Πώς αντιδρούν οι άντρες απέναντι στις δυναμικές γυναίκες;

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δε ρωτάω εάν υπάρχουν είδη, αλλά τι είναι τελικά ο πηγαίος δυναμισμός; Πως εκδηλώνεται στην πράξη;
Δεν εχει διαφορά απο τον δυναμισμο που ηδη περιγραψαμε. Το ιδιο πραγμα ειναι, οχι καποιο αλλο ειδος, αυτο λεω. Απλα προσεθεσα και τη λεξη "πηγαιο" σαν πλεονασμο. Το πολυ πολυ να πουμε οτι υπαρχουν περιπτωσεις επικτητου δυναμισμου, που αποκτηθηκε απο αναγκη. Ομως ακομα κι εκει, ποτε δε θα ξερουμε κατα ποσο το χε μεσα του το ατομο αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Ένα τελευταίο σχόλιο για το λοριέν, που όπως τον κόβω κι αυτός βρίσκεται στις δύσκολες μέρες και αντιδράει όπως εγώ όταν μιλάω με τη michelle.

Ρε λοριέν, αν έγγραφα "Καλά, η αλήθεια είναι ότι δεν έχω υπάρξει άντρας, οπότε είπα να πω την άποψη μου ως ευαίσθητη γυναικούλα." θα έλεγες ότι περιαυτολογούσα? Τι είναι όλα τούτα?

Παο να γαβγίσω και εγώ στο φεγγάρι, μιας και μου έγινε και η mini ψυχανάλυση. Νύχτες zzzzzzzzzzzzzz
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Σιγα μη θιχτω. Ναι δε θα ακουστει ωραια, ομως άλλα προσοντα εχει ο καθενας. Μαλλον θα πεσει στην υποληψη μου το ατομο που θα κανει τετοια συγκριση για να προσπαθησει να με μειωσει. Αν τωρα ειχα 7αρι αντι για 17αρι...ε θα θιγομουν απεναντι στη μητερα φυση , τι να μου κανουν οι άλλοι :P

Δε νομιζω οτι λεμε το ιδιο πραγμα ακριβως Μανια, θα σε μπουφλισω ! Δυναμικα ! :P

Ισχυει αυτο, αλλά δε νομιζω οτι ειναι αυτο που συζηταμε, θα βγουμε εκτος αν μιλησουμε για τα συν και πλυν του εγωισμου. Αλλου ισως :)

Εδώ είμαστε, η δυναμική γυναίκα νοιώθει άσχημα καμιά φορά άν δεν γνωρίζει κάτι που μερικοί το λένε ταλέντο για άντρες, πρέπει να καταλάβεις πώς η δυναμική γυναίκα δεν είναι θεός αλλα είναι άτομο που μπορεί να μπεί σε κάποια συζήτηση όποια συζήτηση και να ξέρει έστω τα βασικά...

Π.χ. στο σπίτι αλλάζω λάμπες, καζανάκια, φτιάχνω τα μηχανάκια μας, ξέρω τι έχει το αμάξι και με ρωτάει ο άντρας μου τι συμβένει, άν μπορώ το φτιάχνω αν ξέρω και δεν μπορώ να βάλω χέρι του λέω πόσο περίπου κάνει στον μηχανικό, φροντίζω το σπίοτι και πέρνω αποφάσεις για όλα αφού όταν πώ του άντρα να αποφασίσει μου λέει " εσύ τι λές να κάνουμε" κάνω ότι χρειαστεί σαν άντρας και σαν γυναίκα το αποτέλεσμα ξέρεις πιό είναι;

Οι μισοί με λένε "δυναμική" λόγο του μεγέθους μου(να μια ηλιθεια άποψη περί δυναμισμού που κι όμως υπάρχει και είναι η πιό χαζή του κόσμου) και άλλοι αντρακι και νταλικεράτη λόγο της ομιλίας μου, ξέρεις κάτι όμως; δεν ένοιωσα ποτέ ότι είμουν δυναμική, ούτε νταλικεράτη, ένοιωσα όμως ολοκληρωμένος άνθρωπος που μπορεί να ανταπεξέλθει και σε αντρική και σε γυναικεία κουβέντα, δεν έχω ανάγκη κανέναν.

Κάπως έτσι πιστέυω πώς νοιώθουν οι πραγματικά δυναμικές γυναίκες, δεν είναι θέμα εντολής, σκληρότητας ή ότι άλλο, είναι θέμα εσωτερικής δύναμης, εκείνης που ανταπεξέρχετε σε όλα, αν λοιπόν εγώ νοιώθω έτι που δεν είμαι δυναμική, μια γυναίκα που είναι πρέπει να έχει παραπάνω τα αισθήματα που έχω εγώ ή όποια γυναίκα που μπορεί και έχει τα κότσια να μπεί σε όλα΄έστω με βασικές γνώσεις;)

Αν δεν σου αρέσει η άποψη μου μπούφλησε με, αλλα τότε θα δίξεις πώς το να υπάρχει διαφορετική άποψη σημαίνει πώς είναι λάθος;)
Ο κάθε άνθρωπος εχει τις εμπειρίες του και απο κεί κρίνει όπως το παράδειγμα με το πέος. Το θέμα είναι τι πρότυπο δυναμικής γυναίκας έχεις εσύ και τι πρότυπο έχω εγώ, για την Κουέ είναι π.χ. η Τζάκυ για μένα π.χ. η Μερκούρη και για σένα π.χ. η Λωξάντρα ;) και οι τρείς είναι δυναμικές; κανείς δεν ξέρει, κανείς δεν μπορεί να είναι αντικειμενικός πάνω σε αυτό...

Τώρα μπούφλησε με:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δεν ξέρω ποιον τύπο άντρα έχετε στο μυαλό σας και ποιο "είδος" δυναμικής γυναίκας, αλλά μου έχει τύχει να θέλω να διεκδικήσω το μέλλον μου, να μιλάω για μεταπτυχιακά, διδακτορικά, ταξίδια, κλπ, και ο άλλος να αντιδράει.
Βέβαια αυτός αυτοαποκαλούταν παραδοσιακός (whatever) και είχε λίγο αυταρχικές τάσεις, ειδικά μέσα στη σχέση...
Αλλά για μένα αντιπροσωπεύει μία ομάδα αντρών, που απλά δε ξέρουν πώς να αντιδράσουν στο δυναμισμό της γυναίκας απέναντί τους.

Βέβαια υπάρχουν άλλοι, οι οποίοι βγάζουν το καπέλο σε όποια πατάει στα πόδια της και ξεχωρίζει για τα επιτεύγματά της και το καλό μυαλό της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Βρε Μάνια μου δεν θέλω να τα μάθω όλα σε αυτή τη ζωή. Χαίρομαι που υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν και θέλουν να τα κάνουν όλα αλλά είμαι ήδη τρελλαμένη με αυτά που κάνω και επίσης δεν νομίζω ότι θα ήθελα να μάθω ούτε ράψιμο αλλά ούτε και επικίνδυνη οδήγηση. Αλλά μπορώ να φτιάξω καζανάκι και κάποια ηλεκτρικά.

Βλέπω σε αυτή την συζήτηση γυναίκες που θέλουν να τα βγάζουν πέρα με αντρικούς ρόλους, αλλά δεν βλέπω γυναίκες που να σκέφτονται έναν άντρα που να θέλει να τα βγάλει πέρα με "καθαρά" γυναικείους ρόλους κι αυτό γιατί το αντρική το ορίζουμε εμείς με βάση το παλιό μοντέλο του "άντρα κυρίαρχου".

Extreme παράδειγμα: ένας άντρας που ράβει όχι το κουμπί του αλλά ρούχα πως θα σας φαινόταν? Αν σας φαινόταν φλώρος τότε δεν μιλάμε για δυναμικές γυναίκες αλλά για γυναίκες που θέλουν να δείχνουν δυναμικές με βάση κάποιο αντρικό πρότυπο δυναμισμού.

Η γυναίκα που συνέβαλε κάποτε στην οικιακή οικονομία ράβοντας τα ρούχα της οικογένειας δεν είναι μη δυναμική ούτε δυναμική, η γυναίκα που σήμερα φτιάχνει καζανάκια ή οδηγεί "αντρικά" δεν είναι μη δυναμική ούτε δυναμική. Απλώς σήμερα η εποχή μας επιτρέπει να διευρύνουμε κάπως τα στερεότυπα και κάποιες από τις δεξιότητες που έχουμε να μπορούν να δημοσιοποιηθούν.

Νομίζω ότι θα ήταν πιό απλό να μιλάμε για ανθρώπους και όχι για γυναίκες και άντρες. Τι γίνεται όταν σε ένα ζευγάρι ο ένας είναι λιγότερο δυναμικός από τον άλλον και αυτό καταλήγει σε πρόβλημα? Δεν θέλω να κουμαντάρω κανέναν, δεν θέλω να κοροϊδέψω κανέναν, δεν θέλω να αντιμετωπίζω τον συντροφο μου σαν παιδί ούτε σαν αθλητή που τον προετοιμάζω. Και δεν θέλω να μου τα κάνουν ούτε και μένα αυτά. Θέλω να με αποδέχονται με τα καλά και τις αδυναμίες μου, κι έχω πολλές, και έτσι θέλω να προσπαθώ κι εγώ να αποδέχομαι τον σύντροφό μου.

Κι αν πολλές φορές φαίνεται οτι εγώ κάνω περισσότερα (κι εγώ το σκέφτομαι πολλές φορές όταν είμαι κουρασμένη, το λέει κι εκείνος) συνειδητοποιώ ότι υπάρχουν πράγματα και πρακτικά και συναισθηματικά που μόνο εκείνος μπορεί να φέρει στην κοινή μας ζωή, και στην ζωή των παιδιών μας, που εγώ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΩ. Εσείς τα έχετε όλα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εγώ δεν τα έχω όλα και δε θέλω να τα έχω όλα.
Δυναμισμός δεν είναι (μόνο) να μπορείς να αλλάξεις λάστιχο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Βρε Μάνια μου δεν θέλω να τα μάθω όλα σε αυτή τη ζωή. Χαίρομαι που υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν και θέλουν να τα κάνουν όλα αλλά είμαι ήδη τρελλαμένη με αυτά που κάνω και επίσης δεν νομίζω ότι θα ήθελα να μάθω ούτε ράψιμο αλλά ούτε και επικίνδυνη οδήγηση. Αλλά μπορώ να φτιάξω καζανάκι και κάποια ηλεκτρικά.

Θα σε ρωτήσω κάτι, όταν σου αρέσει κάτι πάρασ πολλύ σε κουράζει; νοιώθεις πώς πιέζεσε όταν το κάνεις; όχι αρα με αυτό το σκεπτικό μπορείς να καταλάβεις κάποιον που θέλει και του αρέσει να ξέρει λίγα και διάφορα για την πάρτη του;

Βλέπω σε αυτή την συζήτηση γυναίκες που θέλουν να τα βγάζουν πέρα με αντρικούς ρόλους, αλλά δεν βλέπω γυναίκες που να σκέφτονται έναν άντρα που να θέλει να τα βγάλει πέρα με "καθαρά" γυναικείους ρόλους κι αυτό γιατί το αντρική το ορίζουμε εμείς με βάση το παλιό μοντέλο του "άντρα κυρίαρχου".

Extreme παράδειγμα: ένας άντρας που ράβει όχι το κουμπί του αλλά ρούχα πως θα σας φαινόταν? Αν σας φαινόταν φλώρος τότε δεν μιλάμε για δυναμικές γυναίκες αλλά για γυναίκες που θέλουν να δείχνουν δυναμικές με βάση κάποιο αντρικό πρότυπο δυναμισμού.

Ο άντρας μου όταν πάω να βάλω πληντήριο φωνάζει, θέλει εκείνος να πλώνει ρούχα να βάζει πλυντήριο, να σκουπίζει, να ξεσκονίζει, να συμαζέυει, δεν είπα ποτέ ότι δεν είναι άντρας, μαθαίνει εκείνος κάποια γυναικεία πράγματα και εγώ κάποια αντρικά, άσχετα αν τελικά έχουμε αντίθετούς ρόλους στο σπίτι;)


Η γυναίκα που συνέβαλε κάποτε στην οικιακή οικονομία ράβοντας τα ρούχα της οικογένειας δεν είναι μη δυναμική ούτε δυναμική, η γυναίκα που σήμερα φτιάχνει καζανάκια ή οδηγεί "αντρικά" δεν είναι μη δυναμική ούτε δυναμική. Απλώς σήμερα η εποχή μας επιτρέπει να διευρύνουμε κάπως τα στερεότυπα και κάποιες από τις δεξιότητες που έχουμε να μπορούν να δημοσιοποιηθούν.

Λάθος, άλλο ξερόλας και "το παίζω έξυπνος" και άλλο κάποιος που ΘΕΛΕΙ να μάθει για την πάρτη του, αυτός που θέλει να φένετε είναι καβαλιμένος, μην μπερδέυουμε τους όρους;)

Κι αν πολλές φορές φαίνεται οτι εγώ κάνω περισσότερα (κι εγώ το σκέφτομαι πολλές φορές όταν είμαι κουρασμένη, το λέει κι εκείνος) συνειδητοποιώ ότι υπάρχουν πράγματα και πρακτικά και συναισθηματικά που μόνο εκείνος μπορεί να φέρει στην κοινή μας ζωή, και στην ζωή των παιδιών μας, που εγώ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΩ. Εσείς τα έχετε όλα?

Ποιά είναι αυτά; μπορείς να φέρεις ένα παράδειγμα; γιατί εγώ δεν μπορώ να σκευτώ τι μπορεί να φέρει μόνο ένας άντρας που δεν μπορώ να φέρω εγώ στο σπίτι:hmm:


Α!!! σχετικό, υπάρχουν 3 ήδη ανδρών κατα την γνώμη μου,
1)αυτοί που απλά δέχοντε την δυναμική γυναίκα και στο τέλος χωρίζουν γιατι φαγώνοντε
2)Το άλλο είδος που δεν θέλει με τίποτα την δυναμική γυναίκα
3)Και ο τρήτος αυτός που είναι πιό ύπιων τόνων και δέχετε την δυναμική γυναίκα και του αρέσει που έχει σωστές αποφάσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Απαντούσα μια ώρα και το'χασα........ Αργότερα πάλι.... Σπάστηκα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μανια μου, δε καταλαβα ακριβως γιατι ειπες οσα ειπες, δεν διαφωνω με αυτα, αλλά με οσα σχολιασα. Με καλυψε και η lugar.

(δε θα σε μπουφλισω, αλλά ετσι και κατεβω Ροδο, μαυρη κορινα που σ'εφαγε ! )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
πως αντιδρουν οι ανδρες . παντα κομπλεξικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
πως αντιδρουν οι ανδρες . παντα κομπλεξικα

Που σημαινει τι?
Που αναφερεσαι..?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fogi

Νεοφερμένος

Η fogi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Ποιά είναι αυτά; μπορείς να φέρεις ένα παράδειγμα; γιατί εγώ δεν μπορώ να σκευτώ τι μπορεί να φέρει μόνο ένας άντρας που δεν μπορώ να φέρω εγώ στο σπίτι:hmm:


Νομίζω πως η lugal είναι σαφέστατη:τόσο σε πρακτικά και κυριως (πιστεύω) συναισθηματικά. Σε μια σχεση ο ένας συμπληρώνει τον άλλο και τον στηρίζει...αν μπουν στην διαδικασία να δουν ποιος μπορεί να κάνει περισσότερα και καλύτερα τότε η σχέση γίνεται ανταγωνιστική. Το χάσαμε το παιχνίδι!

