Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,152 εγγεγραμμένα μέλη και 3,090,679 μηνύματα σε 96,018 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 829 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Εδώ κάνουμε δίαιτα!

epote

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 15:44, 12-08-09:

οι αρχαιο ελληνες δεν ειχαν ουτε το ενα ουτε το αλλο..
ειχαν και μεσο ορο ζωης 40 χρονια βεβαια...

και εννοειτε πως ειχαν και διαβητη, και ηταν χοντροι και απολλα

οχι τοσο πολυ οσο εμεις γιατι δεν ειχαν προσβαση σε τοση διαθεσημη τροφη αλλα οσοι ειχαν μια χαρα στρουμπουλοι ηταν.

Συγγνώμη; Το μέλι προκαλεί διαβήτη και παχαίνει; ...... ρε παιδιά, εγώ νόμιζα ότι το μέλι είναι από τις πιο υγιεινές τροφές.
το μελι οπως οτιδηποτε αλλο (ακομα και η πρεζα) σε μετρο ειναι μια χαρα και εχει εξαιρετικες λειτουργιες και δρασεις.

σε υπερκαταναλοση ναι ως απλος υδατανθρακας παιχαινει και προκαλει διαβητη. Point is αν ειναι να τρως 3 κουταλιες μελι τη μερα, βαλε η μελι η ζαχαρι η οτι αλλο σου αρεσει δεν κανει καμια διαφορα αν ειναι να τρως 30 κουτελιες μελι τη μερα παλι βαλε οτι θες γιατι παλι δεν κανει καμια διαφορα ειτε μελι ειτε ζαχαρη θα την πατησεις.

αντιλιπτο?

(και ναι η πρεζα ως οπιοειδες εχει εξαιρετικες χρησεις, ρωτα οποιονδηποτε εχει κανει εγχειρηση να σου πει)

αυτο που λεω εξ αρχης ειναι οτι τα παντα ειναι στην δοσολογια και την χρηση, οι διαφορες ειναι ελαχιστες επι του πρακτικου και το ζητημα ιεναι καθαρα θερμοδυναμικο.

το ιδανικο ειναι να μην τρως ουτε μελι ουτε ζαχαρη, αν πρεπει να τρως τρωγε λιγο απο οποιοδηποτε σου αρεσει καλυτερα, αν πρεπει να τρως πολυ μην τρως κανενα και φαε ασπαρταμη

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

m.tatiana (τατιανα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη m.tatiana
H τατιανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H m.tatiana έγραψε στις 22:12, 18-08-09:

Γεια σας παιδια...!ειμαι καινουρια στην παρεα και ενδιαφερομαι πολυ για θεματα που εχουν να κανουν με τη διατροφη,οποτε λεω να πω κι εγω την αποψη μου για το τελευταιο θεματακι σχετικα με την ασπαρταμη κι αν τελικα ειναι ενα επιπλεον κακο για την υγεια μας....Προσφατα διαβασα για καποιες μελετες που εγιναν και απενοχοποιουν τους ισχυρισμους προηγουμενων μελετων που χαρακτηριζουν την ασπαρταμη ως καρκινογονη ουσια.Μαλιστα η ασπαρταμη οχι απλα δν κανει κακο στην υγεια αλλα αντιθετως βοηθα πολυ κοσμο που ειναι εξαρτημενος απο τη ζαχαρη να χασει πιο ευκολα κιλα.τωρα σχετικα με τα πειραματα στα ποντικια,θεωρω οτι αν αντικαθιστουσαμε την ασπαρταμη με ζαχαρη και τα ταιζαμε αποκλειστικα και μονο με αυτη σε καθημερινη βαση,θα ειχαμε παρομοια αποτελεσματα....αυτα απο μενα!(και αν καποιος εχει αλλη αποψη,please μη με παρει απο τα μουτρα....!)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Αποκλεισμένος χρήστης

O epote ) έγραψε στις 19:06, 20-08-09:

ναι ετσι ειναι τα πραγματα μην τρελενεσαι

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,897 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 22:26, 20-08-09:

α,και μην ξεχναμε οτι το μελι εχει λιγοτερες θερμιδες απο τη ζαχαρη σε βαρος(στα 100 γραμ οπως μετραμε ολες τις τροφες και μεγαλυτερη γλυκύτητα..ετσι μια κουταλια μελι φτανει επειδη ειναι πιο πυκνο..ενω ζαχαρη χρεαζονται 2-3 κουταλιες..εγω στο κακαο τουλαχιστον ετσι εχω δει..

αυτα ειναι τα κυριοτερα πλεονεκτηματα του οπως και το οτι διαλυεται πιο αργα στο αιμα σε γλυκοζη απο τη ζαχαρη..οποτε ..αν βαλουμε μεσα και τις βιταμινες και τα ιχνοστοιχεια..που το μελι ειναι γεματο ενω η ζαχαρη δεν εχει ιχνος-οντας σκαρτες θερμιδες-...

μελι vs ζαχαρη= 1!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

m.tatiana (τατιανα)

Νεοφερμένος

H τατιανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H m.tatiana έγραψε στις 18:57, 26-08-09:

Καλησπερα παιδια!!διαβασα αρκετες απο τις συζητησεις σας στο φορουμ και περισσοτερο για το θεμα διαιτα-διατροφη και ομολογω οτι ζηλεψα την παρεουλα σας....!παιδευομαι κι εγω χρονια με το θεμα διαιτα,οχι τοσο γιατι εχω μεγαλο προβλημα με το βαρος μου,οσο γιατι λογω ορισμενων ορμονικων διαταραχων εχω την ταση να βαζω πολυ ευκολα κιλα,οποτε πρεπει να βρισκομαι συνεχως σε διαιτα.παρολα αυτα,καταφερα με θεραπειες να ξεπερασω το προβλημα,οποτε ειμαι αποφασισμενη πλεον να χασω μια και καλη τα κιλακια που με ''βαραινουν'' ωστε να ανεβει και η ψυχολογια μου...δεν εχω αναγκη απο διαιτολογουσ και τετοια,οτι κανω το κανω μονη μου,αφου εχω αρκετα καλη προσωπικη εμπειρια...!το μονο που θελω ειναι ισωσ λιγη παρεουλα και γιατι οχι υποστηριξη ωστε να γινει πιο διασκεδαστικη η δυστυχως αναγκαια αυτη αγγαρεια που ονομαζεται ΔΙΑΙΤΑ!!οποτε οσες πιστες(και γιατι οχι και πιστοι!) προσελθουν!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gatouni8400 (Χαρά Καλέ)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gatouni8400
H Χαρά Καλέ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός . Έχει γράψει 132 μηνύματα.

H gatouni8400 Δεν είναι εδώ για κανέναν εκτός από..... έγραψε στις 20:43, 26-08-09:

Καλώς Ήρθες Στο Club Λοιπόν Τατιάνα Μου ...

Παράθεση

m.tatiana (τατιανα)

Νεοφερμένος

H m.tatiana έγραψε στις 20:49, 26-08-09:

Καλως σας βρηκα gatouni...!κι εσυ θεματακι μ'αυτα τα ατιμα τα κιλα εχεις?

Παράθεση

gatouni8400 (Χαρά Καλέ)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Χαρά Καλέ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός . Έχει γράψει 132 μηνύματα.

H gatouni8400 Δεν είναι εδώ για κανέναν εκτός από..... έγραψε στις 21:11, 26-08-09:

Ναι κάνω κι εγώ διατροφή αυτή την περίοδο..κ για εμένα το φαγητό δε φαντάζεσαι τι αξία έχει.............

Παράθεση

m.tatiana (τατιανα)

Νεοφερμένος

H m.tatiana έγραψε στις 21:28, 26-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από gatouni
Ναι κάνω κι εγώ διατροφή αυτή την περίοδο..κ για εμένα το φαγητό δε φαντάζεσαι τι αξία έχει.............
Δε νομιζω οτι εχει να κανει τοσο με την αξια του φαγητου γενικα...νομιζω οτι εχει να κανει περισσοτερο με την ιδεα της στερησης ορισμενων πραγματων.Για μενα τουλαχιστον το προβλημα δεν ειναι στην ποσοτητα του φαγητου,οσο στη σκεψη οτι δεν μπορω να το φαω το καταραμενο το γλυκο(κυριως παγωτο,που ειναι και η αδυναμια μου) οποτε μου ερθει..

το καλο ειναι οτι μετα την πρωτη βδομαδα δεν καταλαβαινω τιποτα.δεν παει να μου φερουνε του κοσμου τα καλα,δεν επηρεαζομαι.Αλλα πως περναει αυτη η βδομαδα...?!!Ελπιζω τωρα που θα εχω παρεα να περασει πιο ευκολα...

Παράθεση

gatouni8400 (Χαρά Καλέ)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H gatouni8400 Δεν είναι εδώ για κανέναν εκτός από..... έγραψε στις 22:19, 26-08-09:

κι εγώ τρελαίνομαι για παγωτό..είμαι πολυ του φαγητού εγώ αλλά οκ σε σχέση με τόσα που έχω φάει είμαι μια χαρά..εσύ τώρα άρχισες δίαιτα??

Παράθεση

m.tatiana (τατιανα)

Νεοφερμένος

H m.tatiana έγραψε στις 22:34, 26-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από gatouni
κι εγώ τρελαίνομαι για παγωτό..είμαι πολυ του φαγητού εγώ αλλά οκ σε σχέση με τόσα που έχω φάει είμαι μια χαρά..εσύ τώρα άρχισες δίαιτα??
Μολις σημερα.... αλλα δεν πτοουμαι!Λιγη θεληση θελει,λιγο πεισμα,πολλα ονειρα(!!) και δεν θα το καταλαβουμε για ποτε θα δουμε το επιθυμητο αποτελεσμα(ή καλυτερα νουμερο στη ζυγαρια!).Απλα απο δω και περα θελω να ενταξω και τη γυμναστικη στην ολη προσπαθεια για ακομα καλυτερα αποτελεσματα!

Εσυ κανεις καιρο διαιτα?θελεις να μου πεις καποια πραγματακια για να εχω και καποια εικονα περιπου?για παραδειγμα ποσα κιλα θελεις να χασεις,ποσα εχεις καταφερει ως τωρα...τετοια..αν θελεις βεβαια!για να παρω κι εγω λιγο κουραγιο.....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ophelia : 26-08-09 στις 23:43. Αιτία: βλ. κουμπάκι επεξεργασίας για Merge
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,897 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 14:44, 10-09-09:

εγω ημουν 130 κιλα το μαιο..και τωρα ειμαι 122..επειδη εδω και 2-3 μηνες ξεκινησα περιπατους το απογευμα 1-3 χιλ...
και σιγα σιγα πεφτει το βαρος..ο στοχος ειναι τα 100 κιλα..οπου ειμαι καλα,χωρις κοιλιες κλπ..

Παράθεση

epote

Αποκλεισμένος χρήστης

O epote ) έγραψε στις 12:26, 11-09-09:

Για μενα τουλαχιστον το προβλημα δεν ειναι στην ποσοτητα του φαγητου,οσο στη σκεψη οτι δεν μπορω να το φαω το καταραμενο το γλυκο(κυριως παγωτο,που ειναι και η αδυναμια μου) οποτε μου ερθει..
Μα δεν μπορεις...Μπορεις να κατουρας οπου θελεις οποτε θελεις? Οχι...ειναι το ιδιο πραγμα, ειναι η συνηθεια, παγωτο θα τρως ορισμεενς φορες τη βδομαδα που θα το εχεις προγραμματισει απο πριν.

Και ξεκινα βαρη.

εδω και 2-3 μηνες ξεκινησα περιπατους το απογευμα 1-3 χιλ...
Βαρη, κανε βαρη, αστους τους περιπατους, δεν θα σου κανουν τιποτα περισοτερο απο καλους και πονεμενη μεση.

Παράθεση

antara6079

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη antara6079
H antara6079 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.

H antara6079 έγραψε στις 19:26, 11-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από epote
Βαρη, κανε βαρη, αστους τους περιπατους, δεν θα σου κανουν τιποτα περισοτερο απο καλους και πονεμενη μεση.

Γιατί θα κάνουν οι περίπατοι πονεμένη μέση?
Το περπάτημα λένε ότι είναι το καλύτερο. Τι σχέση έχει με τη μέση, και πως την επιβαρύνει?
Ξεκινήσαμε πριν λίγες μέρες περιπάτους, νομίζοντας ότι θα κάνουμε καλό στην υγεία μας.
Εξήγησέ το σε παρακαλώ μην ιδρώνουμε τζάμπα....

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,759 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 22:08, 11-09-09:

Το περπάτημα είναι η καλύτερη άσκηση, το λένε όλοι οι γιατροί.
Αρκεί να μην γίνεται διακεκομένα, π.χ. πηγαίνουμε βόλτα στα μαγαζιά και σταματάμε να κοιτάξουμε τις βιτρίνες, το συνεχές περπάτημα το οποίο θα είναι πάνω από 20 λεπτά της ώρας, γιατί τα πρώτα 20 λεπτά προ-θερμαίνεται ο οργανισμός και μετά αρχίζει να καίει λίπη και ζάχαρα.
Το λέει ένα περιπατητής, έχω ρωτήσει γνώμες, γιατρούς, το έχω ερευνήσει το θέμα, και θεωρώ το περπάτημα το καλύτερο όλων και το κάνω όσο περισσότερο μπορώ.
Ένα καλό περπάτημα κρατάει τουλάχιστον 40 λεπτά της ώρας.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 22:41, 11-09-09:

1.5 χιλ σε μιση ωρα ειναι καλα?
και 3 χιλ περιπου σε 1 ωρα..στη φυση εννοειται..
και μπορει και με καμια σταση..αλλα λιγα λεπτα..αν λαχανιασω πολυ...

ειναι οντως η καλυτερη ασκηση..λειτουργει ολο το σωμα καλυτερα.-μεχρι και το εντερο..πχ-

αυτοι οι περιπατοι αν ειναι μερα παρα μερα η και καθε μερα μερικες φορες καλα ειναι?
εγω το ειδα στο σωμα μου..στην αρχη ψοφαγα γρηγορα..μετα κουραζομουν ελαχιστα..

στην αρχη βαριομουν λιγο τους περιπατους,αλλα αν το κανεις συνηθεια..σου αρεσει...
και μιλαμε για απογευμα παντα 7-9 η ωρα..(νομιζω οτι για περιπατο το απογευμα ειναι η καλυτερη ωρα..ο οργανισμος ειναι πιο δυνατος,ενω το πρωι οχι και τοσο..
ποτε καις περισσοτερο?τωρα που θα ερθουν τα κρυα ή το καλοκαιρι που δυσκολευομουν καπως με τον ιδρωτα ,τη ζεστητην υγρασια κλπ?

Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,948 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 22:42, 11-09-09:

Έχω να κάνω μία δυσάρεστη (για μένα!) δήλωση...
Δεν έχω την δυναμη να κάνω δίαιτα...Ξέρω ότι πρέπει να χάσω 10 κιλά που έχω πάρει μέσα σε 2 χρόνια...Ειλικρινά κάθε προσπάθεια που έχω κάνει έχει βρεθεί στο κενό...Σκεφτόμουν τον διαιτολόγο αλλά δεν μπορώ να επιβαρρύνω τους δικούς μου με ένα τέτοιο οικονομικό βάρος.
Πφφφ...το είπα και ξαλάφρωσα!

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 22:49, 11-09-09:

μην κανεις διαιτα..περπατα...πηγαινε με τις σκαλες..στην πολη ειναι πιο ευκολο να πηγαινεις περπατωντας για πολλες δουλειες...

αν καθημερινα περπατας τουλαχιστον κανα χιλιομετρο θα χασεις σταθερα και σιγουρα..

Παράθεση

Ophelia (Μάρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ophelia
H Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 791 μηνύματα.

H Ophelia έγραψε στις 23:01, 11-09-09:

Μάρω μου μην στεναχωριέσαι...

10 κιλάκια δεν είναι και τίποτα το τραγικό βρε συ. Άσε που υπάρχουν τρόποι να χάσεις μερικά κιλά και μόνη σου, χωρίς την βοήθεια διαιτολόγου. Για αρχή μην τσιμπολογάς -μπισκοτάκια, σοκολατούλες, πατατάκια, παγωτά...κομμένα- τουλάχιστον σε καθημερινή βάση. Σταμάτα να πίνεις ανθρακούχα και προσπάθησε γενικά να ακολουθείς μια σχετικά ισσοροπημένη διατροφή. Πίνε και κανένα πράσινο τσάι, καλό κάνει, τονώνει τον μεταβολισμό.

Ένα καλό πρωϊνό, ενα φυσιολογικό μεσημεριανό και για βράδυ κάτι πιο ελαφρύ -κανένα φρουτάκι ή γιαούρτι. Αυτά σε συνδιασμό με λίγη άσκηση μπορούν να κάνουν θαύματα...βάλε το mp3 στα αυτιά και ξεκίνα περπάτημα και 'συ. Αν περπατάς 1 ωρίτσα την ημέρα και κάνεις και μια καλή διατροφή, εε δεν μπορεί, όλο και κάτι θα χάσεις. Απλά θέλει λίγη αποφασιστικότητα και αυτοπειθαρχία. Εκεί είναι το στοίχημα...

π.ςς το περπάτημα δεν κάνει καλό ΜΟΝΟ από την άποψη οτι καις λίπος. Κάνει πολύ καλό ΚΥΡΙΩΣ στην καρδιά αλλά και στα αγγεία. Επομένως, ας μην κολλάμε μόνο με τα βάρη...καλά και αυτά, αλλά κάποιος που θέλει να αλλάξει διατροφικές συνήθειες, χρειάζεται παραπάνω δουλίτσα...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,948 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 23:02, 11-09-09:

Το θέμα είναι ότι περπατάω σχεδόν κάθε μέρα περίπου 2χλμ...με τις δουλειές κτλ...
Ίσως πρέπει να περπατάω λίγο πιό γρήγορα και καθημερινά ανεξάρτητα των δουλειών που έχω...
Επίσης το καλοκαίρι έμαθα ποδήλατο και πήγαινα αρκετά συχνά βόλτες...ίσως να το ψιλοβαρέθηκα είδικά εδώ στο Μαρούσι που δεν έχω που να πάω...

Μα τί άλλο να κάνω?Είμαι food-addicted γι'αυτό έχω πάρει απόφαση ότι δεν μπορώ να το κόψω...έτσι ψάχνω άλλους τρόπους να χάσω κανένα κιλό...

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 23:05, 11-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από μάρα_κουταμάρα
Μάρω μου μην στεναχωριέσαι...

10 κιλάκια δεν είναι και τίποτα το τραγικό βρε συ. Άσε που υπάρχουν τρόποι να χάσεις μερικά κιλά και μόνη σου, χωρίς την βοήθεια διαιτολόγου. Για αρχή μην τσιμπολογάς -μπισκοτάκια, σοκολατούλες, πατατάκια, παγωτά...κομμένα- τουλάχιστον σε καθημερινή βάση. Σταμάτα να πίνεις ανθρακούχα και προσπάθησε γενικά να ακολουθείς μια σχετικά ισσοροπημένη διατροφή. Πίνε και κανένα πράσινο τσάι, καλό κάνει, τονώνει τον μεταβολισμό.

Ένα καλό πρωϊνό, ενα φυσιολογικό μεσημεριανό και για βράδυ κάτι πιο ελαφρύ -κανένα φρουτάκι ή γιαούρτι. Αυτά σε συνδιασμό με λίγη άσκηση μπορούν να κάνουν θαύματα...βάλε το mp3 στα αυτιά και ξεκίνα περπάτημα και 'συ. Αν περπατάς 1 ωρίτσα την ημέρα και κάνεις και μια καλή διατροφή, εε δεν μπορεί, όλο και κάτι θα χάσεις. Απλά θέλει λίγη αποφασιστικότητα και αυτοπειθαρχία. Εκεί είναι το στοίχημα...

π.ςς το περπάτημα δεν κάνει καλό ΜΟΝΟ από την άποψη οτι καις λίπος. Κάνει πολύ καλό ΚΥΡΙΩΣ στην καρδιά αλλά και στα αγγεία. Επομένως, ας μην κολλάμε μόνο με τα βάρη...καλά και αυτά, αλλά κάποιος που θέλει να αλλάξει διατροφικές συνήθειες, χρειάζεται παραπάνω δουλίτσα...
Αυτό προσπαθώ να κάνω καλή μου αλλά μου είναι δύσκολο...το άσχημο με μένα είναι ότι το βράδυ δεν μπορώ να μην φάω κάτι καλό...στον ύπνο μου δεν αντέχω να γουργουρίζει η κοιλιά μου(είναι και μεγαλή...χιχιχι)

Προσπαθώ να πείσω τον εαυτο μου ότι δεν κάνω δίαιτα αλλά υιοθετώ μία ισορροπημένη διατροφή.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 23:40, 11-09-09:

εγω εχω παντως 22 κιλα παραπανω αν σεκανει να νιωθεις καλυτερα..

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,546 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 00:20, 12-09-09:

Τι ύψος έχεις Άγγελε;

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 01:46, 12-09-09:

αγαπητέ Άγγελε για να έχουμε καλό λόγο πωωωωως τα έχασες όλα αυτά τα κιλά????

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 08:42, 12-09-09:

ειμαι 180-182 υψος..το Μαιο ημουν 130-133 κιλα...
τωρα ειμαι 122...και υα συβεχισω να περπαταω να χασω και αλλα..ο στοχος τα 100 κιλα οταν στα 18 μου δεν ειχα καθολου κιλα και παραπανισια ...

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,918 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 09:56, 12-09-09:

Δηλαδη Αγγελε εχασες 10 κιλα χωρις να αλλαξεις τις διατροφικες σου συνηθειες?!

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 10:12, 12-09-09:

δεν ετρωγα κατι περιττα..παραπανισια...λογω απολαυσης...απλα ετρωγα το κεντρικο φαι περισσοτερο και οχι ενα τονο παπαρες...

οπως επισης σταματησα να παιρνω κατι πατατακια απο εξω...

αλλα ειχα φτασει στα 121 κιλα..αλλα μου προεκυψε ανεμια σιδηροπενικη-25 αιματοκριτη-(οχι απο τη διαιατα που δεν εκανα ουσιαστικα αλλα απο αλλο λογ.ο) οποτε ειμαι σταθερος στα 122-123 μεχρι να παρω μπρος ξανα..

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 10:45, 12-09-09:

Χτες μου ήρθε μια λιγούρα για Goody's που είχα να φάω κάτι μήνες, και είδα ότι πάνω στις συσκευασίες των φαγητών γράφει πλέον πόσες θερμίδες έχουν. Ένα golden και μια μερίδα πατάτες που έφαγα (και δεν χόρτασα) έχουν 1.100 θερμίδες!!! Δεν είναι πάρα πολλές; Πραγματικά όσο και να λέμε ότι το junk food παχαίνει, δεν είχα συνηδειτοποήσει πόσο πολλές θερμίδες έχουν. Φανταστείτε ότι μια γυναίκα αν δεν κάνω λάθος (αν κάνω θα με διορθώσει ο epote) πρέπει να καταναλώνει 1.800 περίπου θερμίδες τη μέρα

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 10:57, 12-09-09:

Εδω καρντια μου ενα κομματι πιτσα (σπεσιαλ) και εχει γυρω στις 400...που εγω θελω μια ολοκληρη (8 κομματια) για να πω οτι εφαγα και μετα απο κανα 2ωρο θα πειναω παλι...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 12:14, 12-09-09:

Πφφφ...κορίτσια πάλι καλα που το είπατε γιατί ούτε εγώ είχα συνηδιτοποιήσει πόσες πολλές θερμίδες έχουν τα junk food.Oυφφφ...γιατί τα βγάλαμε εμείς οι άνθρωποι?Για να παιδευόμαστε?

Παράθεση

lil@

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lil@
H lil@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H lil@ έγραψε στις 17:28, 12-09-09:

Χμμ... εγώ παιδια έχω περίπου 20 παραπανω κιλά, είχα ~30(ηταν τοσα ε??!!!) παραπάνω αλλά τα 10 τα εχασα με διαιτα που εκανα με τον..(πλεον) πρωην μου !! Μετα το χωρισμο γεμησα, κ με τη βοηθεια μιας φίλης που φιλοξενουσα στην εξεταστικη, ενα ντουλαπι της κουζινας με σοκολατες κ πατατακια κ μπισκοτακια και και και....!!! Πηρα 2 κιλα κ εχω μεινει σ αυτά ευτυχως(γιατι μειναν στο ντουλαπι μπισκοτα που δεν μ αρεσουν)!!!
Και τωρα αυτο που σκεφτομαι ειναι οτι αρχιζει να χειμωνιαζει κ θα πρεπει να παω για ψωνια κ θα απογοητευτώ οποτε πρεπει απο Δευτέρα(κλασσικη ημερα ενερξης ) να αρχισω (παλι) διαιτααα !!!

Παράθεση

epote

Αποκλεισμένος χρήστης

O epote ) έγραψε στις 17:36, 12-09-09:

ε ναι goodies, macdonalts κτλ ειναι no-no καθοτι οχι μονο εχουν ενα σκασμο θερμιδες αλλα ειναι και σχεδιασμενα ετσι ωστε να μην χορταινουν.

μια πατατες και ενα γκολντεν ειναι κοντα 1150 θερμιδες και ποσα τετοια θα σου υποδηξει η ορεξη σου οτι πρεπει να φας σε μια μερα?
3-4 τετοια γευματα? Χτυπησες 4.000 για πλακα...

1150 θερμιδες σε ψητο κρεας ειναι μισο κιλο

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 17:48, 12-09-09:

ΜΠωΜΠωωωωω....απελπίζομαι!

Ισορροπημένη διατροφή, κίνηση και ελπίζω να δω κανένα αποτέλεσμα...

Όπως είπε και η lil@ από Δευτέρααα

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 18:22, 12-09-09:

Αυτη την εκφραση "απο Δευτερα" οταν την ακουω, καταλαβαινω και γιατι ο αλλος δεν μπορει να χασει κιλα.
Εαν εισαι αναβλητικος, διοτι η εκφραση αυτη αυτο σημαινει, τοτε δουλεια δε γινεται. Δεν το εχεις παρει πραγματικα αποφαση. Μπορει να το θελεις, αλλα φαινεται οχι τοσο πολυ οσο θελεις να απολαμβανεις τις τροφες που ηδη καταναλωνεις.
Ισως τη Δευτερα (κατα πασα πιθανοτητα δλδ) να βρεις μια αλλη προφαση για να μεταφερθει η αρχη της ισορροπημενης διατροφης την επομενη Δευτερα κ.ο.κ.
Ειναι κατι σαν και εκεινους που λενε οτι θα ψαξουν για δουλεια "απο βδομαδα" και οι εβδομαδες περνουν και δουλεια δε βρισκουν.
Για μενα "στη βραση κολλαει το σιδερο".

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Αποκλεισμένος χρήστης

O epote ) έγραψε στις 16:45, 13-09-09:

ναι ετσι ειναι...

βεβαια το να βγεις απο το κυκλο της νωθροτητας (και δεν αφορα μονο την διαιτα αυτο) ειναι τραγικα δυσκολο...

αλλα ενταξει μια βαθεια ανασα ειναι και υπομονη

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,201 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 12:17, 14-09-09:

παιδιά δευτέρα ΣΉΜΕΡΑ! πόσοι ξεκινάνε δίαιτα;

Παράθεση

epote

Αποκλεισμένος χρήστης

O epote ) έγραψε στις 14:30, 14-09-09:

oσοι δεν σκοπευουν ποτε να φτιαξουν το σωμα τους, η "διαιτα" ειναι κακη λεξη

Παράθεση

m.tatiana (τατιανα)

Νεοφερμένος

H m.tatiana έγραψε στις 12:49, 21-09-09:

γεια σας παιδια!ειχα καιρο να μπω στο steki καθως δεν ειχα ιντερνετ διαθεσημο...η διαιτα ευτυχως παει μια χαρα!και μαζι με λιγη γυμναστικη τα αποτελεσματα ερχονται γρηγοροτερα!κοριτσια σας προτεινω να συνδιασετε βαρακια και λαστιχο με ενδιαμεσες 2λεπτες αεροβικες ασκησεις.δεν ειναι καθολου μονοτονο και η ωρα περναει πιο γρηγορα.και τα αποτελεσματα πολυυυυυ καλα!σε συνδιασμο με μια προσεκτικη διατροφη(με περιορισμο των υδατανθρακων,γιατι αυτοι ειναι οι κυριοι αιτιοι των παραπανησιων κιλων δυστυχως....)ειμαι σιγουρη οτι μπορουν ολοι να τα καταφερουν!!περιμενω να ακουσω και τα δικα σας νεα,καθως ειναι πιο ευκολη η προσπαθεια οταν εχεις συμμαχους!!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Iliaso

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Iliaso
Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 5,473 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε στις 03:45, 04-10-09:

Aχ ναι.Από δευτέραΌπως και το να διαβάσω χημεία επίσης από δευτέρα

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 22:53, 20-10-09:

Δύο βδομάδες,μείον 1 κιλό.Ξεκίνησα.Και δεν σκοπεύω να σταματήσω πριν πατήσω τα 75 κιλά.Το πηρα απόφαση!

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,632 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 23:14, 20-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Μάρω
Δύο βδομάδες,μείον 1 κιλό.Ξεκίνησα.Και δεν σκοπεύω να σταματήσω πριν πατήσω τα 75 κιλά.Το πηρα απόφαση!
γεια σου μαρω, συγνωμη που παιρνω το θαρρος,
ειδα καποια θεματα σου τυχαια σημερα και ενιωσα αγχος, ενιωσα πως εισαι πολυ αγχωμενη με το θεμα διαιτα και με αγχωσες κι εμενα.
Θα ηθελα, αν μου επιτρεπεις, να σου πω πως δε χρειαζεται ποτε και κανεναν λογο να πιεζεσαι και να κανεις κατι σαν αγγαρεια. θαθελα αυτο να το δουν κι αλλες γυναικες που αγχωνονται και τρελαινονται με το θεμα αυτο.(εχω φιλη μανιακη με τις διαιτες που παρολιγο να κανει ζημια στον εαυτο της)

Ας πω πχ τη δικη μου θεωρια και τη δικη μου πορεια σε ο,τι αφορα την σχεση μου με το σωμα μου.
Ποτε στη ζωη μου δεν ειχα προβλημα με το βαρος μου(δεν θεωρουμαι αδυνατη,αλλα κανονικοτατη! συνηθως με φωναζουν μεσογειακη, μπριτνευ, λοπεζ και κατι τετοια ) κι οσες φορες επαιρνα κιλα με τον ιδιο τροπο τα εχανα, χαλαρα κι ησυχα, ενιωθα απλως πως μπουχτιζω και φουσκωνω κι εκλεινε το στομα απο μονο του. σε μια τετοια φαση ειμαι τωρα, δεν πειναω πολυ και δεν τρωω/ μεχρι νανοιξει παλι το στομαχακι και καταβροχθισω ο,τι βρω αλλα κι εκει βαζω το μετρο.
νομιζεις δε μαρεσουν τα λεπτα ποδαρακια που βλεπω σε κοπελες?
δε θα τα εχω ποτε ομως γιατι ειναι ετσι ο σωματοτυπος μου! και μου αρεσει, επισης επειδη αρεσει σε μενα εχω την αισθηση πως αρεσει επισης πολυ και στους αλλους(γυναικες- αντρες)!
διαιτα δεν εκανα ποτε κι ουτε νομιζω θα κανω.

αυτο που θελω να σου πω ειναι πως ακομα κι αν εχεις καποια παραπανω κιλα δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος να νιωθεις αγχωμενη, βεβαρυμενη, πιεσμενη και με το ζορι να χασεις... κιλα. για ολες μας ισχυει αυτο.
παντα απο το καλο υπαρχει το καλυτερο.
οποιος νιωθει αχημα με τα κιλα του και το σωμα του το φτιαχνει αλλα ποτε υπο πιεση.
ερχεται πηγαια, αυθορμητα, ελευθερα...

ολα πιστευω ειναι στο μυαλο μας κι αν η σωστη διατροφη δε σου γινει συνηθεια, τροπος ζωης οπως ο καφες σου η η δουλεια σου η τελοσπαντων οι καθημερινες σου συνηθειες σε μια φαση της ζωης σου θα τα ξαναπαρεις(πολλα παραδειγματα γυρω μας, αμφιβαλλεις?) και θαναρωτιεσαι που εκανες το λαθος.

σε ενα αλλο θεμα εξεφρασες παραπονο πως δεν ηπιες νερακι.
και τι εγινε αν δεν ηπιες νερο μια μερα?
πεφτουν τα καραβια εξω?
οχι.
απλως δεν ηπιες νερο. ε αυριο χαλαρα κι ωραια σηκω και πιες δυο ποτηρακια κι αμμμααα το θυμηθεις.

με λιγα λογια θελω να πω πως ο,τι γινεται υπο πιεση εχει ναι μεν αποτελεσματα αλλα ειναι εφημερα, προσωρινα.
η διατροφη η σωστη ειναι τροπος ζωης κι οχι αγγαρεια.
ειναι θελω κι οχι πρεπει.
ειναι επιθυμια οχι υποχρεωση.
ειναι αγαπη για το ωραιο και το δροσερο- αερινο-ελαφρυ συναισθημα κι οχι αγγαρεια.

γνωριζω πολλες γυναικες με καποια περιττα κιλα που νιωθουν υπεροχα (δε το λενε, το δειχνουν!!)και τις θαυμαζω.

συγνωμη για την παρεμβαση μου, ελπιζω να ηταν ευχαριστη.

φιλια και καλη συνεχεια στην πορεια- προσπαθεια σου που θα βγαινει πηγαια, δροσερα.
μακαρι ολες μας να προσπαθουμε αλλα με ελυθερια κινησεων, με ευχαριοστη διαθεση για οσα κανουμε και θελουμε να πετυχουμε.
η καθε γυναικα ειναι ξεχωριστη, μοναδικη και πανεμορφη και καμια δε συναγωνιζεται την αλλη... γιατι η καθεμια εχει αυτο το κατι... που καμια αλλη δεν μπορει ποτε και με τιποτα να αποκτησει!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 20-10-09 στις 23:26.
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 23:38, 20-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
γεια σου μαρω, συγνωμη που παιρνω το θαρρος,
ειδα καποια θεματα σου τυχαια σημερα και ενιωσα αγχος, ενιωσα πως εισαι πολυ αγχωμενη με το θεμα διαιτα και με αγχωσες κι εμενα.
Θα ηθελα, αν μου επιτρεπεις, να σου πω πως δε χρειαζεται ποτε και κανεναν λογο να πιεζεσαι και να κανεις κατι σαν αγγαρεια. θαθελα αυτο να το δουν κι αλλες γυναικες που αγχωνονται και τρελαινονται με το θεμα αυτο.(εχω φιλη μανιακη με τις διαιτες που παρολιγο να κανει ζημια στον εαυτο της)

Ας πω πχ τη δικη μου θεωρια και τη δικη μου πορεια σε ο,τι αφορα την σχεση μου με το σωμα μου.
Ποτε στη ζωη μου δεν ειχα προβλημα με το βαρος μου(δεν θεωρουμαι αδυνατη,αλλα κανονικοτατη! συνηθως με φωναζουν μεσογειακη, μπριτνευ, λοπεζ και κατι τετοια ) κι οσες φορες επαιρνα κιλα με τον ιδιο τροπο τα εχανα, χαλαρα κι ησυχα, ενιωθα απλως πως μπουχτιζω και φουσκωνω κι εκλεινε το στομα απο μονο του. σε μια τετοια φαση ειμαι τωρα, δεν πειναω πολυ και δεν τρωω/ μεχρι νανοιξει παλι το στομαχακι και καταβροχθισω ο,τι βρω αλλα κι εκει βαζω το μετρο.
νομιζεις δε μαρεσουν τα λεπτα ποδαρακια που βλεπω σε κοπελες?
δε θα τα εχω ποτε ομως γιατι ειναι ετσι ο σωματοτυπος μου! και μου αρεσει, επισης επειδη αρεσει σε μενα εχω την αισθηση πως αρεσει επισης πολυ και στους αλλους(γυναικες- αντρες)!
διαιτα δεν εκανα ποτε κι ουτε νομιζω θα κανω.

αυτο που θελω να σου πω ειναι πως ακομα κι αν εχεις καποια παραπανω κιλα δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος να νιωθεις αγχωμενη, βεβαρυμενη, πιεσμενη και με το ζορι να χασεις... κιλα. για ολες μας ισχυει αυτο.
παντα απο το καλο υπαρχει το καλυτερο.
οποιος νιωθει αχημα με τα κιλα του και το σωμα του το φτιαχνει αλλα ποτε υπο πιεση.
ερχεται πηγαια, αυθορμητα, ελευθερα...

ολα πιστευω ειναι στο μυαλο μας κι αν η σωστη διατροφη δε σου γινει συνηθεια, τροπος ζωης οπως ο καφες σου η η δουλεια σου η τελοσπαντων οι καθημερινες σου συνηθειες σε μια φαση της ζωης σου θα τα ξαναπαρεις(πολλα παραδειγματα γυρω μας, αμφιβαλλεις?) και θαναρωτιεσαι που εκανες το λαθος.

σε ενα αλλο θεμα εξεφρασες παραπονο πως δεν ηπιες νερακι.
και τι εγινε αν δεν ηπιες νερο μια μερα?
πεφτουν τα καραβια εξω?
οχι.
απλως δεν ηπιες νερο. ε αυριο χαλαρα κι ωραια σηκω και πιες δυο ποτηρακια κι αμμμααα το θυμηθεις.

με λιγα λογια θελω να πω πως ο,τι γινεται υπο πιεση εχει ναι μεν αποτελεσματα αλλα ειναι εφημερα, προσωρινα.
η διατροφη η σωστη ειναι τροπος ζωης κι οχι αγγαρεια.
ειναι θελω κι οχι πρεπει.
ειναι επιθυμια οχι υποχρεωση.
ειναι αγαπη για το ωραιο και το δροσερο- αερινο-ελαφρυ συναισθημα κι οχι αγγαρεια.

γνωριζω πολλες γυναικες με καποια περιττα κιλα που νιωθουν υπεροχα (δε το λενε, το δειχνουν!!)και τις θαυμαζω.

συγνωμη για την παρεμβαση μου, ελπιζω να ηταν ευχαριστη.

φιλια και καλη συνεχεια στην πορεια- προσπαθεια σου που θα βγαινει πηγαια, δροσερα.
μακαρι ολες μας να προσπαθουμε αλλα με ελυθερια κινησεων, με ευχαριοστη διαθεση για οσα κανουμε και θελουμε να πετυχουμε.
η καθε γυναικα ειναι ξεχωριστη, μοναδικη και πανεμορφη και καμια δε συναγωνιζεται την αλλη... γιατι η καθεμια εχει αυτο το κατι... που καμια αλλη δεν μπορει ποτε και με τιποτα να αποκτησει!
Καταρχάς, σε ευχαριστώ πολύ για την παρέμβαση σου.Είμαστε εδώ για να λέμε γνώμες και όχι για να παρεξηγούμαστε.

Όσον αφορά στην δίαιτα θα ήθελα να πω ότι δεν το κάνω με το ζόρι.Δεν είμαι άνθρωπος που κάνει πράγματα με το ζόρι.Ίσα ίσα.Το αντίθετο.Δεν έχω ξανακάνει "δίαιτα"(λάθος ο όρος...διατροφή έπρεπε να πω).Τον περισσοτερο καιρό στην ζωή μου έτρωγα ότι έβρισκα και όσο ήθελα χώρις να με νοιάζει τίποτα.Ωστόσο έχω φτάσει σε ένα σημείο να μην μου αρέσει ο εαυτος μου.Τοσο καιρο προσπαθουσα να πείσω τον εαυτο μου ότι είμαι μια χαρά,ωστόσο κάτι με έτρωγε.Και έπειτα από ένα σοκ που έπαθα ανεβαίνοντας στην ζυγαριά πηρα απόφαση για την υγεία μου αλλα και για να χάσω κιλα να ξεκινήσω διατροφή.Και είναι προφανές ότι δεν προκειται για δίαιτα καθώς το 1 κιλο στις 2 βδομάδες με διαιτα θα ήταν απίθανο.Συνήθως στις δίαιτες χάνεις περισσοτερα.Τέλος πάντων, το θέμα είναι ότι για πρώτη φορά μετά από πολύ καιρό με χαίρομαι...Το λεω αυτό γιατί έκανα μία προσπαθεια και ανταμοιφθηκα...Επαναπαυόμουν τόσο ευκολα που απλά δεν έκανα καμία προσπάθεια...όχι μόνο στην εξωτερική εμφάνιση αλλα και γενικά στην ζωή μου.Και έτσι θέλοντας να το αλλάξω αυτο, η προσπαθεια να μου αρεσω ηταν μέσα στο σχέδιο!

Όσο για το νεράκι...το είπα αστειευόμενη με μία δόση αλήθειας.Το λεω αυτό γιατί συνηθίζω να πίνω το λιγότερο 2-2,5 λίτρα την ημέρα και σήμερα απλά δεν ηπια παρα μόνο γυρω στο 1 λιτρο...και μου φάνηκε περίεργο...

Σ'ευχαριστώ και πάλι για την παρέμβαση σου.Ίσως να παρερμηνεύτηκαν όσα ειπα γιατι συμφωνω και επαυξάνω σε όσα είπες...

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,632 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 00:06, 21-10-09:

Ειναι φανταστικο συναισθημα το στοιχημα με τον εαυτο μας οταν κερδιζεται.
χαιρομαι να γνωριζω ανθρωπους που προσπαθουν με αγαπη να καταφερουν αυτο που επιθυμουν.
προσφατα εβαλα κι εγω ενα τεραστιο στοιχημα με τον εαυτο μου.
τετοιες ιστοριες οπως η δικη σου η αλλες παρομοιες, ειτε σχετιζομενες με διαιτες ειτε οτιδηποτε, ενα μαθημα μας δινουν, να προσπαθουμε με ελευθερια και ορεξη να υλοποιησουμε προσωπικα ονειρα!!

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 23:04, 21-10-09:

Και γω για αυτό το μάθημα παλεύω!Σ'ευχαριστώ πολύ...

Τελικά είναι πολύ πιο ευκολο να πετυχεις εναν στόχο αν έχεις άτομα να σε στηρίζουν...

Παράθεση

m.tatiana (τατιανα)

Νεοφερμένος

H m.tatiana έγραψε στις 22:53, 23-10-09:

Γεια σας κοριτσια!!αχ αυτα τα κιλα τι μας κανουν!μαρω μου μπραβο σου για την προσπαθεια που ξεκινησες!κι εγω ειμαι μαζι σου για να σε στηριξω οποτε νιωσεις αυτη την αναγκη(εγω να σου πω την αληθεια παιρνω δυναμη οταν διαβαζω τα μηνυματα σας!).και η δικη μου κατασταση ειναι καπως σαν αυτη που περιεγραψε η mindcircus.μπορει η γενικη εικονα του σωματος μου να ειναι μιας κανονικης κοπελας,αλλα αυτα τα ατιμα τα μπουτακια δε λενε να μου κανουν τη χαρη να φορεσω κι εγω η καημενη μια κοντη φουστιτσα!!.anyway,εγω θα ολοκληρωσω την προσπαθεια μου,ωστε να νιωθω γενικοτερα καλα,και αν κατι δεν μας κατσει δεν θα σκασουμε κιολας!καλη συνεχεια σε ολες ευχομαι,και περιμενω κι αλλα ευχαριστα νεα!!!

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 01:54, 24-10-09:

Μπράβο Τατιάνα!Το θέμα είναι να αρέσουμε στον εαυτο μας.Να αισθανομαστε ανετα...και πιστευω πως αν αισθανθουμε ανετα με τον εαυτο μας τοτε μπορουμε να εκφραστουμε τελειως διαφορετικα και πιθανως να βγαλουμε πραγματα απο μεσα μας τα οποια δεν τα περιμεναμε!

Παράθεση

m.tatiana (τατιανα)

Νεοφερμένος

H m.tatiana έγραψε στις 21:58, 24-10-09:

ετσι ειναι μαρω...δυστυχως η ευτυχως(πραγματικα δεν ξερω αν ειναι καλο η κακο)τα κιλα επηρεαζουν καταλυτικα την ψυχολογια μας.και πραγματικα χαιρομαι οταν βλεπω ανθρωπους που παρολο που εχουν καποια παραπανω κιλα,νιωθουν ωραια και δεν κολλανε σ'αυτο.αλλα εγω δυστυχως δεν ειμαι ΚΑΘΟΛΟΥ ετσι...ακομα και 2 κιλα παραπανω απο το κανονικο μου βαρος να ειμαι,η ψυχολογια μου πεφτει κατακορυφα!δεν θελω να βγω εξω,δεν θελω να δω ανθρωπο,γιατι νομιζω οτι ολοι αυτο προσεχουν...!το βαρος μου εχει γινει εμμονη!καθε μερα στη ζυγαρια για να δω τι γινεται,και αν καποια μερα δω καποια γραμμαρια παραπανω,απελπιζομαι(ή μαλλον απελπιζομουν γιατι ευτυχως αυτη τη φορα ολα πανε καλα,μη το ματιασω!!).παντως μετα απο αρκετες προσπαθειες,γιατι εχω και προηγουμενα με ορμονικες θεραπειες,μπορω να πω πως ο μονος τροπος για να χασεις τα κιλα και να μην τα ξαναπαρεις,ειναι να μην επιτρεψεις να μονοπωλησουν αυτα τη ζωη σου.δε λεω φυσικα να αφεθουμε τελειως και να κανουμε τα πραγματα χειροτερα,απλα να αντιμετωπιζουμε τη διαιτα πιο χαλαρα!εγω δεν το εχω καταφερει αυτο ακομα αλλα σιγα σιγα κατι γινεται!α και κατι τελευταιο,ποτε δεν καταφευγουμε σε ακραιες και στερητικες διαιτες γιατι τελικα δεν καταφερνουμε Τ-Ι-Π-Ο-Τ-Α!!!!!

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 18:04, 15-11-09:

Παιδιά συνεχίζω ακάθεκτη την διατροφή και έχει φέρει πολύ καλά αποτελέσματα...αργά και σταθερά....

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,221 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 19:47, 16-11-09:

Μπράβο Μάρω!
Πόσα κιλά έχεις χάσει;

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 21:10, 17-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Μπράβο Μάρω!
Πόσα κιλά έχεις χάσει;
Σ'ευχαριστώ πολύ!
Χάνω αργά και σταθερά...3 κιλά σε 1 μήνα...Ίσως να φαίνεται πολύ λίγο αλλά εμένα μου φαίνεται κατόρθωμα!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Jack of Spades, meetmeinmontauk

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους