την εξαλείψει. Τέλος η απόρριψη των γύρω του την έκαναν να εκδηλωθεί με αυτό τον τρόπο.

razorbladeDream, δεν έχεις απόλυτο άδικο σ αυτά που λες, αν όντως όμως ήταν μόνο αυτή η αιτία, τοτε όλοι όσοι έιχαν ανάλογα βιώματα θα έπαιρναν δύο όπλα και θα άρχιζαν να σκοτώνουν αβέρτα. Τέτοιου είδους φαινόμενα έχουν πολλές αιτίες, οι οποίες εφόσον συνδυαστούν έχουν αυτό το αποτέλεσμα.
Αρχική Δημοσίευση από razorbladeDream
Κοιτα σιγουρα φταιει η οικογενεια αλλα οσο αγαπη και να δειξει δεν αρκει,γιατι ο ανθρωπος αποζητα και κατι παραπανω ή απλα διαφορετικό είδος αγαπης,δεν νομιζω πως δεν τον φροντιζε η οικογενεια του,αλλα οσο και να σε αγαπα η οικογενεια,δεν φτανε,δεν ειναι αρκετο ειδικα οταν λαμβανεις απο τους αλλους μια ασχημη συμπεριφορα..
Αν δεν υπήρχε η προδιάθεση όμως, και η αδιαφορία της οικογένειας το αποτέλεσμα δεν θα ήταν το ίδιο.

Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou έγραψε στις 21:01, 13-04-09:

που ειδατε οτι η οικογενεια αδιαφορουσε; εγω δεν ειδα να το λενε αυτο πουθενα, μονο για στο σχολειο που δεν ειχε παρεες κτλ.

Παράθεση

beautiful loser (----)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη beautiful loser
Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,117 μηνύματα.

O beautiful loser έγραψε στις 21:18, 13-04-09:

Παρολες τις μισανθρωπικες τασεις που εχει η razor , συμφωνω.Ολοι μας με την συμπεριφορα μας επηρρεαζουμε ατομα και διαμορφωνουμε το οπτικο τους πεδιο.Η προσωπικη ευθυνη δεν ειναι ανεξαρτητη της συμπεριφορας και της ατμοσφαιρας που μας περιβάλλει.Φυσικα ο καθενας εχει διαφορετικη γνωμη για το που αρχιζει η ευθυνη της κοινωνιας και που βρισκεται η προσωπικη ευθυνη στο χαρτη.
Πιστευω οτι ανεξαρτητα απ το ποσο "νοσει" η κοινωνια μας , παντα υπαρχουν εγωκεντρικα ατομα που δεν βλεπω περα απ τον εαυτο τους και μεγαλοποιουν καταστασεις που περιλαμβάνουν τον εαυτο τους και οδηγουνται σε ακρα

Παράθεση

Daskalenko7 (Δημήτρης)

Πολύ δραστήριο μέλος

O Daskalenko7 . έγραψε στις 21:19, 13-04-09:

Υποθετουν.

Παράθεση

alkmini (Αλκμήνη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη alkmini
H Αλκμήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Πεύκα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 86 μηνύματα.

H alkmini Enter personal life <here>. έγραψε στις 21:22, 13-04-09:

Εγώ πάντως δε θα έλεγα με τίποτα το παιδί τρελάρα...Είναι απίστευτο τι μπορεί να σκεφτεί κανείς αν βρεθεί σε αδιέξοδο, και μερικές φορές με συγκεκριμένες προυποθέσεις είναι εξίσου απίστευτο το τι μπορεί να κάνει αυτός ο κάποιος. Έτσι κι αλλιώς φαίνεται από το πόσο έχουν αυξηθεί αυτά τα συμβάντα, και πολύ φοβάμαι οτι το Columbine Massacre θα επαναληφθεί πολλές φορές στο κοντινό μέλλον. Η κοινωνία σήμερα είναι άρρωστη, και δυστυχώς αυτό επιβαρύνει ορισμένα μέλη της υπερβολικά πολύ σε σημείο να τα αποβάλει απο το σύνολο...Δεν θέλει και πολύ ο άνθρωπος..

Παράθεση

cheery

Περιβόητο Μέλος

H cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 993 μηνύματα.

H cheery έγραψε στις 21:25, 13-04-09:

Σε εφημερίδα (στα νεα αν θυμαμαι καλά) είχα διαβάσει πως ο πατέρας έλειπε πολύ από το σπίτι λόγω της δουλειάς του ενω γενικότερα η οικογένεια αντιμετώπιζε πολλά οικονομικά προβλήματα.

Παράθεση

beautiful loser (----)

Περιβόητο Μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,117 μηνύματα.

O beautiful loser έγραψε στις 21:30, 13-04-09:

Μην φτασουμε στο αντιθετο ακρο ομως , μην δωσουμε συγχωροχάρτι στο καθε προβληματικο μελος επειδη η κοινωνια μαστιζεται απο προβληματα.Τρελος αλλωστε ειναι το ατομο που δεν μπορει να συντονίσει τον τροπο που αντιλαμβανεται την πραγματικοτητα με την μαζα

Παράθεση

razorbladeDream

Περιβόητο Μέλος

H razorbladeDream έγραψε στις 21:34, 13-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από aleka
Ακριβώς.
Υπήρχε η προδιάθεση (ψυχολογικά,ενδεχομένως προβλήματα). Στη συνέχεια η έλλειψη φροντίδας από την οικογένεια ενίσχυσε την προδιάθεση,αντί να την εξαλείψει. Τέλος η απόρριψη των γύρω του την έκαναν να εκδηλωθεί με αυτό τον τρόπο.

razorbladeDream, δεν έχεις απόλυτο άδικο σ αυτά που λες, αν όντως όμως ήταν μόνο αυτή η αιτία, τοτε όλοι όσοι έιχαν ανάλογα βιώματα θα έπαιρναν δύο όπλα και θα άρχιζαν να σκοτώνουν αβέρτα. Τέτοιου είδους φαινόμενα έχουν πολλές αιτίες, οι οποίες εφόσον συνδυαστούν έχουν αυτό το αποτέλεσμα.

Αν δεν υπήρχε η προδιάθεση όμως, και η αδιαφορία της οικογένειας το αποτέλεσμα δεν θα ήταν το ίδιο.
Μα εγω δεν μιλησα για προδιαθεση ή μη,σιγουρα ειχε μια προδιαθεση και καποια αλλα ψυχολογικα προβληματα αλλα αυτο δεν μειωνει το ποσοστό της ευθυνης μας,εγω απλα ειπα πως δεν ειναι απαραιτητο να φταίει η οικογενεια γιατι οσο αγαπη και να δωσει δεν αρκει,αυτο δεν συμαίνει πως δεν ειχε προδιαθεση.

