Υπνοπαράλυση, η Μόρα στον ύπνο...

memina

Νεοφερμένος

Η memina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Λοιπόν, το θέμα αυτό της μόρας, με έχει αφήσει άναυδη!
Τοσο καιρο νομιζα πως δεν πάω καλά, πως έχω γίνει στοχος περίεργων δυνάμεων, κι εγω δεν ξερω τι αλλο. Βλεπω όμως πως το έχουν πάθει τόσοι άνθρωποι, και πάλι καλά ρε παιδια, τουλάχιστο δεν ειμαι τρελλη!!!
Λοιπον, την πρωτη φορα το έπαθα 17 χρονών, την ημέρα που έδινα χημεία, δεν θα το ξεχάσω. Είχα φοβηθει τοσο πολύ που έκλαιγα ασταμάτητα για ωρες μετα, ακόμα και την ώρα που έδινα εξετασεις και τελικά δεν έγραψα τίποτα. Τωρα θα μου πεις, μπορει να ηταν κριση πανικου. Τι κριση πανικου όμως, που είχα αφήσει την ντουλάπα ανοιχτη και όταν ξύπνησα ήταν κλειστή????
Εκτοτε είχε αρκετά χρονια να μου συμβει κατι τετοιο. Πριν από 4-5 χρονια όμως, μου ξανασυνέβη, και από τότε μου συμβαινει πολύ συχνά, σε βαθμό όπως είπα να νομίζω πως θα μου στρίψει. Δεν εχω δει ποτέ γυναίκα, συνήθως με ξυπνάει κάποια παρουσια που δεν μπορω να προσδιορισω, ειναι απο πανω μου και με πιεζει, και δεν με αφηνει να κουνηθω, το αισθημα της πιεσης ειναι αφόρητο. Συνηθως μου τραβαει το πάπλωμα. Μολις καταφέρω και πω το πατερ ημων, ξυπναω εντελως κι εξαφανίζεται. Το χειρότερο ήταν μια φορά που εκτός απο ανθρωπο, αισθανθηκα κατι σαν ένα γατί να μπλέκεται στα πόδια μου. Το κλωτσουσα και αυτο ανεβηκε στο προσωπο μου και με πιεζε. Χριστέ μου, το θυμηθηκα παλι και φρίκαρα. Μιαν αλλη φορά, ενοιωθα να μου κραταει με πιεση τα χερια και να ποναω. Και ξυπνησα και ειχα δυο μικρές μελανιες στο μπράτσο μου, εκει που πονουσα
Τι είναι αυτό ρε παιδιά???? Καποιοι φιλοι μου με πηραν απο το χερακι και με πηγαν στην εκκλησια, ομολογω πως δεν ειχα ιδιαιτερη επαφη (εως καθόλου) με την εκκλησια ως τοτε. Όποτε πηγαινω τακτικά, απαλλάσσομαι απο αυτη την παρουσία, ή έρχεται πολύ πιο σπάνια. Όποτε ξεχνιέμαι απο την εκκλησία, είναι πάλι εδω.
Σχετικά με την ιατρική εξήγηση, την απορρίπτω για τον εξής λόγο: Εχω πάθει ακριβως αυτο που δινει η ιατρικη περιγραφη, σε φάσεις που είχα εξεταστική στο πανεπιστημιο, πολύ αγχος, δεν ειχα κοιμηθει για μερες και ειχα καπνισει και 452254325 πακετα τσιγάρα. Ειναι εντελως διαφορετική αισθηση απο αυτό της "μορας". Απλά νοιωθεις να μην αναπνεεις σωστα, και να σβηνεις. Η μορα δεν ειναι ετσι, ειναι κάτι ξένο που σε πιεζει, κάτι που επίσης αφήνει σημάδια της παρουσίας του, φευγει το παπλωμα, σε πλακωνει, αλλαζουν θεση τα πραγματα κλπ κλπ.
Τι να πω, μόνο το πατερ ημων και τίποτε άλλο. Θεος φυλαξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τι είναι αυτό ρε παιδιά???? Καποιοι φιλοι μου με πηραν απο το χερακι και με πηγαν στην εκκλησια, ομολογω πως δεν ειχα ιδιαιτερη επαφη (εως καθόλου) με την εκκλησια ως τοτε. Όποτε πηγαινω τακτικά, απαλλάσσομαι απο αυτη την παρουσία, ή έρχεται πολύ πιο σπάνια. Όποτε ξεχνιέμαι απο την εκκλησία, είναι πάλι εδω.
αφου σε ηρεμει η εκκλησια τοτε να εισαι κοντα..
αλλα κυριως να διωξεις το αγχος και τις κακες σκεψεις..

