19χρονος Δημήτρης Πατμανίδης, δράστης και αυτόχειρας

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Είναι δυνατόν ένα παιδί που λαμβάνει αγάπη, στοργή κι υποστήριξη από την οικογένειά του να συμπεριφέρεται έτσι;
Είναι προφανές πως η οικογένειά του δεν είχε καλλιεργήσει σωστά τη ψυχή του, ωστέ να μπορεί να αντέξει μικρο προβλήματα της ζωής...
Δεν θέλει και πολύ το μυαλό του ανθρώπου για να φτάσει στο αμήν και η απόρριψη δεν είναι κάτι αστείο πόσο μάλλον στο βαθμό που την προσλάμβανε καθημερινά αυτό το παιδί... Άμα δεν έχεις μία μάνα να πεις το πρόβλημά σου και να σε συμβουλέψει, ή ένα πατέρα να σε υπερασπιστεί, και να σου δείξει πως υπάρχουν άνθρωποι σ' αυτό το κόσμο που νοιάζονται για σένα...πώς θα ανταπεξέλθεις σε τέτοια καθημερινά προβλήματα;
-----------------------------------------


Δεν ισχυριστικα οτι η οικογενεια δεν εφταιγε, αναρωτηθηκα απλα αν καποιος διαβασε ή ακουσε συγκεκριμενα πραγματα. Προφανως και εχει ευθυνες η οικογενεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jfire

Δραστήριο μέλος

Ο Jfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Τέτοια περιστατικά μέχρι σήμερα τα βλέπαμε στην Αμερική… Αιματηρό επεισόδιο σημειώθηκε σήμερα το πρωί σε σχολή του ΟΑΕΔ στου Ρέντη. Συγκεκριμένα, στις 8:45, ένας 18χρονος σπουδαστής, Αμπχαζικής καταγωγής, ανεβαίνοντας τις σκάλες της σχολής, έβγαλε δύο όπλα και ξεκίνησε να πυροβολεί.
Από τις σφαίρες επλήγη στον θώρακα ένας 19χρονος σπουδαστής, που έτυχε να βρεθεί στον δρόμο του 18χρονου…
Στη συνέχεια, φεύγοντας από την πίσω πόρτα της σχολής, ο δράστης συνάντησε δύο περαστικούς, οι οποίοι έκπληκτοι τον είδαν με τα όπλα στα χέρια και τον ρώτησαν τι συμβαίνει. Ο 18χρονος τους πυροβόλησε, τραυματίζοντάς στους στα κάτω άκρα, ενώ μετά έστρεψε το όπλο στο πρόσωπό του και αυτοπυροβολήθηκε.
Και τα τέσσερα άτομα μεταφέρθηκαν στο Γενικό Κρατικό Νίκαιας, όπου ο δράστης άφησε την τελευταία του πνοή λίγη ώρα αργότερα, ενώ ο 19χρονος υποβλήθηκε σε χειρουργική επέμβαση και νοσηλεύεται στην Μονάδα Εντατικής Θεραπείας του νοσοκομείου. Φέρει τραύματα στον θώρακα, το δεξί χέρι και το δεξί πόδι, ενώ η κατάστασή του είναι σοβαρή.
Στην τσάντα του 18χρονου βρέθηκαν ένα μαχαίρι και ένα σημείωμα, το οποίο έγραφε:
"Είμαι εγωιστής. Θέλω να βάλω τέλος στη ζωή μου. Θα πάρα μαζί μου όποιον επιχειρήσει να με σταματήσει. Θα σας στερήσω ό,τι πιο πολύτιμο έχετε. Είμαι απογοητευμένος από όλους. Δεν έχω κανέναν σεβασμό, ούτε για τη δική σας ζωή, ούτε για τη δική μου."
-----------------------------------------
https://www.xblog.gr/?p=7281:mpam:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Κοιτα σιγουρα φταιει η οικογενεια αλλα οσο αγαπη και να δειξει δεν αρκει,γιατι ο ανθρωπος αποζητα και κατι παραπανω ή απλα διαφορετικό είδος αγαπης,δεν νομιζω πως δεν τον φροντιζε η οικογενεια του,αλλα οσο και να σε αγαπα η οικογενεια,δεν φτανε,δεν ειναι αρκετο ειδικα οταν λαμβανεις απο τους αλλους μια ασχημη συμπεριφορα..

Τότε θα έπρεπε να συμβαίνουν καθημερινά τέτοια περιστατικά. Όχι, νομίζω ότι η αγάπη μέσα στην οικογένεια, η οποία είναι πολύ δύσκολο να διαλυθεί (και συνήθως εκ των έσω γίνεται αυτό), αποτρέπει το άτομο από το προχωρήσει σε τέτοιες ακρότητες.

[...]Ακούγεται (και είναι) ουτοπικό να λέμε ότι η κοινωνία πρέπει να προσέχει τη συμπεριφορά της. Το άτομο μάλλον πρέπει να μάθει, όπου πρέπει, να την αντιπαρέρχεται κι αυτό εξαρτάται από το ίδιο και το στενό του περίγυρο.

Το 400 π.Χ. ακουγόταν (και ήταν) ουτοπικό να μην υπάρχουν δούλοι.

[...]Περισσότερο ευθύνεται όλη η ανατροφή του παιδιού (παιδιού, τρόπος του λέγειν, άντρας ήταν) κατά την οποία δεν έμαθε να προσαρμόζεται σε αυτή την όποια κοινωνία. Δηλαδή κατά την κοινωνικοποίησή σου εσύ απαιτείς ν'αλλάξει η κοινωνία για να σε βολεύει ή προσαρμόζεσαι σ'αυτό που βρίσκεις και όσο μπορείς, το αλλάζεις; Ε, αυτό μπορεί να εκφράζεται είτε με συνειδητές στάσεις κι απόψεις περί τα κοινωνικά, όπως η πλειοψηφία των φυσιολογικών ανθρώπων, είτε με τέτοιες ανώμαλες και υπερβολικές αντικοινωνικές αντιδράσεις, όπως του δράστη/θύματος. Δε νομίζω ότι ευθύνεται η κοινωνία που δεν ανήκε ο δράστης στην πρώτη ομάδα. Εγώ κι εσύ γιατί ανήκουμε;

Άντρας ήταν τυπικά. Κάποιοι άνθρωποι μπορεί να μη δέχονται τα απαραίτητα ερεθίσματα για να συμπεριφερθούν ώριμα και κατά συνέπεια να χαρακτηριστούν έτσι και κατ' ουσίαν. Ο τρόπος που μιλάει μοιάζει περισσότερο με τρόπο παιδιού που έχει πληγωθεί, παρά με αυτόν ενός ενήλικα.

