Έλληνες και οδηγική συμπεριφορά

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Γι'αυτό είπα για 50.
Και θεωρητικά στην εθνική ή την Αττική οδό, μπορεί κάποιος να πιάσει την αριστερή και να πηγαίνει με το όριο (120 πρέπει να είναι το ανώτερο που φτάνει), γιατί ,θεωρητικά πάντα, δε μπορεί να βρεθεί κάποιος που να πηγαίνει με παραπάνω και να τον προσπεράσει.Λέμε τώρα...

Αααα τώρα κατάλαβα ότι οι οδηγοί που πάνε με το όριο ταχύτητας στην αριστερή λωρίδα, παρ'όλο που υπάρχει κάποιος που επιθυμεί να τους προσπεράσει, είναι τοποτηρητές του νόμου στις οδούς μας. :)
Μήπως να τους δίνουμε και παράσημο, αφού με τον τρόπο τους μας αναγκάζουν να τηρούμε τον ΚΟΚ; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από tsitsilegas:
Μήπως να τους δίνουμε και παράσημο, αφού με τον τρόπο τους μας αναγκάζουν να τηρούμε τον ΚΟΚ; :P

Αμέ :D

Στην αττική οδό τους δείχνω τα σήματα με το 120 και μετά τους μουτζώνω και γκαζώνω και δε με περνάνε και δε μπορούν να με μουτζώσουν πίσω:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Δεν είπα ότι συμφωνώ.Κι εγώ είμαι από αυτούς που θα τους προσπεράσουν από δεξιά.Δε θυμάμαι να έχω πάει κάτω από 120+ στην Αττική οδό.Αλλά δε μπορεί να τους πει κανένας τίποτα.Και μάλλον αν πηγαίναμε όλοι με το όριο θα γίνονταν λιγότερα ατυχήματα.
Τα όρια σίγουρα είναι μη ρεαλιστικα σε πολλές περιπτώσεις αλλά έτσι είναι, δε γίνεται αλλιώς.
Δεν είναι Γερμανία εδώ που η αριστερή δεν έχει όριο.

edit: @dooo: ώστε εσύ ήσουν την άλλη φορά ε?Θα δείιιιιις.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
Αμέ :D

Στην αττική οδό τους δείχνω τα σήματα με το 120 και μετά τους μουτζώνω και γκαζώνω και δε με περνάνε και δε μπορούν να με μουτζώσουν πίσω:P:D

Ελπίζω να μην σε πετύχω μπροστά μου αν βιάζομαι κι έχω αργήσει. :P

[γμτ, πρέπει να πάρω μπουλντόζα για κάτι σαν κι εσένα... :whistle:]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
είμαι γυναίκα οδηγός εδώ και 17 χρόνια....
μεγάλωσα μέσα σε ένα σπίτι με αυτοκινητιστές, πράγμα που σημαίνει ότι απο πολύ μικρή ηλικία είχα την απαραίτητη οδηγική παιδεία!
Γνωρίζω μηχανικά πράγματα που πολλοί άντρες δεν γνωρίζουν... έμαθα από μικρή να κάνω δουλειές στο αμάξι μου...
Ο άντρας μου είναι μηχανικός αυτοκινήτων και καθημερινά συνεχίζει να με "εκπαιδεύει"
Οδηγώ αρκετά προσεκτικά και έχω βάλει το αμάξι μου στην πίστα των Μεγάρων για να βγάλω τον "καημό" μου....
Είμαι μέλος στο κλαμπ της μάρκας του αυτοκινήτου μου και διετέλεσα και υπεύθυνη δημοσίων σχέσεων για κάποιο διάστημα....