Ο καθένας έχει τον ρόλο του και οσα καζανάκια κι αν φτιάξω, πάντα θα μου είναι απαραίτητη η αγκαλιά του καλού μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Επειδή νιώθω λίγο σαν να χάνεται η ουσία του θέματος, το αν μια γυναίκα είναι δυναμική ή όχι, δεν έχει σχέση με το αν μπορεί να φτιάξει το καζανάκι ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο "αμιγώς αντρικό". Έχει σχέση με το πως βλέπει την ζωή γενικά και πόσο εξαρτημένη είναι από τους άλλους.
Και εξακολουθώ να αναφέρομαι σε δυναμικές γυναίκες κι όχι σε δυναμικούς ανθρώπους, γιατί, καλώς ή κακώς, υπάρχει η πεποίθηση πως οι περισσότεροι άντρες, λιγότερο ή περισσότερο, έχουν ένα σχετικό δυναμισμό, ο οποίος πηγάζει απλώς και μόνο από το φύλο τους (αφού είναι επίσης γνωστό πως ειδικά στην Ελλάδα, οι γονείς μεγαλώνουν συνήθως εντελώς διαφορετικά τα αγόρια από τα κορίτσια). Καλώς ή κακώς συνεπώς, υπάρχει η πεποίθηση πως οι περισσότερες γυναίκες, τουλάχιστον σε επίπεδο ερωτικής σχέσης, έχουν την τάση να κρύβουν τον όποιον δυναμισμό τους, προκειμένου να επέλθει η πολυπόθητη ισορροπία με τον σύντροφό τους, που συνήθως έχει επίσης την πεποίθηση πως πρέπει να έχει τις περισσότερες φορές τον τελευταίο λόγο, αλλιώς είναι φλώρος και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο (δεν το λέω εγώ αυτό, οι αντροπαρέες το λένε που όταν τολμά ο δύσμοιρος να δηλώσει πως δεν θα βγει απόψε γιατί η Κούλα έχει ήδη κανονίσει να πάνε κάπου, γυρνάνε όλοι και του λένε πως τον σέρνει και καλά θα κάνει να μη της δίνει πολύ αέρα. Και ναι οκ, δεν είναι όλες οι παρέες έτσι, μιλάω τώρα για το τι είθισται).
Ε.. τι να περιμένεις μετά; Είναι λογικό μετά να ακούγονται φράσεις όπως "μανουβράρισμα", "αντίδραση" και άλλες που πιο πολύ θυμίζουν ανταγωνισμό εταιριών παρά συντροφική σχέση. Και αυτή η νοοτροπία δεν μπορεί να αλλάξει από τη μία μέρα στην άλλη. Πάντως δεν μπορεί να είναι τυχαίο το γεγονός πως αρκετοί άντρες φίλοι μου έχουν πει, άμεσα ή έμμεσα, πως επιλέγουν για συντρόφους και σοβαρή σχέση, γυναίκες που δεν έχουν απαιτήσεις, γυναίκες που λειτουργούν βάσει σχεδίου (πχ δεν τον παίρνουν ποτέ τηλέφωνο πρώτες, δεν βγαίνουν μαζί του αν δεν τις ειδοποιήσει δύο μέρες πριν τουλάχιστον, δεν κάνουν σεξ σύντομα κλπ, όχι γιατί έτσι θέλουν, αλλά γιατί έτσι πρέπει για να τον ρίξουν) γιατί νιώθουν κυνηγοί και τους αρέσει (και δεν τους ενοχλεί που όλα είναι στημένα!), γυναίκες που δεν φέρνουν αντιρρήσεις, που δεν θέλουν πολλά πολλά..
Ο δυναμισμός θέλει κότσια τόσο για να τον έχεις, όσο και για να μπορείς να αποδεχτείς το γεγονός πως ο άλλος είναι μαζί σου μόνο για όσο πραγματικά σε θέλει και δεν πρόκειται να συμβιβαστεί ούτε μια μέρα παραπάνω. Ιδίως όταν υπάρχουν χιλιάδες ανασφαλείς άνθρωποι έκει έξω που σου δείχνουν διαρκώς πόσο ανάγκη σε έχουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Και μάλιστα, όταν ακούσει καμιά βλακεία, δεν λέει.. σέβομαι την άποψή σου... αλλα... κράτα τη γνώμη σου για σένα. Εγω έχω τη δική μου !

Τα εχεις λιγο μπερδεψει....Αλλο σεβομαι την αποψη του αλλου και αλλο την αποδεχομαι....
Ναι σαφως και μπορεις να πεις στον οποιονδηποτε, "κρατησε τη γνωμη σου για σενα, γιατι εγω εχω διαφορετικη"...αυτο δε σημαινει ομως οτι δεν πρεπει να σεβεσαι τον αλλο και την αποψη του....
Και ναι αυτος που δε σεβεται την αποψη του αλλου, οποια και να ειναι αυτη, ειναι υπεροπτης...
Θελω να πιστευω οτι εσυ δεν εισαι..και οτι απλα τα εχεις λιγο μπερδεψει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγριόπη

Νεοφερμένος

Η Αγριόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Συμφωνώ μαζί σου fogi. Το μόνο που χρειάζονται δυναμικοί και δυναμικές μαζί, είναι αλληλεγγύη και αγάπη. Αν δεν υπάρχει, όλα μεταπηδούν με εγωισμό στον ανταγωνισμό. Το βίωσα και γω και όλοι μας φαντάζομαι. Κάθε μερα, δυστυχώς.
Κι ακόμα πιο δυστυχώς, δύσκολα κάνει κάποιος τον ελάχιστο κόπο να γνωρίσει ποιος είναι ο άλλος άνθρωπος. Άκούμε και καταλαβαίνουμε όσα έχουμε εμείς στο μυαλό μας. όχι τι λεει ο άλλος και ποιος είναι. Απο την εμπειρία μου, οι άντρες αντιδρούν αρνητικά στις δυναμικές γυναίκες. Προτιμούν τις παθητικές για να νιώθουν ασφαλείς. Γιʼ αυτο και ο δρόμος των δυναμικών γυναικών, οπως περιγράφηκαν απο πολλούς παραπάνω, είναι μοναχικός. Διαλέγεις και παίρνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μπα, δε συμφωνώ ότι είναι μοναχικός ο δρόμος.

Για μένα δυναμικός είναι κάποιος βρίσκει τον τρόπο να ξεπεράσει δυσκολίες, κάποιος που έχει μεγάλη ψυχική αντοχή, που παίρνει πρωτοβουλίες, που εντυπωσιάζει.
Αν όμως αυτός ο εντυπωσιασμός τρομάζει κάποιους άντρες, τότε μάλλον δεν είναι αυτοί οι άντρες οι "κατάλληλοι" για να σταθούν δίπλα σε μία δυναμική γυναίκα.

Ναι, παραδοσιακά είναι ο άντρας ο δυναμικός. Αλλά η ζωή συνεχίζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγριόπη

Νεοφερμένος

Η Αγριόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Κατα τη γνώμη μου, σωστα ορίζεις τον δυναμισμό γίδι. Κι ούτε είναι απαραίτητο να δέχεται κάποιος έναν δυναμικό άνθρωπο. Αρκει να ξέρει με ποιον έχει να κανει και να αποφασίζει τι θέλει και μπορεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Συγγνώμη για την αργοπορία. Δεν είχα δίκτυο.......... Αλλά ίσως είναι και για καλό. Γιατί τώρα που τα ξαναδιάβασα βλέπω ότι δεν υπάρχουν αντιρρήσεις ουσίας αλλά μάλλον απλώς δεν έχουμε καταλάβει η μία την άλλη. Σε όσα λες δεν έχω αντίρρηση. 'Ίσως απλώς εμένα ο ορισμός "δυναμική" δεν μου λέει τίποτα γιατί είτε δεν είμαι, είτε δεν θεωρώ ότι μπορώ να είμαι δυναμική σε όλα τα πεδία. Μόνο σε όσα με ενδιαφέρει. Δεν θέλω να έχω γνώμη επί παντός επιστητού. Και θεωρώ ευχής έργο να μπορεί κάποιος να με καλύπτει σε όσα δεν θέλω ή σε όσα νοιώθω ότι δεν μπορώ (και που δεν σημαίνει ότι όταν δεν έχω άλλη επιλογή δεν θα τα κάνω όπως και να τα καταφέρω).

Ποιά είναι αυτά; μπορείς να φέρεις ένα παράδειγμα; γιατί εγώ δεν μπορώ να σκευτώ τι μπορεί να φέρει μόνο ένας άντρας που δεν μπορώ να φέρω εγώ στο σπίτι


Α!!! σχετικό, υπάρχουν 3 ήδη ανδρών κατα την γνώμη μου,
1)αυτοί που απλά δέχοντε την δυναμική γυναίκα και στο τέλος χωρίζουν γιατι φαγώνοντε
2)Το άλλο είδος που δεν θέλει με τίποτα την δυναμική γυναίκα
3)Και ο τρήτος αυτός που είναι πιό ύπιων τόνων και δέχετε την δυναμική γυναίκα και του αρέσει που έχει σωστές αποφάσεις


Δεν μπαίνει θέμα άντρα για μένα, το ξαναλέω. Ένας άνθρωπος που δεν αναγνωρίζει τις ικανότητες μου, δεν ανέχεται/ με βοηθάει με τις αδυναμίες μου, γιατί να θέλει να είναι το άλλο μου μισό;
Ο άνθρωπος που είναι πλάι μου έχει κι εκείνος ικανότητες που εγώ δεν έχω. 'Έτσι αν θέλουμε να οργανώσουμε πολλές δουλειές μαζί το πρόγραμμα θα το βγάλω εγώ, αν όμως θέλουμε να διακοσμήσουμε το σπίτι καλύτερα να το κάνει εκείνος. Αν πρέπει να παίξει κάποιος με τα παιδιά στο πάρκο καλύτερα να είναι εκείνος (πολύ καλύτερη φυσική κατάσταση) ενώ στα επιτραπέζια καλύτερα να παίζω εγώ. Και στα συναισθήματα εγώ εκπέμπω ηρεμία και σταθερότητα εκείνος απεριόριστη αγάπη ανεξαρτήτως όρων. Χαίρομαι που τα παιδιά μας τα παίρνουν και τα δύο.

Ας κοιτάξουμε τα πράγματα που ο άλλος φέρνει στην ζωή μας σαν δώρα κι ας τα χαρούμε. Κι ας δεχτούμε ότι υπάρχουν πράγματα που δεν μπορεί ή δεν θέλει να κάνει και που μπορεί να τα κάνει για το χατήρι μας αλλά χωρίς κέφι. Αρκεί οι λόγοι που είμαστε μαζί να είναι σημαντικοί για μας και να μην χρειάζεται να αποδεικνύουμε τον εαυτό μας στο καταφύγιο μας, στο σπίτι μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

susceptible

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο susceptible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 139 μηνύματα.
ειναι πιστευω αναλογα τον χαρακτηρα του ανδρα!αλλος μπορει να νιωσει κατωτερος και να τον παρει απο κατω,αλλος μπορει να του αρεσει κ να μεινει η να προσπαθει να μεινεις στα ιδια επιπεδα με αυτην..εκτος αν μιλαμε και για εναν δυναμικο αντρα..τοτε μαλλον..δεν θα υπαρχει κανενα προβλημα :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
βλεποντας το θεμα, θυμηθηκα κατι λιγο ασχετο βεβαια αλλα και σχετικο. :P

τριτη λυκειου μαρεσε ενα παιδι πολυ θυμαμαι, και μια μερα που μιλαγαμε στο τηλεφωνο... μου λεει: ''εμενα βικη μαρεσουν οι δυναμικες γυναικες'' και εγω απο μεσα μου να σκαω και να λεω: ''ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΔΥΝΑΜΙΚΗ! ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΔΥΝΑΜΙΚΗ!:'(''

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top