Γενική συζήτηση για τα domains

Είναι θετική η γνώμη σας για τα domain με ελληνικούς χαρακτήρες;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 23)
  • Ναι

    Ψήφοι: 8 34.8%
  • Όχι

    Ψήφοι: 15 65.2%

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rattlehead:
ΥΓ: Κάποιοι κατοχύρωσαν το www.microsoft.com με κυριλλικούς χαρακτήρες.. (και φυσικά δεν είναι η ίδια η microsoft)..
Να , αυτό πιστεύω ότι θα είναι το κυριότερο πρόβλημα..... Θα γίνει ένα μπάχαλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εδώ αν κάνεις μια βόλτα στο νετ είναι γεμάτο greeklish κυρίως απο χρήστες που έχουν τη δυνατότητα να γράψουν και ελληνικά. Άς φτιαχτεί αυτό και ας κοιτάξουν τότε τα ελληνικά domains, που προς το παρόν τα θεωρώ απλά ποζεριά για ένα site, και καλά να δείξει οτι ναι, το έχει και αυτό. Πρακτική χρησιμότητα δεν βρίσκω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Τι σας πειράζει πια να ασχολούμαστε και λιγάκι με το φαίνεσθαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Τι σας πειράζει πια να ασχολούμαστε και λιγάκι με το φαίνεσθαι;
Το internet δεν νομίζω να σηκώνει πολλά φαίνεσθαι...Δεν υπάρχει λόγος κατα την γνώμη μου στο internet να υπάρχει φαίνεσθαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
ok τότε κακώς υπάρχει η HTML να την καταργήσουμε.. ή μάλλον να δείχνουμε γυμνή την HTML χωρίς rendering και να απενεργοποιήσουμε και το WYSIWIG
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
ok τότε κακώς υπάρχει η HTML να την καταργήσουμε.. ή μάλλον να δείχνουμε γυμνή την HTML χωρίς rendering και να απενεργοποιήσουμε και το WYSIWIG
Λέγοντας φαίνεσθαι δεν εννοούσα το design ή οποιαδήποτε άλλη ευκολία . Με ελληνικούς χαρακτήρες στο domain δεν κερδίζουμε τπτ, ούτε η σελίδα γίνεται πιο ωραία ούτε προσφέρει κάποια ευκολία. Μόνο πρόβληματα δημιουργεί. Για αυτό είμαι τόσο κάθετος με τους ελληνικούς χαρακτήρες στα domain
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Μια σελίδα με ελληνικό URL είναι πιο γοητευτική στα μάτια μου
Προφανώς είμαι ο μόνος σε όλο το e-steki που το πιστεύει αυτό.. aah hell :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δηλαδή ρε παιδία θετε να κατοχυρώσουμε και το www.e-στεκι.com? Μπλιακς!! :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Δηλαδή ρε παιδία θετε να κατοχυρώσουμε και το www.e-στεκι.com? Μπλιακς!! :'(
Για εμένα το χειρότερο θα ήταν www.ε-στεκι.gr...
Αλήθεια μπορεί κάποιο domain να έχει ελληνικούς χαρακτήρες αλλά να μην είναι .gr ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Επίσης, νομίζω οτι ήδη υπάρχουν κάποια ελληνικά domain , αυτά πως δουλευούν..... ;
Τα ελληνικά domains δεν είναι ελληνικά απλά οι browsers κανουν μετάφραση σε ενα ακαταλαβίστικο λατινικό domain. Αυτό σημαίνει οτι χρειάζεται να υπάρχει υποστιρηξη απο τους clients, που για το web είναι οι browsers. Το πρόβλημα είναι οτι τα domains τα χρησιμοποιούνε ολες οι εφαρμογές του ιντερνετ και όχι μονο οι browsers. Αντε borwsers εχουμε καινούριους καθε μηνα, αλλα το καημένο το ping είναι το ίδιο μαζί με τον emacs, καμποσους mail clients, web εφαρμογές και το firmware του DSL router μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Για εμένα το χειρότερο θα ήταν www.ε-στεκι.gr...
Αλήθεια μπορεί κάποιο domain να έχει ελληνικούς χαρακτήρες αλλά να μην είναι .gr ;

Κατ'αρχάς καλώς σας βρήκα στο forum.
Κατά δευτέρας, είμαι 99.9% σίγουρος ότι υπάρχουν domains με ελληνικούς χαρακτήρες που δεν τελειώνουν σε .gr.
Κατά τρίτας, ρίχνω κι εγώ την ψήφο μου για την παντελή αχρηστία της ιδέας των ελληνικών domains. Μια που λύσαμε όλα τα υπόλοιπα προβλήματα του ελληνικού internet, είπαμε να πιάσουμε και το τελευταίο ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από O'Zorgnax:
Κατ'αρχάς καλώς σας βρήκα στο forum.
Κατά δευτέρας, είμαι 99.9% σίγουρος ότι υπάρχουν domains με ελληνικούς χαρακτήρες που δεν τελειώνουν σε .gr.
Κατά τρίτας, ρίχνω κι εγώ την ψήφο μου για την παντελή αχρηστία της ιδέας των ελληνικών domains. Μια που λύσαμε όλα τα υπόλοιπα προβλήματα του ελληνικού internet, είπαμε να πιάσουμε και το τελευταίο ε;


Καλώς ήρθες στο forum! Για τα προβλήματα του internet δεν έχεις και άδικο στην τελική αν βάλεις και τις δυσκολίες που έχει η Ελληνικη γλώσσα το μπέρδεμα αναμένετε μεγάλο, και πάλι καλώς ήρθες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gademis:
Τα ελληνικά domains δεν είναι ελληνικά απλά οι browsers κανουν μετάφραση σε ενα ακαταλαβίστικο λατινικό domain. Αυτό σημαίνει οτι χρειάζεται να υπάρχει υποστιρηξη απο τους clients, που για το web είναι οι browsers. Το πρόβλημα είναι οτι τα domains τα χρησιμοποιούνε ολες οι εφαρμογές του ιντερνετ και όχι μονο οι browsers. Αντε borwsers εχουμε καινούριους καθε μηνα, αλλα το καημένο το ping είναι το ίδιο μαζί με τον emacs, καμποσους mail clients, web εφαρμογές και το firmware του DSL router μου.
Δλδ μεχρί στιγμής τα ελληνικά domains είναι ένα domain με λατινικούς χαρακτήρες που δεν βγάζουν κανένα νόημα :confused:;;;;;

Τι προβλήματα δημιουργεί το ελληνικό domain σε ένα router;:o


Κατ'αρχάς καλώς σας βρήκα στο forum.
O'Zorgnax, καλως ήρθες!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
O gademis απλά λέει ότι μπορεί να αναβαθμιστεί ένας browser για να μην γίνεται αυτή η ακατανόητη μετάφραση των ελληνικών σε λατινικούς χαρακτήρες αλλά θα πρέπει ταυτόχρονα να γίνει αναβάθμιση και σε ένα σωρό ακόμα πράγματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Δλδ μεχρί στιγμής τα ελληνικά domains είναι ένα domain με λατινικούς χαρακτήρες που δεν βγάζουν κανένα νόημα :confused:;;;;;
αμα κανεις πχ click το www.e-στεκι.gr απο FF θα σου πεί οτι δε βρίσκει το www.ε-στκι.gr που είναι το πώς μεταφράζει τα ελληνικά. Αυτό το κάνουν για να μήν αλλάξουν το πρωτόκολλο που τρέχουν οι DNS servers και να έχει μονο λατινικούς χαρακτήρες αυτο που κάνει lookup στο server. Αλλά τη μετάφραση απο τα ελληνικά στα αλαμπουρνέζικα την κάνει ο browser, και αυτό είναι το feature που πρέπει να έχει κάποιο software για να παίζει σωστά με τα ελληνικά domains.

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Τι προβλήματα δημιουργεί το ελληνικό domain σε ένα router;:o
Αμα κάνει μονο IP routing τιποτα, αλλά επειδη σήμερα οι routers κανουν πολύ περισσότερα πράγματα, ο,τι εμπεριέχει domain δεν θα δουλεύει αν δεν κάνει την παραπάνω μετάφραση ο router. Εγώ δοκίμασα να κάνω ping σε ενα ελληνικό domain απο τον δικό μου (δεν με αφήνει να γράψω κάν ελληνικά) αλλά φαντάζομαι οτι αμα θές να κόψεις κάτι πχ στο firewall η να κάνεις κάποιο QoS η να πειράξεις το royting table η λύση είναι να κάνεις τη μετάφραση ελληνικά-αλαμπουρνέζικα με το χέρι και να βάλεις κατ ευθείαν τα αλαμουρνέζικα μεσα. Αυτό βέβαια είναι χειρότερο απο το να βαλεις IP τις περισσότερες φορές και καταλύει το σκοπό του DNS.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ πάντως πιστευω οτι πρώτα θα επρεπε να φτιάξουν το ότι δεν μπορεις να έχεις εικόνες, php αρχεία, flashάκια κλπ με ελληνικό όνομα αρχείου στη σελίδα σου (ο ΙΕ δεν βρίσκει την εικόνα όταν είναι με ελληνικό όνομα) και μετά αυτό που είναι και κατα κοινή ομολογία άχρηστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gademis:
αμα κανεις πχ click το www.e-στεκι.gr απο FF θα σου πεί οτι δε βρίσκει το www.%ce%b5-%cf%83%cf%84%ce%ba%ce%b9.gr που είναι το πώς μεταφράζει τα ελληνικά. Αυτό το κάνουν για να μήν αλλάξουν το πρωτόκολλο που τρέχουν οι DNS servers και να έχει μονο λατινικούς χαρακτήρες αυτο που κάνει lookup στο server. Αλλά τη μετάφραση απο τα ελληνικά στα αλαμπουρνέζικα την κάνει ο browser, και αυτό είναι το feature που πρέπει να έχει κάποιο software για να παίζει σωστά με τα ελληνικά domains.


Αμα κάνει μονο IP routing τιποτα, αλλά επειδη σήμερα οι routers κανουν πολύ περισσότερα πράγματα, ο,τι εμπεριέχει domain δεν θα δουλεύει αν δεν κάνει την παραπάνω μετάφραση ο router. Εγώ δοκίμασα να κάνω ping σε ενα ελληνικό domain απο τον δικό μου (δεν με αφήνει να γράψω κάν ελληνικά) αλλά φαντάζομαι οτι αμα θές να κόψεις κάτι πχ στο firewall η να κάνεις κάποιο QoS η να πειράξεις το royting table η λύση είναι να κάνεις τη μετάφραση ελληνικά-αλαμπουρνέζικα με το χέρι και να βάλεις κατ ευθείαν τα αλαμουρνέζικα μεσα. Αυτό βέβαια είναι χειρότερο απο το να βαλεις IP τις περισσότερες φορές και καταλύει το σκοπό του DNS.
Τα αλααμπουρνέζικα είναι πάντα τα ίδια; Δλδ π.χ. το www.ε-στεκι.gr θα αντιστοιχεί πάντα στο www.%ce%b5-%cf%83%cf%84%ce%ba%ce%b9.gr ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Δηλαδή ρε παιδία θετε να κατοχυρώσουμε και το www.e-στεκι.com? Μπλιακς!! :'(

Το αστείο είναι ότι αυτό δε γίνεται! ανάμεσα στα www και gr πρέπει να βρίσκονται μόνο λατινικοί ή μόνο ελληνικοί χαρακτήρες!! :confused:

Αρχική Δημοσίευση από O'Zorgnax:
είμαι 99.9% σίγουρος ότι υπάρχουν domains με ελληνικούς χαρακτήρες που δεν τελειώνουν σε .gr.

"Σύμφωνα με την Απόφαση 351/76 (15-4-2005) της Εθνικής Επιτροπής Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων επιτρέπεται από τις 4 Ιουλίου 2005 (07.00 UTC) η καταχώρηση Ονομάτων Διαδικτύου με Κατάληξη .gr το μεταβλητό μέρος των οποίων αποτελείται από Ελληνικούς χαρακτήρες. "

Αυτό σημαίνει ότι επικρατεί το 0,01% :)

για περισσότερες επίσημες πληροφορίες: https://grweb.ics.forth.gr/greek/gr_char_el.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τότε μου φαίνεται ακόμα πιο χαζό το όλο μέτρο!
Τέσπα, ούτως ή αλλως δεν μου αρέσει ούτε το e-στεκι.gr ούτε το ε-στεκι.gr... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rattlehead:
"Σύμφωνα με την Απόφαση 351/76 (15-4-2005) της Εθνικής Επιτροπής Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων επιτρέπεται από τις 4 Ιουλίου 2005 (07.00 UTC) η καταχώρηση Ονομάτων Διαδικτύου με Κατάληξη .gr το μεταβλητό μέρος των οποίων αποτελείται από Ελληνικούς χαρακτήρες. "

Αυτό σημαίνει ότι επικρατεί το 0,01% :)
My mistake... Whip me!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top