Ολα αυτά τα λέω όχι για να καυχηθώ... αλλα για να διαμαρτυρηθώ....
εχω έρθει πολλές φορές αντιμέτωπη με άντρες οδηγούς που δεν παραδεχονται ότι μπορεί να είμαι καλύτερη από αυτούς....
με ενοχλεί η απρόκλητη και χωρίς ουσία ρατσιστική ιδέα "γυναικα οδηγός, τι περιμένεις"

Ναι οι γυναίκες οδηγοί μπορεί να μην είναι στην πλειοψηφία τους το ίδιο καλοί όσο οι άντρες όμως για αυτό δεν φταίνε απαραίτητα αυτες
  • Φταίει η ΜΗ παιδεία τους (στα 5 τους δεν τους χαριζαν αυτοκινητακια αλλα κουκλες)
  • Η διαφορετική αντίλειψη του χωρου που έχουν οι γυναικες σε σχέση με τους άντρες (επιστημονικά αποδεδειγμενο, εξ ου και οι περισσοτεροι αρχιτεκτονες και λοιπά επαγγέλματα που έχουν ανάγκη αντίληψης χώρου είναι άντρες)
  • Η συνεχόμενη ανάγκη που δημιουργείται να αποδυκνείουν καθημερινά την αξία τους στο τιμόνι δεδομενου οτι είναι αυτονοητο ότι γυναίκα οδηγός = κακή οδηγός (οταν ΠΑΣΧΙΖΕΙΣ να ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ οτι είσαι καλός...θα κάνεις ΣΤΑΝΤΑΡ μαμακία!)
  • πολλά άλλα.....
Δε γουστάρω ρε παιδί μου τέτοιο διαχωρισμό.... :mad:
Παντού υπάρχουν καλοί και κακοί... καλοί και καλύτεροι... κακοί και χειρότεροι....

Μου έχει βγάλει άντρας(?) ΜΑΧΑΙΡΙ στο δρόμο επειδή μου πετάχτηκε από στοπ και του κορνάρισα!
Με εχει βρίσει ΧΥΔΑΙΑ άντρας (?) οδηγός επειδή δεν τον άφησα να μου χωθεί σφήνα!
Μου έχουν πει για την μάνα μου για τον πατερα μου για όλο μου το σόι απλά και μόνο επειδή οδηγούσα.... έτσι χωρίς λόγο... κι ας μη με πιστεύετε....
Μου έχουν υποδειξει να πάω να πλύνω τα πιάτα μου όταν κορνάρισα σε κάποιον που ειχε σαφη πορεία προς τα πάνω μου!
Με έβρισε επειδή ήμουν πίσω του και δεν με είδε ενώ έκανε όπισθεν και με τράκαρε ρε!

Στα τόσα χρόνια που είμαι οδηγός.... εχω να πω ΑΠΕΙΡΕΣ ιστορίες απειρου κάλλους και ΝΤΡΟΠΗΣ για τους Έλληνες οδηγούς....
ΑΝΤΡΕΣ ΚΑΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Αλλά δε μπορεί να τους πει κανένας τίποτα.

Λυπάμαι αλλά διαφωνώ.
Η αριστερή είναι για προσπέραση. Οπότε μπορείς να τους πεις "τράβα στην άκρη να περάσω". Ακόμα κι αν αυτοί πηγαίνουν με το όριο κι εσύ [για τον α ή β λόγο] με 240 χμλ/ώρα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από tsitsilegas:
Ελπίζω να μην σε πετύχω μπροστά μου αν βιάζομαι κι έχω αργήσει. :P

[γμτ, πρέπει να πάρω μπουλντόζα για κάτι σαν κι εσένα... :whistle:]

Αν βιάζεσαι και έχεις αργήσει, να ξυπνάς πιο νωρίς:P

και μοτοποδήλατο να πάρεις....ποσώς με ενδιαφέρει:D
αν είσαι από αυτούς που κολλάνε πίσω από τον άλλο, και δεν περιορίζονται στο φλας, θα πατήσω απότομα φρένο για να πέσεις πάνω μου και να φταις εσύ. ΝΑΙ ΦΤΑΙΕΙ ΠΑΝΤΑ Ο ΠΙΣΙΝΟΣ ΣΑΣ, μη το ξεχνάτε ποτέ:P:P:P
Αν πάλι δε κολλήσεις από πίσω, με ένα απλό φλας θα βγω δεξιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
Αν βιάζεσαι και έχεις αργήσει, να ξυπνάς πιο νωρίς:P

και μοτοποδήλατο να πάρεις....ποσώς με ενδιαφέρει:D
αν είσαι από αυτούς που κολλάνε πίσω από τον άλλο, και δεν περιορίζονται στο φλας, θα πατήσω απότομα φρένο για να πέσεις πάνω μου και να φταις εσύ. ΝΑΙ ΦΤΑΙΕΙ ΠΑΝΤΑ Ο ΠΙΣΙΝΟΣ ΣΑΣ, μη το ξεχνάτε ποτέ:P:P:P
Αν πάλι δε κολλήσεις από πίσω, με ένα απλό φλας θα βγω δεξιά.

Δεν κολλάω ποτέ από πίσω, το βρίσκω τρομερά εκνευριστικό και ανώφελο.
Ερχόμενος βγάζω αριστερό φλας και όταν πλησιάζω αρκετά [στα 10 έως 5 μέτρα] ανάβω ΜΙΑ φορά τα φώτα στιγμιαία. Σε περίπτωση που ο μπροστινός παραμένει ακλόνητος, φλασάκι δεξιά, προσπέραση από τη μεσαία, επαναφορά στην αριστερή λωρίδα.

Αν δεν υπάρχει χώρος για προσπέραση από τη μεσαία λωρίδα, οπλίζω την αντιαρματική ρουκέτα.
My name is Bond. James Bond. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από tsitsilegas:
Δεν κολλάω ποτέ από πίσω, το βρίσκω τρομερά εκνευριστικό και ανώφελο.
Ερχόμενος βγάζω αριστερό φλας και όταν πλησιάζω αρκετά [στα 10 έως 5 μέτρα] ανάβω ΜΙΑ φορά τα φώτα στιγμιαία. Σε περίπτωση που ο μπροστινός παραμένει ακλόνητος, φλασάκι δεξιά, προσπέραση από τη μεσαία, επαναφορά στην αριστερή λωρίδα.

ΕΥΓΕ ΝΕΕ ΜΟΥ.
Αρχική Δημοσίευση από tsitsilegas:
Αν δεν υπάρχει χώρος για προσπέραση από τη μεσαία λωρίδα, οπλίζω την αντιαρματική ρουκέτα.
My name is Bond. James Bond. :P
Εγώ οπλίζω το turbo jet. Διπλα από την εξάτμιση:P
My name is dooo. Dooobedooobedooo.

:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
ΕΥΓΕ ΝΕΕ ΜΟΥ.
Φχαριστώ μαμά. :P

Αρχική Δημοσίευση από dooo:
Εγώ οπλίζω το turbo jet. Διπλα από την εξάτμιση:P

Γυναίκες οδηγοί, σου λέει μετά... :D
[no offence]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από tsitsilegas:
Γυναίκες οδηγοί, σου λέει μετά... :D
[no offence]

γιατί δε με πιστεύεις? :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:

Το κακό είναι ότι μάλλον σε πιστεύω... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kassie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Kassie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οδοντίατρος. Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Και τωρα κατι για να γελασουμε:D Ως πρωταρα οδηγος βγαινω για δευτερη φορα στην εθνικη οδο Αθηνων- Λαμιας. Κλασικη φοβιτσιαρα καβαλαω την μεσαια λωριδα με 120 και δεν κουνιεμαι ρουπι(αφου φοβαμαι οτι αν μετακινηθω εστω κι ενα χιλιοστο καποια απο τις χιλιαδες νταλικες θα με κανει αυτοκολλητο για παρμπριζ:D ). Ολα εξελισσονται ομαλα και στο υψος των 90 εχω αρχισει να χαλαρωνω και να απομακρυνω το κεφαλι μου απο το παρμπριζ σε αποσταση μεγαλυτερη των 10cm(ναι, το ομολογω εγω πρωταγωνιστουσα στο σκετσακι των ΑΜΑΝ ως γυναικα οδηγος με την μουρη κολλημενη στο τζαμι και το τιμονι σε κεφαλικλειδωμα:P )Και τοτε συμβαινει!!!!! Ο παππους που τρεχει με 150 στην αριστερη λωριδα αποφασιζει να παει στα 90 για καφε! Ξαφνικα συνειδητοποιει οτι θα χασει την εισοδο,ξυπναει μεσα του ο Σουμαχερ και κοβει δεξια καβαλωντας τη δικη μου λωριδα, ενω σε αποσταση μικροτερη των 5 μετρων φρεναρει για να προλαβει να στριψει! Ακολουθουν σκηνες απειρου καλλους, με εμενα ουρλιαζοντας να προσπαθω να φρεναρω το τζιπ(του οποιου τα φρενα απεργουν???????:confused: ) και τα φρενα της νταλικας ακριβως πισω μου να στριγγλιζουν:P
Τελικα ο κυριος απηλαυσε τον καφε του κι εγω νομιζω επαθα το πρωτο μου εμφραγμα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Μιας κι εδώ μπορούμε να μιλήσουμε για οδική συμπεριφορά θέλω την (ειλικρινή) σας γνώμη για το εξής που μου είχε συμβεί:
Μάρτιος 2001, ε.ο. Αθηνών-Κορίνθου στην άνοδο στο ύψος της Ελευσίνας, γύρω στις 2.30 το βράδυ, άδειος δρόμος, εγώ εντελώς νηφάλια και ξεκουραστη, οδηγώ σταθερά στα 140 και ξαφνικά πετάγεται σκυλάκι.
Φανατικά αποφεύγω το φρένο, ειδικά σε αυτές τις ταχύτητες, άσε που δεν είχε και νόημα μιας και πετάχτηκε ξαφνικά σε λιγότερο απο 5 μέτρα το σκυλί. Οπότε κόβω το τιμόνι αριστερά, χτυπάω στην μπάρα και σταματάω μετά απο 40 μέτρα.Η φίλη μου συνοδηγός σοκαρισμένη, εγώ επίσης σοκαρισμένη γυρνάω πίσω με τα πόδια για να μαζέψω το σκυλί το οποίο τραυμάτισα όσο λιγότερο μπορούσα σπάζοντας του μόνο το πισω δεξί πόδι(και όποιος έχει περιποιηθεί τραυματισμένο σκυλί καταλαβαίνει τι πέρασα για 2 μήνες μέχρι να αναρρώσει), τις ζημιές στο αυτοκίνητο τις είδα το επόμενο πρωί.
Εκτός απο τις ζημιές είχα την ατυχία να δω και τον πατέρα της φίλης μου ο οποίος είχε έρθει έξαλλος πρωί πρωί να με κατσαδιάσει στο μαγαζί του μπαμπά μου ως εγκληματία και ανεύθυνη οδηγό.Μου είπε ότι είμαι λιγόψυχη γιατί δεν πάτησα τον σκύλο καθώς αν πετάγεται ζώο στον δρόμο μας πρέπει να το πατάμε για να μην βάζουμε σε κίνδυνο την ζωή μας.Αυτά και άλλα πολλά χωρίς να απαντήσει στην βασική μου απορία, έστω ότι δεν είμαι φιλόζωη και έχω το σθένος να σκοτώσω το ζώο ποια θα ήταν η αρμοζουσα συμπεριφορά ενός σωστού και συνετού οδηγού;
α.Να φρενάρει;Μα αυτός είναι ο πιο σίγουρος τρόπος να χάσει τον έλεγχο του αυτοκινήτου.Απο φρεναρίσματα σκοτώνονται όσοι τους πετάγεται κάτι στο δρόμο τους.
β.Να μην κόψει ταχύτητα και να το πατήσει;Μα χτυπώντας ένα μεγαλόσωμο ζώο πάλι δεν κινδυνεύω να χάσω τον έλεγχο του αυτοκινήτου;
Εσείς ποια νομίζετε ότι είναι η ενδεδειγμένη αντίδραση σε αυτές τις περιπτώσεις;Εγώ είμαι σίγουρη πως αν μου ξανασυνέβαινε ενστικτωδώς πάλι θα προσπαθούσα να το αποφύγω:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Kleftra μου μας έχει τύχει κάτι παρόμοιο ακριβώς στον ίδιο δρόμο, όταν ήμουν 15!
Στον δρόμο από την μία ήταν μία νταλίκα και από την άλλη κολώνες της ΔΕΗ και μπάρες.. Πετάχτηκε ένας σκύλαρος σαν τον ΡΕΞ ξαφνικά μπροστά μας, ο πατέρας μου έκοψε ταχύτητα όσο μπορούσε όμως δεν μπορούσαμε να το αποφύγουμε!!! Τελικά σκοτώθηκε ο σκυλάκος...:( Τότε μου είπε ο πατέρας μου "Προτιμώ να σώσω το παιδί μου παρά ένα σκύλο..", αρχικά δεν το είχα καταλάβει, όταν το καλοσκέφτηκα όμως, αν φρενάραμε για να σωθεί ο σκυλάκος θα πέφταμε είτε πάνω στην κολώνα ή στην νταλίκα... Δεν λέω να σκοτώνουμε τα καημένα τα ζωάκια έτσι αλλά όταν παίζεται ή ζωή σου, τότε κόβεις όσο μπορείς και ότι γίνει από εκεί και πέρα... Ξέρεις πόσα άτομα έχουν σκοτωθεί για να μη σκοτωθεί κάποιο ζωάκι??? Οι φιλόζωοι μη με φάτε! Αγαπάω πολύ τα ζωάκια αλλά όταν τίθεται κύνδινος της ανθρώπινης σωματικής ακεραιότητας και ειδικά δικών σου ανθρώπων έχεις κάποια όρια... Δεν λέμε να τα σκοτώσουμε τα καημενούλια ΑΛΛΑ μην σκοτωθούμε εμείς ή οι αγαπημένοι μας άνθρωποι...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maxnikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο maxnikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Ασχετο...Με αφορμη των καλοκαιρινων αποδρασεων του Σαββατοκυριακου συνεχεια ακουμε για τα ατυχηματα και τους επικυνδηνους οδηγους αλλα ποτε δεν εχει αναφερθει(νομιζω)για τους οδηγους της βραδυπορειας δλδ τους τυπους-τυπησες που χωρις κανενα σοβαρο λογο ταξιδευουν με .....30-40χλμ ανα ωρα δημιουργοντας τεραστιες ουρες.Ως οδηγος αυτοκινητου και κυριως μηχανης εχω αγανακτησει να ειμαι πισω απο μια τεραστια ουρα αυτοκινητων χωρις λογο.Φυσικα κανενας νομος δεν απαγορευει τη βραδυπορεια
αλλα ειναι αγανακτηση.Γιαυτο το καλοκαιρι επιλεγω τη μηχανη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Εσείς ποια νομίζετε ότι είναι η ενδεδειγμένη αντίδραση σε αυτές τις περιπτώσεις;Εγώ είμαι σίγουρη πως αν μου ξανασυνέβαινε ενστικτωδώς πάλι θα προσπαθούσα να το αποφύγω:(

ζήτησες την ειλικρινή μας γνώμη... οκ
ο κύριος ήταν στόκος που σου έσουρε όσα σου έσουρε γιατί για να κάνεις όλα τα σωστά που επιβάλονται σε τέτοιες περιπτώσεις πρέπειτ να έχεις πολύ μεγάλη οδηγική εμπειρία καθώς και ικανότητα....

Η σωστή αντίδραση είναι επαναλαμβανόμενο φρένο (όχι κοκκαλομα, ναι όντως έτσι χάνεις τον έλεγχο, σίγουρα θα σου φύγει είτε ο κώλος είτε η μουρη ανάλογα το είδος του αυτοκινήτου)κοινώς πατάς φρένο, αφήνεις, πατας, αφήνεις κλπ, ταυτόχρονα κατεύασμα ταχύτητας, από 5η σε 4η κλπ, ταυτόχρονα αλλαγή λωρίδας προς την αντίθετη κατεύθυνση του ζώου, φυσικά συνεχώς έλεγχος απο καθρέπτες για να μην σκάσεις πάνω σε κανέναν άλλον φουκαρά που βρίσκεται στην διπλα λωρίδα και τέλος.... πολύ φοβάμαι ότι ναι, τελικώς πέφτεις πάνω στο ζώο με την όποια ταχύτητα έχεις....
Η μάζα του σκύλου είναι σαφώς μικρότερη απ ότι της σταθερης μπαριέρας.
Πράγμα που σημαίνει ότι η ταχύτητα σου δεν πολλαπλασιάζεται επι τη μάζα της μπαριέρας αλλά επί της μάζας του σκύλου....
Ζημιά παθαίνεις έτσι κι αλλιως, αλλα ειναι πιο ευκολο να ανακτήσεις τον έλεγχο του οχήματος που χτύπησε σε σκύλο απ ότι σε ντουβάρι....

εύχομαι φυσικά να μην σου ξανασυμβεί κάτι αντίστοιχο γιατί ειναι πολύ δύσκολη κατάσταση... η πρέπει να είσαι Σουμάχερ για να τα κάνεις όλα τέλεια ή να έχεις τον Θεό μπάρμπα και να σου δώσει παρα πολύ τύχη :(

Το θέμα σκύλος-γατα είναι κάτι που πρέπει να το προσεχουμε όλοι μας στην εθνική οδο....το σκεπτικό "είναι άδειος ο δρόμος ας πάω με 200" δεν λεει πολλά... υπάρχουν πάντα ασταθμιτοι παράγοντες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Μάρτιος 2001, ε.ο. Αθηνών-Κορίνθου στην άνοδο στο ύψος της Ελευσίνας, γύρω στις 2.30 το βράδυ, άδειος δρόμος, εγώ εντελώς νηφάλια και ξεκουραστη, οδηγώ σταθερά στα 140 και ξαφνικά πετάγεται σκυλάκι.
αριστερή λωρίδα φαντάζομαι
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
α.Να φρενάρει;Μα αυτός είναι ο πιο σίγουρος τρόπος να χάσει τον έλεγχο του αυτοκινήτου.Απο φρεναρίσματα σκοτώνονται όσοι τους πετάγεται κάτι στο δρόμο τους.
ότι είπε η ΚΟΥΕ είναι σωστό. αφήνω/πατάω φρένο, κατεβάζω ταχύτητα. Θέλει πολύ καλά αντανακλαστικά, και δε θα κινδυνέψουν οι γύρω σου.
ΤΟΥΤΟΥ με ABS. βοηθάει πολύ.
Αν πεταχτεί κάτι στο δρόμο σου, και δεν στρίψεις το τιμόνι, αλλά πλακωθείς στα φρένα, αν πεθάνεις θα είναι γιατί δε φοράς ζώνη και έρχεται άλλος αποπίσω που σε χτυπάει και σε φέρνει τούμπα σε άλλες λωρίδες/αντίθετο ρεύμα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
β.Να μην κόψει ταχύτητα και να το πατήσει;Μα χτυπώντας ένα μεγαλόσωμο ζώο πάλι δεν κινδυνεύω να χάσω τον έλεγχο του αυτοκινήτου;
στο εξήγησε η κουέ, ορμή = μάζα επί ταχύτητα, το σκυλάκι θα εκτοξευτεί, το αμάξι σου θα χάσει ένα φλας. Αν βέβαια χτυπήσεις αγελάδα, θα εκτοξευτείς εσύ:P
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Εσείς ποια νομίζετε ότι είναι η ενδεδειγμένη αντίδραση σε αυτές τις περιπτώσεις;Εγώ είμαι σίγουρη πως αν μου ξανασυνέβαινε ενστικτωδώς πάλι θα προσπαθούσα να το αποφύγω:(
η δικιά μου best practice, είναι να πηγαίνω στη μεσαία λωρίδα όταν είμαι μόνη μου στην εθνική. Αν είναι δε βράδυ, που η ορατότητα μειώνεται δραματικά, πηγαίνω και με 120...Όταν τρέχεις, δύσκολα ελέγχεις το αμάξι, ακόμα και αν οδηγείς 20 χρονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
tsitsilegas Λυπαμαι αλλά έχεις παρεξηγήσει,παρανοήση και θα μπορούσα να πω διαστρεβλώσει όλα τα γραφώμενα μου! Το γιατί δεν ξέρω αλλά τι να πω.
Αρχική Δημοσίευση από tsitsilegas:
Λυπάμαι που διαβάζω κάτι τέτοιο.
Οπότε εάν δεν προσέχουν αυτοί, γιατί να τους προσέξουμε εμείς ε;
Πως ακριβώς κατάλαβες αυτό Δεν ξέρω. Αλλά σε μια γειτονιά με ληστές δεν αφήνεις την πόρτα ξεκλείδωτη και μετά παραπονιέσαι που σε ληστέψανε. Φύλλαγε τα ρούχα σου να έχει τα μισά το λένε νομίζω. Κανένας δεν αγιάζει τον ληστή αλλά και ο καθένας είναι πρωτίστος υπεύθυνος για την διαφύλαξη της προσωπικής του υγείας!
Η μηχανή είναι ευκολία αλλά και μεγαλύτερο ρίσκο. Συνεπώς δεν υπάρχει λόγος να αυξάνουμε το ρίσκο αυτό κάνοντας και εμείς ταρζανιές στον δρόμο.Οι αστάθμητοι παράγοντες είναι πολλοί στο δρόμο. Και ο καλύτερος ο οδηγός μπορεί να κάνει λάθος. Φυσικά και οι οδηγοί πρέπει να προσέχουν τα μηχανάκια αλλά και τα μηχανάκια πρέπει να κινούνται έτσι ώστε να μπορούν να προσεχθούν!
Έλπιζω να έγινα κατανοητός! Αν όχι συγνώμη αλλά το δικό σας κεφάλι ρισκάρεται δυστυχώς!

Αρχική Δημοσίευση από tsitsilegas:
1. Δυστυχώς ο ΚΟΚ το θεωρεί σοβαρό. Μία από τις βασικές αρχές του ΚΟΚ είναι "οδηγείτε δεξιά και προσπερνάτε από αριστερά".
Κι όμως, όσοι οδηγούμε καθημερινά για να πάμε στη δουλειά μας, πράττουμε κατ'ανάγκη το αντίθετο.
Πολλά ατυχήματα γίνονται στην προσπάθειά μας να 'προσπεράσουμε' τον μπροστινό καραγκιόζη που νομίζει ότι είναι στο χωράφι του και πάει με 30 χλμ για να... απολαύσει το τοπίο.
2. Και στην πόλη υπάρχει αριστερή λωρίδα. Τουλάχιστον στην Αθήνα υπάρχει η Αττική Οδός, η Μεσογείων, η Κηφισίας, η Συγγρού, η Βασ. Κωνσταντίνου, η Βουλιαγμένης και άλλες αρκετές οδοί με αριστερή, μεσαία και δεξιά λωρίδα.
Παιδιά για ποια πόλη μιλάτε η για ποια εθνική σε μέρες επιστροφής? Όταν φτοιαχθηκε ο κοκ το μποτιλιάρισμα ήταν σπάνιο και όχι καθημερινό φαινόμενο. Σε ένα δρόμο που τα αμάξια είναι αρκετά ώστε η ροή να είναι αργή δεν ΥΠΑΡΧΕΙ αριστερή λωρίδα. Δεν γίνεται και για στατιστικούς-μαθηματικούς λόγους. Θέλεται να το αναλύσω κιόλας?



Αρχική Δημοσίευση από tsitsilegas:
Δεν με ενδιαφέρει καθόλου αν θα πληρώσει αυτός τη ζημιά του ή αν θα τον μαλώσει ο μπαμπάς του που τράκαρε την Πόρσε. Το πρόβλημά μου δεν είναι τα παιδιά που έχουν καλύτερο αυτοκίνητο από εμένα λόγω γονιών [γιατί μάλλον επικεντρώνεσαι στο "καλύτερο" - δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα με αυτούς που οδηγούν Zastava].
Αλλά πώς οδηγούν αυτό το ρημάδι το αυτοκίνητο.
Πάλι έχασας αυτό που λέω. Και φυσικά και εμένα δεν με ενδοιαφέρει το από ποιο λογαριασμό θα αποζημιωθώ. Αυτό που με ενδοιαφέρει είναι ότι φαίνεται στατιστικά από τα ατυχήματα που γίνονται ότι τα παιδιά που το αμαξάκι ή αμαξάρα το πληρώνει και το συντηρεί τρίτος συνήθως είναι ανεύθυνα στο δρόμο. Θέλεται ένα πιο εξειδικευμένο παράδειγμα. Δείτε πως ένας άνθρωπος προσέχει ένα αγαθό που έχει ιδρώσει να πάρει και πως κάποιος που τα αγαθά του παρέχονται φαινομενικά από το πουθενα!
Δεν λέω ότι η προσοχή στο δρόμο και η υπευθυνότητα είναι εξαρτημένη από τα λεφτά!Φυσικά και πρώτο ρόλο παίζει η υγεία. Αλλά όπως και να το κάνουμε τις μεγαλύτερες καφρίλες και τα πιο φρικτά ατυχήματα γίνονται από ανθρώπους που δεν έχουν συναίσθηση του κόστους που έχουν οι συνέπειες των πράξεων τους.

