Μοναχισμός λύση ανάγκης ή λύση ουσίας σήμερα;

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Κι εγώ προσεύχομαι για τη σωτηρία όλων, γίνεται όμως κάτι έτσι; Θέλω να πω μ' αυτό, ότι αυτό μοιάζει επικίνδυνα με βολική υπεκφυγή, δεν σου φαίνεται κι εσένα έτσι;

Προσωπικά, δεν προσεύχομαι για καμία σωτηρία, γιατί θεωρώ πως ακόμα και αν το κάνω δεν θα αλλάξει κάτι. Δεν θέλω να κοροιδεύω τον εαυτό μου. Βολική υπεκφυγή... Ίσως, ναι, είναι άλλη μια αοριστία για να έχουν το πρόσχημα και να κοροιδεύουν τον εαυτό τους ότι κλείστηκαν εκεί για να σώσουν όλο τον κόσμο. Δεν νιώθω ότι έχω την ανάγκη να προσευχηθεί κάποιος για να σωθώ εγώ. Αυτό είναι δικό μου έργο ΄(όχι να προσευχηθώ, αλλά να σωθώ).

Όμως, μπορεί να υπάρχουν άνθρωποι, πιστοί χριστιανοί (άσχετα που εγώ θεωρώ ότι είναι ''τυφλοί'') οι οποίοι πιστεύουν πράγματι ότι προσφέρουν κάτι με αυτόν τον τρόπο και αποφασίζουν να μονάσουν, γιατί θέλουν να βοηθήσουν και να βοηθηθούν. Πάντως σε γενικές γραμμές, νομίζω, έχεις δίκιο. Η άποψη αυτή είναι βολική, ένα πρόσχημα, ώστε η απόφαση κάποιου να μονάσει, να φαίνεται σεν μια ανιδιοτελής απόλυτα πράξη με ευγενή κίνητρα για το απώτερο καλό. Μπορεί κάποιοι να το πιστεύουν αυτό και - κάτα κάποιον τρόπο, μπράβο τους. Αυτοί όμως που το εκμεταλλεύονται για να καλύψουν τα πραγματικά αίτια που τους έκαναν να επιλέξουν αυτό το πράγμα, είναι απαραδέκτοι. Όπως και αυτοί που επαναλαμβάνουν τα λόγια, χωρίς να το πιστεύουν ή να αντιλαμβάνονται την σημασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ναι, σωστά τα λες. Αυτό που αναρωτιέμαι εγώ από την πλευρά μου, είναι το εξής: Δεν θα μπορούσαν άραγε, εκείνοι που έχουν την πίστη ότι οι προσευχή τους μπορεί να βοηθήσει τον κόσμο, να προσεύχονται μέσα στο σπίτι τους; Είναι ανάγκη να πάνε στις ερημιές για να το κάνουν;

Θα πει κάποιος ότι σ' ένα μοναστήρι έχουν το χρόνο και τις κατάλληλες συνθήκες για να προσεύχονται διαρκώς κι έτσι η προσευχή τους πιάνει τόπο. Θα μπορούσε ωστόσο κάποιος άλλος ν' απαντήσει ότι αν ζούσαν μέσα στον κόσμο, ίσως να προσεύχονταν λιγότερο, όμως θα μπορούσαν να κάνουν κι έργα ικανά να σώσουν τον κόσμο, έτσι η προσευχή τους θα απέδιδε περισσότερο, κατά το αρχαίο "συν Αθηνά και χείρα κίνει" (δεν το εννοώ όπως το έχει θέσει ο ...Καρβέλας:P)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Νομίζω ότι κάποια πράγματα πρέπει να ξεκαθαριστούν γιατί διάβασα σε αυτό το θέμα πολλές ανακρίβειες.

