ΓΛΩΣΣΑ και Γλώσσες Προγραμματισμού

Metal-Militiaman

Νεοφερμένος

Ο Metal-Militiaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Είναι το πρώτο μου post και θα ήθελα να μου πείτε, μιας και βλεπω πολλούς εδω που ασχολούνται με τον προγραμματισμό, ποια γλώσσα βρίσκετε καταλληλη να ξεκινήσω, η οποία ταιριάζει περισσοτερο με αυτήν που διδάσκεται στο μάθημα "Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον λυκείου Γ λύκείου δηλ "Γλώσσα". Θυμάμε οτι η pascal την προσεγγίζει κάπως ,τι θα λέγατε για c/c++, java,basic...

Τονίζω ότι θέλω μια γλώσσα που να μοιάζει με την "Γλώσσα" περισσότερο και ας είναι και δύο αυτές.Επιπλέον τον τελευταίο καιρό άρχισε να με ενδιαφέρει ο προγραμματισμός, μέχρι και τον προηγούμενο μήνα δεν ήξερα καν τι σήμαινε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriakoskiriakos

Νεοφερμένος

Ο kiriakoskiriakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
pascal
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EpaRon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νώντας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
pascal και basic, ή pascal και fortran, αν θες να μοιάζουν με τη ΓΛΩΣΣΑ, αλλά μετά θα πρέπει να πας και σε πιο ανεβασμένες γλώσσες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metal-Militiaman

Νεοφερμένος

Ο Metal-Militiaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Δηλαδή η Pascal είναι πιο εύκολη και δεν θα με μπερδέψει,μιας και θα δωσω πανελλαδικές. Μήπως ξέρεται κανένα e-book για την Pascal και απο που μορώ να κατεβάσω την τελευταία έκδοσή της?
Επισης μπορείτε να μου πείτε γενικά αν η Pascal και ΓΛΩΣΣΑ θεωρούνται εύκολες γλώσσες σε σχέση με άλλες π.χ. όπως η java
Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά τον τελευταίο καιρο αρχισε να με ενδιαφέρει ο προγραμματισμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demerlad

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Παντως μιας και ανεφερες καποιες γλωσσες η C++ ειναι απο πολυ δυσκολη...Ετσι βεβαια μου εχει πει ο κολλητος μου που εχει περασει πληροφορικη... Ενα απο τα μαθηματα που θεωρουνται παλουκακια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Η C++ (όπως και η C) σου δίνει πολλές ελευθερίες (λέγε με pointers), αν δεν ξέρεις όμως να τις χειρίζεσαι σωστά μπορούν να γίνουν εφιάλτης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Κ σένα τώρα στην 3η Λυκειου σ ήρθε να μάθεις προγραμματισμό?Γιατί δεν αφοσιώνεσαι στα μαθήματά σ μόνο κ μετά να περάσεις σε μια σχολή πληροφορικής και να μάθεις εκεί όχι 1 αλλά 10 γλώσσες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cosdel

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Κ σένα τώρα στην 3η Λυκειου σ ήρθε να μάθεις προγραμματισμό?Γιατί δεν αφοσιώνεσαι στα μαθήματά σ μόνο κ μετά να περάσεις σε μια σχολή πληροφορικής και να μάθεις εκεί όχι 1 αλλά 10 γλώσσες?

Και εγω θα συμφωνησω. Αν θελεις να κανεις εξασκηση και πραγματικα σου αρεσει ο προγραμματισμος, κανε τωρα καλυτερα με τη ΓΛΩΣΣΑ και μετα εχεις καιρο να κανεις και αλλες γλωσσες.

Ασε που αναλογα με τη σχολη σου μπορει να διδασκονται αλλες γλωσσες εκει.

Προς το παρον οσο πιο πολυ δουλευεις τη ΓΛΩΣΣΑ τοσο καλυτερα θα γραψεις στο τελος, ασχετα αν δεν προκειται να την ξαναδεις μπροστα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greggr

Νεοφερμένος

Ο Γρηγόρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Metal-Militiaman
και εγώ φέτος έδωσα Πανελλήνιες και είχα τον ίδιο πόθο με σένα. Η Γλώσσα μου φαινόταν πολύ βαρετή με πολλούς περιορισμούς και αντιφάσεις. Η pascal είναι η μετάφραση της Γλώσσας στα Αγγλικά με πολύ περισσότερες δυνατότητερς φυσικά. Ωστόσο αν θες μπορείς να βρεις πολύ καλά και πολύ ζόρικα για ένα αρκετά καλό μαθητή προγράμματα ακόμα και για τη Γλώσσα.
Γι' αυτό σε συμβουλεύω ότι και οι υπόλοιποι, δηλαδή να μάθεις τη Γλώσσα τέλεια να δώσεις εξετάσεις και μετά μάθε ό,τι θες...:jumpy:;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aekara4ever