Για το άλλο που λες (για το ζήτημα κομφορμισμός vs. ατομικισμός) πρέπει να πούμε ότι μπορεί κάποιος να προσαρμόζεται σε κάτι σε έναν ελάχιστο βαθμό, χωρίς να το δέχεται. Το ότι π.χ. πολλοί άνθρωποι γύρω μου είναι καπνιστές, δε σημαίνει ότι πρέπει να δέχομαι πάντοτε το φασισμό του να ανάβουν τσιγάρο, τον καπνό του οποίο θα αναπνέω, χωρίς να με ρωτήσουν.

Ναι, σύμφωνοι, σου ξαναλέω, αλλά είναι ευκολότερο και τιμιότερο κάποιος να μάθει να διαχειρίζεται τις συμπεριφορές που θα βρει μπροστά του ή να απαιτήσει από μια ολόκληρη κοινωνία, με δισεκατομμύρια μέρη, να αλλάξει τις συμπεριφορές αυτές; Δεν σου λέω ότι είναι σωστή η κοινωνία, ποτέ δεν ήταν και ποτέ δεν θα είναι, αυτό είναι δεδομένο και δεν υπάρχει λόγος κάποιος να τρελαθεί για να καταλάβει το γιατί και το πως. Έτσι είναι και δεν αλλάζει, από κτίσεως κόσμου, όπως η Γη γυρίζει.

Η κοινωνία, εν αντιθέσει με τη Γη, αποτελείται από εμάς τους ίδιους. Το αν είναι σωστοί, εξαρτάται από εμάς τους ίδιους. Απόλυτα σωστή είναι όντως δύσκολο να γίνει. Αλλά δε σημαίνει ότι είναι ακατόρθωτο - σε κάθε περίπτωση, θα πρέπει να προσπαθήσουμε, γιατί αν δε πετύχουμε το κορυφαίο, θα πετύχουμε, τουλάχιστον, το καλύτερο. Ας μην μιλάμε με τόση απαισιοδοξία. Ας είμαστε ρεαλιστές, ναι, αλλά ας μην ξεχνάμε και να ονειρευόμαστε, διότι δίχως όνειρα, θα μέναμε για πάντα βυθισμένοι στην πεσιμιστική καταβόθρα της συνείδησης και της καθημερινότητάς μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Τότε θα έπρεπε να συμβαίνουν καθημερινά τέτοια περιστατικά. Όχι, νομίζω ότι η αγάπη μέσα στην οικογένεια, η οποία είναι πολύ δύσκολο να διαλυθεί (και συνήθως εκ των έσω γίνεται αυτό), αποτρέπει το άτομο από το προχωρήσει σε τέτοιες ακρότητες.


Άντρας ήταν τυπικά. Κάποιοι άνθρωποι μπορεί να μη δέχονται τα απαραίτητα ερεθίσματα για να συμπεριφερθούν ώριμα και κατά συνέπεια να χαρακτηριστούν έτσι και κατ' ουσίαν. Ο τρόπος που μιλάει μοιάζει περισσότερο με τρόπο παιδιού που έχει πληγωθεί, παρά με αυτόν ενός ενήλικα.

Για το άλλο που λες (για το ζήτημα κομφορμισμός vs. ατομικισμός) πρέπει να πούμε ότι μπορεί κάποιος να προσαρμόζεται σε κάτι σε έναν ελάχιστο βαθμό, χωρίς να το δέχεται. Το ότι π.χ. πολλοί άνθρωποι γύρω μου είναι καπνιστές, δε σημαίνει ότι πρέπει να δέχομαι πάντοτε το φασισμό του να ανάβουν τσιγάρο, τον καπνό του οποίο θα αναπνέω, χωρίς να με ρωτήσουν.
Kαι ξαναλεω πως σιγουρα παιζει πολυ σημαντικο ρολο η οικογενεια ισως και τον καταλυτικο αλλα δεν ειναι ο μονος παραγοντας.Κοιτα η συμπεριφορα του δεν θα λεγαπως ηταν παιδιαστικος και οι ενηληκες πληγωνται και μαλιστα εξισου οπως τα παιδια.Τα ψυχικα τραυματα δεν εχουν ηλικια.Μπορει να μην πληγωνονται στον ιδιο βαθμο αλλα το τραυμα ειναι τραυμα.Κοιταχτε,ειναι μια πολυ περιεργη ιστορια αυτη και αυτο διοτι δεν ξερουμε καποια σημεια της,ισως και απο τις λιγες υποθεσεις που εχουν ολοι δικιο και οπου ο θυτης αποτελει και θυμα.Δεν ξερουμε βεβαια κατα ποσο "τυχαια" χτυπησε αυτους που χτυπησε και δεν νομιζω να μαθουμε και ποτε.Αν ομως δεν παρθουν καποια μετρα αν δεν φροντιζει η ιδια οι πολιτια τα πασχοντα μελη της εε τετοιες εξελιξης θα χουμε δυστυχως.Μα ακομα και η κατασταη στις ψυχιατρικες κλινικες ειναι αθλια, βγαινεις πιο ψυχολογικα αρρωστος απ' οτι μπηκες.Πρεπει να δωθει περισσοτερη βαση στον τομεα ψυχικη υγεια.Εκει που θα ριξουν λεφτα για να παρουν πολεμικο υλικο οπως F16,αντλιες νερου για τους διαδηλωτες ας πανε αυτα τα λεφτα σε ενα τομεα πολυ σοβαρο και που πασχει.Αλλα τα λεφτα μονο για κατι τετοια τα δινουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Με αφορμή το αιματηρό περιστατικό στη σχολή του ΟΑΕΔ, στου Ρέντη, την προηγούμενη εβδομάδα, διαβάστε την πολύ ενδιαφέρουσα επιστολή μιας εκπαιδευτικού σε σχολή του ΟΑΕΔ, που έφτασε στα γραφεία του tvxs.gr και θέμα έχει το καθεστώς που επικρατεί στις σχολές αυτές, καθώς και τον τρόπο που η παθογένεια του συστήματος επηρεάζει τους μαθητές.

ΟΙ ΕΠΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΠΟΥ ΕΚΚΟΛΑΠΤΟΥΝ ΤΗΝ ΨΥΧΑΣΘΕΝΕΙΑ

Ως μέλος του tvxs, έχει καιρό που δεν σχολιάζω, μόνο και μόνο επειδή απειλήθηκα στη δουλειά μου, για προηγούμενο σχόλιό μου με στόχο να μην δημοσιοποιώ οτιδήποτε αφορά την Υπηρεσία μου, τις σκέψεις μου, τις κρίσεις μου.