Πρώτον: Στη Χριστιανική κοινότητα, η επιλογή του να μείνει κάποιος άγαμος υπήρχε εξ αρχής. Ο ίδιος ο Απόστολος Παύλος δεν ήταν παντρεμένος. Πολλοί άνθρωποι εξ αρχής ασκούνταν στην αγαμία αλλά λόγω και των συνθηκών της εποχής (ο χριστιανισμός βρισκόταν υπό διωγμό) ζούσαν μαζί με τους υπόλοιπους χριστιανούς. Σταδιακά μπορεί κάποιος που ασκείτο κατ' αυτόν τον τρόπο να είχε ένα ιδιαίτερο χώρο στο σπίτι και με τον καιρό δημιούργησαν κάποια ιδιαίτερα οικήματα στα οποία έμεναν αυτοί οι οποίοι δε θα παντρεύονταν. Όταν ο χριστιανισμός νομιμοποιήθηκε και έπαυσαν οι διωγμοί με τον Μ. Κωνσταντίνο, πολλοί Χριστιανοί προκειμένου να διατηρήσουν μια ασκητική κατάσταση (προηγουμένως κρυβόντουσαν λόγω των διωγμών) δημιούργησαν μοναστικές ομάδες. Ο δε Μέγας Βασίλειος ήταν ο πρώτος ο οποίος έγραψε και «όρους» για την οργάνωση της μοναστικής πολιτείας. Άρα τα περί «Βυζαντινής αίρεσης« είναι το λιγότερο άστοχα

Δεύτερον: Η άποψη ότι οι μοναχοί ζουν μακριά από τον κόσμο είναι τελείως λανθασμένη. Οι μοναχοί στα μοναστήρια δουλεύουν κανονικότατα για να βγάλουν τα προς το ζην. Έχουν τις ελιές τους, τα αμπέλια τους, μπορεί και ζώα μερικές φορές ή οτιδήποτε άλλο. Την παραγωγή τους την πουλάνε προκειμένου να διατηρηθεί το μοναστήρι και να έχουν και οι ίδιοι να τρώνε. Βέβαια, ένα μέρος των εσόδων τους προέρχεται από τις προσφορές των πιστών. Είναι απολύτως ελεύθερη επιλογή φυσικά το να ασκούνται μέσα στο μοναστήρι και να τηρούν το αυστηρό πρόγραμμα της μοναχικής ζωής. Δεν τους εξανάγκασε κανείς. Φυσικά και λειτουργούν σε αρμονία με την τοπική Εκκλησία και είναι ανοιχτά προκειμένου να δεχθούν τους επισκέπτες οι οποίοι θέλουν μια Κυριακή να εκκλησιασθούν στο μοναστήρι και να ξεφύγουν από το άγχος της πόλης.

Τρίτον: Ο ασκητισμός και ο αναχωρητισμός είναι πρακτικές τις οποίες ακολουθούν μόνο λίγοι οι οποίοι έχουν μια ιδιαίτερη κλίση και είναι πάντοτε εξαιρέσεις. Αυτοί, όταν είναι βέβαια σωστοί, δίνουν μεγάλο όφελος σε πολλούς ανθρώπους όπως ο μακαρίτης Γέροντας Παΐσιος ο οποίος ανακούφισε πνευματικα αλλά και σωματικά πολλούς ανθρώπους με την προσευχή του και την άδολη αγάπη του.

Συμπέρασμα: Ο μοναχισμός, όταν λειτουργεί σε σωστά πλαίσια, δεν είναι μια πράξη αντικοινωνική. Ο μοναχός κλείνεται στον εαυτό του προκειμένου με την κάθαρση από τα πάθη να πετύχει την καθαρή αγάπη προς το Θεό και το συνάνθρωπο. ο καθένας βέβαια το καταφέρνει ανάλογα με τη θέλησή του και τις δυνάμεις του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ο Χριστος και ολοι οι Αγιοι παλεψαν ,κυρηξαν και πεθαναν μεσα στον κοσμο..αυτο λεει πολλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

da capo

Νεοφερμένος

Ο o χρήστης αποχώρησε... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Νομίζω ότι κάποια πράγματα πρέπει να ξεκαθαριστούν γιατί διάβασα σε αυτό το θέμα πολλές ανακρίβειες.

