Ήταν της μοίρας μου γραφτό;

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Τελικά υπάρχει η μοίρα? Τα πάντα που μας συμβαίνουν σ'αυτή τη ζωή είναι "γραμμένα" να μας συμβούν ή μπορούμε να τα αποτρέψουμε? Όταν είναι να γίνει κάτι, θα γίνει, ο κόσμος να χαλάσει? Ποιά η γνώμη σας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω αυτό το "μπορούμε να τα αποτρέψουμε"... αν εμπλέκονται περισσότερα του ενός άτομα, ότι και να κάνουμε για να "προφυλάξουμε" τον εαυτό μας, δεν μπορούμε να το κάνουμε για όλους τους άλλους. Για μένα δεν υπάρχει επιλογή.
Συνειδητά μόνο επιλέγουμε κάποια πράγματα για τον εαυτό μας (παιδεία, απόψεις, συμπεριφορά) αλλά απο κει και πέρα δεν γίνεται με κανένα τρόπο να γνωρίζω τι θα μου τύχει αυριο.
Για μένα, μοίρα, πεπρωμένο, τύχη είναι το ίδιο πράγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το μόνο βέβαιο είναι οτι αν υπάρχει μοίρα τότε δεν μπορούμε να τη μάθουμε με τίποτα και αυτομάτως κάθε είδους μέντνιουμ είναι ακυρο. Διότι αν μπορούσαμε να τη μάθουμε τότε σίγουρα θα μπορούσαμε να την αλλάξουμε έστω και στο ελάχιστο, έστω με μία φράση που δεν προβλεπόταν οτι θα πούμε.
Αν πάλι δεν υπάρχει μοίρα τότε πάλι κάθε είδους μέντιουμ είναι άκυρο καθώς προβλέπουν κάτι χωρίς να είναι βέβαιο οτι θα γίνει (μιας και δεν υπάρχει μοίρα τίποτα δεν είναι προκαθορισμένο)
Άρα καταλήγουμε στο συμπέρασμα οτι δεν γίνεται να υπάρξει μέντιουμ, τουλάχιστον με εξέταση του θέματος μέσω μαθηματικής λογικής. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
μπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Για εμένα είναι ολά μια πολύ δύσκολη εξίσωση. Τι θέλω να πω; Αν βάλουμε κατω ολά που έχουν γίνει τότε θα εχουμε σαν έξοδο τι προκείτε να γίνει.. όμως κάτι τέτοιο ειναι υπερβολικά δύσκολο μιας και δεν μπορούμε να βρούμε ολές τι "μεταβλητές". Φυσικά και πιστεύω οτι μπορούμε να παρέμβουμε αυτό το κάνουμε κάθε μέρα. Π.χ. όλοι μπορούμε να σκοτώσουμε αλλά κανεις δεν το κάνει γιατι "ξέρει" τι θα γίνει μετά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arty2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arty2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Αν υπάρχει μοίρα... αν θεωρήσουμε τον κόσμο ως ένα σύνολο χημικών ενώσεων τότε υπάρχει, άλλο αν δεν γίνεται να υπολογιστεί... αλλά υπάρχει δεν υπάρχει νομίζω ότι μερικοί απλά χάνουμε τον καιρό τους προσπαθώντας να την καταλάβουνε αντί να ζήσουν την ζωή τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Πιστεύω ότι η παραμικρή κίνηση στη ζωή μας, μπορεί να την επηρρεάσει είτε αρνητικά είτε θετικά. Η απορία μου είναι όμως, αν είναι "γραμμένο" να συμβεί κάτι, επομένως οι κινήσεις μας στη ζωή είναι προκαθορισμένες και απλά δεν το ξέρουμε.
Ένα π.χ. για να καταλάβετε τι εννοώ......
Την ημέρα που ανακάλυψα το e-steki, είχαν προηγηθεί οι εξής κινήσεις : Είχα μπει στο cosmo, είχα χαζέψει διάφορα μηνύματα και κατά τύχη (?) επέλεξα ένα topic μέσα στο οποίο αναφερόταν η ύπαρξη του e-steki. Όλα μοιάζουν να έγιναν τυχαία, έγιναν όμως? Θα μπορούσα να είχα προσπεράσει το συγκεκριμένο topic και να μην σας είχα ανακαλύψει ποτέ. Δεν συνέβει έτσι όμως. Ήταν λοιπόν "γραμμένο" να σας γνωρίσω, ή απλά έτυχε?
(το παράδειγμα που χρησιμοποιώ είναι πολύ απλό, για να γίνω κατανοητή)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Δεν πιστεύω στις τύχες... πιστεύω ότι όλα γίνονται για κάποιο σκοπό και ότι όλα είναι "προκαθορισμένα"....
Πιστεύω μεν ότι υπάρχει η "μοίρα" αλλά εμείς έχουμε μεγάλο βαθμό συμβολής σε αυτήν με τις επιλογές μας....

