Κρίση ακρισίας: 0,01 € = 48 € !

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,884 μηνύματα.
Το νόημα του τοπικ είναι να δικαιολογήσουμε το λαθρεπιβάτη ή να σχολιάσουμε τη βλακεία (η ευγενικότερη λέξη που μπορώ να βρω) των εν λόγω ελεγκτών?

Οι ελεγκτές προφανώς ήταν ρατσιστές και εθνοπριαπίστηκαν βλέποντας τον 20χρονο Ασιάτη. Η εξουσιοφρενίτιδα δίνει και παίρνει, από το ελεγκτή στο λεωφορείο μέχρι τον μπάτσο της γειτονιάς όλοι νομίζουν ότι πιάνουν τον πάπα απ' τα @@.

Απ' την στιγμή που δεν είχε άλλα λεφτά πάνω του, θα έπρεπε να δείξουν μια σχετική επιείκεια. Ας του παίρνανε αυτά τα 1,49 και πάει στο καλό. Υπάρχουν συνάνθρωποι μας που δεν έχουν κανένα μα κανένα περιουσιακό στοιχείο. Αυτοί δεν δικαιούνται να χρησιμοποιούν τα μέσα μαζικής μεταφοράς; Γεννήθηκαν σε κάποιον άλλο κόσμο ή κατούρησαν σε άλλο πηγάδι; :confused:

Είναι μερικοί λαοί μανιακοί με τους κανόνες. Εμείς είμαστε πιο αλέγκρο, μεσόγειοι, φιλόξενοι. Είναι δυνατόν να βγάζεις την μπρουτίλα σου σε έναν τουριστάκο που ξέμεινε από λεφτά στη γύρα του; Απλά χτυπήσανε ξανά τον πιο αδύναμο, για να ψαρώσουν οι άλλοι. Να δείξουν ότι το κράτος δουλεύει!

Ούτε κι εγώ συμφωνώ με τις λογικές του τσαμπατζή, αλλά το 1.40, τα ημερήσια των 3 και οι μηνιαίες των 35+ είναι πολλά λεφτά για τη γενιά των 500 ευρώ. Αυτοί θα έπρεπε να έχουν πάσο νεότητος και να κινούνται τσάμπα. Νεολαία που δεν κινείται είναι πατρίδα χωρίς μέλλον. Πόσο μάλιστα όταν πολλά από αυτά τα παιδιά είναι άνεργα και οι γονείς τους ζουν ολόκληρη την οικογένεια με μια σύνταξη. Δεν έχεις, δεν πληρώνεις, τελείωσε.

Περπατάς με τα πόδια τον δρόμο του γυρισμού στο τέλος του μήνα όταν ξέρεις ότι τον επόμενο θα πέσει το παραδάκι. Αν πρέπει κάθε μέρα, κάθε μήνα, κάθε χρόνο, μια ζωή να περπατάς....ε κάπου, κουράζεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Ελα ρε κουκλιτσα,πες τα!
Ειλικρινα ομως δε με φτανουν τα λεφτα για συντηρηση ενος αμαξιου,τα ποδια μου δε θα με κρατουν οταν φτασω απο γλυφαδα πατησια,οπως επισης θεωρω αυτοκτονια το να οδηγεις ποδηλατο στην πολη της αθηνας.
Αλλη προταση;
Ο και μην ακουω τωρα μαλακιες το οτι ταξιδευω με δικα σου λεφτα.
Ειπαμε.Και εγω φορους πληρωνω,και μαλιστα τα ποσα μου ερχονται μεγαλα γτι τα δηλωνω ολα [γαμω την ειλικρινια μου]
Πιστεψε με,δεν επομιζομαι κανενα κοπο σου.

Τελος οταν τρωω προστιμο δεν ενισταμαι καθολου.

Αυτα δε τα λεω σε σενα προσωπικα αλλα σε ολους οσους μου λενε πως χρησιμοποιω φαιδρα επιχειρηματα για να μην κοβω εισητηριο,λες και τους το χρωσταω.