Πρώτον: Ο ίδιος ο Απόστολος Παύλος δεν ήταν παντρεμένος.
Κατά την άποψη πολλών ερμηνευτών της ΚΔ (Δαμαλάς , Καραββιδόπουλος κ.α. ) ο Παύλος δεν ήταν άγαμος αλλά χήρος ... Την πληροφορία παραθέτουν εκκλησιαστικοί συγγραφείς του πρώιμου χριστιανισμού (Παπίας Ιεραπόλεως, β΄μ.Χ. αι.) , αλλά και στην Α΄προς Κορινθίους (κεφ.7) ο Παύλος αφήνει κάποιον υπαινιγμό. Εάν τυχόν ένας σκληροπυρηνικός Φαρισαίος , όπως ο Παύλος, ήταν ανύπαντρος μετά τα 30 του θα αντιμετώπιζε τη φιλυποψία και τα ειρωνικά σχόλια του συντηρητικού του κοινωνικού περίγυρου για τον σεξουαλικό του προσανατολισμό. Θα ήταν αποσυνάγωγος και όχι πρωτοπαλίκαρο του νομοδιδασκάλου Γαμαλιήλ. Η αγαμία στον ιουδαϊκό κόσμο του α΄μ.Χ. αιώνα εθεωρείτο τουλάχιστον περίεργη συμπεριφορά, αν όχι οπωσδήποτε "εκτροπή"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Ναι, σωστά τα λες. Αυτό που αναρωτιέμαι εγώ από την πλευρά μου, είναι το εξής: Δεν θα μπορούσαν άραγε, εκείνοι που έχουν την πίστη ότι οι προσευχή τους μπορεί να βοηθήσει τον κόσμο, να προσεύχονται μέσα στο σπίτι τους; Είναι ανάγκη να πάνε στις ερημιές για να το κάνουν;

Πιστεύω πώς αν κάποιος θέλει αν προσεύχεται για να σωθεί ο κόσμος θα μπορούσε να το κάνει παραμένοντας στο σπίτι του και διατηρώντας την ζωή του στους ρυθμούς της. Όσοι είναι πραγματικοί χριστιανοί, πιστεύουν βαθιά και αισθάνονται την ανάγκη να προσευχηθούν για να βοηθήσουν την ανθρωπότητα το κάνουν άνετα χωρίς να χρειαστεί να μονάσουν. Αυτοί που επιλέγουν να μονάσουν για να αφιερώσουν τη ζωή τους, την ύπαρξη τους στο Θεό, είναι νομίζω λίγοι και πάλι θα μπορούσαν να συνεχίσουν τη ζωή τους, προσφέροντας με όποιον τρόπο (στην πράξη - όχι με αοριστίες) κοινωνικό έργο και παράλληλα να προσεύχονται.

Ο καλός χριστιανός δεν έχει ανάγκη να αποδείξει κάτι, πηγαίνοντας σε μοναστήρι, για να δείξει ότι, ναι, είναι καλός χριστιανός και θέλει να αφιερωθεί και να βοηθήσει τον κόσμο και μπλα, μπλα, μπλα. Ο καλός χριστιανός, πιστεύω, ζει με το θέλημα του Θεού (όπως το ερμηνεύει ο καθένας) και προσπαθεί να κάνει την ζωή του να μετρήσει και, αν τον γεμίζει, να προσφέρει στους άλλους. Εμένα, προσωπικά, δεν μου λέει κάτι το να ξέρω ότι κάποιοι άνθρωποι προσεύχονται για όλο τον κόσμο, και εμένα κατ'επέκτση, και νομίζουν ότι με βοηθούν να σωθώ. Αν θέλουν να μου δώσουν, να προσφέρουν κάτι, ας πολεμήσουν με τη ζωή τους και ας βοηθήσουν με όποιο τρόπο μπορούν, στην πράξη.

