Μοναχισμός λύση ανάγκης ή λύση ουσίας σήμερα;

zutmazut

Νεοφερμένος

Ο zutmazut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Ο μοναχισμός δε περιλαμβάνει μόνο προσευχή.

Περιλαμβάνει:

  • καθημερινή χρηματοοικονομική ενημέρωση με εφημερίδες και Internet

  • σύνδεση real-time με τα χρηματιστήρια του κόσμου

  • επικοινωνία με χρηματοοικονομικούς συμβούλους για επενδύσεις σε real estate

Οι επενδύσεις και η επιχειρηματικότητα είναι αγχωτική υπόθεση, τα χρηματιστήρια είναι ρευστά και απρόβλεπτα, υπάρχουν οικονομικές κρίσεις, υπάρχει ανησυχία για τις μεταβολές στη φορολογία κ.λπ.

Τα οικονομικά επαγγέλματα, π.χ. οικονομολόγοι, χρηματιστές, επενδυτές θεωρούνται ιδιαίτερα αγχωτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Περιλαμβάνει:

  • καθημερινή χρηματοοικονομική ενημέρωση με εφημερίδες και Internet

  • σύνδεση real-time με τα χρηματιστήρια του κόσμου

  • επικοινωνία με χρηματοοικονομικούς συμβούλους για επενδύσεις σε real estate

τωρα που τα λες δυσκολα και κουραστικα μου φαινονται ολα αυτα..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ο καθενας μοναζει για τον δικο του λογο πραγματικα. Αλλος γιατι πνευματικα νιωθει πως δεν μπορει να συμπορευτει με τους απλους με παθη ανθρωπους κι εχει αναγκη γαληνη και προσευχη, αλλος επειδη εχει χρεη και νομιζει ετσι θα τη παλεψει και θα γλιτωσει, αλλος επειδη εχει κανει τα χιλια μυρια εγκληματα κι αποφασιζει να ζητησει συγχωρεση, αλλος επειδη ακουει τη φωνη του Θεου η καποιου που τον καλει κοκ. Το στανταρ ειναι πως ουδεποτε μπορεις να γνωριζεις ακριβως τι εχει παιχτει στα μεσα του και οτι δεν υπαρχει συγκεκριμενη απαντηση. Δεν μπορεις να ξερεις την Αληθεια του καθενος και αν Οντως εχει παει γιαυτο και γιαυτο το λογο, με λιγα λογια δεν μπορεις να εισαι σιγουρη για τιποτα. Σιγουρη μπορεις να εισαι περισσοτερο για σενα και τις δικες σου σκεψεις κι επιθυμιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,978 μηνύματα.
Ώρες ώρες, όλοι οι Χριστιανοί σκεφτόμαστε τον μοναχισμό, όταν βλέπουμε τη σαπίλα του κόσμου.
Και δεν εννοώ απαραίτητα τη θρησκευτική έννοια και το μοναστήρι, αλλά την απομάκρυνση από την τσιμεντούπολη, ένα ήσυχο σπιτάκι κοντά στη φύση. Όσο πιο κοντά στη φύση και μακριά από το χάος της σύγχρονης κοινωνίας, τόσο πιο κοντά στον Θεό.
 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Ώρες ώρες, όλοι οι Χριστιανοί σκεφτόμαστε τον μοναχισμό, όταν βλέπουμε τη σαπίλα του κόσμου.
Και δεν εννοώ απαραίτητα τη θρησκευτική έννοια και το μοναστήρι, αλλά την απομάκρυνση από την τσιμεντούπολη, ένα ήσυχο σπιτάκι κοντά στη φύση. Όσο πιο κοντά στη φύση και μακριά από το χάος της σύγχρονης κοινωνίας, τόσο πιο κοντά στον Θεό.

O Mikeius κάνει κωμικές εκπομπές περιγράφοντας ταινίες blockbuster. Και λέει "όποιος θέλει να κάνουμε ένα trailer από όποια ταινία θέλει ας μου στείλει 1.000 $". Οπότε του στέλνει ένας από Νέα Υόρκη και του λέει κάνε τον "κυνόδοντα" (ενδιαφέρουσα ταινία αν δεν τη ξέρεις).

Ο Ιησούς Χριστός νομίζω έλεγε πως η αμαρτία είναι ασθένεια. Αλλά κυριολεκτικά! Παθαίνουμε κάτι. Μας πέφτουν τα μαλλιά ή ασπρίζουν, αν μας κατακλύζει η λαγνεία ή η απληστία ή υπάρχουν και πολύ χειρότερες τιμωρίες όπως το να κολλήσουμε καρκίνο ή να βρεθεί κάποιος στο δρόμο μας να μας σκοτώσει ή να μας κάνει ανθρώπινη σαρανταποδαρούσα. Αυτό το λέω και κάρμα εγώ. Και μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως "άμυνα" ίσως. Τι λες;
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,067 μηνύματα.
Ώρες ώρες, όλοι οι Χριστιανοί σκεφτόμαστε τον μοναχισμό, όταν βλέπουμε τη σαπίλα του κόσμου.
Και δεν εννοώ απαραίτητα τη θρησκευτική έννοια και το μοναστήρι, αλλά την απομάκρυνση από την τσιμεντούπολη, ένα ήσυχο σπιτάκι κοντά στη φύση. Όσο πιο κοντά στη φύση και μακριά από το χάος της σύγχρονης κοινωνίας, τόσο πιο κοντά στον Θεό.
Τα είπες όλα αδερφέ μου! Αυτό ακριβώς πια ειναι το όνειρό μου, ένα ήσυχο σπιτάκι, ιδανικά στο βουνό ανάμεσα στα δέντρα, με όλα τα ζωακια του Θεου, τη φύση, την ηρεμία τον καθαρό αέρα, οχι πως η θάλασσα θα με χάλαγε, αλλα προτιμώ την απομόνωση του βουνού.

Απλός τρόπος ζωής, εστίαση στα βασικά, τα σημαντικά. Οχι φτωχικά, αλλά σημαντικά, όπως ο τυπος του βιου που διάγουμε, με τι χαρακτήρα, τι επιθυμίες, τι συμπεριφορές, η επαφή με το συνανθρωπο, η αλληλοβοήθεια κλπ., οι μικρές χαρές στη ζωή και το δώσιμο χώρου στην ψυχή για να αναρωτηθεί για άλλα πιο πνευματικά ζητήματα, μακριά από το δέσιμο στον υλικό κόσμο.
 

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,978 μηνύματα.
Ο Ιησούς Χριστός νομίζω έλεγε πως η αμαρτία είναι ασθένεια.
«Καὶ ἐνῷ αὐτὸς ἐκαθότανε εἰς τὸ τραπέζι εἰς τὸ σπίτι, ἦλθαν πολλοὶ τελῶναι καὶ ἁμαρτωλοὶ καὶ ἔτρωγαν μαζὶ μὲ τὸν Ἰησοῦν καὶ τοὺς μαθητάς του. Καὶ ὅταν εἶδαν αὐτὸ οἱ Φαρισαῖοι, ἔλεγαν εἰς τοὺς μαθητάς του, «Γιατὶ ὁ διδάσκαλός σας τρώγει μαζί μὲ τοὺς τελώνας καὶ τοὺς ἁμαρτωλούς;».

Ὅταν τὸ ἄκουσε ὁ Ἰησοῦς, εἶπε, «Δὲν ἔχουν ἀνάγκην ἀπὸ ἰατρὸν οἱ ὑγιεῖς ἀλλὰ οἱ ἀσθενεῖς.

Πηγαίνετε νὰ μάθετε τὶ σημαίνει, Ἀγάπην θέλω καὶ ὄχι θυσίαν. Διότι δὲν ἦλθα νὰ καλέσω εἰς μετάνοιαν δικαίους ἀλλὰ ἁμαρτωλούς»
(Κατά Ματθαίον)

Ο Χριστός εστάλη για τους «ασθενείς τη ψυχή», δηλαδή τους αμαρτωλούς, που βασικά όλοι είμαστε.

Απλώς η έννοια της αμαρτίας έχει παρεξηγηθεί και κατέληξε να είναι εκφοβιστική για πολλούς πιστούς, γραφική για τους άπιστους. Ουσιαστικά αμαρτία αποτελεί το δέσιμο με τον υλικό κόσμο, όποιας μορφής και αν είναι αυτό και ο λόγος είναι ότι η ψυχή μας, ούσα αιώνια, είναι απείρως σημαντικότερη από το θνητό μας σώμα. Και δεν αξίζει για 70-80 χρόνια ζωής να την καταδικάσουμε (όχι σε καζάνια της κολάσεως, αυτά είναι συμβολικά πιστεύω)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Απλός τρόπος ζωής, εστίαση στα βασικά, τα σημαντικά. Οχι φτωχικά, αλλά σημαντικά, όπως ο τυπος του βιου που διάγουμε, με τι χαρακτήρα, τι επιθυμίες, τι συμπεριφορές, η επαφή με το συνανθρωπο, η αλληλοβοήθεια κλπ., οι μικρές χαρές στη ζωή και το δώσιμο χώρου στην ψυχή για να αναρωτηθεί για άλλα πιο πνευματικά ζητήματα, μακριά από το δέσιμο στον υλικό κόσμο.
Όσες φορές απομονώθηκα για διαστήματα, λειτούργησε λυτρωτικά. Γιατί σταματάνε οι περισπασμοί, το συνεχές βουητό και έρχεσαι σε καλύτερη επικοινωνία με τον εαυτό σου. Και ο Θεός είναι μέσα μας. Αλλά επιμένω για αυτό που λέω περί φύσης. Είναι από τα χειρότερά μας λάθη οι πόλεις/κολαστήρια που φτιάξαμε, για πάρα πολλούς λόγους.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,611 μηνύματα.
Κάθε χρόνο το καλοκαίρι απομονώνομαι στο βουνό για ένα μήνα : ο χρόνος σταματά ή εσυ αλλάζεις την οπτική σου απέναντι σε αυτόν, οι βιοτικές μέριμνες ελαχιστοποιούνται, το σώμα και το πνεύμα ηρεμούν, οι περισπάσεις είναι ελάχιστες, επαναπροσδιοριζεις τις ανάγκες σου δίνοντας έμφαση στην απλότητα που σου δίνει η επαφή με τη φύση, οι συναναστροφές αρχίζουν και φαίνονται περιττές.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,067 μηνύματα.
«Καὶ ἐνῷ αὐτὸς ἐκαθότανε εἰς τὸ τραπέζι εἰς τὸ σπίτι, ἦλθαν πολλοὶ τελῶναι καὶ ἁμαρτωλοὶ καὶ ἔτρωγαν μαζὶ μὲ τὸν Ἰησοῦν καὶ τοὺς μαθητάς του. Καὶ ὅταν εἶδαν αὐτὸ οἱ Φαρισαῖοι, ἔλεγαν εἰς τοὺς μαθητάς του, «Γιατὶ ὁ διδάσκαλός σας τρώγει μαζί μὲ τοὺς τελώνας καὶ τοὺς ἁμαρτωλούς;».

Ὅταν τὸ ἄκουσε ὁ Ἰησοῦς, εἶπε, «Δὲν ἔχουν ἀνάγκην ἀπὸ ἰατρὸν οἱ ὑγιεῖς ἀλλὰ οἱ ἀσθενεῖς.

Πηγαίνετε νὰ μάθετε τὶ σημαίνει, Ἀγάπην θέλω καὶ ὄχι θυσίαν. Διότι δὲν ἦλθα νὰ καλέσω εἰς μετάνοιαν δικαίους ἀλλὰ ἁμαρτωλούς»
(Κατά Ματθαίον)

Ο Χριστός εστάλη για τους «ασθενείς τη ψυχή», δηλαδή τους αμαρτωλούς, που βασικά όλοι είμαστε.

