Οι χειρότεροι πολιτικοί στην ιστορία

dimitra12345

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Ποιον να πρωτο-πιάσεις και ποιον να αφήσεις;
Εγώ θα έλεγα να άλλαζε ο τίτλος του τόπικ σε: Υπάρχει άραγε κάποιος που να αγαπάει τον λαό και την χώρα του;
Αν υπάρχει πραγματικά, να του στίσουμε άγαλμα και να τον γράψει η ιστορία.

εξερέσεις είπαμε και πιο πάνω υπάρχουν....το θέμα είναι ότι είναι ελάχιστοι.......αν δεν ήταν τόσοι λίγοι τότε ο κόσμος μας θα ήταν τελείως μα τελείως διαφορετικός!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
μα γιατί αυτός??? ΑΓΓΕΛΟΥΔΙ είναι....!!!

Ρε παιδιά πείτε μου γιατί έχω αρχίσει να ανησυχώ.
Είμαι η μόνη στην Ελλάδα που πιστεύει ότι ο Κώστας τελικά δεν ήθελε να γίνει πρωθυπουργός;
Δεν ήθελε το παιδί. Με το ζόρι δηλαδή;
Δεν έκανε μπαμ αυτό ή μόνο εγώ το έβλεπα; Δεν μπορώ να καταλάβω.
Δηλαδή απορώ πώς δεν το βλέπετε όλοι αυτό;
Άντε οι ΝΔατες λογικό. Οι άλλοι γιατί;
Δηλαδή πραγματικά η όλη φάση με τον Καραμανλή με κάνει να φαντάζομαι το εξής σκηνικό από την παιδική του ηλικία.

-Φάε Κωστάκη το μπιφτέκι σου να μεγαλώσεις για να γίνεις ένας μεγάλος πρωθυπουργός αύριο μεθαύριο...
-Μα δε θέλω να γίνω πρωθυπουργός (κλαίγοντας) . Θέλω να παίζω μόνο με τα τουβλάκια μου....(με μπουκωμένο το στόμα)
-Τι πράγματα είναι αυτά που λες Κωστάκη; Η θέση είναι έτοιμη. Σε περιμένει. Κουβαλάς το βαρύ όνομα του θείου σου.
-Μα δεν ξέρω πώς. Αισθάνομαι άχρηστος. Θέλω μόνο να τρώω και να παίζω.
-Και τι σημασία έχει βρε Κωστάκη που είσαι άχρηστος; Αρκεί που λέγεσαι Καραμανλής. Ποιος θα κοιτάξει τώρα αν μπορείς να κυβερνήσεις τη χώρα; Δε σηκώνω κουβέντα. Θα γίνεις πρωθυπουργός. Σάμπως εσύ θα κυβερνάς; Θα έχεις το επιτελείο σου βρε χαζούλι...Εσύ μόνο θα φαίνεσαι. Δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα. Μόνο θα βάζεις υπογραφές και θα μαθαίνεις απ εξω αυτά που θα σου λένε.

