Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,803 μέλη και 2,441,144 μηνύματα σε 76,706 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 253 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ήταν της μοίρας μου γραφτό;

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,646 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε: στις 11:48, 22-09-05:

Τελικά υπάρχει η μοίρα? Τα πάντα που μας συμβαίνουν σ'αυτή τη ζωή είναι "γραμμένα" να μας συμβούν ή μπορούμε να τα αποτρέψουμε? Όταν είναι να γίνει κάτι, θα γίνει, ο κόσμος να χαλάσει? Ποιά η γνώμη σας?
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,894 μηνύματα.

H dooo έγραψε: στις 12:10, 22-09-05:

Δεν καταλαβαίνω αυτό το "μπορούμε να τα αποτρέψουμε"... αν εμπλέκονται περισσότερα του ενός άτομα, ότι και να κάνουμε για να "προφυλάξουμε" τον εαυτό μας, δεν μπορούμε να το κάνουμε για όλους τους άλλους. Για μένα δεν υπάρχει επιλογή.
Συνειδητά μόνο επιλέγουμε κάποια πράγματα για τον εαυτό μας (παιδεία, απόψεις, συμπεριφορά) αλλά απο κει και πέρα δεν γίνεται με κανένα τρόπο να γνωρίζω τι θα μου τύχει αυριο.
Για μένα, μοίρα, πεπρωμένο, τύχη είναι το ίδιο πράγμα.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,258 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 14:34, 22-09-05:

Το μόνο βέβαιο είναι οτι αν υπάρχει μοίρα τότε δεν μπορούμε να τη μάθουμε με τίποτα και αυτομάτως κάθε είδους μέντνιουμ είναι ακυρο. Διότι αν μπορούσαμε να τη μάθουμε τότε σίγουρα θα μπορούσαμε να την αλλάξουμε έστω και στο ελάχιστο, έστω με μία φράση που δεν προβλεπόταν οτι θα πούμε.
Αν πάλι δεν υπάρχει μοίρα τότε πάλι κάθε είδους μέντιουμ είναι άκυρο καθώς προβλέπουν κάτι χωρίς να είναι βέβαιο οτι θα γίνει (μιας και δεν υπάρχει μοίρα τίποτα δεν είναι προκαθορισμένο)
Άρα καταλήγουμε στο συμπέρασμα οτι δεν γίνεται να υπάρξει μέντιουμ, τουλάχιστον με εξέταση του θέματος μέσω μαθηματικής λογικής.
Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,126 μηνύματα.

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε: στις 00:49, 23-09-05:

μπα.
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,207 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 01:14, 23-09-05:

Για εμένα είναι ολά μια πολύ δύσκολη εξίσωση. Τι θέλω να πω; Αν βάλουμε κατω ολά που έχουν γίνει τότε θα εχουμε σαν έξοδο τι προκείτε να γίνει.. όμως κάτι τέτοιο ειναι υπερβολικά δύσκολο μιας και δεν μπορούμε να βρούμε ολές τι "μεταβλητές". Φυσικά και πιστεύω οτι μπορούμε να παρέμβουμε αυτό το κάνουμε κάθε μέρα. Π.χ. όλοι μπορούμε να σκοτώσουμε αλλά κανεις δεν το κάνει γιατι "ξέρει" τι θα γίνει μετά
Παράθεση

Arty2

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Arty2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 118 μηνύματα.

O Arty2 έγραψε: στις 01:32, 23-09-05:

Αν υπάρχει μοίρα... αν θεωρήσουμε τον κόσμο ως ένα σύνολο χημικών ενώσεων τότε υπάρχει, άλλο αν δεν γίνεται να υπολογιστεί... αλλά υπάρχει δεν υπάρχει νομίζω ότι μερικοί απλά χάνουμε τον καιρό τους προσπαθώντας να την καταλάβουνε αντί να ζήσουν την ζωή τους...
Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε: στις 12:47, 23-09-05:

Πιστεύω ότι η παραμικρή κίνηση στη ζωή μας, μπορεί να την επηρρεάσει είτε αρνητικά είτε θετικά. Η απορία μου είναι όμως, αν είναι "γραμμένο" να συμβεί κάτι, επομένως οι κινήσεις μας στη ζωή είναι προκαθορισμένες και απλά δεν το ξέρουμε.
Ένα π.χ. για να καταλάβετε τι εννοώ......
Την ημέρα που ανακάλυψα το e-steki, είχαν προηγηθεί οι εξής κινήσεις : Είχα μπει στο cosmo, είχα χαζέψει διάφορα μηνύματα και κατά τύχη (?) επέλεξα ένα topic μέσα στο οποίο αναφερόταν η ύπαρξη του e-steki. Όλα μοιάζουν να έγιναν τυχαία, έγιναν όμως? Θα μπορούσα να είχα προσπεράσει το συγκεκριμένο topic και να μην σας είχα ανακαλύψει ποτέ. Δεν συνέβει έτσι όμως. Ήταν λοιπόν "γραμμένο" να σας γνωρίσω, ή απλά έτυχε?
(το παράδειγμα που χρησιμοποιώ είναι πολύ απλό, για να γίνω κατανοητή)
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10,125 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε: στις 12:54, 23-09-05:

Δεν πιστεύω στις τύχες... πιστεύω ότι όλα γίνονται για κάποιο σκοπό και ότι όλα είναι "προκαθορισμένα"....
Πιστεύω μεν ότι υπάρχει η "μοίρα" αλλά εμείς έχουμε μεγάλο βαθμό συμβολής σε αυτήν με τις επιλογές μας....

Παράδειγμα.... πρέπει να πάρω κάποιο μάθημα στη ζωή... η "μοίρα" μου φέρνει διάφορες καταστάσεις ώστε να το μάθω... από τις δικές μου "επιλογές" όμως κρίνεται το αν θα μου φέρει πολλές φορές το ίδιο μάθημα ή μόνο μία... ανάλογα με το πόσο γρήγορα αντιλαμβάνομαι, αποδέχομαι, μαθαίνω!
1
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε: στις 13:06, 23-09-05:

η τύχη υπάρχει, γι'αυτο υπάρχουν και οι πιθανότητες. Δεν μπορεί να βασιστεί μια ολόκληρη επιστήμη (στατιστική) σε κάτι που δεν υπάρχει.
Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε: στις 13:16, 23-09-05:

Δηλαδή ότι είναι να γίνει, θα γίνει?
Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,207 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 13:19, 23-09-05:

Τυχαιο δεν υπάρχει τπτ αλλά έχουμε ολοί μας την επιλογή να διαλέξουμε και να επιρεάσουμε πολλές "μεταβλητές". Κάποιες φορές απλώς αυτά που κάνουμε να μην τα έχουμε σκεφτεί και για αυτό μιάζουν τυχαία.

Πιστεύουμε ότι μπορούμε να επιρρέασουμε παρα πολύ την δικία μας "εξισώση"
Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε: στις 13:25, 23-09-05:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Τυχαιο δεν υπάρχει τπτ αλλά έχουμε ολοί μας την επιλογή να διαλέξουμε και να επιρεάσουμε πολλές "μεταβλητές".

Εκεί έχω σκαλώσει..... Στο κατά πόσο η επιλογή που κάνουμε είναι επιλογή, και δεν είναι προγραμματισμένο να κινηθούμε κατ'αυτόν τον τρόπο που εμείς πιστεύουμε ότι "επιλέξαμε"!!!!
1
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 13:32, 23-09-05:

Αυτή την στιγμή έχω πολλές επιλογές μια απο αυτήν είναι να παω και να βρίσω τον καθηγητή αλλά δεν το κάνω επειδή δεν θέλω να υποστώ τις συνέπειες
Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε: στις 14:21, 23-09-05:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Αυτή την στιγμή έχω πολλές επιλογές μια απο αυτήν είναι να παω και να βρίσω τον καθηγητή αλλά δεν το κάνω επειδή δεν θέλω να υποστώ τις συνέπειες
Άρα η μοίρα σου, ορίζει ότι (για σήμερα τουλάχιστον) δεν θα βρίσεις τον καθηγητή σου!
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε: στις 15:09, 23-09-05:

νομίζω ότι μπερδεύετε την μοίρα με τη βούληση
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 16:04, 23-09-05:

Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen
Άρα η μοίρα σου, ορίζει ότι (για σήμερα τουλάχιστον) δεν θα βρίσεις τον καθηγητή σου!
Μα εγώ το ορίζω επειδή δεν θέλω να χάσω καμια 15αρία απουσίες Δεν μου απαγορεύει τπτ απο το να βρίσω τον καθηγητή απλώς επειδή η πρόβλεψη που δεν θέλω να υποστώ αυτό το αποτέλεσμα
Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε: στις 17:00, 23-09-05:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
νομίζω ότι μπερδεύετε την μοίρα με τη βούληση
Κατά πόσο η βούληση δεν είναι μοιραία τελικά?
1
Παράθεση

Black_Butter_flies

Νεοφερμένος

Ο Black_Butter_flies αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O Black_Butter_flies έγραψε: στις 02:42, 03-10-05:

Το θέμα "βούληση-μοίρα" έχει πολλές προεκτάσεις..
Εγώ από προσωπική εμπειρία το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι κάποιες φορές νιώθω ότι μια απόφασή μου καθορίζει καταλυτικά την εξέλιξη των γεγονότων, κι άλλες φορές ότι μια απόφαση μου είναι απλά μέρος της -προκαθορισμένης(;;!)- εξέλιξης των γεγονότων.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,258 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 02:45, 03-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από Black_Butter_flies
Εγώ από προσωπική εμπειρία το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι κάποιες φορές νιώθω ότι μια απόφασή μου καθορίζει καταλυτικά την εξέλιξη των γεγονότων
Πάνω σε αυτό το θέμα μια αρκετά καλή ταινία είναι το "φαινόμενο της πεταλούδας". Παρουσιάζει το πως ακόμα και η παραμικρή επιλογή μπορεί να καθορίσει τη ζωή κάποιου.
Παράθεση

Metallou19 (Blood Guzzler In Wonderland)

Δραστήριο Μέλος

H Blood Guzzler In Wonderland αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Τεχνικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.

H Metallou19 Kill Me... With Your Kisses... έγραψε: στις 02:52, 03-10-05:

Σιγουρα κ ειναι ολα γραμμενα.
εχει αναρωτηθει κανεις γιατι ειμαστε σε εκεινο το μερος εκεινη την στιγμη????
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Κατακλυσμός: Ήταν μόνο του Νώε; - Από Πατρεύς
      Το θέμα έχει λάβει 15 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Θεολογικά κι εκκλησιαστικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 24-09-18 στις 14:04.
    • Και ο Εφιάλτης ήταν Έλληνας! - Από Νωεύς
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φάκελος: Ελληνική Κρίση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 21-01-13 στις 15:38.
    • Παιχνίδια της μοίρας - Από kleftra
      Το θέμα έχει λάβει 27 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ιστορίες καθημερινής τρέλας!.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 26-05-12 στις 02:20.
    • Η ζωή μου θα ηταν τραγική χωρίς... - Από Ειλικρινής
      Το θέμα έχει λάβει 71 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία The Chat & Fun Section.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 19-01-11 στις 16:31.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα