Ας κρίνουμε το κομμάτι

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Βαααλτε με κι εμενα στη σειρα! :geek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ακουσματα μου: μεταλ (κυριος Αμερικανικα Southern, Thrash, κλασικο, ομο Death κλπ), κλασικο ροκ, ελληνικο ροκ και σπανιος κατι αλλο (απαγορευμενα και Σμυρνεικα ρεμπετικα κ.α)

Η Γνωμη μου για το Praying mantis - nowhere to hide:
Το intro μου αρεσε, αλλα μολις μπηκε το chorus ξενερωσα ασχημα... Ειναι αρκετα αξιολογο απο μουσικης αποψης, αλλα εχω ακουσει και πολυ καλητερα, ομως δεν ειναι για τα γουστα μου. 7/10
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Ακούσματα μου αυτά που είχα γράψει σε προηγούμενο ποστ. Όλα μαζί και τίποτα.

Το κομμάτι Praying mantis - nowhere to hide παίρνει τα τρία στα 10, βαρέθηκα πολύ, ίσως να μπορούσε να πάρει και ένα 5, αλλά δεν του το κάνω αυτό, γιατί καλύτερα πάτος, παρά μία συμβιβασμένη μετριότητα.

Weak και Powerless περίμενα πολύ περισσότερα και από τους δυό σας. Μα τους Τουλ, με απογοητεύσατε.

Βασικά, είχε κάτι το επικό να το πω, το οποίο δε με άφησε και αδιάφορη, και οι στίχοι νταξ, χάλια δεν τους λες, κάπου η κιθάρα ακουγότανε και ωράια, αλλα για να πω τη μαύρη μου την αλήθεια, το χειρότερο ήταν ότι σε κάθε γύρισμα φοβόμουνα ότι θα σκάσει η Ευρυδίκη με δερμάτινα και κόκκινο κραγίον.


πσ: Θέλω κι εγώ να βάλω κάποτεεεεεεεεεεεεε. Σας παρακαλώωωωωωωωωω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Είναι η ώρα μου να βάλω, λολ!!!!!
Kid Dakota - Ten Thousand Lakes
χωρίς λινκ.


Ακούσματα μου: @last.fm

Για το Ten Thousand Lakes: (Λόγω των ετερόκλητων μουσικών μου προτιμήσεων, ήμουν στην απαρηγόρητη θέση να μην ξέρω τι να διαλέξω και να μην έχω καν ιδέα για το είδος. Τελικά τα κατάφερα λμφαο.) Αν το mp3 κάνει το λάθος να παίξει κατά τη διάρκεια random αναπαραγωγής αυτό το κομμάτι, θα ξεβιδωθεί το κουμπί για το ριπίτ, για τις επόμενες 2-3 βδομάδες λολ. Μάλλον μονότονο τραγούδι. Η ατμόσφαιρα είναι παραστατική.- Μου φέρνει στο μυαλό βίντατζ πρωινά σε αμερικάνικα diners.




1)Blackfield - Hello
2)Gary Jules - Mad World
3)Lynyrd Skynyrd - Simple Man
4)Art Of Shredding - Pantera
5)Metallica/Bob Seger - Turn The Page
6)Praying Mantis - Nowhere to Hide
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Gary Jules - Mad World

10/10, γιατί εχει απλη αλλα καλη μελωδια, με ταιριαστο στιχο, και φαινεται οτι σου μιλαει απο την ψυχη, βγαζει ενα παραπονο. Επικοινωνει με τον ακροατη. (με μενα τουλαχιστον).

Συμφωνώ με τον λ ορ ι εν. 10 :) To έχω ακούσει πολλές φορές από όταν μπήκε, μου αρέσει αυτή η ηρεμία που αποπνέει και το ότι κλείνω τα μάτια μου και βλέπω όμορφες εικόνες. Πάρα πολύ ωραίο, σα να βγήκε μέσα από χωράφια με ηλιοτρόπια το 1963.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Kid Dakota - Ten Thousand Lakes

Ωραίος ρυθμός, μουσικούλα, η φωνή με τρελαίνει είναι από αυτές τις επίπεδες, λίγο ένρινες που θα ήθελαν να έχουν κάνει μουσική πριν oι Radiohead ακούσουν Beatles :P
Νοσταλγία χωρίς ιδιαίτερη αφορμή, μου άρεσε πολύ

Του βάζω 9, γιατί θα μπορούσα να το βάζω στο αυτοκίνητο την ώρα που οδηγώ και να απολαμβάνω τη μουσική, χωρίς να νοιάζομαι για το χρόνο.

Τα 2 μειονεκτήματα είναι αφενός ότι δεν έχω τουτού και αφετέρου ότι λόγω ονόματος, μου έρχεται στο μυαλό η Ντακότα Φάνινγκ και νομίζω ότι τραγουδάει αυτή και είναι σα να βλέπω μπροστά μου την κούκλα του σατανά.

Έχω ξεφύγει σήμερα.

Πολύ ωραίο τραγούδι QSLV
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ακουσματα μου : rock, blues, πολλα ειδη metal, κλασικη, ατμοσφαιρικη, ηλεκτρονικη, soundtracks κλπ.
Αποψη για "Kid Dakota - Ten Thousand Lakes : Kαλή μελωδία, λιγο μελαγχολικο, λιγο ταξιδιαρικο. Με λεπτους ηχους, διακριτικά κρουστα, καλα φωνητικά. Oι στιχοι λιγο περιεργοι και δε δινουν την αισθηση οτι μιλανε για κατι σημαντικό.
Τελικά : 7/10. Η μουσικη και τα φωνητικά, το κανουν ευκολο ακουσμα, και αρκετά κλασσικό.



Προηγουμενα κομμάτια :

1)Blackfield - Hello
2)Gary Jules - Mad World
3)Lynyrd Skynyrd - Simple Man
4)Art Of Shredding - Pantera
5) Metallica/Bob Seger - Turn The Page
6)Praying Mantis - Nowhere to hide


Μια παρατηρηση : Δεν ειναι απαραιτητο οτι το κομματι που βαζουμε ειναι αγαπημενο μας, δε χρειαζεται να ψαξουμε οτι καλυτερο μπορουμε να βρουμε, δεν ειναι διαγωνισμός δλδ. Αρκει να βλεπουμε πως ακουγεται στα αυτια των αλλων. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
delete pls!
ευχαριστώ!

Σε τέτοια περίπτωση Μποράτι, καλό είναι να κάνεις ριπόρτ, ώστε κάποιος να το σβήνει άμεσα! :D (εγώ δεν μπορώ να διαγράψω ποστ εδώ :()

Κι αν δεν έχω κάνει καμία πατάτα, η λίστα γίνεται έτσι:

7/11 - 11/11: Idril
12/11 - 16/11: QsLv
17/11-21/11: weak and powerless
22/11 - 26/11: Dark_kronos
27/11 - 1/12: MonaXoS
2/12 - 6/12: Corpse Bride
7/12 - 10/12: Εδάδ

:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
ΠΡΟΣΟΧΗ - ΠΡΟΣΟΧΗ!
Παρακαλείστε να βάζετε ΜΟΝΟ links με video και όχι να προτρέπετε τους άλλους χρήστες να κατεβάσουν ένα τραγούδι, διότι όπως γνωρίζετε αυτό είναι παράνομο σύμφωνα με τον Ν. 2121/93 περί πνευματικής ιδιοκτήσιας (νομίζω δλδ, κάτσε να κάνω λίγο μόστρα :P).

Αν επαναληφθεί κάτι παρόμοιο, το ποστ θα διαγραφεί χωρίς περαιτέρω προειδοποίηση και ίσως υπάρξουν και ποινές.

Weak για το δικό σου τραγούδι, δεν μπορέσαμε να βρουμε link στο utube, αν το βρεις εσύ στείλε ΠΜ να στο προσθέσουμε, για την ώρα υποχρεωτικά δεν θα υπάρξει περαιτέρω κρίση για το συγκεκριμένο κομμάτι - όποιος πρόλαβε, πρόλαβε! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Τα ακουσματά μου: Πολλά και διάφορα, δεν έχω καμία συγκεκριμένη προτίμηση! Κυρίως όμως ξένα!

Η άποψή μου για το: Kid Dakota- Ten Thousand Lakes: Στην αρχή δεν με τρέλανε πέρα απο την μουσική αλλα όταν το άκουσα δευτερη φορα παρατήρησα οτι είναι μελαγχολικό τραγούδι! Είναι από τα τραγούδια που τα ακους το χειμωνα στο σπίτι με το τζάκι ενω έξω βρεχει καταρρακτωδώς, αλλά και στο αμάξι, όπως είπε η Εδάδ! Οι στίχοι, περα απο κάποιες στροφές δεν με συγκινησαν ιδιαιτερα!

Τελικός βαθμός: 7/10 Με αυτή τη μουσικη κερδίζει πόντους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ακουσματα μου: μεταλ (κυριος Αμερικανικα Southern, Thrash, κλασικο, ομο Death κλπ), κλασικο ροκ, ελληνικο ροκ και σπανιος κατι αλλο (απαγορευμενα και Σμυρνεικα ρεμπετικα κ.α)

Η Γνωμη μου για το Kid Dakota - Ten Thousand Lakes :
Σαν κομματι δεν μου αρεσει καθολου... Απο μουσικης αποψης ειναι πολυ απλο, και ενα παιδακι που κανει 6 μηνες θεωρια θα μπορουσε να το γραψει. Εκτος απο αυτο ο τυπος δεν το εχει... καλητερα να προσλαβει εναν κιθαριστα που να ξερει κιθαρα... Οχι μονο να παιζει καλα, αλλα και να φτιαχνει ηχο...
Μονο θετικο η φωνη του, μπορει να μην ειναι του γουστου μου, αλλα ειναι καλη, αν και κανει καπια λαθοι...
Τελικα, 4/10. Θα εβαζα 0, αλλα μοναδα για την φωνη και αλλα 3 γιατι δεν φαινετε να ειναι κανενας ιδιετερα γνωστος, που να μπορει να εχει ολα τα μεσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Περι κομματιων και βιντεο : Δεν ειμαι σιγουρος οτι οσα ειναι στο You tube ειναι νομιμα, αλλά παντως, αν δεν εχει βιντεοκλιπ με το κομματι σας, πιθανον να εχει "βιντεο" με το κομματι να παιζει, αλλα μια εικονα σταθερη απο πισω. Κατι ειναι κι αυτο. Αλλιως ας το ψαξει ο καθενας ξεχωριστα ή διαλεξτε καποιο αλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
7/11 - 11/11: Idril
12/11 - 16/11: QsLv
17/11-21/11: weak and powerless
22/11 - 26/11: Dark_kronos
27/11 - 1/12: MonaXoS
2/12 - 6/12: Corpse Bride
7/12 - 10/12: Εδάδ

:redface:

Όπου Idril βάλε weak και το ανάποδο, και έτοιμη η λίστα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
εγώ δεν έχω βάλει κομμάτι, τι ειν αυτά που λες? :mad: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Βρείτε τα, εγώ περαστική ήμουν! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Σειρά μου λοιπον να βάλω το επόμενο τραγούδι.:)

Είναι το Fiddler on the Green των Demons and Wizards. Μπορείτε να το ακούσετε και να διαβάσετε τους στιχους του εδώ (λίγη υπομονή, το streaming δεν αρχίζει αμέσως μόλις ανοίγει η σελίδα)

Για όσους πάλι θέλουν ντε και καλά Youtube, το ίδιο το τραγούδι δεν έχει βίντεο αλλά υπάρχει αυτό που είναι το Fiddler on the green σαν μουσική επένδυση σε ένα βιντεάκι με σκηνές από τον Άρχοντα των Δαχτυλιδιών.

Για περισσότερες πληροφορίες για τους Demons and Wizards μπορείτε να επισκεφθείτε το site τους.

Προηγουμενα κομμάτια :

1)Blackfield - Hello
2)Gary Jules - Mad World
3)Lynyrd Skynyrd - Simple Man
4)Art Of Shredding - Pantera
5) Metallica/Bob Seger - Turn The Page
6)Praying Mantis - Nowhere to hide
7)Kid Dakota- Ten Thousand Lakes
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Απανταω αμεσως γιατι το εχω το κομματι :P

Ακουσματα μου
: rock, blues, πολλα ειδη metal, κλασικη, ατμοσφαιρικη, ηλεκτρονικη, soundtracks κλπ.
Αποψη για Fiddler on the Green των Demons and Wizards : Παραμυθενιο και προσωπικα δε χορταινω τη φωνη του Hansi Kursch των Blind Guardian.Πολυ ιδιαιτερη. Σε αυτο το project συγκροτημα, τα τραγουδια ειναι πιο αργά, μελωδικά, παραμυθενια, σε αντιθεση με τα επικα,progressive, και γρηγορα κομματια των Blind Guardian. Και στα 2 τα πανε μια χαρα :). Ειναι απο τον 1ο δισκο τους (2000). Χμ...πρεπει να ακουσω και τον 2ο (2005) δε νομιζω να τον εχω ακουσει. Καλα που μου τους θυμισες :D

Τελικά : 9/10. Η μουσική , η φωνη του Hansi και οι στιχοι, δενουν πολυ καλα μταξυ τους, και τελικα αυτο εχει μεγαλυτερη σημασια.


ΥΓ: ωραια σελιδα αυτη, ακους το τραγουδι διαβαζοντας τους στιχους ! Επιτελους καποιος το εκανε κι αυτο !

Προηγουμενα κομμάτια :

1)Blackfield - Hello
2)Gary Jules - Mad World
3)Lynyrd Skynyrd - Simple Man
4)Art Of Shredding - Pantera
5) Metallica/Bob Seger - Turn The Page
6)Praying Mantis - Nowhere to hide
7)Kid Dakota- Ten Thousand Lakes
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ακουσματα μου: μεταλ (κυριος Αμερικανικα Southern, Thrash, κλασικο, ομο Death κλπ), κλασικο ροκ, ελληνικο ροκ και σπανιος κατι αλλο (απαγορευμενα και Σμυρνεικα ρεμπετικα κ.α)

η γνωμη μου για το Fiddler on the Green των Deamons And Wizards:
Αν και γενικα δεν μου αρεσουν οι D&W και γενικα η Power metal αυτο το κοματι μου αρεσε. Ειναι καλοδουλεμενο, πολυ ωραιες η συνχωρδιες και η εναλαγες αυτων, πολυ ωραια τα solo (Εμ... Schaffer ειν αυτος...) και η φωνη του Kursch σταθεροτατη και σωστοτατι οπως παντα!

Τελικα: Θα του εβαζα 9, κρατωντας την μοναδα γιατι παντα μπορουμε καλητερα, αλλα θα του βαλω και μια μοναδα για τον Schaffer οποτε 10!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
με λένε νίκο και ακούω κυρίως ροκ και soundtracks.

απ τα ελάχιστα τραγούδια του συγκροτήματος που μου κατσαν καλά ομολογουμένως. γενικά τους θεωρώ απ το ξεκίνημα μπάντα-αρπαχτή, ώστε να βγάλουν κάνα φράγκο παραπάνω από χώρες σαν εμάς όπου πουλάνε οι τυφλοφρουρίτες και η εκάστοτε παρέα του suffer... όσον αφορά το κομμάτι, όμορφο, καλή μελωδία, γνωστά κι αγαπημένα φωνητικά, δε θα μείνει δα και στην ιστορία αλλα ειν καλό, πως να το κάνουμε. ένα οχτώμιση από μένα.

ψ. κρόνε, ο σάφερ δε νομίζω πως ξέρει να σολάρει. τουλάχιστον στους iced earth άλλοι έπαιζαν τα σόλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
ψ. κρόνε, ο σάφερ δε νομίζω πως ξέρει να σολάρει. τουλάχιστον στους iced earth άλλοι έπαιζαν τα σόλα.

Δεν εχω ψαξτει καθολου με iced earth, στο rockwave τους ειδα (και οντως αλλος επαιζε τα σολο) και κολισα τρελα με τον schaffer. Τωρα αν και στους d&w παιζει αλλος τα σολο δεν ξερω.. ειναι ωραια παντος, ασχετα απο το πιος τα παιζει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top