Γιατί ΔΕΝ θα παντρευτώ στην Εκκλησία

_Silence_

Διάσημο μέλος

Η _Silence_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,382 μηνύματα.
Κατάλαβα... Μάλλον μόνο η δική μου η μαμά είναι υπέρ του να μην καλέσω κανέναν άλλον εκτός απο τους πολύ κοντινούς μας ανθρώπους και να μην κάνω καν γλέντι, όταν παντρευτώ πρώτα ο Θεος!!!

Και η δικη μου, και η δικη μου!! Και ο μπαμπας μου, αλλα και οι δικοι του οι γονεις!! Ευτυχως δε λες, γλιτωσαμε!!!!! Χαχααχαχαχα
Ετσι μπράβο:clapping:!Τι νόημα έχει να σου ευχηθούν 10000 άτομα απο τα οποία τα μισά δεν τα ξέρεις καλά καλά?
Παντρεύεσαι για τον ευατό σου και μόνο!5 Καλοί φίλοι, οι κουμπάροι και ο παπάς-δήμαρχος κτλκτλκτλ!Κανείς άλλος ...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Καταρχάς για να παντρευτώ πρέπει να είμαι τρελός για την άλλη και να έχω λύσει τα περισσότερα προβλήματα της ζωής μου, δεν έχω σκοπό να πάρω στο λαιμό μου άλλους δύο ανθρώπους (γιατί αν παντρευτείς θα έρθει λογικά και το παιδί).
Αν με το καλό γίνει αυτό, θα είναι κοινή απόφαση, αν και δεν είμαι υπέρ σε τέτοιες σπατάλες, ειδικά σε αυτούς τους δύσκολους οικονομικά καιρούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
Ούτε να παντρευτώ σε εκκλησία θέλω, ούτε να βαφτίσω το παιδί μου (αν θέλει,ας βαφτιστεί μόνο του όταν ενηλικιωθεί - γιατί να του κοτσάρω ντε και καλά μια θρησκεία??).... Αν παντρευτώ (αργώ ακόμα..) θα το κάνω σε δημαρχείο... γενικά το πολύ συγγενολόι και η βαβούρα δεν μάρεσε ποτέ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Ούτε να παντρευτώ σε εκκλησία θέλω, ούτε να βαφτίσω το παιδί μου (αν θέλει,ας βαφτιστεί μόνο του όταν ενηλικιωθεί - γιατί να του κοτσάρω ντε και καλά μια θρησκεία??).... Αν παντρευτώ (αργώ ακόμα..) θα το κάνω σε δημαρχείο... γενικά το πολύ συγγενολόι και η βαβούρα δεν μάρεσε ποτέ..

Δέν ξέρεις άν η νύφη θα συμφωνεί απόλυτα μαζί σου γιατί οι γυναίκες θέλουν συνήθως γάμο σε εκκλησία για να φωτογραφηθούν νυφούλες, βαβούρες και πολλές προβολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Εεεε...Νομιζω οτι εαν δεν κανω λαθος, πως ειναι η νυφουλα. Οσο για τις φωτογραφισεις, τις βαβουρες και τις προβολες, μια χαρα τις κανεις και σε ενα δημαρχειο. Και χωρις την βιασυνη του παπα "Αντε αντε εχω και αλλους πελατες"!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Εεεε...Νομιζω οτι εαν δεν κανω λαθος, πως ειναι η νυφουλα. Οσο για τις φωτογραφισεις, τις βαβουρες και τις προβολες, μια χαρα τις κανεις και σε ενα δημαρχειο. Και χωρις την βιασυνη του παπα "Αντε αντε εχω και αλλους πελατες"!!!

Σε γάμους σε εκκλησία δέν είναι μόνο η τελετή που κρατάει επίσης κάμποση ώρα, είναι και τα γλέντια απο πάνω που συνήθως κρατάνε μέχρι τα ξημερώματα της επόμενης μέρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
ναι καλέ, κοπέλα είμαι!! :D
όπως και να χει, παπάδες, τζέρτζελα, συγγενολόι... δεν τα μπορώ!
λίγοι και καλοί με λιτές ετοιμασίες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
ναι καλέ, κοπέλα είμαι!! :D
όπως και να χει, παπάδες, τζέρτζελα, συγγενολόι... δεν τα μπορώ!
λίγοι και καλοί με λιτές ετοιμασίες..
Σε παντρεύομαι...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Δέν είχα δεί οτι είσαι κοπέλλα αλλά και πάλι μπορεί να ισχύει το αντίθετο, να είναι ο γαμπρός συντηρητικός απο θρησκόληπτη οικογένεια και να θέλει να παντρευτεί οπωσδήποτε με παπά στην εκκλησία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stefania_☭

Νεοφερμένος

Η Στεφανία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Γενικά πιστεύω πως όλο και λιγότερες κοπέλες έχουν αυτό το όνειρο του νυφικού κλπ. Ο αδερφός μου πέρσι απέκτησε το πρώτο του παιδί (εκτός γάμου) και επειδή θα δυσκολευόταν με την αναγνώριση του παιδιού αποφάσισαν με την κοπέλα του να κάνουν πολιτικό (είχαν σκεφτεί και το σύμφωνο συμβίωσης αλλά κάπου δεν τους κάλυπτε με το παιδί δεν το έχω ψάξει και εγώ). Επίσης το παιδί δεν το βαφτίσανε και απλά το λέμε Παναγιωτάκη!Και εγώ κάπως έτσι θα ήθελα να τα κάνω τα πράγματα χωρίς καν το γάμο αν είναι δυνατό.Τον θεωρώ περιττό καθώς αν αγαπάς κάποιον και θες να είσαι μαζί του δεν χρειάζεται κανένας γάμος για να τον δεσμεύσεις. Ο μόνος λόγος που τον δικαιολογώ είναι η εξασφάλιση αν κάτι πάει στραβά, τα δάνεια και τα παιδιά.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
Δέν είχα δεί οτι είσαι κοπέλλα αλλά και πάλι μπορεί να ισχύει το αντίθετο, να είναι ο γαμπρός συντηρητικός απο θρησκόληπτη οικογένεια και να θέλει να παντρευτεί οπωσδήποτε με παπά στην εκκλησία.

σε αυτό έχεις δίκαιο.. πχ το αγόρι μου δεν μπορεί να φανταστεί γάμο χωρίς παπάδες, γλέντια ή παιδί αβάφτιστο (θα καεί στη κόλαση και αυτό και εγώ!!!).. :D
αλλα σε αυτό το θέμα είμαι κάθετη, η θρησκεία είναι κάτι πολύ βαθύ και προσωπικό, δεν μπορεί να μου το επιβάλει κανείς.. σε άλλα θέματα, μπορώ να συμβιβαστώ και να ρίξω μπόλικο νεράκι στο κρασί μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pitsipopaki12

Νεοφερμένος

Η Pitsipopaki12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Κοινωνικός λειτουργός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Αν σκεφτόσασταν να προχωρήσετε σε γάμο με τον/την σύντροφό σας ποιο είδος γάμου θα διαλέγατε και γιατί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Τι εναλλακτικές έχει κανείς, πέραν του θρησκευτικού γάμου και του πολιτικού, στην Ελλάδα; Ώρες ώρες μου έρχεται να κάνω ό,τι μία φίλη, που παντρεύτηκε στο Las Vegas με παπά έναν Έλβις, το αμάξι ήταν ένα τεράστιο αμερικανικό του '60, και η ίδια είχε ντυθεί Μέριλυν. Ο γαμπρός ήταν κι αυτός ψιλο-Έλβις, και όλοι οι καλεσμένοι φορούσαν χαρούμενα ρούχα από τη δεκαετία του εξήντα. Πάρτι, χαρά, χαβαλές, και κανένα πρωτόκολλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,058 μηνύματα.
Τι εναλλακτικές έχει κανείς, πέραν του θρησκευτικού γάμου και του πολιτικού, στην Ελλάδα;

Πρώτο τραπέζι ράφι. :P

Σοβαρά τώρα, καμία άλλη εναλλακτική. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Τι εναλλακτικές έχει κανείς, πέραν του θρησκευτικού γάμου και του πολιτικού, στην Ελλάδα; Ώρες ώρες μου έρχεται να κάνω ό,τι μία φίλη, που παντρεύτηκε στο Las Vegas με παπά έναν Έλβις, το αμάξι ήταν ένα τεράστιο αμερικανικό του '60, και η ίδια είχε ντυθεί Μέριλυν. Ο γαμπρός ήταν κι αυτός ψιλο-Έλβις, και όλοι οι καλεσμένοι φορούσαν χαρούμενα ρούχα από τη δεκαετία του εξήντα. Πάρτι, χαρά, χαβαλές, και κανένα πρωτόκολλο...
στην αρχή σκέφτηκα τον Manson, αλλά μετά προσγειώθηκα:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αν καλέσεις δήμαρχο κάπου, να κάνει αυτός το τυπικό και να έχεις κι εσύ το υπόλοιπο setting όπως θες;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kurosaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kurosaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Εγώ δεν είμαι Χριστιανός αλλά μου αρέσει ο γάμος στην εκκλησία σαν ιδέα. Έτσι σε ένα μακρινό νησάκι, με τους συγγενείς μου και τους φίλους μου. Στην τελική, παράδοση είναι και δεν έχω τίποτα με τις παραδόσεις. Και στην Αγγλία να έμενα, σε κανα αββαείο θα παντρευόμουν, μου φαίνεται πιο πως να το πω, ρομαντικό, μου θυμίζει παλιά κλασσικά λογοτεχνικά έργα και μου αρέσει σαν ιδέα. Επιπλέον όλοι μου οι γνωστοί σχεδόν πλην μερικών εξαιρέσεων είναι θρήσκοι του κερατά, και μπορεί να είναι βλακεία να υποτάσσομαι στα πιστεύω τους, αλλά δε γουστάρω να κάθονται να με γλωσσοτρώνε μέρα-νύχτα μόνο και μόνο επειδή δεν παντρεύτηκα στην εκκλησία.. επίσης δεν έχω και πρόβλημα όπως είπα πριν, άλλο παράδοση αλλο πίστη. Και γενικά άμα σκέφτομαι γάμος μου έρχεται εκκλησία στο μυαλό, μάλλον επειδή έτσι μεγάλωσα. Τώρα αν δεν παντρευτείς στην εκκλησία (μιλώντας γενικά) δικαίωμα σου και μαγκιά σου και φυσικά αμαρτία δεν είναι, δε ζούμε στον 14ο αιώνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Μην βλέπετε το θέμα οικονομικά. Γίνονται και πολιτικοί γάμοι που κοστίζουν δεκαπλάσια από τους θρησκευτικούς. Το θέμα είναι ιδεολογικό: γουστάρεις ή όχι το παπαδαριό. Βέβαια υπάρχουν πολλοί που δεν πιστεύουν, αλλά κάνουν θρησκευτικό γάμο για το χατήρι των γονιών. Οι γονείς μου έχουν κάνει πολιτικό γάμο και δεν με έχουν βαφτίσει. Η γιαγιά μου η θεούσα πιστεύει ότι η μητέρα μου είναι πόρνη κι εγώ τέκνο του σατανά.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Καθόλου θέμα το οικονομικό, προσωπικά προτιμώ να πληρώσω τα ίδια αλλά για κάτι που με εκφράζει απόλυτα, παρά για τα ιμάτια του παπά.
Απλά οι πολιτικοί στην Ελλάδα δεν είναι καθόλου ευέλικτοι, για να κάνουμε έναν στις 7 αντί τις 2 το μεσημέρι (Ιούλιο μήνα με 42 βαθμούς), έπρεπε να πέσει μέσο. Στη Βιέννη μία φίλη παντρεύτηκε βραδάκι, να μπορούμε να φάμε μετά βραδινό, σε ένα τέλειο δημαρχείο που διάλεξε (γιατί εδώ μόνο όπου κατοικείς μπορείς να παντρευτείς...), το διακόσμησε όπως ήθελε, η καλή δήμαρχος είπε πολύ προσωπικά και τρυφερά λόγια γιατί τη γνώριζε και μπήκε και στον κόπο να γράψει κάτι, φίλοι του ζευγαριού έπαιξαν κιθάρα, και η νύφη αποχώρησε στο ρυθμό ενός τραγουδιού hip hop, σέρνοντας το μωβ πέπλο της και λάμποντας από χαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,058 μηνύματα.
Στη Βιέννη μία φίλη παντρεύτηκε βραδάκι, να μπορούμε να φάμε μετά βραδινό, σε ένα τέλειο δημαρχείο που διάλεξε (γιατί εδώ μόνο όπου κατοικείς μπορείς να παντρευτείς...), το διακόσμησε όπως ήθελε, η καλή δήμαρχος είπε πολύ προσωπικά και τρυφερά λόγια γιατί τη γνώριζε και μπήκε και στον κόπο να γράψει κάτι, φίλοι του ζευγαριού έπαιξαν κιθάρα, και η νύφη αποχώρησε στο ρυθμό ενός τραγουδιού hip hop, σέρνοντας το μωβ πέπλο της και λάμποντας από χαρά.

Πωπω τι εγκεφαλικά είχαν να πέσουν αν γινόταν αυτό εδώ...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top