Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,182 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Κακία: Γεννιέσαι ή γίνεσαι κακός;

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 12:04, 04-05-07:

Και τώρα το μεγάλο ερώτημα της ζωής γεννιέσε ή γίνεσε κακός;

Πιστέυετε ότι είναι κάτι έμφητό ή απλά υπάρχει και την αναπαράγουμε; τι πιστέυετε για τους ανθρώπους που ζηλέυουν και που κάνουν ότιδήποτε να πηράξουν αυτόν που έχει με κόπο αποκτήσει κάτι; Μικρές και μεγάλες κακίες που βιώνουμε και που πάντα ακολουθεί η ερώτηση:Γιατί είναι τόσο κακοί οι άνθρωποι; ή Τι Κέρδισε κάνοντας το αυτό;

Τι πραγματικά πιστέυετε προκαλεί τους ανθρώπους να το πράξουν; πείτε μας εμπειρίες γνώμες και γενικά άς προσπαθήσουμε να καταλάβουμε γιατί υπάρχει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 12:13, 04-05-07:

Δεν μπορώ να πω και πολλά, ίσως είμαι από τους τυχερούς, αλλά δεν θυμάμαι ποτέ να αντιμετώπισα κακία από κάποιον άνθρωπο.
Δεν έχω τέτοιες εμπειρίες.
Βέβαια, δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε συγκεκριμένα παραδείγματα, αλλά αυτή τη στιγμή δεν μου έρχεται κάτι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 12:15, 04-05-07:

Ενοώ γενικά μπορεί να είναι κακία που βγένει απο ζήλεια π.χ. πέρνεις αμάξι και έρχετε ο ΄'αλλος και το περνάει με κλειδί, κάτι που σε πολλούς έχει συμβεί, δεν είναι απαρέτητο να είναι χοντρό

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 12:16, 04-05-07:

Ε, ναι... αυτό εννοώ κι εγώ.
Δεν μου έχει τύχει ποτέ κάτι τέτοιο....

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 12:18, 04-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Ε, ναι... αυτό εννοώ κι εγώ.
Δεν μου έχει τύχει ποτέ κάτι τέτοιο....
έχεις ακούσει όμως έτσι; το θέμα είναι γιατί και απο πού βγένει, γιατί συμβένει;

Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη viki_thess
H ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 864 μηνύματα.

H viki_thess έγραψε στις 12:18, 04-05-07:

μανια μου...η κακια ειναι εμφυτο στον ανθρωπο...σε αλλους λιγοτερο σε αλλους περισσοτερο.
οτιδηποτε αποκτησουμε και δεν το εχει ο αλλος...θα βγαλει κακια ειτε με την πραξη ειτε λεκτικα... τι να πεις... πολλα οδηγουν τον ανθρωπο σε κακες σκεψεις και πραξεις δυστυχως...

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 12:19, 04-05-07:

Ναι έχω ακούσει από διάφορες αναφορές.
Υποθέτω οτι αυτοί που το κάνουν δεν είναι και πολύ ισορροπημένοι ως χαρακτήρες.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 12:20, 04-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από viki_thess
μανια μου...η κακια ειναι εμφυτο στον ανθρωπο...σε αλλους λιγοτερο σε αλλους περισσοτερο.
οτιδηποτε αποκτησουμε και δεν το εχει ο αλλος...θα βγαλει κακια ειτε με την πραξη ειτε λεκτικα... τι να πεις... πολλα οδηγουν τον ανθρωπο σε κακες σκεψεις και πραξεις δυστυχως...
Τον οδηγούν να το κάνει; ή γεννήθηκε για να σπάει τα νέυρα των άλλων;

Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη viki_thess
H ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 864 μηνύματα.

H viki_thess έγραψε στις 12:23, 04-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Τον οδηγούν να το κάνει; ή γεννήθηκε για να σπάει τα νέυρα των άλλων;
οχι δεν γεννηθηκε για να σπαει τα νευρα των αλλων πιστεω... τι τον οδηγουν να τα κανει αυτα... αυτο σηκωνει πολυ συζητηση κυριως ψυχολογικου περιεχομενου...
εγω πιστευω οτι τα βιωματα του καθε ανθρωπου στη ζωη του παιζουν μεγαλο ρολο στο αν θα εχει κακια η οχι...κατα τ αλλα θελει μεγαλη αναλυση....

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 12:25, 04-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από viki_thess
οχι δεν γεννηθηκε για να σπαει τα νευρα των αλλων πιστεω... τι τον οδηγουν να τα κανει αυτα... αυτο σηκωνει πολυ συζητηση κυριως ψυχολογικου περιεχομενου...
εγω πιστευω οτι τα βιωματα του καθε ανθρωπου στη ζωη του παιζουν μεγαλο ρολο στο αν θα εχει κακια η οχι...κατα τ αλλα θελει μεγαλη αναλυση....
Γιαυτό το άνοιξα το θέμα

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 12:27, 04-05-07:

Μα δεν μπορείς να τους βάλεις όλους σε ένα καλούπι βρε Μάνια.
Αλλοι έχουν γεννηθεί για να είναι κακοί σε όλη τους τη ζωή, και άλλη έχουν οδηγηθεί σε τέτοιες κακές πράξεις.
Και τα δύο μπορούν να συμβαίνουν....

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 14:56, 04-05-07:

Δεν πιστευω οτι γεννιείται κανείς κακός. Γίνεται, απο κακή διαπαιδαγώγηση και απο διάφορα γεγονότα κάποια στιγμή στη ζωή του. Επίσης, δεν πιστευω οτι υπάρχουν πολλοί πραγματικά κακοί άνθρωποι (δηλαδή κακοί απέναντι σε όλους και πάντα). Ακόμα και αυτοί που θεωρούμε πιο σκ@τόψυχους, πολλές φορές απέναντι σε κάποια άτομα συμπεριφέρονται με αρκετη καλοψυχία (πχ απέναντι στα παιδιά τους). Όλοι (ή σχεδόν) έχουν την καλή τους πλευρά.
Πχ έναν θείο μου τον θεωρώ πραγματικά πολύ κακό άνθρωπο και ανήθικο. Ωστόσο τα παιδιά του τα λατρεύει και τους συμπεριφέρεται με μεγάλη καλοσύνη.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:59, 04-05-07:

Πιστεύω ότι το δυναμικό το έχουμε όλοι μέσα μας
Και το άσπρο και το μαύρο
Και το καλό και το κακό
Ο καθένας όμως αποφασίζει κάτω από ορισμένες συνθήκες ποιο πρόσωπο θα βγάλει έξω....
όπως λέει και η Λία, ακόμα κι αυτός που μπορεί να σου κάνει το μεγαλύτερο κακό, να κάνει σε κάποιον άλλον το μεγαλύτερο καλό....

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 16:16, 04-05-07:

οχι δεν γεννηθηκε για να σπαει τα νευρα των αλλων πιστεω..
viki_thess : αυτα τα 2 που ειπες, ειναι καπως αντιφατικα. Αλλά ας παρω το 1ο. Γιατι το λες οτι ειναι εμφυτο ;

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 16:54, 04-05-07:

Εγώ πιστεύω ότι η κακία, όπως και σχεδόν όλα τα χαρακτηριστικά κάποιου ανθρώπου οφείλονται κατά 50% στα γονίδια και κατά 50% στα βιώματα.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 17:35, 04-05-07:

Γιατι 50-50 και οχι 20-80, 10-90 ?

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 08:53, 05-05-07:

... γιατί η ερώτηση δεν είναι : «Γεννιέσαι η γίνεσαι καλός?»

Πιστεύω ότι δεν γεννιέσαι αλλά γίνεσαι. Μόνο η δυστυχία σε κάνει κακός.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 09:26, 05-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
Εγώ πιστεύω ότι η κακία, όπως και σχεδόν όλα τα χαρακτηριστικά κάποιου ανθρώπου οφείλονται κατά 50% στα γονίδια και κατά 50% στα βιώματα.
Ουδείς εκών κακός όπως είπε και ο Σωκράτης. Ακόμα κι αυτός που κάνει το κακό πιστεύει ότι κάνει το καλό. Το κακό είναι διεστραμμένη ζωτική ενέργεια, έμφυτη μόνο στο ανθρώπινο ον, επειδή έχει απομακρυνθεί από κάθε τί φυσικό.
Για τους θεολόγους απομακρύνθηκε από το Θεό, για τους άθεους απομακρύνθηκε από την αρχική ανόθευτη και αγνή ζωόδη φύση του και έγινε πολύ εγκεφαλικός. Κανένα άλλο ζώο στον πλανήτη δεν έχει μέσα του τη δύναμη του κακού. Για παράδειγμα χαρακτηριστικά όπως ζήλια, επιθετικότητα, ανταγωνισμό, εχθρικότητα, μπορεί να βρεις σε ένα σκύλο, αλλά κακία ποτέ. Η γνώμη μου είναι ότι το DNA δεν έχει καθόλου σχέση με την κακία ή την καλοσύνη.

Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 09:37, 05-05-07:

Μεγάλο φιλοσοφικό ερώτημα και αυτό... Σαν να λέμε Ντεκάρτν εναντίον Λοκ

Καταρχήν πρέπει να παραδεχτούμε ότι ο άνθρωπος δεν είναι τίποτα παραπάνω από ένα ζωικό οργανισμό, όπως όλοι οι άλλοι οργανισμοί. Επομένως έχει ένστικτα, τα οποία και τον κυριεύουν. Π.χ. στην περίπτωση του χαράγματος με το κλειδί, θα μπορούσε κανείς να πει ότι ο τύπος που το κάνει νιώθει ότι έτσι αποκτά τον έλεγχο και είναι το "αφεντικό" της υπόθεσης - πράγμα που είναι ένστικτο για εμένα.

Πέρα από τα ένστικα όμως ο άνθρωπος είναι και λογικό ον και έχει και νου. Και αυτός ο νους πλάθεται μέρα με τη μέρα. Κακές/λανθασμένες εμπειρίες, μπορεί να οδηγήσουν πολύ εύκολα στην εμφάνιση αντικοινωνικών και κακών συμπεριφορών, από το χάραγμα στα κλειδιά, μέχρι και τον βιασμό τη δολοφονία ή την παιδεραστία.

Με άλλα λόγια θεωρώ ότι ο άνθρωπος έχει κάποιες τάσεις από τη στιγμή που γεννιέται, οι οποίες όμως μπορούν να καλλιεργηθούν ή όχι ανάλογα με την ανατροφή και το περιβάλλον στο οποίο θα μεγαλώσει κανείς.

Και φύση και περιβάλλον λοιπόν...

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 10:22, 05-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Γιατι 50-50 και οχι 20-80, 10-90 ?
Δεν το έβγαλα με μαθηματικό τύπο, είναι καθαρά προσωπική μου άποψη, πιθανόν να είναι 70-30 απλά κάθε φορά που αναρωτιέμαι ποιος παράγοντας επηρεάζει περισσότερο καταλήγω στο ότι επηρεάζουν τοίδιο

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 13:51, 05-05-07:

Επί ευκαιρίας, έχω να κάνω δύο προτάσεις για όποιον θέλει να μάθει περισσότερα για το πως γίνεται κάποιος καλός άνθρωπος να κάνει φρικτά πράγματα αν βρεθεί στο κατάλληλο περιβάλλον με τα κατάλληλα μηνύματα.

1) Ακούστε το podcast #87 του Shrink Rap Radio (mp3 link) όπου είναι καλεσμένος ο Philip Zimbardo, πολυβραβευμένος και αναγνωρισμένος κοινωνικός ψυχολόγος, γνωστός για το πείραμά "Standford Prison" στο οποίο απλοί άνθρωποι, ενώ έπαιζαν εν γνώση τους τον ρόλο του φύλακα σε μια ψεύτικη φυλακή με ψεύτικους κρατούμενους (όλα εν γνώσει όλων των συμμετεχόντων), ωστόσο κατέληξαν να κάνουν αποτρόπαια πράγματα, ανάλογα των όσων ακούμε ότι κάνουν σήμερα Αμερικανοί στρατιώτες στο Ιράκ και στο Γκουαντάναμο. Εξηγεί το σημαντικότατο ρόλο που παίζουν οι κοινωνικές περιστάσεις στην ανθρώπινη συμπεριφορά.

2) Αν τύχει να το βρείτε, διαβάστε το ελληνικό βιβλίο "Ο βασανιστής ως όργανο της κρατικής εξουσίας: Ψυχολογικές καταβολές" στο οποίο η συγγραφέας και ψυχολόγος κα Χαρίτου περιγράφει μια έρευνα που έκανε για τους βασανιστές επί περίοδο Χούντας στην Ελλάδα και το πως κατάφεραν άνθρωποι ακόμη και με αριστερές και φιλελεύθερες αντιλήψεις να κάνουν τόσο απαίσια βασανιστήρια και μάλιστα χωρίς καθόλου τύψεις...

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 14:22, 05-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
Δεν το έβγαλα με μαθηματικό τύπο, είναι καθαρά προσωπική μου άποψη, πιθανόν να είναι 70-30 απλά κάθε φορά που αναρωτιέμαι ποιος παράγοντας επηρεάζει περισσότερο καταλήγω στο ότι επηρεάζουν τοίδιο
Βασικά αν θυμάμαι καλά είναι 20% κληρονομικότητα και 80% περιβάλλον...
Αλλά ο Μοναχός μπορεί να μας διαφωτίσει καλύτερα γιατί εγώ τα έχω ξεχάσει πλέον

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 14:28, 05-05-07:

Μα... δεν υπάρχει πόρισμα νομίζω! Τουλάχιστον εγώ δεν έχω υπόψην μου κάποιες συγκεκριμένες έρευνες για το εκτιμώμενο ποσοστό συμβολής του περιβάλλοντος και των γενετικών παραγόντων στην ανάπτυξη αντικοινωνικής συμπεριφοράς (αν μπορούμε να χαρακτηρίσουμε μόνο έτσι την "κακία" που είναι το θέμα του thread).

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 14:46, 05-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS
Τουλάχιστον εγώ δεν έχω υπόψην μου κάποιες συγκεκριμένες έρευνες για το εκτιμώμενο ποσοστό συμβολής του περιβάλλοντος και των γενετικών παραγόντων στην ανάπτυξη αντικοινωνικής συμπεριφοράς (αν μπορούμε να χαρακτηρίσουμε μόνο έτσι την "κακία" που είναι το θέμα του thread).
Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι έχει δοθεί κάποιο ποσοστό... Το έγραφαν τα δικά μου βιβλία ψυχολογίας...μας το έλεγαν οι καθηγητές μας ότι είναι 80-20 και το 80% είναι κατά βάση το περιβάλλον ώστε να αναπτύξει κάποιος αντικοινωνική συμπεριφορά ή ψυχολογική διαταραχή... Ακόμα και αν θυμάμαι λάθος το ποσοστό (γιατί έχω κάτι αιώνες να ασχοληθώ με την ψυχολογία και ότι το αφήνεις σε αφήνει ) θυμάμαι ότι υπήρχε κάποιο ποσοστό που το περιβάλλον έπαιζε το μεγαλύτερο ρόλο απ' ότι η ίδια η κληρονομικότητα.....

Βέβαια να είμαι και οντοπικ πρέπει να πάρουμε ως δεδομένου ότι η κακία είναι και αυτό γονίδιο...αλλά δεν θυμάμαι να υπάρχει τέτοια έρευνα

Οπότε θα πω ότι μάλλον γίνεσαι λόγω του περιβάλλοντος στο οποίο μεγαλώνεις και στα διάφορα κόμπλεξ και ανασφάλειες που αποκτάς

P/s:Όταν μου λένε ότι γίνεσαι κακιά κι εμένα μ' αρέσει σημαίνει ότι έχω πρόβλημα;

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 17:57, 06-05-07:

roumana : .. γιατί η ερώτηση δεν είναι : «Γεννιέσαι η γίνεσαι καλός?»
Μπαρδον ;

Το κακό είναι διεστραμμένη ζωτική ενέργεια, έμφυτη μόνο στο ανθρώπινο ον, επειδή έχει απομακρυνθεί από κάθε τί φυσικό.
Διεστραμενη ζωτικη ενεργεια ; Τι ορολογια εφευρισκουν για να πουλανε βιβλια παντως ε ;

Κανένα άλλο ζώο στον πλανήτη δεν έχει μέσα του τη δύναμη του κακού. Για παράδειγμα χαρακτηριστικά όπως ζήλια, επιθετικότητα, ανταγωνισμό, εχθρικότητα, μπορεί να βρεις σε ένα σκύλο, αλλά κακία ποτέ.
Περιγραφεις την "κακια" σχεδον σαν να ειναι καποια ουσια και δε την εχουν τα ζωα, αλλα μονο ο ανθρωπος. Μια εννοια ειναι για να περιγραψει μια πραξη. Το σκυλι λεμε οτι δεν εχει κακια γιατι δεν ειναι τοσο ανεπτυγμενο ωστε να εχει ανωτερο εγκεφαλο και να ξερει οτι κανει κατι λαθος/αδικο/παραλογο. Αρα η κακια δεν ειναι κατι αλλο απο το επιβαρυντικο στοιχειο, οτι ο ανθρωπος ΞΕΡΕΙ τι πρεπει να κανει, αλλα για τον χ,ω λογο επιλεγει να τα κανει μανταρα.

Oι εμφυτες τασεις που λετε, αφορά τον αρχεγκεφαλο, (ειμαστε ζωα ακομα μη ξεχναμε). Ο ανωτερος εγκεφαλος καλλιεργειται αναλογα με την ανατροφη και το περιβαλλον. Αν ειναι σωστα αυτα, θα επιβαλλεται του αρχεγκεφαλου. Αρα το περιβαλλον ειναι το καθοριστικο και οχι το εμφυτο. Αν ηταν το εμφυτο πιο σημαντικο, δε θα υπηρχε και τοσο ανομοιογενης κατανομη εγκληματικοτητας στη Γη.

Παράθεση

nefnef (Νεφέλη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη nefnef
H Νεφέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 85 μηνύματα.

H nefnef έγραψε στις 06:33, 05-01-08:

Γίνεσαι κακός... Κενά ερμάρια γεννιόμαστε, όπως έλεγε και ο φιλόσοφος!!!

Παράθεση

eftychia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη eftychia
H eftychia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H eftychia έγραψε στις 00:42, 10-01-08:

Γενικά θεώρω ότι το μεγαλυτερο ρολο στη διαπλαση του χαρακτήρα μας παιζει το οικογενειακό περιβάλλον. Κανένα μωράκι δεν είναι κακό (άρα όχι δε γεννιόμαστε κακοί), με εξαίρεση όσοι έχετε δει Family Guy τον Στούι!

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 01:23, 10-01-08:

Κανείς δε γεννιέται κακός... Κακοί γινόμαστε, για διάφορους λόγους... Σε αυτό παίζει πολύ σημαντικό ρόλο τόσο η οικογένεια, όσο και το φιλικό περιβάλλον. Αν ένα παιδί μεγαλώνει με αγάπη, θα μάθει να δίνει αγάπη... Τόσο απλό

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δανάη

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Δανάη
H Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 333 μηνύματα.

H Δανάη έγραψε στις 22:03, 13-01-08:

Η κακία,εγκληματικότητα,κτλ ειναι χαρακτηριστικά έμφυτα στον άνθρωπο. Οφείλονται στα γονίδια κ αυτό νομίζω έχει αποδειχτεί κ επιστημονικά αν δεν κάνω λάθος. Τώρα αν θα εκδηλωθούν αυτά τα χαρακτηριστικά, εξαρτάται από το περιβάλλον στο οποίο έχει μεγαλώσει το άτομο αυτό.

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 09:40, 17-02-08:

Οι άνθρωποι κάνουμε κατι "γιατι αλλιως" θα μας συμβει κάτι άλλο. Αυτο το κάτι άλλο που φοβάται ο καθε ένας οτι θα του συμβεί είναι που διαφέρει

Ας πουμε σήμερα αν γινοταν σαφές ότι, άν δεν γίνουμε ειρηνικοί, ενεργειακά έξυπνοι, και κοινωνικά φιλικοί, θα καταστραφούμε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ και μαλιστα πολύ σύντομα, να δείτε πως ολοι θα γινοντουσαν αμέσως "καλοί"

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 12:01, 17-02-08:

Μπα!
Αt least, στην Ελλάδα οι περισσότεροι θα πίστευαν ότι με κάποια γνωριμία, κάπως θα τη "βολέψουν"

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 17:58, 17-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από Εδάδ
Μπα!
Αt least, στην Ελλάδα οι περισσότεροι θα πίστευαν ότι με κάποια γνωριμία, κάπως θα τη "βολέψουν"
Για να ρίξουν τους άλλους ε; Αυτό είναι η πηγή της κακίας. Ομως λέμε, αν γινόταν σαφές, τόσο σαφέφς σαν, ας πούμε, να έλεγε ο Θεός "γίνετε καλοί αλλιώς τέρμα, δεν έχετε μέλλον", τότε όλοι θα άλλαζαν.

Πιστεύω ότι το "αλλιώς" δουλεύει απο όταν είμαστε μωρά, απλά όταν μεγαλώνουμε νοιώθουμε να έχουμε μεγαλύτερη ισχύ απέναντι στις απειλές. Επισης η συλλογική συμπεριφορά και συνείδηση ειναι θέμα εκπαίδευσης.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 09:57, 20-02-08:

Κατά τη Βίβλο, κάπου μετά τον Κατακλυσμό, φέρεται ο Θεός να μονολογεί(:" Διότι ο άνθρωπος εκ νηπιότητος αυτού..." είναι κακός. Και έτσι αποφάσισε να μην μας ξανακάνει κατακλυσμό...Απλά τα πράγματα και σχετική η ...καλοσύνη. Πάντως, όπως εξηγούν μερικές χιλιάδες χρόνια μετά από εκείνον τον θεϊκό μονόλογο( οι χριστιανοί ασκητές της ερήμου(οι "Πατέρες), ο Θεός απέδιδε με τον λόγο του εκείνον το συμπέρασμα, ότι τα νήπια είναι κακά επειδή έχουνε άγνοια ακόμη της "διαφοράς".

Παράθεση

LaLuna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη LaLuna
H LaLuna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 112 μηνύματα.

H LaLuna έγραψε στις 01:35, 25-03-08:

ο ανθρωπος εχει και το καλο και το κακο μεσα του,απλα αναλογα τις συνθηκες ποτε υπερταιρει το ενα και ποτε το αλλο.

Παράθεση

T_Chameleon

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη T_Chameleon
Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 224 μηνύματα.

O T_Chameleon έγραψε στις 14:17, 25-03-08:

Το κακό δεν έχει ανάγκη καλλιέργεια φυτρώνει δίχως προκατασκευή καθώς τα βάτα σε ένα χωράφι παρατημένο…Αν λάβουμε ιποψιν την θεολογική μεριά η ιδέα του κακού και του καλού προϋπήρχε θεού και διάβολου…Όμως κατά την γνώμη μου το κακό δεν γίνετε να είναι έμφυτο σε έναν άνθρωπο αλλά να δημιουργηθεί στην συνεχεία..Εαν είναι έμφυτο τότε είναι έμφυτο και το καλό οπός ξέρουμε αναπόσπαστα μέρη του ίδιου νομίσματος

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 14:25, 25-03-08:

Κενά ερμάρια γεννιόμαστε, όπως έλεγε
"λευκό χαρτί"

Παράθεση

anna_33

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη anna_33
H anna_33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών . Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H anna_33 έγραψε στις 21:21, 29-03-08:

Γεννιεσαι, γεννιεσαι...

Παράθεση

teo (Θοδωρής)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη teo
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 426 μηνύματα.

O teo έγραψε στις 22:38, 29-03-08:

Το κρατος ειναι αυτο που διαμορφωνει συνειδησεις αρα το κρατος φταιει που μας ασκη πιεση και εμεις γινομαστε κακοι ανθρωποι (τρομοκρατες κλπ) Αρα δεν γεννιεσαι κακος αλλα γινομαστε κακοι

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη teo : 29-03-08 στις 23:05.
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δανάη

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Δανάη
H Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 333 μηνύματα.

H Δανάη έγραψε στις 00:57, 30-03-08:

Τι σχέση έχει το κράτος μ'αυτό? Αν δεχτούμε ότι κάποιος γίνεται κακός (που οκ σε ένα βαθμό συμβαίνει) τότε αυτό γίνεται όταν ακόμα το άτομο είναι μικρό σε ηλικία και αρχίζει να διαμορφώνεται ο χαρακτήρας του! Άρα το άμεσο περιβάλλον του θα το επηρεάσει όχι το κράτος!

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 07:52, 30-03-08:

Η βασική ερώτηση νομίζω είναι : Πως μπορεί κανείς να είναι καλός σε έναν κακό κόσμό; Και το κυριότερο, πόσο θα του κοστίσει άν το κάνει;

Παράθεση

teo (Θοδωρής)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη teo
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 426 μηνύματα.

O teo έγραψε στις 10:32, 30-03-08:

Μπρωβο Buggs αυτο περιπου και εγω θελω να πω . δηλ. το κακο κρατος φταιει για ολα

Buggs +1

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη teo : 30-03-08 στις 10:38.
-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 08:52, 31-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από teo
Το κρατος ειναι αυτο που διαμορφωνει συνειδησεις αρα το κρατος φταιει που μας ασκη πιεση και εμεις γινομαστε κακοι ανθρωποι (τρομοκρατες κλπ) Αρα δεν γεννιεσαι κακος αλλα γινομαστε κακοι
Αρχική Δημοσίευση από Buggs
Η βασική ερώτηση νομίζω είναι : Πως μπορεί κανείς να είναι καλός σε έναν κακό κόσμό; Και το κυριότερο, πόσο θα του κοστίσει άν το κάνει;
Μια ερώτηση και στους δύο σας: Πείτε ότι τώρα φταίει το κράτος συμφωνω μαζί σας, πρίν 150 χρόνια δεν υπήρχαν κακοι άνθρωποι; όταν γεννήθηκε ο Χίτλερ ειχαμε Παπανδρέου ή Καραμανλή; μόνο στην Ελλάδα υπάρχουν κακοί; δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σας μπορείτε να μοπυ εξηγήσετε τι φτέει το "κακό" κράτος όταν κάποιος σκοτωνει την γυναίκα του; ή όταν κάποιος βιάζει ένα 10χρονο; εχω ανοικτό μυαλό και θέλω πραγματικά να μάθω την άποψη σας πάνω σε αυτό παρακαλώ

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 10:23, 31-03-08:

@teo
Φαντάζομαι ότι σε "καλό" κράτος δεν υπάρχουν κακοί γιατί δεν υπάρχει γεννεσιουργός αιτία!
@buggs
Δεν υπάρχει αμιγώς κακός κόσμος όπως και δεν υπάρχει αμιγώς καλός. Στις ηλικίες που διαμορφώνουμε συνείδηση το άμεσο περιβάλλον μας παίζει πρωταρχικό ρόλο.

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 17:57, 31-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Μια ερώτηση και στους δύο σας: Πείτε ότι τώρα φταίει το κράτος συμφωνω μαζί σας, πρίν 150 χρόνια δεν υπήρχαν κακοι άνθρωποι; όταν γεννήθηκε ο Χίτλερ ειχαμε Παπανδρέου ή Καραμανλή; μόνο στην Ελλάδα υπάρχουν κακοί; δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σας μπορείτε να μοπυ εξηγήσετε τι φτέει το "κακό" κράτος όταν κάποιος σκοτωνει την γυναίκα του; ή όταν κάποιος βιάζει ένα 10χρονο; εχω ανοικτό μυαλό και θέλω πραγματικά να μάθω την άποψη σας πάνω σε αυτό παρακαλώ

Εγώ πάντως δεν είπα ότι το κράτος φταίει για όλα, εκανα μία ερώτηση στην οποία θα ήθελα αν θελεις να μου απαντήσεις.

Τώρα σχετικά με αυτό που λεει ο τεο ότι το κράτος φταίει, υποθέτω ότι εννοεί στην γενική του εφαρμογή όχι για κάθε μεμονωμένη περίπτωση.

Ας πούμε ότι όλοι είμαστε συναισθηματικές μηχανές που κάπόυ έχουμε το ρελαντί μας και κάπόυ το όριο μας. Αν το πέριβάλλον μέσα στο οποίο καθημερινά λειτουργούμε μας αναγκάζει σε ένα υψηλό ρελαντί τότε το να φτάσουμε στο κόκινο, στο όριο μας πέραν του οπόίου μπορεί να κάναμε και φόνο είναι πιο εύκολο.. Αφού ήδη σε "ηρεμία" λειτουργούμε κοντά σ'αυτές τις στροφές.

Παράθεση

T_Chameleon

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη T_Chameleon
Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 224 μηνύματα.

O T_Chameleon έγραψε στις 21:30, 31-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από teo
Ίσος θα έπρεπε να γνωρίζουμε πιο πολλά για τους τρομοκράτες
Τρομοκρατία είναι ο πόλεμος τον φτωχών και πόλεμος η τρομοκρατία τον πλούσιων

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 00:10, 01-04-08:

Γεννιέσαι κακός και στην πορεία γίνεσαι χειρότερος.

Παράθεση

Circadian (Ηλίας)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Circadian
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 243 μηνύματα.

O Circadian έγραψε στις 00:28, 01-04-08:

tabula rasa

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 08:30, 01-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από T_Chameleon
Τρομοκρατία είναι ο πόλεμος τον φτωχών και πόλεμος η τρομοκρατία τον πλούσιων
Το έγκλημα είναι ο πόλεμος των φτωχών και ο πόλεμος είναι το έγκλημα των πλουσίων. Η τρομοκρατία είναι έγκλημα όποιος και άν την κάνει

Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ninaki
H nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια . Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 10:08, 01-04-08:

Πιστεύω πως κάποιοι γεννιούνται κακοί και κάποιοι αναγκάζονται να είναι κακοί με υπεύθυνη την ζωή!

Παράθεση

kataktiths

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kataktiths
Ο kataktiths αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O kataktiths έγραψε στις 10:49, 01-04-08:

γω θα ελεγα οτι ψιλογεννιεσαι κ στην πορεια γινεσαι σιγουρα κακος! η ζωη σε κανει!!!!!!!!!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Καλοσύνη και κακία - Από mafalda8520
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Κοινωνικές Σχέσεις και Οικογένεια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 01-05-15 στις 15:49.
    • Κρατάτε κακία στους ανθρώπους; - Από rakels
      Το θέμα έχει λάβει 35 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Κοινωνικές Σχέσεις και Οικογένεια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 01-06-14 στις 22:35.
    • Η κακιά η ώρα... - Από DreamsRevenge
      Το θέμα έχει λάβει 8 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ιστορίες καθημερινής τρέλας!.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 21-06-10 στις 13:22.
    • Δολοφόνος γεννιέσαι ή γίνεσαι; - Από Γιάννης
      Το θέμα έχει λάβει 29 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Πολιτική - Κοινωνικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 17-02-08 στις 18:02.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους