Διαβάζετε blogs; Μήπως γράφουν τζάμπα;

Acheron

Νεοφερμένος

Ο Acheron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Πολλά τα blog αλλά υπάρχουν αναγνώστες;

Έχετε κάποια σταμπαρισμένα και τα διαβάζετε περιοδικά; Ψάχνετε για καινούργια;

Τι κατηγορίες σας ενδιαφέρουν;

Μήπως γράφουν τζάμπα τελικά οι blogers και απλά χάνονται στο πλήθος των blog?

Με απασχολεί πιο πολύ το αν διαβάζονται αυτά με περιεχόμενο γραμμένο από τον ίδιο τον συγγραφέα όχι τα κλασσικά τύπου magazino που απλά αναδημοσιεύουν περιεχόμενο από το Internet

---
Σημείωση editor: Για τα blogs υπάρχουν τα εξής θέματα:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Σίγουρα υπάρχουν πάρα πολλά μπλοκς και άλλοι τόσοι σε αριθμό μπλόκερς:P Δεν νομίζω πως μπορείς να πεις, "τα γράφουν τζάμπα"... Όσοι γράφουν το κάνουν είτε επειδή τους αρέσει, είτε επειδή θέλουν να περνάν ευχάριστα την ώρα τους, ή για κάποιον λόγο τέλος πάντων. Προσωπικά δεν διαβάζω συστηματικά κάποιο μπλοκ, αλλά έχει τύχει πολλές φορές να διαβάσω αποσπάσματα, ή να διαβάσω μπλοκ φίλων κλπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Acheron

Νεοφερμένος

Ο Acheron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Εκεί είναι το θέμα, όταν αρχίζει κάποιος ένα blog θέλει να διαβαστεί, και πολλές φορές να γίνει τροφή για σκέψη και να επηρεάσει κόσμο.
Συνήθως μέσα από την πολιτική, ή τον σχολιασμό της επικαιρότητας, αλλά νομίζω ότι σπάνια το καταφέρνει κανείς. Αυτή η ποικιλία πνίγει τα καλά blog νομίζω, φυσικά είναι καλύτερο να γράφονται σε κάθε περίπτωση και ας μην διαβάζονται τόσο πολύ...Δεν ξέρω...

blog φίλων....αυτό θα ήθελα να το δω, κανείς τους δεν γράφει!!!! (από όσο ξέρω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ναι....:hmm:
Καταρχας εχω δυο ερωτησεις.
Γραφεις (γενικα το -ς) για να σε διαβαζουν ή γιατι σου αρεσει να γραφεις?
Υπαρχει στους writers βεβαια η ενδομυχη ματαιοδοξια (δε μου μοιαζει θετικο), το χω αναφερει εκτενεστερα σε αλλο θεμα.

Συνηθως τα μεγαλα επιτευγματα δεν γινονται εσκεμμενα αλλα ζωντανα κι αγνα, αφιλτραριστα.
Οταν κατι γινεται εσκεμμενα, ποσοστο επιτυχιας 50% με μεγαλο κινδυνο συναισθηματικης υπερφορτισης αν τελικα το αποτελεσμα φερει αρνητικα νουμερα αναγνωσης.

Τιπ για μπλογκερς- Γραφετε, επειδη το γουσταρετε.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Acheron

Νεοφερμένος

Ο Acheron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Ξέρω ότι η μισή απόλαυση του blog είναι το γράψιμο αυτό καθεαυτό. Και είναι και λίγο ψυχανάλυση και δημιουργία και όλα αυτά, το ξέρω καλά. Απλά το blog διαφέρει από ένα αρχείο .doc χωμένο στο My Documents ως προς το ότι περιμένω να διαβαστεί, και αυτό είναι η άλλη μιση απόλαυση.
Αυτό δεν ξέρω αν υπάρχει βασικά.

Το ότι περιμένω να διαβαστεί δεν είναι ματαιοδοξία. Όχι όταν το postaρω τουλάχιστον.

Δεν ξέρω γιατί "ποσοστο επιτυχιας 50%" γενικά μιλώντας είναι πολύ γενναιόδωρο το ποσοστό, αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς...:confused:

Συμφωνώ απόλυτα με το tip
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ναι, διαβάζω αρκετά blogs για τη δουλειά μου, και ορισμένα χιουμοριστικά και ενημερωτικά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ναι..και διαβαζω αρκετα.και πολιτικου περιεχομενου και γραφω σχολια κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Μήπως γράφουν τζάμπα ;

Συνήθως ναι , αλλά με αυτά που διαβάζω μερικές φορές , είμαι πεπεισμένος ότι μερικοί πληρώνονται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
πραγματι υπαρχουν πολλα blog αλλα και παλι αν γραφεις επειδη σου αρεσει και οχι για να γινουν "γνωστες" οι αναρτησεις σου λιγοι γνωστοι φτανουν για να διαβασουν τις αναρτησεις. Μερικοι πραγματι πληρωνονται γιατι ασχολουνται με αυτο για να βγαλουν χρηματα. εγω θα διαβαζα οποιοδηποτε blog αλλα θα το παρακολουθουσα μονο αν μου αρεσε...εγω προσωπικα γραφω σε ενα blog αλλα δεν με ενδιαφερει τοσο να εχω πολλους αναγνωστες (οχι οτι αν ειχα θα με πειραζε) αλλα και αυτοι οι λιγοι που διαβαζουν τις αναρτησεις μου φτανουν απο το να μην τις διαβαζει κανεις:P βασικα τα ιστολογια παντα ειναι λιγοτερο public απ'οτι τα φορουμ. Νομιζω ομως πως παντα υπαρχουν τροποι για να κανεις λιγο πιο γνωστο ενα ιστολογιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Yπάρχουν πολλά άτομα που διαθέτουν blog και δεν έχουν ως στόχο να αποκτήσουν πολλούς αναγνωστες ίσως το κάνουν γιατί θέλουν να διαβάσουν οι ίδιοι τις σκέψεις τους μετά από χρόνια. Κάπως σαν προσωπικό ημερολόγιο που είναι προσβάσιμο σε όλους. Όποιος blogger δεν έχει όρεξη να γράφει και έχει ως στόχο το χρηματικό κέρδος... τότε σε σύντομο χρονικό διάστημα θα βαρεθει και θα το παρατήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tulip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η philippa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Ναι, διαβάζω ορισμένα μπλογκ απ'τα γνωστά και μου αρέσει να διαβάζω και μερικά απ'τα ''χαμένα''.
Όπως και να'χει, το να διατηρείς μπλογκ χωρίς αναγνώστες δεν μου φαίνεται ανόητο, αν μαζευτεί κόσμος έχει καλώς, στη χειρότερη όμως έχεις το δικό σου σημείο αναφοράς ονλαϊν που πας και γράφεις ό,τι θες όποτε θες, σαν ψηφιακό ημερολόγιο/σημειωματάριο.
Μου τη σπάει πολύ να βρίσκω ψευτοενημερωτικά μπλογκ που μας πασάρουν πληροφορίες που έχουμε διαβάσει ήδη πεντακόσιες φορές. Προτιμώ να διαβάζω τις σκέψεις και τις απόψεις των ανθρώπων πάνω σε random ζητήματα, έτσι ώστε παράλληλα να σχηματίζω και εγώ τις δικές μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Γενικά διαβάζω μπλογκ, συστηματικά όμως μόνο 1-2. Όταν ένας blogger που του αρέσει αυτό που κάνει ανεβάζει αναρτήσεις, τότε δεν είναι τσάμπα ακόμα και κανένας να μην τον διαβάζει. Αν όμως το κάνει μόνο και μόνο για να βάλει μετά διαφημίσεις, ε τότε δεν νομίζω ότι θα έχει επιτυχία (κλασικό ελληνικό: κάνεις ένα μπλογκ, ασχολείσαι καμιά μέρα μόνο τη βδομάδα και προσπαθείς να βγάλεις έτσι λεφτά-χωρίς κόπο δλδ).
Γι αυτό που είπατε παραπάνω, πιστεύω ότι ο blogger εννοείται ότι θέλει να τον διαβάζουν. Γι αυτό και ανεβάζει και δεν τα γράφει στο word του. Απλώς μην πάμε στο άλλο 'ακρο, να έχουμε δλδ την απαίτηση να διαβάζουν το μπλογκ μας 1000 άτομα αλλιώς είναι αποτυχία.
Επίσης συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ με την tulip ειδικά στο σημείο που λέει για τα μπλογκ που αναπαράγουν χιλιοδιαβασμένες ειδήσεις. Μου τη σπάνε πραγματικά τα blogs που αντιγράφουν ό,τι έχει γραφθεί σε άλλα μπλογκ ή ιστοσελίδες. Το μπλογκ είναι δικό σου, γράφεις δικά σου πράγματα. αν αντιγράφεις (και το χειρότερο, τα παρουσιάζεις ως δικά σου) ε τότε δεν είναι το blog σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Eγώ γράφω για τους 52 μόνιμους "επώνυμους" αναγνώστες μου, τους άλλους τόσους κρυφούς ανώνυμους, τους ελάχιστους σχολιαστές μου, αλλά και αυτούς που με αντιγράφουν :P ή μου ζητούν άδεια αναδημοσίευσης (και συνήθως τους την δίνω). Το ότι δεν γράφουμε τζάμπα το δείχνουν οι μετρητές που βάζουν κάτι κάγκουρες bloggers, είχα κι εγώ κάποτε αλλά το έβγαλα γιατί το θεώρησα καγκουριά, αλλά και οι λεγόμενοι αναγνώστες, μια ρύθμιση που μπορεί να κάνει ο καθένας από τα settings του blog. Το δείχνουν επίσης τα email που δεχόμαστε. Πιο πολλά email έχω δεχθεί από το blog παρά από εδώ. Τους περισσότερους bloggers, ειδικά αυτούς που κάνουν κάτι σαν προσωπικό ημερολόγιο, τους θεωρώ κάγκουρες :kissing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Μου αρέσει να διαβάζω blog γιατί παίρνεις πράγματα από κάποιον που σου δίνει τροφή για σκέψη και με την ανταπόκριση που δείχνεις εσύ, απλά λέγοντας την γνώμη σου, δίνεις τροφή για σκέψη και στον blogger.

Και νομίζω θα ήταν ωραίο αν όλοι οι συμφορουμίστες που γράφουν σε blog να το γράφουν στην υπογραφή τους για να τους διαβάζουν όσοι ... πιστοί!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Και εγώ διαβάζω ιστολόγια σε καθημερινή βάση. Προτιμώ να διαβάζω ιστολόγια που έχουν λίγο απ'όλα (όπως και το Τρ*κτικό). :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαγμένος

Νεοφερμένος

Ο Ψαγμένος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Η έννοια blog έχει παρερμηνευθεί αρκετά στην Ελλάδα. Στην Αμερική που ξεκίνησε το blog, το έχουν κάτι σαν το facebook και ένα προσωπικό τους διαδικτυακό ημερολόγιο. Εμείς εδώ παρερμηνεύσαμε την έννοια και το κάναμε εφημερίδα. Τέλος πάντων! Εγώ διαβάζω blogs, κυρίως για το λόγο που μπαίνω και σε φόρουμ, να ακούω πολλές απόψεις. Υπάρχουν και bloggers που γράφουν άσκοπα, καθώς τα διαβάζουν αυτοί και μόνο αυτοί. Ωστόσο υπάρχουν και αυτοί που γράφουν και πολύ καλά κάνουν, καθώς τους διαβάζει πολύς κόσμος και είναι αρκετά αξιόπιστη πηγή ενημέρωσης. Απλά όλα τα blogs πρέπει να έχουν και την κατάλληλη διαφήμηση. Άλλοι τα καταφέρνουν, άλλοι δυστυχώς ή ευτυχώς όχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Μου αρέσουν τα αφηγηματικά blog.Τα ενημερωτικά/αθλητικά που μου αρέσουν βέβαια τις περισσότερες φορές βγάζουν βλακείες θέματα και ειδήσεις για να ανέβουν τα views.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Μπα δεν διαβαζω,για να διαβασω ενα μπλοκ πρεπει να ειναι κατι πολυ ιδιαιτερο,να αφηγειται σε τριτο ενικο προσωπο και να εχει κατι να πει.
Εγω γραφω,εχω δικο μου μπλοκ,δεκαρα δεν δινω για το ποιος το διαβαζει,δεν με νοιαζει να το αναπτυξω καν,γραφω οσο εχω την αναγκη να γραψω και αισθανομαι πως κατι εχω να πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Πολλά τα blog αλλά υπάρχουν αναγνώστες;

Έχετε κάποια σταμπαρισμένα και τα διαβάζετε περιοδικά; Ψάχνετε για καινούργια;

Τι κατηγορίες σας ενδιαφέρουν;

Μήπως γράφουν τζάμπα τελικά οι blogers και απλά χάνονται στο πλήθος των blog?

Με απασχολεί πιο πολύ το αν διαβάζονται αυτά με περιεχόμενο γραμμένο από τον ίδιο τον συγγραφέα όχι τα κλασσικά τύπου magazino που απλά αναδημοσιεύουν περιεχόμενο από το Internet

Υπάρχουν αναγνώστες, τόσο φανεροί όσο και κρυφοί.

Έχω καμιά 30αριά στη λίστα που παρακολουθώ, αλλά οι περισσότεροι γράφουν (όπως κι εγώ άλλωστε) αρκετά σπάνια. Ψάχνω για καινούργια όταν έχω όρεξη και χρόνο για σουλατσάρισμα.

Δεν έχω συγκεκριμένη προτίμηση, διαβάζω αρκετούς γνωστούς/φίλους ή άτομα που μ' αρέσει το γράψιμό τους. Δεν θα έλεγα πως υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο theme, τα περισσότερα είναι βιωματικά. (ok, το παραδέχομαι, παρακολουθώ συστηματικά ορισμένα fashion blog, όπως της Garance)

Αν τους ένοιαζε θα έκαναν κάτι για να τραβήξουν την προσοχή (άρα και τα views), επομένως αφού δεν τους νοιάζει δεν γράφουν τζάμπα.

Yπάρχουν πολλά άτομα που διαθέτουν blog και δεν έχουν ως στόχο να αποκτήσουν πολλούς αναγνωστες ίσως το κάνουν γιατί θέλουν να διαβάσουν οι ίδιοι τις σκέψεις τους μετά από χρόνια. Κάπως σαν προσωπικό ημερολόγιο που είναι προσβάσιμο σε όλους.

Αυτό βασικά (άτσα, να συμφωνώ με τον focko; Θαύμα! :P), αν και η κατακλείδα (προσβάσιμο σε όλους) έχει αρχίσει να μ'εκνευρίζει κι είναι ένας από τους βασικούς λόγους που δεν νιώθω τόσο άνετα πια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
εγω διαβάζω αλλα οχι κατι συγκεκριμένο αλλά, αν βγει κάποιο μπροστά μου και με ενδιαφερει το ξεκοκκαλιαζω επι τοπου αλλα συνήθως μετα δεν το ξαναβλεπω...

ποια ειναι τα πιο γνωστα blogs στην Ελλαδα και στον Κοσμο;;;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top