Παράδειγμα.... πρέπει να πάρω κάποιο μάθημα στη ζωή... η "μοίρα" μου φέρνει διάφορες καταστάσεις ώστε να το μάθω... από τις δικές μου "επιλογές" όμως κρίνεται το αν θα μου φέρει πολλές φορές το ίδιο μάθημα ή μόνο μία... ανάλογα με το πόσο γρήγορα αντιλαμβάνομαι, αποδέχομαι, μαθαίνω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
η τύχη υπάρχει, γι'αυτο υπάρχουν και οι πιθανότητες. Δεν μπορεί να βασιστεί μια ολόκληρη επιστήμη (στατιστική) σε κάτι που δεν υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Δηλαδή ότι είναι να γίνει, θα γίνει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τυχαιο δεν υπάρχει τπτ αλλά έχουμε ολοί μας την επιλογή να διαλέξουμε και να επιρεάσουμε πολλές "μεταβλητές". Κάποιες φορές απλώς αυτά που κάνουμε να μην τα έχουμε σκεφτεί και για αυτό μιάζουν τυχαία.

Πιστεύουμε ότι μπορούμε να επιρρέασουμε παρα πολύ την δικία μας "εξισώση"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Τυχαιο δεν υπάρχει τπτ αλλά έχουμε ολοί μας την επιλογή να διαλέξουμε και να επιρεάσουμε πολλές "μεταβλητές".


Εκεί έχω σκαλώσει..... Στο κατά πόσο η επιλογή που κάνουμε είναι επιλογή, και δεν είναι προγραμματισμένο να κινηθούμε κατ'αυτόν τον τρόπο που εμείς πιστεύουμε ότι "επιλέξαμε"!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αυτή την στιγμή έχω πολλές επιλογές μια απο αυτήν είναι να παω και να βρίσω τον καθηγητή αλλά δεν το κάνω επειδή δεν θέλω να υποστώ τις συνέπειες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Αυτή την στιγμή έχω πολλές επιλογές μια απο αυτήν είναι να παω και να βρίσω τον καθηγητή αλλά δεν το κάνω επειδή δεν θέλω να υποστώ τις συνέπειες :)

Άρα η μοίρα σου, ορίζει ότι (για σήμερα τουλάχιστον) δεν θα βρίσεις τον καθηγητή σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
νομίζω ότι μπερδεύετε την μοίρα με τη βούληση:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Άρα η μοίρα σου, ορίζει ότι (για σήμερα τουλάχιστον) δεν θα βρίσεις τον καθηγητή σου!

Μα εγώ το ορίζω επειδή δεν θέλω να χάσω καμια 15αρία απουσίες ;) Δεν μου απαγορεύει τπτ απο το να βρίσω τον καθηγητή απλώς επειδή η πρόβλεψη που δεν θέλω να υποστώ αυτό το αποτέλεσμα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
νομίζω ότι μπερδεύετε την μοίρα με τη βούληση:)

Κατά πόσο η βούληση δεν είναι μοιραία τελικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butter_flies

Νεοφερμένος

Ο Black_Butter_flies αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Το θέμα "βούληση-μοίρα" έχει πολλές προεκτάσεις..
Εγώ από προσωπική εμπειρία το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι κάποιες φορές νιώθω ότι μια απόφασή μου καθορίζει καταλυτικά την εξέλιξη των γεγονότων, κι άλλες φορές ότι μια απόφαση μου είναι απλά μέρος της -προκαθορισμένης(;;!)- εξέλιξης των γεγονότων. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Black_Butter_flies:
Εγώ από προσωπική εμπειρία το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι κάποιες φορές νιώθω ότι μια απόφασή μου καθορίζει καταλυτικά την εξέλιξη των γεγονότων

Πάνω σε αυτό το θέμα μια αρκετά καλή ταινία είναι το "φαινόμενο της πεταλούδας". Παρουσιάζει το πως ακόμα και η παραμικρή επιλογή μπορεί να καθορίσει τη ζωή κάποιου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metallou19

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Blood Guzzler In Wonderland αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τεχνικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Σιγουρα κ ειναι ολα γραμμενα.
εχει αναρωτηθει κανεις γιατι ειμαστε σε εκεινο το μερος εκεινη την στιγμη????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top