Ο Χριστός είναι το μεγαλύτερο rebel, επαναστατης όλων των εποχών. Έχει έναν αυταρχισμό ή και μανιχαισμό (ή με το Θεο ή στη γέενα) όπως τον παρουσιάζει ο Ματθαίος έστω κι εκει δεν ξερω αν συμφωνώ μαζί του, αλλά πιστευω πως ειναι στην εποχή και στους ανθρωπους που απευθύνεται. Βγάζει ψεύτες τους παλιούς, μιλάει για την υποδούλωση του ανθρώπου στο ψέμα και γενικά αφήνει πολλα ψιχουλάκια κάτω από το τραπέζι στα μουλωχτά για το ποιά είναι η αλήθεια του κόσμου.

Συν του οτι ειναι του στυλ "Βγείτε τωρα που σας γιατρεψα αλλα μη το πειτε παραπέρα". Γουστάρω Χριστό, σε αρκετά. Κατάλαβα γιατί τους έσπασε τα νεύρα και τον φάγανε. Πήγε κόντρα στο κατεστημένο.

(όχι σε καζάνια της κολάσεως, αυτά είναι συμβολικά πιστεύω)
Μην ορκίζεσαι οτι ειναι συμβολικά. Διάβασε και Ινδουισμό ή εστω καταπιάσου επιφανειακά με τα Lokas (νομιζω ο κατω Κόσμος ειναι το Πατάλ Λόκα) που πάει μονο η ψυχή αφού πεθάνουμε μονάχα. Κάποιοι έχουν πάει και με το σώμα λένε, αλλα ειναι τελείως άλλα planes of existence από τη Γη.Υπαρκτά αλλά δε μπορούν να πάνε όλοι με το σώμα.

Και οταν λεμε οτι η Κόλαση ειναι κατω απο τη Γη, δεν εννοούμε κατω απο το έδαφος αλλα το πλάνο της Κόλασης ειναι κατω απο το πλάνο της Γης, και το πλάνο του Παραδείσου ειναι πάνω από της Γης. Σαν κοσμικά πατώματα σκέψου το.
Όσες φορές απομονώθηκα για διαστήματα, λειτούργησε λυτρωτικά. Γιατί σταματάνε οι περισπασμοί, το συνεχές βουητό και έρχεσαι σε καλύτερη επικοινωνία με τον εαυτό σου. Και ο Θεός είναι μέσα μας. Αλλά επιμένω για αυτό που λέω περί φύσης. Είναι από τα χειρότερά μας λάθη οι πόλεις/κολαστήρια που φτιάξαμε, για πάρα πολλούς λόγους.
Εξυπηρετούν ακριβώς αυτό οι πόλεις, να μη σκέφτεσαι, να μην έχεις χρόνο για το Θεο αλλά και για την θρέψη της ψυχής σου. Να σου τραβάει ο μαμωνάς τη ζωική δύναμη, το χρήμα να κυβερνάει. Δουλευε για το χρήμα, πλήρωνε με αυτο το χρήμα τη σαρκική αμαρτία, πλήρωνε τις απολαυσεις, τη βουλιμία, τα φαγητά εν αφθονία αλλά όχι υγιώς κατασκευασμένα που θα σε αρρωστησουν κι όλας στο τέλος, τα ταξίδια, τον καταναλωτισμό και ζήσε μες το κλουβί σου το χρυσό και μην αφήνεις χώρο για σένα, για το Θεο.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,485 μηνύματα.
Ο Ιησούς Χριστός νομίζω έλεγε πως η αμαρτία είναι ασθένεια. Αλλά κυριολεκτικά! Παθαίνουμε κάτι. Μας πέφτουν τα μαλλιά ή ασπρίζουν, αν μας κατακλύζει η λαγνεία ή η απληστία ή υπάρχουν και πολύ χειρότερες τιμωρίες όπως το να κολλήσουμε καρκίνο ή να βρεθεί κάποιος στο δρόμο μας να μας σκοτώσει ή να μας κάνει ανθρώπινη σαρανταποδαρούσα. Αυτό το λέω και κάρμα εγώ. Και μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως "άμυνα" ίσως. Τι λες;
Ναι, η αμαρτία ασθένεια είναι. Αρρώστια τής ψυχής, κυριολεκτικά. Την οποία - αμαρτία - τροφοδοτούν τα πάθη. Και όπως συμβαίνει σε οποιαδήποτε ασθένεια, αν δεν θεραπευτεί, υπάρχουν επιπτώσεις...

Οι ίδιοι τιμωρούμε τους εαυτούς μας. Π.χ. αν εμένα με βασανίζει ένα πάθος και συνεχώς πέφτω στην ίδια αμαρτία, ξανά και ξανά, και εξαιτίας της βασανίζομαι και καπνίζω 1 πακέτο τσιγάρα την ημέρα, δε θα φταίει ο Χριστός αν πάθω καρκίνο, μα το ξερό μου το κεφάλι...
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,296 μηνύματα.
βέβαια αν σωθεί κανείς απο τον καρκίνο θα πει ο Χριστός με έσωσε

παράνοια
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,485 μηνύματα.
Υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις. Ακόμα και οι ίδιοι οι γιατροί έχουν μιλήσει για θαύματα (και συνεχίζουν να μιλάνε...). Είτε το δέχεστε, είτε όχι, συμβαίνει...

Άλλωστε, είπαμε. Η πίστη δεν είναι με το στανιό...
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,750 μηνύματα.
Μην ορκίζεσαι οτι ειναι συμβολικά. Διάβασε και Ινδουισμό ή εστω καταπιάσου επιφανειακά με τα Lokas (νομιζω ο κατω Κόσμος ειναι το Πατάλ Λόκα) που πάει μονο η ψυχή αφού πεθάνουμε μονάχα. Κάποιοι έχουν πάει και με το σώμα λένε, αλλα ειναι τελείως άλλα planes of existence από τη Γη.Υπαρκτά αλλά δε μπορούν να πάνε όλοι με το σώμα.

Και οταν λεμε οτι η Κόλαση ειναι κατω απο τη Γη, δεν εννοούμε κατω απο το έδαφος αλλα το πλάνο της Κόλασης ειναι κατω απο το πλάνο της Γης, και το πλάνο του Παραδείσου ειναι πάνω από της Γης. Σαν κοσμικά πατώματα σκέψου το.
Βασικά νομίζω όντως συμβολικά είναι τα καζάνια, τα είχε ζωγραφίσει ο Δάντης και από εκεί και έπειτα συνδέθηκε στο νου μας με την κόλαση, μιας και το να καίγεσαι ζωντανός και να βασανίζεσαι αιωνίως μπορεί να θεωρηθεί η χειρότερη τιμωρία για έναν φθαρτό άνθρωπο. Παρόλα αυτά, αυτό που κρίνεται μετά από αυτή τη ζωή είναι η ψυχή μας, άρα οι καταστάσεις του παραδείσου και της κόλασης αποκλείεται να εστιάζουν σε πόνο του σώματος. Θέλω να πω, η οδύνη της ψυχής είναι μάλλον η τιμωρία και όχι του σώματος, ακριβώς γιατί το σώμα είναι φθαρτό. Η ψυχή είναι αυτή που μετράει και μένει αιωνίως άφθαρτη.
Πάντως ότι υπάρχουν διαφορετικά "επίπεδα" το πιστεύω ακράδαντα.

Και νομίζω πως είναι και λάθος να μιλάμε για τιμωρίες εδώ που τα λέμε. Ο Θεός, τουλάχιστον στη χριστιανική πίστη, δεν είναι τιμωρός. Να μας βοηθήσει θέλει. Απλά όσο πιο πολύ απομακρύνεται κανείς από Αυτόν, τόσο πιο πολύ νιώθει ότι τιμωρείται, ακριβώς επειδή απομακρύνεται.

Πολύ διαβασμένη δεν είμαι βέβαια σε αυτό το θέμα, οπότε μπορεί και να τα έχω λάθος στο μυαλό μου, αλλά κάπως έτσι τα σκέφτομαι γενικά τα πράγματα.

Οπότε αυτά σαν κάποιες γενικές σκέψεις τα λέω, αφορμώμενη από αυτά που είπες. Είναι λίγο ψιλοάσχετα με το θρεντ αλλά εντάξει.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,296 μηνύματα.
Οι γιατροί και χρόνια πριν μιλούσαν για «ιατρικά φαινόμενα» που δεν είχαν εξήγηση και σήμερα έχουν.
Το ίδιο θα συμβεί και στο μέλλον με αυτά που τώρα αποκαλούν»φαινόμενα» ή «θαύματα».

