Έλληνες και οδηγική συμπεριφορά

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Είναι γεγονός πάντως, πως η συμπεριφορά των αντρών σε γυναίκες οδηγούς είναι προκλητικότατη.
Μεσημέρι σε στενό του Π.Φαλήρου, μου σκαει τυπάκος ανάποδα, ενώ έχει ένα απαγορευτικό σαν την κεφάλα του. Και ενώ έχει κάνει μ@λ@κία, σε πολύ άσχημο και αυστηρό ύφος απαιτεί να κάνω όπισθεν για να περάσει. Εννοείται πως τέτοια περίπτωση δεν υπάρχει, οπότε σβήνω την μηχανή του αυτοκινητου και ανάβω τσιγάρο περιμένοντας να δω τι θα κάνει. Ο τύπος έχει τόσο θράσος, που αρχίζει να με μπινελικώνει γιατί δεν κάνω όπισθεν να περάσει αυτός! Για καλή μου τύχη, ένα στενό πιο κάτω μένει ο Γιάννης :inlove:. Του σκάω τηλεφωνάκι και σε 2 λεπτά είναι εκεί. Ο τυπάκος, όχι μόνο όπισθεν έκανε, αλλά μου ζήτησε και χίλια συγνώμη, γιατί δεν είχε προσέξει το απαγορευτικό (άσχετα αν εγώ πριν του έλεγα ότι αν έστριβε λίγο το κεφάλι του θα το έβλεπε).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Χαλαρα το ειχε δει το απαγορευτικο Ελενακι...και πριν καν του το "δειξεις" εσυ...:whistle:
Απλως μετα το ειπε και καλα σαν δικαιολογια γιατι τον πηγε χεσμεντεν ολε.

Doodooni κανουμε και τετοια;;;;:clapup:
ΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦανταστικη οδηγαρα;;;;;:P :D :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Mario:
Χαλαρα το ειχε δει το απαγορευτικο Ελενακι...και πριν καν του το "δειξεις" εσυ...:whistle:
Απλως μετα το ειπε και καλα σαν δικαιολογια γιατι τον πηγε χεσμεντεν ολε.

Το ξέρω Μαριούλη μου! Αυτό θέλω να τονίσω. Ότι αν εξαρχής καθόταν άντρας στο τιμόνι, θα είχε κάνει όπισθεν και θα το είχε βουλώσει. Είδε όμως γυναίκα οδηγό και σκέφτηκε..."ώπα, εδώ με παίρνει να κάνω μαγκιά!".
Δυστυχώς υπάρχουν πολλοί που σκέφτονται έτσι. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Είναι γεγονός πάντως, πως η συμπεριφορά των αντρών σε γυναίκες οδηγούς είναι προκλητικότατη.
Και επίσης είναι και γεγονός ότι οι γυναίκες οδηγοί είναι απαράδεκτες!!!!
ΠΑΙΔΕΙΑ δεν έχουμε στο τιμόνι.Αλλά εγώ ειλικρινά έχω πρόβλημα με τους εξείς!
1)Μηχανάκια που μη πω
2)Κάγκουρες που κάνουν σφήνες και ενοχλούν τους άλλους
2.5)Άτομα που οδηγούν μια βολίδα που δεν έχει ιδρώσει ούτε σταγόνα ο κώλος τους για να την αγοράσον και να την συντηρούν
3)Ταρίφες που πιστεύουν ότι ο άλλος θα σταματήσει
4)Ειλικρινά με τις γυναίκες όχι γιατί είναι αφηρημένες ή δεν οδηγούν καλά!?? Αλλά γιατί η αφηρημάδα τους είναι προιόν βλακείας (βάψιμο,μαλλιά,τακούνια) και γιατί δεν δίνουν ποτέ προτεραίοτητα και έχουν μεταφέρει το "να σας αποδείξω ότι μπορώ και εγώ" στο τιμόνι.

Ηλίθιοι οδηγοί υπάρχουν άπειροι.Άνδρες και Γυναίκες. Αλλά στην νέα γενιά οι κοπέλες βγάζουν την επαναστατημένη καταπίεση τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Mario:
Doodooni κανουμε και τετοια;;;;:clapup:
ΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦανταστικη οδηγαρα;;;;;:P :D :clapup:

Το πάω το αμάξι στις δύο ρόδες :vroum:

Διάλεξε εσύ ποιες δύο :bleh::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Tις δυο μπροστινες!!!!!!!!!!!!:clapup: :P

Και μιας και μιλαμε για οδηγηση.
Ανεβασα εδω https://www.youtube.com/watch?v=U6Jqaqn_BsU ενα βιντεο τραβηγμενο μεσα απο το αμαξι με μια BMW M6 (το λατρευω αυτο το αμαξι), οπου στην Αττικη οδο (λες και ειναι στην Monza) πιανει τα 340 Κm/h...:mad: :confused: :whistle:
Δειτε το....
Επιτηδες το εβαλα εδω και οχι στο αλλο Thread.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Demelene:
Αλλά εγώ ειλικρινά έχω πρόβλημα με τους εξείς!
1)Μηχανάκια που μη πω
2)Κάγκουρες που κάνουν σφήνες και ενοχλούν τους άλλους
2.5)Άτομα που οδηγούν μια βολίδα που δεν έχει ιδρώσει ούτε σταγόνα ο κώλος τους για να την αγοράσον και να την συντηρούν
3)Ταρίφες που πιστεύουν ότι ο άλλος θα σταματήσει
4)Ειλικρινά με τις γυναίκες όχι γιατί είναι αφηρημένες ή δεν οδηγούν καλά!?? Αλλά γιατί η αφηρημάδα τους είναι προιόν βλακείας (βάψιμο,μαλλιά,τακούνια) και γιατί δεν δίνουν ποτέ προτεραίοτητα και έχουν μεταφέρει το "να σας αποδείξω ότι μπορώ και εγώ" στο τιμόνι.
1. Τα μηχανάκια έχουν, συνήθως, την ίδια παιδεία με τους οδηγούς αυτοκινήτων: καμία. Πιστεύουν ότι θα χωθούν παντού και αδιαφορούν για την κίνηση των αυτοκινήτων [όπως αδιαφορούν και για το κράνος - και μετά ζητάνε και τα ρέστα γιατί χτύπησαν στο κεφάλι].
Αλλά πρέπει να παραδεχτούμε ότι τα μηχανάκια διατρέχουν πολλαπλάσιο κίνδυνο από μία ενδεχόμενη σύγκρουση σε σχέση με τα αυτοκίνητα.
Βέβαια και οι οδηγοί αυτοκινήτων θεωρούν ότι το μηχανάκι "κάπου θα χωθεί μωρέ, σιγάαα". Και δεν ελέγχουν πίσω τους πριν πχ ανοίξουν την πόρτα. Κι όταν έρθει και καρφωθεί μηχανάκι στην πόρτα που άνοιξαν απότομα [και ο οδηγός της μηχανής βρεθεί 50 μέτρα μπροστά με ανοιγμένο το κρανίο], "φταίνε τα κ*λόπαιδα με τα μηχανάκια"...

2. Δεν σε ενοχλούν δηλαδή κι οι 'συνετοί' οδηγοί που πάνε με 50 χλμ στην αριστερή-αριστερή λωρίδα και δεν κουνιούνται από εκεί για κανέναν; Μου'ρχεται να κατέβω κάτω και να τους σαπίσω στο ξύλο.
Κύριε, θέλω να τρέξω. Έχω κάποιον λόγο, είτε σοβαρό είτε ηλίθιο. Γιατί υποχρεούμαι να σε ακολουθήσω στα 50 σου χλμ/ώρα;

2.5 Δεν με απασχολεί. Δεν τα πήρε από εμένα τα λεφτά του, από το μπαμπά του τα πήρε.
Εκτός αν σε ενοχλεί λόγω ζήλιας: "γιατί αυτός κυκλοφορεί με κάμπριο κι εγώ όχι; το βρωμόπαιδο...".

3. Όντως, θεωρούν ότι επειδή είναι επαγγελματίες, οι δρόμοι τους ανήκουν.

4. Η βλακεία συναντάται συνήθως σε όλα τα είδη των οδηγών: και στις γυναίκες και στους άντρες. Κυρίως όμως στους παλιότερους [άνω των 60] οδηγούς. Και στους νεώτατους [γύρω στα 18 με 20].

Αρχική Δημοσίευση από Demelene:
Ηλίθιοι οδηγοί υπάρχουν άπειροι.Άνδρες και Γυναίκες. Αλλά στην νέα γενιά οι κοπέλες βγάζουν την επαναστατημένη καταπίεση τους!
Έχεις δει πιτσιρικά με Peugeot 106 turbo ή Fiat Seicento sporting να προσπαθεί να εντυπωσιάσει τη συνοδηγό του; Μάλλον θα αλλάξεις γνώμη.
Εκτός αν σε ενοχλεί να σε προσπερνούν γυναίκες οδηγοί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Η βλακεία χτυπάει αλύπητα και τους/τις οδηγούς:D

μαριε, τους είδα ρε στην αττική οδό που έκαναν δοκιμές..Είμουν πάνω σε ένα ακούνητο φανάρι, από αυτά που δεν κινούνται όταν παίρνεις με τη κάμερα :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Σωστος ο tsitsilegas...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Λοιπόν παιδιά να σας πω ένα καφριλίκι που έκανα πέρυσι το Σεπτέμβρη... Πηγαίναμε με ένα φίλο για ποτάκι... μεσοβδόμαδα, καθόλου κίνηση στους δρόμους, μου είχε δώσει και το αμάξι του για να το δοκιμάσω... Στο φανάρι του φλοίσβου στην παραλιακή βλέπουμε δίπλα μας ακριβώς ένα άλλο αυτοκίνητο με 2 κοπελίτσες μέσα πάρα πολύ όμορφες, να κοιτάνε και να χαμογελάνε πονηρά... Εμείς κλασσικά είχαμε χαζέψει και στο πράσινο γκαζώνουν και φεύγουν... τις κυνηγούσα για λίγο αλλά η τύπισα ήταν πολύ πιλότος για εμένα... τις χάνουμε λοιπόν και στο μαγαζί ο άλλος ρόμπα με ανέβαζε, ρόμπα με κατέβαζε!!!
Στον γυρισμό πως σπάει ο διάολος το ποδάρι του και τσούπ!!! Νατες πάλι μπροστά μας... Γυρνάω κοιτάζω τον άλλο και του λεω... ΤΩΡΑ ΘΑ ΔΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΡΟΜΠΑ... κυνηγιόμασταν με τις κοπέλες απο την παραλιακή μέχρι το περιστέρι... ο φίλος μου να τα έχει δει όλα, να τους στέλνουμε και να μας στέλνουν φιλάκια και εγώ έπρεπε να τις γνωρίσω οπωσδήποτε... σε ενα φανάρι λοιπόν πάω και ακουμπάω ίσα-ίσα τον προφυλακτήρα... ένα μικρό ζντούπ! Χιιχιχιχι ο φίλος μου είχε φρικάρει, το ίδιο και η οδηγός, εγώ και η συνοδηγός γελάγαμε (αφού δεν υπήρχε ούτε καν η παραμικρή γρατσουνιά...) και συνεχίσαμε για ποτάκι αλλού όλοι μαζί παρέα!


Από τότε ποτέ δεν μου την είπε ξανά το φιλαράκος μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3nt0r

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Δεν φταίει κανείς άλλος παρά το κράτος για την κατάσταση αυτή στους δρόμους...
Τρέχεις? Ξεπέρασες το όριο κατά ένα σεβαστό ποσοστό για ηλίθιους λόγους(κόντρες,μαγκιά κτλπ)? 100 γκλοπιές και κατέβασμα οι πινακίδες για κάνα χρόνο να δείς πως θα γίνεις άνθρωπος μετά. Φυσικά στα χειρότερα είναι το αλκοόλ, οι ξέφρενες και αλανιάρικες στάσεις οδήγησης(κινητό,τσιγάρο,κομπολόι ή το μπούτι του/της συνοδηγού στο ένα χέρι) ή το χέρι έξω απο το παράθυρο και μοχλός/τιμόνι στο άλλο, οδήγηση με τακούνι/παντόφλα και πολλά άλλα εγκλήματα που όλοι βλέπουμε αλλά κάνουμε την κοροίδα γιατί μέχρι να μας ενοχλήσει εμάς ή να το κάνουμε εμείς δεν το σκεφτόμαστε, και οι νεκροί χιλιάδες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από tsitsilegas:
Αλλά πρέπει να παραδεχτούμε ότι τα μηχανάκια διατρέχουν πολλαπλάσιο κίνδυνο από μία ενδεχόμενη σύγκρουση σε σχέση με τα αυτοκίνητα.
Γιαυτό και θα έπρεπε να προσέχουν περισσότερο!Δικιά τους υγεία είναι. Πρώτα φροντίζεις εσύ να είσαι υγειής και μετά περιμένεις και από τους άλλους

Αρχική Δημοσίευση από tsitsilegas:
2. Δεν σε ενοχλούν δηλαδή κι οι 'συνετοί' οδηγοί που πάνε με 50 χλμ στην αριστερή-αριστερή λωρίδα και δεν κουνιούνται από εκεί για κανέναν; Μου'ρχεται να κατέβω κάτω και να τους σαπίσω στο ξύλο.
Κύριε, θέλω να τρέξω. Έχω κάποιον λόγο, είτε σοβαρό είτε ηλίθιο. Γιατί υποχρεούμαι να σε ακολουθήσω στα 50 σου χλμ/ώρα;
Φυσικά αλλά δεν το θεωρώ τόσο σημαντικό. Άσε που αυτό έχει υπόσταση μόνο στην Εθνική! Στην πόλη μέσα δεν υπάρχει ακριβώς αριστερή λωρίδα

Αρχική Δημοσίευση από tsitsilegas:
2.5 Δεν με απασχολεί. Δεν τα πήρε από εμένα τα λεφτά του, από το μπαμπά του τα πήρε.
Εκτός αν σε ενοχλεί λόγω ζήλιας: "γιατί αυτός κυκλοφορεί με κάμπριο κι εγώ όχι; το βρωμόπαιδο...".
ΟΧΙ απλά γιατί δεν έχει αποκτήσει την ωριμότητα για να οδηγεί ένα αμάξι. Ότι ζημιά κάνει δεν θα την πληρώσει συνεπώς γενικά δεν έχει και την οικονομική αίσθηση των συνεπειών των πράξεων του σαν οδηγός στην τσέπη του αλλά και στων άλλων. Μπορώ να το πω και πιο αναλυτικά αλλά νομίζω πρέπει να καταλάβατε τι εννοώ.

Αρχική Δημοσίευση από tsitsilegas:
4. Η βλακεία συναντάται συνήθως σε όλα τα είδη των οδηγών: και στις γυναίκες και στους άντρες. Κυρίως όμως στους παλιότερους [άνω των 60] οδηγούς. Και στους νεώτατους [γύρω στα 18 με 20].
18-20 συνήθως δεν το έχει πληρώσει.Οι παπούδες είναι και ανεπίδεκτοι μαθήσεως άσε που μετά από ένα σημείο απορώ πως του ξαναβγάζουν δίπλωμα

Αρχική Δημοσίευση από tsitsilegas:
Έχεις δει πιτσιρικά με Peugeot 106 turbo ή Fiat Seicento sporting να προσπαθεί να εντυπωσιάσει τη συνοδηγό του; Μάλλον θα αλλάξεις γνώμη.
Εκτός αν σε ενοχλεί να σε προσπερνούν γυναίκες οδηγοί...
Το πρώτο τμήμα δεν έπιασα.
Δεν με ενοχλέι να με προσπερνά ο οποιοσδήποτε. ¨οταν θέλω να πάω γρήγορα πάω εντός ορίων αλλά συνήθως στην πόλη μέσα βαρίεμαι άσε που λειπάμε και τα λεφτά μου. Συνεπώς όποιος θέλει ας με προσπεράσει. Ούτε μέσα στο καπώ του είμαι ούτε στην τσέπη του. Το αμάξι μου είναι ένα γηίνο Clio που ήδη καίει πολλά!
Αυτό που λέω εγώ είναι ότι τελευταία (αρκετό καιρό) υπάρχει μια σπαζμοδική αντίδραση των γυναικών να δείξουν ότι είναι ίσες και ότι μπορούν κάνουν ότι και οι άνδρες. Δεν θέλω να μπω σε διαλογική συζήτηση για το θέμα αλλά αυτή είναι η αίσθησή με σε φυσικό επίπεδο και απλά το χρησιμοποιώ σαν παρομοίωση για τον τρόπο που οδηγάνε. Όχι όλες, φυσικά πάντα με εξαιρέσεις.

Εξίζου ηλίθιοι είναι και οι άνδρες που προσπαθουν να την μπούν στην γυναίκα οδηγό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Demelene:
Γιαυτό και θα έπρεπε να προσέχουν περισσότερο!Δικιά τους υγεία είναι. Πρώτα φροντίζεις εσύ να είσαι υγειής και μετά περιμένεις και από τους άλλους
Λυπάμαι που διαβάζω κάτι τέτοιο.
Οπότε εάν δεν προσέχουν αυτοί, γιατί να τους προσέξουμε εμείς ε;

Αρχική Δημοσίευση από Demelene:
Φυσικά αλλά δεν το θεωρώ τόσο σημαντικό. Άσε που αυτό έχει υπόσταση μόνο στην Εθνική! Στην πόλη μέσα δεν υπάρχει ακριβώς αριστερή λωρίδα
1. Δυστυχώς ο ΚΟΚ το θεωρεί σοβαρό. Μία από τις βασικές αρχές του ΚΟΚ είναι "οδηγείτε δεξιά και προσπερνάτε από αριστερά".
Κι όμως, όσοι οδηγούμε καθημερινά για να πάμε στη δουλειά μας, πράττουμε κατ'ανάγκη το αντίθετο.
Πολλά ατυχήματα γίνονται στην προσπάθειά μας να 'προσπεράσουμε' τον μπροστινό καραγκιόζη που νομίζει ότι είναι στο χωράφι του και πάει με 30 χλμ για να... απολαύσει το τοπίο.

2. Και στην πόλη υπάρχει αριστερή λωρίδα. Τουλάχιστον στην Αθήνα υπάρχει η Αττική Οδός, η Μεσογείων, η Κηφισίας, η Συγγρού, η Βασ. Κωνσταντίνου, η Βουλιαγμένης και άλλες αρκετές οδοί με αριστερή, μεσαία και δεξιά λωρίδα.

Αρχική Δημοσίευση από Demelene:
ΟΧΙ απλά γιατί δεν έχει αποκτήσει την ωριμότητα για να οδηγεί ένα αμάξι. Ότι ζημιά κάνει δεν θα την πληρώσει συνεπώς γενικά δεν έχει και την οικονομική αίσθηση των συνεπειών των πράξεων του σαν οδηγός στην τσέπη του αλλά και στων άλλων. Μπορώ να το πω και πιο αναλυτικά αλλά νομίζω πρέπει να καταλάβατε τι εννοώ.
Δεν με ενδιαφέρει καθόλου αν θα πληρώσει αυτός τη ζημιά του ή αν θα τον μαλώσει ο μπαμπάς του που τράκαρε την Πόρσε. Το πρόβλημά μου δεν είναι τα παιδιά που έχουν καλύτερο αυτοκίνητο από εμένα λόγω γονιών [γιατί μάλλον επικεντρώνεσαι στο "καλύτερο" - δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα με αυτούς που οδηγούν Zastava].
Αλλά πώς οδηγούν αυτό το ρημάδι το αυτοκίνητο.

Αρχική Δημοσίευση από Demelene:
Αυτό που λέω εγώ είναι ότι τελευταία (αρκετό καιρό) υπάρχει μια σπαζμοδική αντίδραση των γυναικών να δείξουν ότι είναι ίσες και ότι μπορούν κάνουν ότι και οι άνδρες. Δεν θέλω να μπω σε διαλογική συζήτηση για το θέμα αλλά αυτή είναι η αίσθησή με σε φυσικό επίπεδο και απλά το χρησιμοποιώ σαν παρομοίωση για τον τρόπο που οδηγάνε.
Τουλάχιστον στο δρόμο είναι ίσες. Γιατί να μην οδηγούν όπως οι άντρες; Και τις προσπεράσεις τους θα κάνουν και τις σφήνες τους θα κάνουν. Κι αν χρειαστεί θα μουτζώσουν. Και θα βρίσουν. Γιατί τέτοιος ρατσισμός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Θέλω να πω μόνο, ότι αυτό με την αριστερή λωρίδα ισχύει μόνο σε δρόμους που ΔΕΝ υπάρχουν αριστερές στροφές.Δηλαδή, για την Αθήνα, τέτοιοι δρόμοι νομίζω ότι είναι μόνο η Αττική οδός και η Συγγρού.Σε όλες τις υπόλοιπες, δε μπορεί να υποχρεώσει κάποιος αυτόν που θέλει να στρίψει αριστερά και αναγκαστικά έχει πιάσει την αριστερή, να τρέχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Θέλω να πω μόνο, ότι αυτό με την αριστερή λωρίδα ισχύει μόνο σε δρόμους που ΔΕΝ υπάρχουν αριστερές στροφές.Δηλαδή, για την Αθήνα, τέτοιοι δρόμοι νομίζω ότι είναι μόνο η Αττική οδός και η Συγγρού.Σε όλες τις υπόλοιπες, δε μπορεί να υποχρεώσει κάποιος αυτόν που θέλει να στρίψει αριστερά και αναγκαστικά έχει πιάσει την αριστερή, να τρέχει.

Λυπάμαι αλλά κάνεις λάθος. Η αριστερή λωρίδα ήταν ανέκαθεν η "γρήγορη" λωρίδα.

Και ο ΚΟΚ δεν ξεχωρίζει δρόμου που δεν έχουν αριστερές στροφές ή όχι.

Άσε που δεν "υποχρεώνω" κάποιον να τρέξει. Απαιτώ όμως να πάει στη μεσαία ή στη δεξιά λωρίδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Και πώς θα μπει αυτός στη αριστερή για να στρίψει?Και ο ΚΟΚ λέει ότι το όριο στη Μεσογείων είναι 50 αν δεν κάνω λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
μέσα στις πόλεις είναι γενικά 50 το όριο. εκτός και αν υπάρχει ειδικό σήμα
Έχει προσέξει κανείς, αν υπάρχει σήμα στη Βουλιαγμένης, πχ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Και πώς θα μπει αυτός στη αριστερή για να στρίψει?Και ο ΚΟΚ λέει ότι το όριο στη Μεσογείων είναι 50 αν δεν κάνω λάθος.

1. Όταν είναι να στρίψει, μπορεί να μπει στην αριστερή. Όχι όμως 20 χιλιόμετρα πριν τη στροφή.

2. Το περί ορίου δεν το κατάλαβα. Ναι, εντός πόλης είναι 50 χλμ/ώρα. Και λοιπόν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
τώρα να πούμε και του στραβού το δίκιο, σαν έλληνες οδηγοί πάσχουμε από αφλασία.

Φλας βγάζει ο άλλος να μπει αριστερή ή δεξιά λωρίδα και εμείς πατάμε γκάζι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από tsitsilegas:
2. Δεν σε ενοχλούν δηλαδή κι οι 'συνετοί' οδηγοί που πάνε με 50 χλμ στην αριστερή-αριστερή λωρίδα και δεν κουνιούνται από εκεί για κανέναν; Μου'ρχεται να κατέβω κάτω και να τους σαπίσω στο ξύλο.
Κύριε, θέλω να τρέξω. Έχω κάποιον λόγο, είτε σοβαρό είτε ηλίθιο. Γιατί υποχρεούμαι να σε ακολουθήσω στα 50 σου χλμ/ώρα;
Γι'αυτό είπα για 50.
Και θεωρητικά στην εθνική ή την Αττική οδό, μπορεί κάποιος να πιάσει την αριστερή και να πηγαίνει με το όριο (120 πρέπει να είναι το ανώτερο που φτάνει), γιατί ,θεωρητικά πάντα, δε μπορεί να βρεθεί κάποιος που να πηγαίνει με παραπάνω και να τον προσπεράσει.Λέμε τώρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top