Τώρα όμως, με αφορμή το επεισόδιο στο Σχολείο του ΟΑΕΔ του Ρέντη, οφείλω να σας επιστήσω την προσοχή στο ότι το επεισόδιο αυτό, πιθανόν, να μην προκλήθηκε μόνον από την ψυχοπάθεια ενός μεμονωμένου μαθητή. Η παθογένεια ενός ολόκληρου Οργανισμού, του ΟΑΕΔ, η αποτυχία ενός ολόκληρου εκπαιδευτικού συστήματος, η απαξίωση και η κατάργηση του θεσμού της «πρόληψης των μαθησιακών και κοινωνικών προβλημάτων των μαθητών του ΟΑΕΔ» (αρχικά, η ομάδα πρόληψης ξεκίνησε σε συνεργασία με το ΚΕΘΕΑ για να προλαμβάνει τη χρήση εξαρτησιογόνων ουσιών, αλκοόλ, τζόγου κλπ), η απομόνωση των εκπαιδευτικών και τέλος η μοναξιά, η έλλειψη ελπίδας και ονείρου, οι απάνθρωπες εργασιακές και μαθητικές υποχρεώσεις των μαθητών του ΟΑΕΔ, η οικογένεια και η ίδια η κοινωνία (εμείς) είναι σίγουρα μερικές από τις αφορμές που όπλισαν το χέρι του μαθητή.

Εκπαιδευτικός του ΟΑΕΔ από το 1984, γνωρίζω πολύ καλά τα τεκταινόμενα σε αυτές τις σχολές. Τα τελευταία χρόνια, κάτω από τη Διοίκηση του Γ. Βερναδάκη, ο ΟΑΕΔ έχει χάσει τελείως τον ανθρώπινο και εκπαιδευτικό ρόλο των σχολείων του. Έχει μετατραπεί σε βιομηχανία παραγωγής τεχνιτών, όπου οι άνθρωποι είναι απλά μονάδες μέτρησης των εργαζομένων, της ανεργίας, των καταρτιζόμενων. Ο Διοικητής αγκάλιασε κομματικά συγκεκριμένες συμπεριφορές (χυδαίο υβρεολόγιο, απειλές και ξυλοδαρμούς, κατασυκοφάντηση της αξιοπρέπειας και του έργου συναδέλφων) και επιβράβευσε αυτές τις συμπεριφορές με την αναβάθμισή τους στις Διευθύνσεις των σχολείων. Πώς λοιπόν περιμένουμε να υπάρχει πρόληψη παρόμοιων περιστατικών, όταν τα ίδια τα σχολεία μας και τα εκλεγμένα (κάτω από αυστηρές οδηγίες) συνδικαλιστικά μας όργανα άρχισαν να εκπέμπουν το αυταρχικό πρόσωπο της κομματικής πειθαρχίας με την απολυταρχική επιβολή της εξουσίας;



Η συνεχεια ειναι πολλη ενδιαφερουσα δειτε εδω https://www.tvxs.gr/v9658
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jfire

Δραστήριο μέλος

Ο Jfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
:iagree:
Με αφορμή το αιματηρό περιστατικό στη σχολή του ΟΑΕΔ, στου Ρέντη, την προηγούμενη εβδομάδα, διαβάστε την πολύ ενδιαφέρουσα επιστολή μιας εκπαιδευτικού σε σχολή του ΟΑΕΔ, που έφτασε στα γραφεία του tvxs.gr και θέμα έχει το καθεστώς που επικρατεί στις σχολές αυτές, καθώς και τον τρόπο που η παθογένεια του συστήματος επηρεάζει τους μαθητές.

ΟΙ ΕΠΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΠΟΥ ΕΚΚΟΛΑΠΤΟΥΝ ΤΗΝ ΨΥΧΑΣΘΕΝΕΙΑ

Ως μέλος του tvxs, έχει καιρό που δεν σχολιάζω, μόνο και μόνο επειδή απειλήθηκα στη δουλειά μου, για προηγούμενο σχόλιό μου με στόχο να μην δημοσιοποιώ οτιδήποτε αφορά την Υπηρεσία μου, τις σκέψεις μου, τις κρίσεις μου.

Τώρα όμως, με αφορμή το επεισόδιο στο Σχολείο του ΟΑΕΔ του Ρέντη, οφείλω να σας επιστήσω την προσοχή στο ότι το επεισόδιο αυτό, πιθανόν, να μην προκλήθηκε μόνον από την ψυχοπάθεια ενός μεμονωμένου μαθητή. Η παθογένεια ενός ολόκληρου Οργανισμού, του ΟΑΕΔ, η αποτυχία ενός ολόκληρου εκπαιδευτικού συστήματος, η απαξίωση και η κατάργηση του θεσμού της «πρόληψης των μαθησιακών και κοινωνικών προβλημάτων των μαθητών του ΟΑΕΔ» (αρχικά, η ομάδα πρόληψης ξεκίνησε σε συνεργασία με το ΚΕΘΕΑ για να προλαμβάνει τη χρήση εξαρτησιογόνων ουσιών, αλκοόλ, τζόγου κλπ), η απομόνωση των εκπαιδευτικών και τέλος η μοναξιά, η έλλειψη ελπίδας και ονείρου, οι απάνθρωπες εργασιακές και μαθητικές υποχρεώσεις των μαθητών του ΟΑΕΔ, η οικογένεια και η ίδια η κοινωνία (εμείς) είναι σίγουρα μερικές από τις αφορμές που όπλισαν το χέρι του μαθητή.

Εκπαιδευτικός του ΟΑΕΔ από το 1984, γνωρίζω πολύ καλά τα τεκταινόμενα σε αυτές τις σχολές. Τα τελευταία χρόνια, κάτω από τη Διοίκηση του Γ. Βερναδάκη, ο ΟΑΕΔ έχει χάσει τελείως τον ανθρώπινο και εκπαιδευτικό ρόλο των σχολείων του. Έχει μετατραπεί σε βιομηχανία παραγωγής τεχνιτών, όπου οι άνθρωποι είναι απλά μονάδες μέτρησης των εργαζομένων, της ανεργίας, των καταρτιζόμενων. Ο Διοικητής αγκάλιασε κομματικά συγκεκριμένες συμπεριφορές (χυδαίο υβρεολόγιο, απειλές και ξυλοδαρμούς, κατασυκοφάντηση της αξιοπρέπειας και του έργου συναδέλφων) και επιβράβευσε αυτές τις συμπεριφορές με την αναβάθμισή τους στις Διευθύνσεις των σχολείων. Πώς λοιπόν περιμένουμε να υπάρχει πρόληψη παρόμοιων περιστατικών, όταν τα ίδια τα σχολεία μας και τα εκλεγμένα (κάτω από αυστηρές οδηγίες) συνδικαλιστικά μας όργανα άρχισαν να εκπέμπουν το αυταρχικό πρόσωπο της κομματικής πειθαρχίας με την απολυταρχική επιβολή της εξουσίας;


Η συνεχεια ειναι πολλη ενδιαφερουσα δειτε εδω https://www.tvxs.gr/v9658
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν έχει κάποια βάση σχετιζόμενη με το γεγονός η επιστολή. Κανένας δεν παίρνει ένα αυτοσχέδιο όπλο και πάει αποφασισμένος να σκοτώσει όποιον βρει μπροστά του επειδή πήγε 10 μήνες κατάρτιση στον ΟΑΕΔ και δεν του άρεσε. Αυτά είναι γενικεύσεις και αερολογίες που μετά από κάποιο σημείο εμποδίζουν τους ειδικούς να δουν τα πραγματικά αίτια της συμπεριφοράς που αυτά σχετίζονται με τα βιώματα του ατόμου τα τελευταία 19 χρόνια και όχι τους τελευταίους 5 μήνες. Δεν ξέρω για ποιο λόγο δεν αναφέρθηκε η οικογένεια στα media, αλλά οι τεράστιες ευθύνες της για το συμβάν μάλλον είναι ο λόγος που δεν αναφέρεται. Αφού είχε ψυχολογικά προβλήματα το παιδί, πως να το κάνουμε. Ο ΟΑΕΔ του τα δημιούργησε; Και στην τελική ο ΟΑΕΔ σχολή για τεχνίτες είναι, Οργανισμός Απασχόλησης Εργατικού Δυναμικού λέγεται, ούτε η ψυχολογική υποστήριξη είναι η δουλειά του, ούτε η...ανθρωπιστική εκπαίδευση. Δεν είναι σχολείο, είναι σχολή κατάρτισης για ενηλίκους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δε διαβασες ουτε παραγραφο ε;

Με αφορμή το αιματηρό περιστατικό στη σχολή του ΟΑΕΔ, στου Ρέντη, την προηγούμενη εβδομάδα, διαβάστε την πολύ ενδιαφέρουσα επιστολή μιας εκπαιδευτικού σε σχολή του ΟΑΕΔ, που έφτασε στα γραφεία του tvxs.gr και θέμα έχει το καθεστώς που επικρατεί στις σχολές αυτές, καθώς και τον τρόπο που η παθογένεια του συστήματος επηρεάζει τους μαθητές.


Δε ξερω τι λες αλλα το ιδιο το παιδι ειχε γραψει στην επιστολη του οτι ειχε μεγαλο προβλημα στο σχολειο του. Προφανως και ειχε ψυχολογικα προβληματα. Αν ομως το σχολειο ηταν οπως θα επρεπε (διαβασε στο λινκ) θα μπορουσαν να ειχαν αποφυγει αυτο που εγινε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ολόκληρο το διάβασα, δεν συνηθίζω να σχολιάζω διαφορετικά, σε διαβεβαιώ.
Ναι, ακριβώς το "με αφορμή" είναι άστοχο. Είτε πήγαινε στον ΟΑΕΔ, είτε όχι, σε κάποια άλλη φάση της ζωής του, στο στρατό ή στη δουλειά, θα είχε κάνει το ίδιο. Να μου επιτρέπεις να αμφιβάλλω αν θα μπορούσαν να είχαν αποφύγει αυτό που έγινε υπό οποιεσδήποτε συνθήκες. Δεν ήταν το σχολείο η αιτία του, ήταν απλά το μέρος που ήταν προσφορότερο να το κάνει. Αν δεν είχε τον ΟΑΕΔ πιθανότατα να σκότωνε εσένα στη στάση του Μετρό επειδή θα νόμιζε ότι η φάτσα σου δηλώνει απόρριψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Αν το σχολειο φροντιζε και για την ψυχικη υγεια (οπως θα επρεπε) των παιδιων θα μπορουσαν να τον ειχαν στειλει, ή τουλαχιστον θα ειχαν προσπαθησει. Οπως ειπα προφανως το ατομο ειχε προβληματα αλλα απο κει και περα οταν εισαι σε ενα χωρο τοσες ωρες και ουτε οι καθηγητες δεν εχουν καταλαβει λιγο τι τρεχει γιατι δεν ειναι καθολου ανθρωποκεντρικο το συστημα τοτε φταιει και το σχολειο.
Και τεσπα εγω δεν εδωσα το λινκ για να το συνδεσω με το συγκεκριμενο ατομο, αλλα για να δειτε τη γενικοτερη κατασταση σε αυτα τα σχολεια. Οπως ακριβως θελει να κανει και το κειμενο δηλαδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Σίγουρα δεν ήταν η φοίτητση στον ΟΑΕΔ η αιτία αλλά μια από τις αιτίες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Αυτα συμβαινουν οταν μια ολοκληρη κοινωνια "νοσει"..Αυτα ξεκινουν απο εμας τους ιδιους,απο την καθημερινοτητα μας.Ποσα παιδια νιωθουν νομιζετε την απορριψη?Ποσα παιδια περιθωριοποιούνται απο εμας τους "εξυπνακηδες" ποσες κλικες υπαρχουν σε πανεπιστημια και σχολεια?Ποσοι ανθρωποι ειναι μονοι και ξεχασμενοι στο ελεος?Εχετε αναρρωτηθει ποτε?Εχετε σκεφτει ποτε την ωρα που εσεις γκρινιαζεται για το τι ρουχα θα βαλετε και που θα πατε βολτα καποιοι ανθρωποι ειναι κοινωνικα αποκλεισμενοι και δεν εχουν στον ηλιο μοιρα?Ποσοι νιωθουν αθλια?Που οχι απλα τους περιθωριοποιουν αλλα και τους επιτειθενται τοσο σωμαικα οσο και ψυχολογικα,η ψυχολογικη βια ειναι η χειροτερη ολων.Ποσα θα χει τραβιξει αυτο το παιδι,ποσα θα κουβαλουσε μεσα του κανεις δεν σκεφτηκε αυτο που τους ενοιαξε ηταν αν ειχε συνεργους,κανεις δεν ειπε,τι οδηγηδε αυτο το παιδι σε αυτο...ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΑΙΔΟΥΡΙΑ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΙ(ή μαλλον τζαμπα βριζω τα γαιδουρια,αυτα πιο πολυ δουλεια κανουν απο εμας πιο πολλα συναισθηματα εχουν..)ΕΛΕΙΝΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΤΡΙΣΑΘΛΙΟΙ..Μας εχουν καταστησει όλους τρελους,μα πως να μην γινεις τρελος οταν απο μικρο παιδι σε εχουν πανω απο ενα βιβλιο,οταν ολοι την ημερα εισαι σχολειο σπιτι φροντιστηριο,οταν στο σχολειο το μονο που μαθαινεις ειναι καποιυς τυπους μαθηματικους και 5 ιστορικες ημερομηνιες,ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΙΔΕΙΑ ΑΛΛΑ ΜΑΛΑΚΙΑ..Ενα εχω να πω,πρεπει να ντρεπομαστε που θελουμε να αποκαλουμαστε ανθρωποι ειναι ντροπη για την λεξη,τα ζωα καλυτερα ειναι,πιο μυαλομενα.Δεν υπαρχουν πολλοι Ανθρωποι με Α κεφαλαιο,αμφιβαλλω αν ποτε υπηρξαν....Τα φαινομενα θα γινονται ολο και πιο πολλα αν δεν παρθουν μετρα και τα μετρα δεν ειναι οι τρελογιατροι...