Αρχική Δημοσίευση από beautiful loser
Παρολες τις μισανθρωπικες τασεις που εχει η razor , συμφωνω.Ολοι μας με την συμπεριφορα μας επηρρεαζουμε ατομα και διαμορφωνουμε το οπτικο τους πεδιο.Η προσωπικη ευθυνη δεν ειναι ανεξαρτητη της συμπεριφορας και της ατμοσφαιρας που μας περιβάλλει.Φυσικα ο καθενας εχει διαφορετικη γνωμη για το που αρχιζει η ευθυνη της κοινωνιας και που βρισκεται η προσωπικη ευθυνη στο χαρτη.
Πιστευω οτι ανεξαρτητα απ το ποσο "νοσει" η κοινωνια μας , παντα υπαρχουν εγωκεντρικα ατομα που δεν βλεπω περα απ τον εαυτο τους και μεγαλοποιουν καταστασεις που περιλαμβάνουν τον εαυτο τους και οδηγουνται σε ακρα
Δεν εχω καθολου μισανθρωπικες τασεις αυτα που βλεπω λεω,τωρα αν εμεις εχουμε καταντησει αυτο που περιεγραψα τοτε δεν ευθυνομαι μονο εγω αν αυτα ακουγονται μισανθρωπικα.Το μεγαλυτερο ποσοστο της κοινωνιας ειναι μισανθρωπικο που αδιαφορει.παντα υπηρχαν,υπαρχουν και θα υπαρχουν εγωκεντρικα ατομα,αλλα με την συνολικη μας συμπεριφορα τους οπλιζουμε το χερι.Επισης αν ηταν τοσο εγωκεντρικος δεν εδινε τελος στην ζωη του απλα θα εκανε τα παντα για να τον προσεξουν οδηγώντας τον εαυτο του σε άλλου ειδους εξτριμ συμπεριφορες.Ναι οκ ειναι "ψυχολογικα αρρωστος"αλλα ρε παιδι μου οκ,μην τον σπρωχνεις στον γκρεμο..

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 21:44, 13-04-09:

Αν αναφέρεσαι γενικά στην κοινωνία τότε σύμφωνοι, αλλά αν αναφέρεσαι στη μικροκοινωνία που ζούσε τα τελευταία χρόνια, δε νομίζω ότι αυτή μπορεί να κάνει (ή ακόμη και να γνωρίζει) πολλά για το βιώματα έχει ο καθένας απ'τον πόλεμο και το οικογενειακό του παρελθόν. Κατά κύριο λόγο, βέβαια, η οικογένεια ευθύνεται, η οποία βέβαια ήταν και η ίδια θύμα των συνθηκών, δεν ξέρω καν για την οικογένεια, δεν έχει ακουστεί τίποτα. Από την άλλη, βέβαια, είναι και στον άνθρωπο. Άλλοι ξεπερνούν εύκολα τις καταστάσεις, άλλοι φτάνουν μέχρι τέτοιου σημείου. Αυτό δεν είναι εύκολο να το ελέγξει κάποιος εξωγενώς. 19 ετών έχει την αποκλειστική ευθύνη των πράξεών του, αλλά έχει αξία, νομίζω, να διερευνηθεί ολόκληρη η πορεία που δημιούργησε το κίνητρο. Η κοινωνία είναι σκληρή και, γνώμη μου, ο καθένας είναι υποχρεωμένος να μάθει, μόνος του ή απ'την οικογένεια, να προσαρμόζεται. Ακούγεται (και είναι) ουτοπικό να λέμε ότι η κοινωνία πρέπει να προσέχει τη συμπεριφορά της. Το άτομο μάλλον πρέπει να μάθει, όπου πρέπει, να την αντιπαρέρχεται κι αυτό εξαρτάται από το ίδιο και το στενό του περίγυρο.

Παράθεση

razorbladeDream

Περιβόητο Μέλος

H razorbladeDream έγραψε στις 21:47, 13-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από miv
Αν αναφέρεσαι γενικά στην κοινωνία τότε σύμφωνοι, αλλά αν αναφέρεσαι στη μικροκοινωνία που ζούσε τα τελευταία χρόνια, δε νομίζω ότι αυτή μπορεί να κάνει (ή ακόμη και να γνωρίζει) πολλά για το βιώματα έχει ο καθένας απ'τον πόλεμο και το οικογενειακό του παρελθόν. Κατά κύριο λόγο, βέβαια, η οικογένεια ευθύνεται, η οποία βέβαια ήταν και η ίδια θύμα των συνθηκών, δεν ξέρω καν για την οικογένεια, δεν έχει ακουστεί τίποτα. Από την άλλη, βέβαια, είναι και στον άνθρωπο. Άλλοι ξεπερνούν εύκολα τις καταστάσεις, άλλοι φτάνουν μέχρι τέτοιου σημείου. Αυτό δεν είναι εύκολο να το ελέγξει κάποιος εξωγενώς. 19 ετών έχει την αποκλειστική ευθύνη των πράξεών του, αλλά έχει αξία, νομίζω, να διερευνηθεί ολόκληρη η πορεία που δημιούργησε το κίνητρο. Η κοινωνία είναι σκληρή και, γνώμη μου, ο καθένας είναι υποχρεωμένος να μάθει, μόνος του ή απ'την οικογένεια, να προσαρμόζεται. Ακούγεται (και είναι) ουτοπικό να λέμε ότι η κοινωνία πρέπει να προσέχει τη συμπεριφορά της. Το άτομο μάλλον πρέπει να μάθει, όπου πρέπει, να την αντιπαρέρχεται κι αυτό εξαρτάται από το ίδιο και το στενό του περίγυρο.
Μα ατομα απαρτιζουν μια κοινωνια,αν αυτο το κανει καθε ατομο τοτε σιγουρα θα αλλαξει και η συμπεριφορα της κοινωνιας...

Παράθεση

beautiful loser (----)

Περιβόητο Μέλος

O beautiful loser έγραψε στις 21:49, 13-04-09:

Συμφωνω με το σχολιο σου για τον οπλισμο.
Ο εγωκεντρικος εχει το εγω του ως τον κοσμο του , οποτε οτι συμβαινει εκει εχει μεγαλυτερη δυναμη πρόσκρουσης δεν ειναι σαν τον ανθρωπο που τον διεπει ο εγωτισμος ,που εχει εξυψωσει τον εαυτο του και τον βλαπτει δυσκολοτερα.Το μεγαλυτερο ποσοστο που λες δεν ειναι μισανθρωποι απλα αδιαφορουνε ,βαφτησε αμα θες αυτην ελλειψη ενδιαφεροντος για τον συνανθρωπο απορροια του να ειναι εαυτουληδες αλλα οχι μισος.
Ο λογος που εκανα την μισανθρωπικη παρατηση μου , ητανε διοτι καθε φορα που βλεπω ενα ποστ σου καταριεσαι την ανθρωποτητα και την ονομαζεις χειροτερη ολων , συμπτωση?

