Προφυλάξεις

Παίρνετε προφυλάξεις στις ερωτικές σας επαφές;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 132)
  • Πάντοτε

    Ψήφοι: 56 42.4%
  • Δεν παίρνω μόνο σε μακροχρόνιες σχέσεις κι αφού έχουν προηγηθεί εξετάσεις

    Ψήφοι: 24 18.2%
  • Παίρνω, μέχρι να αποφασίσω ότι θέλω να κάνω παιδί

    Ψήφοι: 19 14.4%
  • Πάντοτε, πριν τον γάμο

    Ψήφοι: 4 3.0%
  • Πάντοτε, εκτός από κάποια "ατυχήματα" που είχα

    Ψήφοι: 6 4.5%
  • Μόνον όταν το ζητήσει ο/η συντροφός μου.

    Ψήφοι: 2 1.5%
  • Μόνον με περιστασιακούς ερωτικούς συντρόφους.

    Ψήφοι: 6 4.5%
  • Για λίγο καιρό στην αρχή της σχέσης. Μετά τραβιέται/μαι.

    Ψήφοι: 11 8.3%
  • Ποτέ! Δεν πιστεύω ότι χρειάζονται ή ότι με προστατεύουν.

    Ψήφοι: 4 3.0%

ahr76at

Νεοφερμένος

Η ahr76at αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωπόνος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Πάντα προφυλάξεις!!! Μόνο μεταξύ παντρεμένων για απόκτηση παιδιού!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Δυστυχως δεν παιρνω προφυλάξεις αν και θα έπρεπε. Προ του γάμου όλοι πρέπει να παίρνουμε, γιατί οι ανεπιθυμητες εγκυμοσύνες, και οι εκτρώσεις πέφτουν σύννεφο και είναι αμαρτία από το θεό. Ξέρει κανείς αν η χρήση προφυλακτικού (με τα διάφορα χημικά) έχει παρενεργιες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δεν έχω ακούσει ποτέ για παρενέργειες... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FaniFox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FaniFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Κι εμείς χρησιμοποιούσαμε πάντα προφυλακτικό με το αγόρι και μετέπειτα άντρα μου για το φόβο μιας εγκυμοσύνης. Για πολλά χρόνια (10+)...
Όταν αποφασίσαμε ότι θέλουμε παιδί σταματήσαμε να το χρησιμοποιούμε και -κακά τα ψέμματα- το sex ήταν πολύ-πολύ καλύτερο. Έχω μείνει λοιπόν με την αίσθηση ότι το προφυλακτικό κόβει αρκετά από την απόλαυση του sex. Προσωπική εμπειρία φυσικά, μπορεί να έχετε διαφορετική γνώμη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πφ, με κάτι high-tech προφυλακτικά με ραβδώσεις κλπ, δεν είχα ποτέ παράπονο. Απλά είναι διαφορετικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FaniFox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FaniFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Πφ, με κάτι high-tech προφυλακτικά με ραβδώσεις κλπ, δεν είχα ποτέ παράπονο. Απλά είναι διαφορετικά.

Αν σου πω ότι εγώ ειδικά με αυτά με τις ραβδώσεις έχω πρόβλημα, θα με πιστέψεις; :):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αλήθεια;;; Γιατί;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FaniFox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FaniFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 273 μηνύματα.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Πφ, με κάτι high-tech προφυλακτικά με ραβδώσεις κλπ, δεν είχα ποτέ παράπονο. Απλά είναι διαφορετικά.
Το θέμα της διαφοράς απόλαυσης με την χρήση προφυλακτικών, αγγίζει περισσότερο τον άντρα από την γυναίκα. Ειδικά με τις ραβδώσεις που λες, η ικανοποίηση πάλι γίνεται μεγαλύτερη για την γυναίκα όχι τον άντρα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα, άλλωστε σε κοπέλα (Φανή) το ανέφερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Πάντα ο άντρας τελευταίος απολαμβάνει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Λοιπόν τώρα θα σας εκπλήξω: Δεν έχω χρησιμοποιήσει ΠΟΤΕ προφυλακτικό σε οποιαδήποτε από τις σχέσεις μου. Παρόλαυτά, δεν κόλλησα ποτέ τίποτε, ούτε προκάλεσα καμία ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη. Τυχερός πολύ; Ικανός στις επιλογές μου; Πολύ εγκρατής στο "τελείωμα"; Διαλέγετε και παίρνετε...