Και ό λόγος που αναφέρθηκα στο καλύτερο είναι γιατί με χάλια αμάξι δεν μπορείς να πηγαίνεις και να καρφώνεσαι στην μπαριέρα με 150. Τα παλιά αμάξια δεν είναι τόσο γκαζιάρικα και δύσκολα μπορείς να κάνεις κόντρες και σφήνες. Τώρα το αν είναι άξια να κυκλοφορούν στο δρόμο από άποψη ασφάλειας αυτό είναι άλλο παραμύθι!

Αρχική Δημοσίευση από tsitsilegas:
Τουλάχιστον στο δρόμο είναι ίσες. Γιατί να μην οδηγούν όπως οι άντρες; Και τις προσπεράσεις τους θα κάνουν και τις σφήνες τους θα κάνουν. Κι αν χρειαστεί θα μουτζώσουν. Και θα βρίσουν. Γιατί τέτοιος ρατσισμός;
ΝΑΙ να είναι ίσες και στο δρόμο και στην ζωή. Μάλλον καταλαβαίνεις ότι θες! Αλλά όπως θα έχεις δει και στην ζωή ( ο δρόμος είναι υποπερίπτωση) ισότητα δεν υπάρχει ακριβώς και όχι πάντα μόνο υπέρ των ανδρών! Αυτό που λέω είναι ότι οι γυναίκες βγάζουν ένα κόμπλεξ του να αποδείξουν ότι "και εγώ μπορώ να κάνω ότι κάνεις " χάνοντας όμως την ουσία αυτού που κάνουν και θέλουν να αποδείξουν. όπως παρομοίως και εμείς οι άνδρες κάνουμε σε άλλα ζητήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Εγώ ρε παιδιά όσες φορές έχω πλακωθεί στα φρένα και με πολλά χιλιόμετρα το αμάξι έχει μείνει στην πορεία του. Με ABS εννοείται έτσι.!! Και φυσικά χωρίς αλλαγή πορείας!!

Σχετικά με το σκύλο που χτύπησε η kleftra έχω να πω και εγώ προτιμότερο να χτυπήσεις τον σκύλο παρά να ρισκάρεις οτιδήποτε στο αμάξι σου με πολλά χλμ/ω. Τα πράγματα γίνονται ανεξέλεκτα και πιστεύω ότι ήσουν και τυχερή που απλά έπαθε ζημιές το αμάξι.

Και να σας πω αν αυτό γινόταν στην πόλη. Το τζογάρεις να σκοτώσεις πεζό (φόνο εξ αμελείας νομίζω) από το να χτυπήσεις ένα ζώο?? Σε ορισμένα σημεία είναι το η αυτός ή εγώ.

Αυτό που θέλω όμως να τονίσω ότι ο πατέρας της φίλης σου μεγάλος καραγκιόζης. Αντί να πει ότι οκ ευτυχώς την γλυτώσατε έτσι απλά, και να σου συμπαρασταθεί σε κάτι σοκαριστικό για μένα άρχισε τις κλασσικές βλακείες. Σε αυτό τον τόπο όλοι αρχηγοί είμαστε μετά το γεγονός. Έξω από το χωρό όλοι αλλιώς τα βλέπουνε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top