Επ'ευκαιριας να πω ενα στορυ ως αντιδιαμετρικη περιπτωση σε αυτη του αλλοδαπου.
Ειναι μεσημερι,ειμαι πτωμα,φορτωμενη με την τσανταρα του σχεδιου και τα χιλια δυο πραγματακια μεσα,φυσικα δεν εχω κοψει εισητηριο,και μπαινει μεσα θεος ελεγκτης γυρω στα 28[μαναρι σας λεω κοριτσια!!!].Ερχεται τον κοιτω μισοκοιμισμενη,μου χαμογελα και ρωτα για το εισητηριο.Απαντω ενα ψοφιο "τσου" και στεναχωριεται η φατσουλα του..."Γιατι βρε κοριτσι ΜΟΥ;Και εχω και τον αλλο...αναγκαστηκα θα σου κοψω κληση"."Μετα χαρας" τον ξαφνιαζω και ξαναπεφτω για υπνο.
Μετα απο ενα μηνακι,παω να πληρωσω τα 70 κατι μου ευρω [αν δεν απατωμαι],μπαινω στα κεντρικα,φτανω στο γραφειο και με υποδεχεται με ενα χαμογελο ως τα αυτια ο θειος που θα με εξυπηρετουσε."Τι θελεις το κοριτσι ΜΑΣ";.."Για κληση ηρθα" λεω και χαμογελω.Κατσουφιαζει αλλα δεν ξεχνα να μου θυμισει το ποσο ωραια ματια εχω [θενξ ντουντ] και ποσο αδικο ειναι οι ωραιες κοπελες να χρεωνονται.Φραση για πολλα....πολλα λολ.Αγχωνεται και με ρωτα αν εχω πασο,δικαιολογιτικο "καποιο χαρτι να μειωθει το ποσο",αφου "ειναι αρκετα δυσκολο να διαγραφει".Περισσοτερα λολ.Πληρωσα ΟΛΟ το προστιμο,ασχετα αν ειχα πασο [ρεσιντεντ φορ γιου!!].
Στη χωρα μας το γυναικειο χαμογελο και η ελληνικη υπηκοοτητα μετραν.
Γεια χαρα νταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
ρε το παλικαρι εγραψε αυτο το συμβαν, για να δειξει που εχουμε φτασει, και εσεις το γυρησατε στο δεν πληρωνω!
ξυλο στους ελεγκτες!



προσωπικα δεν χτυπαω εισητηριο, και υπολογιζω τα λεφτα (νταξει δεν ειμαι ψυχακι, μια φορα εχω αθροισει), οταν θα φτασω, να εχω κλεψει στο ελληνικο δημοσιο, οσο μας κοστισαν οικογενειακα τα χαρατσια τοτε θα συνεχισω να χτυπαω, αν και φοβαμαι πως θα μου εχει γινει κακη συνηθεια! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μετα απο ενα μηνακι,παω να πληρωσω...
Να υποθέσω ότι πήγες να πληρώσεις το πρόστιμο με λεωφορείο και ...δεν πλήρωσες το αντίτιμο; :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Να υποθέσω ότι πήγες να πληρώσεις το πρόστιμο με λεωφορείο και ...δεν πλήρωσες το αντίτιμο; :hehe:

Ναι :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ο Ασιάτης πολύ σωστά έφαγε πρόστιμο γιατί δεν είχε εισητήριο. Το πρόστιμο που επιβάλλεται είναι της πλάκας. Πρακτικά 24 ευρώ (αν το πληρώσει εντός 10 ημερών). Βέβαια αν το πληρώσει σε ένα μήνα όπως η diotima θα το πληρώσει όλόκληρο το πρόστιμο.

Ευτυχώς υπάρχουν και ελεγκτές που κάνουν σωστά την δουλειά τους γιατί οι περισσότεροι μόλις δουν γύφτο ή λαθρομετανάστη απλώς τους διώχνουν στην επόμενη στάση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Εδώ εννοείς μάλλον isiliel. :P (Σε θυμήθηκα επειδή είχα αντίστοιχη σχεδόν εμπειρία.) ;)

Δεν διαφωνώ σε τίποτα από τα παραπάνω. Διαφωνώ ως προς τους λόγους που έγραψες ότι ακριβαίνει το εισιτήριο και μόνο ως προς αυτούς.
εεεελα μωρέ κι εσύ ,μη το παίρνεις προσωπικά :P (στραβομάρα όμως, πραγματικά μέχρι που έκανες την υπόδειξη "πήδουσα" μια γραμμή και έβλεπα άλλο Nick... i checked twice :worry: :stravomara: )


Οι ελεγκτές προφανώς ήταν ρατσιστές και εθνοπριαπίστηκαν βλέποντας τον 20χρονο Ασιάτη. Η εξουσιοφρενίτιδα δίνει και παίρνει, από το ελεγκτή στο λεωφορείο μέχρι τον μπάτσο της γειτονιάς όλοι νομίζουν ότι πιάνουν τον πάπα απ' τα @@.
Στην infamous διαδρομη Ζωγράφου-Βικτώρια, στο τρόλλευ με αριθμό 13 συγκεκριμένα έπεσα 2 φορές πάνω σε ελεγκτές που είχαν γράψει α) έναν διαμαρτυρόμενο παππού ακαθόριστα μεγάλης ηλικίας και σίγουρα έλληνα (κράδαινε ελληνική ταυτότητα, φώναζε ότι τόσα χρόνια που πληρώνει το κράτος ως έλλην πολίτης κτλ κτλ) β) έναν φοιτητή (της ΑΣΣΟΕΕ αν θυμάμαι καλά).

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ αποτελέσμα ρατσιστικής συμπεριφοράς, cool man, να δίνουμε σε κάθε πράγμα τις διαστάσεις που έχει ν μην πάμε να τους κολλήσουμε και έξτρα χαρακτηριστικά εκεί που δεν υπάρχουν.

Είναι μερικοί λαοί μανιακοί με τους κανόνες. Εμείς είμαστε πιο αλέγκρο, μεσόγειοι, φιλόξενοι. Είναι δυνατόν να βγάζεις την μπρουτίλα σου σε έναν τουριστάκο που ξέμεινε από λεφτά στη γύρα του; Απλά χτυπήσανε ξανά τον πιο αδύναμο, για να ψαρώσουν οι άλλοι. Να δείξουν ότι το κράτος δουλεύει!
Συμφωνώ αλλά δεν του αποδίδω τα ρατσιστικά χαρακτηριστικά που του απέδωσες εσύ (βλέπε παραπάνω)
Ούτε κι εγώ συμφωνώ με τις λογικές του τσαμπατζή, αλλά το 1.40, τα ημερήσια των 3 και οι μηνιαίες των 35+ είναι πολλά λεφτά για τη γενιά των 500 ευρώ. Αυτοί θα έπρεπε να έχουν πάσο νεότητος και να κινούνται τσάμπα. Νεολαία που δεν κινείται είναι πατρίδα χωρίς μέλλον. Πόσο μάλιστα όταν πολλά από αυτά τα παιδιά είναι άνεργα και οι γονείς τους ζουν ολόκληρη την οικογένεια με μια σύνταξη. Δεν έχεις, δεν πληρώνεις, τελείωσε.
Περπατάς με τα πόδια τον δρόμο του γυρισμού στο τέλος του μήνα όταν ξέρεις ότι τον επόμενο θα πέσει το παραδάκι. Αν πρέπει κάθε μέρα, κάθε μήνα, κάθε χρόνο, μια ζωή να περπατάς....ε κάπου, κουράζεσαι.
Με το τζάμπα διαφωνώ. Πιστεύω (δεν μπορώ να ξέρω) ότι μια "κάρτα νεότητας" με έκτπωση της τάξης του 75% θα γλύτωνε τα ΜΜΕ από πολλούς τζαμπατζήδες όμως.


Ελα ρε κουκλιτσα,πες τα!
Ειλικρινα ομως δε με φτανουν τα λεφτα για συντηρηση ενος αμαξιου,τα ποδια μου δε θα με κρατουν οταν φτασω απο γλυφαδα πατησια,οπως επισης θεωρω αυτοκτονια το να οδηγεις ποδηλατο στην πολη της αθηνας.
Αλλη προταση;
Αν δεν είσαι άπορη ή τέσπα πολύ χαμηλού εισοδήματος (οπότε επιστροφή στην παραπάνω πρόταση του parafernalia με την κάρτα νεότητας) προτίνω μετακόμιση στα πατήσια (είναι και πολύ πιο φτηνή η ζωή εκεί, τα ενοίκια έχουν πέσει--είμαι εδώ και μήνες σε πελάτη στα πατήσια και βλέπω πληθώρα ανοίκιαστων σπιτιών, στανταράκι κάτι θα βρεις) και ποδαράκια. Αν κάνεις τη διαδρομή επειδή δουλεύεις στα πατήσια==παίρνεις αμοιβή δοκίμασε να ...βγάλεις εισητήριο? Απαπα ντροπής πράγματα!

Ο και μην ακουω τωρα μαλακιες το οτι ταξιδευω με δικα σου λεφτα.
Ειπαμε.Και εγω φορους πληρωνω,και μαλιστα τα ποσα μου ερχονται μεγαλα γτι τα δηλωνω ολα [γαμω την ειλικρινια μου]
Πιστεψε με,δεν επομιζομαι κανενα κοπο σου.
Κι εγώ κι επιπλέον πληρώνω και εισητήριο. Τι θα κάνουμε τώρα, θα τη βγάλουμε να τη ..μετρήσουμε (την εντιμότητά μας και τα κερατιάτικα που δίνουμε δεξά ζερβά?)

Τελος οταν τρωω προστιμο δεν ενισταμαι καθολου.
fair. Πάλι καλά.
το επιχείρημα "δεν πληρώνω γιατί είναι νταβαζιλίκι", εξακολουθεί να είναι φαιδρό επιχείρημα ότι περιτύλιγμα και να του βάλεις. (diotima φορ γιου). Kαι προφανώς δεν μου το χρωστάς, ο καθένας κάνει την επιλογή του, και εφόσον δέχεται τις συνέπειες των πράξεών του με γειά του με χαρά του.
Φαντάζομαι ότι με την ίδια λογική δεν πρέπει να απολογηθώ γιατί θεωρώ κλέφτη όποιον δεν κόβει εισητήριο? Μήπως πρέπει να απολογηθώ εγώ για αυτό?
Και προφανώς κλέφτης δεν σημαίνει ...Άκης, αλλά η κλοπή έχει πολλές διαβαθμίζεις (παραπομπή στο λήμμα "μικροκλοπή") και ναι, η λαθρεπιβίβαση είναι μια μορφή αυτής!

Ειναι μεσημερι,ειμαι πτωμα,φορτωμενη με την τσανταρα του σχεδιου και τα χιλια δυο πραγματακια μεσα,φυσικα δεν εχω κοψει εισητηριο,και μπαινει μεσα θεος ελεγκτης γυρω στα 28[μαναρι σας λεω κοριτσια!!!].Ερχεται τον κοιτω μισοκοιμισμενη,μου χαμογελα και ρωτα για το εισητηριο.Απαντω ενα ψοφιο "τσου" και στεναχωριεται η φατσουλα του..."Γιατι βρε κοριτσι ΜΟΥ;Και εχω και τον αλλο...αναγκαστηκα θα σου κοψω κληση"."Μετα χαρας" τον ξαφνιαζω και ξαναπεφτω για υπνο.
Μετα απο ενα μηνακι,παω να πληρωσω τα 70 κατι μου ευρω [αν δεν απατωμαι],μπαινω στα κεντρικα,φτανω στο γραφειο και με υποδεχεται με ενα χαμογελο ως τα αυτια ο θειος που θα με εξυπηρετουσε."Τι θελεις το κοριτσι ΜΑΣ";.."Για κληση ηρθα" λεω και χαμογελω.Κατσουφιαζει αλλα δεν ξεχνα να μου θυμισει το ποσο ωραια ματια εχω [θενξ ντουντ] και ποσο αδικο ειναι οι ωραιες κοπελες να χρεωνονται.Φραση για πολλα....πολλα λολ.Αγχωνεται και με ρωτα αν εχω πασο,δικαιολογιτικο "καποιο χαρτι να μειωθει το ποσο",αφου "ειναι αρκετα δυσκολο να διαγραφει".Περισσοτερα λολ.Πληρωσα ΟΛΟ το προστιμο,ασχετα αν ειχα πασο [ρεσιντεντ φορ γιου!!].
Στη χωρα μας το γυναικειο χαμογελο και η ελληνικη υπηκοοτητα μετραν.
Γεια χαρα νταν.
Και τώρα επιλέγεις να χρησιμοποιήσεις ένα παράδειγμα για να πεις το αυταπόδεικτο. Ότι το αισχρό είδος του "Ελληνάρα" ΔΥΣΤΥΧΩΣ ζει και βασιλεύει. Επίσης 1+1=2.


@fockos: Για μια ακόμα φορά το γ@μησες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
βασικα δεν ειναι τοσο θεμα μηχανων.
...

:redface:: Όχι βέβαια! Καθόλου! Αλλά είναι η λοβοτομική σχέση που καλλιεργείται, από τον περιρρέοντα πολιτισμό μας, μεταξύ μηχανών και ανθρώπων! (Θυμήθηκα τώρα, το Κουρδιστό Πορτοκάλι! :P ). Λοβοτομή βέβαια συντελείται σ' εμάς, τους ανθρώπους, έτσι ώστε αυτή να μας προσαρμόζει στις απαιτήσεις των (έτσι κι αλλιώς λοβοτομημένων! )μηχανών...Η "κρίση ακρισίας" λοιπόν εδώ αναφέρεται, στη κρίση μέσα στις διανθρώπινες σχέσεις, όταν κάποια συστήματα της καθημερινότητάς τους, τους υπηρετούν αδιακρίτως: "Αρκεί...."!
Σ' έναν κόσμο όμως, όπου η "διάκριση πνευμάτων" εξασθενεί τόσο πολύ, μέχρι του σημείου οι διανθρώπινες σχέσεις να ρυθμίζονται τόσο "αυτοματικά" (σχεδόν θεϊκά! ) από τις "μηχανές", το φυτό που μπορεί να ευδοκιμήσει, δεν μπορεί να λέγεται "άνθρωπος"(πόσο μάλλον "θεάνθρωπος"! )....:(:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Πολλά τα λεφτά είναι (εγώ περιμένω από στιγμή σε στιγμή μετά τις εκλογές τη "Στρογγυλοποίηση" στο 1,5Ε :mad:)
1.50€; Θα 'θελες.


Όπως σημειώνει το δημοσίευμα, εντός του πρώτου τριμήνου του 2013, ο ΟΑΣΑ θα αυξήσει την τιμή του εισιτηρίου των 1,40 ευρώ (για όλα τα μέσα) σε 1,75 ευρώ τουλάχιστον και το αντίστοιχο εισιτήριο για λεωφορεία, τρόλεϊ ή τραμ στο 1,50 ευρώ από 1,20 ευρώ που είναι σήμερα.

link
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Αν δεν είσαι άπορη ή τέσπα πολύ χαμηλού εισοδήματος (οπότε επιστροφή στην παραπάνω πρόταση του parafernalia με την κάρτα νεότητας) προτίνω μετακόμιση στα πατήσια (είναι και πολύ πιο φτηνή η ζωή εκεί, τα ενοίκια έχουν πέσει--είμαι εδώ και μήνες σε πελάτη στα πατήσια και βλέπω πληθώρα ανοίκιαστων σπιτιών, στανταράκι κάτι θα βρεις) και ποδαράκια. Αν κάνεις τη διαδρομή επειδή δουλεύεις στα πατήσια==παίρνεις αμοιβή δοκίμασε να ...βγάλεις εισητήριο? Απαπα ντροπής πράγματα!

Αν τα λεφτά δεν βγαίνουν για εισιτήριο πως θα βγαίνουν για ενοίκιο? Μπορεί εκεί που μένει τώρα να είναι δικό της το σπίτι.:worry:

Όσον αφορά το δουλειά=αμοιβή συγχώρεσε με που άρχισα να γελάω όταν το είδα αντί να κλαίω (όπως θα έπρεπε) :P !
Πλέον δε ζηλεύουμε αυτούς που έχουν δουλειά, ζηλεύουμε αυτούς που έχουν δουλειά και πληρώνονται κανονικά!
Η μητέρα μου, απλήρωτη 2 μήνες, που θα βρει τα 2,80 κάθε μέρα για να πάει από τον Κορυδαλλό μέχρι το Μέγαρο Μουσικής που δουλεύει? Από την αμοιβή της? :hehe:

Δεν μπορείς να ξέρεις τον λόγο που κάποιος θα μπει χωρίς εισιτήριο. Και όχι το ποδήλατο ή τα ποδαράκια της δεν είναι λύση για μια γυναίκα σα τη μάνα μου, 40 χρονών και τρελαμένη απο την κούραση της δούλειας. Παρόλα αυτά σπάνια έχει μπει σε ΜΜΜ χωρίς εισιτήριο, αλλά αν δεν έχει ούτε το 1,40 τι θα κάνει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Αυτό που δε μπορώ να καταλάβω είναι ποιοι είναι αυτοί που γεμίζουν τις καφετέριες...ελπίζω πάντως να μην είναι οι ίδιοι που ισχυρίζονται ότι δε μπορούν να πληρώσουν ένα εισιτήριο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
:hehe: τσαμπα μαγκας ξες τι παει να πει;
Ο ξερολας που κρινει βασει της προσωπικης του ζωης...
Ασε βρε λοβ...Ελληνες ειμαστε.ΟΛΑ τα ξερουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Οι Αθηναίοι είστε οι τελευταίοι που πρέπει να γκρινιάζεται για τις τιμές των αστικών λεωφορείων. Για τους εργαζόμενους που χρησιμοποιούν τα λεωφορεία καθημερινά το κόστος μια μηνιαίας κάρτας απεριορίστων διαδρομών είναι 20 ευρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Οι Αθηναίοι είστε οι τελευταίοι που πρέπει να γκρινιάζεται
γκρινιάζετε*

Heil.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
:hehe: τσαμπα μαγκας ξες τι παει να πει;
Ο ξερολας που κρινει βασει της προσωπικης του ζωης...
Ασε βρε λοβ...Ελληνες ειμαστε.ΟΛΑ τα ξερουμε

Πράγματι...
Και για ΚΑΘΕ λαμογιά που κάνουμε έχουμε έτοιμη μια δικαιολογία ;)

Extra bonus: Δεν φταίμε ποτέ εμείς. Φταίνε οι άλλοι, το κράτος, μάλλον και ο κακός καιρός.



edit:
1 εχτρα σχόλιακι για αυτό που έγραψε η love--> ΑΛΛΟ το "δεν έχω ΦΡΑΓΚΟ και ΔΕΝ ΔΥΝΑΜΑΙ να βγάλω εισητήριο" και άλλο "δεν βγάζω, ενώ μπορώ, εισητήριο γιατί το θεωρώ νταβαζιλίκι".
Δεν ξέρω τι δυσκολία έχει στο να γίνει κατανοητό το παραπάνω!. Αν είναι δύσκολο να γίνει αντιληπτή η διαφορά ανάμεσα στα 2 παρακαλώ ζητήστε διευκρινήσεις και μην πέφτετε τόσο εύκολα στην παγίδα που ανέφερε η diotima παραπάνω ως γνήσιοι ελληνες που "όλα τα ξέρουν"(!)

edit2: διαβάζω πάντως το παράδειγμα μιας γυναίκας 40 ετών που ΕΝΩ είναι απλήρωτη 2 μήνες μόνο κατ'ανάγκη δεν βγάζει εισητήριο και χρησιμοποιείται για να ταυτιστεί με τους κατ'επιλογήν τζαμπατζήδες που τους χρωστάει ο .. Δίας να μετακινούνται δωρεάν (γιατί είναι γνωστό ότι όσοι πχ. χρησιμοποιούν αυτοκίνητο τη βενζίνη του 1,777 και πάνω τη βρίσκουν φυτρωμένη στις λεμονιές(!)) ... περίεργη ταύτιση των δύο περιπτώσεων, δεν βρίσκω το connection όποιος μπορεί ας με βοήθησει λίγο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
φανταστειτε ομως τι αδικο θα ηταν, ενω καποιος βγαζει παντα εισητηριο, να τον πιασουν τη μια μοναδική μερα που δε θα εχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
φανταστειτε ομως τι αδικο θα ηταν, ενω καποιος βγαζει παντα εισητηριο, να τον πιασουν τη μια μοναδική μερα που δε θα εχει.

Παρούσα! Κόβω πάντα εισιτήριο και μια φορά το περίπτερο στη στάση του λεωφορείου ήταν κλειστό! Λέω τι στο καλό, 10 λεπτά είναι μέχρι το μετρό θα κόψω εκεί και βάζω τα ψιλά στην τσέπη μου για να βγάλω στο μετρό στο Αιγάλεω. Έλα όμως που μπήκαν ελεγκτές. Και παίζει να ναι και η μοναδική φορά που έχω πετύχει ελεγκτή σε λεωφορείο.

edit2: διαβάζω πάντως το παράδειγμα μιας γυναίκας 40 ετών που ΕΝΩ είναι απλήρωτη 2 μήνες μόνο κατ'ανάγκη δεν βγάζει εισητήριο και χρησιμοποιείται για να ταυτιστεί με τους κατ'επιλογήν τζαμπατζήδες που τους χρωστάει ο .. Δίας να μετακινούνται δωρεάν (γιατί είναι γνωστό ότι όσοι πχ. χρησιμοποιούν αυτοκίνητο τη βενζίνη του 1,777 και πάνω τη βρίσκουν φυτρωμένη στις λεμονιές(!)) ... περίεργη ταύτιση των δύο περιπτώσεων, δεν βρίσκω το connection όποιος μπορεί ας με βοήθησει λίγο...

Δεν πολυκαταλαβαίνω τι θες να πεις.:hmm: Δεν ταυτίζω τη μητέρα μου με τους τζαμπατζήδες, λέω πως δεν ξέρεις τι λόγο έχει κάποιος να μπει χωρίς εισιτήριο στο λεοφωρείο.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
φανταστειτε ομως τι αδικο θα ηταν, ενω καποιος βγαζει παντα εισητηριο, να τον πιασουν τη μια μοναδική μερα που δε θα εχει.

Τότε είσαι σκατογκαντέμαρος του κερατά που σε έχει καταραστεί ο Μητσοτάκης στην αιωνιότητα.:P:redface:

Πάντως να πώ και εγώ την αμαρτία μου,μία περίοδο(όταν σπούδαζα) και δεν είχα κυριολεκτικά λεφτά στις τσέπες μου,και επειδή η σχολή ήταν στην άλλη άκρη της πόλης,έμπαινα στο λεωφορείο με χρησιμοποιημένο εισητήριο,το οποίο το χτυπούσα απο την ίδια ή απο τις υπόλοιπες 3 άκρες ,ο οδηγός δεν έδινε και πολύ σημασία καθώς μπαίναμε 10-10 στο λεωφορείο,και ευχόμουν να μήν μπεί ελεκτής μέσα. Ευτυχώς δεν με πιάσανε ποτέ.
Αλλά όταν έχω λεφτά(λίγα ή πολλά) πάντα χτυπάω εισητήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
ρε το παλικαρι εγραψε αυτο το συμβαν, για να δειξει που εχουμε φτασει, και εσεις το γυρησατε στο δεν πληρωνω!

Συμφωνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Δεν πολυκαταλαβαίνω τι θες να πεις.:hmm: Δεν ταυτίζω τη μητέρα μου με τους τζαμπατζήδες, λέω πως δεν ξέρεις τι λόγο έχει κάποιος να μπει χωρίς εισιτήριο στο λεοφωρείο.:worry:
Tότε εξήγησέ μου πώς η περίπτωση της μητέρας σου ταυτίζεται, ή μάλλον καλύτερα, αποτελεί περίπτωση που κάνει enhance την άποψη "δεν πληρώνω εισητήριο γιατί είναι νταβαζιλίκι".
Γιατί εγώ αυτή τη συμπεριφορά σχολίασα.

Δεν είπα ότι τα ξέρω όλα, ούτε έκανα γκάλοπ ανάμεσα σε όλους αυτούς που δεν κόβουν εισητήριο (φύσει αδύνατο άλλωστε :) ).
Αναφέρθηκα σε μια πολύ συγκεκριμένη μερίδα αυτών.

Επίσης είσαι πράγματι πολύ γκαντέμω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top