Το ΠΟΤΕ που λέω παραπάνω, έχει μια μικρή εξαίρεση: Κάποτε χρειάστηκε να το χρησιμοποιήσουμε με την πρώην μου, για ένα διάστημα που έπαιρνε κάποια αγωγή με κολπική αλοιφή (δεν θυμάμαι ακριβώς, έχουν περάσει και 19 χρόνια). Στις 5 φορές, τις 2 έσπασε. Ε, λέω, δεν κατάλαβα από τι ακριβώς σε προφυλάσουν τα προφυλακτικά...

Περαιτέρω οι εντυπώσεις μου ήταν οι εξής:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Άλλωστε θεωρώ το προφυλακτικό το πιο άβολο, σαδιστικό και δυσσάρεστο ανθρώπινο κατασκεύασμα. Το χειρότερο σεξ της ζωής μου ήταν εκείνο το μοναδικό που είχαμε δοκιμάσει προφυλακτικό, έτσι για αλλαγή. ΙΟΥ. It suuuucks.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Λοιπόν τώρα θα σας εκπλήξω: Δεν έχω χρησιμοποιήσει ΠΟΤΕ προφυλακτικό σε οποιαδήποτε από τις σχέσεις μου. Παρόλαυτά, δεν κόλλησα ποτέ τίποτε, ούτε προκάλεσα καμία ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη. Τυχερός πολύ; Ικανός στις επιλογές μου; Πολύ εγκρατής στο "τελείωμα"; Διαλέγετε και παίρνετε...

Έτυχε..
Εσύ μπορεί να πρόσεχες.Εξαρτάται βέβαια και η εμπιστοσύνη που υπήρχε/υπάρχει.Αλλά δεν ξέρω πόσο αξίζει να το διακινδυνεύσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Λοιπόν τώρα θα σας εκπλήξω: Δεν έχω χρησιμοποιήσει ΠΟΤΕ προφυλακτικό σε οποιαδήποτε από τις σχέσεις μου. Παρόλαυτά, δεν κόλλησα ποτέ τίποτε, ούτε προκάλεσα καμία ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη. Τυχερός πολύ; Ικανός στις επιλογές μου; Πολύ εγκρατής στο "τελείωμα"; Διαλέγετε και παίρνετε...

Το ΠΟΤΕ που λέω παραπάνω, έχει μια μικρή εξαίρεση: Κάποτε χρειάστηκε να το χρησιμοποιήσουμε με την πρώην μου, για ένα διάστημα που έπαιρνε κάποια αγωγή με κολπική αλοιφή (δεν θυμάμαι ακριβώς, έχουν περάσει και 19 χρόνια). Στις 5 φορές, τις 2 έσπασε. Ε, λέω, δεν κατάλαβα από τι ακριβώς σε προφυλάσουν τα προφυλακτικά...

Περαιτέρω οι εντυπώσεις μου ήταν οι εξής:

Εγώ νομίζω πως στο μυαλό είναι αυτά, προσωπικά δεν καταλαβαίνω κάποια διαφορά με το προφυλακτικό. Εκτός από το στοματικό σεξ που το προφυλακτικό είναι εμετικό. Και θεωρώ πολύ επικίνδυνο το σεξ με καινούριο σύντροφο χωρίς προφυλακτικό. Εντάξει, χρειάζεται ΠΟΛΥ τύχη για να μην κολλήσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Απότι ξέρω και με το στοματικό κολλάς.Οπότε προφυλακτικά με γεύσεις και τελειώνει η υπόθεση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Με το στοματικό, αν και δεν λέγεται πολύ, είναι ουσιαστικά αδύνατο να κολλήσεις AIDS. Παρόλα αυτά κολλάς έρπη εύκολα καθώς και κάποια άλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Οπότε προφυλακτικά με γεύσεις και τελειώνει η υπόθεση :P

Έλεος.. τι άλλο θα ακούσουμε? :confused:
Μυρωδιά φράουλας με γεύση λάτεξ!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Με το στοματικό, αν και δεν λέγεται πολύ, είναι ουσιαστικά αδύνατο να κολλήσεις AIDS. Παρόλα αυτά κολλάς έρπη εύκολα καθώς και κάποια άλλα.

Κάνεις λάθος είναι απευθίας επαφή με σωματικά υγρά.Και δεν πιστεύω ότι το στόμα σου δεν έχει την παραμικρή άφαντη ουλή ώστε να είσαι τόσο σίγουρη;)

@από πάνω! Έχεις μείνει πίσω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Εγώ νομίζω πως στο μυαλό είναι αυτά, προσωπικά δεν καταλαβαίνω κάποια διαφορά με το προφυλακτικό. Εκτός από το στοματικό σεξ που το προφυλακτικό είναι εμετικό. Και θεωρώ πολύ επικίνδυνο το σεξ με καινούριο σύντροφο χωρίς προφυλακτικό. Εντάξει, χρειάζεται ΠΟΛΥ τύχη για να μην κολλήσεις!
Όπως έχω ήδη πει.:)
Το θέμα της διαφοράς απόλαυσης με την χρήση προφυλακτικών, αγγίζει περισσότερο τον άντρα από την γυναίκα. Ειδικά με τις ραβδώσεις που λες, η ικανοποίηση πάλι γίνεται μεγαλύτερη για την γυναίκα όχι τον άντρα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Λέτε ότι ήμουν τυχερός...

Αλλά την εποχή που έκανα εγώ σχέσεις, το AIDS δεν είχε ανακαλυφθεί ακόμη και σύφιλη είχαν μόνο οι π****νες. :P Πράγματι τότε, η πιθανότητα να κολλήσω AIDS αν δεν πήγαινα με πρεζού ήταν πρακτικά αμελητέα. Οι 3 από τις 4 πρώτες μου σχέσεις ήταν παρθένες. Η 4η ήταν 10 χρόνια μεγαλύτερη οπότε το AIDS δεν είχε πράγματι ανακαλυφθεί στην εποχή της (νεολιθική προς χαλκού ένα πράγμα μιλάμε:P). Μια φορά έπαιξα το κεφάλι μου κορώνα γράμματα και ήμουν τυχερός. Άλλη μια ήταν νοσοκόμα, παντρεμένη με 2 παιδιά, είχε κάνει πρόσφατα εξετάσεις, εγώ το ίδιο, οπότε σωστά το ρισκάραμε (πήγα να φορέσω προφυλακτικό και εκείνη το πέταξε μακριά). Η άλλη ήταν γιατρός και επίσης είχε κάνει όλες τις εξετάσεις, εγώ προερχόμουν από 3ετή σχέση, εμπιστευτήκαμε...

Εκεί λοιπόν θα μπορούσαμε να την έχουμε πατήσει και οι δύο. Αυτό γιατί η προηγούμενη 3ετής σχέση, μια από τις παρθένες που λέγαμε, είχε πάει με έναν που ήταν Greek kamaki και μάλιστα πολύ περισσότερο από μια φορά, όταν ήμασταν στα 2.5 χρόνια. Αυτό για μένα ήταν και το πιο επικίνδυνο, μαζί με τη φορά που έπαιξα το κεφάλι μου. Στην επόμενη σχέση μου, συνέτρεχαν και πάλι σοβαροί λόγοι να εμπιστευτούμε ο ένας την άλλη.

Λίγη τύχη, καλός υπολογισμός, εγκράτεια στο τελείωμα (ως προς τις εγκυμοσύνες αυτό), να η συνταγή.

Φυσικά, στη σημερινή εποχή που τα ΣΜΝ (αυτό είναι το MSN σε αναγραμματισμό;:D) έχουν πολλαπλάσια ποσοστά και κυκλοφορούν ανάμεσά μας ή καλύτερα εμείς κυκλοφορούμε ανάμεσά τους, πιθανώς κάτι τέτοιο να μην ισχύει πια. Εμείς ζήσαμε τον έρωτα πριν απ' τα χρόνια της χολέρας. Έχει όπως βλέπετε και τα πλεονεκτήματά του το να ζεις σε άλλες εποχές:devil:...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top