Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,859 μηνύματα σε 74,636 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Χορτοφαγία Vs Κρεοφαγία

meetmeinmontauk

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη meetmeinmontauk
H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 9,075 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε στις 21:20, 29-03-15:

παρ' όλο που λατρεύω το κρέας...
78 Year Old Vegan Bodybuilder Might Make You Reconsider Your Diet

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 713 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 05:39, 30-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από Lilla My
Μα δεν προσπαθούν να τους κάνουν χορτοφάγους. Προσπαθούν να προωθήσουν μια πιο ισορροπημένη διατροφή. Το κατά πόσο αυτό επιτυγχάνεται, εξαρτάται από το πόσο θετικά ή αρνητικά λαμβάνει αυτήν την κίνηση το κάθε άτομο. Προσωπικά το είδα σαν μια ευκαιρία να δοκιμάσω εύκολα και οικονομικά καινούρια φαγητά και γεύσεις, τις οποίες εν τέλει λάτρεψα. Όπως και στη μάθηση, ο δάσκαλος θα σου δώσει διάφορα ερεθίσματα, αλλά το αν και τι θα μάθεις εξαρτάται στην τελική από εσένα τον ίδιο. Στα διατροφικά προγράμματα των σχολείων συμπεριλαμβάνονται εβδομαδιαίως μία μέρα με θαλασσινά, μία με λαχανικά, μία με σούπα και οπωσδήποτε μία μέρα το κρέας που σερβίρεται είναι λευκό. Δεν προσπαθούν να προωθήσουν μόνο τα λαχανικά.

Και για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους, το κράτος νοιάζεται για την υγεία σου κυρίως επειδή αυτή συνδέεται άμεσα με το πορτοφόλι του.
Δεν διαφωνω οτι πρεπει να προωθηθει μια πιο υγιεινη διατροφη, διαφωνω ομως στον τροπο με τον οποιο την προωθουν. Θελω να εχω την ελευθερια να φαω αυτο που θελω και οχι αυτο που μου επιβαλλουν. Στην τελικη ποιος οριζει οτι τα κρεατα ειναι ανθυγιεινα και τα λαχανικα υγιεινα; Πριν χρονια καταρριφθηκε ο μυθος οτι το 1 αυγο την ημερα βλαπτει και προσφατα καταρριφθηκε ο μυθος οτι η προσληψη χοληστερινης απο την τροφη αυξανει τον κινδυνο καρδιακων παθησεων. Οι περισσοτερες ερευνες αλλωστε ειναι βασισμενες σε ερωτηματολογια που ο καθενας συμπληρωνει οτι θελει και εχουν ενοχοποιηθει λανθασμενα ολοκληρες ομαδες τροφιμων. Η αρχη πρεπει να γινει με την προωθηση φρεσκων τροφιμων και οχι με την προωθηση συγκεκριμενης ομαδας τροφιμων. Οσο πιο επεξεργασμενο ειναι ενα τροφιμο, τοσο πιο βλαβερο ειναι για την υγεια μας, ασχετα με το αν αυτο το τροφιμο ειναι φυτο ή κρεας.

Η διατροφη των Ινουιτ ειναι βασισμενη αποκλειστικα στο κρεας και δεν τρωνε σχεδον καθολου λαχανικα και φρουτα. Παρολα αυτα ομως τα περιστατικα καρδιοπαθειων και καρκινου ειναι χαμηλοτερα απο αυτα του δυτικου κοσμου. Οταν εισηχθη η δυτικη διατροφη στις κοινοτητες τους ξαφνικα τα ποσοστα καρδιοπαθειων και καρκινου αρχισαν να αυξανονται. Μηπως τελικα ειναι λαθος να ενοχοποιουμε το κρεας και αντι αυτου να κοιταξουμε λιγο πιο μακρια, στον τροπο παρασκευης τροφιμων (οπου και να κοιταξεις βλεπεις ετοιμα και επεξεργασμενα τροφιμα), στην καθιστικη ζωη και στην αυξημενη προσληψη ζαχαρης;

Προσωπικα ειμαι κατα των ακρων. Θεωρω οτι πρεπει να τρωμε απο ολα, με μετρο και πανω απο ολα φρεσκα και μη τυποποιημενα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lilla My

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lilla My
H Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H Lilla My έγραψε στις 20:10, 30-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από Nelliel
Η αρχη πρεπει να γινει με την προωθηση φρεσκων τροφιμων και οχι με την προωθηση συγκεκριμενης ομαδας τροφιμων. Οσο πιο επεξεργασμενο ειναι ενα τροφιμο, τοσο πιο βλαβερο ειναι για την υγεια μας, ασχετα με το αν αυτο το τροφιμο ειναι φυτο ή κρεας.

Μηπως τελικα ειναι λαθος να ενοχοποιουμε το κρεας και αντι αυτου να κοιταξουμε λιγο πιο μακρια, στον τροπο παρασκευης τροφιμων (οπου και να κοιταξεις βλεπεις ετοιμα και επεξεργασμενα τροφιμα), στην καθιστικη ζωη και στην αυξημενη προσληψη ζαχαρης;

Προσωπικα ειμαι κατα των ακρων. Θεωρω οτι πρεπει να τρωμε απο ολα, με μετρο και πανω απο ολα φρεσκα και μη τυποποιημενα.
Συμφωνώ απόλυτα. Το θέμα είναι ότι στο 90 % των περιπτώσεων (τουλάχιστον στη Φινλανδία) το κρέας κι αρκετές φορές και τα θαλασσινά που σερβίρονται είναι ακριβώς από τα έτοιμα κι επεξεργασμένα. Σου σερβίρουν chicken nuggets και σου λεν ότι έφαγες κοτόπουλο. Σου σερβίρουν fish fingers και σου λεν ότι έφαγες ψάρι. Πέρασε και δεν ακούμπησε. Σε λίγο τα παιδιά θα νομίζουν ότι το ψάρι που τρώμε είναι διαφορετικό από αυτό που ζει στη θάλασσα, διότι δε βλέπουν ποτέ πραγματικό ψάρι στο πιάτο τους. Αυτός είναι ένας από τους κύριους λόγους που επέλεξα τη χορτοφαγική διατροφή στη δουλειά μου. Στα λαχανικά είναι πιο δύσκολο να γελάσεις τον κόσμο με διάφορες πατέντες στυλ chicken nuggets, αν και όχι αδύνατο (βλ. vegetable patties).

Όσο για το ότι θέλεις να τρως (όχι εσύ συγκεκριμένα) ακριβώς αυτό που θέλεις εσύ, αυτό έτσι κι αλλιώς δε γίνεται. Ας πούμε στα περισσότερα lunch restaurants υπάρχουν 3-5 επιλογές κυρίως πιάτου, στα σχολεία ακόμα λιγότερες και στα νηπιαγωγεία δεν υπάρχουν επιλογές. Ο ντόρος, όμως, δε γίνεται όταν αντί για χοιρινό σερβίρουν κοτόπουλο, κι ας μην ήθελες κοτόπουλο αρχικά. Γίνεται όταν αντί για χοιρινό σερβίρουν λαχανικά.

Και στο κάτω-κάτω, τόσα μέρη υπάρχουν που μπορείς να φας. Από αυτά δε στέρεψε ο τόπος. Πρέπει ντε και καλά να διαλέξεις το εστιατόριο που ΔΕΝ σερβίρει τη συγκεκριμένη μέρα το φαγητό που θέλεις να φας; Υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lilla My : 30-03-15 στις 20:21.
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 20:54, 30-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από prinCess.
Το κρέας αυτό καθαυτό ή ο τρόπος προετοιμασίας και μαγειρέματος κτλ δίνει αυτή την τρομερή γεύση; .............. Από την άλλη μεριά πάλι, δεν έχει ωραία γεύση η σκέτη και ωμή ντομάτα; η πιπεριά; το κολοκυθάκι; το κρεμμύδι; η ελιά; το καρπούζι; το πεπόνι;
Δεν βλέπω να λες κάτι. Και τα ζαρζαβατικά για να είναι νόστιμα θέλουν την προετοιμασία τους και τον τρόπο μαγειρέματός τους. Μου αρέσουν (και) τα λαχανικά, όμως ποτέ δεν θα ροκανίσω ωμά κολοκυθάκια (τα προτιμώ τηγανητά με τζατζίκι), δεν θα φάω ορφανή ντομάτα και δεν θα βοσκήσω σκέτο μαρούλι (στη σαλάτα μου θα βάλω αλατάκι, λαδάκι, ριγανίτσα, ξύδι, ίσως και dressing), δεν θα γλείφω ωμά φασόλια σαν καραμέλες (θα τα απολαύσω γίγαντες στο φούρνο με όλα τους τα αρωματικά), βρίσκω αρχικά άνοστες τις φράουλες (αλλά με ξετρελαίνουν στο σιρόπι με ζάχαρη και κονιάκ).

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 713 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 21:27, 30-03-15:

εμενα μου αρεσουν οι σκετες ντοματες Επισης μου αρεσουν πολυ ωμα και σκετα τα: μανιταρια, πιπεριες, σελινο, καροτο και μπροκολο. Τα φρουτα, με εξαιρεση τις φραουλες τα τρωω οπως ειναι (τις φραουλες μονο με ζαχαρη, σαντιγυ ή παγωτο βανιλια), αλλα ολα τα αλλα λαχανικα πρεπει να συνοδευονται απο κατι αλλιως δεν τρωγονται.

Ειναι λιγο ακυρο παντως να συγκρινουμε ωμα λαχανικα με μαγειρευτο κρεας. Δε νομιζω οτι υπαρχουν πολλοι που τρελαινονται στο ωμο κρεας (αν και σε εμενα μου αρεσει πολυ ο ωμος τονος και σολωμος προετοιμασμενος για sashimi, να ειναι δηλαδη ασφαλες για καταναλωση). Μαγειρεμενες και οι 2 κατηγοριες τροφιμων ειναι νοστιμες. Βεβαια αν μαγειρεψεις τα λαχανικα χωρις να προσθεσεις μυρωδικα ή σαλτσες δεν ειναι και τοσο νοστιμα.

ΥΓ: μας ανοιξες την ορεξη με τα τηγανητα κολοκυθακια...

Παράθεση

Giorgos216 (Γιώργος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Giorgos216
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,070 μηνύματα.

O Giorgos216 έγραψε στις 23:46, 30-03-15:

Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 22:34, 03-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
[COLOR=black]Δεν βλέπω να λες κάτι. Και τα ζαρζαβατικά για να είναι νόστιμα θέλουν την προετοιμασία τους και τον τρόπο μαγειρέματός τους. Μου αρέσουν (και) τα λαχανικά, όμως ποτέ δεν θα ροκανίσω ωμά κολοκυθάκια (τα προτιμώ τηγανητά με τζατζίκι), δεν θα φάω ορφανή ντομάτα και δεν θα βοσκήσω σκέτο μαρούλι (στη σαλάτα μου θα βάλω αλατάκι, λαδάκι, ριγανίτσα, ξύδι, ίσως και dressing), δεν θα γλείφω ωμά φασόλια σαν καραμέλες (θα τα απολαύσω γίγαντες στο φούρνο με όλα τους τα αρωματικά), βρίσκω αρχικά άνοστες τις φράουλες (αλλά με ξετρελαίνουν στο σιρόπι με ζάχαρη και κονιάκ).
Ξέρεις τι γίνεται; Είσαι νέος και είναι γερό το στομάχι σου. Ο Θεός να σε έχει καλά και να απολαμβάνεις τις γεύσεις που αγαπάς. Εγώ έχω πολύ ευαίσθητο στομάχι. Αν φάω μαγιονέζα, λόγου χάρη, θα διαλυθώ, δεν υπάρχει περίπτωση.

Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,202 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 11:23, 04-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από BLUE SEA
Ξέρεις τι γίνεται; Είσαι νέος και είναι γερό το στομάχι σου. Ο Θεός να σε έχει καλά και να απολαμβάνεις τις γεύσεις που αγαπάς. Εγώ έχω πολύ ευαίσθητο στομάχι. Αν φάω μαγιονέζα, λόγου χάρη, θα διαλυθώ, δεν υπάρχει περίπτωση.
Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει τόσο με την νεότητα, αλλά ότι εσύ σαν άνθρωπος έχεις ευαίσθητο στομάχι και προφανώς επιλέγεις light τροφές και χωρίς πολλά πρόσθετα για να μην σε διαλύσουν.
Άλλο το ίδιο σου το σώμα να σε "αναγκάζει" να στραφείς προς ένα συγκεκριμένο τρόπο διατροφής, και άλλο να έχεις την ευχέρεια να αποφασίσεις αν θα τηγανίσεις το κολοκυθάκι και θα το φας με τζατζίκι ή θα το βράσεις να το κάνεις τουρλού. Νομίζω το 2ο συζητάμε στο thread.

p.s. Δία, να 'χαμε ένα τηγανητό κολοκυθάκι με τζατζίκι, ε?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ερινύς : 04-04-15 στις 11:29.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 12:14, 04-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από Ερινύς
Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει τόσο με την νεότητα, αλλά ότι εσύ σαν άνθρωπος έχεις ευαίσθητο στομάχι και προφανώς επιλέγεις light τροφές και χωρίς πολλά πρόσθετα για να μην σε διαλύσουν.
Άλλο το ίδιο σου το σώμα να σε "αναγκάζει" να στραφείς προς ένα συγκεκριμένο τρόπο διατροφής, και άλλο να έχεις την ευχέρεια να αποφασίσεις αν θα τηγανίσεις το κολοκυθάκι και θα το φας με τζατζίκι ή θα το βράσεις να το κάνεις τουρλού. Νομίζω το 2ο συζητάμε στο thread.
p.s. Δία, να 'χαμε ένα τηγανητό κολοκυθάκι με τζατζίκι, ε?
Πέρα από ευαισθησία στο στομάχι έχω τροφική δυσανεξία στη λακτόζη και τη γλουτένη. Να σκεφτείς ότι τα τρία τελευταία χρόνια είχα απότομη απώλεια βάρους (ήμουν που ήμουν αδύνατη, απόγινα) γι' αυτόν τον λόγο, ενώ δεν κάνω δίαιτα. Ευτυχώς τουλάχιστον που δεν έχω κάποιο πρόβλημα με τον θυροειδή αδένα.

Παράθεση

Sommerfeld

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Sommerfeld
Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.

O Sommerfeld . έγραψε στις 12:46, 19-06-15:

^χαχα ισχύει! Ειδικά αυτοί οι χορτοφάγοι που ακολουθούν με μένος αυτόν τον (εξουθενωτικό για τον οργανισμό) τρόπο διατροφής μόνο και μόνο επειδή λυπουνται τα ζωακια και επειδή είναι <<<φιλόζωοι>>> είναι όλα τα λεφτά...Ας τους μιλήσει κάποιος για αυτά τα κοφτερά δοντάκια δίπλα στους κοπτήρες(που μοιάζουν με αυτά του σκύλου)που ονομάζονται κυνόδοντες....

Σημείωμα συντονιστή:
Το παρών μήνυμα καθώς και οι απαντήσεις σε αυτό,είναι προιόν split απο αυτό το θεμα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 25-09-15 στις 18:14. Αιτία: split
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η . Έχει γράψει 5,606 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 12:48, 19-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από Θάλεια

Γενικά, άνθρωπος που μιλάει με μεγάλο σθένος για ζώδια, χορτοφαγία, κροσσφιτ και άλλες ποζεριές, με ξενερώνει αφάνταστα.
Για τα ζώδια το καταλαβαίνω, το κρόσσφιτ δεν έχω ιδέα τι είναι...
Η χορτοφαγία όμως δεν είναι ποζεριά, είναι στάση ζωής που βασίζεται στον σεβασμό μας προς τα υπόλοιπα ζωικά είδη του πλανήτη.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Sommerfeld

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.

O Sommerfeld . έγραψε στις 13:06, 19-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από Claire Rentfield
Για τα ζώδια το καταλαβαίνω, το κρόσσφιτ δεν έχω ιδέα τι είναι...
Η χορτοφαγία όμως δεν είναι ποζεριά, είναι στάση ζωής που βασίζεται στον σεβασμό μας προς τα υπόλοιπα ζωικά είδη του πλανήτη.
Κορίτσι μου, η φιλοζωία είναι το μεγαλύτερο ψέμα που έχει εφευρει ο άνθρωπος μετά τις θρησκείες...Και μαλιστα ανούσιο ψέμα(τουλαχιστον οι θρησκειες χρησιμευουν και σε κατι)
! Δεν αποδυκνείεις τίποτα με το να τρως όλη σου την ζωή χορταρακια ούτε είσαι ξαφνικά ένας ενάρετος και ηθικός άνθρωπος επειδη αποφευγεις το κρεας σαν άλλος εβραίος...Άλλωστε η <<<φιλοζωία>>> είναι γνωστό ότι σταματα εκεί που αρχίζουν οι κατσαρίδες, τα έντομα, τα ερπετα και όλα τα όλα όχι ιδιατερα γλυκητατα ζωακια(τι περιεργο, η φιλοζωια εχει ως μοναδικο της επικεντρο ΜΟΝΟ τα γλυκα ζωακια όπως πχ τις γατες και τους σκυλους)......Η χορτοφαγια είναι παραφύση....Σύγκρινε αν θες τα δόντια του ανθρώπου με αυτά του σκύλου και κατόπιν με αυτά ενός μυρικαστικού.... Οι κυνόδοντες και οι κοπτήρες του ανθρωπου ειναι χαρακτηριστικά σαρκοφαγου ζωου(όπως πχ οι κυνιδες) ενω τα προβατακια εχουν πεπλατυσμενα δοντια επειδη τρωνε απλο χορταρι....Ο άνθρωπος ειναι παμφαγο ζωο και πρεπει να τρεφεται με απο ολα για να παιρνει ολες τις θρεπτικες ουσιες που χρειαζεται, αυτο ειναι κανόνας....Συν το γεγονός ότι αυτός ο <<σεβασμός>> προς τα ζώα δεν μου δείχνει και ιδιατερος <<σεβασμός>> προς τα φυτά που είναι επίσης έμβιοι οργανισμοί...

-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η . Έχει γράψει 5,606 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 13:29, 19-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από Sommerfeld
Κορίτσι μου, η φιλοζωία είναι το μεγαλύτερο ψέμα που έχει εφευρει ο άνθρωπος μετά τις θρησκείες...Και μαλιστα ανούσιο ψέμα(τουλαχιστον οι θρησκειες χρησιμευουν και σε κατι)
! Δεν αποδυκνείεις τίποτα με το να τρως όλη σου την ζωή χορταρακια ούτε είσαι ξαφνικά ένας ενάρετος και ηθικός άνθρωπος επειδη αποφευγεις το κρεας σαν άλλος εβραίος...Άλλωστε η <<<φιλοζωία>>> είναι γνωστό ότι σταματα εκεί που αρχίζουν οι κατσαρίδες, τα έντομα, τα ερπετα και όλα τα όλα όχι ιδιατερα γλυκητατα ζωακια(τι περιεργο, η φιλοζωια εχει ως μοναδικο της επικεντρο ΜΟΝΟ τα γλυκα ζωακια όπως πχ τις γατες και τους σκυλους)......Η χορτοφαγια είναι παραφύση....Σύγκρινε αν θες τα δόντια του ανθρώπου με αυτά του σκύλου και κατόπιν με αυτά ενός μυρικαστικού.... Οι κυνόδοντες και οι κοπτήρες του ανθρωπου ειναι χαρακτηριστικά σαρκοφαγου ζωου(όπως πχ οι κυνιδες) ενω τα προβατακια εχουν πεπλατυσμενα δοντια επειδη τρωνε απλο χορταρι....Ο άνθρωπος ειναι παμφαγο ζωο και πρεπει να τρεφεται με απο ολα για να παιρνει ολες τις θρεπτικες ουσιες που χρειαζεται, αυτο ειναι κανόνας....Συν το γεγονός ότι αυτός ο <<σεβασμός>> προς τα ζώα δεν μου δείχνει και ιδιατερος <<σεβασμός>> προς τα φυτά που είναι επίσης έμβιοι οργανισμοί...
΄Αποψή σου και άποψή μου. Πάντως κορίτσι δεν είμαι, είμαι 53 χρονών και κατιτίς περισσότερο θα έχω μάθει από σένα σε αυτά τα 36 χρόνια που έχουμε διαφορά.
Εγώ προσωπικά αν και χορτοφάγος δεν το διατυμπανίζω, δεν προσπαθώ να πείσω και τους άλλους να γίνουν, απλά δεν μου πάει να φάω κάτι που έχει πρόσωπο, συναισθήματα και οικογενειακές σχέσεις. Το ήξερες πως οι αγελάδες είναι τρομερά συναισθηματικές και πενθούν όταν τους παίρνουν τα μικρά τους για να τα σφάξουν; Και δεν τρώω μόνο χορταράκια, υπάρχει τεράστια ποικιλία επιλογών για έναν χορτοφάγο στην εποχή μας. Οι κυνόδοντες μια και τους ανέφερες, δημιουργήθηκαν μια εποχή που η μόνη πηγή τροφής για τον πρωτόγονο άνθρωπο ήταν το κυνήγι άλλων ζώων. Στην συνέχεια αναπτύχθηκε η γεωργία και βρήκε κι άλλες πηγές τροφής.
Επίσης δεν καταδικάζω κανέναν που τρώει κρέας γιατί το ίδιο έκανα κι εγώ ενάμισυ χρόνο πριν, όχι όμως να το αναγάγουμε και σε φιλοσοφία...
Τέλος να σου πω πως εγώ προσωπικά δεν προσπαθώ να είμαι ενάρετος και ηθικός άνθρωπος. Αυτά τα αφήνω για τους θρησκευόμενους, το μόνο που προσπαθώ να κάνω είναι να είμαι εντάξει με την συνείδησή μου.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cat-wtvr (Κατερίνα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη cat-wtvr
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H cat-wtvr έγραψε στις 13:35, 08-09-15:

Εγώ είμαι vegan εδώ και ένα χρόνο.
Δεν τρώω κρέας, αυγά, γάλα κ.ο.κ.
Τρώω πολλά όσπρια, λαχανικά, φρούτα, ροφήματα σόγιας, κιμά σόγιας και πολλά βιολογικά προιόντα.
Υπάρχουν και οι vegeterian όμως, που απλά δε τρώνε κρέας.
Όπως και να'χει, είτε vegan, είτε vegeterian, και πάλι καλό κάνεις και στον εαυτό σου, αλλά και επειδή δε στηρίζεις τις εγκληματικές πράξεις που κάνουν οι άνθρωποι στα ζώα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ευη96

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ευη96
H ευη96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H ευη96 έγραψε στις 14:44, 08-09-15:

Εδω και 2 χρονια θα ελεγα κανω τη διατροφή ενος vegeterian ή απλα υγειινη διατροφη (τουλαχιστον οπως πιστευω) .Τρωω γαλακτοκομικα και αυγο (σπανια κοτοπουλο) και η διατροφη μου περικλυει αρκετα φρουτα,λαχανικα σε νοστιμες παραλαγες που θα ξεπερνουσαν το οποιοδηποτε κρεας.Ωστοσο ,δεν ξερω αν θα μπορουσα να γινω vegan .Πιστευω πως οι προτεινες που λαμβανουμε απο τα προιοντα των ζωων ειναι απαραιτητες για τον οργανισμο και δεν γνωριζω αν μπορουν να προσληφθουν διαφορετικα.Επισης ,πιστευω πως σαν vegan θα περιοριζα κατα πολυ τα φαγητα που μαγειρευω λογω υλικων.Η εναλλακτικη που προσφερει η σογια για αυτα τα προιοντα δεν μου αρεσει ,ασε που πιστευω πως προιοντα οπως "απομιμιση κρεατος,απομιμιση γαλακτος κλπ" ειναι πολυυ πιο ανθυιγιηνα και απο το κανονικο κρεας και φυσικα πολυ πιο επεξεργασμενα.Επισης ,το bugdet μου δεν μου επιτρεπει να αγοραζω τακτικα tofu και αλλα τετοια προιοντα επομενως προτιμω την χορτοφαγικη (με καποιες εξερεσεις) και οχι την αυστηρα χορτοφαγικη διαιτα

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 19:39, 08-09-15:

Αρχική Δημοσίευση από cat-wtvr
Τρώω πολλά όσπρια, λαχανικά, φρούτα, ροφήματα σόγιας, κιμά σόγιας και πολλά βιολογικά προιόντα.
Όπως και να'χει, είτε vegan, είτε vegeterian, και πάλι καλό κάνεις και στον εαυτό σου, αλλά και επειδή δε στηρίζεις τις εγκληματικές πράξεις που κάνουν οι άνθρωποι στα ζώα.
Αν αγοραζεις βιολογικα κρεατα δεν στηριζεις τις "εγκληματικες" πραξεις που προανεφερες.
Να σε ρωτησω ομως και κατι αλλο, συμπληρωμα βιταμινης Β12 παιρνεις; Αν οχι, καλο ειναι να τα ξεκινησεις. Το τελευταιο πραγμα που θελεις να παθεις ειναι να υποφερεις απο νευρολογικες παθησεις λογω ελλειψης βιταμινης Β12, η οποια παρεπιπτοντως απανταται μονο στα ζωα και τα θαλασσινα.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bemanos (Μοριακός Αρχιτέκτονας)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bemanos
Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Χημικός . Έχει γράψει 1,819 μηνύματα.

O Bemanos έγραψε στις 19:42, 08-09-15:

dead pigs succulent body parts vs salad 1-0

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,202 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 23:00, 08-09-15:

Αρχική Δημοσίευση από cat-wtvr
Αρχική Δημοσίευση από ευη96
Εδω και 2 χρονια θα ελεγα κανω τη διατροφή ενος vegeterian ή απλα υγειινη διατροφη (τουλαχιστον οπως πιστευω) .Τρωω γαλακτοκομικα και αυγο (σπανια κοτοπουλο) και η διατροφη μου περικλυει αρκετα φρουτα,λαχανικα σε νοστιμες παραλαγες που θα ξεπερνουσαν το οποιοδηποτε κρεας.Ωστοσο ,δεν ξερω αν θα μπορουσα να γινω vegan .Πιστευω πως οι προτεινες που λαμβανουμε απο τα προιοντα των ζωων ειναι απαραιτητες για τον οργανισμο και δεν γνωριζω αν μπορουν να προσληφθουν διαφορετικα.Επισης ,πιστευω πως σαν vegan θα περιοριζα κατα πολυ τα φαγητα που μαγειρευω λογω υλικων.Η εναλλακτικη που προσφερει η σογια για αυτα τα προιοντα δεν μου αρεσει ,ασε που πιστευω πως προιοντα οπως "απομιμιση κρεατος,απομιμιση γαλακτος κλπ" ειναι πολυυ πιο ανθυιγιηνα και απο το κανονικο κρεας και φυσικα πολυ πιο επεξεργασμενα.Επισης ,το bugdet μου δεν μου επιτρεπει να αγοραζω τακτικα tofu και αλλα τετοια προιοντα επομενως προτιμω την χορτοφαγικη (με καποιες εξερεσεις) και οχι την αυστηρα χορτοφαγικη διαιτα
Να προσέχετε έξτρα και οι 2, ναι?
Αν δεν το έχετε κάνει ήδη, είναι καλό να επισκεφτείτε διατροφολόγο για να σας δώσει ένα πρότυπο πρόγραμμα εβδομαδιαίας διατροφής (προφανώς βασισμένο στις διατροφικές σας επιλογές), και να σας προτείνει συμπληρώματα αν χρειάζεστε. Δυστυχώς υπάρχει η εντύπωση ότι από την στιγμή που κόβεις το κρέας και "αποτοξινώνεσαι" (για ιδεολογικό ή οποιονδήποτε λόγο), μπορείς με τα λαχανικά και τα όσπρια να αναπληρώσεις τις ζωικές πρωτεΐνες. Σε έναν βαθμό ισχύει, όμως υπάρχει ένα μεγάλο ΑΛΛΑ από πίσω και δεν προτίθεμαι να το αναλύσω. Δεν ήρθα να σας την πω για τις επιλογές σας άλλωστε, δικό σας σώμα και δική σας επιλογή, απλά να προσέχετε, γιατί πλέον θα είναι και το ανοσοποιητικό σας πιο ευαίσθητο.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Just a sweetie!! (Marguerite des près)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Just a sweetie!!
H Marguerite des près αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 157 μηνύματα.

H Just a sweetie!! έγραψε στις 15:44, 16-09-15:

Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να προσπαθήσω να ακολουθήσω στο μέλλον μια χορτοφαγική διατροφή, τουλάχιστον δοκιμαστικά στην αρχή, ώστε να είμαι σίγουρη ότι δε θα βλάψει την υγεία μου και ταιριάζει στον οργανισμό μου, πάντα, βέβαια, υπό την καθοδήγηση κάποιου ειδικού. Ωστόσο, όλα αυτά τα "ειδικά"προιόντα- υποκατάστατα κλπ (πχ tofu, προιόντα σόγιας κλπ), σχεδόν πάντα, είναι πανάκριβα. Είναι δυνατόν να ακολουθήσεις μια τέτοιου είδους διατροφής, χωρίς να αυξηθούν πολύ τα έξοδά σου;

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 18:59, 16-09-15:

Αρχική Δημοσίευση από Just a sweetie!!
Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να προσπαθήσω να ακολουθήσω στο μέλλον μια χορτοφαγική διατροφή, τουλάχιστον δοκιμαστικά στην αρχή, ώστε να είμαι σίγουρη ότι δε θα βλάψει την υγεία μου και ταιριάζει στον οργανισμό μου, πάντα, βέβαια, υπό την καθοδήγηση κάποιου ειδικού. Ωστόσο, όλα αυτά τα "ειδικά"προιόντα- υποκατάστατα κλπ (πχ tofu, προιόντα σόγιας κλπ), σχεδόν πάντα, είναι πανάκριβα. Είναι δυνατόν να ακολουθήσεις μια τέτοιου είδους διατροφής, χωρίς να αυξηθούν πολύ τα έξοδά σου;
΄Εχεις απόλυτο δίκιο, είναι πράγματι πανάκριβα όλα αυτά... ΄Η τα γάλατα από καρύδα ή σόγια.
Κι εγώ κάπως έτσι το ξεκίνησα, δοκιμαστικά, πριν 2 χρόνια περίπου και πάω μια χαρά. Με παρακολουθούν βέβαια και 2 γιατροί λόγω κάποιων προβλημάτων υγείας που έχω και έχω και αλλεργία σε αρκετά τρόφιμα. Πάντως από την μικρή μου πείρα μέχρι τώρα, θα σου δώσω μια συμβουλή. Μην χρησιμοποιείς αυτά τα προιόντα που αναφέρεις αλλά να δώσεις βάση, όταν το αποφασίσεις και το ξεκινήσεις, στα μανιτάρια και τις μελιτζάνες. Εγώ από αυτά παίρνω όλες τις πρωτείνες που χρειάζομαι μια και τα όσπρια δεν τα ανέχεται ο οργανισμός μου με τίποτα. Αν εσύ δεν έχεις πρόβλημα, θα είσαι μια χαρά.

Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 22:22, 16-09-15:

Αυτα τα προιοντα, περα του οτι ειναι ακριβα, ειναι πολλες φορες παρα πολυ επεξεργασμενα. Να προτιμας τα φρεσκα τροφιμα, αυτα που ειναι λιγοτερο επεξεργασμενα και φυσικα να μη παραλειπεις τα οσπρια και τους ξηρους καρπους απο την διατροφη σου. Ειναι οτι καλυτερο για εναν χορτοφαγο. Συμφωνω επισης με τα μανιταρια και τις μελιτζανες. Ποιο το νοημα να γινεις χορτοφαγος οταν τρεφεσαι με υπερβολικα επεξεργασμενα και τυποποιημενα τροφιμα;

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 16,821 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:06, 25-09-15:

Αγορι μου(κατα το κοριτσι μου...),η ημιμαθεια ειναι πολυ χειροτερη της αμαθειας.
Καταρχην,μην ταυτιζεις την φιλοζωια με την χορτοφαγια.Ειναι δυο διαφορετικα πραγματα.
Σε καμια περΙπτωση ολοι οι φιλοζωοι δεν ειναι χορτοφαγοι.
Επισης ολοΙ οι χορτοφαγοι δεν ειναι φιλοζωοι.Καποιοι κανουν χορτοφαγια για λογους υγειας,καποιοι λογω θρησκειας,σαφως και πολλοι για λογους φιλοζωιας,αλλα δεν ειναι το ιδιο πραγμα.
Παμε παρακατω.
Καταρχην ξεκαθαριζω οτι δεν ειμαι χορτοφαγος..ετσι για να μην εχουμε παρεξηγησεις.
Ο ανθρωπος ειναι οντως παμφαγος.Παμφαγος,ΟΧΙ ΣΑΡΚΟΒΟΡΟ..και οι κυνοδοντες μας καμια σχεση δεν εχουν ουτε με του σκυλου,ουτε με τον βρυκολακα που εχεις βαλει σε φωτο .
Η φιλοζωια δεν ειναι εφευρεση,αλλα σταση ζωης.Και θα επρεπε ολοι να ειμαστε φιλοζωοι,διοτι και εμεις ζωα ειμαστε.Απλα ειμαστε στην κορυφη της πυραμιδας της ζωης.Αυτο σημαινει οτι γαμαμε και δερνουμε ολα τα υπολοιπα ζωντανα πλασματα,αλλα επισης σημαινει οτι αν κοψουμε την βαση της πυραμιδας,δηλαδη ολα τα υπολοιπα ζωα,εμεις απλα θα γκρεμιστουμε.Αντιθετα..αν κοψεις την κορυφη της πυραμιδας,δηλαδη τον ανθρωπο..η πυραμιδα θα υπαρχει και μαλιστα θα εξελιχθει ακομα περισσοτερο,αφου δεν θα εχει τον ανθρωπο να την καταστρεφει.Οποτε οφειλουμε απολυτο σεβασμο στα ζωα.
Αν δεχεσαι την κακοποιηση των ζωων,εσυ εχεις το προβλημα,οχι οι φιλοζωοι που προσπαθουν να τα προστατεψουν.
Οι κατσαριδες δενε χουν καμια σχεση με φιλοζωια.Ειναι η καραμελιτσα των μη φιλοζωων,.αυτων που εχουν μαθει οτι το μονο ζωο στον πλανητη που εχει δικαιωματα στην ζωη ειναι ο ανθρωπος,και ολα τα αλλα ζωα να παν να εξαφανιστουν,να βασανιζονται ,να υποφερουν,σημασια εχει ο ανθρωπος.
Μιλαμε για θηλαστικα,που εχουν συγγενεια με τον ανθρωπο κατα 99/100...,εχουν συναισθηματα,νιωθουν τον πονο,κανουν οικογενεια κλπ.Δεν μιλαμε για κουνουπια και κατσαριδες.Ναι..σαφως την κατσαριδα θα την σκοτωσω.Αυτο δεν σημαινει οτι θα σκοτωνω και τον σκυλο,που νιωθει πονο,εχει συναισθηματα,ειναι θηλαστικο..απειρως πιο κοντα στον ανθρωπο.Με αυτην την εννοια δεν θα επρεπε να σκοτωνουμε καν τα βακτηρια και τους ιοιους.ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΖΩΗ ΕΧΟΥΝ!ΕΙΣΑΙ ΣΟΒΑΡΟΣ;Θα ειχαμε εξαφανιστει.Δεν εχουν ολα την ιδια αξια και βαρυτητα.Δεν εχει την ιδια αξια η ζωη της μελισας με της κατσαριδας.Αν υποστηριζεις οτι,οτιδηποτε εχει ζωη δεν πρεπει να το σκοτωνουμε,τοτε δεν θα επρεπε να υπαρχουν καν φαρμακα που σκοτωνουν τους ιοιυς και τα βακτηρια.Σου συνιστω να δεις και κανενα ντοκιμαντερ...μπας και ξελαμπικαρεις.
Σαφως δεν θα σκοτωσω φιδια,απλα θα τα αποθησω..καν ποντικια δεν θα σκοτωσω..και αυτα θα τα απωθησω.Οι καρχαριες δεν ειναι γλυκουτσικα ζωα,ειναι ομως απιστευτα σημαντικα για την αλυσιδα της ζωηε και υποστηριζω ακραδαντα τα δικαιωματα τους.Το ιδιο και για ολα τα αγρια ζωα.Δεν ειναι γλυκουτσικα.Ομως τα εντομα και οι κατσαριδες ειναι αλλο πραγμα.
Οσον αφορα τα φυτα.Μα σοβαρα τωρα,ειναι επιχειρημα αυτο;Ο ανθρωπος σαφως πρεπει να θρεφεται με κατι.Με κουμπιά δεν μπορει να ζησει.Τα φυτα δεν ειναι θηλαστικα.Δεν ξερουμε καν αν πονανε,αν εχουν συνειδηση.Δεν κανουν οικογενεια,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΖΩΑ.
Δεν μπορεις να συγκρινεις το θηλαστικο με το φυτο.Το μαρουλι δεν ποναει,δεν κανει οικογενεια,δεν αναπτυσει σχεση με τον ανθρωπο.
Απο εκει και περα.Ναι...τρωω κρεας,αλλα ΑΡΑΙΑ ΚΑΙ ΠΟΥ.Ισα ισα για να μην παθαινω αναιμια.Διοτι οντως ο ανθρωπος χρειαζεται και το κρεας.Αλλα οχι ότι πεταει και κολυμπαει.Δυο ,τρια ειδη απλα για να μπορει να ζησει.Δεν μπορει να ειναι εδεσμα τα πτερυγια του καρχαρια.Μπορουμε να ζησουμε και χωρις αυτα.
Δεν μου χρειαζεται το ελαφι.Μπορω ν ζησω και χωρις αυτο.Επισης δεν μου χρειαζεται το πιθηκακι,που και αυτο ειναι εδεσμα.
Το δυσμοιρο γουρουνακι,η το μοσχαρακι....θα πρεπει να εκτρεφεται σε μικρες μοναδες,με σωστες συνθηκες διαβιωσης,"ανθρωπινες",και να θανατωνεται ανωδινα.Και σε ποσοτητες απλα για να μας θρεφουν.Οχι στην υπερκαταναλωση που μας εχουν μαθει οι εταιριες που πλουτιζουν απο αυτην.
Βλεπεις λοιπον αγορι μου,οτι δεν ειναι ολα ασπρο-μαυρο.
Δεν ειμαι χορτοφαγος,ειμαι παμφαγο ζωο...με σεβασμο ομως προς τα υπολοιπα ζωα.2-3 ειδη μονο να εκτρεφονται για καταναλωση,.ΟΧΙ ΥΠΕΡΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ,σε σωστες συνθηκες διαβιωσης,να μην βασανιζονται τα ζωα οσο ζουνε και σε σωστες συνθηκες θανατωσης,ανωδυνα.
Τον κανιβαλισμο...ΤΟΝ ΑΦΗΝΩ ΣΕ ΕΣΕΝΑ...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 25-09-15 στις 21:52.
Παράθεση

Giorgos216 (Γιώργος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Giorgos216
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,070 μηνύματα.

O Giorgos216 έγραψε στις 17:33, 29-09-15:

Παραθέτω δύο ομιλίες vegan ακτιβιστών επί του θέματος.
Αν σας ενδιαφέρει, προτείνω να δείτε κυρίως το πρώτο:

Παράθεση

Sommerfeld

Αποκλεισμένος χρήστης

O Sommerfeld . έγραψε στις 18:25, 18-10-15:

Calm down γιατι πολλή φόρα μας πήρες......
Τα περισσότερα απο όσα μας είπες στο post πολύ απλά ΟΥΤΕ ΚΑΝ που τα ανενεφερα ή έστω τα υπονοησα, επιστροφή στα βιβλία της εκθεσης λυκειου για καλύτερη κανανοηση κειμενου....

Ας κανουμε ενα σουμμαρισμα των οσων ειπα(απλα και κατανοητα), γιατί αν και είμαι της θετικής κατευθυνσης(οχι θεωρητικος) εν τουτοις νομιζω οτι εχω μεγαλη σαφηνεια στον λογο μου!! Πάμε λοιπον παρακατω....

1) Χρυσό κοριτσι, ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΠΟΤΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΖΟΥΛΟΥ ΤΗς ΑΦΡΙΚΗς!! Είπα, όπως και εσύ, ότι ο ανθρωπος είναι ένα παμφαγο ζωο και αρα ως εκ τουτου πρεπει να τρεφεται τοσο με κρεας οσο και με φυτα...Τιποτα λιγοτερο τιποτα περισσοτερο...simple....

2) Δεν είμαι θεωρητικος αλλά απο τις πενιχρες μου γνωσεις στον τομεα της φιλολογιας γνωριζω οτι η λεξη <<φιλοζωος>> προκυπτει απο τις αρχικες <<φιλος>>+<<ζωο>>, που πάει να πει ότι αυτος που αγαπαει καθε μορφη ζωου στον πλανητη...Εσυ μου λες τωρα για τις κατσαριδες και οτι θα τις σκοτωνες γιατι ειναι κακασχημες, βρωμιαρικες κλπ κλπ...Αλλα τα γατακια και τα σκυλακια που μας τα εχεις και υπογραφη και μπραβο σου τα λατρευεις και τα εχεις ισα με τον θεο....Τουλαχιστον διευκρινιζετε οτι ειστε απλως γατοφιλοι και σκυλοφιλοι μπας και ησυχασει πια το κεφαλι μας...Μου θυμιζεις πια αυτα τα "ανθρωπινα" οντα που πιανουν τις κατσαριδες και λοιπά εντομα, τις αφαιρουν τα ποδια και τα φτερα και τα αφηνουν να βασανιζονται με το σκεπτικο του <<εε δεν βαριεσαι ρε αδερφε, τι ζωη εχουν και αυτα??>>....

3) Μαθετε ολοι εσεις οι φιλοζωοι που ζειτε στον κοσμο ΣΑΣ οτι η φυση ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ λουλουδακια και πεταλουδες επανω σε ροζ συννεφακια....Να σου κανω ενα μικρο μαθηματακι ζωολογιας μπας και ξελαμπικαρεις εσυ λιγο...Ηξερες οτι τα αρσενικα δελφινια ειναι ικανα να βιασουν τα θυληκα προκειμενου να κανουν σεξ απλα για ευχαριστηση??? Για σκέψου λίγο τις γάτες που πιάνουν τα ποντίκια και αντι να τα σκοτωσουν μονομιας καθονται και "παιζουν" μαζι τους και τα αφηνουν να πεθανουν αργα και βασανιστικα?? Τις αραχνες που ναρκωνουν τα εντομα και τους ρουφανε τα εντοσθια σαν να ειναι χυμος?? Σου αρεσει δεν σου αρεσει, στην φυση επικρατει ο νόμος του ισχυρου, ο νόμος της επιβιωσης, οποτε ναι μεν βεβαιως και λυπαμαι τις αγελαδες που βασανιζονται χωρις λογο αλλα ετσι ειναι η τροφικη αλυσιδα....Αποδεξου το! Το μοναδικο προβλημα που αποδεχομαι οτι υπαρχει ειναι οτι το ανθρωπινο ειδος εχει αυξηθει τρομαχτικα πολυ σε πλυθησμο, οποτε αυξανονται τρομαχτικα πολυ και οι διατροφικες αναγκες(και οχι μονο), οποτε η τροφικη αλυσιδα αρχιζει σιγα σιγα να καταρρεει και πρεπει φυσικα να την προστατεψουμε.....Αυτα ομως δεν χρειαζεται να εισαι φιλοζωος για να τα σκεφτεις, λιγη απλη λογικη χρειαζεται...

4) Οχι οτι ειναι σχετικο με το θεμα μας αλλα τα βακτηρια τις πιο πολλες φορες ειναι ωφελιμα για τον ανθρωπο, όπως πχ τα βακτηρια στο λεπτο εντερο που παραγουν βιταμινη Κ....Δες κανα ντοκιμαντερ....Και μαθε οτι θεση στην τροφικη αλυσιδα δεν εχουν μονο τα γλυκουλια σκυλακια και γατακια που πολλοι τα εχουν ανωτερα και απο τον θεο αλλα και τα ασχημα ζωα....Πειράματα αποδυκνειουν οτι τα φυτα εχουν συναισθηματα και μπορουν να νιωσουν πονο.....

Δεν το συνεχιζω γιατι ειμαι κανιβαλος και πρεπει να κανω θυσια στην σπηλια του νταβελη, αντε γεια!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 16,821 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:36, 18-10-15:

Calm down γιατι πολλή φόρα μας πήρες......
Τα περισσότερα απο όσα μας είπες στο post πολύ απλά ΟΥΤΕ ΚΑΝ που τα ανενεφερα ή έστω τα υπονοησα, επιστροφή στα βιβλία της εκθεσης λυκειου για καλύτερη κανανοηση κειμενου....

Ας κανουμε ενα σουμμαρισμα των οσων ειπα(απλα και κατανοητα), γιατί αν και είμαι της θετικής κατευθυνσης(οχι θεωρητικος) εν τουτοις νομιζω οτι εχω μεγαλη σαφηνεια στον λογο μου!! Πάμε λοιπον παρακατω....

1) Χρυσό κοριτσι, ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΠΟΤΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΖΟΥΛΟΥ ΤΗς ΑΦΡΙΚΗς!! Είπα, όπως και εσύ, ότι ο ανθρωπος είναι ένα παμφαγο ζωο και αρα ως εκ τουτου πρεπει να τρεφεται τοσο με κρεας οσο και με φυτα...Τιποτα λιγοτερο τιποτα περισσοτερο...simple....

2) Δεν είμαι θεωρητικος αλλά απο τις πενιχρες μου γνωσεις στον τομεα της φιλολογιας γνωριζω οτι η λεξη <<φιλοζωος>> προκυπτει απο τις αρχικες <<φιλος>>+<<ζωο>>, που πάει να πει ότι αυτος που αγαπαει καθε μορφη ζωου στον πλανητη...Εσυ μου λες τωρα για τις κατσαριδες και οτι θα τις σκοτωνες γιατι ειναι κακασχημες, βρωμιαρικες κλπ κλπ...Αλλα τα γατακια και τα σκυλακια που μας τα εχεις και υπογραφη και μπραβο σου τα λατρευεις και τα εχεις ισα με τον θεο....Τουλαχιστον διευκρινιζετε οτι ειστε απλως γατοφιλοι και σκυλοφιλοι μπας και ησυχασει πια το κεφαλι μας...Μου θυμιζεις πια αυτα τα "ανθρωπινα" οντα που πιανουν τις κατσαριδες και λοιπά εντομα, τις αφαιρουν τα ποδια και τα φτερα και τα αφηνουν να βασανιζονται με το σκεπτικο του <<εε δεν βαριεσαι ρε αδερφε, τι ζωη εχουν και αυτα??>>....

3) Μαθετε ολοι εσεις οι φιλοζωοι που ζειτε στον κοσμο ΣΑΣ οτι η φυση ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ λουλουδακια και πεταλουδες επανω σε ροζ συννεφακια....Να σου κανω ενα μικρο μαθηματακι ζωολογιας μπας και ξελαμπικαρεις εσυ λιγο...Ηξερες οτι τα αρσενικα δελφινια ειναι ικανα να βιασουν τα θυληκα προκειμενου να κανουν σεξ απλα για ευχαριστηση??? Για σκέψου λίγο τις γάτες που πιάνουν τα ποντίκια και αντι να τα σκοτωσουν μονομιας καθονται και "παιζουν" μαζι τους και τα αφηνουν να πεθανουν αργα και βασανιστικα?? Τις αραχνες που ναρκωνουν τα εντομα και τους ρουφανε τα εντοσθια σαν να ειναι χυμος?? Σου αρεσει δεν σου αρεσει, στην φυση επικρατει ο νόμος του ισχυρου, ο νόμος της επιβιωσης, οποτε ναι μεν βεβαιως και λυπαμαι τις αγελαδες που βασανιζονται χωρις λογο αλλα ετσι ειναι η τροφικη αλυσιδα....Αποδεξου το! Το μοναδικο προβλημα που αποδεχομαι οτι υπαρχει ειναι οτι το ανθρωπινο ειδος εχει αυξηθει τρομαχτικα πολυ σε πλυθησμο, οποτε αυξανονται τρομαχτικα πολυ και οι διατροφικες αναγκες(και οχι μονο), οποτε η τροφικη αλυσιδα αρχιζει σιγα σιγα να καταρρεει και πρεπει φυσικα να την προστατεψουμε.....Αυτα ομως δεν χρειαζεται να εισαι φιλοζωος για να τα σκεφτεις, λιγη απλη λογικη χρειαζεται...

4) Οχι οτι ειναι σχετικο με το θεμα μας αλλα τα βακτηρια τις πιο πολλες φορες ειναι ωφελιμα για τον ανθρωπο, όπως πχ τα βακτηρια στο λεπτο εντερο που παραγουν βιταμινη Κ....Δες κανα ντοκιμαντερ....Και μαθε οτι θεση στην τροφικη αλυσιδα δεν εχουν μονο τα γλυκουλια σκυλακια και γατακια που πολλοι τα εχουν ανωτερα και απο τον θεο αλλα και τα ασχημα ζωα....Πειράματα αποδυκνειουν οτι τα φυτα εχουν συναισθηματα και μπορουν να νιωσουν πονο.....

Δεν το συνεχιζω γιατι ειμαι κανιβαλος και πρεπει να κανω θυσια στην σπηλια του νταβελη, αντε γεια!

Καλως το φιλαρακι μου!
Λοιπον..επειδη παραποιεις αυτα που εγραψα,η απλα δεν τα καταλαβες...παμε παλι απο την αρχη.
Υπαρχει μια τροφικη αλυσιδα και τροφικη πυραμιδα(οχι διατροφικη..αυτη ειναι αλλο πραγμα) .
Αυτο τι σημαινει;
Σημαινει οτι το φυτο το τρωει η ακριδα.Την ακριδα την τρωει ο βατραχος,τον βατραχο τον τρωει το φιδι και το φιδι το τρωει η κουκουβαγια.Ξερεις τι θα συμβει αν πχ εκλειψουν οι κουκουβαγιες;
Απλη λογικη θελει,αν υπαρχει βεβαια.
Θα αυξηθουν τα φιδια.Αν αυξηθουν τα φιδια,θα τρωνε περισσοτερα βατραχια,εκτος απο ολες τις υπολοιπες συνεπειες.Οποτε αφου δεν θα υπαρχουν βατραχια,οι ακριδες θα αυξηθουν σε απιστευτο σημειο,με αποτελεσμα καταρχην να κατασπαραξουν οτι πρασινο υπαρχει...οποτε τα φυτοφαγα ζωα θα πεθανουν,οποτε και τα σαρκοφαγα που τρεφονται με φυτοφαγα θα χαθουν..και εμεις μαζι τους.Χωρια τις συνεπειες στην γεωργια και ολα τα επακολουθα.

Οποτε ΤΑ ΠΑΝΤΑ ειναι απολυτως χρησιμα σε αυτον τον κοσμο,αν θελουμε να λειτουργει σωστα και σε τελευταια αναλυση να υπαρχουμε και εμεις.
Και οι ακριδες και οι κατσαριδες,και τα φιδια που τα σεβομαι απολυτα και που δεν ειναι γουτσου γουτσου ζωακια,και οταν ζουσα στην ζακυνθο ειχα πολλες φορες δει φιδι στον δρομο και δεν το πατησα φιλτατε,οπως κανουν ολοι ,αλλα εστριψα για να το αποφυγω..,και τα βακτηρια διοτι και αυτα χρησιμευουν.Για παραδειγμα σκεψου την γεωργια.Σε αυτα βασιζονται οπως και σε αλλους μικροοργανισμους για να φτιαχτει πχ το κρασι.
Ομως...δεν εχουν ολα την ιδια επικινδυνοτητα εξαφανισης,διοτι καταρχην δεν εχουν τον ιδιο ρυθμο αναπτυξης,δεν εχουν ολα τον ιδιο πληθυσμο,ουτε ειναι το ιδιο να σκοτωνεις μια κατσαριδα με ενα θηλαστικο,η ενα φιδι,ή εναν καρχαρια.Και ξερεις γιατι;
ΜΑΝΤΕΨΕ!
Διοτι τα εντομα ειναι τα πολυπληθεστερα ζωα στον πλανητη.
Και σαφως πρεπει να υπαρχει ο ελεγχος διοτι αν παρααυξηθουν δεν θα μεινει τιποτα.
Ξερεις ποιο ειναι το πιο θανατηφορο ζωο στον πλανητη;ΕΚΤΟς ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΒΕΒΑΙΑ,ΔΙΟΤΙ ΑΥΤΟΣ ΕΧΕΙ ΤΑ ΠΡΩΤΕΙΑ.
ΤΟ ΚΟΥΝΟΥΠΙ.Διοτι προκαλει την ελονοσια και πεθαινουν εκατομυρια ανθρωποι.Θες να μου πεις να αφηνουμε τα κουνουπια;
Οτι και να γινει κουνουπια θα υπαρχουν,αν ομως δεν λαμβανουμε καποια μετρα,η ισοροπια χαλαει.
Τα κουνουπια σιγουρα δεν κινδυνευουν με εξαφανιση.Η φωκια ομως ΝΑΙ.
Ειδες την αλυσιδα που σου εβαλα παραπανω.Τι θα γινει αν εκλειψουν οι κουκουβαγιες...ενα απλο παραδειγμα ηταν.
Οποτε φιλτατε..οι αμπελοφιλοσοφιες σου καταρρεουν.
Δεν ειμαι φιλογατη η φιλοσκυλη.Ειμαι φιλοζωη...εχοντας απολυτη γνωση της τροφικης αλυσιδας και της χρησιμοτητας ολων των ειδων.Επισης εχοντας γνωση οτι δεν εχουν ολα τα ζωα τον ιδιο βαθμο εξαφανισης,ουτε τα αισθητηρια πονου.Και εχοντας γνωση τα ζωα <<κλειδια>>.Δηλαδη αυτα που αν εκλειψουν,υπαρχει τεραστιο προβλημα..οπως η μελισσες.Οταν βλεπω μελισσα ακομα και μεσα στο σπιτι μου ησ το αυτικινητο,δεν την σκοτωνω απλα την διωχνω.Εσυ το κανεις;
Οσον αφορα το οτι η γατα σκοτωνει το ποντικι ,η πολικη αρκουδα τρωει φωκιες,το φιδι τρωει βατραχια και ποντικια..σαφως το κανουν και πολυ καλα κανουν.Διοτι ετσι θα ζησουν και ετσι θα συνεχειστει η ζωη σε αυτον τον πλανητη.Ομως σκοτωνουν απο ενστικτο επιβιωσης και απλα για να ζησουν και σκοτωνουν τοσο οσο τους χρειαζεται.Δεν σκοτωνουν για εμποριο,δεν σκοτωνουν απο ευχαριστηση,δεν σκοτωνουν απο εκδικηση,δεν σκοτωνουν για να φορανε γουνα οι ψωναρες,δεν σκοτωνουν απο χομπυ,δεν σκοτωνουν για να κανουν εδεσμα το πτερυγιο του καρχαρια και να πλουτισουν απο αυτο.Αυτα,ΕΜΕΙΣ τα κανουμε.
Ακομα δεν εχεις συνηδειτοποιησει οτι ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΑ,ΕΣΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΖΩΗ;
ΑΝ ΑΥΤΑ ΕΚΛΕΙΨΟΥΝ,ΕΣΥ ΠΑΠΑΛΑ.
Και τις αγελαδες μπορουμε να τις τρωμε,ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΙΣ ΒΑΣΑΝΙΖΟΥΜΕ.Το μαρουλι δεν ξερω αν βασανιζεται,οι ερευνες δεν δειχνουν κατι τετοιο,ομως πρεπει να ζησουμε τρωγοντας κατι.ΕΠΙΣΗς ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ,ΟΥΤΕ ΤΟ ΕΔΕΣΜΑ ΠΤΕΡΥΓΙΟΥ ΚΑΡΧΑΡΙΑ,ΟΥΤΕ ΤΙΣ ΓΟΥΝΕΣ ΦΙΛΤΑΤΕ.ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΡΩΜΕ ΟΤΙ ΚΙΝΗΤΑΙ,ΟΤΙ ΚΟΛΥΜΠΑΕΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΕΤΑΕΙ.Ηδη υπαρχει μεγαλο προβλημα με τον τόνο.Επισης σιγουρα οχι σε αυτες τις ποσοτητες.Να τρωμε ζωα,αλλα με μετρο και καποια ελαχιστα ειδη.Και να μην βασανιζονται οσο ζουνε και οταν τα θανατωνουμε.Απλα για την επιβιωση μας και οχι για να πλουτιζουν καποιοι.Ότι δηλαδη κανουν και τα ζωα.
Ειμαστε ο πιο αδυναμος κρικος φιλτατε.Αν εσυ νομιζεις ποτι εισαι ο πιο ισχυρος απο τα ζωα,ΚΟΙΜΑΣΕ ΦΙΛΤΑΤΕ.Ειμαστε πιο ισχυροι στο να τα σκοτωνουμε,αλλα ειμαστε και ηλιθιοι..διοτι δεν εχουμε συνειδητοποιησει οτι βγαζουμε τα ματια μας με τα χερακια μας.
Εξαρτομαστε απολυτα απο αυτα.
Αλλα εκτος απο ολα αυτα,υπαρχει και η ηθικη διασταση του προβληματος.Οτι δενε χουμε δικαιωμα να βασανιζουμε ζωα,οτι δεν εχουμε δικαιωμα να εξαφανισουμε ειδη και να φερουμε τις επομενες γενιες στην καταστροφη.ΤΟ ΓΑΜΩ ΚΑΙ ΔΕΡΝΩ,ΕΚΤΟΣ ΤΗΣ ΗΘΙΚΗΣ ΔΙΑΣΤΑΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΗΛΙΘΙΟ...ΔΙΟΤΙ ΑΠΛΑ ΕΞΑΣΦΑΛΙΖΕΙ ΤΗΝ ΕΞΑΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ.
Αντι λοιπον να το παιζεις εξυπνος,καλυτερα δες κανενα ντοκιμαντερ,διοτι πιστεψε με,εγω εχω δει απειρα,και μην επαναλαμβανεις αυτα που σου λεω, μπας και συνειδητοποιησεις μερικα πραγματακια.Διοτι δεν μιλας σε ΑΣΧΕΤΗ.
Δεν ειναι κακο να μην ξερεις καποια πραγματα.Και εγω ημουν 17 χρονων και δεν ειχα ιδεα απο αυτα που ξερω τωρα.Το κακο ομως ειναι να το παιζει καποιος φωστηρας,και να μην ανοιγει τα ματια του να δει καποια πραγματα.Εχει μια καραμελα και την πιπιλαει,απλα απο εγωισμο.Γερναω αει διδασκομενος που ελεγαν και οι παλιοι.
Οσο ζω,ΜΑΘΑΙΝΩ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 18-10-15 στις 20:16.
Παράθεση

Dimitris S

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dimitris S
Ο Dimitris S αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηχολήπτης και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,052 μηνύματα.

O Dimitris S έγραψε στις 20:23, 18-10-15:

Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος ύπαρξης της αντιπαράθεσης.Σέβομαι το ότι κάποιοι άνθρωποι θέλουν να είναι χορτοφάγοι αρκεί να μην πετούν στα σοβαρά(σε περίπτωση χαβαλέ δέχομαι τα πάντα ) ατάκες τύπου ''Τρως μπριζόλα,στηρίζεις τον βασανισμό των ζώων,είσαι εγκληματίας''.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:35, 18-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitris S
Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος ύπαρξης της αντιπαράθεσης.Σέβομαι το ότι κάποιοι άνθρωποι θέλουν να είναι χορτοφάγοι αρκεί να μην πετούν στα σοβαρά(σε περίπτωση χαβαλέ δέχομαι τα πάντα ) ατάκες τύπου ''Τρως μπριζόλα,στηρίζεις τον βασανισμό των ζώων,είσαι εγκληματίας''.
Συμφωνω μαζι σου.Το οτι τρως μπριζολα δεν σε κανει εγκληματια.
Ομως η σταση ζωης που εχει ο καθενας,ειναι ενδεικτικη.
Αλλο τρωω μπριζολα και αλλο το να τρωω ελαφι,που ηδη ειναι στα απειλουμενα ζωα.Αλλο το τρωω μπριζολα και αλλο το να τρωω πτερυγιο καρχαρια,που σκοτωνεται με φριχτο τροπο.Κοβουν το πτερυγιο και μετα τον πετουν παλι στην θαλασσα και πεθαινει απ αιμοραγια.ΒΑΣΑΝΙΣΤΙΚΑ.Αλλο του τρωω μπριζολα και αλλο το να σκοτωνουν με σφυρι ενα πιθικο και να τρωνε τον εγκεφαλο του επειδη ειναι εδεσμα.Αλλο το τρωω μπριζολα και αλλο το να τρωω σκυλο,σκοτωνονυας τον αργα και βασανιστικα,χτυποντας τον μεχρι θανατου,επειδη κανει πιο μαλακο το κρεας.Αυτο συμβαινει στην Κορεα.
Αλλο το τρωω μπριζολα,αραια και που και να παιρνω μπριζολα απο φαρμες μικρες που ξερω οτι οσο ζουσε το ζωο ζουσε καλα,και πεθανε με οχι βασανιστικο τροπο.Αλλο το τρωω μπριζολα και αλλο να υποστηριζω οτι ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ Ο ΙΣΧΥΡΟΣ και σκοτωνω οτι κινηται,οτι κολυμπαει και οτι πεταει.
Δεν καταναλωνω ολα τα ζωα,καταναλωνω λιγο..τοσο οσο να ειμαι υγειης,σεβομαι τα ζωα και πολεμαω για να ειμαστε ολοι σε μια ισοροπια,αλλα με απολυτο σεβασμο σε αυτα.
Για περισσσοτερα,αν θες..δες εδω.
Οποτε φιλε μου..ολοι τρωμε μπριζολα,εστω..οι περισσοτεροι αλλα με καποιες διαφορες.Με την σταση ζωης μας.Σε ολα αυτα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 18-10-15 στις 20:46.
Παράθεση

Vold (Νίκος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Vold
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,406 μηνύματα.

O Vold έγραψε στις 21:10, 18-10-15:

Και τα φυτά ζωντανοί οργανισμοί είναι, γιατί δεν υπάρχει ανάλογη στάση ως προς αυτά;
Επειδή δεν πονάνε, δεν περπατάνε, δεν έχουν φωνή ή ψυχή; Μήπως η φυτολογία δεν έχει διερευνηθεί εις βάθος ;

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:20, 18-10-15:

Και επειδη τωρα εχω λιγο χρονο,να απαντησω και σε αυτα
.Ηξερες οτι τα αρσενικα δελφινια ειναι ικανα να βιασουν τα θυληκα προκειμενου να κανουν σεξ απλα για ευχαριστηση??? Για σκέψου λίγο τις γάτες που πιάνουν τα ποντίκια και αντι να τα σκοτωσουν μονομιας καθονται και "παιζουν" μαζι τους και τα αφηνουν να πεθανουν αργα και βασανιστικα??
Το απλα για ευχαριστηση,προφανως ειναι δικο σου συμπερασμα.Τα ζωα μπορει να <<βιαζουν>>,αλλα και παλι ειναι απο το ενστικτο της επιβιωσης..για να εξασφαλισουν οτι θα εχουν απογονους.Ο ανθρωπος σιγουρα δεν βιαζει για αυτο.Εξαλλου ο ανθρωπος εχι την λογικη.Οχι τα ζωα.
Να αφησουμε τους βιαστες ελευθερους,επειδη τα ζωα βιαζουν;
Ελα στα συγκαλα σου!
Το οτι οι γατες παιζουν με το ποντικι πριν το σκοτωσουν,παλι ενστικτο επιβιωσης ειναι.
Ξερεις καλε μου,η γατα παιζοντας εξασκειται ακομα περισσοτερο στο κυνηγι.Γινεται ακομα καλυτερη σε αυτο.Και το κυνηγι ,το να ειναι καλυτερη σε αυτο,της εξασφαλιζει την ΕΠΙΒΙΩΣΗ.Ακομα και στα σπιτια που τις εχουμε,το ενστικτο επιβιωσης ειναι το πιο ισχυρο.Παντα αυτο επικρατει.
Το σιγουρο ειναι οτι δεν βγαζει κερδος απο αυτο,δεν εμπορευεται την γουνα τους για να βγαλει λεφτα,δεν εχει εταιρια με εκτρεφομενα ζωα που ζουν σε αθλιες συνθηκες ,το ενα επανω στο αλλο...,δεν κακοποιει ζωα για να βγαλει τα αποωθημενα της,οπως κανουν οι ανθρωποι.
Και αφου χρησιμοπεις τα ζωα για παραδειγμα,καλο θα ειναι να μην τα χρησιμοπιειες επιλεκτικα.Δηλαδη στις αγριες σκηνες.
Να τα χρησιμοποιειςς και ως παραδειγμα οτι τα ζωα δεν σκοτωνουν για εκμεταλευση,αλλα ΓΙΑ ΕΠΙΒΙΩΣΗ.
Οχι οτι συμφερει την δικια σου σταση ζωης.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 18-10-15 στις 21:24.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:22, 18-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από Vold
Και τα φυτά ζωντανοί οργανισμοί είναι, γιατί δεν υπάρχει ανάλογη στάση ως προς αυτά;
Επειδή δεν πονάνε, δεν περπατάνε, δεν έχουν φωνή ή ψυχή; Μήπως η φυτολογία δεν έχει διερευνηθεί εις βάθος ;

Και τα φυτα ειναι ζωντανοι οργανισμοι,αλλα με κατι πρεπει να τραφουμε;η κανω λαθος;Επισης..τα φυτα ειναι απειρως παραπανω απο τα ζωα,δες την τροφικη πυραμιδα,τα φυτα ειναι στην βαση,ολοι οι υπολοιποι ειναι παραπανω,επισης ΝΑΙ τα φυτα δεν ΒΑΣΑΝΙΖΟΝΤΑΙ..ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΜΙΑ ΕΡΕΥΝΑ ΠΟΥ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΠΟΤΙ ΤΟ ΜΑΡΟΥΛΙ ΠΟΝΑΕΙ..ΕΛΕΟΣ ρε παιδια.
Αρα τι υποστηριζεις;νΑ ΜΗΝ ΤΡΩΜΕ ΟΥΤΕ ΦΥΤΑ;
Δηλαδη με τι να τρεφομαστε;Με αερα;
Εγω αυτο που λεω ειναι με ΟΛΑ,δηλαδη και φυτα και ζωα,απλα με μετρο και σεβασμο στα ζωα.Εχεις αντιρριση;ΣΕ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ;ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΕ ΑΥΤΟ;
Με λιγα ειδη..δεν εχουμε αναγκη απο ολα τα ζωα για να επιζησουμε,με σεβασμο δτην ζωη τους και σεβασμο στον θανατο τους.Και λιγοτερη καταναλωση.Λιγοτερη ζητηση..λιγοτερη προσφορα.Καμια αντιρριση;Κατι παραλογο λεω;
Δεν μπορει να γινεται αλλοθι στον κατακρεουργισμο και βασανισμο των ζωων,οτι τα φυτα ειναι ζωντανοι οργανισμοι.Λιγη λογικη δεν βλαπτει.
Τουτεστιν.Γινομαι καταναλωτης με συνειδηση ομως.Υπευθυνος.
ΥΓ.ΠΡΑΓΜΑΤΙ...ΤΟ ΑΝ ΒΑΣΑΝΙΖΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΖΩΝΤΑΝΟΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟς..ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟΥ.Ενας διασημος,δεν θυμαμαι τωρα το ονομα του...ειπε το εξης:ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΑΝ ΤΑ ΖΩΑ ΕΧΟΥΝ ΛΟΓΙΚΗ Η ΑΝ ΜΙΛΑΝΕ....ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΟΤΙ ΥΠΟΦΕΡΟΥΝ! ΝΑΙ...το να υποφερει ενας ζωντανος οργανισμος ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 18-10-15 στις 21:46.
Παράθεση

Vold (Νίκος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,406 μηνύματα.

O Vold έγραψε στις 21:45, 18-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Και τα φυτα ειναι ζωντανοι οργανισμοι,αλλα με κατι πρεπει να τραφουμε;η κανω λαθος;Επισης..τα φυτα ειναι απειρως παραπανω απο τα ζωα,δες την τροφικη πυραμιδα

Με κάτι πρέπει να τρεφόμαστε, με φυτά και με ζώα, αυτά μας παρέχει η φύση αυτά αξιοποιούμε
Αυτό τι σημαίνει; Ότι ότι μας περισσεύει πρέπει να "εκμεταλλεύεται" μέχρι να το φτάσουμε στα όρια του; Δεν αναφερόμουν μόνο στην αξιοποίηση τους ως τροφή αλλά γενικά ως κατάχρηση τους.

ΝΑΙ τα φυτα δεν ΒΑΣΑΝΙΖΟΝΤΑΙ..ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΜΙΑ ΕΡΕΥΝΑ ΠΟΥ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΠΟΤΙ ΤΟ ΜΑΡΟΥΛΙ ΠΟΝΑΕΙ..ΕΛΕΟΣ ρε παιδια.
Τα μυρμήγκια πονάνε ; Αν ναι, που το ξέρεις; Αφού δεν το νιώθεις.
Χαμήλωσε τον τόνο σου σε παρακαλώ, το πήρες πολύ προσωπικά και θα πάθεις τίποτα

Αρα τι υποστηριζεις;νΑ ΜΗΝ ΤΡΩΜΕ ΟΥΤΕ ΦΥΤΑ;
Δηλαδη με τι να τρεφομαστε;Με αερα;
Και τα ζώα υπάρχουν για να τρεφόμαστε, αυτός είναι ο λόγος ύπαρξης τους. Αν δεν είναι αυτός τότε ποιος είναι; Να βγάζουμε selfies πάνω σε ελέφαντα ; Κάποια ζώα είναι υπό εξαφάνιση, αλλά ποιος ο λόγος ύπαρξης τους αν δεν αξιοποιούνται; Γιατί υπάρχουν ;

Εγω αυτο που λεω ειναι με ΟΛΑ,δηλαδη και φυτα και ζωα,απλα με μετρο και σεβασμο στα ζωα.Εχεις αντιρριση;
Με λιγα ειδη..δεν εχουμε αναγκη απο ολα τα ζωα για να επιζησουμε,με σεβασμο δτην ζωη τους και σεβασμο στον θανατο τους.Και λιγοτερη καταναλωση.Λιγοτερη ζητηση..λιγοτερη προσφορα.Καμια αντιρριση;Κατι παραλογο λεω;
Δεν μπορει να γινεται αλλοθι στον κατακρεουργισμο και βασανισμο των ζωων,οτι τα φυτα ειναι ζωντανοι οργανισμοι.Λιγη λογικη δεν βλαπτει.
Όχι, δεν είναι παράλογο αυτό που λες και δεν διαφωνώ, αλλά νομίζω πως έχεις υπερβολικά πολύ εμμονή με αυτό το θέμα.
Δεν βασανίζονται μόνο τα ζώα που είναι υπό εξαφάνιση. Δεν είναι βασανισμός να βλέπεις κάποιον να σφάζει ένα κατσίκι κόβοντας του τον λαιμό, απογυμνώνοντας το, κρεμάζοντας το και βλέποντας το να σπαρταρά; Δεν είναι βασανισμός αυτός; Ας μην κάνουμε ανόητες διακρίσεις.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:54, 18-10-15:

Εσυ ποιος λες να ειναι ο λογος της υπαρξης του ελεφαντα;Για να γινονται διακοσμητικα ΚΑΙ ΚΟΣΜΗΜΑΤΑ ΟΙ ΧΑΒΛΙΟΔΟΝΤες ΤΟΥ;Εσυ ποιος λες να ειναι ο λογος υπαρξης του γοριλα;Να γινονται τασακια τα χερια του;Ξερεις οτι θανατωνονται γοριλες ,κοβοντας τους τα χερια ακριβως για να γινουν τασακια για τσιγαρα σε αρωστημενους ανθρωπους;Οτι ειναι κερδος αυτο και απεχθες εμποριο για καποιους;Οχι φιλτατε.Τα ζωα δεν εγιναν για να τα βασανιζουν οι ανθρωποι,ουτε για να βγαζουν κερδος απο αυτα.
Ολη η γη εξελιχθηκε,υπαρχει μια αλυσιδα...δεν υπαρχει λογος υπαρξης φιλτατε.....ΔΕΝ ΕΓΙΝΑΝ ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ.. ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ..ΑΠΛΑ Η ΓΗ ΕΞΕΛΙΧΘΗΚΕ ΕΤΣΙ...τα ζωα υπηρχαν πολυ πριν την υπαρξη του ανθρωπου,τα ζωα ζουνε μια χαρα χωρις τον ανθρωπιο,αλλα ο ανθρωπος δεν μπορει να ζησει χωρις τα ζωα.Οποτε ΚΡΑΤΑ ΜΙΚΡΟ ΚΑΛΑΘΙ ΚΑΙ ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΕ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΖΕΙΣ.ΛΙΓΗ ΗΘΙΚΗ ΔΕΝ ΒΛΑΠΤΕΙ.ΚΑΙ ΟΤΙ ΥΠΟΦΕΡΕΙ ΑΞΙΖΕΙ ΣΕΒΑΣΜΟ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 18-10-15 στις 21:57.
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 22:03, 18-10-15:

Aλλο το τρωω μπριζολα,αραια και που και να παιρνω μπριζολα [U][B]απο φαρμες μικρες που ξερω οτι οσο ζουσε το ζωο ζουσε καλα,και πεθανε με οχι βασανιστικο τροπο.
Σόρρυ κιόλας για αυτό που θα πω, μη το πάρεις ως προσβολή αλλά ήταν μαλακία αυτό που είπες.
Μένω σε μία μεγαλούπολη και θα τρέχω στα λαγκάδια για να πάρω μπριζόλες; Είμαστε καλά; Θα πάω στο κρεοπωλείο σιγά μη περάσω τον χασάπη από ανάκριση για τα παιδικά χρόνια της αγελάδας που θα φάω. Αδιάφορο εντελώς δηλαδή. Ας πούμε ναι ένα ζώο που απειλείται όπως καρχαρίες κτλ δεν θα έτρωγα, σε αντίθεση με άλλα ζώα που παράγονται σε μεγάλες ποσότητες πχ αγελάδες, κότες, πρόβατα κτλ δεν είναι θέμα ότι θα εξαφανιστούν από τη φύση. Εκεί έχει μαμ.
Εγώ μόνο με φυτά δεν θα μπορούσα να ζήσω για κανένα πούστη λόγο, δεν με αρέσουν (καλά θα το φάω το μαρούλι και την ντομάτα αλλά ως εκεί) και τρώω κρέας όχι ίσα ίσα για να μη πάθω αναιμία απλώς με αρέσει πάρα πολύ και δε νομίζω ότι πρέπει να νιώθω τύψεις για αυτό. Φυσικά πιο πολύ θα τρώω λευκό κρέας την θέλω την υγεία μου.
Όσο για τη ζωοφιλία που αναφέρθηκε πιο πάνω συμφωνώ 100% αν δηλώνεις ότι αγαπάς τα ζώα δεν πρέπει να τα σκοτώνεις κιόλας. Γιατί βρε Έφη μου και το κουνούπι, η κατσαρίδα για να υπάρχουν στη φύση κάποιο σκοπό εξυπηρετούν αλλιώς αν ήταν άχρηστα θα είχαν εξαφανιστεί από καιρό. Επίσης για τα υπερλατρεμένα σου ζωάκια (γάτες) που κάνουν οικογένειες τα αρσενικά σκοτώνουν τα μικρά τους. Βάρβαρο ε;
Κανείς δεν μπορεί να επέμβει στις διατροφικές επιλογές του άλλου. Δηλαδή εγώ θεωρώ τη χορτοφαγία πράγμα βλακώδες (ναι άποψή μου) αλλά δεν θα την πω σε κανέναν χορτοφάγο γιατί το τι βάζει στο στομάχι του ο καθένας δεν με αφορά. Αλλά να μην αντιμετοπίζομαι και γω σαν σόριαλ κίλερ επειδή με αρέσει το κρέας. Chill παιδάκια.

Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 23:41, 18-10-15:

Σημαινει οτι το φυτο το τρωει η ακριδα.Την ακριδα την τρωει ο βατραχος,τον βατραχο τον τρωει το φιδι και το φιδι το τρωει η κουκουβαγια.Ξερεις τι θα συμβει αν πχ εκλειψουν οι κουκουβαγιες;
Θα αυξηθουν οι σκαντζοχοιροι και ολα τα αλλα ζωα που τρεφονται με φιδια.
Απλη λογικη θελει,αν υπαρχει βεβαια.
Θα αυξηθουν τα φιδια.Αν αυξηθουν τα φιδια,θα τρωνε περισσοτερα βατραχια,εκτος απο ολες τις υπολοιπες συνεπειες.Οποτε αφου δεν θα υπαρχουν βατραχια,οι ακριδες θα αυξηθουν σε απιστευτο σημειο,με αποτελεσμα καταρχην να κατασπαραξουν οτι πρασινο υπαρχει...οποτε τα φυτοφαγα ζωα θα πεθανουν,οποτε και τα σαρκοφαγα που τρεφονται με φυτοφαγα θα χαθουν..και εμεις μαζι τους.Χωρια τις συνεπειες στην γεωργια και ολα τα επακολουθα.
Δεν ειναι απαραιτητο οτι θα αυξηθουν τα φιδια, εκτος αν η κουκουβαγια ειναι θεμελιωδες ειδος. Η ισορροπια ενος οικοσυστηματος δεν εξαρταται παντα απο ενα ειδος. Στο παραδειγμα που ανεφερες, ακομα και χωρις τις κουκουβαγιες, θα επελθει σταδιακα ισορροπια. Μη ξεχναμε βεβαια τις κλιματολογικες συνθηκες, τις ασθενειες και την μετακινηση πληθυσμων και ειδων, τα οποια μπορουν εξισου το ιδιο να διαταραξουν μια ισορροπια. Μη ξεχνας ακομα οτι ο πληθυσμος ενος ειδους δεν εξαρταται αποκλειστικα απο τον θηρευτη του, αλλα και απο την διαθεσιμοτητα τροφης. Μπορει να αυξηθουν τα φιδια και να μειωθουν τα βατραχια, αλλα καποια στιγμη τα φιδια θα αρχισουν να μειωνονται γιατι δεν θα βρισκουν ευκολα τροφη. Απο την αλλη ομως, τα βατραχια θα αρχισουν να ανακαμπτουν γιατι θα υπαρχει πλεονασμα τροφης (ακριδες).

Οποτε ΤΑ ΠΑΝΤΑ ειναι απολυτως χρησιμα σε αυτον τον κοσμο,αν θελουμε να λειτουργει σωστα και σε τελευταια αναλυση να υπαρχουμε και εμεις.
Και ομως δεν ειναι. Αν ηταν δεν θα ειχαμε χιλιαδες εξαφανισεις ειδων καθε χρονο. Εχουν γινει τουλαχιστον 5 μαζικες εξαφανισεις ειδων στο περασμα των χρονων. Οι δεινοσαυροι εξαφανιστηκαν, αλλα δεν ηρθε το τελος του κοσμου. Οι ισορροπιες επεστρεψαν, εμφανιστηκαν νεα ειδη, κλπ κλπ.

Ομως...δεν εχουν ολα την ιδια επικινδυνοτητα εξαφανισης,διοτι καταρχην δεν εχουν τον ιδιο ρυθμο αναπτυξης,δεν εχουν ολα τον ιδιο πληθυσμο,ουτε ειναι το ιδιο να σκοτωνεις μια κατσαριδα με ενα θηλαστικο,η ενα φιδι,ή εναν καρχαρια.Και ξερεις γιατι;
ΜΑΝΤΕΨΕ!
Διοτι τα εντομα ειναι τα πολυπληθεστερα ζωα στον πλανητη.
Και σαφως πρεπει να υπαρχει ο ελεγχος διοτι αν παρααυξηθουν δεν θα μεινει τιποτα.
Διαφωνω. Πολλα απο τα ειδη που εξαφανιζονται καθημερινα, μαντεψε τι ειναι... εντομα και φυτα!

Ξερεις ποιο ειναι το πιο θανατηφορο ζωο στον πλανητη;ΕΚΤΟς ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΒΕΒΑΙΑ,ΔΙΟΤΙ ΑΥΤΟΣ ΕΧΕΙ ΤΑ ΠΡΩΤΕΙΑ.
ΤΟ ΚΟΥΝΟΥΠΙ.Διοτι προκαλει την ελονοσια και πεθαινουν εκατομυρια ανθρωποι.Θες να μου πεις να αφηνουμε τα κουνουπια;
Οτι και να γινει κουνουπια θα υπαρχουν,αν ομως δεν λαμβανουμε καποια μετρα,η ισοροπια χαλαει.
Τα κουνουπια σιγουρα δεν κινδυνευουν με εξαφανιση.Η φωκια ομως ΝΑΙ.
Αν θεσεις ομως το παραδειγμα με την κουκουβαγια που ανεφερες παραπανω, τοτε το κουνουπι ελεγχει και αυτο πληθυσμους. Με το να το σκοτωνουμε, επιτρεπουμε στον ανθρωπινο πληθυσμο να αυξανεται. Και με την αυξηση του ανθρωπινου πληθυσμου, τοτε εξαφανιζονται αλλα ειδη. Ακουγεται μακαβριο, αλλα δυστυχως ετσι λειτουργει ενα οικοσυστημα.

Και τις αγελαδες μπορουμε να τις τρωμε,ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΙΣ ΒΑΣΑΝΙΖΟΥΜΕ.
Εχεις δει ποτε απο κοντα πως σφαζονται οι αγελαδες ή βασιζεσαι μονο σε βιντεο που κυκλοφορουν στο διαδυκτιο τα οποια δεν ειναι ο κανονας. Τις αγελαδες για παραδειγμα τις χτυπανε δυνατα στο κεφαλι με ενα μηχανημα για να χασουν τις αισθησεις του ωστε να μη νιωσουν πονο. Σιγουρα υπαρχει ενα αγχος οταν τις πηγαινουν στο σφαγειο, αλλα αυτο το αγχος θα ηταν χειροτερο αν βγαιναμε με οπλα και ακοντια και τις κυνηγουσαμε στην εξοχη.

Συμφωνω μαζι σου.Το οτι τρως μπριζολα δεν σε κανει εγκληματια.
Ομως η σταση ζωης που εχει ο καθενας,ειναι ενδεικτικη.
Αλλο τρωω μπριζολα και αλλο το να τρωω ελαφι,που ηδη ειναι στα απειλουμενα ζωα.
Το ελαφι δεν ειναι απειλουμενο ειδος, χωρια που το ελαφισιο κρεας προερχεται κυριως απο φαρμες εκτροφης. Αφου τα εκτρεφουν, οπως και τον ταρανδο, τον βισσωνα, τις περδικες, κα, γιατι να μη τα φαμε; Στα αγρια ειδη, οπως το πτερυγιο καρχαρια που ανεφερες, συμφωνω μαζι σου.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:16, 19-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από Gate4
Σόρρυ κιόλας για αυτό που θα πω, μη το πάρεις ως προσβολή αλλά ήταν μαλακία αυτό που είπες.
Μένω σε μία μεγαλούπολη και θα τρέχω στα λαγκάδια για να πάρω μπριζόλες
; Είμαστε καλά; Θα πάω στο κρεοπωλείο σιγά μη περάσω τον χασάπη από ανάκριση για τα παιδικά χρόνια της αγελάδας που θα φάω. Αδιάφορο εντελώς δηλαδή. Ας πούμε ναι ένα ζώο που απειλείται όπως καρχαρίες κτλ δεν θα έτρωγα, σε αντίθεση με άλλα ζώα που παράγονται σε μεγάλες ποσότητες πχ αγελάδες, κότες, πρόβατα κτλ δεν είναι θέμα ότι θα εξαφανιστούν από τη φύση. Εκεί έχει μαμ.
Εγώ μόνο με φυτά δεν θα μπορούσα να ζήσω για κανένα πούστη λόγο, δεν με αρέσουν (καλά θα το φάω το μαρούλι και την ντομάτα αλλά ως εκεί) και τρώω κρέας όχι ίσα ίσα για να μη πάθω αναιμία απλώς με αρέσει πάρα πολύ και δε νομίζω ότι πρέπει να νιώθω τύψεις για αυτό. Φυσικά πιο πολύ θα τρώω λευκό κρέας την θέλω την υγεία μου.
Όσο για τη ζωοφιλία που αναφέρθηκε πιο πάνω συμφωνώ 100% αν δηλώνεις ότι αγαπάς τα ζώα δεν πρέπει να τα σκοτώνεις κιόλας. Γιατί βρε Έφη μου και το κουνούπι, η κατσαρίδα για να υπάρχουν στη φύση κάποιο σκοπό εξυπηρετούν αλλιώς αν ήταν άχρηστα θα είχαν εξαφανιστεί από καιρό. Επίσης για τα υπερλατρεμένα σου ζωάκια (γάτες) που κάνουν οικογένειες τα αρσενικά σκοτώνουν τα μικρά τους. Βάρβαρο ε;
Κανείς δεν μπορεί να επέμβει στις διατροφικές επιλογές του άλλου. Δηλαδή εγώ θεωρώ τη χορτοφαγία πράγμα βλακώδες (ναι άποψή μου) αλλά δεν θα την πω σε κανέναν χορτοφάγο γιατί το τι βάζει στο στομάχι του ο καθένας δεν με αφορά. Αλλά να μην αντιμετοπίζομαι και γω σαν σόριαλ κίλερ επειδή με αρέσει το κρέας. Chill παιδάκια.
Καταρχην κανενας δεν επεμβαινει στη διατροφη του αλλου.Εγω,δεν χαρακτηριζω κανεναν εγκληματια,οπως εχεις δει...επισης δεν ειμαι χορτοφαγος.Υποστηριζω την καταναλωση με μετρο και την αξιοπρεπεη εκτροφη και θανατωση των ζωων καταναλωσης,επισης την εκτροφη 2-3 ειδων και οχι τα παντα για τροφη.
Σοφακι μου,ελλαδα δεν ειναι μονο η αθηνα.Υπαρχει και ενας μεγαλος πληθυσμος you know,που ζει επαρχια.Δεν χρειαζεται να πω πολλα,ενα παραδειγμα θα σου δωσω.Οταν ζουσα ζακυνθο,ειχα 2 επιλογες για κοτοπουλο.Ειτε θα επαιρνα τα συσκευασμενα απο το σουπερ μαρκετ,ειτε θα πηγαινα στο κρεωπολειο του χωριου που ζουσα.Το κρεωπολειο λοιπον αυτο,ειχε κοτες δικες του.Τις εβλεπα...στο κτημα του ηταν,εκει που ειχε το κρεωπολειο.Αλανιαρες,σε περιφραγμενο χωρο μεν ,αλλα τεραστιο.Ελευθερες.Θες να δεις πως ζουν τα κοτοπουλα σε μεγαλες μοναδες;Δεν εχεις παρα να δεις το earthlings.Για οποιον δεν ειναι εντελως αναισθητος,αυτο το ντοκιμαντερ ειναι γροθια στο στομαχι.Οποτε πολυ απλα,αντι να παιρνω το κοτοπουλο απο το σουπερμαρκετ ,το αγοραζα απο αυτον.Και πολλοι αλλοι επισης,.Οποτε καμια μαλακια δεν ειπα.Σαφως δενε χουν ολοι την ιδια επιλογη,αλλα μπορουν να μειωσουν την καταναλωση κρεατος.Και θα πω παρακατω το γιατι.Αυτο δεν ειναι δυσκολο,δεν χρειαζεται ψαξιμο.
Αλλα σαφως εγω δεν θα πω σε καποιον τι να φαει.Απλα απαντω σε αυτο που μου λες οτι δεν γινονται αυτα τα πραγματα.
Οσον αφορα τα κουνουπια και τις κατσαριδες,εγω τι ειπα;Δεν ειπα οτι ΟΛΑ εχουν τον ρολο τους;Αλλα σαφως δεν ειναι το ιδιο να θανατωνεις ενα αλογο απο ενα κουνουπι,και το εξηγω και παεακατω,οπως το ειχα κανει και παραπανω,αλλα μαλλον δεν διαβαζεις αυτα που δεν σου αρεσοτν.Αν δεν το καταλαβαινεις μαλλον ειναι κακοπροαιρετο,διοτι εκτος της λογικης παραπανω εξηγω γιατι δεν ειναι το ιδιο.Οπως ειναι κακοπροαιρετο και κακοβουλο να μιλαει ο αλλος για μαρουλια.Και ξερεις γιατι;Διοτι σαφως ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μπορει να απαντησει οτι ΝΑΙ,σκεφτομαι και τα μαρουλια και δεν τα τρωω,διοτι καπως πρεπει να τραφουμε.Οποτε και ο κακοβουλος λεει:Οριστε...σκεφτεσαι τα ζωα και οχι τα φυτα...σκατα φιλοζωος εισαι.Ομως δεν ειναι ετσι.Τα μαρουλια σιγουρα δενε χουν εγκεφαλο,και σιγουρα δεν πονανε,διοτι δενε χουν τα καταλληλα οργανα για αυτο.Και σαφως εχουν ζωη,αλλα δεν ειναι ζωα.Ανηκουν στα φυτα.
Για τα υπολοιπα εχω απαντησει στα παραπανω ποστ.
Αρχική Δημοσίευση από Nelliel
Θα αυξηθουν οι σκαντζοχοιροι και ολα τα αλλα ζωα που τρεφονται με φιδια.Δεν ειναι απαραιτητο οτι θα αυξηθουν τα φιδια, εκτος αν η κουκουβαγια ειναι θεμελιωδες ειδος. Η ισορροπια ενος οικοσυστηματος δεν εξαρταται παντα απο ενα ειδος. Στο παραδειγμα που ανεφερες, ακομα και χωρις τις κουκουβαγιες, θα επελθει σταδιακα ισορροπια. Μη ξεχναμε βεβαια τις κλιματολογικες συνθηκες, τις ασθενειες και την μετακινηση πληθυσμων και ειδων, τα οποια μπορουν εξισου το ιδιο να διαταραξουν μια ισορροπια. Μη ξεχνας ακομα οτι ο πληθυσμος ενος ειδους δεν εξαρταται αποκλειστικα απο τον θηρευτη του, αλλα και απο την διαθεσιμοτητα τροφης. Μπορει να αυξηθουν τα φιδια και να μειωθουν τα βατραχια, αλλα καποια στιγμη τα φιδια θα αρχισουν να μειωνονται γιατι δεν θα βρισκουν ευκολα τροφη. Απο την αλλη ομως, τα βατραχια θα αρχισουν να ανακαμπτουν γιατι θα υπαρχει πλεονασμα τροφης (ακριδες).
Σε αυτα δεν θα σταθω πολυ,διοτι ειμαστε εκτος θεματος.Και ηδη το μηνυμα θα γινει τεραστιο.Θα πω ομως αυτο.Οτι δεν ειναι ακριβως ετσι,ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ...δεν ειναι τοσο απλα.Υπαρχουν τα ζωα <<κλειδια>> το εγραψα και παραπανω.Η κουκουβαγια ειναι ενα απο αυτα,ανηκει στους υπερθηρευτες και ειναι στην κορυφη της πυραμιδας.Για παραδειγμα,δες τι επαθαν στο γελοοστοουν.
<<Είναι πράγματι εντυπωσιακό το πώς η εγκατάσταση ζώων στο Εθνικό Πάρκο Γελοουστόουν των ΗΠΑ άλλαξε το οικοσύστημα! Aς πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή...Στο εν λόγω πάρκο ο τελευταίος λύκος σκοτώθηκε το 1926. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να επέλθουν κάποιες αλλαγές.
Συγκεκριμένα, οι επιστήμονες παρατήρησαν ότι αυξήθηκε δραματικά ο αριθμός των μεγάλων ελαφιών καθώς έλειπαν οι «θηρευτές» τους. Τα ελάφια, με τη σειρά τους, σχεδόν εξαφάνισαν τη βλάστηση.
Έτσι, οι επιστήμονες αποφάσισαν να μεταφέρουν στο Γελοουστόουν, 45 γκρι λύκους από τον Καναδά.
Τα αποτελέσματα της κίνησης αυτής ήταν πραγματικά εντυπωσιακά αν σκεφτεί κανείς πως με τους πρώτους 14 λύκους που μεταφέρθηκαν εκεί, άρχισε να μειώνεται ο αριθμός των ελαφιών.Στη συνέχεια και με την πάροδο του χρόνου, η βλάστηση στις περιοχές αυτές αναγεννήθηκε! Μάλιστα, το ύψος των δέντρων πενταπλασιάστηκε μέσα σε έξι χρόνια.
Όμως οι αλλαγές που επήλθαν με την επιστροφή των λύκων στο Πάρκο δεν σταματούν εδώ…
Τα ανανεωμένα δάση με το ριζικό τους σύστημα σταθεροποίησαν το έδαφος στις όχθες. Με αυτόν τον τρόπο, σχηματίστηκαν λιγότεροι μαίανδροι, η διάβρωση μειώθηκε, τα ρυάκια στένεψαν και δημιουργήθηκαν περισσότερες μικρές λίμνες - ιδανικά καταφύγια της άγριας φύσης.>>πηγη
Το γελοοουστοουν ειχε αρχισει να παθαινει τρομερη ζημια,ακριβως επειδη εξαφανιστηκε ο λυκος λογο κυνηγιου του λυκου.Τοτε τον θεωρουσαν κακο ζωο.Αργοτερα,καταλαβαν την μαλακια τους.
Και ομως δεν ειναι. Αν ηταν δεν θα ειχαμε χιλιαδες εξαφανισεις ειδων καθε χρονο. Εχουν γινει τουλαχιστον 5 μαζικες εξαφανισεις ειδων στο περασμα των χρονων. Οι δεινοσαυροι εξαφανιστηκαν, αλλα δεν ηρθε το τελος του κοσμου. Οι ισορροπιες επεστρεψαν, εμφανιστηκαν νεα ειδη, κλπ κλπ.
Σαφεστατα και εχουν γινει εξαφανισεις.Η διαφορα ειναι οτι αυτες γινονταν απο <<φυσικα>> αιτια,και οχι απο τον ανθρωπο.Και γινονταν σε παρα πολυ αργο ρυθμο,σε βαθος χιλιαδων χρονων..ετσι η φυση προλαβαινε και εβρισκε μηχανισμους αμυνας,νεα ειδη <<γεννιοντουσαν>> οποτε και αναπληρωναν τα κενα,κατι που τωρα δεν μπορει να συμβει,διοτι η κλιματικη αλλαγη και ο ανθρωπος επιφερουν αυτες τις εξαφανισεις σε απιστευτα γρηγορους ρυθμους,ετσι η φυση δεν μπορει να κανει μηχανισμους αμυνας.Τοσο απλα.
Οσον αφορα τους δεινοσαυρους,ξεχασες κατι.Οι δεινοσαυροι εξαφανιστικαν απο πτωση τεραστιου κομητη,και ακριβως αυτος ηταν ο λογος που εμφανιστικε ο ανθρωπος.Διοτι επετρεψε η εξαφανιση τους να αναπτυχθουν και να εξελιχθουν τα θηκαστικα,μελος των οποιων ειναι και ο ανθρωπος.Αυτο ομως εγινε σε εκατομμυρια χρονια.Εξαφανισε τωρα τις μελλισσες,που πραγματικα απειλουνται..και ελα σε 2 χρονια να μου πεις πως θα ειμαστε και τις συνεπειες που θα αντιμετωπιζουμε.
Διαφωνω. Πολλα απο τα ειδη που εξαφανιζονται καθημερινα, μαντεψε τι ειναι... εντομα και φυτα!
Σαφως και βρισκονται σε κινδυνο παρα πολλα φυτα και εντομα,για αυτο υπαρχει και το κοκκινο βιβλιο απειλουμενων ειδων ΓΙΑ ΦΥΤΑ.Ειπα κατι αντιθετο;Και στην κοκκινι λιστα υπαρχουν εντομα,αν και τα ζωα με τα περισσοτερα απειλουμενα ειναι τα αμφιβια.Επειδη ομως τα ζωα και οσο παμε πιο ψηλα στην κορυφη της πυραμιδας,μειωνεται ο πληθυσμος τους,ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΔΗΛΑΔΗ,τα ζωα που βρισκονται στην κορυφη αντιμετωπιζουν τον μεγαλυτερο κινδυνο.Και σαφως υπαρχουν εντομα κλειδια,οπως οι μελλισσες,τις ανεφερα πιο πανω.
Αν εξαφανιστουν οι μελλισες ,οι καταστροφη θα ειναι τεραστια,γκουγκλαρε το η μπες στην wwf,μην κανω τεραστιο το ποστ.
Ομως το κουνουπι δεν ειναι ζωο-κλειδι και ποτε δεν προκειται να εξαφανιστει.
Αν θεσεις ομως το παραδειγμα με την κουκουβαγια που ανεφερες παραπανω, τοτε το κουνουπι ελεγχει και αυτο πληθυσμους. Με το να το σκοτωνουμε, επιτρεπουμε στον ανθρωπινο πληθυσμο να αυξανεται. Και με την αυξηση του ανθρωπινου πληθυσμου, τοτε εξαφανιζονται αλλα ειδη. Ακουγεται μακαβριο, αλλα δυστυχως ετσι λειτουργει ενα οικοσυστημα.
Εσυ βεβαια δεν κινδυνευεις απο ελονοσια,κατι κακομοιροι στην αφρικη πεθαινουν απο αυτην ναι;Οποτε κανενα προβλημα σωστα;Α....να υποθεσω οτι οταν ξεσπασει πανδημια στην ελλαδα(συμφωνα με τους επιστημονες καποια στιγμη σιγουρα θα ξεσπασει πανδημια,και θα πεθανουν πολλα εκατομμυρια ανθρωποι),εσυ δεν θα παρεις φαρμακα,βοηθοντας το οικοσυστημα να ελεγξει τον πληθυσμο...σωστα;...ή μηπως ΟΧΙ;
Εχεις δει ποτε απο κοντα πως σφαζονται οι αγελαδες ή βασιζεσαι μονο σε βιντεο που κυκλοφορουν στο διαδυκτιο τα οποια δεν ειναι ο κανονας. Τις αγελαδες για παραδειγμα τις χτυπανε δυνατα στο κεφαλι με ενα μηχανημα για να χασουν τις αισθησεις του ωστε να μη νιωσουν πονο. Σιγουρα υπαρχει ενα αγχος οταν τις πηγαινουν στο σφαγειο, αλλα αυτο το αγχος θα ηταν χειροτερο αν βγαιναμε με οπλα και ακοντια και τις κυνηγουσαμε στην εξοχη.
Πλακα μας κανεις τωρα ναι;Μαλλον εσυ ζεις στο ροζ συννεφακι σου.Δες παραπανω το ντοκιμαντερ που εβαλα..και ελα μετα να μου πεις πως ζουν και πως θανατωνονται οι αγελαδες.Εχεις περασει κοντα απο σφαγειο;Εγω ναι!Εχεις ακουσει τα γουρουνακια πως σκουζουν;ΤΙ ΚΡΑΥΓΕς ΒΓΑΖΟΥΝ; ΕΓΩ ΝΑΙ...ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΑΛΤΗς,ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ.
Και πως ζουν;Ενα μικρο παραδειγμα:
Μοσχαράκια γάλακτος
Τα μικρά οδηγούνται σε μονάδες πάχυνσης όπου τρέφονται με τεχνητό γάλα στο οποίο έχουν προστεθεί διάφορες αυξητικές
ουσίες, ορμόνες και φάρμακα. Θα περάσουν τη σύντομη ζωή τους μέσα σε ειδικά κλουβιά πάχυνσης, σε ένα χώρο λίγο μεγα-
λύτερο από το ίδιο τους το σώμα.
Κρατούνται στο σκοτάδι για να μην κινούνται πολύ και τα φώτα ανάβουν κατά τη διάρκεια
του φαγητού. Η μειωμένη κινητικότητα του ζώου βοηθά στο να μην αναπτυχθούν οι μύες έτσι ώστε να παραχθεί ένα τρυφερό φιλέτο
Ωραια ζωη ε;;Δεν συμφωνεις;Υπαρχουν καποιες χωρες που εχουν κανει βηματα σε αυτον τον τομεα,οπως ειναι η σουηδια....οπου εχουν θεσπιστει νομοι που εφαρμοζονται κιολας για καλες συνθηκες διαβιωσης και ανωδυνο θανατο,ομως ειναι μονο η Σουηδια...ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΑΛΛΕς ΧΩΡΕΣ.ΣΤΟ ΕΛΛΑΝΤΑ.....ΕΧΕΙΣ ΕΠΙΓΝΩΣΗ ΠΩς ΣΦΑΖΟΝΤΑΙ ΤΑ ΖΩΑ;Αλλα και στις περισσοτερες χωρες.
Το ελαφι δεν ειναι απειλουμενο ειδος, χωρια που το ελαφισιο κρεας προερχεται κυριως απο φαρμες εκτροφης. Αφου τα εκτρεφουν, οπως και τον ταρανδο, τον βισσωνα, τις περδικες, κα, γιατι να μη τα φαμε; Στα αγρια ειδη, οπως το πτερυγιο καρχαρια που ανεφερες, συμφωνω μαζι σου.
Η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας.
Απο την κοκκινη λιστα απειλουμενων ειδων Ελλαδας
Cervus elaphus
Linnaeus, 1758
Ελάφι, Red deer

Κατηγορία κινδύνου στην
ελλάδα:
Κρισίμως Κινδυνεύον CR
Πηγη
Ξερεις ποιες ειναι οι κατηγοριες στο κοκκινο βιβλιο;
Κρισιμως κινδυνευοντα,κινδυνευοντα,ευτρωτα,χαμηλης απειλης κλπ.Μεχρι τα ευτρωτα ειναι οι κατηγοριες που θεωρουνται απειλουμενα ειδη,Μαντεψε!Το ελλαφι της ελλαδας ειναι στην πρωτη κατηγορια κινδυνου!Κρισιμως κινδυνευον!Διαβασε ποσα ατομα εχουν μεινει...
Οσον αφορα το οτι εκτρεφονται,Ναι,,πραγματι στην πλειονοτητα(διοτι καιε δω ο ελληναρας παρανομει),ειναι απο εκτροφεια.Εσυ κανε οτι θες,εγω απλα σου εξηγω γιατι δεν τα τρωω ολα αυτα.
Διοτι ειναι ανηθικο να βαζουμε και αλλα ειδη,να εχουμε τοσα πολλα ειδη σε αυτον τον κυκλο βασανισμου και θανατωσης ζωων ως τροφη για τον ανθρωπο.Για αυτο και λεω οτι 2-3 ειδη αρκουν να εκτρεφονται για την επιβιωση μας.Ειναι ανηθικο ΟΛΑ τα ζωα να τα βαλουμε σε αυτον τον κυκλο βασανισμου και θανατου.
Επισης ειναι και θεμα ποσοτητας.
Οσο λιγοτερο κρεας τρωμε,καταρχην κανουμε καλο στην υγεια μας(δεν μιλαω για καθολου,το ξεκαθαριζω αυτο..αλλα συμφωνα με τα μοντελα διατροφης...εμεις εχουμε καταντησει απο παμφαγα σε αμειγως σαρκοφαγα..),κανουμε καλο στα ζωα,στο περιβαλλον και τελικα παλι το καλο αυτο σε εμας γυρναει.Αντιθετα αν συνεχισουμε σε αυτους τους ρυθμους ειναι σιγουρο οτι θα το πληρωσουμε πολυ ακριβα.
Αραγε οι σουηδοι ειναι γραφικοι;;Τρελλοι;

πηγη
A..και κατι για την ελαττωση καταναλωσης κρεατος.

πηγη

Εσενα μπορει να μην σου λεει τιποτα αυτο,εμενα ομως μου λεει παρα πολλα..και ετσι θα συνεχισω.
Ο καθενας κανει τις επιλογες του και ειναι υπευθυνος για αυτες.
Καλο θα ειναι ομως,να γνωριζουν ολοι τις συνεπειες απο τις επιλογες που κανουν.Ενημερωση λοιπον και μετα ας κανουν την επιλογη τους.Ενημερωση,ΟΧΙ ΠΑΡΩΠΙΔΕΣ...ΔΙΟΤΙ ΕΤΣΙ ΤΟΥΣ ΒΟΛΕΥΕΙ.Και δικαιωμα τους να επιλεγουν αυτο που θελουν.Με γνωση ομως.Οχι να αρνουνται τις επιπτωσεις,ακριβως για να μην φαινονται οι ανευθυνοι της υποθεσης.Να μην βαζουν μπροστα τα μαρουλια και τον ανιθο,ουτε τα κουνουπακια.Να λενε οτι ΝΑΙ,επιλεγω την υπερκαταναλωση κρεατος και δεν με νοιαζει πως ζουν αυτα τα ζωα,πως πεθαινουν,πως η υπερκαταναλωση επιβαρυνει το φαινομενο του θερμοκηπιου ,οποτε και την κλιματικη αλλαγη τουτεστιν δεν νοιαζομαι αν οι επομενες γενιες βρεθουν σε αδιεξοδο κλπ κλπ.Να ειναι ειλικρινεις.Οχι να τρολαρουν με μαρουλια και κουνουπια.Ειλικρινια φιλτατοι. Και αυτο δεν το κανουν ξερεις γιατι;Γιατι απλουστατα δεν θελουν να φανουν σκληροι,απανθρωποι,αναισθητοι,ανευθυνοι και εγωιστες.Δεν αναλαμβανουν την ευθυνη της επιλογης τους.
Διοτι αυτο ακριβως συμβαινει.
Αντε να κανω και καμια δουλιτσα τωρα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 19-10-15 στις 18:25.
-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 18:39, 19-10-15:

Καταρχην κανενας δεν επεμβαινει στη διατροφη του αλλου.Εγω,δεν χαρακτηριζω κανεναν εγκληματια,οπως εχεις δει...επισης δεν ειμαι χορτοφαγος.Υποστηριζω την καταναλωση με μετρο και την αξιοπρεπεη εκτροφη και θανατωση των ζωων καταναλωσης,επισης την εκτροφη 2-3 ειδων και οχι τα παντα για τροφη.
Σοφακι μου,ελλαδα δεν ειναι μονο η αθηνα.Υπαρχει και ενας μεγαλος πληθυσμος you know,που ζει επαρχια.Δεν χρειαζεται να πω πολλα,ενα παραδειγμα θα σου δωσω.Οταν ζουσα ζακυνθο,ειχα 2 επιλογες για κοτοπουλο.Ειτε θα επαιρνα τα συσκευασμενα απο το σουπερ μαρκετ,ειτε θα πηγαινα στο κρεωπολειο του χωριου που ζουσα.Το κρεωπολειο λοιπον αυτο,ειχε κοτες δικες του.Τις εβλεπα...στο κτημα του ηταν,εκει που ειχε το κρεωπολειο.Αλανιαρες,σε περιφραγμενο χωρο μεν ,αλλα τεραστιο.Ελευθερες.Θες να δεις πως ζουν τα κοτοπουλα σε μεγαλες μοναδες;Δεν εχεις παρα να δεις το earthlings.Για οποιον δεν ειναι εντελως αναισθητος,αυτο το ντοκιμαντερ ειναι γροθια στο στομαχι.Οποτε πολυ απλα,αντι να παιρνω το κοτοπουλο απο το σουπερμαρκετ ,το αγοραζα απο αυτον.Και πολλοι αλλοι επισης,.Οποτε καμια μαλακια δεν ειπα.Σαφως δενε χουν ολοι την ιδια επιλογη,αλλα μπορουν να μειωσουν την καταναλωση κρεατος.Και θα πω παρακατω το γιατι.Αυτο δεν ειναι δυσκολο,δεν χρειαζεται ψαξιμο.
Αλλα σαφως εγω δεν θα πω σε καποιον τι να φαει.Απλα απαντω σε αυτο που μου λες οτι δεν γινονται αυτα τα πραγματα.
Οσον αφορα τα κουνουπια και τις κατσαριδες,εγω τι ειπα;Δεν ειπα οτι ΟΛΑ εχουν τον ρολο τους;Αλλα σαφως δεν ειναι το ιδιο να θανατωνεις ενα αλογο απο ενα κουνουπι,και το εξηγω και παεακατω,οπως το ειχα κανει και παραπανω,αλλα μαλλον δεν διαβαζεις αυτα που δεν σου αρεσοτν.Αν δεν το καταλαβαινεις μαλλον ειναι κακοπροαιρετο,διοτι εκτος της λογικης παραπανω εξηγω γιατι δεν ειναι το ιδιο.Οπως ειναι κακοπροαιρετο και κακοβουλο να μιλαει ο αλλος για μαρουλια.Και ξερεις γιατι;Διοτι σαφως ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μπορει να απαντησει οτι ΝΑΙ,σκεφτομαι και τα μαρουλια και δεν τα τρωω,διοτι καπως πρεπει να τραφουμε.Οποτε και ο κακοβουλος λεει:Οριστε...σκεφτεσαι τα ζωα και οχι τα φυτα...σκατα φιλοζωος εισαι.Ομως δεν ειναι ετσι.Τα μαρουλια σιγουρα δενε χουν εγκεφαλο,και σιγουρα δεν πονανε,διοτι δενε χουν τα καταλληλα οργανα για αυτο.Και σαφως εχουν ζωη,αλλα δεν ειναι ζωα.Ανηκουν στα φυτα.
Για τα υπολοιπα εχω απαντησει στα παραπανω ποστ.
Ναι μπορείς να το κάνεις αυτό όταν είσαι σε ένα χωριό ή μία μικρή πόλη ΑΛΛΆ όχι παντού. Καλώς ή κακώς ο πληθισμός του ανθρώπου είναι πάρα πολύ μεγάλος και ανάλογες είναι και οι ανάγκες του για φαγητό. Δεν γίνεται για μία πόλη κάτι εκατομυρίων κατοίκων να προμυθεύονται όλοι κρέας από φάρμες που χοροπηδάει ανέμελα η ασπρούλα μαζί με τη χάιντι. Ας προσγειωθούμε λίγο στην πραγματικότητα. Στο μόνο πράγμα που με βρίσκεις σύμφωνη είναι ότι πρέπει τα ζώα να θανατόνονται με τρόπο που να μη βασανίζονται και το καταλαβαίνουν. Από εκεί και πέρα τίποτα άλλο.
Επίσης μάλλον εσύ δεν διαβάζεις ότι δεν σε συμφέρει. Στο ζωικό βασίλειο και στις διατροφικές σχέσεις των ζών δεν υπάρχει καν αυτό που λες για καλές συνθήκες θανάτου κτλ. Όλα ανθρώπινη επινόηση είναι. Επίσης με όλα αυτά ακυρώνεσαι από μόνη σου γιατί αν ήταν να ζούσαμε "φυσικά" ούτε μέσα σε τσιμέντα θα έπρεπε να ζούμε ούτε να είμαστε τόσα δις και να αυξανόμαστε. Αλλά δεν βαριέσαι ότι μας συμφέρει.
Δεν είπα ότι είσαι σκατά φιλόζωη γιατί σκοτώνεις τις κατσαρίδες είπα ότι γενικά οι άνθρωποι είναι επιλεκτικά φιλόζωοι. Το σκυλάκι να το ταίσουμε αλλά η μέδουσα/το φίδι/η σαύρα να πεθάνει γιατί μας ενοχλούν. Αυτά τα καημένα ζωή δεν έχουν; Επίσης αν το άλογο το παράγουν για να βάλουν κρέας και όπως οι κατσίκες δεν είναι ότι θα εξαφανιστούν από τη φύση όπως ο καρχαρίας ή ο χιμπατζής που ανέφερες ποιο είναι το πρόβλημα; Άσχετα σαν σκέψη ότι δεν μας αρέσει (κυρίως γιατί δεν έχουμε συνηθήσει κάτι τέτοιο).

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:05, 19-10-15:

Ναι μπορείς να το κάνεις αυτό όταν είσαι σε ένα χωριό ή μία μικρή πόλη ΑΛΛΆ όχι παντού. Καλώς ή κακώς ο πληθισμός του ανθρώπου είναι πάρα πολύ μεγάλος και ανάλογες είναι και οι ανάγκες του για φαγητό. Δεν γίνεται για μία πόλη κάτι εκατομυρίων κατοίκων να προμυθεύονται όλοι κρέας από φάρμες που χοροπηδάει ανέμελα η ασπρούλα μαζί με τη χάιντι. Ας προσγειωθούμε λίγο στην πραγματικότητα. Στο μόνο πράγμα που με βρίσκεις σύμφωνη είναι ότι πρέπει τα ζώα να θανατόνονται με τρόπο που να μη βασανίζονται και το καταλαβαίνουν. Από εκεί και πέρα τίποτα άλλο.
Επίσης μάλλον εσύ δεν διαβάζεις ότι δεν σε συμφέρει. Στο ζωικό βασίλειο και στις διατροφικές σχέσεις των ζών δεν υπάρχει καν αυτό που λες για καλές συνθήκες θανάτου κτλ. Όλα ανθρώπινη επινόηση είναι. Επίσης με όλα αυτά ακυρώνεσαι από μόνη σου γιατί αν ήταν να ζούσαμε "φυσικά" ούτε μέσα σε τσιμέντα θα έπρεπε να ζούμε ούτε να είμαστε τόσα δις και να αυξανόμαστε. Αλλά δεν βαριέσαι ότι μας συμφέρει.
Δεν είπα ότι είσαι σκατά φιλόζωη γιατί σκοτώνεις τις κατσαρίδες είπα ότι γενικά οι άνθρωποι είναι επιλεκτικά φιλόζωοι. Το σκυλάκι να το ταίσουμε αλλά η μέδουσα/το φίδι/η σαύρα να πεθάνει γιατί μας ενοχλούν. Αυτά τα καημένα ζωή δεν έχουν; Επίσης αν το άλογο το παράγουν για να βάλουν κρέας και όπως οι κατσίκες δεν είναι ότι θα εξαφανιστούν από τη φύση όπως ο καρχαρίας ή ο χιμπατζής που ανέφερες ποιο είναι το πρόβλημα; Άσχετα σαν σκέψη ότι δεν μας αρέσει (κυρίως γιατί δεν έχουμε συνηθήσει κάτι τέτοιο).
Ξεκιναω απο το τελευταιο.Μα εγω η ιδια εχω πει οτι στη ζακυνθο εβρισκα φιδια στον δρομο και εστριβα το αμαξι για να μην τα πατησω.Το φιδι ειναι ζωο κλειδι,ειναι απιστευτα σημαντικο και δεν υπαρχει κανενας λογος να το πατησω.Το ιδιο και τα υπολοιπα.Εδω που ζω τωρα,τον αυγουστο ηταν πηχτρα στις τσουχτρες.Οι καημενες δεν τσιμπαγαν κιολας.Απα ηταν σιχαμερες.Οι περισσοτεροι τις εβγαζαν εξω με αποτελεσμα να πεθαινουν.Μαλλιασε η γλωσσα μου να λεω οτι δεν τσιμπανε,και δεν πρεπει να τις βγαζουμε εξω.Ζουνε εκει που πρεπει.ΕΜΕΙΣ εισβαλλουμε στον δικο τους χωρο.Μα επιμενετε καποιοι στα σκυλακια και γατακια,ενω εγω υποστηριζω το δικαιωμα ολων των ζωων.Με ιεραρχιση σαφως.Αλλα ΟΛΩΝ.Ναι..πλεον θεωρω κακοβουλη αυτην την εμμονη στα σκυλακια και γατακια,ενω εχω δωσει τοσα παραδειγματα του σεβασμου μου στα υπολοιπα ζωα.Ειδικα σε εμενα αυτο δεν πρεπει να λεγεται.
Για κατσαριδα δεν θα λεω τα ιδια.Δες παραπανω.Ειναι η καραμελιτσα αυτων που απλα δεν νοιαζονται για κανενα ζωο.
Για τις μεγαλουπολεις σου ειπα ναι,δεν ειναι ευκολο .Οποιος ομως νοιαζεται μπορει να μειωσει την καταναλωση κρεατος.Και ειναι ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ.Οποιος δεν νοιαζεται να το παραδεχτει και να τελειωσει το παραμυθι.
Οσον αφορα τις μικρες φαρμες,ειναι απολυτα εφικτο και ηδη εφαρμοζεται σε πολλες χωρες.Και ναι,υπαρχουν τροφιμα που σου γραφουν στην ετικετα οτι ειναι απο μικρη φαρμα κλπ κλπ.Ασχετα αν εσυ δεν τις κοιτας.Και οσο περναει ο καιρος θα γινονται και περισσοτερες.
Το προβλημα ειναι οι πολυεθνικες,οπως παντα.Αυτες μας εχουν κανει υπερκαταναλωτες και εκει ειναι η δικια μας δυναμη.
Με μειωση καταναλωσης,θα εκτρεφουν λιγοτερα ζωα,νομος προσφορας και ζητησης.
Οσον αφορα τα αλογα,τα ελαφια κλπ...παλι τα ιδια θα λεω;Διοτι θεωρω ανηθικο να εμπλεκουμε πολλα ειδη ζωων στον θανασιμο και βασανιστικο αυτο κυκλο.Τι δεν καταλανβαινεις Σοφακι;Ναι..ΘΕΩΡΩ ΑΝΗΘΙΚΟ ΝΑ ΤΡΩΜΕ ΟΤΙ ΠΕΤΑΕΙ,ΟΤΙ ΚΟΛΥΜΠΑΕΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ.Θεωρω ανηθικο να εμπλουτιζουμε την διατριφη μας με τοσα ειδη,με αποτελεσμα ολο και περισσοτερα ειδη να περνανε αυτα τα βασανηστηρια που περνανε δυστυχως τα γουρουνακια,τα μοσχαρια και τα κοτοπουλα.3 ειδη..μπαστα ανθρωπε ΤΕΡΑΣ!Δεν εγιναν για εσενα ολα αυτα,δεν αξιζει να υποφερουν τοσα ζωα για την παρτη μας!Τι δεν καταλαβαινεις σοφακι;
Καποτε,αν καταφερουμε να επιβιωσουμε...αυτο θα ειναι γεγονος.Ειναι δεδομενο οτι θα ξαναγυρισουμε σε πιο ανθρωπινους ρυθμους,σε πιο βιωσιμες λυσεις και στην αειφορο αναπτυξη ΠΟΥ ΗΔΗ ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ.Διοτι απλα δεν μπορει να γινει αλλιως.
Απλα καποιοι ειναι πρωτοποροι και καποιοι οι ουρες.Οπως παντα στην ιστορια της ανθρωποτητας.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 19-10-15 στις 19:34.
Παράθεση

Vold (Νίκος)

Περιβόητο Μέλος

O Vold έγραψε στις 20:01, 19-10-15:

Εσυ ποιος λες να ειναι ο λογος της υπαρξης του ελεφαντα;Για να γινονται διακοσμητικα ΚΑΙ ΚΟΣΜΗΜΑΤΑ ΟΙ ΧΑΒΛΙΟΔΟΝΤες ΤΟΥ;Εσυ ποιος λες να ειναι ο λογος υπαρξης του γοριλα;Να γινονται τασακια τα χερια του;Ξερεις οτι θανατωνονται γοριλες ,κοβοντας τους τα χερια ακριβως για να γινουν τασακια για τσιγαρα σε αρωστημενους ανθρωπους;Οτι ειναι κερδος αυτο και απεχθες εμποριο για καποιους;Οχι φιλτατε.Τα ζωα δεν εγιναν για να τα βασανιζουν οι ανθρωποι,ουτε για να βγαζουν κερδος απο αυτα.
Ολη η γη εξελιχθηκε,υπαρχει μια αλυσιδα...δεν υπαρχει λογος υπαρξης φιλτατε.....ΔΕΝ ΕΓΙΝΑΝ ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ.. ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ..ΑΠΛΑ Η ΓΗ ΕΞΕΛΙΧΘΗΚΕ ΕΤΣΙ...τα ζωα υπηρχαν πολυ πριν την υπαρξη του ανθρωπου,τα ζωα ζουνε μια χαρα χωρις τον ανθρωπιο,αλλα ο ανθρωπος δεν μπορει να ζησει χωρις τα ζωα.Οποτε ΚΡΑΤΑ ΜΙΚΡΟ ΚΑΛΑΘΙ ΚΑΙ ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΕ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΖΕΙΣ.ΛΙΓΗ ΗΘΙΚΗ ΔΕΝ ΒΛΑΠΤΕΙ.ΚΑΙ ΟΤΙ ΥΠΟΦΕΡΕΙ ΑΞΙΖΕΙ ΣΕΒΑΣΜΟ.
Εσύ πες μας, γιατί υπάρχουν; Για να "παίζουν" σε τσίρκο ή για να τα κοιτάμε στους ζωολογικούς κήπους ή σε photos;
Τι θα πει δεν υπάρχει λόγος ύπαρξης; Όλα για κάποιον λόγο δεν έγιναν; Όλα σε κάτι δεν χρησιμεύουν; Γιατί να υπάρχει κάτι άχρηστο;
Εγώ προσωπικά δεν είμαι το κέντρο κανενός, αλλά όλα περιστρέφονται γύρο από τον άνθρωπο. Ο άνθρωπος έχει ανάγκη από τα ζώα/φυτά όχι το αντίθετο. Όπως ακριβώς είπες, άρα, αφού τα έχουμε ανάγκη, με οτιδήποτε αυτό συνεπάγεται, θα τα εκμεταλλευόμαστε, άμεσα ή έμμεσα.

Απ' ότι βλέπω δεν προτίθεσαι να αποδεχτείς αντίθετες απόψεις, εξού και τα <<dislike>>. Τουλάχιστον, όμως, τον 2ο ενικό/προσωπικές επιθέσεις κράτα τον/τες μακριά.

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 20:05, 19-10-15:

Ξεκιναω απο το τελευταιο.Μα εγω η ιδια εχω πει οτι στη ζακυνθο εβρισκα φιδια στον δρομο και εστριβα το αμαξι για να μην τα πατησω.Το φιδι ειναι ζωο κλειδι,ειναι απιστευτα σημαντικο και δεν υπαρχει κανενας λογος να το πατησω.Το ιδιο και τα υπολοιπα.Εδω που ζω τωρα,τον αυγουστο ηταν πηχτρα στις τσουχτρες.Οι καημενες δεν τσιμπαγαν κιολας.Απα ηταν σιχαμερες.Οι περισσοτεροι τις εβγαζαν εξω με αποτελεσμα να πεθαινουν.Μαλλιασε η γλωσσα μου να λεω οτι δεν τσιμπανε,και δεν πρεπει να τις βγαζουμε εξω.Ζουνε εκει που πρεπει.ΕΜΕΙΣ εισβαλλουμε στον δικο τους χωρο.Μα επιμενετε καποιοι στα σκυλακια και γατακια,ενω εγω υποστηριζω το δικαιωμα ολων των ζωων.Με ιεραρχιση σαφως.Αλλα ΟΛΩΝ.Ναι..πλεον θεωρω κακοβουλη αυτην την εμμονη στα σκυλακια και γατακια,ενω εχω δωσει τοσα παραδειγματα του σεβασμου μου στα υπολοιπα ζωα.Ειδικα σε εμενα αυτο δεν πρεπει να λεγεται.
Για κατσαριδα δεν θα λεω τα ιδια.Δες παραπανω.Ειναι η καραμελιτσα αυτων που απλα δεν νοιαζονται για κανενα ζωο.
Για τις μεγαλουπολεις σου ειπα ναι,δεν ειναι ευκολο .Οποιος ομως νοιαζεται μπορει να μειωσει την καταναλωση κρεατος.Και ειναι ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ.Οποιος δεν νοιαζεται να το παραδεχτει και να τελειωσει το παραμυθι.
Οσον αφορα τις μικρες φαρμες,ειναι απολυτα εφικτο και ηδη εφαρμοζεται σε πολλες χωρες.Και ναι,υπαρχουν τροφιμα που σου γραφουν στην ετικετα οτι ειναι απο μικρη φαρμα κλπ κλπ.Ασχετα αν εσυ δεν τις κοιτας.Και οσο περναει ο καιρος θα γινονται και περισσοτερες.
Το προβλημα ειναι οι πολυεθνικες,οπως παντα.Αυτες μας εχουν κανει υπερκαταναλωτες και εκει ειναι η δικια μας δυναμη.
Με μειωση καταναλωσης,θα εκτρεφουν λιγοτερα ζωα,νομος προσφορας και ζητησης.
Οσον αφορα τα αλογα,τα ελαφια κλπ...παλι τα ιδια θα λεω;Διοτι θεωρω ανηθικο να εμπλεκουμε πολλα ειδη ζωων στον θανασιμο και βασανιστικο αυτο κυκλο.Τι δεν καταλανβαινεις Σοφακι;Ναι..ΘΕΩΡΩ ΑΝΗΘΙΚΟ ΝΑ ΤΡΩΜΕ ΟΤΙ ΠΕΤΑΕΙ,ΟΤΙ ΚΟΛΥΜΠΑΕΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ.Θεωρω ανηθικο να εμπλουτιζουμε την διατριφη μας με τοσα ειδη,με αποτελεσμα ολο και περισσοτερα ειδη να περνανε αυτα τα βασανηστηρια που περνανε δυστυχως τα γουρουνακια,τα μοσχαρια και τα κοτοπουλα.3 ειδη..μπαστα ανθρωπε ΤΕΡΑΣ!Δεν εγιναν για εσενα ολα αυτα,δεν αξιζει να υποφερουν τοσα ζωα για την παρτη μας!Τι δεν καταλαβαινεις σοφακι;
Καποτε,αν καταφερουμε να επιβιωσουμε...αυτο θα ειναι γεγονος.Ειναι δεδομενο οτι θα ξαναγυρισουμε σε πιο ανθρωπινους ρυθμους,σε πιο βιωσιμες λυσεις και στην αειφορο αναπτυξη ΠΟΥ ΗΔΗ ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ.Διοτι απλα δεν μπορει να γινει αλλιως.
Απλα καποιοι ειναι πρωτοποροι και καποιοι οι ουρες.Οπως παντα στην ιστορια της ανθρωποτητας.
Όταν λέω ότι δεν μιλάω για εσένα αλλά για τον κόσμο ΓΕΝΙΚΆ τι δεν καταλαβαίνεις. Ελληνικά μιλάω τόση ώρα. Ο άνθρωπος εδώ και τόσες χιλιάδες χρόνια χρησιμοποιεί κάποια ζώα για να καλύψουν ανάγκες της διατροφής του. Κάποια από αυτά είναι κότες, γουρούνια, αγελάδες, κατσίκες, ψάρια και κάποια ακόμα. Τα ζώα αυά εκτρέφονται για κάποιο σκοπό. Και θες δεν θες είμαστε τόσοι άνθρωποι που η παραγωγή γίνεται μεγαλύτερη ανάλογα με το πόσο κρέας χρειάζεται. Σταμάτα λίγο την παράνοια γιατί αν το πάμε στο άλλο άκρο η υπερβολική καλλιέργεια της γης για να παράγουμε φυτά δεν έχει τόσο καλά αποτελέσματα όσο θέλεις να νομίζεις. Και στο κάτω κάτω μπορεί να μη θέλω να μετράω με το σταγονόμετρο πόσο κρέας τρώω εσύ τι πρόβλημα έχεις;; Και ξαναλέω τα ζωικά προιόντα τα παίρνω από το κρεοπολείο δεν θα τρέχω στα λαγκάδια.
Όσο για το πόσο εύκολο είναι να κόψεις ένα βασικά στοιχείο της διατροφής σου δεν το σχολιάζω. Τι χρειάζεται του καθενός ο οργανισμός δεν είσαι σε θέση να το ξέρεις.
Καλή μου αυτό που χρειάζεται ο κόσμος είναι λιγότερους ανθρώπους. Όλες αυτές οι μαζικές παραγωγές είναι πολύ απλά γιατί είμαστε υπερβολικά πολλοί και ο κόσμος αυτός ΔΕΝ μπορεί να μας θρέψει. Αν δεν είχαμε αυτήν την τεχνολογία να μπορούμε να παράγουμε τρόφιμα σε τέτοιες ποσότητες θα πέθαιναν πολλοί περισσότεροι άνθρωποι από την πείνα.

Αλλήθεια για τα γατάκια γιατί δεν μας λες; Αυτά δεν είναι βάρβαρα που σκοτώνουν τα μωρά τους; Ή αυτό το φαινόμενο στη φύση είναι άλλο;

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:36, 19-10-15:

Όταν λέω ότι δεν μιλάω για εσένα αλλά για τον κόσμο ΓΕΝΙΚΆ τι δεν καταλαβαίνεις. Ελληνικά μιλάω τόση ώρα. Ο άνθρωπος εδώ και τόσες χιλιάδες χρόνια χρησιμοποιεί κάποια ζώα για να καλύψουν ανάγκες της διατροφής του. Κάποια από αυτά είναι κότες, γουρούνια, αγελάδες, κατσίκες, ψάρια και κάποια ακόμα. Τα ζώα αυά εκτρέφονται για κάποιο σκοπό. Και θες δεν θες είμαστε τόσοι άνθρωποι που η παραγωγή γίνεται μεγαλύτερη ανάλογα με το πόσο κρέας χρειάζεται. Σταμάτα λίγο την παράνοια γιατί αν το πάμε στο άλλο άκρο η υπερβολική καλλιέργεια της γης για να παράγουμε φυτά δεν έχει τόσο καλά αποτελέσματα όσο θέλεις να νομίζεις. Και στο κάτω κάτω μπορεί να μη θέλω να μετράω με το σταγονόμετρο πόσο κρέας τρώω εσύ τι πρόβλημα έχεις;; Και ξαναλέω τα ζωικά προιόντα τα παίρνω από το κρεοπολείο δεν θα τρέχω στα λαγκάδια.
Όσο για το πόσο εύκολο είναι να κόψεις ένα βασικά στοιχείο της διατροφής σου δεν το σχολιάζω. Τι χρειάζεται του καθενός ο οργανισμός δεν είσαι σε θέση να το ξέρεις.
Καλή μου αυτό που χρειάζεται ο κόσμος είναι λιγότερους ανθρώπους. Όλες αυτές οι μαζικές παραγωγές είναι πολύ απλά γιατί είμαστε υπερβολικά πολλοί και ο κόσμος αυτός ΔΕΝ μπορεί να μας θρέψει. Αν δεν είχαμε αυτήν την τεχνολογία να μπορούμε να παράγουμε τρόφιμα σε τέτοιες ποσότητες θα πέθαιναν πολλοί περισσότεροι άνθρωποι από την πείνα.

Αλλήθεια για τα γατάκια γιατί δεν μας λες; Αυτά δεν είναι βάρβαρα που σκοτώνουν τα μωρά τους; Ή αυτό το φαινόμενο στη φύση είναι άλλο;
Επειδη εχουμε και δουλιες να κανουμε και επειδη τα εχω εξηγησει αναλυτικοτατα παραπανω και δενε χω χρονο για χασιμο να απαντω σε κακοβουλα μηνυματα,σου απαντω στο τελευταιο.
Οτιδηποτε κανει το ζωο,το οποιοδηποτε ζωο...γινεται απο ενστικτο.Πχ τα αρσενικα γατια οπως και τα λιονταρια,σκοτωνουν νεογεννητα γατακια,ή λιονταρακια ξερεις γιατι;Για να μην εχει η μανα να θηλαζει τα μικρα,ετσι ωστε να δεχτει το ζευγαρωμα και να διαιωνισει ο αρσενικος την δικια του γενια.Ενστικτο επιβιωσης δηκλαδη και διαιωνησης του ειδους του.
Αυτο τι σχεση εχει με τον ανθρωπο;
Ο ανθρωπος εχει την λογικη,ειναι το μονο ειδος που διαθετει λογικη ,συνειδηση και συναισθηση.
Ξερει τι ειναι,ξερει τι κανει,ξερει τις συνεπειες αυτου που κανει,ξερει τι πρεπει να κανει ,ξερει τι δεν πρεπει να κανει κλπ κλπ.Αν υποστηριζεις οτι ειμαστε σαν τα ζωα,μπορεις να γυρισεις στην σπηλια σου και να μην το παιζεις ανωτερο ειδος.Διοτι το ανωτερο ειδος εχει δικαιωματα,αλλα και ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ.Η υποχρεωση λοιπον η δικια μας ειναι να διατηρησουμε αυτο που βρηκαμε,ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΦΤΙΑΞΑΜΕ ΕΜΕΙΣ,που δεν εχουμε δικαιωμα να το καταστρεψουμε,που δενε χουμε δικαιωμα να βασανιζουμε και να εξολοθρευουμε κατι που δεν φτιαξαμε.Εχουμε ομως ηθικη υποχρεωση να το διαφυλαξουμε για ΤΟΥΣ ΕΠΟΜΕΝΟΥΣ καλη μου φιλη.Τα υπολοιπα ειναι απλα περιττα λογια .

Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 21:39, 19-10-15:

Επειδη βαριεμαι να απαντησω (και δεν εχει και νοημα να το κανω) σε ολο το κατεβατο, θα πω 2-3 πραγματα. Καταρχην το γεγονος οτι ενα ζωο βρισκεται στην κορυφη της διατροφικης αλυσιδας, δεν το κανει αυτοματα θεμελιωδες ειδος. Θεμελιωδες ειδος μπορει να ειναι και ενα κατσικι ή μια παπαρουνα. Επειδη οπως ειπες ειμαστε εκτος θεματος, ποιος ο λογος υπαρξης του παραδειγματος σου; Ουτε οι αγελαδες, ουτε τα κατσικια, ουτε οι κοτες κινδυνευουν απο εξαφανιση.

Επισης δεν μπορω να καταλαβω γιατι πρεπει να εκτρεφουμε 2-3 ειδη και οχι περισσοτερα; Το κρεας του ταρανδου ειναι πιο υγιεινο απο το βοδινο και πιο οικολογικο αφου ο ταρανδος παραγει λιγοτερο μεθανιο και συνηθως τα ζωα αυτα τα εχουν σε περιφραγμενες πρασινες εκτασεις να βοσκουν με την ησυχια τους. Τα κουνελια επισης ειναι πιο οικολογικα στην εκτροφη τους απο τις αγελαδες. Στην τελικη, οι κτηνοτροφικες μοναδες ταρανδων και αλλων 'εξωτικων' ειδων ειναι πιο 'ανθρωπινες' απο τις μεγαλες κτηνοτροφικες μοναδες. Ενα ακομα πλεονεκτημα απο την εκτροφη ταρανδου ή βισσωνα ειναι οτι αντεχουν καλυτερα στις κλιματολογικες συνθηκες των βορειων χωρων. Γιατι λοιπον ειναι αποδεκτο να εκτρεφουμε αγελαδες στους <-10C (σε χαμηλες θερμοκρασιες πρεπει να τρωνε πολυ περισσοτερο και υποφερουν απο υποθερμια) και οχι βισσωνες που σε αυτες τις θερμοκρασιες δεν εχουν προβληματα;

Επειδη εχω βρεθει μεσα σε κτηνοτροφικες μοναδες και σφαγειο, τα ζωα δεν υποφερουν οσο τα παρουσιαζουν διαφορα κρυφα βιντεο στο youtube, τα οποια συνηθως ειναι εξαιρεση στον κανονα ή εχουν τραβηχτει σε τριτοκοσμικες χωρες οπου οι κτηνοτροφοι δεν εχουν καν στοιχειωδη παιδεια.

Δες την παρακατω φωτο:

Αν δεν εχεις μπει σε τετοιο μερος, θα νομιζεις οτι οι αγελαδες ζουν σε κελια και δεν μπορουν να κουνηθουν. Δεν ειναι ομως ετσι τα πραγματα. Τα μπροστινα καγκελα ειναι το μερος οπου τρωνε. Πηγαινουν οσες φορες θελουν και οποτε θελουν. Πιο πισω ειναι ο χωρος οπου κοιμουνται και ξεκουραζονται και στο ενδιαμεσο υπαρχουν διαδρομοι για να περπατουν και να τρεχουν οπως επισης και περιστρεφομενες βουρτσες για να ξυνονται. Εχω παει σε αρκετες διαφορετικες συμβατικες κτηνοτροφικες και πτηνοτροφικες μοναδες και δεν εχω δει ζωα σε αθλια κατασταση. Δεν εχω δει πανω απο 1-2 αρρωστα ζωα (συνηθως μετα απο γεννα) σε μοναδες 200-400 ζωων και αυτα τα ειχαν σε ξεχωριστο και ησυχο μερος για να αναρρωσουν με την ησυχια τους. Σαφως και διαφωνω με την χρηση αυξητικων ορμονων και αντιβιωτικων, αλλα μεταξυ μας, αυτα δεν εχουν επιπτωσεις στο ευ ζην του ζωου. Οσο για τις μικρες κτηνοτροφικες μοναδες που υποστηριζεις, μη νομιζεις οτι εκει ολα βαινουν καλως. Συνηθως στις μικρες μοναδες παρατηρεις περισσοτερα αρρωστα ζωα. Οταν βεβαια ερχεται η ωρα του σφαξιματος, ειτε απο μεγαλη μοναδα ειναι, ειτε οχι, στο ιδιο σφαγειο θα καταληξουν και ο παραγωγος δεν μπορει να επεμβει στην αποτροπη λαθους απο τον εργατη που δινει την αναισθησια στο ζωο. Οσο για αυτους που εκτρεφουν ζωα στην αυλη τους, δυστυχως εχω δει πως τα σφαζουν και το θεαμα ηταν 1000 φορες χειροτερο απο οτι σε σφαγειο. Οι ανθρωποι αυτοι απλα παιρνουν ενα μαχαιρι, δενουν το ζωο, του κοβουν το λαιμο οσο ακομα εχει τις αισθησεις του και το αφηνουν να σπαρταρει και να στραγγιζει καθως το γδερνουν.

Φιλικη συμβουλη, μη κρινεις την εκτροφη ζωων με βαση τα διαφορα βιντεο που κυκλοφορουν στο διαδυκτιο, τα οποια δειχνουν την μια μονο οψη του νομισματος .

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Deutsch... Lover
H Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,281 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 21:47, 19-10-15:

^^ Αυτοί που τα εκτρέφουν σπίτι τους ή κανουν αυτό που περιγράφεις ή τα σκοτώνουν με όπλο. Και δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορούν και το χαρακτηρίζουν -στην πόλη μου τουλάχιστον- ''γουρονοχαρά''. Μόνο χαρά δεν είναι.
Κρέας τρώω σπανίως. Και χοιρινό ειδικά έχω να φαω συστηματικά από 3η δημοτικού. Όταν είδα πως σκοτώνουν ένα γουρούνι το οποίο τσιρίζει στην κυριολεξία. Κάθε φορά που παω να φαω κάτι παρόμοιο ( μπριζόλα, παιδάκια, σουβλάκια, γύρος) θυμάμαι εκείνο και σιχαίνομαι τον εαυτό μου.

Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 00:12, 20-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από Deutsch... Lover
^^ Αυτοί που τα εκτρέφουν σπίτι τους ή κανουν αυτό που περιγράφεις ή τα σκοτώνουν με όπλο. Και δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορούν και το χαρακτηρίζουν -στην πόλη μου τουλάχιστον- ''γουρονοχαρά''. Μόνο χαρά δεν είναι.
Κρέας τρώω σπανίως. Και χοιρινό ειδικά έχω να φαω συστηματικά από 3η δημοτικού. Όταν είδα πως σκοτώνουν ένα γουρούνι το οποίο τσιρίζει στην κυριολεξία. Κάθε φορά που παω να φαω κάτι παρόμοιο ( μπριζόλα, παιδάκια, σουβλάκια, γύρος) θυμάμαι εκείνο και σιχαίνομαι τον εαυτό μου.
Κοιτα, με οπλο ειναι καλα, αρκει να ξερεις τι κανεις. Αν το πυροβολουν κατευθειαν στο κεφαλι και πεθαινει ακαριαια τοτε το ζωο φευγει με πολυ καλο τροπο. Αλλα δυστυχως πολλοι δεν ξερουν τι κανουν και μεχρι να πεθανει το ζωο το εχουν κανει σουρωτηρι.

Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 09:47, 20-10-15:

Όπως πολύ ... γλαφυρά αναφέρθηκε παραπάνω, από την στιγμή που η χορτοφαγία δε πρέπει να συγχέεται με τη φιλοζωία αντίστοιχα η κρεοφαγία δε πρέπει να συγχέεται με τον ... κανιβαλισμό, πόσο μάλλον όταν οι αξιολογικές κρίσεις είναι εντελώς αυθαίρετες και χαρακτηρίζονται από την καθ' ομοίωση συγκεκριμένων ζώων με τον άνθρωπο, γεγονός που οδηγεί σε χαρακτηριστικά που με μεγάλη ακρίβεια αναπτύχθηκαν σε προηγούμενες δημοσιεύσεις.
Παραδεχόμενοι λοιπόν, ότι ακόμη και οι πιο θεμελιώδεις βιολογικές ανάγκες του ανθρώπου υπόκεινται σε ηθικές κρίσεις, είναι αναπόφευκτο το ερώτημα γιατί αυτή η κρίση πρέπει να γίνεται βάσει ... ομοιότητας και όχι π.χ. με κριτήριο την χρησιμότητα!
Ομοίως, είναι τουλάχιστον μονόπλευρη η παράθεση μίας πηγής που απλά παραθέτει την επίπτωση ενός συγκεκριμένου κλάδου της βιομηχανίας τροφίμων στο περιβάλλον (!) - εκτός αν όλες οι μονάδες που επεξεργάζονται τα veggie-friendly τρόφιμα είναι ο ορισμός της καθαρής ενέργειας! Από αυτό το μόνο που μπορούμε να εξάγουμε ως ασφαλές συμπέρασμα είναι πως θα πρέπει η διαθέσιμη τεχνολογία να εφαρμοστεί σε μεγαλύτερη κλίμακα στους κλάδους αυτούς, όχι να ... σταματήσει η παραγωγή!
Προτού λοιπόν με υπερβολή βαφτίσουμε κανίβαλους αυτούς που διαφωνούν στις ιεραρχήσεις μας (ξανά με υπερβολή, γιατί είμαστε ... φλογεροί άνθρωποι ), ίσως θα έπρεπε να αναρωτηθούμε τι γίνεται με τους ανθρώπους που δεν έχουν τη πολυτέλεια του δικού μας διλήμματος είτε δεν το αποδέχονται ως τέτοιο. Γιατί αυτό, πρωτίστως, είναι πολιτισμός!

Τις καλημέρες μου!

Παράθεση

CaneSenpai

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη CaneSenpai
Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 624 μηνύματα.

O CaneSenpai έγραψε στις 12:59, 20-10-15:

Και εγω τρωω αρκετο κρεας καθημερα αλλα τουλαχιστον σεβομαι αυτο που τρωω. Και εμεις ετσι και αλλιως ζωα ειμαστε φιλοι μου... Απλα λιγο πιο εξυπνα απο τα υπολοιπα.

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 13:56, 20-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από CaneSenpai
Και εγω τρωω αρκετο κρεας καθημερα αλλα τουλαχιστον σεβομαι αυτο που τρωω.
Πώς δείχνεις το σεβασμό σου στο σουβλάκι και στη μπριζόλα που τρως;
Και εμεις ετσι και αλλιως ζωα ειμαστε φιλοι μου....
Είμαστε, είμαστε!
Απλα λιγο πιο εξυπνα απο τα υπολοιπα.
Όχι πάντα...

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Dreamweaver
Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 504 μηνύματα.

O Dreamweaver έγραψε στις 14:15, 20-10-15:

Εχοντας ζησει σε χωριο, βρισκω πραγματικα αστειο το "δεν τρωω κρεας γιατι δειχνω σεβασμο στα ζωα". Ξεφυγετε απο τον κοσμο της Disney

Παράθεση

bekker

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη bekker
Ο bekker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 181 μηνύματα.

O bekker έγραψε στις 00:37, 21-10-15:

Αν εξαιρέσουμε τη B12, όλα τα άλλα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά μπορείς να τα πάρεις αποκλειστικά από φυτικές πηγές. Το μόνο πρόβλημα που βρίσκω στη χορτοφαγία είναι ότι πρέπει να πας τουαλέτα δυο φορές τη μέρα με τόσο όσπριο και λαχανίδα.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:15, 26-10-15:

Το ειδατε;Αν δεν το ειδατε...σας το βαζω να το δειτε..
Μεχρι και το mega το εδειξε στο δελτιο των 8.00
ΠΟΥ: Καρκινογόνα τα αλλαντικά και το κόκκινο κρέας
Την απόφαση να κατατάξει τα επεξεργασμένα κρέατα στους παράγοντες που προκαλούν καρκίνο στον άνθρωπο και το κρέας σε εκείνους που ενδέχεται να τον προκαλέσουν, έλαβε η αρμόδια υπηρεσία του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας.
Όπως ανακοίνωσε η Διεθνής Υπηρεσία Έρευνας του Καρκίνου (IARC), ομάδα εργασίας αποτελούμενη από 21 ειδικούς από 10 χώρες κατέληξε στην απόφαση αυτή έπειτα από την εξέταση των διαθέσιμων επιστημονικών στοιχείων για το θέμα.
Ωστόσο ο διευθυντής του οργανισμού έσπευσε να διευκρινίσει πως η ταξινόμηση δεν σημαίνει ότι πρέπει να κόψουμε το κρέας - μία άποψη που ενστερνίζονται και οι εκπρόσωποι του ερευνητικού οργανισμού για τον καρκίνο Cancer Research UK.
Σύμφωνα με την ανακοίνωση του IARC, το κόκκινο κρέας κατατάσσεται στην Ομάδα 2Α όσον αφορά την επικινδυνότητά του, επειδή «υπάρχουν ισχυρά μηχανιστικά στοιχεία που υποστηρίζουν την καρκινογόνο δράση του» αλλά είναι περιορισμένα τα στοιχεία από μελέτες σε ανθρώπους.
Η συσχέτιση κρέατος-καρκίνου «παρατηρήθηκε πρωτίστως με τον καρκίνο του παχέος εντέρου, αλλά υπάρχουν ενδείξεις ότι υπάρχει και με τον καρκίνο του παγκρέατος και του προστάτη», διευκρινίζει το IARC.
Αντιθέτως, τα επεξεργασμένα προϊόντα κρέατος, στα οποία συμπεριλαμβάνονται μπέικον, λουκάνικα και ζαμπόν, κατατάσσονται στην Ομάδα 1 της κλίμακας επικινδυνότητας, επειδή «υπάρχουν επαρκή στοιχεία σε ανθρώπους ότι η κατανάλωση επεξεργασμένων κρεάτων προκαλεί καρκίνο του παχέος εντέρου», συνεχίζει.
Όπως τονίζει στην απόφασή του, για κάθε 50 γραμμάρια επεξεργασμένων κρεάτων που τρώει κανείς, αυξάνεται κατά 18% ο κίνδυνος για εμφάνιση καρκίνου του κόλου και του ορθού εντέρου, όπως αποκαλείται επιστημονικά ο καρκίνος του παχέος εντέρου.
«Σε ατομικό επίπεδο, ο κίνδυνος ανάπτυξης καρκίνου του παχέος εντέρου εξαιτίας της κατανάλωσης επεξεργασμένων κρεάτων παραμένει μικρός, αλλά αυξάνεται κατ' αναλογίαν με την ποσότητά τους που καταναλώνεται» δήλωσε ο δρ Κουρτ Στράιφ, επικεφαλής του Προγράμματος Μονογραφιών του IARC στο πλαίσιο του οποίου έγινε η παρούσα αξιολόγηση.
Και συνέχισε: «Δεδομένου του μεγάλου αριθμού ανθρώπων που καταναλώνουν επεξεργασμένα κρέατα, η παγκόσμια επίπτωση στη συχνότητα του καρκίνου αποτελεί θέμα μεγάλης σημασίας για την δημόσια υγεία».
Η κλίμακα επικινδυνότητας του IARC ταξινομεί τα διάφορα προϊόντα/ουσίες/παράγοντες σε πέντε ομάδες:
* Ομάδα 1. Τα καρκινογόνα για τον άνθρωπο.
* Ομάδα 2Α.Τα δυνητικώς καρκινογόνα για τον άνθρωπο
* Ομάδα 2Β. Τα ενδεχομένως καρκινογόνα για τον άνθρωπο
* Ομάδα 3. Τα μη δυνάμενα να ταξινομηθούν ως καρκινογόνα για τον άνθρωπο
* Ομάδα 4. Τα δυνητικά μη καρκινογόνα για τον άνθρωπο.
Στην Ομάδα 1 ανήκουν περισσότερες από 170 ουσίες και παράγοντες, μεταξύ των οποίων συμπεριλαμβάνονται το κάπνισμα, ο αμίαντος και η υπεριώδης ακτινοβολία του ηλίου.
Πηγή: tanea.gr
Πηγη
Για οσους δεν ξερουν τι ειναι το ΠΟΥ.Ειναι ο Παγκοσμιος Οργανισμος Υγειας.
Λεει κατι παραπανω απο αυτο που λεω εγω;Οτι σαφως δεν πρεπει να κοψουμε το κοκκινο κρεας,αλλα η καταναλωση πρεπει να γινεται με μετρο..Μαλιστα στο mega ειχε επιστημονα που ελεγε ακριβως αυτο.ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΒΔΟΜΑΔΑ ΚΟΚΚΙΝΟ ΚΡΕΑΣ για να ειμαστε υγειης.
Και οκ...αλλαντικα μιλαμε στην κοκκινη λιστα.
Για τον οποιοδηποτε λογο καποιος μειωνει την καταναλωση κοκκινου κρεατος,κανει καλο πρωτα στον οργανισμο του ,στη συνεχεια στα ζωα,καθως θα βασανιζονται και θα θανατωνιονται λιγοτερα και στο περιβαλλον βεβαια.Οποιον λογο και να επιλεξει,κερδισμενος θα βγει.
Τωρα αν καποιοι το εχουν δει πτωματοφαγοι στα ακρα...ας λουστουν και τις συνεπειες,αλλα ας μην μας το παιζουν και οτι κανουν το σωστο και οτι οσοι μιλουμε για καταναλωση κοκκινου κρεατος με μετρο ειμαστε οι τρελοι του χωριου.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 26-10-15 στις 21:25.
Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 23:42, 26-10-15:

Για τον οποιοδηποτε λογο καποιος μειωνει την καταναλωση κοκκινου κρεατος,κανει καλο πρωτα στον οργανισμο του ,στη συνεχεια στα ζωα,καθως θα βασανιζονται και θα θανατωνιονται λιγοτερα και στο περιβαλλον βεβαια.Οποιον λογο και να επιλεξει,κερδισμενος θα βγει.
Τωρα αν καποιοι το εχουν δει πτωματοφαγοι στα ακρα...ας λουστουν και τις συνεπειες,αλλα ας μην μας το παιζουν και οτι κανουν το σωστο και οτι οσοι μιλουμε για καταναλωση κοκκινου κρεατος με μετρο ειμαστε οι τρελοι του χωριου.
Θα κοψουν το μοσχαρι και θα στραφουν στο κοτοπουλο και στα ψαρια.

Για τα αλλαντικα ηταν ηδη γνωστο οτι ευθυνονται για καρκινο, καρδιοπαθειες και ενας θεος ξερει και για ποσες αλλες παθησεις. Για το φρεσκο ακατεργαστο κοκκινο κρεας ομως θα κρατησω αποστασεις απο τον ΠΟΥ. Στο report του λεει οτι εξαρταται απο τον τροπο μαγειρεματος (hint: υψηλες θερμοκρασιες, BBQ). Γενικα ομως οτι και να μαγειρεψεις σε υψηλες θερμοκρασιες και σε BBQ, τα καθιστα καρκινογονα, βλ τηγανητες πατατες.

To αλλο με τα λουκανικα για χορτοφαγους το ειδες; Βρηκαν οτι καποια περιεχουν κρεας και καποια μαλιστα περιεχουν ανθρωπινο DNA!!!
http://www.cnn.com/2015/10/26/health...ar-foods-feat/

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους