Τι πρέπει να γίνει αν το Ιράν συνεχίσει το πυρηνικό του πρόγραμμα;

Τί πιστεύετε ότι πρέπει να γίνει αν το Ιράν συνεχίσει το πυρηνικό του πρόγραμμα?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 35)
  • Τίποτα απολύτως. Δικαιούται να αποκτήσει πυρηνική τεχνολογία

    Ψήφοι: 20 57.1%
  • Οικονομικό εμπάργκο

    Ψήφοι: 10 28.6%
  • Οικ. εμπάργκο και αεροπορικές επιδρομές από Η.Π.Α - Συμμάχους, εναντίον των Πυρ. εγκαταστάσεών του.

    Ψήφοι: 1 2.9%
  • Οικ. εμπάργκο, αεροπορικ. επιδρομές εναντίων πυρην εγκαταστ. και στρατιωτικών στόχων

    Ψήφοι: 2 5.7%
  • Εισβολή και κατοχή της χώρας από τους συμμάχους - όπως στο Ιράκ

    Ψήφοι: 2 5.7%
  • Πυρηνική επίθεση από Η.Π.Α - Συμμάχους.

    Ψήφοι: 0 0.0%

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Και να φανταστεις οτι εικαζεται πως το Ισραηλ κατεχει γυρω στις 150 πυρηνικες κεφαλες!:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Lexx:
Δεν νιώθω καθόλου ωραία όταν τέτοιες χώρες κατέχουν πυρηνικά. Δεν με πείθουν οι πράξεις τους ότι μπορούν ώριμα να χρησημοποιήσιυν μια τόσο επικίνδυνη τεχνολογία. Δεν ξέρω πως αλλά κάπως πρέπει να απαλλαχθούν από αυτά.
ενώ είναι καλύτερα να έχει πυρηνικά μόνο μια υπερδύναμη και να μπορεί να απειλεί όποτε και όποιον γουστάρει?
Οι ώριμες χώρες σφάζουν ομαδικά φώκιες(Καναδάς).... οι ώριμες χώρες βγάζουν νόμους ότι μπορούν να απολύονται οι νέοι χωρίς αποζημίωση και μπορούν να τελούν ακόμα και τώρα πυρηνικές δοκιμές (Γαλλία)..... οι ώριμες χώρες μπορούν μιας που διαθέτουν την δύναμη να κάνουν επεκτατικούς πολέμους σε σημεία του πλανήτη που είναι εκατοντάδες μίλια μακρυά... να διαφημίζουν τα νέα υπερόπλα τους και να φροντίζουν να πουλάνε σε όλους, σύμμαχους και εχθρούς τηρώντας ανάλογίες 8/10 ελλάδα - τουρκία... (ΗΠΑ) .... οι ώριμες χώρες μπορούν να καταγράφουν τα πάντα με κάμερες και να καταπατατούν τα δικαιώματα των πολιτών με πρόσχημα την προστασία κατά της τρομοκρατίας (Η.Β) .....
Νομίζω ότι δε θέλω άλλο να ανήκω σε μια ώριμη χώρα... γιατί πλέον η ωριμότητα της κάθε χώρας είναι ισοδύναμη με ένα κάρο φρικαλεότητες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
ενώ είναι καλύτερα να έχει πυρηνικά μόνο μια υπερδύναμη και να μπορεί να απειλεί όποτε και όποιον γουστάρει?
Οι ώριμες χώρες σφάζουν ομαδικά φώκιες(Καναδάς).... οι ώριμες χώρες βγάζουν νόμους ότι μπορούν να απολύονται οι νέοι χωρίς αποζημίωση και μπορούν να τελούν ακόμα και τώρα πυρηνικές δοκιμές (Γαλλία)..... οι ώριμες χώρες μπορούν μιας που διαθέτουν την δύναμη να κάνουν επεκτατικούς πολέμους σε σημεία του πλανήτη που είναι εκατοντάδες μίλια μακρυά... να διαφημίζουν τα νέα υπερόπλα τους και να φροντίζουν να πουλάνε σε όλους, σύμμαχους και εχθρούς τηρώντας ανάλογίες 8/10 ελλάδα - τουρκία... (ΗΠΑ) .... οι ώριμες χώρες μπορούν να καταγράφουν τα πάντα με κάμερες και να καταπατατούν τα δικαιώματα των πολιτών με πρόσχημα την προστασία κατά της τρομοκρατίας (Η.Β) .....

με κάλυψες απόλυτα ,δυστυχώς όμως επικρατεί το δίκιο του ισχυρού :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Νομίζω ότι δε θέλω άλλο να ανήκω σε μια ώριμη χώρα... γιατί πλέον η ωριμότητα της κάθε χώρας είναι ισοδύναμη με ένα κάρο φρικαλεότητες....

Κι εγώ μαζί σου.....κι αφού τα θέλω της ανθρωπότητας είναι πολύ μικρά για να αλλάξουν αυτό το στάτους κβο, το ελάχιστο που μπορούμε να κάνουμε είναι να μην επικροτούμε και να μην μασάμε το παραμυθάκι τους.....συνένοχοι στο φόνο ας μην γίνουμε:mad: :mad: :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crow_of_Darkness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Λίγο αστείο μου ακούγεται αυτό.Το Ισραήλ έχει ήδη πολλά πυρηνικά και το καημενούλι το απειλούν ότι θα το αφανίσουν οι ιρανοί με τις σφεντόνες τους (μη συμβατικό όπλο κι η σφεντόνα)...:P
Τα προσχήματα είναι άλλοι που δεν τα τηρούν εδώ και καιρό.Εμένα μου φαίνεται ότι οι ιρανοί κατά κάποιο τρόπο "πουλάνε τρέλα" με τις δηλώσεις τους.Αλλά το ίδιο κάνουν και οι αμερικανοί.Μόνο που αυτοί είναι "οι καλοί".Εντάξει, δεν είπαν ευθέως ότι θα ρίξουν πυρηνικά, άφησαν να εννοηθεί ότι υπάρχει περίπτωση.Αυτό είναι πολύ καλύτερο...
Κατά τη γνώμη μου, διαφέρουν πολύ Ιράν με Ιράκ σε πολλά πράγματα.
Btw, έχεις δίκιο για τους Πέρσες και τους άραβες.Μάλλον έπρεπε να πω μουσουλμάνοι.

Πιστεύω ότι το θέμα είναι αρκετά σοβαρο για να μας ακούγεται αστείο. Οι Ιρανοί δεν έχουν σφεντόνες αλλά ήδη διαθέτουν σύμφωνα με έγκυρους και ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΥΣ αναλυτές Χημικά και Βιολογικά όπλα. Τώρα προσπαθούν να αναπτύξουν και πυρηνικά από τη πίσω πόρτα. Το Ισραήλ πολύ καλά κάνει και διαθέτει πυρηνικά όπλα. Γνωρίζεις ότι μόλις το 1948 απέκτησαν οι Εβραίοι το δικό τους κράτος, ύστερα από μακραίωνους διωγμούς? Όλα αυτά τα χρόνια περιπλανούνταν στο κόσμο δίχως στον Ήλιο μοίρα, υπομένοντας δεινά και κακουχίες. Τώρα που το Ισραήλ έχει αποκτήσει το δικό του σπίτι, ωφείλει να έχει τα μέσα για να το προστατέψει από μανιακούς και φανατικούς που δεν του αναγνωρίζουν ουτε καν το δικαίωμα του να υπάρχει. Οι πυρηνικές κεφαλές που διαθέτει - γύρω στις 100 που προσαρμόζονται στους πυραύλους Jericho-1 και 2, είναι το απόλυτο όπλο αποτροπής. Είναι το μύνημα ότι οι Εβραίοι δε θα βρεθούν ποτέ πια χωρίς σπίτι και στον ήλιο μοίρα. Είναι το μύνημα ότι το Ισραήλ δε θα δεχτεί επίθεση με μη συμβατικά όπλα, διότι έχει τη δύναμη να απαντήσει. Του διασφαλίζουν την ίδια του την ύπαρξη, αφού η τεχνολογική και στρατιωτική του υπεροχή δεν αποτελούν και το απόλυτο όπλο αποτροπής μιας υποτιθέμενης επίθεσης από τους εχθρούς του με μη συμβατικά όπλα. Είναι απαραίτητη η κατοχή - τους σημερινούς δύσκολους καιρούς, από τους Ισραηλινούς τέτοιων όπλων και πολύ καλά κάνουν κατά τη γνώμη μου που τα έχουν. Το Ισραήλ ΔΕΝ απείλησε ποτέ τους γείτονές του, σε αντίθεση με αυτούς που σε επίπεδο κράτους θέλουν τον αφανισμό του και μάλιστα έχουν διεξαγάγει 4 πολέμους εναντίων του.(1948,1967,1973 και 1982)

Πιστεύω ότι ο καθένας πρέπει να φέρει τον εαυτό του στη θέση του απλού Εβραίου πολίτη. Θα κοιμόταν ήσυχος με ένα πυρηνικό Ιράν να απειλεί την ίδια την ύπαρξη της χώρας του? Δε νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crow_of_Darkness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Όσο για τα λόγια σου φίλε μου ότι οι Ιρανοί πουλάν τρέλα, δε με καλύπτουν προσωπικά. Τί παει να πει πουλάν τρέλα? Είναι δυνατό να δεχτούμε ότι κάποιοι μανιακοί πουλάν τρέλα απλά και μόνο, την ίδια ώρα που χρηματοδοτούν επιθέσεις εναντίον του Ισραήλ, μέσω της Σιητικής Χεζμπολάχ στο Λίβανο? Είναι δυνατό ο κάθε πολίτης του Ισραήλ και όχι μόνο, να βασιστεί σε αυτό και μόνο και να κοιμάται ήσυχος? Εσυ θα έλεγες ναι σε ένα πυρηνικό Ιράν, 300 χιλιόμετρα από το σπίτι σου, που σε απειλεί ότι θα σε σκοτώσει, επειδή δε σε γουστάρει.Εγω πάντως ΟΧΙ. Θα επιθημούσα τη καταστροφή του Πυρην./ Προγράμματος του Ιράν με όποιο τρόπο κριθεί αναγκαίος, όπως το επιθυμώ και τώρα, αφού το Ιράν απειλεί έμμεσα όλο το κόσμο. Δεν αισθανομαι άνετα με το να γνωρίζω ότι αυτοί οι μανιακοί μια ''ωραία'' πρωία είναι δυνατό να επιτεθούν με πυρηνικά και με οποιοδήποτε κόστος. Και κάτι τέτοιο δεν είναι απλά επιστημονική φαντασία. Εις το όνομα του Αλλάχ είναι δυνατό να επιτεθούν και ας σημαίνει και το δικό τους τέλος - Έτσι και αλλιώς αυτοί νομίζουν ότι θα πάνε στο παράδεισο παίρνοντας τους Ισραηλινούς και τους άλλους εχθρούς τους στο τάφο. (Μόνο που νομίζουν ότι αυτούς θα τους στείλουν στη κόλαση) :mad:

Δε θέλω να ζήσουμε εμείς και οι επόμενες γενιές ένα πυρηνικό πόλεμο ή έστω μια μεγάλη κρίση. Δε θέλω να ζήσουμε μέσα στην αγωνία, όπως οι παλαιότεροι με τη Σοβιετική ένωση. Το ξέρεις ότι λίγο έλειψε να γίνει πυρηνικός πόλεμος το 1962, με τη κρίση των πυραύλων στη Κούβα και τον γλιτώσαμε στις λεπτομέρειες χάρη στους χειρισμούς του Κέννεντι? Δε θέλω και άλλη τέτοια κρίση στο μέλλον με το Ιράν. Δε θέλω οι Ιρανοί να κρατούν όμηρο τη παγκόσμια οικονομία εμμέσως πλήν σαφώς, δυσκολεύοντας τις ζωές όλων μας.:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Crow_of_Darkness:
Το Ισραήλ πολύ καλά κάνει και διαθέτει πυρηνικά όπλα.Το Ισραήλ ΔΕΝ απείλησε ποτέ τους γείτονές του, σε αντίθεση με αυτούς που σε επίπεδο κράτους θέλουν τον αφανισμό του και μάλιστα έχουν διεξαγάγει 4 πολέμους εναντίων του.(1948,1967,1973 και 1982)

Πιστεύω ότι ο καθένας πρέπει να φέρει τον εαυτό του στη θέση του απλού Εβραίου πολίτη. Θα κοιμόταν ήσυχος με ένα πυρηνικό Ιράν να απειλεί την ίδια την ύπαρξη της χώρας του? Δε νομίζω.
Όλα αυτά δηλαδή που λέμε στο συγκεκριμένο θέμα και πιστεύω συμφωνούν όλοι, ότι κανένας δε θα πρέπει να έχει πυρηνικά, ισχύουν για όλους πλην Ισραήλ.ΟΚ.Κι εγώ πιστεύω ότι ο καθένας πρέπει να φέρει τον εαυτό του στη θέση του παλαιστίνιου πολίτη που έμεινε χωρίς κράτος.Ή έτσι όπως το θέτεις, στη θέση κέθε μουσουλμάνου πολίτη, για το αν θα μπορεί να κοιμάται ήσυχος ξέροντας ότι το Ισραήλ διπλα του έχει 100(!!!) πυρηνικές κεφαλές κι αυτός δεν έχει τίποτα.

Αρχική Δημοσίευση από Crow_of_Darkness:
Θα επιθημούσα τη καταστροφή του Πυρην./ Προγράμματος του Ιράν με όποιο τρόπο κριθεί αναγκαίος, όπως το επιθυμώ και τώρα, αφού το Ιράν απειλεί έμμεσα όλο το κόσμο.

Το ξέρεις ότι λίγο έλειψε να γίνει πυρηνικός πόλεμος το 1962, με τη κρίση των πυραύλων στη Κούβα και τον γλιτώσαμε στις λεπτομέρειες χάρη στους χειρισμούς του Κέννεντι? Δε θέλω και άλλη τέτοια κρίση στο μέλλον με το Ιράν. Δε θέλω οι Ιρανοί να κρατούν όμηρο τη παγκόσμια οικονομία εμμέσως πλήν σαφώς, δυσκολεύοντας τις ζωές όλων μας.:mad:
Μα αυτό είναι το θέμα, ότι θα επιθυμούσες την καταστροφή του πυρηνικού προγράμματος μόνο του Ιράν.Για ακόμα μία φόρα θα πω ότι εγώ τουλάχιστον δε ένιωσα ποτέ να απειλούμαι από το Ιράν, ως Έλληνας πολίτης ή έστω μη μουσουλμάνος.
Καλύτερα την παγκόσμια οικονομία να την κρατάνε όμηρο οι ΗΠΑ δηλαδή?Να ευχαριστήσουμε κιόλας τον κ.Μπους που με τους επιδέξιους χειρισμούς του φαίνεται ότι θα αποτρέψει έναν πυρηνικό πόλεμο.Ακόμα κι αν αυτό σημαίνει ότι πρέπει να καταστρέψει το Ιράν με πυρηνικά.Λίγο ειρωνικό μου φαίνεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Όλα αυτά δηλαδή που λέμε στο συγκεκριμένο θέμα και πιστεύω συμφωνούν όλοι, ότι κανένας δε θα πρέπει να έχει πυρηνικά, ισχύουν για όλους πλην Ισραήλ.ΟΚ.Κι εγώ πιστεύω ότι ο καθένας πρέπει να φέρει τον εαυτό του στη θέση του παλαιστίνιου πολίτη που έμεινε χωρίς κράτος.Ή έτσι όπως το θέτεις, στη θέση κέθε μουσουλμάνου πολίτη, για το αν θα μπορεί να κοιμάται ήσυχος ξέροντας ότι το Ισραήλ διπλα του έχει 100(!!!) πυρηνικές κεφαλές κι αυτός δεν έχει τίποτα.
Ναι ομως οι Ιρανοι, θελουν τον αφανισμο του Ισραηλ και το λενε ευθεως, Βλεπεις, οι ακραιες καταστασεις απαιτουν ακραια μετρα και δυστυχως τα ακραια μετρα για το Ισραηλ ειναι τα πυρηνικα. Αν απειλειθει η ελευθερια του θα τα χρησιμοποιησει. Το θεμα ειναι να μην απειλειθει, για για το καλο του πλανητη μας. Οι Ισραηλινοι δηλαδη χρησιμοποιουν πυρηνικα εναντιον τως Παλιστινιων; Οχι, γιατι δεν απειλειται και πολυ η ελευθερια τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
δλδ εσένα σε ενοχλεί το ότι οι ιρανοί είναι και επικίνδυνοι και "ειλικρινείς", ενώ οι πολιτισμένες (sic[k?]) - σαλεμένες χώρες που κρύβονται μονίμως πίσω από το λαδωμένο δάχτυλό τους είναι οκ ας πούμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Hetfield:
Ναι ομως οι Ιρανοι, θελουν τον αφανισμο του Ισραηλ και το λενε ευθεως, Βλεπεις, οι ακραιες καταστασεις απαιτουν ακραια μετρα και δυστυχως τα ακραια μετρα για το Ισραηλ ειναι τα πυρηνικα. Αν απειλειθει η ελευθερια του θα τα χρησιμοποιησει. Το θεμα ειναι να μην απειλειθει, για για το καλο του πλανητη μας. Οι Ισραηλινοι δηλαδη χρησιμοποιουν πυρηνικα εναντιον τως Παλιστινιων; Οχι, γιατι δεν απειλειται και πολυ η ελευθερια τους.
Λίγο δύσκολο να χρησιμοποιήσουν οι ισραηλινοί πυρηνικά στους παλαιστίνιους γιατί είναι μέασ στο έδαφος του Ισραήλ.Και οι παλαιστίνιοι έχουν όντως σφεντόνες μπροστά στα όπλα των ισραηλινών.
Δε θα ήταν καλύτερα να μην εξαρτάται το καλό του πλανήτη μας από το αν θα απειληθεί μια χώρα (είτε το Ισραήλ είτε οποιαδήποτε άλλη)?Δε θα ήταν καλύτερο να μην έχει κανένας πυρηνικά και να ακούγονται πού και πού και οι διεθνείς οργανισμοί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
δλδ εσένα σε ενοχλεί το ότι οι ιρανοί είναι και επικίνδυνοι και "ειλικρινείς", ενώ οι πολιτισμένες (sic[k?]) - σαλεμένες χώρες που κρύβονται μονίμως πίσω από το λαδωμένο δάχτυλό τους είναι οκ ας πούμε;
Εννοειτε πως με ενοχλει και με τις αλλες χωρες, αλλα με ενοχλει πιο πολυ με το Ιραν γιατι ειναι προκλητικο με τις φασιστικες αποψεις του περι αφανισμου του Ισραηλ.

Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Δε θα ήταν καλύτερα να μην εξαρτάται το καλό του πλανήτη μας από το αν θα απειληθεί μια χώρα (είτε το Ισραήλ είτε οποιαδήποτε άλλη)?Δε θα ήταν καλύτερο να μην έχει κανένας πυρηνικά και να ακούγονται πού και πού και οι διεθνείς οργανισμοί?
Ναι καλυτερα θα ητανε, με την προυποθεση να μην υπηρχε μισος μεταξυ των κρατων. Το μισος πυροδωτει τετοιες καταστασεις. Απλως εγω δινω ενα δικιο στο Ισραηλ, στο κατω κατω γιατι να κατσει να τις "φαει" απο το Ιραν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
δλδ εσένα σε ενοχλεί το ότι οι ιρανοί είναι και επικίνδυνοι και "ειλικρινείς", ενώ οι πολιτισμένες (sic[k?]) - σαλεμένες χώρες που κρύβονται μονίμως πίσω από το λαδωμένο δάχτυλό τους είναι οκ ας πούμε;
Ωχχχ εχω βαρεθει ... δλδ ο αμερικανος ο γερμανος ο αγγλος κτλ κτλ θελουν να καταστρεψουν τους υπολοιπους και να μεινουν μονο αυτος; Εγω το μονο που βλεπω ειναι μια εκπλητικη προσπαθεια για διαολογο με ολους... κατι που δεν βλεπω απο το ιραν ... Και στην τελικη υποθετουμε οτι τα πυρηνικα μενουν στο ιραν ... Αληθεια τωρα το ιραν δεν δεχεται διαλογο... θα δεχτει οταν θα αποκτησει και αλλη δυναμη; Χμ δεν το νομιζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Ωχχχ εχω βαρεθει ... δλδ ο αμερικανος ο γερμανος ο αγγλος κτλ κτλ θελουν να καταστρεψουν τους υπολοιπους και να μεινουν μονο αυτος;

θύμησε μου τον λόγο για τον οποίο επιτέθηκαν οι αμερικανοί στους γιουγκοσλάβους και το κουβεντιάζουμε περαιτέρω :|.

δεν είμαι μαζί με τους "κακομοίρηδες" τους ιρανούς, αλλά νταξ, δεν είναι οι μόνοι τρελοί στο παιχνίδι, μην κοροϊδευόμαστε. btw, πιστεύει κανείς πως ο καλός κύριος bush προσεύχεται το βράδυ (σαν καλός χριστιανός, μην ξεχνάμε :D) να "λογικευτούν" οι ιρανοί για το καλό της παγκόσμιας ειρήνης; :whistle:

Αρχική Δημοσίευση από Crow_of_Darkness:
Δε θέλω οι Ιρανοί να κρατούν όμηρο τη παγκόσμια οικονομία εμμέσως πλήν σαφώς, δυσκολεύοντας τις ζωές όλων μας :mad:

αυτό αν μπορείς κάντο μου λίγο λιανά γιατί δε θέλω να πιστέψω ότι κατάλαβα ορθά τι εννοείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
δεν είμαι μαζί με τους "κακομοίρηδες" τους ιρανούς, αλλά νταξ, δεν είναι οι μόνοι τρελοί στο παιχνίδι, μην κοροϊδευόμαστε. btw, πιστεύει κανείς πως ο καλός κύριος bush προσεύχεται το βράδυ (σαν καλός χριστιανός, μην ξεχνάμε :D) να "λογικευτούν" οι ιρανοί για το καλό της παγκόσμιας ειρήνης; :whistle:

Ουτε και εγω δεν θεωρω αγιους του αμερικανους ... αλλα τουλαχιστον εχουν προσφερει κατι ...

Οσο για τη προσευχη ... αληθεια γιατι πιστευεις οτι οι αμερικανοι μονο θα κερδισουν απο αυτο τον πολεμο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crow_of_Darkness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Είναι προφανές τί εννοώ, λέγοντας ότι οι Ιρανοί θα κρατούν όμηρο τη παγκόσμια οικονομία. Αν γίνουν πυρηνική δύναμη και εξακολουθούν να απειλούν θεούς και δαίμονες, η παγκόσμια οικονομία θα μπεί σε μακρά κατάσταση Ομηρίας. Τα χρηματηστήρια θα αντιδράσουν αρνητικά, ο ρυθμός ανάπτυξης και επενδύσεων θα μειωθεί λόγω της απειλής του πυρηνικού Ιράν, ενώ αν γίνει κάποιο - έστω και μικρής έκτασης θερμό επεισόδιο στη περιοχή, αναλυτές δεν αποκλείουν ακόμα και ΚΡΑΧ σαν και εκείνο του 1929 στις Η.Π.Α, που φυσικά επηρέασε όλο το κόσμο. Ήδη τα αποτελέσματα των απειλών της Τεχεράνης, έχουν τις επιπτώσεις τους στις τιμές του πετρελαίου και κατ επέκταση στην οικονομία. Ανακύρηξη του Ιράν σε χώρα με πυρηνικό οπλοστάσιο θα έχει μακροπρόθεσμες συνέπειες στην όικονομία και στο ρυθμό ανάπτυξης. Οι κρίσεις ποτέ δε βοήθησαν την οικονομία και αρνητικές επιπτώσεις στην παγκόσμια οικονομία, σημαίνει αρνητικές επιπτώσεις και στη δική μας. Ή μήπως νομίζεις ότι εμείς δε θα επηρεαστούμε?

Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
btw είδε κανείς τις δοκιμές στο νέο όπλο των ΗΠΑ;Νομίζω Β16(δεν είμαι και σίγουρη) λέγεται.Εξαιρετικό, η απόλυτη οικολογική καταστροφή καθώς εισχωρεί στο υπέδαφος και σκάει σε βάθος 100μ. κάτω απο την επιφάνεια,έτσι να μην μείνει τίποτα όρθιο.....και ω τι σύμπτωση το δοκιμάσαν μόλις χθες,όχι,όχι δεν είναι έμμεση απειλή ούτε επιδειξη ισχύος.

Ο πύραυλος λέγεται Β61, χωρίς τη πυρηνική του γόμωση, ενώ με αυτή λέγεται Β61-11. Χρησιμοποιεί τεχνολογία JDAM και έτσι μπορεί να πλήξει με απόλυτη ακρίβεια στόχο μεγέθους όσο ένα σπιρτόκουτο, από πολλά χιλιόμετρα μακριά. Λόγω της ''μύτης'' του από απεμπλουτισμένο Ουράνιο - U-238, έχει τη δυνατότητα να εισχωρεί έως και 6 μέτρα κάτω από το έδαφος πρίν εκραγεί. Αν φέρει πυρηνική γόμωση, τότε θεωρείται τακτικό πυρηνικό όπλο και μπορεί να καταστρέψει τα πάντα σε βάθος 100 μέτρων. Η χρήση του, έχει εφαρμογή σε υπόγεια καταφύγια και οπλοστάσια. Χωρίς πυρηνική γόμωση, φέρει έκρηκτική συμβατική (High explosives) κεφαλή και σαφώς έχει πιο περιορισμένη ισχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
εγώ άλλο είχα καταλάβει πάντως :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Crow_of_Darkness:
Ή μήπως νομίζεις ότι εμείς δε θα επηρεαστούμε?
θα ηταν χαζο αν πιστευα κατι τετοιο ... και οχι μονο θα επιηρεαστουμε πιστευω ... αλλα θα επηρεαστουμε και παρα πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Το θεμα ειναι ....who watches the watchers....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Το Ιράν δίνει τη δική του απάντηση στο thread. Διαβάστε την είδηση στο ert.gr

Στην "επίθεση" πέρασε, τη Δευτέρα, το Ιράν απαντώντας με μία επιστολή διαμαρτυρίας στις συνεχιζόμενες πιέσεις και απειλές για στρατιωτική επίθεση εναντίον του. Αποδέκτης της επιστολής με την οποία το Ιράν καταγγέλλει τις αμερικανικές απειλές, ο γ.γ. του ΟΗΕ, Κόφι Ανάν, στον οποίο ο Ιρανός πρεσβευτής στον ΟΗΕ και συντάκτης της, Μοχάμαντ Τζαβάντ Ζαρίφ, τονίζει ότι: "Υπάρχουν αποδεδειγμένες παραβάσεις του διεθνούς δικαίου και των Αρχών της Χάρτας του ΟΗΕ" και προσθέτει: "Είναι αναγκαίο ο ΟΗΕ και το Συμβούλιο Ασφαλείας να επιδείξουν σοβαρή προσοχή στις παράνομες απειλές και να αναλάβουν ταχεία και αποφασιστική δράση"

Βγήκαν στην αντεπίθεση! :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lexx

Νεοφερμένος

Ο Lexx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
ενώ είναι καλύτερα να έχει πυρηνικά μόνο μια υπερδύναμη και να μπορεί να απειλεί όποτε και όποιον γουστάρει?
Οι ώριμες χώρες σφάζουν ομαδικά φώκιες(Καναδάς).... οι ώριμες χώρες βγάζουν νόμους ότι μπορούν να απολύονται οι νέοι χωρίς αποζημίωση και μπορούν να τελούν ακόμα και τώρα πυρηνικές δοκιμές (Γαλλία)..... οι ώριμες χώρες μπορούν μιας που διαθέτουν την δύναμη να κάνουν επεκτατικούς πολέμους σε σημεία του πλανήτη που είναι εκατοντάδες μίλια μακρυά... να διαφημίζουν τα νέα υπερόπλα τους και να φροντίζουν να πουλάνε σε όλους, σύμμαχους και εχθρούς τηρώντας ανάλογίες 8/10 ελλάδα - τουρκία... (ΗΠΑ) .... οι ώριμες χώρες μπορούν να καταγράφουν τα πάντα με κάμερες και να καταπατατούν τα δικαιώματα των πολιτών με πρόσχημα την προστασία κατά της τρομοκρατίας (Η.Β) .....
Νομίζω ότι δε θέλω άλλο να ανήκω σε μια ώριμη χώρα... γιατί πλέον η ωριμότητα της κάθε χώρας είναι ισοδύναμη με ένα κάρο φρικαλεότητες....
Οχι δεν είναι καλύτερο. Η ιδέα των πυρηνικών γενικά δεν με χαροποιεί. Δεν έχεις άδικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top