Παράθεση

razorbladeDream

Περιβόητο Μέλος

H razorbladeDream έγραψε στις 21:57, 13-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από beautiful loser
Συμφωνω με το σχολιο σου για τον οπλισμο.
Ο εγωκεντρικος εχει το εγω του ως τον κοσμο του , οποτε οτι συμβαινει εκει εχει μεγαλυτερη δυναμη πρόσκρουσης δεν ειναι σαν τον ανθρωπο που τον διεπει ο εγωτισμος ,που εχει εξυψωσει τον εαυτο του και τον βλαπτει δυσκολοτερα.Το μεγαλυτερο ποσοστο που λες δεν ειναι μισανθρωποι απλα αδιαφορουνε ,βαφτησε αμα θες αυτην ελλειψη ενδιαφεροντος για τον συνανθρωπο απορροια του να ειναι εαυτουληδες αλλα οχι μισος.
Ο λογος που εκανα την μισανθρωπικη παρατηση μου , ητανε διοτι καθε φορα που βλεπω ενα ποστ σου καταριεσαι την ανθρωποτητα και την ονομαζεις χειροτερη ολων , συμπτωση?
Μα αυτο πιστευω,ειναι χειροτερη ολων οχι η ανθρωποτητα γενικα και αοριστα αλλαοι συμπεριφορα των περισσοτερων,εχουμε χασει 9αποψη μου)το νοημα της λεξης ανθρωπος και ανθρωπισμος,εχουμε απομακρυνθει απο αυτον οι περισσοτεροι δεν μιλω για ολους και αυτο το βλεπω να συμβαινει καθημερινα σε πολλους τομεις της ζωης.Τωρα αν εσυ ονομαζεις την παρατηρηση μου-απογοητευση για αυτο που βλεπω,μισανθρωπισμος τοτε τι να πω οκ...δεν φθονω τους ανθρωπους απλα δεν μ αρεσει ο τροπος που συμπεριφερονται καποιοι.Και που δυστυχως αυτοι οι καποιοι αποτελουν την πλειοψηφια..

Παράθεση

cheery

Περιβόητο Μέλος

H cheery έγραψε στις 21:58, 13-04-09:

Μα εγω δεν μιλησα για προδιαθεση ή μη,σιγουρα ειχε μια προδιαθεση και καποια αλλα ψυχολογικα προβληματα αλλα αυτο δεν μειωνει το ποσοστό της ευθυνης μας,εγω απλα ειπα πως δεν ειναι απαραιτητο να φταίει η οικογενεια γιατι οσο αγαπη και να δωσει δεν αρκει,αυτο δεν συμαίνει πως δεν ειχε προδιαθεση.
Σε τέτοιες περιπτώσεις είναι και η προδιάθεση και η κοινωνια και η οικογένεια και ανάλογα περιστατικά που είδε/άκουσε και ποιος ξέρει τι άλλο. Αν κάτι,έστω ένα, από όλα αυτά ήταν διαφορετικό σίγουρα δεν θα είχαμε αυτό το αποτέλεσμα. Μπορεί να ήταν χειρότερο, μπορεί και καλύτερο.
Δε σε προβληματίζει πως δεν μίλησε για την οικογένεια του καθόλου παρα μόνο μια ουσιαστικά ξένη κοπέλα-τη μοναδική που νόμιζε πως άξιζε?
Αυτό και μόνο μαρτυρά μια νοσηρή κατάσταση.

Γενικότερα η επιρροή από την οικογένεια είναι πολύ πιο ισχυρή απ'όσο φαντάζεσαι. Δύο άτομα, με τα ίδια ψυχολογικά, που ζουν στην ίδια κοινωνία γιατί διαφέρουν? Γιατί ο ένας πιάνει το όπλο και ο άλλλος όχι? Εκεί για μένα μπαίνει η φροντίδα των γονέων

Παράθεση

razorbladeDream

Περιβόητο Μέλος

H razorbladeDream έγραψε στις 22:01, 13-04-09:

Σε τέτοιες περιπτώσεις είναι και η προδιάθεση και η κοινωνια και η οικογένεια και ανάλογα περιστατικά που είδε/άκουσε και ποιος ξέρει τι άλλο. Αν κάτι,έστω ένα, από όλα αυτά ήταν διαφορετικό σίγουρα δεν θα είχαμε αυτό το αποτέλεσμα. Μπορεί να ήταν χειρότερο, μπορεί και καλύτερο.
Δε σε προβληματίζει πως δεν μίλησε για την οικογένεια του καθόλου παρα μόνο μια ουσιαστικά ξένη κοπέλα-τη μοναδική που νόμιζε πως άξιζε?
Αυτό και μόνο μαρτυρά μια νοσηρή κατάσταση.

Γενικότερα η επιρροή από την οικογένεια είναι πολύ πιο ισχυρή απ'όσο φαντάζεσαι. Δύο άτομα, με τα ίδια ψυχολογικά, που ζουν στην ίδια κοινωνία γιατί διαφέρουν? Γιατί ο ένας πιάνει το όπλο και ο άλλλος όχι? Εκεί για μένα μπαίνει η φροντίδα των γονέων
Δεν αμφισβητησα την σπουδαιοτητα της οικογενειας...απλα ειπα πως δεν ειναι η μονη αιτια...Και ειπα μαλιστα πως φυσικα και θα ειχε καποια προδιαθεση...

Παράθεση

cheery

Περιβόητο Μέλος

H cheery έγραψε στις 22:04, 13-04-09:

εγω απλα ειπα πως δεν ειναι απαραιτητο να φταίει η οικογενεια γιατι οσο αγαπη και να δωσει δεν αρκεί
Σ αυτό το σημείο ήταν η ενστασή μου. Αν είχε δώσει περισσότερη αγάπη όπως λες θα αρκούσε για να έχουμε διαφορετικό αποτέλεσμα. Κατα τ άλλα πάνω κάτω τα ίδια λέμε

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 22:07, 13-04-09:

Ναι, ωραία, εντελώς σύμφωνοι, ο καθένας, που έχει 100 διαφορετικά προβλήματα στη ζωή του, δεν θα κάτσει ν'ασχοληθεί με κάποιον που έχει άλλα τόσα. Υπάρχει κοινωνική ευθύνη αλλά δεν είναι ρεαλιστικό αυτό που λες. Περισσότερο ευθύνεται όλη η ανατροφή του παιδιού (παιδιού, τρόπος του λέγειν, άντρας ήταν) κατά την οποία δεν έμαθε να προσαρμόζεται σε αυτή την όποια κοινωνία. Δηλαδή κατά την κοινωνικοποίησή σου εσύ απαιτείς ν'αλλάξει η κοινωνία για να σε βολεύει ή προσαρμόζεσαι σ'αυτό που βρίσκεις και όσο μπορείς, το αλλάζεις; Ε, αυτό μπορεί να εκφράζεται είτε με συνειδητές στάσεις κι απόψεις περί τα κοινωνικά, όπως η πλειοψηφία των φυσιολογικών ανθρώπων, είτε με τέτοιες ανώμαλες και υπερβολικές αντικοινωνικές αντιδράσεις, όπως του δράστη/θύματος. Δε νομίζω ότι ευθύνεται η κοινωνία που δεν ανήκε ο δράστης στην πρώτη ομάδα. Εγώ κι εσύ γιατί ανήκουμε;

Παράθεση

beautiful loser (----)

Περιβόητο Μέλος

O beautiful loser έγραψε στις 22:07, 13-04-09:

Μονο που razor , δεν κανεις αθωες παρατηρησεις αλλα αγριες επιθεσεις.
Καταλαβαινω ασφαλως οτι σε αυτο δειχνει την φυση των καταστασεων που επικρατουν που σε οδηγησαν στο αντιθετο ακρο.Mπορεις να εισαι ομως λιγο πιο λεπτη ,διοτι δειχνεις μισανθρωπια αν ακομα και αν δεν σε εκφραζει
Σ αυτό το σημείο ήταν η ενστασή μου. Αν είχε δώσει περισσότερη αγάπη όπως λες θα αρκούσε για να έχουμε διαφορετικό αποτέλεσμα. Κατα τ άλλα πάνω κάτω τα ίδια λέμε
Αυτο δυστυχως δεν μπορουμε να ξερουμε ή τουλαχιστον να το δηλωσουμε με βεβαιοτητα

Παράθεση

razorbladeDream

Περιβόητο Μέλος

H razorbladeDream έγραψε στις 22:25, 13-04-09:

Ναι, ωραία, εντελώς σύμφωνοι, ο καθένας, που έχει 100 διαφορετικά προβλήματα στη ζωή του, δεν θα κάτσει ν'ασχοληθεί με κάποιον που έχει άλλα τόσα. Υπάρχει κοινωνική ευθύνη αλλά δεν είναι ρεαλιστικό αυτό που λες. Περισσότερο ευθύνεται όλη η ανατροφή του παιδιού (παιδιού, τρόπος του λέγειν, άντρας ήταν) κατά την οποία δεν έμαθε να προσαρμόζεται σε αυτή την όποια κοινωνία. Δηλαδή κατά την κοινωνικοποίησή σου εσύ απαιτείς ν'αλλάξει η κοινωνία για να σε βολεύει ή προσαρμόζεσαι σ'αυτό που βρίσκεις και όσο μπορείς, το αλλάζεις; Ε, αυτό μπορεί να εκφράζεται είτε με συνειδητές στάσεις κι απόψεις περί τα κοινωνικά, όπως η πλειοψηφία των φυσιολογικών ανθρώπων, είτε με τέτοιες ανώμαλες και υπερβολικές αντικοινωνικές αντιδράσεις, όπως του δράστη/θύματος. Δε νομίζω ότι ευθύνεται η κοινωνία που δεν ανήκε ο δράστης στην πρώτη ομάδα. Εγώ κι εσύ γιατί ανήκουμε;
Μα δεν ειπα οτι δεν ευθυνεται η ανατροφη του παιδιου-αντρα ρε μιβ ειπα πως δεν ειναι ο μονος παραγοντας.Φυσικα και ειχε καποια προδιαθεση δεν αντιλεω αλλα αυτο δεν μας απαλλασει των ευθυνων.Η οποιαδηποτε σταση και γενικοτερη συμπεριφορα εχουμε απεναντι στους αλλους επηρεαζει οπως επηρεαζομαστε και εμεις απο συμπεριφορες αλλων ολα ειναι αλυσιδωτα κατα καποιο τροπο, δεν ειμαστε αποκομμενοι ο ενας απο τον αλλον αλλα αλληλεπιδρουμε καιη συνισταμενη αυτων των αλληλεπιδρασεων ειναι η συμπεριφορα της κοινωνιας.

Οσο για σενα beautyful loser μπορεις να ομοναζεις οπως θες την συμπεριφορα μου δικαιωμα σου οπως και δικαιωμα μου να εκφραζομαι με τον τροπο μου οποιος και αν ειναι αυτος,απλα ετσι μου βγαινει.Εσυ απο κει και περα πες το οπως θες.

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 22:33, 13-04-09:

Ναι, σύμφωνοι, σου ξαναλέω, αλλά είναι ευκολότερο και τιμιότερο κάποιος να μάθει να διαχειρίζεται τις συμπεριφορές που θα βρει μπροστά του ή να απαιτήσει από μια ολόκληρη κοινωνία, με δισεκατομμύρια μέρη, να αλλάξει τις συμπεριφορές αυτές; Δεν σου λέω ότι είναι σωστή η κοινωνία, ποτέ δεν ήταν και ποτέ δεν θα είναι, αυτό είναι δεδομένο και δεν υπάρχει λόγος κάποιος να τρελαθεί για να καταλάβει το γιατί και το πως. Έτσι είναι και δεν αλλάζει, από κτίσεως κόσμου, όπως η Γη γυρίζει.

Παράθεση

razorbladeDream

Περιβόητο Μέλος

H razorbladeDream έγραψε στις 22:38, 13-04-09:

Ναι, σύμφωνοι, σου ξαναλέω, αλλά είναι ευκολότερο και τιμιότερο κάποιος να μάθει να διαχειρίζεται τις συμπεριφορές που θα βρει μπροστά του ή να απαιτήσει από μια ολόκληρη κοινωνία, με δισεκατομμύρια μέρη, να αλλάξει τις συμπεριφορές αυτές; Δεν σου λέω ότι είναι σωστή η κοινωνία, ποτέ δεν ήταν και ποτέ δεν θα είναι, αυτό είναι δεδομένο και δεν υπάρχει λόγος κάποιος να τρελαθεί για να καταλάβει το γιατί και το πως. Έτσι είναι και δεν αλλάζει, από κτίσεως κόσμου, όπως η Γη γυρίζει.
Ναι αλλα καποιοι ανθρωποι δεν μπορουν να τις διαχειριστουν,επισης οκ υπαρχει και καποιο οριο σε ολο αυτο δλδ ποσο να διαχειριστεις,οταν το 50% εχει σαλταρει?Το θεμα δεν ειναι μονο διαχειρισης συμπεριφορων.Δεν ειπα οτι πρεπει ,με το ζορι απαντες να αλλαξουν αλλα οκ να μην εχουμε και παραλογες συμπεριφορες ποσο να αντεξει ενα ευαισθητο ατομο,ειδικα οταν εχει και καποιες ιδιαιτεροτητες..

Παράθεση

tinymouse!

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tinymouse!
H tinymouse! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H tinymouse! έγραψε στις 09:05, 14-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Krou
που ειδατε οτι η οικογενεια αδιαφορουσε; εγω δεν ειδα να το λενε αυτο πουθενα, μονο για στο σχολειο που δεν ειχε παρεες κτλ.
Είναι δυνατόν ένα παιδί που λαμβάνει αγάπη, στοργή κι υποστήριξη από την οικογένειά του να συμπεριφέρεται έτσι;
Είναι προφανές πως η οικογένειά του δεν είχε καλλιεργήσει σωστά τη ψυχή του, ωστέ να μπορεί να αντέξει μικρο προβλήματα της ζωής...
Δεν θέλει και πολύ το μυαλό του ανθρώπου για να φτάσει στο αμήν και η απόρριψη δεν είναι κάτι αστείο πόσο μάλλον στο βαθμό που την προσλάμβανε καθημερινά αυτό το παιδί... Άμα δεν έχεις μία μάνα να πεις το πρόβλημά σου και να σε συμβουλέψει, ή ένα πατέρα να σε υπερασπιστεί, και να σου δείξει πως υπάρχουν άνθρωποι σ' αυτό το κόσμο που νοιάζονται για σένα...πώς θα ανταπεξέλθεις σε τέτοια καθημερινά προβλήματα;
Ναι αλλα καποιοι ανθρωποι δεν μπορουν να τις διαχειριστουν,επισης οκ υπαρχει και καποιο οριο σε ολο αυτο δλδ ποσο να διαχειριστεις,οταν το 50% εχει σαλταρει?Το θεμα δεν ειναι μονο διαχειρισης συμπεριφορων.Δεν ειπα οτι πρεπει ,με το ζορι απαντες να αλλαξουν αλλα οκ να μην εχουμε και παραλογες συμπεριφορες ποσο να αντεξει ενα ευαισθητο ατομο,ειδικα οταν εχει και καποιες ιδιαιτεροτητες..
+2:no1:

Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou έγραψε στις 13:47, 14-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από tinymouse!
Είναι δυνατόν ένα παιδί που λαμβάνει αγάπη, στοργή κι υποστήριξη από την οικογένειά του να συμπεριφέρεται έτσι;
Είναι προφανές πως η οικογένειά του δεν είχε καλλιεργήσει σωστά τη ψυχή του, ωστέ να μπορεί να αντέξει μικρο προβλήματα της ζωής...
Δεν θέλει και πολύ το μυαλό του ανθρώπου για να φτάσει στο αμήν και η απόρριψη δεν είναι κάτι αστείο πόσο μάλλον στο βαθμό που την προσλάμβανε καθημερινά αυτό το παιδί... Άμα δεν έχεις μία μάνα να πεις το πρόβλημά σου και να σε συμβουλέψει, ή ένα πατέρα να σε υπερασπιστεί, και να σου δείξει πως υπάρχουν άνθρωποι σ' αυτό το κόσμο που νοιάζονται για σένα...πώς θα ανταπεξέλθεις σε τέτοια καθημερινά προβλήματα;

Δεν ισχυριστικα οτι η οικογενεια δεν εφταιγε, αναρωτηθηκα απλα αν καποιος διαβασε ή ακουσε συγκεκριμενα πραγματα. Προφανως και εχει ευθυνες η οικογενεια.

Παράθεση

Jfire

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Jfire
Ο Jfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 188 μηνύματα.

O Jfire έγραψε στις 14:24, 14-04-09:

Τέτοια περιστατικά μέχρι σήμερα τα βλέπαμε στην Αμερική… Αιματηρό επεισόδιο σημειώθηκε σήμερα το πρωί σε σχολή του ΟΑΕΔ στου Ρέντη. Συγκεκριμένα, στις 8:45, ένας 18χρονος σπουδαστής, Αμπχαζικής καταγωγής, ανεβαίνοντας τις σκάλες της σχολής, έβγαλε δύο όπλα και ξεκίνησε να πυροβολεί.
Από τις σφαίρες επλήγη στον θώρακα ένας 19χρονος σπουδαστής, που έτυχε να βρεθεί στον δρόμο του 18χρονου…
Στη συνέχεια, φεύγοντας από την πίσω πόρτα της σχολής, ο δράστης συνάντησε δύο περαστικούς, οι οποίοι έκπληκτοι τον είδαν με τα όπλα στα χέρια και τον ρώτησαν τι συμβαίνει. Ο 18χρονος τους πυροβόλησε, τραυματίζοντάς στους στα κάτω άκρα, ενώ μετά έστρεψε το όπλο στο πρόσωπό του και αυτοπυροβολήθηκε.
Και τα τέσσερα άτομα μεταφέρθηκαν στο Γενικό Κρατικό Νίκαιας, όπου ο δράστης άφησε την τελευταία του πνοή λίγη ώρα αργότερα, ενώ ο 19χρονος υποβλήθηκε σε χειρουργική επέμβαση και νοσηλεύεται στην Μονάδα Εντατικής Θεραπείας του νοσοκομείου. Φέρει τραύματα στον θώρακα, το δεξί χέρι και το δεξί πόδι, ενώ η κατάστασή του είναι σοβαρή.
Στην τσάντα του 18χρονου βρέθηκαν ένα μαχαίρι και ένα σημείωμα, το οποίο έγραφε:
"Είμαι εγωιστής. Θέλω να βάλω τέλος στη ζωή μου. Θα πάρα μαζί μου όποιον επιχειρήσει να με σταματήσει. Θα σας στερήσω ό,τι πιο πολύτιμο έχετε. Είμαι απογοητευμένος από όλους. Δεν έχω κανέναν σεβασμό, ούτε για τη δική σας ζωή, ούτε για τη δική μου."
http://www.xblog.gr/?p=7281:mpam:

Παράθεση

Crookshanks

Επιφανές Μέλος

O Crookshanks έγραψε στις 18:57, 14-04-09:

Τότε θα έπρεπε να συμβαίνουν καθημερινά τέτοια περιστατικά. Όχι, νομίζω ότι η αγάπη μέσα στην οικογένεια, η οποία είναι πολύ δύσκολο να διαλυθεί (και συνήθως εκ των έσω γίνεται αυτό), αποτρέπει το άτομο από το προχωρήσει σε τέτοιες ακρότητες.

[...]Ακούγεται (και είναι) ουτοπικό να λέμε ότι η κοινωνία πρέπει να προσέχει τη συμπεριφορά της. Το άτομο μάλλον πρέπει να μάθει, όπου πρέπει, να την αντιπαρέρχεται κι αυτό εξαρτάται από το ίδιο και το στενό του περίγυρο.
Το 400 π.Χ. ακουγόταν (και ήταν) ουτοπικό να μην υπάρχουν δούλοι.

[...]Περισσότερο ευθύνεται όλη η ανατροφή του παιδιού (παιδιού, τρόπος του λέγειν, άντρας ήταν) κατά την οποία δεν έμαθε να προσαρμόζεται σε αυτή την όποια κοινωνία. Δηλαδή κατά την κοινωνικοποίησή σου εσύ απαιτείς ν'αλλάξει η κοινωνία για να σε βολεύει ή προσαρμόζεσαι σ'αυτό που βρίσκεις και όσο μπορείς, το αλλάζεις; Ε, αυτό μπορεί να εκφράζεται είτε με συνειδητές στάσεις κι απόψεις περί τα κοινωνικά, όπως η πλειοψηφία των φυσιολογικών ανθρώπων, είτε με τέτοιες ανώμαλες και υπερβολικές αντικοινωνικές αντιδράσεις, όπως του δράστη/θύματος. Δε νομίζω ότι ευθύνεται η κοινωνία που δεν ανήκε ο δράστης στην πρώτη ομάδα. Εγώ κι εσύ γιατί ανήκουμε;
Άντρας ήταν τυπικά. Κάποιοι άνθρωποι μπορεί να μη δέχονται τα απαραίτητα ερεθίσματα για να συμπεριφερθούν ώριμα και κατά συνέπεια να χαρακτηριστούν έτσι και κατ' ουσίαν. Ο τρόπος που μιλάει μοιάζει περισσότερο με τρόπο παιδιού που έχει πληγωθεί, παρά με αυτόν ενός ενήλικα.

Για το άλλο που λες (για το ζήτημα κομφορμισμός vs. ατομικισμός) πρέπει να πούμε ότι μπορεί κάποιος να προσαρμόζεται σε κάτι σε έναν ελάχιστο βαθμό, χωρίς να το δέχεται. Το ότι π.χ. πολλοί άνθρωποι γύρω μου είναι καπνιστές, δε σημαίνει ότι πρέπει να δέχομαι πάντοτε το φασισμό του να ανάβουν τσιγάρο, τον καπνό του οποίο θα αναπνέω, χωρίς να με ρωτήσουν.

Η κοινωνία, εν αντιθέσει με τη Γη, αποτελείται από εμάς τους ίδιους. Το αν είναι σωστοί, εξαρτάται από εμάς τους ίδιους. Απόλυτα σωστή είναι όντως δύσκολο να γίνει. Αλλά δε σημαίνει ότι είναι ακατόρθωτο - σε κάθε περίπτωση, θα πρέπει να προσπαθήσουμε, γιατί αν δε πετύχουμε το κορυφαίο, θα πετύχουμε, τουλάχιστον, το καλύτερο. Ας μην μιλάμε με τόση απαισιοδοξία. Ας είμαστε ρεαλιστές, ναι, αλλά ας μην ξεχνάμε και να ονειρευόμαστε, διότι δίχως όνειρα, θα μέναμε για πάντα βυθισμένοι στην πεσιμιστική καταβόθρα της συνείδησης και της καθημερινότητάς μας.

Παράθεση

razorbladeDream

Περιβόητο Μέλος

H razorbladeDream έγραψε στις 19:34, 14-04-09:

Τότε θα έπρεπε να συμβαίνουν καθημερινά τέτοια περιστατικά. Όχι, νομίζω ότι η αγάπη μέσα στην οικογένεια, η οποία είναι πολύ δύσκολο να διαλυθεί (και συνήθως εκ των έσω γίνεται αυτό), αποτρέπει το άτομο από το προχωρήσει σε τέτοιες ακρότητες.

Άντρας ήταν τυπικά. Κάποιοι άνθρωποι μπορεί να μη δέχονται τα απαραίτητα ερεθίσματα για να συμπεριφερθούν ώριμα και κατά συνέπεια να χαρακτηριστούν έτσι και κατ' ουσίαν. Ο τρόπος που μιλάει μοιάζει περισσότερο με τρόπο παιδιού που έχει πληγωθεί, παρά με αυτόν ενός ενήλικα.

Για το άλλο που λες (για το ζήτημα κομφορμισμός vs. ατομικισμός) πρέπει να πούμε ότι μπορεί κάποιος να προσαρμόζεται σε κάτι σε έναν ελάχιστο βαθμό, χωρίς να το δέχεται. Το ότι π.χ. πολλοί άνθρωποι γύρω μου είναι καπνιστές, δε σημαίνει ότι πρέπει να δέχομαι πάντοτε το φασισμό του να ανάβουν τσιγάρο, τον καπνό του οποίο θα αναπνέω, χωρίς να με ρωτήσουν.

Kαι ξαναλεω πως σιγουρα παιζει πολυ σημαντικο ρολο η οικογενεια ισως και τον καταλυτικο αλλα δεν ειναι ο μονος παραγοντας.Κοιτα η συμπεριφορα του δεν θα λεγαπως ηταν παιδιαστικος και οι ενηληκες πληγωνται και μαλιστα εξισου οπως τα παιδια.Τα ψυχικα τραυματα δεν εχουν ηλικια.Μπορει να μην πληγωνονται στον ιδιο βαθμο αλλα το τραυμα ειναι τραυμα.Κοιταχτε,ειναι μια πολυ περιεργη ιστορια αυτη και αυτο διοτι δεν ξερουμε καποια σημεια της,ισως και απο τις λιγες υποθεσεις που εχουν ολοι δικιο και οπου ο θυτης αποτελει και θυμα.Δεν ξερουμε βεβαια κατα ποσο "τυχαια" χτυπησε αυτους που χτυπησε και δεν νομιζω να μαθουμε και ποτε.Αν ομως δεν παρθουν καποια μετρα αν δεν φροντιζει η ιδια οι πολιτια τα πασχοντα μελη της εε τετοιες εξελιξης θα χουμε δυστυχως.Μα ακομα και η κατασταη στις ψυχιατρικες κλινικες ειναι αθλια, βγαινεις πιο ψυχολογικα αρρωστος απ' οτι μπηκες.Πρεπει να δωθει περισσοτερη βαση στον τομεα ψυχικη υγεια.Εκει που θα ριξουν λεφτα για να παρουν πολεμικο υλικο οπως F16,αντλιες νερου για τους διαδηλωτες ας πανε αυτα τα λεφτα σε ενα τομεα πολυ σοβαρο και που πασχει.Αλλα τα λεφτα μονο για κατι τετοια τα δινουν...

Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou έγραψε στις 13:54, 15-04-09:

Με αφορμή το αιματηρό περιστατικό στη σχολή του ΟΑΕΔ, στου Ρέντη, την προηγούμενη εβδομάδα, διαβάστε την πολύ ενδιαφέρουσα επιστολή μιας εκπαιδευτικού σε σχολή του ΟΑΕΔ, που έφτασε στα γραφεία του tvxs.gr και θέμα έχει το καθεστώς που επικρατεί στις σχολές αυτές, καθώς και τον τρόπο που η παθογένεια του συστήματος επηρεάζει τους μαθητές.

ΟΙ ΕΠΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΠΟΥ ΕΚΚΟΛΑΠΤΟΥΝ ΤΗΝ ΨΥΧΑΣΘΕΝΕΙΑ

Ως μέλος του tvxs, έχει καιρό που δεν σχολιάζω, μόνο και μόνο επειδή απειλήθηκα στη δουλειά μου, για προηγούμενο σχόλιό μου με στόχο να μην δημοσιοποιώ οτιδήποτε αφορά την Υπηρεσία μου, τις σκέψεις μου, τις κρίσεις μου.

Τώρα όμως, με αφορμή το επεισόδιο στο Σχολείο του ΟΑΕΔ του Ρέντη, οφείλω να σας επιστήσω την προσοχή στο ότι το επεισόδιο αυτό, πιθανόν, να μην προκλήθηκε μόνον από την ψυχοπάθεια ενός μεμονωμένου μαθητή. Η παθογένεια ενός ολόκληρου Οργανισμού, του ΟΑΕΔ, η αποτυχία ενός ολόκληρου εκπαιδευτικού συστήματος, η απαξίωση και η κατάργηση του θεσμού της «πρόληψης των μαθησιακών και κοινωνικών προβλημάτων των μαθητών του ΟΑΕΔ» (αρχικά, η ομάδα πρόληψης ξεκίνησε σε συνεργασία με το ΚΕΘΕΑ για να προλαμβάνει τη χρήση εξαρτησιογόνων ουσιών, αλκοόλ, τζόγου κλπ), η απομόνωση των εκπαιδευτικών και τέλος η μοναξιά, η έλλειψη ελπίδας και ονείρου, οι απάνθρωπες εργασιακές και μαθητικές υποχρεώσεις των μαθητών του ΟΑΕΔ, η οικογένεια και η ίδια η κοινωνία (εμείς) είναι σίγουρα μερικές από τις αφορμές που όπλισαν το χέρι του μαθητή.

Εκπαιδευτικός του ΟΑΕΔ από το 1984, γνωρίζω πολύ καλά τα τεκταινόμενα σε αυτές τις σχολές. Τα τελευταία χρόνια, κάτω από τη Διοίκηση του Γ. Βερναδάκη, ο ΟΑΕΔ έχει χάσει τελείως τον ανθρώπινο και εκπαιδευτικό ρόλο των σχολείων του. Έχει μετατραπεί σε βιομηχανία παραγωγής τεχνιτών, όπου οι άνθρωποι είναι απλά μονάδες μέτρησης των εργαζομένων, της ανεργίας, των καταρτιζόμενων. Ο Διοικητής αγκάλιασε κομματικά συγκεκριμένες συμπεριφορές (χυδαίο υβρεολόγιο, απειλές και ξυλοδαρμούς, κατασυκοφάντηση της αξιοπρέπειας και του έργου συναδέλφων) και επιβράβευσε αυτές τις συμπεριφορές με την αναβάθμισή τους στις Διευθύνσεις των σχολείων. Πώς λοιπόν περιμένουμε να υπάρχει πρόληψη παρόμοιων περιστατικών, όταν τα ίδια τα σχολεία μας και τα εκλεγμένα (κάτω από αυστηρές οδηγίες) συνδικαλιστικά μας όργανα άρχισαν να εκπέμπουν το αυταρχικό πρόσωπο της κομματικής πειθαρχίας με την απολυταρχική επιβολή της εξουσίας;

Η συνεχεια ειναι πολλη ενδιαφερουσα δειτε εδω http://www.tvxs.gr/v9658

Παράθεση

Jfire

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Jfire
Ο Jfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 188 μηνύματα.

O Jfire έγραψε στις 14:08, 15-04-09:

:iagree:
Αρχική Δημοσίευση από Krou
Με αφορμή το αιματηρό περιστατικό στη σχολή του ΟΑΕΔ, στου Ρέντη, την προηγούμενη εβδομάδα, διαβάστε την πολύ ενδιαφέρουσα επιστολή μιας εκπαιδευτικού σε σχολή του ΟΑΕΔ, που έφτασε στα γραφεία του tvxs.gr και θέμα έχει το καθεστώς που επικρατεί στις σχολές αυτές, καθώς και τον τρόπο που η παθογένεια του συστήματος επηρεάζει τους μαθητές.

ΟΙ ΕΠΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΠΟΥ ΕΚΚΟΛΑΠΤΟΥΝ ΤΗΝ ΨΥΧΑΣΘΕΝΕΙΑ

Ως μέλος του tvxs, έχει καιρό που δεν σχολιάζω, μόνο και μόνο επειδή απειλήθηκα στη δουλειά μου, για προηγούμενο σχόλιό μου με στόχο να μην δημοσιοποιώ οτιδήποτε αφορά την Υπηρεσία μου, τις σκέψεις μου, τις κρίσεις μου.

