Υπνοπαράλυση, η Μόρα στον ύπνο...

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εξορκισμο εχετε δοκιμασει?:D
Δαιμονισμέεενοιιιι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexxandra

Νεοφερμένος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
κοίτα να δεις ειρωνία..ένας Αγγελος μας λέει να δοκιμάσουμε εξορκισμό...:P:P
ουουουουου:devil::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ένας Αγγελος μας λέει να δοκιμάσουμε εξορκισμό..
και ο Διαβολος,εκπεσων Αγγελος ειναι.ποτέ δεν ξερεις ...:angelnot::beating::lol::shifty::shifty::hypno:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
εμενα δεν μου εχει συμβει ποτέ αυτο...

Σιγουρα το εχεις παθει, απλα κοιμηθηκες αμεσος μετα και το περασες σαν ονειρο και το ξεχασες γιατι επειδη νυσταζες δεν εκανες καποια προσπαθεια να κουνηθεις η να αντισταθεις σε αυτο το πραγμα.

Αν ποτε παντος εχεις δει η ακουσει καποια ψευδευσθηση στον υπνο σου του στυλ να δεις εστω και για λιγο καποιον μεσα στο δωματιο, η να ακουησεις καποιον ηχο που δεν υπαρχει, ειναι αυτο το πραγμα, απλα σου λεω μαλλον δεν το καταλαβες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αν ποτε παντος εχεις δει η ακουσει καποια ψευδευσθηση στον υπνο σου του στυλ να δεις εστω και για λιγο καποιον μεσα στο δωματιο, η να ακουησεις καποιον ηχο που δεν υπαρχει, ειναι αυτο το πραγμα, απλα σου λεω μαλλον δεν το καταλαβες.

τετοιο το "επαθα μια φορα" ειχα ξυπνησει και εβλεπα στον τοιχο απεναντι αραχνες -εχω καποια αραχνοφοβια-μετα απο λιγο επανηλθα και ειδα οτι δεν υπηρχε τιποτα.
ψευδαισθηση...

απλα το βαρος στο στηθος ,το παγωμα ,και τον τρομο δεν θυμαμαι το εχω νιωσει ποτε...

αλλωστε ποτε δεν πρεπει να εισαι απολυτος με τον εγκεφαλο...ποτε δεν ξερεις..;):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

glwssolog

Νεοφερμένος

Ο glwssolog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Έχω πάθει αρκετές φορές υπνική παράλυση αν και είδα ότι την βιώνεις έως 2 φορες...
αυτή η φορα είναι αξιοσημείωτη όμως....πριν από 3 τέταρτα μάλλον έπαθα ξανά....βασικά το pi "περιεργο αυτή τη φορά είναι το εξής...

λίγο πριν είχα δει μια εικόνα σε ένα όνειρο(μισό-ξύπνιος) normal αλλα που κάποτε την είχα ξαναδεί η ονειρευτεί και ΔΕΝ ήταν ευχάριστη...ένα μέρος η μαγαζί...το θέμα είναι ότι αφού ξυπνάω λίγο χωρίς να κουνηθώ ξανακοιμάμαι....και τότε αρχίζει...δεν μπορούσα να κουνηθώ(παρεπιπτοντως ήμουν στο πλάι όχι ανάσκελα)....ούτε να αναπνεύσω καλά...αλλα δεν πανικοβλήθηκα γιατί νόμιζα ότι θα είναι κάτι σαν και τα αλλα που είχα πάθει....το θέμα είναι ότι σε αυτό άκουσα την πόρτα να ανοίγει...και όχι με κάποιο περίεργο ήχο.... και όχι με κάποιο περίεργο ήχο.....με τον κανονικό δυνατό που κάνει κάθε φορα όταν είναι ΤΕΛΕΊΩΣ κλειστή...και ήμουν σίγουρος ότι κάποιος μπήκε στο δωμάτιο...αλλα αφού υπό κανονικές συνθήκες ακόμη και χωρίς να είχα κουνηθεί θα έβλεπα στην πόρτα...τώρα δεν έβλεπα!....τελικά κατάφερα να κουνήσω το πόδι μου και ξύπνησα σίγουρος ότι κάποιος ήταν στο δωμάτιο ή ότι είχε μπει και είχε φύγει....τελικά ήταν ακατόρθωτο να είχε γίνει γιατί από την χαραμάδα τις πόρτας εκείνη την στιγμή πέρναγε το μεγάλο καλώδιο του router και έτσι είναι αδύνατο να ήταν πριν τελείως κλειστή....αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ruko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 320 μηνύματα.
Μου έχει συμβεί κι εμένα αυτό, είχα δει μια γυναικεία μορφή στο δωμάτιό μου (έμοιαζε λίγο με τη Sadako για όσους θυμούνται το Ring):D και φυσικά είχα πάθει παράλληλα τη γνωστή υπνική παράλυση. Το φαινόμενο κράτησε μόνο λίγα δευτερόλεπτα, που εννοείται μου φάνηκαν αιώνες με τον πανικό μου, αλλά όταν ξύπνησα για τα καλά, είδα ότι η μορφή δεν ήταν παρά μια σκιά στις κουρτίνες.

Το ενδιαφέρον είναι ότι, κατά τη διάρκεια της παράλυσης, η σκιά φαινόταν πολύ πιο ευκρινής απ' ό,τι ήταν στην πραγματικότητα. Ίσως αυτό να εξηγεί κάποιες από τις παραισθήσεις/ψευδαισθήσεις που έχουμε σ' αυτές τις περιπτώσεις. Καθώς σ' αυτές τι φάσεις βρισκόμαστε στο μεταίχμιο μεταξύ ύπνου και ξύπνιου, είναι πιθανό ο εγκέφαλός μας να παίρνει πραγματικά ερεθίσματα από το περιβάλλον και να τα μεγεθύνει ή να τα εντάσσει σε μια, ας πούμε, "ονειρική αφήγηση", περίπου όπως όταν ενσωματώνουμε στα όνειρά μας τον ήχο του τηλεφώνου κ.λπ. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xenia pol

Νεοφερμένος

Η xenia pol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεία σας, θα ήθελα και εγώ να μοιραστώ τις δικιές μου εμπειρίες σχετικά με την μόρα ή τον βραχνά οπώς αλλιώς λέγετε.Η αλήθεια είναι ότι από εχτές που είχα την τελευταία μου εμπειρία άρχησα να ανησυχώ,έτσι και εγώ άρχησα να ψάχνω σχετικά θέματα να βρώ μια λύση στο πρόβλημα μου.
Λοιπόν συγκεκριμένα εχτές το βράδυ κατά της μια ήμουν ξαπλωμένη μπρούμητα σκεπασμένη με ένα σεντονακι και προσπαθώντας να κοιμηθώ από το ροχαλητό του αγοριού μου ένιωσα να μου σηκώνει το σεντόνι και να υπάρχει ένα τεράστιο βάρος πάνω μου! Δεν μπορούσα να βγάλω μιλιά, ούτε είχα δυναμη να κουνηθώ είχα παραλύσει τελείως. Απλά προσπαθούσα να πώ απο μέσα μου το Πάτερ Υμών, ξεκινούσα 3 φορές χωρίς να μπορέσω να ολοκληρώσω την προσευχή μου.Και προσπαθούσα να σπρώξω το αγόρι μου μπας και με βοηθήσει αλλά εκείνος κοιμώταν του καλού καιρου :) ευτυχώς μετά από 3 λεπτά περίπου έφηγε!
Ένα άλλο περιστατικό ήταν πρίν 5 μήνες ήταν η περίοδος που άρχησα να ασχολούμε με αγιογραφίες, ήταν πάλι κατά της μία τα μεσάνυχτα ήμουν πάλι μπρούμητα ξαπλωμένη και προσπαθούσα να κοιμηθώ δυστυχώς είμαι από τα άτομα που δεν κοιμούνται εύκολα...έτσι λοιπόν ξαφνικά νιώθω ένα χέρι πολύ δυνατό και στηβαρό να με τυλίγει γύρω από τον λαιμό μου με τον αγκώνα του και να προσπαθεί να με πνίξει! Φοβήθηκα τόσο πολύ, δεν μπορούσα να μιλήσω,να κουνηθώ τελείως και δεν μπορούσα να ανασάνω! νόμιζα ότι θα πέθαινα! Ευτυχώς μου κόβει εκείνη την στιγμή και άρχισα να προσπαθώ να πώ πάλι την προσευχή μου...και μετά από δευτερόλεπτα έφυγε! Έντρομη ανοίγω το φώς αλλά ένιωθα μια έντονη παρουσία μέσα στο χώρο! Άρχησα να ξαναλέω το Πάτερ Υμών και δεν θα το πιστέψετε δίπλα μου είχα ένα καλοριφέρ λόγου του κρύου....αλλά το είχα κλείστό εκείνη την ώρα,λοιπόν με το που άρχησα να κάνω την προσευχή άρχησε να κάνει θορύβους το καλοριφέρ λές και ήταν κάποιος εκεί και το χτυπούσε με κάτι.
Μετά που να κοιμηθώ και φυσικά δεν έκλεισα το φώς μέχρι το πρωι!. Μια άλλη εμπειρία που είχα ήταν πρίν από 6 χρόνια περίπου ήμουν ξαπλωμένη ανάσκελα και προσπαθούσα πάλι να κοιμηθώ ώσπου ξαφνικά νιώθω 2 χέρια να με κρατάνε από τον λαιμό με τις παλάμες του και να προσπαθούν να με πνίξουν πάλι είχα τα ίδια συμπτώματα, παραλυσία, φόβο δεν μπορούσα να βγάλω άχνα και δεν μπορούσα να κοιτάξω μπροστά μου φοβόμουν. Στην δικιά μου περίπτωση με ανησυχεί το γεγονός ότι νιώθω το άγγιγμά του και όχι απλά τον φόβο, τον πανικό,το μούδιασμα, που δεν μπορώ να πάρω αναπνοή. Δεν είναι της φαντασίας μου ή του ύπνου μου σε καμία περίπτωση γιατί το σκηνικό με το σεντόνι που έπαθα εχτές το βράδυ το έπαθε το αγόρι μου πρίν τρείς με τέσσερης μήνες περίπου. Ποία άτομα προσεγγίζει περισσότερο? Επηρρεάζει το γεγονός ότι ασχολούμε με την ζωγραφική αγίων? Και ποία είναι η πίο ουσιώδες λύση στην περίπτωση μου? Ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Πριν αρκετό καιρό είχα κι εγώ μια συνάντηση με τη Μόρα. Το αστείο είναι ότι μου συστήθηκε μάλιστα προτού με πιάσει από τα λαιμά. :P

Είχα δει ένα όνειρο στο οποίο ήμουν εγώ με τους συμμαθητές και ύστερα από μία σχολική εκδρομή, σταματήσαμε σε έναν κοντινό φούρνο για να πάρουμε κάτι να φάμε.
Πριν τέσσερα χρόνια έμενα κι εγώ σε εκείνη την περιοχή και αγόραζα από εκείνο το φούρνο και συνεπώς με ήξερε η φουρνάρισσα και ο φούρναρης (χωρίς ωστόσο να ξέρω πχ τα ονόματά τους). Σε κάποια φάση που ήμουν μέσα στο φούρνο μόνος (οι άλλοι ήταν έξω), με ρωτάει η φουρνάρισσα "Με θυμάσαι;" της απαντώ "Ε ναι" και μου λέει "Πώς με λένε;".

Δε θυμόμουν πως την έλεγαν, έκανα όμως προσπάθεια να θυμηθώ το όνομά της και μου έβγαινε αυθόρμητα. Της είπα συλλαβιστά "Μό....ρα" ή "Μοϊ-ρα". Αυτή με κοίταξε στα μάτια και μου είπε "Ναι, Μόρα".
Έξω καθόντουσαν και οι παλιές μου συμμαθήτριες, μία από αυτές την είχα ερωτευτεί - πλατωνικά- στο γυμνάσιο.
Η φουρνάρισσα-Μόρα μου είπε να πάω να πιάσω κάνα κορίτσι, να πάω να της μιλήσω και να μη ντρέπομαι. Εγώ ως υπεκφυγή της έλεγα "ok" και τέτοια.

Ξύπνησα και ενώ ήμουν ξαπλωμένος στο πλάι ένιωσα ότι κάποιος πάτησε πάνω στο κρεβάτι, από πίσω μου. Ένιωσα το στρώμα να βυθίζεται ελαφρά σαν κάποιος να γονατίζει δίπλα μου. Φοβήθηκα και δεν γύρισα. Κάποια στιγμή αποφάσισα να πάρω το θάρρος και να γυρίσω να κοιτάξω αλλά διαπίστωσα ότι δεν μπορούσα!
Δε μπορούσα να κουνήσω το σώμα μου. Αισθάνθηκα κάτι να με πνίγει, όχι με την αίσθηση irl' είναι μια αίσθηση σαν μούδιασμα. Από το λαιμό ως πηγή αισθάνθηκα και το υπόλοιπο σώμα μου να μουδιάζει, πέθαινα! Κοίταγα μόνο μπροστά μου εφιαλτικά και αργοσκεφτόμουν προσπαθώντας να καταλάβω "γιατί πεθαίνω;"
Το μούδιασμα απλωνόταν όλο και περισσότερο. Είχα τις επιλογές ή να αφεθώ 100% και όπου φτάσει ή να προσπαθήσω να αντισταθώ. Τελικά πήρα φόρα και αντιστάθηκα προσπαθώντας να γυρίσω πλευρό και υποχώρησε. :)


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

black mamba

Νεοφερμένος

Η Φανή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Οι περισσοτεροι ανθρωποι αντιστεκονται!Ειναι μια φυσικη κινηση του ανθρωπινου οργανισμου στη Μορα ή σε οποιαδιποτε φαση που νιωθουμε οτι απειλουμαστε!
Οσο για σενα xenia pol,δεν πιστευω οτι εχει να κανει με την αγιογραφια! Ισα-ισα μαλιστα!Τωρα για το καλοριφερ θελω να πιστευω οτι μια συμπτωση ηταν!Δεν νομιζω οτι αυτη η Μορα ειναι κακια οπως κ να χει ή απλα ειναι μια αντιδραση του σωματος μας που εμεις την ερμηνευουμε μεταφυσικα!Αφου το εχουμε περασει ολοι μας δεν ειναι ανησυχιτικο!Το ανησυχιτικο θα ηταν να το περνουσε μονο ενας!:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@

Νεοφερμένος

Η Κων/να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
πω πω παιδια εχω χ@%τει απ τον φοβο μου!εχω νιωσει και εγω να με πλακωνουν στο στηθος και να μην μπορω να κουνηθω ουτε να μιλησω αλλα οχι κι ετσι!!!:worry:θα ειχα πεθανει απ την τρομαρα μου εγω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να πεθάνει από τη Μόρα; :confused:
Στο internert πάντως βρήκα μια ιατρική άποψη που σε συνάρτηση με τους μύθους που έχει από πάνω ευσταθή.
Ιατρική άποψη:
Η Υπνική Παράλυση είναι μια κατάσταση που λαμβάνει χώρα μόλις πριν αποκοιμηθούμε (υπναγωγικό στάδιο) ή ακριβώς πριν ξυπνήσουμε πλήρως από τον ύπνο ( υπνοπομπικό στάδιο). Η κατάσταση αυτή χαρακτηρίζεται από την αδυναμία ομιλίας ή κίνησης. Συχνά ακολουθείται από μια αίσθηση ότι υπάρχει κάποια παρουσία στο δωμάτιο, μια αίσθηση που συχνά προκαλεί φόβο η οποία συνοδεύεται και από την ανικανότητα του να φωνάξει κάποιος. Η παράλυση αυτή μπορεί να διαρκέσει μερικά δευτερόλεπτα. Η περιγραφή των συμπτωμάτων της υπνικής παράλυσης ομοιάζει με την περιγραφή που δίνουν πολλά θύματα απαγωγής από εξωγήινους, όταν ανακαλούν την εμπειρία τους. Η υπνική παράλυση θεωρείται από πολλούς ότι δεν εξηγεί μόνο τις απαγωγές από τους εξωγήινους αλλά και πολλές άλλες παραισθήσεις που σχετίζονται με παραφυσικές ή υπερφυσικές εμπειρίες.
Η Υπνική Παράλυση είναι κάτι που βιώνουν οι περισσότεροι άνθρωποι μια ή δυο φορές στην ζωή τους.

Πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Ο ύπνος είναι ο δεύτερος σημαντικότερος άντρας της ζωής μου... Και δεν με έχει προδώσει ποτέ... :P

Σε εμένα δεν έχει συμβεί ποτέ κάτι παρόμοιο και δεν σας κρύβω ότι δυσκολεύομαι πολύ να το πιστέψω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να πεθάνει από τη Μόρα; :confused:
Μπα.

Συμφωνώ ότι επρόκειτο για προσωρινή "παράλυση". Εγώ προσωπικά την ξεπέρασα κάνοντας -με δυσκολία- το λαιμό και τη πλάτη μου να γυρίσουν από την άλλη μεριά με αποτέλεσμα να "ξυπνήσει" και το υπόλοιπο σώμα που είχε μουδιάσει. Αυτό που μου έκανε περισσότερη εντύπωση είναι πως ήταν η πρώτη φορά στη ζωή μου που μου συνέβησε (είναι κάτι πολύ έντονο και ασυνήθιστο, όχι απλώς όνειρο) αλλά και με τρόμαξε το όνειρο στο οποίο μου συστήθηκε μια "Μόρα". :confused: Και σημειωτέον ότι δεν είχα ακούσει πουθενά για την ύπαρξη αυτού του πνεύματος/ της ιδέας.

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Έχω τρομοκρατηθεί λίγο. :confused:
Και εγώ δεν είχα ακούσει τίποτα για τη Μόρα μέχρι που έδωσες link. :P
Λογικά είναι στο υποσεινίδητό μας, ίσως είχες δει θρίλερ εκείνη την περίοδο. Άλλωστε τα πιο τρελά τα ''βλέπουμε'' στα όνειρά μας.

Οϊμέ, πρέπει να ετοιμαστώ ψυχολογικά για να δεχτώ επισκέψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Άλλωστε τα πιο τρελά τα ''βλέπουμε'' στα όνειρά μας.

αυτο είναι το κακό με την ζωή :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
αυτο είναι το κακό με την ζωή :/:
Στείλε σε pm τη διεύθυνσή σου να σου τη στείλω την κυρία. :P
Θα ήθελες δηλαδή τέτοια τρελά να συμβαίνουν και στην πραγματικότητα; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kate-Bender

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Εγω παλι εμεινα παραλυτη στο ποδι για κατι λεπτα.Δεν μπορουσα να το κουνησω και πονουσε αφανταστα πολυ...απο κραμπα:P
Παρολ'αυτα ειλικρινα τωρα δεν αποκλειω το οτι μπορει να υπαρχει αυτο το φαινομενο...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
@ Kate
Η Υπνική Παράλυση είναι μια κατάσταση που λαμβάνει χώρα μόλις πριν αποκοιμηθούμε (υπναγωγικό στάδιο) ή ακριβώς πριν ξυπνήσουμε πλήρως από τον ύπνο ( υπνοπομπικό στάδιο). Η κατάσταση αυτή χαρακτηρίζεται από την αδυναμία ομιλίας ή κίνησης. Συχνά ακολουθείται από μια αίσθηση ότι υπάρχει κάποια παρουσία στο δωμάτιο, μια αίσθηση που συχνά προκαλεί φόβο η οποία συνοδεύεται και από την ανικανότητα του να φωνάξει κάποιος. Η παράλυση αυτή μπορεί να διαρκέσει μερικά δευτερόλεπτα. Η περιγραφή των συμπτωμάτων της υπνικής παράλυσης ομοιάζει με την περιγραφή που δίνουν πολλά θύματα απαγωγής από εξωγήινους, όταν ανακαλούν την εμπειρία τους. Η υπνική παράλυση θεωρείται από πολλούς ότι δεν εξηγεί μόνο τις απαγωγές από τους εξωγήινους αλλά και πολλές άλλες παραισθήσεις που σχετίζονται με παραφυσικές ή υπερφυσικές εμπειρίες.
Η Υπνική Παράλυση είναι κάτι που βιώνουν οι περισσότεροι άνθρωποι μια ή δυο φορές στην ζωή τους.
Απ' ότι έχω καταλάβει η Μόρα είναι κάτι σαν φάντασμα, όσοι πιστεύετε σε αυτή πιστεύετε και στα φαντάσματα; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kate-Bender

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Ναι και εμενα στον υπνο με επιασε η κραμπα ...μολις ειχα ξυπνισει :D
Ετυχε να το αναφερουμε το θεμα στην ταξη μας μια και εχουμε καθηγητη-παπα στα θρησκευτικα και μας ειπε πως και αυτος εχει ακουσει πολλα περιστατικα απο ατομα που ερχονται και του εξομολογουνται...αλλα μετα δεν θυμαμαι αν ειπε οτι τα πιστευει...γιατι πεταχτηκα και ειπα"αυτααα ειναι χαζομααααααααααααααααααααααααρες".Αλλα ενταξει,αφου το λενε και αλλα παιδια αρχιζω να το πιστευω...
Σε φαντασματα πιστευω 100% γιατι εχω δει μικρη:worry:Παρολ'αυτα οταν το ειπα στον παπα μου ειπε πως ειναι κατα πασα πιθανοτητα δημιουργηματα της φαντασιας μου κτλ .Παντως και ενας αλλος συμμαθητης μου, ειχε πει ,οταν το ανεφερα αυτο μπροστα στην ταξη,πως εβλεπε και αυτος μικρος..Δεν ημουν η μονη λοιπον.Οπως λενε οι παπαδες πως τα μικρα παιδια μπορουν και βλεπουν αγγελους(ακομη και αν δεν θυμαμαι να εχω δει,ισως μιλαμε και πολυ πολυ μικρες ηλικιες),ετσι πιστευω πως ειναι και σε θεση να δουνε δεμονες και φαντασματα.:hmm:
Παντως η μορα και τα φαντασματα δεν νομιζω οτι σχετιζονται παντα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top