Συζήτηση για... τρίχες!

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,824 μηνύματα.
έχω τραύμα γιατι οταν ήμουν πολύ μικρή μου τα κοβαν κοντά :no:
Έκτοτε το μαλλί πιο μακρύ πεθαίνεις
Και εμένα μου τα έκοβαν αλλά έκαναν καλά και το έκαναν. Δεν έχω πλούσιο μαλλί ούτε χοντρή τρίχα και άμα τα αφήσω πάρα πολύ μακριά είμαι σαν γλυμενη αγελάδα :P

Επίσης επειδή έχω σγουρό μαλλί μου πάει ο όγκος. Οποτε μια ζωή τα έχω στους ώμους αντε και μέχρι το στήθος.

Αλλά καταλαβαίνω. Η μαμά μου μικρή έκανε θεραπείες γιατι είχε λευχαιμία, και παρόλο που έχει παρόμοιο μαλλί με εμένα, δεν τα θέλει κοντά.

Με τη ψαλίδα τι κάνεις;
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,265 μηνύματα.
Και εμένα μου τα έκοβαν αλλά έκαναν καλά και το έκαναν. Δεν έχω πλούσιο μαλλί ούτε χοντρή τρίχα και άμα τα αφήσω πάρα πολύ μακριά είμαι σαν γλυμενη αγελάδα :P
Εγώ μικρή είχα μπούκλες, τέλειες και μου τα έκοβαν καρέ , μέχρι 5-6 χρονών, μετά έφυγαν οι μπουκλες και απο τότε το μαλλί είναι σπαστό/ίσιο.
Βγάζει νόημα τότε αν έχεις λίγο μαλλί να μην σου αρέσει και τόσο μακρύ. Αλλά αφου λες είναι σγουρό είσαι τυχερή, μ’αρέσουν τα σγουρά, τα φυσικά σγουρά βέβαια.
Εγώ εχω πολύ πλούσιο μαλλί οπότε εχει και τον όγκο που θέλω. Μέχρι τώρα βέβαια ποιος ξέρει στο μέλλον.
Με τη ψαλίδα τι κάνεις;
Γενικά δεν έχω πολλή ψαλίδα γιατι δεν τα ταλαιπωρώ και σχεδόν καθόλου. Ελπίζω να μείνει έτσι.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,824 μηνύματα.
Εγώ μικρή είχα μπούκλες, τέλειες και μου τα έκοβαν καρέ , μέχρι 5-6 χρονών, μετά έφυγαν οι μπουκλες και απο τότε το μαλλί είναι σπαστό/ίσιο.
Βγάζει νόημα τότε αν έχεις λίγο μαλλί να μην σου αρέσει και τόσο μακρύ. Αλλά αφου λες είναι σγουρό είσαι τυχερή, μ’αρέσουν τα σγουρά, τα φυσικά σγουρά βέβαια.
Εγώ εχω πολύ πλούσιο μαλλί οπότε εχει και τον όγκο που θέλω. Μέχρι τώρα βέβαια ποιος ξέρει στο μέλλον.

Γενικά δεν έχω πολλή ψαλίδα γιατι δεν τα ταλαιπωρώ και σχεδόν καθόλου. Ελπίζω να μείνει έτσι.
Μπορείς να το ξανά επαναφέρεις το σγουρό, έστω έως ένα σημείο.

Με το bowl method, έχω δει κοπέλες που με απλή ρουτίνα βγαίνει όπως λες σπαστό/ίσιο, και με τη μέθοδο με το μπολ κτλ γίνονται πιο σγουρά. Απλά θέλει παραπάνω φροντίδα.. Και εγώ έτσι κάνω πλέον γιατί λόγω του ότι είναι λεπτά παίρνει μορφή ισια πολύ εύκολα.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,427 μηνύματα.

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,824 μηνύματα.

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,878 μηνύματα.
Όπως έχω ήδη πει τα μαλλιά μου είναι πυκνές μπούκλες.. όταν τα ισιωνω όμως στεγνώνουν πολύ με αποτέλεσμα να χάνουν την λάμψη τους. Όσα λάδια και αν δοκίμασα δεν δίνουν λάμψη, απλά μου τα λαδώνουν και φαίνονται λαδωμένα..
Ξέρετε κάτι που να δίνει λάμψη σε ίσιο μαλλί χωρίς να λαδωνει;
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,824 μηνύματα.
Όπως έχω ήδη πει τα μαλλιά μου είναι πυκνές μπούκλες.. όταν τα ισιωνω όμως στεγνώνουν πολύ με αποτέλεσμα να χάνουν την λάμψη τους. Όσα λάδια και αν δοκίμασα δεν δίνουν λάμψη, απλά μου τα λαδώνουν και φαίνονται λαδωμένα..
Ξέρετε κάτι που να δίνει λάμψη σε ίσιο μαλλί χωρίς να λαδωνει;
Το chi το δοκίμασες;

Επίσης βάζεις να φανταστώ θερμοπροστατευτικο;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,570 μηνύματα.
Όπως έχω ήδη πει τα μαλλιά μου είναι πυκνές μπούκλες.. όταν τα ισιωνω όμως στεγνώνουν πολύ με αποτέλεσμα να χάνουν την λάμψη τους. Όσα λάδια και αν δοκίμασα δεν δίνουν λάμψη, απλά μου τα λαδώνουν και φαίνονται λαδωμένα..
Ξέρετε κάτι που να δίνει λάμψη σε ίσιο μαλλί χωρίς να λαδωνει;
Να τρως αυγα, γιαουρτια και πορτοκαλια.
Ε αφου τα βασανιζεις με θερμοκρασιες τι διαμαρτυρησε ?..αστα μπουκλωτα και αντιφα.
Διαιτες φτωχες σε ψωμι θαμπωνουν και κατσιαζουν τα μαλια
Βιταμίνες Α και C ειναι πολυ σημαντικες.

Βιταμίνη C

Η κατανάλωση τροφών πλούσιες σε αντιοξειδωτικά, όπως είναι η βιταμίνη C και Ε είναι ιδιαίτερα ωφέλιμη για υγιή μαλλιά. Για παράδειγμα, ο χυμός λεμονιού, τα καρύδια και ο λιναρόσπορος είναι τροφές, που κάνουν τα μαλλιά δυνατά και λαμπερά.

Βιταμίνη Α ,Ρετινολη ( η βιταμινη της νεοτητας)

Η βιταμίνη Α αποτελεί το βασικό στοιχείο για την ανάπτυξη των κυττάρων. Το ίδιο σημαντική όμως είναι και για την ανάπτυξη των μαλλιών. Χάρη στη βιταμίνη Α παράγεται μια λιπαρή ουσία στο τριχωτό της κεφαλής, η οποία ονομάζεται σμήγμα και βοηθά στη διατήρηση της υγείας των μαλλιών. Δίαιτες, οι οποίες περιέχουν τρόφιμα με μικρή ποσότητα βιταμίνης Α, μπορεί να οδηγήσουν σε πολλά προβλήματα, μεταξύ αυτών και η τριχόπτωση. Από την άλλη και η υπερβολική ποσότητα της βιταμίνης Α μπορεί να οδηγήσει σε τριχόπτωση.

Τρόφιμα όπως οι γλυκοπατάτες, τα καρότα, οι κολοκύθες, το σπανάκι, το λάχανο, τα γαλακτοκομικά και τα αυγά είναι πλούσια σε βήτα- καροτίνη, η οποία μετατρέπεται σε βιταμίνη Α.

Η βιταμινη Α διατιθεται και σε λαδι ρετινολης για αμεση επάλειψη
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Άντε το πήραμε το πτυχίο και επίσημα. Ένα κεφάλαιο της ζωής έκλεισε, επόμενη στάση στρατός.
Συγχαρητήρια Γιάννη και καλή σταδιοδρομία!!!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παιδιά ερώτηση για όσους έχουν μακριά μαλλιά.

Εδώ και 7 μήνες μεγαλώνω τα μαλλιά μου. Έχω προϊόντα όπως κρέμα καρύδας, καλό σαμπουάν, το βράδυ βάζω προστατευτικό κάλυμμα στα μαλλιά για να μην τρίβεται με το μαξιλάρι.

Αλλά όταν ξυπνάω με το που ακουμπώ το κεφάλι μου πέφτουν τρίχες και η χτένα έχει γεμίσει. Είναι φυσιολογικό ή επειδή τα μαλλιά μου έχουν μεγαλώσει το παρατηρώ πιο εύκολα
 
Τελευταία επεξεργασία:

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,824 μηνύματα.
Συγχαρητήρια Γιάννη και καλή σταδιοδρομία!!!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παιδιά ερώτηση για όσους έχουν μακριά μαλλιά.

Εδώ και 7 μήνες μεγαλώνω τα μαλλιά μου. Έχω προϊόντα όπως κρέμα καρύδας, καλό σαμπουάν, το βράδυ βάζω προστατευτικό κάλυμμα στα μαλλιά για να μην τρίβεται με το μαξιλάρι.

Αλλά όταν ξυπνάω με το που ακουμπώ το κεφάλι μου πέφτουν τρίχες και η χτένα έχει γεμίσει. Είναι φυσιολογικό ή επειδή τα μαλλιά μου έχουν μεγαλώσει το παρατηρώ πιο εύκολα
Σίγουρα θα έχεις παραπανω τριχόπτωση τώρα από ένα άνδρα που έχει κοντά μαλλιά.

Μια χαρά τα προσεχεις, από εμένα περισσότερα κάνεις πάντως.🤣
Κοίταξε το για βιταμίνες, κι καλή διατροφή εννοείται.
Στο χτένισμα επίσης βοηθάει να έχεις σπρέι που ξεμπερδεύει τα μαλλιά αν σε ζορίζει, εγώ έχω της Pantene.
Μια μαλακτική επίσης βοηθάει.

Μετά είναι κληρονομικοτητα.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Σίγουρα θα έχεις παραπανω τριχόπτωση τώρα από ένα άνδρα που έχει κοντά μαλλιά.

Μια χαρά τα προσεχεις, από εμένα περισσότερα κάνεις πάντως.🤣
Κοίταξε το για βιταμίνες, κι καλή διατροφή εννοείται.
Στο χτένισμα επίσης βοηθάει να έχεις σπρέι που ξεμπερδεύει τα μαλλιά αν σε ζορίζει, εγώ έχω της Pantene.
Μια μαλακτική επίσης βοηθάει.

Μετά είναι κληρονομικοτητα.

Έχω σταματήσει το κρέας λόγω νηστείας όπως και οτιδήποτε ζωικής προέλευσης, αλλά τα αποθέματα σιδήρου διαρκούν τουλάχιστον 5 μήνες. Μάλλον υπερβάλω αλλά Ευχαριστω. Θα δω και θα ενημερώσω σε δυο μήνες αν έχω μείνει με τα μισά μαλλιά ή όχι 😂
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 1,026 μηνύματα.
Εδώ και 7 μήνες μεγαλώνω τα μαλλιά μου. Έχω προϊόντα όπως κρέμα καρύδας, καλό σαμπουάν, το βράδυ βάζω προστατευτικό κάλυμμα στα μαλλιά για να μην τρίβεται με το μαξιλάρι.

Αλλά όταν ξυπνάω με το που ακουμπώ το κεφάλι μου πέφτουν τρίχες και η χτένα έχει γεμίσει. Είναι φυσιολογικό ή επειδή τα μαλλιά μου έχουν μεγαλώσει το παρατηρώ πιο εύκολα
Γάμησε τα φίλε μου, απο εναν μακρυμάλλη σε εναν άλλον την έχουμε γαμήσει απο το φύλο μας.
Μιά χαρά το περιποιήσαι το μαλλί σου, δεν νομίζω να είναι αυτό το πρόβλημα, σίγουρα πέφτουν περισσότερες τρίχες, είναι και πιο βαριές. Ρόκαρε το οσο μπορείς.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Παιδιά ερώτηση για όσους έχουν μακριά μαλλιά.

Εδώ και 7 μήνες μεγαλώνω τα μαλλιά μου. Έχω προϊόντα όπως κρέμα καρύδας, καλό σαμπουάν, το βράδυ βάζω προστατευτικό κάλυμμα στα μαλλιά για να μην τρίβεται με το μαξιλάρι.

Αλλά όταν ξυπνάω με το που ακουμπώ το κεφάλι μου πέφτουν τρίχες και η χτένα έχει γεμίσει. Είναι φυσιολογικό ή επειδή τα μαλλιά μου έχουν μεγαλώσει το παρατηρώ πιο εύκολα
Όταν τα είχα μεχρι τον ωμο στα 23 μου, γέμιζαν τα μαξιλάρια, η χτενα έβγαζε μισο τονο τρίχα και γενικά δεν πήγε καλά το πράγμα.

Και κοντές πέφτουν απλά δεν τις παρατηρεις τοσο ευκολα. Πχ εγω ακομα πεταω τριχες (όταν δεν το ξυρίζω το κεφάλι), απλά είναι μικρές ή είναι λιγότερες γιατι δεν σπάνε.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
Αλλά όταν ξυπνάω με το που ακουμπώ το κεφάλι μου πέφτουν τρίχες και η χτένα έχει γεμίσει. Είναι φυσιολογικό ή επειδή τα μαλλιά μου έχουν μεγαλώσει το παρατηρώ πιο εύκολα
Είναι φυσιολογικό να μαδας όταν χτενίζεις τα μαλλιά σου, και μέσα στην ημέρα. Αφύσικο είναι να πέφτουν τούφες
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Εδώ και 7 μήνες μεγαλώνω τα μαλλιά μου. Έχω προϊόντα όπως κρέμα καρύδας, καλό σαμπουάν, το βράδυ βάζω προστατευτικό κάλυμμα στα μαλλιά για να μην τρίβεται με το μαξιλάρι.

Αλλά όταν ξυπνάω με το που ακουμπώ το κεφάλι μου πέφτουν τρίχες και η χτένα έχει γεμίσει. Είναι φυσιολογικό ή επειδή τα μαλλιά μου έχουν μεγαλώσει το παρατηρώ πιο εύκολα
Κάνω τα ίδια περίπου με εσένα κι αντιμετωπίζω το ίδιο πράγμα. Νομίζω μας συμβαίνει επειδή δεν το έχουμε συνηθίσει. :redface: Ειδικά η χτένα, πόνος στην καρδία είναι.
Long hair men, where u at???
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Κάνω τα ίδια περίπου με εσένα κι αντιμετωπίζω το ίδιο πράγμα. Νομίζω μας συμβαίνει επειδή δεν το έχουμε συνηθίσει. :redface: Ειδικά η χτένα, πόνος στην καρδία είναι.
Long hair men, where u at???
Θα ξαναγυρίσω με μακριά μια μέρα, να εισαι σίγουρος. :upside: (ενα πεντοχίλιαρο θέλει και 5 ωρες απο τη ζωή μου)
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,733 μηνύματα.
Παιδιά ερώτηση για όσους έχουν μακριά μαλλιά.

Εδώ και 7 μήνες μεγαλώνω τα μαλλιά μου. Έχω προϊόντα όπως κρέμα καρύδας, καλό σαμπουάν, το βράδυ βάζω προστατευτικό κάλυμμα στα μαλλιά για να μην τρίβεται με το μαξιλάρι.

Αλλά όταν ξυπνάω με το που ακουμπώ το κεφάλι μου πέφτουν τρίχες και η χτένα έχει γεμίσει. Είναι φυσιολογικό ή επειδή τα μαλλιά μου έχουν μεγαλώσει το παρατηρώ πιο εύκολα
Καλέ εσύ τα περιποιείσαι άπειρα καλύτερα απ' ό,τι εγώ 😂.
Μπορεί να είναι όντως επειδή μάκρυναν και τα παρατηρείς πιο πολύ. Η χτένα γι'αυτό σου φαίνεται πιο γεμάτη κιόλας πιστεύω. Άλλωστε απ' όλους μας πέφτουν τρίχες καθημερινά, νομίζω 100 την ημέρα, απ' ό,τι είχα διαβάσει παλιότερα.

Οπότε μην ανησυχείς, φυσιολογικά πράγματα είναι αυτά. Απλά συνέχισε να τα περιποιείσαι, φρόντισε να είναι δυνατά και όλα καλά.
Και σκέψου το και λογικά: αν έχανες πιο πολλά μαλλιά απ' ό,τι θα έπρεπε, θα το παρατηρούσες και νωρίτερα που ήταν πιο κοντά, όχι μόνο τώρα που τα μακραίνεις.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,592 μηνύματα.
Παιδιά ερώτηση για όσους έχουν μακριά μαλλιά.

Εδώ και 7 μήνες μεγαλώνω τα μαλλιά μου. Έχω προϊόντα όπως κρέμα καρύδας, καλό σαμπουάν, το βράδυ βάζω προστατευτικό κάλυμμα στα μαλλιά για να μην τρίβεται με το μαξιλάρι.

Αλλά όταν ξυπνάω με το που ακουμπώ το κεφάλι μου πέφτουν τρίχες και η χτένα έχει γεμίσει. Είναι φυσιολογικό ή επειδή τα μαλλιά μου έχουν μεγαλώσει το παρατηρώ πιο εύκολα
Πάντως εγώ που είχα τεράστιο θέμα με τούφες να μου μένουν στα χέρια και ένα δράμα γενικά, όχι μόνο στο χτένισμα αλλά και στο λούσιμο, με το που τα έκοψα δεν είχα ξανά αυτό το θέμα. Είναι φυσιολογικό να «μαδάς» σε ένα βαθμό αλλά αν αυτό που περιγράφεις ήταν υπερβολικό για τα δεδομένα σου τότε ίσως χρειαστεί να κάνεις ένα τριμάρισμα; Για να ανανεωθεί η τρίχα κιόλας.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Πάντως εγώ που είχα τεράστιο θέμα με τούφες να μου μένουν στα χέρια και ένα δράμα γενικά, όχι μόνο στο χτένισμα αλλά και στο λούσιμο, με το που τα έκοψα δεν είχα ξανά αυτό το θέμα. Είναι φυσιολογικό να «μαδάς» σε ένα βαθμό αλλά αν αυτό που περιγράφεις ήταν υπερβολικό για τα δεδομένα σου τότε ίσως χρειαστεί να κάνεις ένα τριμάρισμα; Για να ανανεωθεί η τρίχα κιόλας.
Ευτυχώς δεν ήταν τούφες νομίζω… απλός όταν κάνω μπάνιο και βάζω το σαμπουάν στα μαλλιά μου βλέπω να είναι γεμάτο τρίχες όπως και το πρωί που ξυπνάω.


Fun fact πέρσι προσπάθησα να μεγαλώσω τα μαλλιά μου αλλά λόγω που μαδούσαν κατά αυτό το τρόπο τα έκοψα… βασικά ο κουρέας τα έκοψε όλα γιατί δεν με κατάλαβε (δεν ήξερε αγγλικά 😭). Αλλά φέτος θα τα αφήσω να μακρύνουν αρκετά


Έχω βάλει και στοίχημα με μια φίλη μου, αν τα αφήσω μέχρι την πλάτη θα κάνει τα μαλλιά της κοντά… ποτέ δεν χάνω σε στοιχήματα 😂
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top