Αεροπορικά εισιτήρια

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Εγώ έχω πάει με aegean, air serbia, swiss, και τώρα έκλεισα με turkish. Ελπίζω να εχω καλή εμπειρία γιατί θα είναι με ανταπόκριση.
Είχα πετάξει Αμερική με τις τουρκικες, και εγώ με ανταπόκριση. Είναι εγγύηση :P Πολύ καλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,269 μηνύματα.
Εγω εκανα αιτηση στο προγραμμα miles and more της Lufthansa θα μου φερουν την καρτα σε 2 εβδομαδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εγω εκανα αιτηση στο προγραμμα miles and more της Lufthansa θα μου φερουν την καρτα σε 2 εβδομαδες.
Εχω και εγω και δυστυχως το μονο που εχω να πω ειναι οτι ειναι απο τα χειροτερα προγραμματα. Ειχα κανει ενα σωρο υπερατλαντικες και κοντινες πτησεις και τα μιλια που συγκεντρωσα ηταν αρκετα για να παρω μια πριζα για ταξιδια. Δεν την χρησιμοποιω πλεον. Χρησιμοποιω αλλο προγραμμα και με μονο 2 υπερατλαντικα ταξιδια και 4 κοντινες πτησεις εχω αρκετα μιλια για να κανω δωρεαν 3ωρο ταξιδι. Ψαξε για αλλα προγραμματα στην περιοχη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ σκέφτομαι να χώνω όλα τα μίλια μου σε Aegean ακομα και αν δεν παω με Aegean.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Εγώ σκέφτομαι να χώνω όλα τα μίλια μου σε Aegean ακομα και αν δεν παω με Aegean.
Την κάρτα miles and more μπορείς να την χρησιμοποιείς πετώντας με οποιαδήποτε εταιρία που είναι μέλος της star alliance.

Ισχύει ότι η Aegean έριξε εντελώς το κόστος για την ίδια μετατρέποντας τον εαυτό της ουσιαστικά σε εταιρία χαμηλού κόστους, με υψηλότατους ναύλους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Αυξήσεις στις χρεώσεις για χειραποσκευή στη Ryan με τις τιμές να κυμαίνονται ως εξής:
πηγή: travelfree.info
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Εγώ σκέφτομαι να χώνω όλα τα μίλια μου σε Aegean ακομα και αν δεν παω με Aegean.

Αν κλεινεις φθηνο ναυλο της Lufthansa, το πιο πιθανο ειναι οτι δε θα παρεις τιποτα στο Miles and Bonus. Το εχω παθει κι εγω αρκετες φορες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,269 μηνύματα.
Μόνο εγώ φοβάμαι να μπω σε Ryanair?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mhtrogoal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 921 μηνύματα.
Nαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Δεν τιθεται θεμα ασφαλειας στη Ryanair. Αν ηταν επικινδυνη δε θα επαιρνε αδεια να πεταει σε αεροδρομια της ΕΕ. Μη λετε ο,τι βλακεια σας κατεβει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Είναι γνωστό αρκετό καιρό το συγκεκριμένο (στην αναζήτηση έβλεπες πως δεν υπήρχαν πτήσεις να κλείσεις από Απρίλη και πέρα).
Πιθανότατα το κόψιμο συνδυάζεται με αυτό και η Ryan επέλεξε να κόψει τη Θεσσ κρατώντας άλλους πιο τουριστικούς προορισμούς για το θερινό της πρόγραμμα (Χανιά-Ζάκυνθος), μειώνοντας όσο γίνεται τις πτήσεις εσωτερικού.
Λογικά αποτελεί το κλασικό μέσο πίεσης της Ryan, όπου δεν πετυχαίνει τις τιμές που θέλει, απλά φεύγει (και σκάσε 50αρι σε κτελ κι ΟΣΕ εσύ :/:).
Εικάζω ότι μετά από κάποιο καιρό θα επιστρέψει, ίσως στο θερινό του 2020.

Από 1η Απρίλη επίσης, επιστρέφει στην Καλαμάτα η Ryan.

Καλαμάτα: 4 νέα δρομολόγια: Λονδίνο Στάνστεντ, (1 εβδ), Μιλάνο Μπέργκαμο (2), Πίζα (2) & Σόφια (1)
+ το Καλαμάτα-Βιέννη από τη θυγατρική της Laudamotion.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Μόνο εγώ φοβάμαι να μπω σε Ryanair?
Κακά τα ψέματα η Ryanair τραβά τις τιμές προς τα κάτω.

Τώρα η aegean παίζει μπάλα μόνη της και θα αυξήσει τα εισητήρια. Είναι πιο εύκολο όταν αυξάνεται η ζήτηση να αυξήση την τιμή μια υπηρεσίας από το να αγοράσεις καινούριο εξοπλισμό (αεροπλάνα) για να αυξήσεις το εισόδημα εξυπηρετώντας πολύ περισσότερο κόσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Μόνο εγώ φοβάμαι να μπω σε Ryanair?


Μπες στην Wizz και μετά η Ryan θα σου φαίνεται κλάσεις ανώτερη :P
Αλλά οκ χωρίς πλάκα,όλες οι ευρωπαικες αεροπορικές είναι ασφαλεστατες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,269 μηνύματα.
Δεν ξέρω,καλύτερα Lufthansa.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Δεν ξέρω,καλύτερα Lufthansa.
Να σου υπενθυμίσω την συντριβή του Airbus της German Wings (θυγατρική της Lufthansa) στις γαλλικές Άλπεις, όπου σκοτώθηκαν όλοι οι επιβάτες και το πλήρωμα.

Το 2015 αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Να σου υπενθυμίσω την συντριβή του Airbus της German Wings (θυγατρική της Lufthansa) στις γαλλικές Άλπεις, όπου σκοτώθηκαν όλοι οι επιβάτες και το πλήρωμα.
Απ' τα must watch της σειράς και το σχετικό επεισόδιο του ACI-Mayday.

Η αλήθεια είναι μου φαίνεται γελοίο υπερβολικό να αποφεύγεις το ταξίδι με μία εταιρεία (στην προκειμένη low cost) φοβούμενος ότι κάτι θα πάει στραβά όσον αφορά την ασφάλεια στην πτήση.
Σαφώς τα αρνητικά των loco, είναι πολλά. Είναι κυρίως point-to-point, κανείς δε σου εγγυάται ότι θα προλάβεις μία ανταπόκριση, η εξυπηρέτηση πελατών είναι απαράδεκτη κι αν για οποιοδήποτε λόγο κάτι πάει στραβά και αιτηθείς αποζημίωση, θα δυσκολευτείς περισσότερο να την πάρεις.
Όπως ειπώθηκε όμως, μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για εταιρείες που έχουν άδεια να λειτουργούν στην ΕΕ, κι αυτό από μόνο του αρκεί για να μην ανησυχείς για τη ζωή σου περισσότερο σε σχέση με άλλες.
Από 'κει και πέρα, η μαλακία μπορεί να γίνει με οποιαδήποτε εταιρεία. :angelnot:
Θανατηφόρα ατυχήματα έχουν συμβεί σε αρκετές όχι loco εταιρείες ούτως ή άλλως τόσα χρόνια, αν κρίναμε απ' αυτό μάλλον δε θα ταξιδεύαμε τελικά. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Είναι γνωστό αρκετό καιρό το συγκεκριμένο (στην αναζήτηση έβλεπες πως δεν υπήρχαν πτήσεις να κλείσεις από Απρίλη και πέρα).
Πιθανότατα το κόψιμο συνδυάζεται με αυτό και η Ryan επέλεξε να κόψει τη Θεσσ κρατώντας άλλους πιο τουριστικούς προορισμούς για το θερινό της πρόγραμμα (Χανιά-Ζάκυνθος), μειώνοντας όσο γίνεται τις πτήσεις εσωτερικού.
Λογικά αποτελεί το κλασικό μέσο πίεσης της Ryan, όπου δεν πετυχαίνει τις τιμές που θέλει, απλά φεύγει (και σκάσε 50αρι σε κτελ κι ΟΣΕ εσύ :/:).
Εικάζω ότι μετά από κάποιο καιρό θα επιστρέψει, ίσως στο θερινό του 2020.

Από 1η Απρίλη επίσης, επιστρέφει στην Καλαμάτα η Ryan.


+ το Καλαμάτα-Βιέννη από τη θυγατρική της Laudamotion.

Γενικα η Ryan εχει τη συνηθεια να μη στεριωνει καπου. Ανοιξε βαση στο Αϊντχοφεν, προσελαβε πληρωμα και πριν λιγους μηνες τους εκβίασε πως ειτε θα πανε σε βαση της στη Λευκορωσία ειτε θα απολυθουν. Και επειδη κανενας δε το δεχτηκε απολυθηκαν ολοι. Οπως της κατσει ειναι γενικα η φαση. Επισης δε φταιει η Fraport, γιατι στο αεροδρομιο της Φρανκφουρτης μια χαρα τα εχουν βρει. Απλα αμα βρει εστω και 2% παραπανω κερδος, σηκωνεται και φευγει. Ηδη ειχε διακοψει τα περισσοτερα δρομολογια εσωτερικου. Ειναι και το μοντελο της τετοιο που δε χτιζει σχεσεις με πελατες ωστε να εχει σταθερο κοινο. Κανει αρπαχτες οπου της κατσει

Να σου υπενθυμίσω την συντριβή του Airbus της German Wings (θυγατρική της Lufthansa) στις γαλλικές Άλπεις, όπου σκοτώθηκαν όλοι οι επιβάτες και το πλήρωμα.

Το 2015 αυτό...

Δεν ηταν τεχνικο θεμα παντως, το αεροπλανο το εριξε επιτηδες μελος του πιλοτος με ψυχολογικα.

Αντιθετα για τεχνικο θεμα μεγαλο ατυχημα ειχε η Air France στην πτηση Ριο-Παρισι το 2009 οπου επεσε το αεροσκαφος στον Ατλαντικο.

Ουτε ομως αυτο σημαινει πως η Air France ειναι επικινδυνη εταιρια, καθε αλλο, εκτελει χιλιαδες πτησεις καθημερινα. Ωστοσο στην αεροπορια υπαρχει ενα μακαβριο fact: υπαρχουν προβληματα που ουτε οι αεροπορικες δε τα γνωριζουν και τα μαθαινουν μετα απο σοβαρα ατυχηματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,269 μηνύματα.
Η Air China πετά από Αθήνα-Πεκίνο 2 φορές την εβδομάδα,αξίζει άραγε σαν εταιρια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Γεια σας,
Μέσω της miles&bonus της aegean είχα μαζέψει ορισμένα λίγα μίλια. Από τότε επειδή άλλαξα e-mail και έχω ξεχάσει τον κωδικό μου στην aegean δεν μπορώ να κατεβάσω το app της. Ξέρετε αν αυτά τα μίλια χάνονται;
Δεν έχω πάρει τηλ να ρωτήσω. Όλο το αμελω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top