Όπως παλιά νόμιζαν πως ο Δίας στέλνει τους κεραυνούς, και παρότι η επιστήμη το εξήγησε, φυσικά δικαίωμα το καθενός να το πιστεύει ακόμα, ασυζητητί.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,067 μηνύματα.
Βασικά νομίζω όντως συμβολικά είναι τα καζάνια,...
Κοίτα, κανείς μας δεν έχει πάει εκεί και μακάρι να μην πάμε, αλλά κι απο NDE που έχω δει περιπτωσεις, λένε ότι μυρίζανε το θειάφι, η ζέστη ηταν ανυπόφορη, όλα όσα γράφονται ειναι αλήθεια, είδαν μέχρι και τον Χιτλερ πολλοί εκεί να τιμωρείται κλπ.

Θα ξέρουμε σε λίγες δεκαετίες τι ισχύει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οι γιατροί και χρόνια πριν μιλούσαν για «ιατρικά φαινόμενα» που δεν είχαν εξήγηση και σήμερα έχουν.
Το ίδιο θα συμβεί και στο μέλλον με αυτά που τώρα αποκαλούν»φαινόμενα» ή «θαύματα».

Όπως παλιά νόμιζαν πως ο Δίας στέλνει τους κεραυνούς, και παρότι η επιστήμη το εξήγησε, φυσικά δικαίωμα το καθενός να το πιστεύει ακόμα, ασυζητητί.
Ναι αλλά ενα ηλεκτρικο φαινόμενο μπορει να δημιουργηθεί και τεχνητά βλ. τεηζερ.

Αν ο Διας ήταν οχι Θεος αλλά εξωγηινος και οι άνθρωποι τον εβλεπαν ως Θεο, και οι κεραυνοί του ήταν απο μηχάνημα ή διαστημικό σκάφος, θα εξηγείτο πολύ καλά αυτό. Όπως και με την τρίαινα του Ποσειδώνα και την Ατλαντίδα.

Πιστευω πολύ στην κυριολεκτική-ιστορική ερμηνεία πολλών γραφών, όχι τοσο στη θεολογική. (αν και ένθεος ξεκάθαρα)
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,296 μηνύματα.
Πιστευω πολύ στην κυριολεκτική-ιστορική ερμηνεία πολλών γραφών, όχι τοσο στη θεολογική.
Πολύ ενδιαφέρουσα οπτική πάνω σε αυτή τη βάση μόνο μπορώ να δεχτώ να κάνω συζήτηση.
Σε άλλες προοπτικές απλά θα δώσω τα χέρια και θα πω εσύ απο κεί εγώ απο δώ δεν μπορούμε να μιλήσουμε, και δεν το λέω υποτιμητικά όντως δεν μπορώ να μιλήσω σαν να μιλάμε άλλες γλώσσες.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,067 μηνύματα.
Πολύ ενδιαφέρουσα οπτική πάνω σε αυτή τη βάση μόνο μπορώ να δεχτώ να κάνω συζήτηση.
Σε άλλες προοπτικές απλά θα δώσω τα χέρια και θα πω εσύ απο κεί εγώ απο δώ δεν μπορούμε να μιλήσουμε, και δεν το λέω υποτιμητικά όντως δεν μπορώ να μιλήσω σαν να μιλάμε άλλες γλώσσες.
Λίγη συζητηση ακόμα και θα σου ξεστομίσω για το οτι έχει περάσει απο το μυαλό μου οτι ο Θεος ειναι ουσιαστικά το ζωντανό σύμπαν, μια κβαντική οντότητα zero point energy στην οποία ουσιαστικά η ανθρωπότητα (βλ πυραμίδες Αιγύπτου, Τέσλα, κλπ) θα μπορούσε να κάνει tap into και να αναζωογονεί ακόμα και το υλικό σώμα και να μενει άφθαρτο οπως έλεγαν οι σμαραγδένιες πλάκες του Θωθ και ο Τρισμέγιστος Ερμής, πως το έκανε ο Θωθ.

Οτι δηλαδη ο Χριστός μίλαγε για φυσική στην Καινή Διαθήκη, για zero point energy και κβαντικότητα, mind fuck τελείως.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,485 μηνύματα.
Και νομίζω πως είναι και λάθος να μιλάμε για τιμωρίες εδώ που τα λέμε. Ο Θεός, τουλάχιστον στη χριστιανική πίστη, δεν είναι τιμωρός. Να μας βοηθήσει θέλει. Απλά όσο πιο πολύ απομακρύνεται κανείς από Αυτόν, τόσο πιο πολύ νιώθει ότι τιμωρείται, ακριβώς επειδή απομακρύνεται.
Έχεις πιάσει όλο το νόημα...
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,296 μηνύματα.
Λίγη συζητηση ακόμα και θα σου ξεστομίσω για το οτι έχει περάσει απο το μυαλό μου οτι ο Θεος ειναι ουσιαστικά το ζωντανό σύμπαν, μια κβαντική οντότητα zero point energy στην οποία ουσιαστικά η ανθρωπότητα (βλ πυραμίδες Αιγύπτου, Τέσλα, κλπ) θα μπορούσε να κάνει tap into και να αναζωογονεί ακόμα και το υλικό σώμα και να μενει άφθαρτο οπως έλεγαν οι σμαραγδένιες πλάκες του Θωθ και ο Τρισμέγιστος Ερμής, πως το έκανε ο Θωθ.

Οτι δηλαδη ο Χριστός μίλαγε για φυσική στην Καινή Διαθήκη, για zero point energy και κβαντικότητα, mind fuck τελείως.
Δεν το αποκλείω ποιος ξέρει;
Κοίτα, επειδή δεν το αποκλείω ωστόσο δεν σημαίνει πως το πιστεύω σαν πιθανότητα.
Όπως δεν μπορώ να αποκλείσω πως αυτή τη στιγμή στο σαλόνι μαζί μου βρίσκεται ένας τεράστιος πράσινος ελέφαντας απο άλλη διάσταση που δεν μπορώ να δώ και να ακουμπήσω.
Όμως κάπως πρέπει να κινηθώ, με κάποια δεδομένα.
Μπορεί στην πραγματικότητα ολοι εμείς να είμαστε μέρος της φαντασίας κάποιου που μπήκε σε θάλαμο κρυονικής και κάνει ένα τεράστιο ταξίδι στο διάστημα και αυτός ουσιαστικά είναι ο Θεός μας.
Κι άλλες χιλιάδες θεωρίες και επειδή έχω διαβάσει πολλή φυσική (οχι πανεπιστημιακή) oh man the possibilities.
Τέλος πάντων όσο κι αν φαίνομαι hands down data oriented και δεν συμμαζεύεται, μπορεί να μην είμαι religious αλλά υπάρχει ένα κομμάτι μου που είναι spiritual.
Μπορώ δηλαδή να κάνω πολλές συζητήσεις που άνθρωποι με το δικό μου profile δεν θα έκαναν, αν με πιάνεις.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,837 μηνύματα.
Η απομάκρυνση από τις πόλεις είναι όντως στόχος ζωής μετά από κάποια ηλικία. Ιδανικό του Έλληνος θα έπρεπε να είναι η απομόνωση προς τα χωριά στις παρυφές του Ολύμπου, δίπλα στους ελληνικούς Θεούς. Άλλως τε οι Θεοί των Ελλήνων ήταν σύμβολα της δυνάμεως της φύσης (Ουρανός ο Δίας, Θάλασσα του Ποσειδώνος, Γη της Δήμητρας, οι Ναϊάδες που ήταν νύμφες του γλυκού νερού) αλλά και των συναισθημάτων (Έρωτος της Αφροδίτου, πολεμικής ρώμης του Άρη, ανάγκη για Οικογένεια με προστάτιδα την Ήρα κλπ).

Η φυσιολατρία είναι έμφυτο του ανθρώπου.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top