Όσοι πιστεύουν πραγματικά, ότι μόνο με την προσευχή μπορούν να βοηθήσουν ή η ζωή τους βρίσκεται σε αδιέξοδο ή δεν έχουν χρήματα ή ό,τι άλλο, πράττουν πάλι λάθος, αφού ουσιαστικά τα παρατάνε, αλλά μπορώ να βρω κάποια ελαφρυντικά, ότι πήραν την απόφαση χωρίς ιδιοτελείς ή άλλους σκοπούς. Καλό θα ήταν ομως κάποιος να σκεφτεί πριν αποφασίσει να μονάσει, αν δει εάν το θέλει πραγματικά και να ερευνήσει τους λόγους που τον ώθησαν... Και αν μετά από αυτή την ενδοσκόπηση, δει ότι θέλει να κάνεια αυτό το πράγμα, εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Η άποψη ότι οι μοναχοί ζουν μακριά από τον κόσμο είναι τελείως λανθασμένη. Οι μοναχοί στα μοναστήρια δουλεύουν κανονικότατα για να βγάλουν τα προς το ζην. Έχουν τις ελιές τους, τα αμπέλια τους, μπορεί και ζώα μερικές φορές ή οτιδήποτε άλλο. Την παραγωγή τους την πουλάνε προκειμένου να διατηρηθεί το μοναστήρι και να έχουν και οι ίδιοι να τρώνε. Βέβαια, ένα μέρος των εσόδων τους προέρχεται από τις προσφορές των πιστών. Είναι απολύτως ελεύθερη επιλογή φυσικά το να ασκούνται μέσα στο μοναστήρι και να τηρούν το αυστηρό πρόγραμμα της μοναχικής ζωής. Δεν τους εξανάγκασε κανείς. Φυσικά και λειτουργούν σε αρμονία με την τοπική Εκκλησία και είναι ανοιχτά προκειμένου να δεχθούν τους επισκέπτες οι οποίοι θέλουν μια Κυριακή να εκκλησιασθούν στο μοναστήρι και να ξεφύγουν από το άγχος της πόλης.

Ναι, έχεις ένα κάποιο δίκιο, αλλά το ότι δουλεύουν για να κερδίσουν τα προς το ζην, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι ζουν μέσα στον υπόλοιπο κόσμο. Η εργασία, η δουλειά δεν ταυτίζεται με την ζωή στο κοινωνικό σύνολο, έτσι δεν είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrew19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andrew19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Τις παλιότερες εποχές ο "κακομοίρης" που στην κυριολεξία δεν είχε να φάει είχε την διέξοδο του μοναστηριού το οποίο του έδινε διάφορες δυνατότητες πολύ καλύτερες από αυτές είτε του εργάτη, είτε του μικροκαλλιεργητή. Σήμερα μπορεί να ισχύει όμοια το ίδιο, μια και η εκκλησία έχει μια τεράστια περιουσία :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ο καλος χριστινος πρεπει να παλεψει για καλυτερη κοινωνια και ανθρωπους...σαν προβατο αναμεσα σε λυκους..-οπως ειπε και ο Χριστος...χωρις παλη..τιποτα δεν εχει αξια....

τυχαιο ειναι οτι δεν εχουμε αγιους τα τελυταια χρονια?γιατι ειναι ολοι βολεμενοι χωρις κρισεις και διωγμους..ετσι..οι βολεψακηδες χριστιανοι δεν μπορει ποτε να φτασουν σε υψηλα επιπεδα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
τυχαιο ειναι οτι δεν εχουμε αγιους τα τελυταια χρονια?

εχουμε πως δεν εχουμε:)

και για να απαντησω στον τιτλο= προσωπικη επιλογη του καθενος ειναι και οχι λυση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexxandra

Νεοφερμένος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Τι ουσία τι ανάγκη,ενα και το αυτό!!το θέμα ειναι οτι ειναι επιλογή τους κ σίγουρα ο καθένας τους εχει τους δικούς του λόγους..!!
πάντως η ανάγκη μερικές φορές και αν οχι πάντα, σε κάνει να βρείς την ουσία..οπότε,χαρά στο κουράγιο τους..δεν ειναι για όλους ο μοναχισμός!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
ο καλος χριστινος πρεπει να παλεψει για καλυτερη κοινωνια και ανθρωπους...σαν προβατο αναμεσα σε λυκους..-οπως ειπε και ο Χριστος...χωρις παλη..τιποτα δεν εχει αξια....

τυχαιο ειναι οτι δεν εχουμε αγιους τα τελυταια χρονια?γιατι ειναι ολοι βολεμενοι χωρις κρισεις και διωγμους..ετσι..οι βολεψακηδες χριστιανοι δεν μπορει ποτε να φτασουν σε υψηλα επιπεδα..

:PΤο έχω πει εγώ, It's time to unleash the lions, σε εκείνα τα κακόμοιρα αναφέρομαι που τ΄άφηναν νηστικά για να προσφέρουν θέαμα σκοτώνοντας χριστιανούς (γιατί δεν τρώγονται κιόλας:P)

Τώρα το γιατί δεν υπάρχουν άγιοι στη σύγχρονη ιστορία, ... είναι ένα θέμα. Αλήθεια μιλάς για το σετάκι Ελλάδα - ορθοδοξία, ή γενικότερα?

Εξέλιπε στις μέρες μας το μίσος, το αίμα, ο πόλεμος, η φτώχια, η δυστυχία?
Εξέλιπαν εκείνοι που πληγώνουν, σκοτώνουν, δυναστεύουν και που απέναντί τους κάποιος πρέπει να ορθώσει το ανάστημα του έστω με θυσιαστική διάθεση και αποτέλεσμα?
Ή μήπως κάποιοι περιχαρακώθηκαν στον χριστιανικό - ανεπτυγμένο κόσμο τους εξαντλώντας το πνεύμα της προσφοράς στην ανθρωπιστική βοήθεια? (που ειρήσθω εν παρόδω μια χαρά είναι, μην παρεξηγηθώ)
Ή μήπως οι ίδιες οι χριστιανικές εκκλησίες με τον θεσμικό-εξουσιαστικό ρόλο τον οποίο πολύ ευχαρίστως ανέλαβαν, στέρησαν από τους πιστούς τους το έναυσμα και τη διάθεση για καθημερινή άσκηση και προσφορά?
Δηλαδή ο χριστιανισμός δυναμώνει μόνο σε συνθήκες δίωξης και καταπίεσης?

Τελικά, μήπως ήρθε η ώρα να αμολήσουμε τα λιοντάρια? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αλήθεια μιλάς για το σετάκι Ελλάδα - ορθοδοξία, ή γενικότερα?

οι θρησκειες εγιναν κατεστημενο και βαλτωσαν..ολος ο ανθρωπινος πολιτισμος βαλτωσε ,χωθηκε στις λασπες,και πολλα μερη του σαπισαν..εχασε το δρομο του..
κατι πρεπει να παρει μπρος...και οχι δεν πρεπει να αφησουμε τα λιονταρια ελευθερα....
οτι ειναι να γινει κατι ,θα γινει μονο του...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
ο Χριστος και ολοι οι Αγιοι παλεψαν ,κυρηξαν και πεθαναν μεσα στον κοσμο..αυτο λεει πολλα

Οταν θέλησε να προσευχηθεί ο Χριστός, πήγε στην έρημο .

Αυτό εμένα μου λέει περισσότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Οταν θέλησε να προσευχηθεί ο Χριστός, πήγε στην έρημο .

Αυτό εμένα μου λέει περισσότερα.

αλλα πότε πραγματικα εγινε γιος θεου?
οταν σταυρωθηκε και πεθανε αναμεσα σε ανθρωπους..
η προσευχη του ηταν απλα ενα διαλειμμα για να παρει δυναμη και να συνεχισει το εργο του αναμεσα στους ανθρωπους...ολοι οι Αγιοι εγιναν επειδη πεθαναν και παλεψαν αναμεσα στους ανθρωπους..

δεν υπαρχει αγιος που εζησε μια ζωη σε μοναστηρι κλεισμενος χωρις να βοηθησε κοσμο..

ερχεσαι κοντα στο Θεο,,μεσα απο τον πλησιον,,οχι μεσα απο την εγωιστικη προσπαθεια να φτασεις τον θεο μετρωντας κομποσχοινια..

ξερεις τις ζωες των Αποστολων υποθετω..
τους θυμομαστε πανω απο ολα για το καλο που εκαναν στους ανθρωπους ή και τα ζωα καμια φορα..
οχι επειδη κλείστηκαν καπου απομονωμένοι..

Στην εποχη που φτασαμε δυστυχως ακομα και η θρησκεια ,η πιστη ο χριστιανισμος-και οχι μονο-γινανε και αυτα μια εγωιστικη υποθεση..
οπως και ολα τα αλλα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θησεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θησεύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Στην εποχη που φτασαμε δυστυχως ακομα και η θρησκεια ,η πιστη ο χριστιανισμος-και οχι μονο-γινανε και αυτα μια εγωιστικη υποθεση..
οπως και ολα τα αλλα..
Επιτέλους,σταματήστε να κρίνετε απόλυτα το οτι κάποιοι άνθρωποι επιλέγουν να απομονωθούν.Σημασία έχει το αποτέλεσμα και στο κάτω-κάτω ο καθένας καταφέρνει τους στόχους του με διαφορετικά μέσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Επιτέλους,σταματήστε να κρίνετε απόλυτα το οτι κάποιοι άνθρωποι επιλέγουν να απομονωθούν.Σημασία έχει το αποτέλεσμα και στο κάτω-κάτω ο καθένας καταφέρνει τους στόχους του με διαφορετικά μέσα!
και τι καλο κανει στον κοσμο και στους ανθρωπους ενας μοναχος..κλεισμενος στο μοναστηρι?

περισσοτερο καλο κανει ενας απλος απας που βοηθαει παιδια και γυναικες σε ορφανοτροφεια..
αυτοι εαι πραγματικοι χριστιανοι,οχι οι μοναχοι..

ο Χριστος και οι αγιοι δεν κλεστηκαν σε μοναστηρι ,αλλα μαρτυρησαν για την πιστη τους και την αγαπη τους στους ανθρωπους..που ειναι αυτα σημερα?
δεν εχουμε αγιους σημερα..
ολα ειναι τυπικα και βολεμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θησεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θησεύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 220 μηνύματα.
ολα ειναι τυπικα και βολεμα..
Δεν νομίζω..απλώς έχουν διαφορετική οπτική γωνία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ναι... "Ειμαι καλος Χριστιανος" και σε ρωτανε
"Τι κανεις"?
Καθομαι σε ενα μοναστηρι και προσευχομαι..
ο ορισμος του καλου χριστιανου και κυιρως του καλου και χρησιμου ανθρωπου στην κοινωνια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θησεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θησεύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Ε..ναι ..οκ..Έχεις δίκιο.Οτι έχει παρερμηνευθεί ο όρος ''καλός χριστιανός'' είναι αλήθεια..Συμφωνώ απόλυτα..
Αν ήθελαν να κάνουν κάτι χριστιανικό..ας φιλοξενούσαν τουλάχιστον τους φτωχούς στα μοναστήρια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αν ήθελαν να κάνουν κάτι χριστιανικό..ας φιλοξενούσαν τουλάχιστον τους φτωχούς στα μοναστήρια..
σωστο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top