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Απέφυγε αν μπορείς την Pascal, ναι μεν είναι το πρώτυπο της "Γλώσσας" αλλά είναι πολύ περιορισμένη σε δυνατότητες και πρωτογράφτηκε το '68/'69.
Προτίμησε ανεπτυγμένες γλώσσες π.χ. C#/C++ για βασικό προγραμματισμό, αν βέβαια τις βρίσκεις δύσκολες, που είναι το πιθανότερο να συμβεί, απλά προτίμησε την Visual Basic που είναι μια απλοϊκή γλώσσα με τη δυνατότητα να "σχεδιάζεις" οπτικά το περιβάλλον εργασίας του λογισμικού και να γράφεις εύκολα και γρήγορα Condition-Based(Βασισμένο σε Συνθήκες) κώδικα. Βέβαια, η καλύτερη λύση για σένα είναι σίγουρα μια σχολή πληροφορικής όπου θα εξοικιωθείς με πολλές γλώσσες προγραμματισμού.(κάτι τέτοιο θα ήθελα κ'εγω)

P.S.: Μάλλον φαίνεται να είμαι πολύ μικρός για να έχω γνώσεις για τις γλώσσες προγραμματισμού, αλλά ασχολούμαι με αυτόν ανελειπώς από το Πάσχα του 2006(6η Δημοτικού) και οπότε δε λέω (θέλω να πιστεύω) ασυνάρτητα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Σε μια (σοβαρή) σχολή πληροφορικής δεν θα μάθεις γλώσσες, θα μάθεις τη λογική των διαφόρων ειδών προγραμματισμού (συναρτησιακός, αντικειμενοστραφής κτλ). Το να μάθεις τη σύνταξη μιας γλώσσας που δεν ξέρεις είναι τετριμμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tilemaxos

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Φιλε θα συμφωνησω με τα παιδια... τωρα απλα ασχολισου με αυτη για να περασεις στης πανελληνιες και μετα βλεπουμε τι κανουμε ( ασε και εγω το ιδιο προβλημα εχω αλλα το συζητησα με τους καθηγητες μου και μου ειπαν να μην ασχολιθω για την ωρα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EpaRon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νώντας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Προτίμησε ανεπτυγμένες γλώσσες π.χ. C#/C++ για βασικό προγραμματισμό, αν βέβαια τις βρίσκεις δύσκολες, που είναι το πιθανότερο να συμβεί, απλά προτίμησε την Visual Basic που είναι μια απλοϊκή γλώσσα με τη δυνατότητα να "σχεδιάζεις" οπτικά το περιβάλλον εργασίας του λογισμικού και να γράφεις εύκολα και γρήγορα Condition-Based(Βασισμένο σε Συνθήκες) κώδικα.

Ειδικά την c# αξίζει πολύ να τη δεις μετά το Λύκειο. Είναι πάρα πολύ αξιόλογη γλώσσα, και μια απ τις καλύτερες που υπάρχουν σήμερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Εγώ παιδιά ερωτεύτηκα την DELPHI.. Όλα τα προβλήματα που είχα στην δημιουργία GUI στην C++ ξεπεράστηκαν αμέσως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Και ξέθαψες ένα αρχαίο thread για να πείς αυτό; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zyp

Νεοφερμένος

Ο zyp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Κι εγώ προτείνω την Visual Basic μιας και είναι απλή γλώσσα και μπορείς ταυτόχρονα να σχεδιάσεις τον διάλογο (dialog) του προγράμματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά. Λοιπόν, θα "μπω" κατ'ευθείαν στο ψητό:D Με ενδιαφέρει να μάθω μια γλώσσα προγραμματισμού.Ποιά έχετε να μου προτείνετε;

:thanks::bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baggos12

Νεοφερμένος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Κανένα λινκ για download? Και κανένας οδηγός?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
GLBasic;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
https://www.freenetpages.co.uk/hp/alan.gauld/

Μόνο αν δεν είστε 3η Λυκείου.

Απο ότι βλέπω σε βάζει πολύ ομαλά στο πνεύμα μιας γλώσσας προγραμματισμού.

Υ.Γ. Μακρυά απο proprietary γλώσσες όσο περισσότερο γίνεται. Αν κάποια στιγμή σταματήσει να αναπτύσσεται η GLBasic, θα μείνετε με το πληκτρολόγιο στο χέρι. Καλύτερα
αρχίστε απο την αρχή με όσο το δυνατόν πιο ανοιχτές και ελεύθερες γλώσσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top