• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ψηλά τακούνια, πόσο βλάπτουν;

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Πάντως τα φλατ με κουράζουν...
Το ίδιο και τα αθλητικά :worry:

Μπορώ να είμαι άνετα ώρες πάνω σε γόβες (ποτέ μα ποτέ δεν με έχουν χτυπήσει :confused:) ή μπότες με τακούνι...από λίγο έως πολύ!!!

Μάλλον είμαι freak of the nature :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μμμμ... κι εμένα με κουράζουν τα φλατ- αλλά δυστυχώς για κάθε μέρα είναι η μόνη επιλογή που έχω. Με τα τακούνια ποτέ δεν είχα κανένα πρόβλημα, όσο πιο ψηλά μάλιστα, τόσο πιο πολύ με βόλευαν :D
Αυτό που παρατήρησα ήταν ότι μία περίοδο που δεν είχα φορέσει καθόλου και το πόδι μου είχε συνηθίσει το φλατ, μόλις έβαλα 8 πόντους τακούνι, ένιωθα μία ...αδυναμία στους αστραγάλους.
Ακόμα δεν ξέρω από τι προήλθε αυτό, μα ευτυχώς πέρασε :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Πάντως τα φλατ με κουράζουν...
Το ίδιο και τα αθλητικά :worry:
Μαλλον φταινε τα φλατ που δοκιμασες. Δοκιμασε και κατι οχι τελειως φλατ αλλα με καλες ανατομικες σολες, ή μχερι 3-4 ποντους τακουνι.

Πολυς κοσμος μπορει να ειναι ωρες με ψηλοτακουνα, αλλά αυτο δε σημαινει οτι δεν ταλαιπωρειτε το γονατο και την ποδοκνημικη.

Αυτό που παρατήρησα ήταν ότι μία περίοδο που δεν είχα φορέσει καθόλου και το πόδι μου είχε συνηθίσει το φλατ, μόλις έβαλα 8 πόντους τακούνι, ένιωθα μία ...αδυναμία στους αστραγάλους. Ακόμα δεν ξέρω από τι προήλθε αυτό, μα ευτυχώς πέρασε :redface:
Ειναι και θεμα συνηθειας αφου το ποδι προσπαθει να προσαρμοστει σε οτι του κανουμε.

Αγγελε, αυτη η ερευνα δεν μιλαει για τα προβληματα των ψηλων τακουνιων στο ποδι , στη μεση και στις αρθρωσεις. Και την ειχα διαβασει πριν ανοιξω το θεμα ;) Μιλαει για, ΜΙΑ μεμονωμενη, περιορισμενη και νεα ερευνα μιας ιταλιδας ουρολογου, που ισχυριζεται οτι υπαρχουν ωφελη στη σεξουαλικη ζωη λογω της θεσης των μυων της πυελου. Και μαλιστα οχι με ψηλα τακουνια αλλα μεχρι 4.5 ποντους το πολυ. Δηλαδη ακομα και να αποδειχθει ορθή, δε μας αφορά γιατι μιλαμε για ψηλο τακουνι αφενος, και αφεταιρου δεν υποστηριζει αυτο που ειπες :

"Τα ψηλα τακουνια είναι ασκηση που κανει καλο στη γυναικα(μυικα και ορμονικα αποδειχτηκε) "

@ Michelle: Ναι γενικα οι γοβες ειναι στενες μπροστα, αλλά τουλαχιστον καλο ειναι να προτιματε εκεινες που ειναι το δυνατον λιγοτερο. (οι οποιες τυχαινει να μου αρεσουν και περισσοτερο :P ). Οσο για τις μποτες, κι εκει τα ιδια ισχυουν απλά η μυτερη μποτα μπορει να καταφερει να τη γλιτωσει και να μη δειχνει τοτσο υπερβολικη, οσο μια αντιστοιχα μυτερη γοβα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ας φροντιζουμε να φοραμε "καλα" παπουτσια, καλης ποιοτητας και ας ειναι και ψηλοτακουνα..Στην τελικη δεν τα φοραμε και στον υπνο μας! Ελεος δηλαδη!
Εκτος αυτου πρεπει να εχουμε υποψιν μας οτι ακομα και τα ποδαρακια μας χρειαζονται περιποιηση...
Οποτε...τακτικη περιποιηση, καλης ποιοτητας υποδηματα ΚΑΙ ας ειναι και ψηλοτακουνα...
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
To "ελεος" δεν ανηκει στο λεξιλογιο της φυσικής. Αν κατι καταπονει το ποδι, το καταπονεο για οσο το φορατε. Οπότε ναι, περιποιηση , ξεκουραση και καλης ποιοτητας υποδηματα ειναι απαραιτητα, αλλά αυτό δεν αναιρει την φθορα. Οπότε οσο το δυνατον λιγοτερο τα φορατε, τοσο αργότερα θα εχετε σοαβαρα προβληματα (και αν ειστε τυχερες, καθολου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Να σε πω....εισαι υπερβολικος...και δεν αντεχω τα ακραια....(εκτος εαν εγω ειμαι ακραια:P)....Τελος παντων...εσενα γιατι σε απασχολουν τα ψηλοτακουνα?! Η γυναικα σου τα φοραει και οχι εσυ!:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Πε με , πε με..

Θα δεχομουν το σχολιο, αλλά αυτα που παρεθεσα δε τα λεω εγω, αλλά οι ορθοπεδικοι και οι (αμερικανικο φασουλι) ¨ποδιατροι". Και δεν ειναι καν κατι νεο, ειναι γνωστα χρονια.

Εμενα με απασχολουν ταψηλοτακουνα γιατι...να...πες αυριο κατι δε παει καλα στη δουλεια, πεφτεις λιγο εξω...να μην εχεις μια εναλλακτικη βρε αδελφε,μεχρι να ορθοποδησεις παλι ; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Στις σπάνιες φορές που βγαίνω(club, συναυλίες, γάμους, βαφτίσια) θα βάλω τακούνι. Ένα εντυπωσιακό μάλιστα. Αλλά, στις καθημερινές… αθλητικά και πάλι αθλητικά…(ανατομικά δηλαδή).
Αφήνω το καλό πεντικιούρ να παίζει το ρόλο του ψηλοτάκουνου…:P


@Lorien να πάρεις ειδικότητα πλαστική αισθητική χειρουργική:P . Δεν θα πέσει έξω ποτέ. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Κι εγώ σε τελείως φλατ δεν βολεύομαι. Αισθάνομαι ότι οι πέτρες του δρόμου μου βαράνε το πόδι. Και με κουράζουν. Το τακούνι με ξεκουράζει περισσότερο αν είναι άνετο (ας πούμε τα περισσότερα παπούτσια μου είναι camper με το κλασσικό χοντρό τους τακούνι ή πλατμορφοειδή). Ψηλά και λεπτά έχω λίγα, με κουράζουν και τα φοράω σπάνια. Εντάξει, είναι θέμα συνήθειας περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
οτι πληρωνεις παιρνεις σαυτη τη ζωη...

αμα παρεις γοβα των 50 και 60 ε πιθανοτατα θα σε πονεσει...

αν πας κ δωσεις καμια 300αρα at least για γοβα τι νομιζεις οτι πληρωνεις?
οχι μονο φιρμα αλλα και την ποιοτητα και την ανεση ''επι ποδος''!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Εχμ, δεν ισχύει βασικά αυτό που λες. κλικ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
εγω μιλαω εκ προσωπικης πειρας μιας και τυγχανω φαν της γοβας και των ψηλοτακουνων...

κ εχω και γοβες των 70 ε και εχω και μια των 400(μετα κοπων και τρελης πεινας βεβαια)

ε τη πρωτη τη φοραω μονο οταν ξερω οτι θα ρθουν να με παρουν και θα με γυρισουν με αυτοκινητο....
με την αλλη νιωθω σα να φοραω μπαλαρινουλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Οι μακροπρόθεσμες συνέπειες πιστεύω περιγράφονται στο άρθρο που σου παρέθεσα. Άλλωστε σχολίασα το αναληθές περί ποιότητας και δεν έθεσα ερώτημα περί προσωπικής πείρας. Η τιμή μπορεί να είναι αντίστοιχη της ποιότητας πρώτων υλών κατασκευής του υποδύματος, αλλά δεν μετριάζει τις συνέπειες που περιγράφονται στο άρθρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
οτι πληρωνεις παιρνεις σαυτη τη ζωη...

αμα παρεις γοβα των 50 και 60 ε πιθανοτατα θα σε πονεσει...

αν πας κ δωσεις καμια 300αρα at least για γοβα τι νομιζεις οτι πληρωνεις?
οχι μονο φιρμα αλλα και την ποιοτητα και την ανεση ''επι ποδος''!

καλά εντάξει, δε θα πονάνε τα πόδια, ο κώλος όμως...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top