• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πρωτεϊνικά συμπληρώματα διατροφής σε σκόνη

Poniro Ksotikouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Allstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Ανοίγω εδώ γιατί δεν ήξερα ποιον άλλο να ρωτήσω. :P

Λόγω του ότι ακολουθώ χορτοφαγική δίαιτα και καταναλώνω μόνο γαλακτοκομικά προιόντα και αυγά από ζωικά προΐόντα, κατά καιρούς παίρνω επιπρόσθετη πρωτεΐνη σε μορφή σκόνης. Συγκεκριμένα αυτή εδώ, Nutricia Protifar Plus (και ένα πρόχειρο λινκ που βρήκα): https://www.nutricia.ch/asp/show_product.asp?brand_id=13&market_id=32&lng_id=10&lng2_id=3&id=15559.
Πωλείται στα περισσότερα φαρμακεία, αλλά είναι αρκετά ακριβή (10κάτι ευρώ για 200κάτι γραμμάρια νομίζω, ή κάτι τέτοιο). :(

Γι'αυτό ήθελα να μάθω αν κάποιος ξέρει κάποια συγκεκριμένη (φθηνότερη) εναλλακτική (πχ. ορού γάλακτος που πουλάνε στα fitness stores) και γενικά που μπορώ να βρω κάτι τέτοιο.

Ζητάω πολλά? :P

Μου φαίνεται πολύ εξειδικευμένο θέμα για να πάρω απάντηση από εδώ, αλλά έχω στερέψει από ιδέες. (Αν υπάρχει κάποιο topic που να αφορά στο θέμα, move plz).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Κάνεις κάποια γυμναστική και σε ενδιαφέρει η πρωτεΐνη σε μορφή σκόνης; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poniro Ksotikouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Allstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Κάνεις κάποια γυμναστική και σε ενδιαφέρει η πρωτεΐνη σε μορφή σκόνης; :worry:

Κάτι κάνω αυτό το καιρό, αλλά έπαιρνα από παλιά συμπλήρωματα γιατί γενικά η δίαιτα μου είναι αρκετά φτωχή σε αυτό το τομέα. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Aποτι καταλαβα δεν παιρνει πρωτεινη λογω γυμναστικης, αλλα λογω χορτοφαγιας.

Γνωμη μου ειναι οτι περισσοτερο κακο κανει να παρεις συμπληρωμα διατροφης και να εισαι χορτοφαγος, απο το απλα να τρως και λιγα κρεατικα.

Δεν εχω να σου προτεινω καποιο προιον, γιατι δε θα επαιρνα κανενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Χωρίς να είμαι σίγουρος θυμάμαι 5-6 κιλά πρωτεΐνης ένας γνωστός μου τα αγόραζε στα 10-15? από μαγαζί για bodybulders. Θα του πω να ποστάρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Γνωμη μου ειναι οτι περισσοτερο κακο κανει να παρεις συμπληρωμα διατροφης και να εισαι χορτοφαγος, απο το απλ ανα τρως και λιγα κρεατικα.

Συμφωνώ αλλά πολλοί είναι χορτοφάγοι εκ πεποιθήσεως και όχι επειδή πιστεύουν οτι είναι πιο υγιεινό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poniro Ksotikouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Allstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Συμφωνώ αλλά πολλοί είναι χορτοφάγοι εκ πεποιθήσεως και όχι επειδή πιστεύουν οτι είναι πιο υγιεινό.

Χα, thx. Για ηθικούς λόγους το κάνω αλλά ας μην το συνεχίσουμε γιατί φεύγουμε εκτός του θέματος. :P

Χωρίς να είμαι σίγουρος θυμάμαι 5-6 κιλά πρωτεΐνης ένας γνωστός μου τα αγόραζε στα 10-15? από μαγαζί για bodybulders. Θα του πω να ποστάρει.

Ωχ! Ευχαριστώ. ^-^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ηθικους λογους!?!?!

πρωτη φορα γνωριζω καποιον που να το κανει. θες να το αναλυσεις παραπανω?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
ηθικους λογους!?!?!

πρωτη φορα γνωριζω καποιον που να το κανει. θες να το αναλυσεις παραπανω?:)
Τι σου φαίνεται το τόσο περίεργο; Με τον τρόπο που φέρονται στα ζώα, είναι αδυναμία (ή απλή αναισθησία) να μην είσαι χορτοφάγος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Χμ...

Τα φυτα δεν εχουν ζωη ;

(και για την υπερπαραγωγη γαλακτοκομικων, τα ζωα βασανιζονται τοσο, που καλυτερα να τα σφαξουν για μπριζολες)

Αλλα βγαινουμε εκτος θεματος (αληθεια υπαρχει τοπικ για τους λογους χορτοφαγιας ; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poniro Ksotikouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Allstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
ηθικους λογους!?!?!

πρωτη φορα γνωριζω καποιον που να το κανει. θες να το αναλυσεις παραπανω?:)

Δεν έχω πρόβλημα να το αναλύσω, αλλά όχι σε αυτό το θέμα (γιατί θέλω απάντηση!). Θα προσπαθήσω να ξεθάψω το αντίστοιχο topic που κάπου είχα δει, όταν μαζέψω το κουράγιο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
okkkk!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Infidel

Νεοφερμένος

Ο Infidel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Well εγώ να πώ βασικά ότι τα η πρωτείνη σε μορφή συμπληρώματος είναι κάτι πολύ ασφαλές και δεν υπάρχει λόγως ανησυχίας για παρενέργειες κλπ.
Απλά σκεφτείται αρχικά ότι μια μεγαλοεταιρεία δεν θα ρίσκαρε να βάλει κάτι μεσα στα προιόντα της και να φάει κάρφωμα για νοθεία απο μία άλλη, και δεύτερον τα αναβολικά κοστίζουν περισσότερο απο τα συμπληρώματα, οπότε γιατί να κάνει κάτι τέτοιο;

Η πρωτείνη σε μορφή σκόνης προέρχετε είτε απο ορό γάλακτος ή απο καζείνη(πρωτείνη γάλακτος) είτε απο αυγά.

Δυστυχώς εδώ στην ελλάδα τα συμπληρώματα διατροφής κοστίζουν αρκετά ακριβά. Πιο συγκεκριμένα 1 κιλό καθαρή πρωτείνη(δηλαδή να μην περιέχει και υδατάνθρακες) κυμένεται απο 35-50 ευρό ανάλογα με την μάρκα.

Επίσης έχε υπόψην σου ότι ο οργανισμός κάποιου που δεν ασκείται έχει ανάγκη απο περίπου 1γρ πρωτείνης ανα 1 κιλού σωματικού βάρους ημερησίως. Δηλαδή αν είσαι 80 κιλά χρειάζεσαι γύρω στα 80γρ πρωτείνη.

Κάθε δόση πρωτείνης ανάλογα με την εταιρεία και το προιόν περιέχει γύρω στα 30 γρ πρωτείνης, αλλά είναι καλύτερο να την παίρνεις σε μικρότερες ποσότητες και σε περισσότερα γεύματα καθ όλη την διάρκεια της ημέρας.
Παράδειγμα παίρνεις το πρωί 15-20 γρ, μετά το μεσημέρι και μετά το βράδυ.

Αυτά απο εμένα.Ναι εγώ είμαι αυτός ο φίλος του Πάνου λολ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poniro Ksotikouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Allstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Thx infidel, βρήκα τελικά ορού γάλακτος σε ένα τέτοιο μποντιμπιλντεράδικο. ^-^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Ανοίγω εδώ γιατί δεν ήξερα ποιον άλλο να ρωτήσω. :P

Λόγω του ότι ακολουθώ χορτοφαγική δίαιτα και καταναλώνω μόνο γαλακτοκομικά προιόντα και αυγά από ζωικά προΐόντα, κατά καιρούς παίρνω επιπρόσθετη πρωτεΐνη σε μορφή σκόνης. Συγκεκριμένα αυτή εδώ, Nutricia Protifar Plus (και ένα πρόχειρο λινκ που βρήκα): https://www.nutricia.ch/asp/show_product.asp?brand_id=13&market_id=32&lng_id=10&lng2_id=3&id=15559.
Πωλείται στα περισσότερα φαρμακεία, αλλά είναι αρκετά ακριβή (10κάτι ευρώ για 200κάτι γραμμάρια νομίζω, ή κάτι τέτοιο). :(

Γι'αυτό ήθελα να μάθω αν κάποιος ξέρει κάποια συγκεκριμένη (φθηνότερη) εναλλακτική (πχ. ορού γάλακτος που πουλάνε στα fitness stores) και γενικά που μπορώ να βρω κάτι τέτοιο.

Ζητάω πολλά? :P

Μου φαίνεται πολύ εξειδικευμένο θέμα για να πάρω απάντηση από εδώ, αλλά έχω στερέψει από ιδέες. (Αν υπάρχει κάποιο topic που να αφορά στο θέμα, move plz).
Το καλύτερο πάντως είναι να παίρνεις τις βιταμίνες από τροφές;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Well εγώ να πώ βασικά ότι τα η πρωτείνη σε μορφή συμπληρώματος είναι κάτι πολύ ασφαλές και δεν υπάρχει λόγως ανησυχίας για παρενέργειες κλπ.Απλά σκεφτείται αρχικά ότι μια μεγαλοεταιρεία δεν θα ρίσκαρε να βάλει κάτι μεσα στα προιόντα της και να φάει κάρφωμα για νοθεία απο μία άλλη, και δεύτερον τα αναβολικά κοστίζουν περισσότερο απο τα συμπληρώματα, οπότε γιατί να κάνει κάτι τέτοιο;
Δε ζουμε σε εναν κοσμο που τα πραγματα γινονται οπως θα επρεπε. Εδω στα φαγητα που τρωμε καθε μερα, γινονται ανθυγειινες παρεμβασεις, στη σκονη πρωτεινης θα κολλησουνε ; Και γιατι πιστευεις οτι η μια εταιρεια θα καρφωσει την αλλη ; Αφου ολες τις συμφερει να κανουν το ιδιο. Αν πεσει μια θα πεσουν ολες. Και περα απο αυτο, δεν λεμε οτι βαζουν αναβολικα μεσα. Αλλα οτι δεν ειναι το ιδιο καλο να παιρνεις πρωτεινες απο σκονη, σε σχεση με τις τροφες.

Επίσης έχε υπόψην σου ότι ο οργανισμός κάποιου που δεν ασκείται έχει ανάγκη απο περίπου 1γρ πρωτείνης ανα 1 κιλού σωματικού βάρους ημερησίως. Δηλαδή αν είσαι 80 κιλά χρειάζεσαι γύρω στα 80γρ πρωτείνη.
Αν δεν ασχειται, μπορει και αρκετα λιγοτερο. Αν ασκειται για ογκο τοτε πρεπει να παει στο 1gr/kg και ανω , αναλογα με το ποση ασκηση κανει και ποσο πολυ και γρηγορα θελει να φουσκωσει.[/quote]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Infidel

Νεοφερμένος

Ο Infidel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Και για ποιον λογο ακριβλως δεν είναι καλό;

Υπάρχει κάποια μελέτη που να το αποδεικνύει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Kαι το καπνισμα δεν ειναι καλο και υπαρχουν και μελετες. Εχει απαγορευτει ;

Γενικα οι επιστημονες λενε οτι δεν πρεπει να τρωμε πολλες πρωτεινες. Μαλιστα για να ακριβολογησουμε, προτεινουν μεχρι 0.8gr/kg βαρους για μη αθλητες ή για μετρια αθληση, και το πολυ 1.5 για βαρια αθληση. Οι πολλες πρωτεινες επιβαρυνουν την ηπατικη και νεφρικη λειτουργια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Infidel

Νεοφερμένος

Ο Infidel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Kαι το καπνισμα δεν ειναι καλο και υπαρχουν και μελετες. Εχει απαγορευτει ;

Oh come on plz, το κάππνισμα περιέχει απειρές βλαβερές ουσιές, όπως νικοτίνη, πίσσα, διάφορους κυκλικούς υδρογονάνθρακες που ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ συσχετιστεί με καρικογέννεση.


Γενικα οι επιστημονες λενε οτι δεν πρεπει να τρωμε πολλες πρωτεινες. Μαλιστα για να ακριβολογησουμε, προτεινουν μεχρι 0.8gr/kg βαρους για μη αθλητες ή για μετρια αθληση, και το πολυ 1.5 για βαρια αθληση. Οι πολλες πρωτεινες επιβαρυνουν την ηπατικη και νεφρικη λειτουργια.

Αυτό είναι λάθος, δεν μπορώ να το στρεσσάρω παραπάνω.

Το 1γρ/σωματικό βάρος που έγραψα ήταν ενδεικτικό.
Η ποσότητα πρωτείνης που μπορεί να λάβει κάποιος ημερησίως εξαρτάται παράληλλα και απο άλλους παράγοντες(πχ.προπονητικούς στοχους, σωματική κατάσταση, χρήση φαρμακευτικών ουσιών), πέραν της έντασης της γυμναστικής, και σε πληροφορώ μπορεί να ξεπεράσει κατα πολύ το 1,5γρ/σ.β που ανέφερες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Infidel

Νεοφερμένος

Ο Infidel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ξέχασα

Οι πολλες πρωτεινες επιβαρυνουν την ηπατικη και νεφρικη λειτουργια.

Γι αυτά και αν δεν υπάρχουν μελέτες.

Πιο συγκεκριμένα:

To this end, there is absolutely no data in healthy adults suggesting that a high protein intake causes the onset of renal (kidney) dysfunction. There aren't even any correlational studies showing this effect in healthy people. Any studies that show a correlation between renal (kidney) dysfunction and protein intake are in those with some type of diagnosed, pre-existing renal (kidney) disease like diabetic nephropathy, glomerular lesions, etc. Even research into protein restriction for renal patients can be controversial. (Shils, Modern Nutr in Health & Dis, 1999).

πηγή: www.bodybuilding.com :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top