Συζήτηση για... τρίχες!

Sunrise

Δραστήριο μέλος

Η Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Εκανα φόρμα στα μαλλιά μου...Και λούστηκα και δεν μπορώ να στρώσω την μπούκλα όπως ήταν στο κομμωτήριο....Χάνει η κίνησή της.....Και δεν βγαίνει στητή...Τι να βάζω? Αφρό ή ζελέ και πότε?
Κορίτσια με μπούκλες δώστε μου τα φώτα σας....:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Χμμ όταν είχα κάνει φόρμα θυμάμαι οτι χρησιμοποιούσα αφρό για να τις στρώνω και τις στέγνωνα με αυτό το εξάρτημα του σεσουάρ που έχει κάτι δόντια (φυσούνα λέγεται νομίζω). Μην αμελείς να τις χτενίζεις πολύ πολύ καλά όταν είναι βρεγμένα τα μαλλιά, πριν βάλεις αφρό ή οτιδήποτε γιατί αλλιώς θα έχεις κακά ξεμπερδέματα :P Α και η σιλικόνη βοηθάει.
Πάντως γενικά μην περιμένεις να είναι και όπως στο κομμωτήριο (εκτός αν είσαι κομμώτρια και έχεις και την εμπειρία :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

smart

Πολύ δραστήριο μέλος

Η smart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,139 μηνύματα.
Βασικά και ο αφρός και το ζελέ το ίδιο κάνουν...αλλά νομίζω πως το ζελέ τα κάνει τα μαλλιά να κολλάνε περισσότερο.Εγώ δεν έχω κάνει φόρμα στα μαλλιά μου αλλά τα κάνω μπούκλες μόνη μου(οχι οτι γίνεται και τέλεια μπουκλα αλλά εντάξει είναι κάπως σπαστά)με τη φυσούνα και χρησιμοποιώ αφρό ειδικό για μπούκλες και εντάξει μπορώ να πώ πως κάτι κάνει...Πάντως σίγουρα δεν πρόκειται να γίνουν όπως ακριβώς γίνονται στην αρχή στο κομμωτήριο...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
εγω γυριζω τα μαλλια μου αναποδα κ τοτε με την φυσουνα τα ανεβαζω πανω μεχρι να στεγνωσουν με αφρο βεβαια για μπουκλες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
εγω γυριζω τα μαλλια μου αναποδα κ τοτε με την φυσουνα τα ανεβαζω πανω μεχρι να στεγνωσουν με αφρο βεβαια για μπουκλες

Mια απο τα ίδια.'Εκανα δυο χρόνια τα μαλλιά μου περμαναντ και ποτέ μα ποτέ δεν ήταν όπως του κομμωτηρίου.
Οι μπούκλες όταν δεν είναι φυσικές θέλουν ιδιαίτερη περιποίηση.
Τα πάντα εξαρτώνται απο το πόσο ψιλή ή χοντρή μπούκλα έχεις κάνει.
Καταρχήν ξέχνα τις βούρτσες που χρησιμοποιούσες μέχρι τώρα, θα αγοράσεις τις χτένες με τα πολύ αραιά δόντια(νομίζω τσουγκράνες τις λένε -αλλά δεν είμαι σίγουρη) και θα ξεμπλέκεις τα μαλλιά σου όσο είναι βρεγμένα, κυρίως δλδ θα ξεμπλέκεις την μία μπούκλα απο την άλλη μην έχεις την εντύπωση πως θα τα χτενίζεις όπως τα ίσια γιατί θα σπάσεις την μπούκλα.
Μετά θα αγοράσεις αφρό και φυσούνα(η οποία αφαιρείται όταν δεν την θες και μένει το συνηθισμένο πιστολάκι).
Σου προτείνω να πειραματιστείς όσο να βρεις το στυλ σου δλδ αρχικά να τα λούσεις και να βάλεις αφρό (πάντα με το κεφάλι προς τα κάτω) και να τα αφήσεις να στεγνώσουν μόνα τους.Αν το αποτέλεσμα δεν σου αρέσει τότε την επόμενη μετά τον αφρό στέγνωσε τα με την φυσούνα βάζοντας τούφα - τούφα μέσα στην υποδοχή.
Εγώ ακόμη και όταν έκανα φυσούνα δεν τα στέγνωνα τελείως γιατί έδειχναν σαν περούκα:P
Α και ποτέ μα ποτέ μην τα χτενίσεις στεγνά.
Υπομονή και μετά δυο τρια πειράματα θα βρεις το δικό σου στυλ.
Εγώ πχ. έκανα διάφορα με το πιο αγαπημένο να ισιώνω την φράντζα και να αφήνω τα υπόλοιπα μπούκλα.Το καλό με τα περμαντέ μαλλιά είναι πως εύκολα δίνεις το λουκ ατημέλητο-προσεγμένο και πως αν τα βάφεις δεν φαίνεται τόσο πολύ η διαφορά στην ρίζα όσο στα ίσια.Πάντως ιδανική εποχή για μπούκλες είναι το καλοκαίρι γιατί χωρίς πιστολάκι είσαι πάντα χτενισμένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
λοιπόν.... εγώ όταν είχα μακρυά μαλλιά είχα και φυσική μπούκλα :P οχι απ τις λεπτές αλλα απ τις χοντρες :P

anyway, αυτά που έκανα εγώ και ήταν τέλειες οι μπούκλες μου ήταν τα εξής

  • Δεν χτένιζα ποτε τα μαλλιά μου στεγνά... ουτε καν το πρωί... μονάχα την ώρα που λουζόμουν, μέσα στη μπανιέρα και ενώ τους περνούσα τη μαλλακτική και με την ειδική χτένα με τις φαρδιές αποστάσεις.
  • Οταν τελειωνα με το λούσιμο, έβαζα ΠΑΝΤΑ αφρό κι όχι τζελ, τα τύλιγα μέσα σε μια πετσέτα για κανα τέταρτο και μετά τα στέγνωνα ανάποδα με δυνατό αέρα χωρίς φισούνα. (όταν έβαζα φισουνα γινομουν σαν μπουμπου :P). Μετά τα τίναζα πίσω με δύναμη, φαινόμουν σαν την Ταμπτα αλλά οκ έπεφταν μετά από λίγο :P
  • Απεύφευγα να πιανω τα μαλλια μου με λαστιχακια ή να χωνω τα δαχτυλα μου ανάμεσα μετά γιατί λαδωναν και γινόντουσαν απλά... σπαστά :mad:, έφευγε εντελώς η μπούκλα :mad:
  • Μετά τα σιχάθηκα και τα έκοψα κοντά :P
Κάνε αυτά και ακολούθα κι αυτά που σου είπε η κλέφτρα ;) Θα το βρεις το στυλ σου στανταρ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Αν μπορεις αφηνε τα μαλλια σου να στεγνωνουν φυσικα, χωρις καθολου πιστολακι. Οοοταν στεγνωσουν βαλτους ΛΙΓΟ αφρο.
Αν πεσεις για υπνο μετα το λουσιμο γινονται ακομη πιο καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

rozer56

Νεοφερμένος

Ο rozer56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Καλησπέρα, μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε με ιδέες, για το πώς θα κάνω 2 γραμμές στο κεφάλι μου? με ξυραφάκι εννοείτε...
Μηπως τυχαίνει να πάω σήμερα στον κουρέα να του πω να μου το κάνει αυτός η να το κάνω μόνος μου?
θα αφήσει ερεθισμό?
κάνει? κτλ..
ευχαριστώ εκ των προτέρων

Σημείωση συντάκτη:Τα μηνύματα #1-5 προήλθαν απο το θέμα:" Συμβουλές για κούρεμα/ξύρισμα"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αν ενοεις απλα δυο γραμμες ξυρισμενες η πολυ κοντι τριχα θα στο κανει ο κουρεας, δεν βρισκω λογο να μην το κανει...
Ειναι πολυ απλο, και μονος σου με ξυραφακι το κανεις. Γιατι να μην κανει; Τοσοι δεν κυκλοφορουν με ξυρισμενα κεφαλια, μοΐκανες και ενα σορο αλλα κουρεματα που περιεχουν και ξυρισμα;... (παρα για λαμπρο παραδειγμα το κεφαλι μου:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rozer56

Νεοφερμένος

Ο rozer56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
:p...ωραία...
και μια άλλη ερώτηση...εγω έχω κάπως μακριά μαλιά και τα σηκώνω όλα πάνω με κάποιο στυλ μοικανας αλλα όχι τοσο πολύ,ειναι ολα το ίδιο μέγεθος..και απλως τα σηκώνω ποιο πολύ στην μέση..
ταιριάζει να κάνω τώρα γραμμές? η να τα κουρέψω πρώτα κάπως κοντα και μετά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Το αν ταιριαζει η οχι μονο εσυ μπορεις να το κρινεις, και αλλωστε με μια απλη περιγραφη με μερικες λεξεις δεν βγαινει ακρη μεσα σε ενα φορουμ...
Η προσωπικη μου αποψη ας πουμε για τις μοΐκανες ειναι οτι ειτε θα εχεις κανονικη μοΐκανα (με ξυρισμενα τα πλαΐνα) η μην τα συκωνεις καθολου στην μεση... Εσυ ομως λες οτι τα εχεις ετσι, οποτε προφανος εσυ ξερεις πως θες να εχεις τα μαλια σου και πως "ταιριαζουν" η οχι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rozer56

Νεοφερμένος

Ο rozer56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
σωστά...
ευχαριστώ για τις απαντήσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Το γυναικείο σαλόνι δε μου κάνει, καθώς σε αυτό το θέμα θα μπορούμε να μιλάμε αποκλειστικά για κουρέματα, χτενίσματα, βαφές κλπ, για γυναίκες αλλά και για άνδρες. :pfff:

Ένας φίλος μου, που τα τελευταία χρόνια είχε αφήσει τα μαλλιά του μακρυά, αποφάσισε να τα κόψει και μου ανέθεσε να βρω κομμωτήριο και κούρεμα. Έχω κάτι στο μυαλό μου και θα ήθελα τη γνώμη σας. Έχει ίσια καστανά μαλλιά.

κούρεμα#1:
κούρεμα#2:
κούρεμα#3:
κούρεμα#4:
κούρεμα#5:

Σας αρέσει κάποιο απο αυτά? Έχετε να μου προτείνετε τίποτα διαφορετικό?:redface:
Εμένα πιο πολύ μου άρεσε το #1 και το #5!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
To #1. M' αρέσει πάάάρα πολύ.


Μπορεί να με επηρεάζει και λίγο η φάτσα του Josh. :P

Δες και αυτό. :hmm:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
:whistle::redface::whistle:
Το γυναικείο σαλόνι δε μου κάνει, καθώς σε αυτό το θέμα θα μπορούμε να μιλάμε αποκλειστικά για κουρέματα, χτενίσματα, βαφές κλπ, για γυναίκες αλλά και για άνδρες. :pfff:

Ένας φίλος μου, που τα τελευταία χρόνια είχε αφήσει τα μαλλιά του μακρυά, αποφάσισε να τα κόψει και μου ανέθεσε να βρω κομμωτήριο και κούρεμα. Έχω κάτι στο μυαλό μου και θα ήθελα τη γνώμη σας. Έχει ίσια καστανά μαλλιά.

κούρεμα#1:
κούρεμα#2:
κούρεμα#3:
κούρεμα#4:
κούρεμα#5:

Σας αρέσει κάποιο απο αυτά? Έχετε να μου προτείνετε τίποτα διαφορετικό?:redface:
Εμένα πιο πολύ μου άρεσε το #1 και το #5!

Vik.....
1)τι σου καναμε και μας αναστατωνεις καλη μου βραδυατικο;;;;;;;;;;;;:blink: :look: :P
2)Ψηφιζω και τα 5 δαγκωτο...:inlove:..:redface::inlove: ..πολυ δε περισσοτερο τα νο 1 ,3 & 5 :inlove: :inlove: χωρις να ειμαι απολυτα βεβαιη οτι ψηφιζω κουρεματα και οχι φατσουλες ......:wacko: εχω μπερδευτει....:P
3)Vikkkkkkk......:redface:....αν ο φιλος σου ειναι σαν και τους ως ανω πολυ ευχαριστως να τον κουρεπσωωω εγω αμα θελει...:redface:

Επισης εχω και εγω να προτεινω κατι διαφορετικο....για αντρες ή γυναικες που τολμουν να φορεσουν κατι ποιο προχωρημενο αλλα just lovely..........στο κεφαλι τους ειδικα τωρα που καλοκαιριαζει....;) :





Τα ψηφιζω ολα....δαγκωτο!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
:whistle:
εεεεεε θα το πω.... soοοοrry! :redface:
Ωραία κουρέματα -δε λέω- ,
αλλά σε φλώρους άντρες -πυροβολήστε με!... είναι η ταπεινή μου γνώμη ;) -....
Ατζελίνα sorry, δεν μου αρέσει ο άντρας σου, προτιμώ εσένα....:redface:
Πάντως τα κουρέματα για τον φίλο σου μια χαρά! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,797 μηνύματα.
Το 1 και το 4.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chr96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Chr96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 154 μηνύματα.
αν και προτιμω τα μακρια μαλλια στους αντρες και θα προτεινα στον φιλο σου να μη κανει τη μπαρουφα και τα κοψει, θα πω το 1 ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
κούρεμα#1:

Αυτό, και θα μπορούσε να τα αφήσει λίγο πιο μακριά στο τσουλουφάκι απ' 'ο,τι τα' χει ο συγκεκριμένος.
Βασικά, και ένα κουρεματάκι του Ρουβά είναι ωραίο - δε ξέρω αν το' χει ακόμα - ήταν τέτοιο στυλ ^ αλλά πιο πυκνά και πιο μακριά ελάχιστα και τα σήκωνε όλα έτσι πάνω, γαμάτο, δυστυχώς δε βρίσκω φωτό όχι δεν είμαι ρουβίτσα στο εξ φάκτορ το είχα δει.:/:


αμμμ κάτι τέτοιο [;;;;]
με λίγο πιο μακρύ τσουλούφι ΝΑΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εκτός από το 5 τα άλλα μου φαίνονται ίδια με διαφορετικό χτένισμα... :hmm:
(Όχι πως είμαι ειδική στα κουρέματα...:redface:)
Φαντάζομαι παίζει ρόλο και το σχήμα του προσώπου πάντως... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top