συμφωνω απολυτα με την razor. Ετσι ειναι, εκει που ξεχναμε τι σημαινει ανθρωπος, μπαινει η αντιδραση ενος απελπισμενου.

Το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει σκεπτικισμος απο τους υπολοιπους.
Βλεπουμε φαινομενα κοινωνικης παθογενειας: ληστειες, εξεγερσεις, αντικοινωνικες συμπεριφορες, και αντι να βρουμε μια ριζα του κακου. Το Τι φταιει, εχουμε μια σειρα τηλεοπτικων καναλιων που παιζουν με το μυαλο μας , και ξαφνικα βλεπεις ολον τον κοσμο να λεει..."α τον κακουργο τι πηγε να κανει, τον εγκληματια"..
Σβηνουμε ολα τα αλλα, και μενουμε στο γεγονος.
Σβηνουμε οτι η κοινωνια ειναι για τον π*υτσο καβαλα, σβηνουμε οτι η ελληνικη παιδεια καλλιεργει ενα εχθρικο πνευμα ανταγωνισμου (και μονο με τις εξετασεις) και βαθμοθηριας και χανεται πληρως το ανθρωπιστικο πνευμα, σβηνουμε το οτι στα ελληνικα σχολεια δεν υπαρχουν ψυχολογοι(στα δημοσια εστω, δεν ξερω τι παιζει στα ιδιωτικα), σβηνουμε οτι ειμαστε απο τα χειροτερα αν οχι το χειροτερο εκπαιδευτικο συστημα, σβηνουμε την καταπιεση που δεχεται ενας μαθητης στις πιο τρυφερες ηλικιες της ζωης του, σβηνουμε τον ρατσισμο και την απορριψη πολλων αλλοδαπων...και λεμε..."αααα τι εκανε, εβγαλε οπλο.."
φυσικα θα βγαλει ρε...μας εχουν διαλυσει τις ζωες μας..ζουμε σε ενα συστημα που νοσει..και εκτος αυτου , μπορει να μην το εκανε για το συστημα , αλλα σκεφτειτε τι εχει ακουσει αυτος ο ανθρωπος και εφτασε σε αυτο το σημειο..
αν ειναι δυνατον..σκεφτειτε αν ειστε ανθρωποι τι μπορει να του ελεγαν οι συμμαθητες του..σκεφτειτε να ζειτε σε ενα περιβαλλον δεχομενοι ολα αυτα τα αρνητικα κυματα απο συμμαθητες και οι καθηγητες ενω ξερουν τι παιζει (γιατι οντως ξερουν οι μαλ*κες), να εθελοτυφλουν σε αυτα που βλεπουν..

και επειδη ακουστηκε κατι περι μισανθρωπιας στα λεγομενα της razor, εχω να πω οτι η razor απλα ειπε τι βλεπει ..και δεν βρισκω ειλικρινα κατι που να μην ισχυει σε αυτα που βλεπει. Καμια διαθεση μισανθρωπιας..περιγραφη πραγματικοτητας θα ελεγα. Η μισανθρωπια οφειλεται στην καλλιεργεια μισους προς το ανθρωπινο ειδος. Αυτο που εξεφρασε η razor δεν ηταν μισος, ηταν αγανακτηση στην κατασταση.

Τα καναλια δε, συνεχιζουν τις μαλακ*ες:
φορουσε μαυρα ρουχα, ειχε ασπρο δερμα, ακουγε μεταλ, ειχε ξυρισμενο συχνα το κεφαλι.

Στα αρ@@@@@ μας τι εκανε. Αυτα ειναι κριτηρια για να κρινεις αν καποιος ειναι "αλλοκοτος"?? ελεος.

Απευθυνομενος στα καναλια που μιλανε ετσι:
Μηπως πιστευετε οτι το χρωμα του δερματος του οδηγησε στην σταση αυτη??Μηπως οι μπατσοι να αρχισουν να μαζευουν και οσους πασχουν απο αλφισμο σε λιγο?

Κριμα παντως, λυπαμαι τα καναλια, αλλα πολυ περισσοτερο λυπαμαι οσους ακουνε και πιστευουν αυτες τις παπαρ*ες που λενε..Λυπαμαι την εκπαιδευση και την κοινωνια. Λυπαμαι το παιδι που αυτοκτονησε και οσους τραυματισε...Δυστυχως δεν θα τελειωσουν ποτε αυτα..αν δεν αλλαξουν οι κοινωνικες δομες και τα συστηματα..


Ελευθερια Σε Ολους


In Flames Gn
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
πάντως κάτι ακούγεται για συνεργεία...Βέβαι ποτέ μην εμπιστεύεσαι τα κανάλια ειδικότερα κανάλια με παράθυρα όμως ακούγεται πως το παιδί δεν ήξερε να μιλήσει πόσο μάλλον να γράψει δομημένη έκθεση και ότι το πώς θα σκοτώσει το σχεδίασε μέσω ίντερνετ και τα όπλα τα βρήκε κάπως έτσι...Καλά πολλά ακούγονται λίγα αληθεύουν απλα΄το παραθέτω ως πληροφορία.
Δε σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις πάντα πάνε να βγάλουν το δράστη ως διάολο προσωποποιημένο, παρανοικός δολοφόνος , ψυχάκιας, δεν ξέρω φω τι άλλο αντι να ψάξουν να βρουν την πραγματική αιτία(που τις περισσότερες φορές είναι ολοφάνερη)κρύβονται πίσω από το δάχτυλό τους προσκολλώντας τα μύρια εππίθετα στον άλλο, που στο κάτω κάτω ούτε ήξεραν, οούτε θα γνωρίσουν αλλά και να γνώριζαν είμαι σίγουρη πως θα τον απέρριπταν και αυτοί, ή άντε να τον έβγαζαν σε κανα κανάλι...Είναι όλοι τους πουλ-μουρ που λέει κιη κολλητή μου.Πουλάνε μούρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει σκεπτικισμος απο τους υπολοιπους.
Βλεπουμε φαινομενα κοινωνικης παθογενειας: ληστειες, εξεγερσεις, αντικοινωνικες συμπεριφορες, και αντι να βρουμε μια ριζα του κακου. Το Τι φταιει, εχουμε μια σειρα τηλεοπτικων καναλιων που παιζουν με το μυαλο μας , και ξαφνικα βλεπεις ολον τον κοσμο να λεει..."α τον κακουργο τι πηγε να κανει, τον εγκληματια"..
Σβηνουμε ολα τα αλλα, και μενουμε στο γεγονος.
Σβηνουμε οτι η κοινωνια ειναι για τον π*υτσο καβαλα, σβηνουμε οτι η ελληνικη παιδεια καλλιεργει ενα εχθρικο πνευμα ανταγωνισμου (και μονο με τις εξετασεις) και βαθμοθηριας και χανεται πληρως το ανθρωπιστικο πνευμα, σβηνουμε το οτι στα ελληνικα σχολεια δεν υπαρχουν ψυχολογοι(στα δημοσια εστω, δεν ξερω τι παιζει στα ιδιωτικα), σβηνουμε οτι ειμαστε απο τα χειροτερα αν οχι το χειροτερο εκπαιδευτικο συστημα, σβηνουμε την καταπιεση που δεχεται ενας μαθητης στις πιο τρυφερες ηλικιες της ζωης του, σβηνουμε τον ρατσισμο και την απορριψη πολλων αλλοδαπων...και λεμε..."αααα τι εκανε, εβγαλε οπλο.."
φυσικα θα βγαλει ρε...μας εχουν διαλυσει τις ζωες μας..ζουμε σε ενα συστημα που νοσει..και εκτος αυτου , μπορει να μην το εκανε για το συστημα , αλλα σκεφτειτε τι εχει ακουσει αυτος ο ανθρωπος και εφτασε σε αυτο το σημειο..
αν ειναι δυνατον..σκεφτειτε αν ειστε ανθρωποι τι μπορει να του ελεγαν οι συμμαθητες του..σκεφτειτε να ζειτε σε ενα περιβαλλον δεχομενοι ολα αυτα τα αρνητικα κυματα απο συμμαθητες και οι καθηγητες ενω ξερουν τι παιζει (γιατι οντως ξερουν οι μαλ*κες), να εθελοτυφλουν σε αυτα που βλεπουν..

Όποιος αυτοκτονεί είναι αρκετά δειλός για να μην προσπαθήσει να αλλάξει κάτι. Αυτή είναι η εύκολη λύση, αν είναι η ζωή σου κόλαση, να μην προσπαθήσεις να την αλλάξεις, αλλά να βάλεις τέλος σε αυτή. Και εμένα οι συμμαθητές μου δε μου συμπεριφέρονται καθόλου ωραία, αλλά δεν πιάνω ένα όπλο να πάω να σαρώσω μ' αυτό όλους όσους βρίσκονται στο σχολείο, οι οποίοι στο κάτω-κάτω μπορεί να μη μου φταίνε όλοι. Με ποιο δικαίωμα αφαιρεί μια ανθρώπινη ζωή; Ό,τι κι αν του έκαναν; Ας μη τα ρίχνουμε όλα στους άλλους, έτσι. Είπαμε, δε φταίει μόνο αυτός, και σαφώς πιστεύω ότι φταίνει πολύ περισσότερο οι παράγοντες που επηρέασαν την προσωπικότητά του, αλλά να μη τον δικαιολογούμε κι όλας που πήγε να σκοτώσει... Με αυτή τη λογική, όλοι οι εγκληματίες θα έπρεπε να αθωώνονταν, διότι δεν έφταιγαν αυτοί, αλλά η κοινωνία που είναι σκ@τ@ (και ναι, μπορεί να είναι σκατά, αλλά με το να μεμψιμοιρούμε και να κατηγορούμε και να λέμε το άλλο είναι χάλια, το άλλο είναι για τον !@## και το τρίτο είναι άλλο τόσο, και εμείς είμαστε οι χειρότεροι από όλους, δεν άλλάζεις τίποτα). Στη συγκεκριμένη περίπτωση, τον δικαιολογώ εν μέρει (πάντα με επιφυλάξεις τόσο για τη δικαιολόγηση, όσο και την καταδίκη του, διότι απλούστατα δεν ξέρω σε τί περιβάλλον ζούσε, μπορούμε να λέμε πολλά μπορεί...).
:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
συμφωνώ με τον Αλέξανδρο.Κι εγω αν ήταν έτσι θα πρεπε ναχα καθαρίσει κάμποσους συμμαθητές μου(άσχετο αν περιμένω τις Πανελλήνιες να τους σφάξω για να πάρω και κανα μόριο λόγω πένθους:P). Η αγανάκτηση δεν δίνει σε καμία περίπτωση το δικαίωμα φαίρεσης μιας ζωής. Το παιδί που βρίσκεται στη μονάδα εντατικής θεραπείας τι φταίει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Όποιος αυτοκτονεί είναι αρκετά δειλός για να μην προσπαθήσει να αλλάξει κάτι. Αυτή είναι η εύκολη λύση, αν είναι η ζωή σου κόλαση, να μην προσπαθήσεις να την αλλάξεις, αλλά να βάλεις τέλος σε αυτή. Και εμένα οι συμμαθητές μου δε μου συμπεριφέρονται καθόλου ωραία, αλλά δεν πιάνω ένα όπλο να πάω να σαρώσω μ' αυτό όλους όσους βρίσκονται στο σχολείο, οι οποίοι στο κάτω-κάτω μπορεί να μη μου φταίνε όλοι. Με ποιο δικαίωμα αφαιρεί μια ανθρώπινη ζωή; Ό,τι κι αν του έκαναν; Ας μη τα ρίχνουμε όλα στους άλλους, έτσι. Είπαμε, δε φταίει μόνο αυτός, και σαφώς πιστεύω ότι φταίνει πολύ περισσότερο οι παράγοντες που επηρέασαν την προσωπικότητά του, αλλά να μη τον δικαιολογούμε κι όλας που πήγε να σκοτώσει... Με αυτή τη λογική, όλοι οι εγκληματίες θα έπρεπε να αθωώνονταν, διότι δεν έφταιγαν αυτοί, αλλά η κοινωνία που είναι σκ@τ@ (και ναι, μπορεί να είναι σκατά, αλλά με το να μεμψιμοιρούμε και να κατηγορούμε και να λέμε το άλλο είναι χάλια, το άλλο είναι για τον !@## και το τρίτο είναι άλλο τόσο, και εμείς είμαστε οι χειρότεροι από όλους, δεν άλλάζεις τίποτα). Στη συγκεκριμένη περίπτωση, τον δικαιολογώ εν μέρει (πάντα με επιφυλάξεις τόσο για τη δικαιολόγηση, όσο και την καταδίκη του, διότι απλούστατα δεν ξέρω σε τί περιβάλλον ζούσε, μπορούμε να λέμε πολλά μπορεί...).
:bye:

συμφωνώ με τον Αλέξανδρο.Κι εγω αν ήταν έτσι θα πρεπε ναχα καθαρίσει κάμποσους συμμαθητές μου(άσχετο αν περιμένω τις Πανελλήνιες να τους σφάξω για να πάρω και κανα μόριο λόγω πένθους:P). Η αγανάκτηση δεν δίνει σε καμία περίπτωση το δικαίωμα φαίρεσης μιας ζωής. Το παιδί που βρίσκεται στη μονάδα εντατικής θεραπείας τι φταίει;
Παιδια ξανακοιταξτε λιγο,δεν ειπε κανενας οτι επραξε ορθα ουτε πηγε να τον δικαιολογισει.Απλα πως δεν κοιταμε ολες τις πλευρες του νομισματος και προσπαθουμε να αποδωσουμε ολες τις ευθυνες σε ενα ατομο.Φυσικα και δεν φταιει το παιδι που χτυπησε,αλλα αν καποια πραγματα εστω τα μισα λειτουργουσαν σωστα και οπως θα πρεπε τωρα το παιδι αυτο δεν θα ηταν νοσοκομειο.Μην κοιτατε τα παντα μονοπλευρα.Και κανενας μα κανενας δεν ειπε πως η αγανακτηση δινει δικαιωμα αφαιρεσης ζωης Ναυσικα.Τουλαχιστον κοιταχτε προσεχτηκα τα ποστ οταν απαντατε.Αν ειναι δυνατον κανενας δεν ανεφερε πως η πραξη αυτη ηταν σωστη απλα πως για αυτο δεν ευθυνεται μονο ο 19χρονος,γιατι αν ηταν τοοοσο πια ψυχακιας οπως λενε δεν θα δισταζε να κανει μακελιο προφανως σοκαριστηκε απο τον πρωτο πυροβολισμο.Ενας τρελος δεν θα λυποταν να κανε μεγαλυτερη φασαρια.Φυσικα και ηταν διαταραγμενος ψυχικα αλλα για αυτο δεν φροντισε οπως φανηκε κανεις,και φυσικα αυτη του η πραξη ειναι κατακριτεα αλλα κιολας μην αποποιουμαστε των ευθυνων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Όποιος αυτοκτονεί είναι αρκετά δειλός για να μην προσπαθήσει να αλλάξει κάτι. Αυτή είναι η εύκολη λύση, αν είναι η ζωή σου κόλαση, να μην προσπαθήσεις να την αλλάξεις, αλλά να βάλεις τέλος σε αυτή. Και εμένα οι συμμαθητές μου δε μου συμπεριφέρονται καθόλου ωραία, αλλά δεν πιάνω ένα όπλο να πάω να σαρώσω μ' αυτό όλους όσους βρίσκονται στο σχολείο, οι οποίοι στο κάτω-κάτω μπορεί να μη μου φταίνε όλοι. Με ποιο δικαίωμα αφαιρεί μια ανθρώπινη ζωή; Ό,τι κι αν του έκαναν; Ας μη τα ρίχνουμε όλα στους άλλους, έτσι. Είπαμε, δε φταίει μόνο αυτός, και σαφώς πιστεύω ότι φταίνει πολύ περισσότερο οι παράγοντες που επηρέασαν την προσωπικότητά του, αλλά να μη τον δικαιολογούμε κι όλας που πήγε να σκοτώσει... Με αυτή τη λογική, όλοι οι εγκληματίες θα έπρεπε να αθωώνονταν, διότι δεν έφταιγαν αυτοί, αλλά η κοινωνία που είναι σκ@τ@ (και ναι, μπορεί να είναι σκατά, αλλά με το να μεμψιμοιρούμε και να κατηγορούμε και να λέμε το άλλο είναι χάλια, το άλλο είναι για τον !@## και το τρίτο είναι άλλο τόσο, και εμείς είμαστε οι χειρότεροι από όλους, δεν άλλάζεις τίποτα). Στη συγκεκριμένη περίπτωση, τον δικαιολογώ εν μέρει (πάντα με επιφυλάξεις τόσο για τη δικαιολόγηση, όσο και την καταδίκη του, διότι απλούστατα δεν ξέρω σε τί περιβάλλον ζούσε, μπορούμε να λέμε πολλά μπορεί...).
:bye:

αγαπητε αλεξανδρε.

μου αρεσει που μαρκαρεις και το ποστ μου λες και ΕΓΩ δικαιολογησα την πραξη.
με προλαβε η razor στην απαντηση .
Δες τι κατηγορω.
κατηγορω τα καναλια και τον κοσμο ο οποιος τα ακουει.
Χρησιμοποιω το ρημα "Σβηνουμε"..Αυτο δειχνει οτι ο κοσμος αγνοει αλλες πλευρες του ζητηματος, αλλες αιτιες..δεν δικαιολογω κανεναν..απλα αιτιολογω. αλλο αιτιολογω και αλλο δικαιολογω.Και επειδη σε αυτο το συμπαν τα παντα γινονται για εναν λογο, ε και το παιδι προφανως ειχε τους λογους του που συμπεριφερθηκε ετσι. Δεν λεω οτι εκανε το σωστο ή οτι ηταν ηρωας, αλλα δεδομενων των συνθηκων στις οποιες ΥΠΟΘΕΤΩ(οπως ολοι μας υποθεσεις κανουμε) οτι ζουσε, τοτε εξηγειται η συμπεριφορα του.

Ειμαστε σε ενα μαθητικο φορουμ, αυτα που λεμε δημοσιευονται. Καλο ειναι να υπαρχουν οι κραυγες ισορροπιας οπως τις ονοματιζω, που κραζουν τις αθλιες συνθηκες στις οποιες ζει ο συγχρονος μαθητης. Σιγουρα το θεμα μας δεν ειναι ΜΟΝΟ αυτο, αλλα σχετιζεται αμεσα.

Λοιπον μια ερωτηση:
Γιατι δεν υπαρχουν ψυχολογοι στα δημοσια σχολεια?
ας μου απαντησει καποιος (δεν απευθυνομαι στον Crookshanks).
Και μη μου πειτε δεν εχει το κρατος να πληρωσει, ή δεν υπαρχουν κονδυλια ή (το κουφο) δεν υπαρχουν ψυχολογοι..
Λοιπον ας απαντησει καποιος παρακαλω..
-----------------------------------------
οσο για το αν ειναι δειλια η αυτοκτονια, πραγματικα εισαι και ειμαι μικρος για να το κρινουμε. Εχω σκεφτει παρα πολυ για αυτο το θεμα και δεν εχω βγαλει ακρη.αλλα ειναι καπως off topic.
ειλικρινα η αυτοκτονια μπορει να ειναι δειλια οπως λες, αλλα μπορει να ειναι και κατι εντελως εξαγνιστικο σε ατομα που εχουν καταθλιψη ή μανιοκαταθλιψη και η ζωη καταντα πονος, βασανο για αυτους. Δεν υπαρχει κανεις διπλα τους. Δεν παιρνω θεση σε αυτο ..ουτε ειναι το θεμα μας προς το παρον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Γιατι δεν υπαρχουν ψυχολογοι στα δημοσια σχολεια?
ας μου απαντησει καποιος (δεν απευθυνομαι στον Crookshanks).
Και μη μου πειτε δεν εχει το κρατος να πληρωσει, ή δεν υπαρχουν κονδυλια ή (το κουφο) δεν υπαρχουν ψυχολογοι..
Λοιπον ας απαντησει καποιος παρακαλω..
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ.ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ.Με τις μιζες ασχολουνται οι Κυριοι(ο Θεος να τους κανει)και με το πως να τα τσεπωσουν οχι με τετοια θεματα.Γιατι αν υπηρχε ψυχολογος απλα θα ελεγε ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΗ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ γιατι παιζει πολυ μεγαλο ρολο στην τρελα των παιδιων και την ψυχικη υγεια τους.Δεν ειναι φυσιολογικο αυτο το συστημα,δημιουγει ψυχασθενεις και ενας απο αυτους ειμαι και εγω(:P).Δεν νοειται απο την τρυφερη κιολας ηλικια να παιδια να ειναι πανω απο ενα βιβλιο ολη μερα και να μην παιζουν καθολου(και να ταν και καλογραμμενα τα βιβλια παει στο διαλο..)Δεν ζουμε την εφηβεια μας (ουτε φυσικα την νεανικη ηλικια),φτιαχνουν μικρομεγαλα ρομποτακια οχι ανθρωπους οχι σκεφτομενους πολιτες,δεν τους θελουν αλλωστε αυτους(σκεφτομενους πολιτες)..............

(δεν λεω αλλα γιατι θα με ξαναπουν μισανθρωπο και δεν εχω ορεξη..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ.ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ.Με τις μιζες ασχολουνται οι Κυριοι(ο Θεος να τους κανει)και με το πως να τα τσεπωσουν οχι με τετοια θεματα.Γιατι αν υπηρχε ψυχολογος απλα θα ελεγε ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΗ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ γιατι παιζει πολυ μεγαλο ρολο στην τρελα των παιδιων και την ψυχικη υγεια τους.Δεν ειναι φυσιολογικο αυτο το συστημα,δημιουγει ψυχασθενεις και ενας απο αυτους ειμαι και εγω(:P).Δεν νοειται απο την τρυφερη κιολας ηλικια να παιδια να ειναι πανω απο ενα βιβλιο ολη μερα και να μην παιζουν καθολου(και να ταν και καλογραμμενα τα βιβλια παει στο διαλο..)Δεν ζουμε την εφηβεια μας (ουτε φυσικα την νεανικη ηλικια),φτιαχνουν μικρομεγαλα ρομποτακια οχι ανθρωπους οχι σκεφτομενους πολιτες,δεν τους θελουν αλλωστε αυτους(σκεφτομενους πολιτες)..............

(δεν λεω αλλα γιατι θα με ξαναπουν μισανθρωπο και δεν εχω ορεξη..)


Ω ναι

ακριβως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ.ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ.Με τις μιζες ασχολουνται οι Κυριοι(ο Θεος να τους κανει)και με το πως να τα τσεπωσουν οχι με τετοια θεματα.Γιατι αν υπηρχε ψυχολογος απλα θα ελεγε ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΗ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ γιατι παιζει πολυ μεγαλο ρολο στην τρελα των παιδιων και την ψυχικη υγεια τους.Δεν ειναι φυσιολογικο αυτο το συστημα,δημιουγει ψυχασθενεις και ενας απο αυτους ειμαι και εγω(:P).Δεν νοειται απο την τρυφερη κιολας ηλικια να παιδια να ειναι πανω απο ενα βιβλιο ολη μερα και να μην παιζουν καθολου(και να ταν και καλογραμμενα τα βιβλια παει στο διαλο..)Δεν ζουμε την εφηβεια μας (ουτε φυσικα την νεανικη ηλικια),φτιαχνουν μικρομεγαλα ρομποτακια οχι ανθρωπους οχι σκεφτομενους πολιτες,δεν τους θελουν αλλωστε αυτους(σκεφτομενους πολιτες)..............

(δεν λεω αλλα γιατι θα με ξαναπουν μισανθρωπο και δεν εχω ορεξη..)

Με συγχωρείς πολύ, μα, αν έχεις σωστό πρόγραμμα, όλα τα προλαβαίνεις τουλάχιστον μέχρι τη Β' γυμνασίου. (που είμαι σε θέση βέβαια να κρίνω ασφαλώς)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top