ψυχολογικο ειναι κυριως το θεμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά.
Εγώ είχα πάθει κάτι ανάλογο πριν από 4 χρόνια περίπου. Έβλεπα ένα όνειρο και στο όνειρο έγινε μια μεγάλη έκρηξη κι όλα έγιναν άσπρα. Ξύπνησα απότομα, τρομαγμένη, και διαπίστωσα ότι για 2-3 δευτερόλεπτα δεν μπορούσα να κουνηθώ. Όμως δεν ένιωθα μούδιασμα ή πίεση ή κάποια παρουσία, απλά δεν μπορούσα να κουνήσω το σώμα μου. Δεν είχα δυσκολία στην αναπνοή. Μετά από λίγο πέρασε από μόνο του. Δεν με ανησύχησε, προφανώς δεν είχε ξυπνήσει όλος ο εγκέφαλος μου ακόμα.
Μια άλλη φορά είχα κοιμηθεί στο σπίτι μιας φίλης μου και με ξύπνησε, μιλώντας. Άνοιξα τα μάτια και την έβλεπα να μιλάει, αλλά δεν μπορούσα να ακούσω τι έλεγε. Τα αυτιά μου δεν ήταν καλυμμένα ή τίποτα τέτοιο. Μόλις είδα ότι τέλειωσε αυτό που έλεγε, της είπα να το ξαναπεί γιατί δεν άκουσα τίποτα απ' ότι είπε. Το ξαναείπε και αυτή τη φορά το άκουσα. Να πω την αλήθεια, είχε πολύ πλάκα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

black mamba

Νεοφερμένος

Η Φανή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Λοιπόν, το θέμα αυτό της μόρας, με έχει αφήσει άναυδη!
Τοσο καιρο νομιζα πως δεν πάω καλά, πως έχω γίνει στοχος περίεργων δυνάμεων, κι εγω δεν ξερω τι αλλο. Βλεπω όμως πως το έχουν πάθει τόσοι άνθρωποι, και πάλι καλά ρε παιδια, τουλάχιστο δεν ειμαι τρελλη!!!
Λοιπον, την πρωτη φορα το έπαθα 17 χρονών, την ημέρα που έδινα χημεία, δεν θα το ξεχάσω. Είχα φοβηθει τοσο πολύ που έκλαιγα ασταμάτητα για ωρες μετα, ακόμα και την ώρα που έδινα εξετασεις και τελικά δεν έγραψα τίποτα. Τωρα θα μου πεις, μπορει να ηταν κριση πανικου. Τι κριση πανικου όμως, που είχα αφήσει την ντουλάπα ανοιχτη και όταν ξύπνησα ήταν κλειστή????
Εκτοτε είχε αρκετά χρονια να μου συμβει κατι τετοιο. Πριν από 4-5 χρονια όμως, μου ξανασυνέβη, και από τότε μου συμβαινει πολύ συχνά, σε βαθμό όπως είπα να νομίζω πως θα μου στρίψει. Δεν εχω δει ποτέ γυναίκα, συνήθως με ξυπνάει κάποια παρουσια που δεν μπορω να προσδιορισω, ειναι απο πανω μου και με πιεζει, και δεν με αφηνει να κουνηθω, το αισθημα της πιεσης ειναι αφόρητο. Συνηθως μου τραβαει το πάπλωμα. Μολις καταφέρω και πω το πατερ ημων, ξυπναω εντελως κι εξαφανίζεται. Το χειρότερο ήταν μια φορά που εκτός απο ανθρωπο, αισθανθηκα κατι σαν ένα γατί να μπλέκεται στα πόδια μου. Το κλωτσουσα και αυτο ανεβηκε στο προσωπο μου και με πιεζε. Χριστέ μου, το θυμηθηκα παλι και φρίκαρα. Μιαν αλλη φορά, ενοιωθα να μου κραταει με πιεση τα χερια και να ποναω. Και ξυπνησα και ειχα δυο μικρές μελανιες στο μπράτσο μου, εκει που πονουσα
Τι είναι αυτό ρε παιδιά???? Καποιοι φιλοι μου με πηραν απο το χερακι και με πηγαν στην εκκλησια, ομολογω πως δεν ειχα ιδιαιτερη επαφη (εως καθόλου) με την εκκλησια ως τοτε. Όποτε πηγαινω τακτικά, απαλλάσσομαι απο αυτη την παρουσία, ή έρχεται πολύ πιο σπάνια. Όποτε ξεχνιέμαι απο την εκκλησία, είναι πάλι εδω.
Σχετικά με την ιατρική εξήγηση, την απορρίπτω για τον εξής λόγο: Εχω πάθει ακριβως αυτο που δινει η ιατρικη περιγραφη, σε φάσεις που είχα εξεταστική στο πανεπιστημιο, πολύ αγχος, δεν ειχα κοιμηθει για μερες και ειχα καπνισει και 452254325 πακετα τσιγάρα. Ειναι εντελως διαφορετική αισθηση απο αυτό της "μορας". Απλά νοιωθεις να μην αναπνεεις σωστα, και να σβηνεις. Η μορα δεν ειναι ετσι, ειναι κάτι ξένο που σε πιεζει, κάτι που επίσης αφήνει σημάδια της παρουσίας του, φευγει το παπλωμα, σε πλακωνει, αλλαζουν θεση τα πραγματα κλπ κλπ.
Τι να πω, μόνο το πατερ ημων και τίποτε άλλο. Θεος φυλαξει.

Χμμμ ενδιαφέρον!!Τόσο ενδιαφέρον που έχω φρικάρει!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μπαμπης5304

Νεοφερμένος

Ο μπαμπης5304 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
ωραια.

να δω τωρα πως θα κοιμηθω το βραδυ.

αυτο λεω και γω!

Υ.Γ μια προσευχη πριν τον υπνο και dont have to worry!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ARIS19

Νεοφερμένος

Ο ARIS SAMOLADAS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Η Μόρα στον ύπνο. Είμαι από αυτούς που την γνώρισαν και μέχρι στιγμής και δεν έχω συγκεκριμένη άποψη του τι είναι.
Την πρώτη φορά πετάχτηκα από το κρεβάτι και κοιμήθηκα μετά από ώρες.
Την δεύτερη ήμουν προετοιμασμένος και κάτι κατάλαβα στο σώμα μου,ήμουν μουδιασμένος σε όλο το σώμα μια αίσθηση ΌΧΙ περισσότερο από 1 δευτερόλεπτο.

Προσωπικό συμπέρασμα.είναι μια αίσθηση σαν όνειρο που αγγιζόταν την πραγματική στιγμή. π.χ.
όπως τα αγόρια γνωρίζουν την ((ρεύση)) στον ύπνο τους, κοινός γνωστό στον κόσμο η λέξη ((εκσπερμάτωση)).
Αν διερωτάται κάποιος τι σχέση έχουν αυτά τα φαινόμενα η απάντηση από μέρους μου είναι ότι και τα δυο σε ξυπνούν μαύρα μεσάνυχτα στην μια περίπτωση είσαι μέσ την γλύκα που τελείωσε και νιώθεις λερωμένος

στην άλλη περίπτωση πετάγεσαι από το κρεβάτι κατατρομαγμένος και απορημένος αυτή η γυναίκα με τα μαύρα μακριά ρούχα και μαλλιά, και το βάρος σε όλο μου το κορμί τι ήταν...

Θέλω να πιστεύω πως ήταν όνειρο, που ίσως προκλήθηκε από την φυσική αντίδραση του σώματος ((Γενικό μούδιασμα-αδυναμία στη σχέση εγκεφάλου και νευρικού συστήματος)). Εδώ θα ήταν εσκεμμένη παράληψη να μην γράψω πως η συχωρεμένη η μάνα, έβαλε ένα ξύλινο σταυρό δεμένο με κόκκινη κλωστή στο μαξιλάρι

Υ.Γ. Δεν είδα ποτέ ξανά το ίδιο όνειρο ούτε ξανά ένοιωσα αυτό το βάρος πάνω μου,ο σταυρός λείπει από το μαξιλάρι πολλά χρόνια..


.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

black mamba

Νεοφερμένος

Η Φανή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Ωραια ολα αυτα!Για να σας πω λογο ρε παιδια μην με κοροιδεψετε ΑΛΛΑ ειχα πριν λιγο ξανα επαφες μαζι της!!Μια αποψη παρακαλω!Κατι να με βοηθησετε!Ειναι τυχαιο του οτι το επαθα σημερα το μεσημερι που διαβαζα ολα αυτα?Δεν ξερω δεν ξερω,ας κανω ενα τσιγαρο γιατι τα νευρα κροσσια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ντίνος53303

Νεοφερμένος

Ο Ντίνος53303 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Γεια σας, εμένα μου έχει συμβεί ουκ ολίγες φορες. Παρακάτω θα παραθέσω μια απο τις εμπειρίες μου. Ενώ μια βραδιά ήμουν έτοιμος να κοιμηθώ, και ήμουν γυρισμένος ανάσκελα ένιωσα ένα παράξενο αίσθημα φόβου. Αποφάσισα να κλείσω τα μάτια μου και να χαλαρώσω, ξαφνικά ένιωσα όλο μου το σώμα να ακινητοποιείται σαν να ήταν δεμένο με αλυσίδες. Σε αυτό το σημείο να σημειώσω πως ήμουν ανίκανος να βγάλω τον παραμικρό ήχο ή να κανω την οποιαδήποτε κίνηση. Ταυτόχρονα το κεφάλι μου βούιζε τόσο που νόμιζα πως θα εκραγεί, και στο στήθος μου ένιωθα να κάθευαι κάτι πολύ βαρύ. Είπα νοητικά το Πάτερ Ημών κι έφυγε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Amarena1

Νεοφερμένος

Η Amarena1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Το παθαινα κι εγω. Εκανα μελετη υπνου στο Νοσοκομειο Σωτηρια προπερσι. Η απαντηση των γιατρων: συνηστατε διαιτα,οχι φαγητο το βραδυ,κοψιμο του τσιγαρου,απεφυγε το αγχος.
Ερωτηση δικη μου: Ναι,αλλα τι εχω?
Απαντηση γιατρων β΄μερος: -Δεν μπορεσαμε να καταλαβουμε. Δεν ξερουμε.
Παντως εκανα 2 απνοιες "κεντρικες" εκεινο το βραδυ ,που σημαινει πως ο εγκεφαλος δεν εδινε εντολη στο σωμα να αναπνευσει.Σαν να ειναι κατι που πρεπει να το σκεφτεις και δεν γινεται αυτοματα.
υγ. Αυτες τις 2 απνοιες εγω δεν τις καταλαβα καθολου ,η 1η ηταν 14 δευτερολεπτα και η 2η 12δευτερολεπτα. Και απορω....αυτες που καταλαβαινω οταν ειμαι σπιτι μου και δεν μπορω να κουνηθω καθολου ουτε να αντιδρασω -ουτε να ανοιξω ομως τα ματια μου!!!! .....και νιωθω οτι ετσι θα τα κακαρωσω τωρα......ποσα δευττερολεπτα να ειναι αραγε?
υγ2 Ποτε δεν εχω δει παραξενη μορφη. Βασικα δεν μπορω οπως ειπα κ πριν να ανοιξω τα ματια μου καν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Fatal Secretary

Νεοφερμένος

Η Fatal Secretary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Εγω για τη Μορα ειχα διαβασει μικρη απο ενα (υποτιθεται παιδικο) βιβλιο με διηγηματα για τετοια πλασματα των παραδοσεων,στο ιδιο βιβλιο εγραφε και για τους καλικαντζαρους.απο τα πιο ψυχοφθορα,φρικιαστικα οπως ισως θα ελεγε καποιος αλλος, βιβλια που εχω διαβασει. Το απωθησα απο το μυαλο μου οπως κανω με ολα τα δυσαρεστα πραγματα που βλεπω η διαβαζω και να το τωρα αυτο το θεμα...

Σαν φοιτητρια Ιατρικης και σαν ανθρωπο γενικοτερα με ενδιαφερουν αρκετα θα ελεγα οι μελετες σχετικα με τις δυνατοτητες του εγκεφαλου και εχω ανοιχτο μυαλο γενικα,συμφωνω με καποια απο τα αρχικα ποστ οτι ειναι απειρα ακομα αυτα που δεν ξερουμε...Ενταξει ομως δεν πιστευω μεχρι αποδειξεως του εναντιου σε παρουσιες η πνευματα που θελουν να σε πνιξουν...αμα φοβαμαι καποιες νυχτες πια ειδικα αμα εχω διαβασει κατι τοσο...τελοσπαντων να σαν αυτο το υπεεεροχα φρικιαστικο θεμα σταυρωνω το μαξιλαρι μου και κοιμαμαι σαν πουλακι,εγγυημενα.

Δεν εχω δει ποτε μου τιποτα, ομως αρκετες φορες στο παρελθον μου εχει συμβει αυτη η παραλυση,προσπαθω απεγνωσμενα να κουνηθω,να σηκωθω,δε νιωθω βαρος,απλα παραλυση.Περιττο να πω οτι ξυπνουσα μουσκεμα στον ιδρωτα καθε φορα που συνεβαινε.Δεν τρομαζω ιδιαιτερα,απλως παλευω μεχρι να ξυπνησω,κανω υπομονη μεχρι να ανακτησω τον ελεγχο,ειναι σαν το μουδιασμα.

Αλλο παρομοιο που μου συνεβαινε οταν ημουν πολυ πιο μικρη ηταν τα ονειρα που με κυνηγουσε καποιος η κρυβομουν και ανακαλυπτα οτι δε μπορουσα να τρεξω η να φωναξω.Τρομακτικα,επισης παλευα να ξυπνησω μεταξυ υπνου και ξυπνου.Ευτυχως εχω σταματησει να τα βλεπω.

Και ενα αλλο περιεργο που εχω βιωσει καποιες φορες,τελευταια φορα περιπου ενα μηνα πριν,ειναι να μην εχω καθαρη συναισθηση του σωματος και ξαφνικα μια αισθηση οτι πεφτω απο πολυ ψηλα ανασκελα στο κρεβατι λιγα δευτερολεπτα πριν ξυπνησω,συν εκεινη τη γαργαλιστικη αισθηση στο στομαχι οπως οταν κατεβαινεις αποτομα απο μεγαλο υψος με τρενακι τρομου στο λουνα παρκ.Και ποναει κιολας μετα την "πτωση" σε καποια σημεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nia κι αμα θες

Νεοφερμένος

Η Νία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Ζαγορά (Μαγνησία). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ρε σείς χωρίς να θέλω να σας πώ χαζούς,αλλά αυτή η Μόρα είναι ένα χαζός ΘΡΥΛΟΣ! Όλοι μπορεί να νιώσουμε κάτι στο στομάχι μας αλλά δεν πρέπει να είναι ΣΟΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ Η ΜΟΡΑ!!!!Μην τρομάζετε από αυτά...Εγώ μόνη φορά που τρόμαξα με τα μεταφυσικά ήταν όταν ανακάλυψα τι σημαίνει το αστείο σημαδάκι που ζωγράφιζα ΠΑΝΤΟΥ!!!Και ξέρετε τι ήταν;ΠΕΝΤΑΛΦΕΣ!!!!!!Ψάρωσα λίγο στην αρχή (νόμιζα oτι θα με πάρει ο " Έξω από εδώ"...)Μπρρρ. :redface::redface::redface::redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

rina45

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rina45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Προσφατα το επαθα και εγω!το θεμα ειναι οτι το χα ακουσει απο μια φιλη μου που μου ελεγε πως ηταν μεταξυ ονειρου και πραγματικοτητασ και προσπαθουσε να κουνηθει και δεν μπορουσε!..
Ενα βραδυ λοιπον κοιμομουν μπρουμητα και ξαφνικα ενιωσα κατι σκοτεινο να με αγκαλιαζει και να με πιεζει ....εβλεπα παρα πολλες εικονες να περνουν απο μπροστα μου πολυ γρηγορα.Εντομεταξυ ηταν σαν καποιος να προσπαθουσε να με πνιξει και εχωνε το κεφαλι μου μες το μαξιλαρι!!αλλα μετα επικρατησε η λογικη!το σκεφτηκα ,και εγυρα το κεφαλι μου ταχα για να μπορω να αναπνεω(ολα αυτα στην φαντασια μου!!!!) και μετα ενιωσα οτι ξυπνησα και σηκωθηκα ετρεξα προς την πορτα και την ανοιξα να βγω εξω...αλλα δεν μπορουσα....
............................και μετα ανοιξα τα ματια μου....

το θεμα ειναι να μην πανικοβαλεσαι ,γιατι το κανεις χειροτερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

sugarbubble

Νεοφερμένος

Η sugarbubble αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
έχω βιώσει k γω ανάλογο περιστατικό... ενώ είχα ξυπνήσει από τη ύπνο δη μπορούσα να κουνηθώ! τίποτα! χερια, πόδια, κεφάλι... κόκκαλο!θυμάμαι πως ήθελα να φωνάξω αλλα σαν κάτι να με έπνιγε... k όπως ήμουν ανάσκελα διέκρινα κάτι σαν μαύρο σύννεφο από πάνω m... δη μπορώ να προσδιορίσω με τι έμοιαζε. έφαγα φρίκη:wacko:ευτυχώς το όλο σκηνικό δη κράτησε πάνω από λίγα δευτερόλεπτα. ακόμα αναρωτιέμαι τι ακριβώς μπορεί να m συναινεί εκείνο το βραδυ:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ina10039

Νεοφερμένος

Η ina τη περιμενεις? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Νεάπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
:help:το καλοκαίρι ενώ κοιμόμουν ξύπνησα αλλά δεν μπορούσα να κάνω τίποτα και με πόναγε υπερβολικά το στήθος μου σαν να ήταν 100 κιλά πάνω μου και δεν μπορούσα να ουρλιαξω γιατί δεν μπορούσα να μιλήσω ούτε να ανοίξω τα ματιά μου και δεν μπορούσα να κουνηθώ ούτε να αναπνεύσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ERIKAT

Νεοφερμένος

Η ERIKAT αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Την ιδια εμπειρια βιωσα και εγω κοιμομουν ανασκελα και διανοιω περιοδο ανχους και ανασφαλιων υπαρχει λυση ειναι πραγματικα απαισια εμπειρεια
:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
υπνοπαράλυση έπαθα και εγώ, χωρίς παραισθήσεις όμως...αλλά όπως και να 'χει είναι απαίσια εμπειρία. για μια περίοδο το πάθαινα συνέχεια και δεν μπορούσα να κοιμηθώ με τίποτα, ήταν βασανιστικό, έχω να το πάθω κοντά δυο χρόνια ευτυχώς και όλα καλά.
ξάπλωνα, είχα ταχυκαρδία, το σώμα μου είχε παραλύσει και δεν μπορούσα να κουνηθώ ούτε και να φωνάξω, παρακαλούσα μέσα μου να σταματήσει,μετά από λίγο η ταχυκαρδία σταματούσε και με ξαναέπιανε μετά από λίγη ώρα, όταν ξαναχαλάρωνα, φρίκη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
καλέεεεεε το έχω πάθει και εγώ αυτό αρκετές φορές. όμως τρόμαξα πάρα πολύ την μια και μοναδική φορά που ήμουν στην Κέρκυρα και δεν είχα ξυπνήσει εντελώς. είχα ακόμη κλειστά τα μάτια και ήμουν στο πλαί. ξαφνικά ένιωσα κάτι να με αγκαλιάζει και να με πιέζει προς τα κάτω. είχα ταχυκαρδία και δεν μπορούσα ούτε τα μάτια μου να ανοίξω, ούτε να μιλήσω ούτε να κουνηθώ...ΤΙΠΟΤΑ! πρέπει να κράτησε ένα λεπτό και ομολογώ πως ποτε δεν είχα νιώσει έτσι!!!! παναγία μου...αφού στην αρχή που το πρωτοένοιωσα αναρωτιόμουν μήπως κοιμόμουν με κάποιον άλλον και το είχα ξεχάσει...τόσο αληθινό ήταν το άγγιγμα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

black mamba

Νεοφερμένος

Η Φανή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
υπνοπαράλυση έπαθα και εγώ, χωρίς παραισθήσεις όμως...αλλά όπως και να 'χει είναι απαίσια εμπειρία. για μια περίοδο το πάθαινα συνέχεια και δεν μπορούσα να κοιμηθώ με τίποτα, ήταν βασανιστικό, έχω να το πάθω κοντά δυο χρόνια ευτυχώς και όλα καλά.
ξάπλωνα, είχα ταχυκαρδία, το σώμα μου είχε παραλύσει και δεν μπορούσα να κουνηθώ ούτε και να φωνάξω, παρακαλούσα μέσα μου να σταματήσει,μετά από λίγο η ταχυκαρδία σταματούσε και με ξαναέπιανε μετά από λίγη ώρα, όταν ξαναχαλάρωνα, φρίκη

Γεια σας και παλι!Αυτο ακριβως παθαινω και εγω καθε μεσημερι!Καθε μεσημερι ομως και τωρα που σας γραφω πριν λιγο το ξαναπαθα!Ομως θελω να πω το εξης: Οτι 1ον) Βιωνω φοβερο αγχος το τελευταιο διαστημα, 2ον) δεν χαλαρωνω καθολου τον τελευταιο καιρο και αλλα πολλα!Πριν λιγες μερες αποφασισα να μην ξανακοιμηθω μεσημερι γιατι σιγουρα θα με ξαναπιασει!Για να καταλαβετε κοιμομουν 3 φορες την εβδομαδα μεσημερι πχ.Δευτερα ή Πεμπτη ή Σαββατο τσουπ αυτο εκει!Σημερα ομως ημουν τοσο κουρασμενη που λεω θα κοιμηθω.Μεχρι να κοιμηθω το εφερνα στο μυαλο μου που και που και λιγο πριν με παρει ο υπνος ή μετα δεν θυμαμαι το παθαινω με εντονο βουητο στα αυτια και παραλυση.Ομως σημερα λεω μην αγχωνεσαι θα φυγει δεν ειναι τιποτα μεταφυσικο χαλαρωσεεεεε...και ηταν η πιο ανωδυνη φορα απο ολες οποτε εκεινη τη στιγμη καταλαβα οτι ειναι αγχος μου που με χτυπαει εκει!Επιπλεον βρηκα ενα ενδιαφερον αρθρο που λεει:
"Σας έχει τύχει ποτέ να ξυπνήσετε και νοιώσετε έντονα ότι κάτι σας εμποδίζει να κάνετε την παραμικρή κίνηση, ένα συναίσθημα "παράλυσης", συνοδευόμενο από την αίσθηση ότι κάτι σας πνίγει, ή ότι κάποιος ή κάτι βρίσκεται στο δωμάτιο μαζί σας, ακούγοντας παράλληλα περίεργους ήχους; Αν ναι, τότε ξεχάστε τις φήμες για νεράιδες, δαιμόνια, φαντάσματα και οτιδήποτε ακούγατε ή πιστεύατε μέχρι τώρα. Και αυτό γιατί πρόκειται πολύ απλά για μια κοινή διαταραχή του ύπνου η οποία παρουσιάζεται στο 50% των ανθρώπων ανεξαρτήτως ηλικίας και φύλου.

Παράλυση ύπνου, ή υπνοπαράλυση. Ο όρος περιγράφει πλήρως το φαινόμενο. πρόκειται για μια μικρή χρονική περίοδο, στα αρχικά στάδια του ύπνου (predormital) ή μετά το ξύπνημα (postdormital), κατά την οποία αδυναμούμε να εκτελέσουμε οποιαδήποτε μυϊκή κίνηση και ομιλία. Στις περισσότερες περιπτώσεις υπάρχει η δυνατότητα σταδιακής αλλά πολύ αργής κίνησης των άκρων, ματιών και του στόματος, ενώ άλλα συμπτώματα περιλαμβάνουν:

1. Λανθασμένη αίσθηση ασφυξίας
2. Περίεργους ήχους ή φωνές, μέσα ή έξω από το δωμάτιο
3. Έντονη αίσθηση κάποιας παρουσίας δίπλα σας ή κάπου στο δωμάτιο
4. Έντονο μυϊκό τρέμουλο ή/καί έντονο βουητό (χτύπημα) στα αυτιά

Η υπνοπαράλυση συχνά συνδέεται με την ναρκοληψία, μια νευρολογική πάθηση η οποία προκαλεί ανεξέλεγκτη υπνηλία, όμως άρχουν και άνθρωποι οι οποίοι βιώνουν υπνοπαραλύσεις χωρίς να παρουσιάζουν συμπτώματα ναρκοληψίας. Δεν είναι επιβλαβής, αν και οι περισσότεροι τρελαίνονται κυριολεκτικά από φόβο λόγω του ότι δεν είναι σε θέση να καταλάβουν εκείνη τη στιγμή τι συμβαίνει, και δεν γνωρίζουν ότι μέσα στα επόμενα λεπτά, βαθμιαία ή απότομα θα είναι σε θέση να κινηθούν και πάλι.

Πρόκειται για διαταραχή η οποία προξενεί γνήσιο και δικαιολογημένο φόβο, όμως η εξήγηση του φαινομένου είναι απλή:

Όταν κοιμόμαστε, ο εγκέφαλός μας σταματάει να στέλνει σήματα στους μυς και στα άκρα μας, ώστε να μην αντιδρούμε σωματικά όπως στα όνειρά μας. Σε περίπτωση π.χ. που ονειρευόμαστε ότι τρέχουμε, ο εγκέφαλός μας αποκλείει τα σήματα που στέλνονται στα κάτω άκρα, επομένως αυτά δεν εκτελούν κίνηση αντίστοιχη του τρεξίματος. Τώρα, στην υπνοπαράλυση, ο άνθρωπος που την βιώνει ανακτά τις αισθήσεις του από τον ύπνο, λίγο πριν ο εγκέφαλος ξεκινήσει και πάλι να στέλνει σήματα στο σώμα μας, βιώνοντας μια εικονική παράλυση, η διάρκεια της οποίας είναι συνήθως 20 με 30 δευτερόλεπτα, ενώ πολλές φορές φτάνει και τα 2 λεπτά.

Τα πιο πιθανά αίτια αυτής της διαταραχής είναι η έλλειψη ύπνου, κακές διατροφικές συνήθειες πριν από τον ύπνο, και υπερβολικό άγχος. Χωρίζεται σε ελαφριά παράλυση: όπου μπορείτε να κουνήσετε τα μάτια, το στόμα (δεν μπορείτε να φωνάξετε όμως) και τα δάχτυλα των χεριών σας, και σε βαριά παράλυση, η οποία συνοδεύεται από ένα δυνατό βουητό και τρέμουλο: σε αυτήν την περίπτωση δεν μπορείτε να κινηθείτε καθόλου. (σσ: τα συμπτώματα αυτά μερικοί τα παρομοιάζουν με συμπτώματα που εμφανίζονται στα αρχικά στάδια μίας αστρικής προβολής. Εντούτοις χρειάζεται υπερβολική προσπάθεια προκειμένου κάποιος να επιτύχει κάτι τέτοιο, και η υπνοπαράλυση είναι αυθόρμητη, οπότε η εξήγηση της αστρικής προβολής μάλλον αποκλείεται)

Πολύ συχνά, οι παθόντες νομίζουν ότι κάποιος βρίσκεται στο δωμάτιο μαζί τους, ενώ άλλοι έχουν την αίσθηση ότι κάποιος ή κάτι κάθεται στο στήθος τους και τους προκαλεί ασφυξία. πρόκειται για υπναγωγικές παραισθήσεις οι οποίες σχετίζονται με τον φυσικό κύκλο των ονείρων. Αυτές οι παραισθήσεις, γνωστές και ως "hag phenomena" προέρχονται από τον εγκέφαλό μας και δεν προξενούν καμία απολύτως σωματική ζημιά. Πιθανότατα πρόκειται για όνειρα που βλέπουμε εκείνη τη στιγμή, μέρος των οποίων διαφεύγουν από το υποσυνείδητο. κατά την διάρκεια της υπνοπαράλυσης λίγα μπορούν να γίνουν για να διακοπεί συντομότερα, θεωρώντας σαν δεδομένο ότι δεν μπορείτε να κουνηθείτε. Αν πρόκειται για ελαφριά μορφή όμως, μπορείτε να κάνετε μερικά πράγματα για να την διακόψετε. Για παράδειγμα η επίμονη προσπάθεια ομιλίας (σσ: ουρλιαχτού καλύτερα!) ή κίνησης των δαχτύλων σας θα την διακόψει μετά από λίγα δευτερόλεπτα.

Δεν υπάρχει συγκεκριμένη ηλικία κατά την οποία αρχικά εκδηλώνεται, ενώ η συχνότητα της διαταραχής διαφέρει ανάλογα με το άτομο, από δύο με τρεις φορές στην διάρκεια της ζωής του, μέχρι πολλαπλές φορές το ίδιο βράδυ. Στην τελευταία περίπτωση, και εάν η διαταραχή εξελιχθεί σε κρίση, ίσως να χρειαστεί να συμβουλευτείτε τον γιατρό σας.

Αν και είναι απόλυτα φυσιολογικό ένας άνθρωπος να βιώσει υπνοπαράλυση μερικές φορές στην ζωή του, πρόκειται για διαταραχή του ύπνου, κάτι που σημαίνει ότι μπορεί να προληφθεί. Μερικοί τρόποι για να αποφύγετε εμφανίσεις υπνοπαράλυσης, ή για να τις ελαττώσετε εάν βιώνετε αυτήν την περίοδο, είναι να διατηρείτε ένα φυσιολογικό πρόγραμμα όσον αφορά τον ύπνο, να τρέφεστε σωστά, και να κοιμάστε αρκετά, περίπου 7-9 ώρες ημερησίως."
Το αρθρο το βρηκα στο google!!Πραγματικα πολυ καλο!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
να σαι καλά κοπέλα μου...μου φυγε ένα βάρος!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mickey mouse

Νεοφερμένος

Η Μίκυ Λιαβέρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
και μένα μου'φυγε το βάρος γιατί το'χω πάθει 2-3 φορές κι ένοιωθα οτι θα πεθάνω:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top