Μεγαλώνει ο Κωστάκης. Η ώρα να γίνει πρωθυπουργός πλησιάζει. Ο Κωστάκης τρέμει.
Επιμένει πως έχει άλλα ενδιαφέροντα. Κανείς δεν τον ακούει.
Οι image makers πέφτουν πάνω του με τα μούτρα.
Τον παντρεύουν με τη Νατάσσα, κάνει δυο κουτσούβελα για να έχει και το κατάλληλο ίματζ του σωστού οικογενειάρχη. Μεγάλο όπλο του όμως είναι το όνομά του.
Κερδίζει τις εκλογές.
Ο Κωστάκης σκέφτεται ότι τώρα που μπήκα στο χορό θα χορέψω. "Θα το παίξω πρωθυπουργός. Το κρίμα στο λαιμό σας.Εγώ σας τα λεγα πάντως."
Τελικά ο Καραμανλής παίζει καλά το ρόλο του. Ο λαός νομίζει ότι κυβερνάει αυτός. Πω πω φοβερός πρωθυπουργός. Τίμιος, σοβαρός, διορίζει κόσμο....
Τα πράγματα, όμως, πάνε κατά διαόλου. Ο Κώστας το γνωρίζει αλλά δε μιλάει. Στο κάτω κάτω διαλυμένη χώρα παρέλαβε. Τι μπορεί να κάνει μέσα σε μια τετραετία; Η γνωστή καραμέλα. (Χμμ...ναι Κωστάκη διαλυμένη χώρα παρέλαβες, όντως. Αλλά εσύ ενώ το ήξερες ....καραβάκια αρμένιζαν).
Πότε θυμήθηκες να μας το πεις;
Στις εκλογές του 2009.
Όταν βαρέθηκες να παίζεις, έκανες το κομμάτι σου ως πρωθυπουργός για να μη σου τα πρήζουν και οι δικοί σου και να σε αφήσουν ήσυχο να γυρίσεις πίσω στα τουβλάκια σου.
Οι εκλογές του 2009 (οι τελευταίες σου δηλαδή) ήταν η καλύτερη σου ευκαιρία να αποσυρθείς ώστε να μη χρεωθείς εσύ την καταστροφή την οποία γνώριζες αλλά γαργάρα την έκανες.
Επεδίωκες να χάσεις στις εκλογές γιατί γνώριζες ότι ήσουν ανήμπορος να αντεπεξέλθεις σε τόσο σοβαρά προβλήματα και να έχεις μπελάδες στο κεφάλι σου.
Θυμήθηκες να μας πεις ότι το κράτος έχει φαλιρίσει μόνο στην προεκλογική σου περίοδο και ότι θα αναγκαστείς να πάρεις σκληρά μέτρα. Γιατί το θυμήθηκες τότε; Για να μη σε ψηφίσει ο λαός για τα σκληρά σου λόγια κι έτσι να βγάλεις την ουρά σου απ΄εξω; Και να λες μετά "Εγώ σας τα λεγα" και να βγεις και από πάνω κιόλας Κωστάκη;Πότε μας τα έλεγες Κωστάκη;Εγώ δε σε άκουσα να λες τίποτα. Μόνο λίγες μέρες πριν τις εκλογές. Το χρέος δε δημιουργήθηκε σε μια μέρα. Συνένοχος είσαι. Τα χρέη είναι από το 1821, Κωστάκη. Αλήθεια ξεπληρώσαμε ποτέ τα δάνεια που παίρναμε τότε από τις Μ.Δυνάμεις;;; Ή συνεχίσαμε να παίρνουμε άλλα δάνεια για να πληρώσουμε τα πρώτα και μπήκαμε σε έναν φαύλο κύκλο;
Ο στρουθοκαμηλισμός σε όλο του το μεγαλείο. Ναι και οι άλλοι στρουθοκαμήλιζαν αλλά εσύ στο τέλος της πρωθυπουργικής σου καριέρας ήθελες να μας το παίξεις και ήρωας. Αυτός που δεν υπολογίζει το πολιτικό του κόστος. Τα λέει έξω από τα δόντια.Μόνο αλήθειες στο λαό.
Στον αντίποδα μια χαρά σου έκατσε ο άλλος που έλεγε ότι λεφτά υπάρχουν (α ρε Γιώργο εσύ δεν είχες τόσο καλούς image makers από πίσω. Δεν ήξερες, δε ρώταγες; ) Ήταν πιο αρεστά τα λόγια του. Προσευχόσουν να βγει αυτός για να βγάλει άλλος το φίδι από την τρύπα. Έτσι δεν είναι;
Και τώρα κάθεσαι ήσυχος ήσυχος στα τελευταία έδρανα της βουλής χωρίς να βγάζεις άχνα, λες και παρακολουθείς καμιά ταινία να διαδραματίζεται μπροστά σου. Μόνο τα ποπ κορν σου λείπουν.
Πού είσαι Κώστακη; Βγες να πεις τίποτα. Σε χάσαμε.
Μόνο ο εστιάτορας ,που πας και τρως στη Ραφήνα τα μπιφτέκια σου, σε βλέπει. Καλό γλειφτρόνι πρέπει να είναι και αυτός. Αντί να σου δώσει καμιά κλωτσιά. Μάλλον τον πληρώνεις καλά...από τον παχυλό μισθό που εξακολουθείς και παίρνεις.
Γιατί δεν παραιτείσαι του μισθού σου Κωστάκη; Γιατί δούλεψες πολύ όλα αυτά τα χρόνια και σου αξίζει;
Αλλά πώς θα ζήσεις μετά; Δε δούλεψες και πουθενά αλλού στη ζωή σου.Δεν ξέρεις και τίποτε άλλο να κάνεις...να δεις πως βγαίνει το ψωμάκι. Ε;;; Καλά τα λέω;
Αλλά μάλλον έτσι πρέπει να το έχει ως παράδοση αυτή η χώρα.
Ο εκαστότε πρωθυπουργός αφού ολοκληρώσει το καταστροφικό του έργο μετά πρέπει να εξαφανίζεται και να κάνει πως δε συμβαίνει τίποτα.
Ένας εσύ και ένας ο άλλος που έφυγε στο Αμέρικα.
Ουστ ρε που ακόμα κυκλοφορείτε ελεύθεροι όλοι σας και δε σας έχει πλακώσει ο λαός στις φάπες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.


ο χειροτερος πολιτικος πιστευω οτι ηταν ο Τρικουπης...η αρχη της ρουσφετολογιας και της απατης με αποτελεσμα την πτωχευση το 1893(αν θυμαμαι καλα).

σε αντιθεση με τον Βενιζελο που τον θεωρω κορυφαιο πολιτκο με οραμα για την χωρα το οποιο ομως οι αντιπαλοι του δεν το αφησαν να το υλοποιησει:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

me.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο me. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 307 μηνύματα.



Η πλάκα είναι πως αν τους συγκρίνουμε με τις απίθανες ανθυπομετριότητες που μας κυβερνούν τα ταλευταία χρόνια,
μπορεί αυτούς επάνω ν'αρχίσουμε να τους νοσταλγούμε !
Ποιος να το πίστευε !

:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top