Τώρα όμως, με αφορμή το επεισόδιο στο Σχολείο του ΟΑΕΔ του Ρέντη, οφείλω να σας επιστήσω την προσοχή στο ότι το επεισόδιο αυτό, πιθανόν, να μην προκλήθηκε μόνον από την ψυχοπάθεια ενός μεμονωμένου μαθητή. Η παθογένεια ενός ολόκληρου Οργανισμού, του ΟΑΕΔ, η αποτυχία ενός ολόκληρου εκπαιδευτικού συστήματος, η απαξίωση και η κατάργηση του θεσμού της «πρόληψης των μαθησιακών και κοινωνικών προβλημάτων των μαθητών του ΟΑΕΔ» (αρχικά, η ομάδα πρόληψης ξεκίνησε σε συνεργασία με το ΚΕΘΕΑ για να προλαμβάνει τη χρήση εξαρτησιογόνων ουσιών, αλκοόλ, τζόγου κλπ), η απομόνωση των εκπαιδευτικών και τέλος η μοναξιά, η έλλειψη ελπίδας και ονείρου, οι απάνθρωπες εργασιακές και μαθητικές υποχρεώσεις των μαθητών του ΟΑΕΔ, η οικογένεια και η ίδια η κοινωνία (εμείς) είναι σίγουρα μερικές από τις αφορμές που όπλισαν το χέρι του μαθητή.

Εκπαιδευτικός του ΟΑΕΔ από το 1984, γνωρίζω πολύ καλά τα τεκταινόμενα σε αυτές τις σχολές. Τα τελευταία χρόνια, κάτω από τη Διοίκηση του Γ. Βερναδάκη, ο ΟΑΕΔ έχει χάσει τελείως τον ανθρώπινο και εκπαιδευτικό ρόλο των σχολείων του. Έχει μετατραπεί σε βιομηχανία παραγωγής τεχνιτών, όπου οι άνθρωποι είναι απλά μονάδες μέτρησης των εργαζομένων, της ανεργίας, των καταρτιζόμενων. Ο Διοικητής αγκάλιασε κομματικά συγκεκριμένες συμπεριφορές (χυδαίο υβρεολόγιο, απειλές και ξυλοδαρμούς, κατασυκοφάντηση της αξιοπρέπειας και του έργου συναδέλφων) και επιβράβευσε αυτές τις συμπεριφορές με την αναβάθμισή τους στις Διευθύνσεις των σχολείων. Πώς λοιπόν περιμένουμε να υπάρχει πρόληψη παρόμοιων περιστατικών, όταν τα ίδια τα σχολεία μας και τα εκλεγμένα (κάτω από αυστηρές οδηγίες) συνδικαλιστικά μας όργανα άρχισαν να εκπέμπουν το αυταρχικό πρόσωπο της κομματικής πειθαρχίας με την απολυταρχική επιβολή της εξουσίας;

Η συνεχεια ειναι πολλη ενδιαφερουσα δειτε εδω http://www.tvxs.gr/v9658

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 14:09, 15-04-09:

Δεν έχει κάποια βάση σχετιζόμενη με το γεγονός η επιστολή. Κανένας δεν παίρνει ένα αυτοσχέδιο όπλο και πάει αποφασισμένος να σκοτώσει όποιον βρει μπροστά του επειδή πήγε 10 μήνες κατάρτιση στον ΟΑΕΔ και δεν του άρεσε. Αυτά είναι γενικεύσεις και αερολογίες που μετά από κάποιο σημείο εμποδίζουν τους ειδικούς να δουν τα πραγματικά αίτια της συμπεριφοράς που αυτά σχετίζονται με τα βιώματα του ατόμου τα τελευταία 19 χρόνια και όχι τους τελευταίους 5 μήνες. Δεν ξέρω για ποιο λόγο δεν αναφέρθηκε η οικογένεια στα media, αλλά οι τεράστιες ευθύνες της για το συμβάν μάλλον είναι ο λόγος που δεν αναφέρεται. Αφού είχε ψυχολογικά προβλήματα το παιδί, πως να το κάνουμε. Ο ΟΑΕΔ του τα δημιούργησε; Και στην τελική ο ΟΑΕΔ σχολή για τεχνίτες είναι, Οργανισμός Απασχόλησης Εργατικού Δυναμικού λέγεται, ούτε η ψυχολογική υποστήριξη είναι η δουλειά του, ούτε η...ανθρωπιστική εκπαίδευση. Δεν είναι σχολείο, είναι σχολή κατάρτισης για ενηλίκους.

Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou έγραψε στις 14:24, 15-04-09:

Δε διαβασες ουτε παραγραφο ε;

Δε ξερω τι λες αλλα το ιδιο το παιδι ειχε γραψει στην επιστολη του οτι ειχε μεγαλο προβλημα στο σχολειο του. Προφανως και ειχε ψυχολογικα προβληματα. Αν ομως το σχολειο ηταν οπως θα επρεπε (διαβασε στο λινκ) θα μπορουσαν να ειχαν αποφυγει αυτο που εγινε.

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 14:35, 15-04-09:

Ολόκληρο το διάβασα, δεν συνηθίζω να σχολιάζω διαφορετικά, σε διαβεβαιώ.
Ναι, ακριβώς το "με αφορμή" είναι άστοχο. Είτε πήγαινε στον ΟΑΕΔ, είτε όχι, σε κάποια άλλη φάση της ζωής του, στο στρατό ή στη δουλειά, θα είχε κάνει το ίδιο. Να μου επιτρέπεις να αμφιβάλλω αν θα μπορούσαν να είχαν αποφύγει αυτό που έγινε υπό οποιεσδήποτε συνθήκες. Δεν ήταν το σχολείο η αιτία του, ήταν απλά το μέρος που ήταν προσφορότερο να το κάνει. Αν δεν είχε τον ΟΑΕΔ πιθανότατα να σκότωνε εσένα στη στάση του Μετρό επειδή θα νόμιζε ότι η φάτσα σου δηλώνει απόρριψη.

Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou έγραψε στις 14:42, 15-04-09:

Αν το σχολειο φροντιζε και για την ψυχικη υγεια (οπως θα επρεπε) των παιδιων θα μπορουσαν να τον ειχαν στειλει, ή τουλαχιστον θα ειχαν προσπαθησει. Οπως ειπα προφανως το ατομο ειχε προβληματα αλλα απο κει και περα οταν εισαι σε ενα χωρο τοσες ωρες και ουτε οι καθηγητες δεν εχουν καταλαβει λιγο τι τρεχει γιατι δεν ειναι καθολου ανθρωποκεντρικο το συστημα τοτε φταιει και το σχολειο.
Και τεσπα εγω δεν εδωσα το λινκ για να το συνδεσω με το συγκεκριμενο ατομο, αλλα για να δειτε τη γενικοτερη κατασταση σε αυτα τα σχολεια. Οπως ακριβως θελει να κανει και το κειμενο δηλαδη.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους