Χορτοφαγία Vs Κρεοφαγία

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εννοείς οτί το έκανε αυτό από βρέφος; Από νεογέννητο; Τι του έδινε αντί για γάλα;
Ποιος παιδίατρος έδωσε τέτοιες οδηγίες;
Τι διαιτολόγιο ακολουθούσε;
Πως ξέρουμε οτι δεν έχει εμφανίσει ή δεν θα εμφανίσει κάποιο είδος αναιμίας;
Προκύπτουν πολλά ερωτήματα που ως τώρα δεν έχω βρει απαντήσεις...
Δεν έχω ιδέα, ξέρω μόνο πως η μικρή δεν έχει φάει ποτέ κρέας. Δεν νομίζω πως δεν έπινε και γάλα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Εγω ειμαι τριχασμενος....κρεατοφαγια ; χορτοφαγια ; η ανθρωποφαγία ; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Καλά εσύ ειδικά, δεν τρώγεσαι με τίποτα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγω ειμαι τριχασμενος....κρεατοφαγια ; χορτοφαγια ; η ανθρωποφαγία ; :(
Καλά, εσύ είσαι από άλλο ανέκδοτο! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Έχει δώσει ήδη μια απάντηση σε αυτό...:)
Δες παρακάτω
ευχαριστώ :)
και για να καταλάβω ... επειδή μου κάνει εντύπωση..
Ο ΟΗΕ έκανε έρευνα η οποία λέει ότι αν γίνουμε όλοι χορτοφάγοι ο πλανήτης δεν θα κινδυνεύει πλέον?



Εννοείς οτί το έκανε αυτό από βρέφος; Από νεογέννητο; Τι του έδινε αντί για γάλα;
Ποιος παιδίατρος έδωσε τέτοιες οδηγίες;
Τι διαιτολόγιο ακολουθούσε;
Πως ξέρουμε οτι δεν έχει εμφανίσει ή δεν θα εμφανίσει κάποιο είδος αναιμίας;
Προκύπτουν πολλά ερωτήματα που ως τώρα δεν έχω βρει απαντήσεις...

απ όσο ξέρω πάντως υπάρχει μέχρι και γάλα από αμύγδαλα και άλλους καρπούς που πληρούν αυτές τις διατροφικές ανάγκες των βρεφών που οι γονείς τους δεν θέλουν να τους δώσουν ζωικό.
Καλά ... μάλλον όχι στην Ελλάδα αλλά στο εξωτερικό σίγουρα.
Ξέρω επίσης ότι το να κάνεις μια διατροφή χωρίς καθόλου ζωικά προϊόντα είναι ευφικτή και δεν σου δημιουργεί πρόβλημα υγείας ΑΝ ξέρεις τι πρέπει να φας για να αντικαταστήσεις αυτά που δεν τρως
Είναι ολόκληρη επιστήμη φυσικά και δεν είναι απλό... δεν μπορείς δλδ να ξυπνήσεις ένα πρωί και να πεις απλά κόβω τα ζωικά προϊόντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
2) Κάτι άλλο που σκέφτομαι είναι ότι το να αναζητά κανείς υποκατάστατα του κρέατος και των λοιπών ζωικών προϊόντων δεν είναι χορτοφάγος ή δεν ξέρει πώς να είναι και η προσπάθεια του να περιορίσει τη διατροφή του σε χόρτα και φρούτα είναι κάτι αντίθετο από αυτό που του επιβάλλουν οι καθημερινές ανάγκες του οργανισμού του και το μυαλό του που τον ωθεί ακριβώς να αναζητά υποκατάστατα για να επουλώσει την κατά τα λοιπά στέρηση του.
Πολύ καλή παρατήρηση!:)
ευχαριστώ :)
και για να καταλάβω ... επειδή μου κάνει εντύπωση..
Ο ΟΗΕ έκανε έρευνα η οποία λέει ότι αν γίνουμε όλοι χορτοφάγοι ο πλανήτης δεν θα κινδυνεύει πλέον?
Δεν είναι αυτό το συμπέρασμα, αλλά το ότι σύμφωνα με αυτές τις έρευνες, η καταστροφή του περιβάλλοντος θα είναι μικρότερη. Πάντα θα κινδυνεύουμε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tofugirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
(Πάντως τόφουκόριτσο, αν και δεν φαίνεται να συμφωνούμε, μπορώ να πω ότι χαίρομαι τη συζήτηση, γιατί όσο μπορείς μιλάς με επιχειρήματα. Δε θέλω να νομίζεις ότι γίνομαι επιθετικός ή υποτιμώ όσα λες. :))

Να είσαι καλά ! Δεν αντιλαμβάνομαι επίθεση -κουβέντα κάνουμε. Πάντως παιδιά επειδή κατηγορήθηκα περί προπαγάνδας με πμ που μου ήρθε όποιος θέλει να συζητήσουμε κάτι περαιτέρω περί χορτοφαγίας, ας μου στείλει πμ. Πολύ ευχαρίστως να κουβεντιάσουμε. Δεν θέλω να γίνομαι κουραστική στους συμφορουμίτες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tofugirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Εννοείς οτί το έκανε αυτό από βρέφος; Από νεογέννητο; Τι του έδινε αντί για γάλα;
Ποιος παιδίατρος έδωσε τέτοιες οδηγίες;
Τι διαιτολόγιο ακολουθούσε;
Πως ξέρουμε οτι δεν έχει εμφανίσει ή δεν θα εμφανίσει κάποιο είδος αναιμίας;
Προκύπτουν πολλά ερωτήματα που ως τώρα δεν έχω βρει απαντήσεις...

Έχω φίλες που έχουν μεγαλώσεις παιδιά εντελώς βίγκαν και είναι υγιέστατα. Παρακολουθούνται από συμβατικούς γιατρούς (όχι ομοιοπαθητικούς, βίγκαν και τέτοια) αλλά με σεβασμό στην επιλογή να μην τρώνε ζωικά προϊόντα. Αυτά όμως στην Αμερική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Να είσαι καλά ! Δεν αντιλαμβάνομαι επίθεση -κουβέντα κάνουμε. Πάντως παιδιά επειδή κατηγορήθηκα περί προπαγάνδας με πμ που μου ήρθε όποιος θέλει να συζητήσουμε κάτι περαιτέρω περί χορτοφαγίας, ας μου στείλει πμ. Πολύ ευχαρίστως να κουβεντιάσουμε. Δεν θέλω να γίνομαι κουραστική στους συμφορουμίτες. :)
Α, ναι;
Μην ανησυχείς, είναι μόδα τώρα τελευταία.
Δεν γίνεσαι καθόλου κουραστική, κουβέντα κάνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Να είσαι καλά ! Δεν αντιλαμβάνομαι επίθεση -κουβέντα κάνουμε. Πάντως παιδιά επειδή κατηγορήθηκα περί προπαγάνδας με πμ που μου ήρθε όποιος θέλει να συζητήσουμε κάτι περαιτέρω περί χορτοφαγίας, ας μου στείλει πμ. Πολύ ευχαρίστως να κουβεντιάσουμε. Δεν θέλω να γίνομαι κουραστική στους συμφορουμίτες. :)
Αλίμονο! Δεν γίνεσαι κουραστική, άλλωστε η ανάγνωση του θέματος από τον οποιονδήποτε είναι προαιρετική, σε όποιον δεν αρέσει, ας μην διαβάζει.:mad:
Εγώ θέλω να συνεχίσεις, αν φυσικά υπάρχει κάτι να πεις, χωρίς να σε νοιάζουν τέτοιες απόψεις. Είναι πολύ σημαντικό να μην αφήνεις αναπάντητα ερωτήματα, να μην μένουμε και εμείς με την απορία...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stratos7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Στο America λένε "Vegetarian is an old Indian word for bad hunter" δηλαδή "Η λέξη Χορτοφάγος είναι παλιά ινδιάνικη και σημαίνει κακός κυνηγός" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
LOL καλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Πάντως είναι πολύ ενδιαφέρον το ότι και ο Χίτλερ ήταν χορτοφάγος αλλά αυτό δεν τον εμπόδισε από το να σκοτώσει εκατομμύρια ανθρώπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tofugirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 203 μηνύματα.

Είπα κι εγώ...πως και δεν ανέφερε κανείς τον Χίτλερ; :P Συνήθως πετάγεται ως επιχείρημα για τι πράγμα δεν έχω καταλάβει ακόμη και με ποιά λογική. Είπε κανείς ότι αν είσαι χορτοφάγος είσαι...άγιος; Η΄ χαρακτηρίζει μία γενικότερη ηθική; Άλλοι το κάνουν μόνο για την υγεία τους και δεν δίνουν δεκάρα για τίποτα άλλο από τον εαυτό τους ή μόνο για τα ζώα γιατί δεν τους νοιάζουν οι άνθρωποι και άλλοι γιατί ακολουθούν μία γενικότερη στάση ζωής που παλεύει για όλα, περιβάλλον, ανθρώπους και ζώα. Η΄ δηλώνει η ηθική ενός χορτοφάγου κάτι για όλους τους υπόλοιπους ή για το κίνημα ; Ο Μπους είναι κρεοφάγος. Λέει κάτι αυτό για όλους τους κρεοφάγους του κόσμου; :confused:

Παρεπιπτόντως τσέκαρε τις πηγές σου. Από τα αγαπημένα φαγητά του Χίτλερ ήταν τα λουκάνικα και τα πιτσουνάκια (μωρά περιστέρια). ;) Η ...'χορτοφαγία' του δε (αν θεωρείται χορτοφαγία ότι ο γιατρός του επέμεινε στην μείωση κρέατος γιατί είχε προβλήματα υγείας) έχει χρησιμοποιηθεί εκτεταμένως ως τρόπος να σπιλώσει τους χορτοφάγους. Κλασσικότατο.

(Παρεπιπτόντως, διάσημοι χορτοφάγοι : Αινστάιν, Πυθαγόρας, Πλούταρχος, Πλάτωνας, Γκάντι, Κάρολος Δαρβίνος, Σωκράτης, Λέο Τολστόι, Μέρι Σέλεϊ και πολλά άλλα φωτεινά μυαλά...Για να μην κολλάμε μόνο στον ...Χίτλερ. Υπάρχουν και φωτεινά παραδείγματα χορτοφάγων.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tofugirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Στο America λένε "Vegetarian is an old Indian word for bad hunter" δηλαδή "Η λέξη Χορτοφάγος είναι παλιά ινδιάνικη και σημαίνει κακός κυνηγός" :P

Έξυπνο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
O Χιτλερ ηταν φανατικα χορτοφαγος.
https://www.geocities.com/hitlerwasavegetarian/


Επισης, το βασικο επιχειρημα αυτων που λενε οτι δεν εχει σχεση η διατροφη με τα δολοφονικα ενστικτα ειναι οτι ο Χιτλερ ηταν χορτοφαγος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δες εδώ, εδώ κι εδώ... ! ;)
Επίσης εδώ... κι εδώ, πάλι στα αγγλικά.
Άλλωστε είναι γνωστή η λατρεία που είχε ο Χίτλερ για τη βαυαρική κουζίνα, και συγκεκριμένα το Hoffbraeuhaus!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
"One may regret living at a period when it's impossible to form an idea of the shape the world of the future will assume. But there's one thing I can predict to eaters of meat: the world of the future will be vegetarian."
- Adolf Hitler.
[SIZE=-1] November 11, 1941. Section 66, HITLER'S TABLE TALK[/SIZE] "If I offer a child the choice between a pear and a piece of meat, he'll quickly choose the pear. That's his atavistic instinct speaking."
- Adolf Hitler.
[SIZE=-1] December 28, 1941. Section 81, HITLER'S TABLE TALK[/SIZE]
"The only thing of which I shall be incapable is to share the sheiks' mutton with them. I'm a vegetarian, and they must spare me from their meat."
- Adolf Hitler.
[SIZE=-1] January 12, 1942. Section 105, HITLER'S TABLE TALK[/SIZE]
"At the time when I ate meat, I used to sweat a lot. I used to drink four pots of beer and six bottles of water during a meeting. … When I became a vegetarian, a mouthful of water was enough."
- Adolf Hitler.
[SIZE=-1] January 22, 1942. Section 117, HITLER'S TABLE TALK[/SIZE]
"When you offer a child the choice of a piece of meat, an apple, or a cake, it's never the meat that he chooses. There's an ancestral instinct there."
- Adolf Hitler.
[SIZE=-1] January 22, 1942. Section 117, HITLER'S TABLE TALK[/SIZE]
"One has only to keep one's eyes open to notice what an extraordinary antipathy young children have to meat."
- Adolf Hitler.
[SIZE=-1] April 25, 1942. Section 198, HITLER'S TABLE TALK[/SIZE]
"When I later gave up eating meat, I immediately began to perspire much less, and within a fortnight to perspire hardly at all. My thirst, too, decreased considerably, and an occasional sip of water was all I required. Vegetarian diet, therefore, has some obvious advantages."
- Adolf Hitler.
[SIZE=-1] July 8, 1942. Section 256, HITLER'S TABLE TALK[/SIZE]
"I am no admirer of the poacher, particularly as I am a vegetarian."
- Adolf Hitler.
[SIZE=-1] August 20, 1942. Section 293, HITLER'S TABLE TALK[/SIZE]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.

Είπα κι εγώ...πως και δεν ανέφερε κανείς τον Χίτλερ; :P Συνήθως πετάγεται ως επιχείρημα για τι πράγμα δεν έχω καταλάβει ακόμη και με ποιά λογική. Είπε κανείς ότι αν είσαι χορτοφάγος είσαι...άγιος; Η΄ χαρακτηρίζει μία γενικότερη ηθική; Άλλοι το κάνουν μόνο για την υγεία τους και δεν δίνουν δεκάρα για τίποτα άλλο από τον εαυτό τους ή μόνο για τα ζώα γιατί δεν τους νοιάζουν οι άνθρωποι και άλλοι γιατί ακολουθούν μία γενικότερη στάση ζωής που παλεύει για όλα, περιβάλλον, ανθρώπους και ζώα. Η΄ δηλώνει η ηθική ενός χορτοφάγου κάτι για όλους τους υπόλοιπους ή για το κίνημα ; Ο Μπους είναι κρεοφάγος. Λέει κάτι αυτό για όλους τους κρεοφάγους του κόσμου; :confused:

Παρεπιπτόντως τσέκαρε τις πηγές σου. Από τα αγαπημένα φαγητά του Χίτλερ ήταν τα λουκάνικα και τα πιτσουνάκια (μωρά περιστέρια). ;) Η ...'χορτοφαγία' του δε (αν θεωρείται χορτοφαγία ότι ο γιατρός του επέμεινε στην μείωση κρέατος γιατί είχε προβλήματα υγείας) έχει χρησιμοποιηθεί εκτεταμένως ως τρόπος να σπιλώσει τους χορτοφάγους. Κλασσικότατο.

(Παρεπιπτόντως, διάσημοι χορτοφάγοι : Αινστάιν, Πυθαγόρας, Πλούταρχος, Πλάτωνας, Γκάντι, Κάρολος Δαρβίνος, Σωκράτης, Λέο Τολστόι, Μέρι Σέλεϊ και πολλά άλλα φωτεινά μυαλά...Για να μην κολλάμε μόνο στον ...Χίτλερ. Υπάρχουν και φωτεινά παραδείγματα χορτοφάγων.)
Συμφωνώ απόλυτα. Και όπως δε μου λέει τίποτα ότι ο Χίτλερ ήταν χορτοφάγος, το ίδιο ισχύει και για τα φωτεινά παραδείγματα χορτοφάγων. Είμαι σίγουρος ότι πολλοί διάσημοι επιστήμονες δεν ήταν χορτοφάγοι και πολλοί ήταν. Και στατιστικά να το πάρει κάποιος έτσι πρέπει να βγει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.

Είπα κι εγώ...πως και δεν ανέφερε κανείς τον Χίτλερ; :P Συνήθως πετάγεται ως επιχείρημα για τι πράγμα δεν έχω καταλάβει ακόμη και με ποιά λογική. Είπε κανείς ότι αν είσαι χορτοφάγος είσαι...άγιος; Η΄ χαρακτηρίζει μία γενικότερη ηθική; Άλλοι το κάνουν μόνο για την υγεία τους και δεν δίνουν δεκάρα για τίποτα άλλο από τον εαυτό τους ή μόνο για τα ζώα γιατί δεν τους νοιάζουν οι άνθρωποι και άλλοι γιατί ακολουθούν μία γενικότερη στάση ζωής που παλεύει για όλα, περιβάλλον, ανθρώπους και ζώα. Η΄ δηλώνει η ηθική ενός χορτοφάγου κάτι για όλους τους υπόλοιπους ή για το κίνημα ; Ο Μπους είναι κρεοφάγος. Λέει κάτι αυτό για όλους τους κρεοφάγους του κόσμου; :confused:


Ο λόγος που στο πετάνε σε τόσα μέρη είναι μάλλον γιατί θέλουν να σου εξηγήσουν ότι η διατροφή δεν επηρεάζει την προσωπικότητα. Eίπα ότι είναι ενδιαφέρον....όχι καταδικαστικό. Καμία σχέση δεν έχει η διατροφή με το αν είσαι έξυπνος η χαζός ή με τα δολοφονικά σου ένστικτα. Και γι' αυτό ακριβώς το ανέφερα. Η χορτοφαγία είναι προσωπική επιλογή του καθενός αλλά ως εκεί. Όπως υπάρχουν φωτεινά παραδείγματα που ήταν χορτοφάγοι με τον ίδιο τρόπο υπήρχαν προβληματικοί άνθρωποι που ήταν χορτοφάγοι. Και το ίδιο ακριβώς συμβαίνει με τους κρεατοφάγους.


Παρεπιπτόντως τσέκαρε τις πηγές σου. Από τα αγαπημένα φαγητά του Χίτλερ ήταν τα λουκάνικα και τα πιτσουνάκια (μωρά περιστέρια). ;) Η ...'χορτοφαγία' του δε (αν θεωρείται χορτοφαγία ότι ο γιατρός του επέμεινε στην μείωση κρέατος γιατί είχε προβλήματα υγείας) έχει χρησιμοποιηθεί εκτεταμένως ως τρόπος να σπιλώσει τους χορτοφάγους. Κλασσικότατο.


Οι πηγές που υποστηρίζουν ότι ο Χίτλερ δεν ήταν χορτοφάγος σχεδόν όλες έρχονται από σελίδες χορτοφάγων και από σελίδες όπου πάνω πάνω λέει eating meat is unnatural με μεγάλα φωτεινά γράμματα...Τώρα εγώ όσες πηγές έχω μου λένε ότι ήταν χορτοφάγος όπως και quotes από τον ίδιο. Ο καθένας ό,τι θέλει πιστεύει. Πάντως και να μην ήταν για μένα το ίδιο κάνει. Εσύ γιατί ενοχλείσαι τόσο; Τι σε πειράζει δηλαδή το ότι ήταν χορτοφάγος; Αλλάζει κάτι δηλαδή; Γιατί σας πονάει τόσο που κάνετε μελέτες επί μελετών για να αποδείξετε ότι έτρωγε κρέας; Και δεν μιλάω για όλους τους χορτοφάγους άλλα για μια μικρή μερίδα τους διότι και ο πατέρας μου είναι κατ' επιλογήν χορτοφάγος αλλά δεν προσπάθησε ποτέ να με προσηλυτίσει σ' αυτή τη νέα "θρησκεία" ή μήπως να πω μόδα;

(Παρεπιπτόντως, διάσημοι χορτοφάγοι : Αινστάιν, Πυθαγόρας, Πλούταρχος, Πλάτωνας, Γκάντι, Κάρολος Δαρβίνος, Σωκράτης, Λέο Τολστόι, Μέρι Σέλεϊ και πολλά άλλα φωτεινά μυαλά...Για να μην κολλάμε μόνο στον ...Χίτλερ. Υπάρχουν και φωτεινά παραδείγματα χορτοφάγων.)

Φυσικά, υπάρχουν μόνο φωτεινά παραδείγματα χορτοφάγων και κανένα 'σκοτεινό' παράδειγμα ε; :lol:
Bέβαια, σιγά να μην βρεις σε κανένα χορτοφαγικό site πληροφορίες σχετικά με τους δεύτερους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top