Ηλεκτρικά πατίνια

Τι γνώμη έχετε για τα ηλεκτρικά πατίνια;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 10)
  • Θετική γνώμη

    Ψήφοι: 7 70.0%
  • Αρνητική γνώμη

    Ψήφοι: 3 30.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,735 μηνύματα.
Μια φορά να έρθει κάτι στην Ελλάδα και να μην είμαστε αμέσως αρνητικοί, δεν γίνεται. Αντί να συζηταμε για το πως θα βελτιωθεί η οδηγική συμπεριφορά του Έλληνα και για το ότι θα πρέπει επιτέλους να αποκτήσουμε αξιοπρεπή πεζοδρόμια και ποδηλατοδρόμους, μας φταίνε τα τα ηλεκτρικά πατίνια. Έλεος. Μια ζωή πίσω.

@methexys

Δεν μπορεί να αποδεχόμαστε να κυκλοφορεί ένα όχημα χωρίς καθρέφτες, χωρίς αριθμός κυκλοφορίας, χωρίς ζώνη ασφαλείας και χωρίς φλας στους δρόμους.
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,087 μηνύματα.
Methexys σε ποια πόλη μένεις; θέλεις να πεις σε ποιο ακριβώς σημείο των μεγάλων δρόμων της Θεσσαλονίκης μπορεί να φτιαχτεί ποδηλατόδρομος; Στην Τσιμισκή; Ή στην Εγνατία που με το ζόρι χωράμε οι πεζοί στα πεζοδρόμια; Στην παραλιακη ας κάνουν όσο πατίνι θέλουν. Όταν όμως μέσα στην κυκλοφορία βλέπεις και εναν καμμένο με πατίνι σαν καμικάζι αυτοκτονίας τότε αυτό που πάει λάθος δεν είναι η συμπεριφορά των Ελλήνων οδηγών.

Στον Βόλο μένω, που μια χαρά μπορούσε να γίνει ποδηλατόδρομος και μαλιστα είχε γίνει η απόπειρα. Αλλά το αποτέλεσμα ήταν τα αυτοκίνητα να κλείνουν την είσοδο και την έξοδο του, και να περπατάνε εκεί οι πεζοί και όσοι είχαν καροτσάκια. Όποτε η απόπειρα απέτυχε. Εννοείται ότι δεν θα πρέπει να παει κάποιος με πατίνι (αλλά και με ποδήλατο) μέσα στη μέση ενός μεγάλου δρόμου. Οπως επίσης εννοείται ότι δεν θα έπρεπε οι πεζοί να περπατάνε μέσα στη μέση του ποδηλατόδρομου, κάτι που γίνεται και στη Θεσσαλονίκη, και στον Βόλο, σε μια λωρίδα που έχουμε στην παραλία, για τα ματια του κόσμου. Γι’αυτο και θα έπρεπε να έχουμε κυκλοφοριακή αγωγή στα σχολεία, όχι μόνο για να ξέρουμε τα βασικά σχετικά με την οδήγηση αλλά και για το πως θα έπρεπε να συμπεριφερόμαστε ως πεζοί/ποδηλάτες. Τώρα, το κυκλοφοριακό της Θεσσαλονίκης δεν μπορώ να σου το λύσω σε ένα απλό ποστ στο e-steki. Οι περισσότερες ελληνικές πόλεις έχουν αρκετά προβλήματα.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,735 μηνύματα.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Μια φορά να έρθει κάτι στην Ελλάδα και να μην είμαστε αμέσως αρνητικοί, δεν γίνεται. Αντί να συζηταμε για το πως θα βελτιωθεί η οδηγική συμπεριφορά του Έλληνα και για το ότι θα πρέπει επιτέλους να αποκτήσουμε αξιοπρεπή πεζοδρόμια και ποδηλατοδρόμους, μας φταίνε τα τα ηλεκτρικά πατίνια. Έλεος. Μια ζωή πίσω.
Υποδομές για ηλεκτρικά πατίνια στην Ελλάδα δεν υπάρχουν. Η τροχαία δεν δίνει αβέρτα κλήσεις εκεί που χρειάζονται και ο Έλληνας οδηγός δεν συνετιζεται. Όταν βέβαια παίζει χρηματισμος ακόμα και στις εξετασεις για δίπλωμα οδηγησης και περνάει το τεστ ο κάθε πικραμένος, δεν απορώ που οι δρόμοι ειναι σε τέτοια χάλια.
Συνεπώς, οσο θα επικρατει αυτό το χάος στους δρόμους, τα πατίνια πρεπει να απαγορευτουν. Πρεπει να γίνουν υποδομές. Δεν φταιει μόνο ο Έλληνας οδηγός, φταιει και το οτι δεν υπαρχουν ποδηλατοδρομοι. Ποδηλατοδρομος δεν σημαίνει μόνο μια λευκή γραμμή στον δρόμο που διαχωριζει την κίνηση. Σε δρόμους με πολλή κίνηση πρεπει να υπάρχουν διαχωριστικά, πχ τσιμέντο. Εδώ δεν φοβαμαι να βγω σε κεντρικο δρομο με το ποδηλατο μου γιατι ξερω οτι δεν θα πεσει κάποιος τρελος πάνω μου και υπαρχουν και φανάρια για ποδηλάτες, οπότε ακόμα και αν δεν δίνεις σημασία στα σήματα, ξερεις οτι δεν μπορεις να περάσεις απεναντι όταν στριβουν αυτοκίνητα σε διασταύρωση γιατι το φανάρι ειναι κοκκινο.
Όταν δεν υπαρχουν οι κατάλληλες υποδομές, λογικο είναι να μας φταίνε τα πατίνια γιατί ο μέσος οδηγός πατινιου δεν προσέχει και δεν είναι προστατευμενος αν πεσει όχημα πάνω του. Πολυ φοβάμαι οτι τα περισσότερα πατίνια θα τα οδηγούν παιδια τα οποία δεν έχουν ιδέα απο ΚΟΚ. Εμένα προσωπικά τα πατινια με ενοχλούν ακόμα και στους ποδηλατοδρομους (που έχουμε απειρους, προστατευμενους και αριστους). Σχεδον πάντα αναγκάζομαι να χτυπάω το κουδουνακι στο ποδήλατο μου γιατί οι περισσοτεροι με τα πατίνια τεινουν να κυκλοφορούν στην μέση του ποδηλατοδρομου και επειδή πανε πιο αργά από ποδήλατο, εμποδιζουν. Λίγοι είναι αυτοί που μένουν στα δεξιά και κανεις ευκολα προσπέραση. Ασε που ενας από τους λογους που χτυπάω το κουδουνακι είναι επειδή είναι εντελώς απροστατευτοι και ταλαντευονται και αν τους χτυπήσω θα τραυματιστουν πιο σοβαρά απο εμένα που φοράω κράνος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,851 μηνύματα.
Δεν έχω καταλάβει κάτι, τα έχω δει τα πατίνια αλλά το θέμα είναι πως τα παίρνεις τι κάνεις για να τα πάρεις; Να μου εξηγήσει κάποιος γιατί δε θα πάρω ποτέ πατίνι έτσι να το κλέψω
 

charmander

Δραστήριο μέλος

Ο charmander αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 637 μηνύματα.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αρνητική.Μου φαίνονται παντελώς άχρηστα. Πολύ καλύτερο το περπάτημα από όλες τις απόψεις
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top