Οικονομικοί τρόποι θέρμανσης

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!Μιας και είδα λοιπόν την κατηγορία διάφορα σκέφτηκα να γράψω για κάτι που με απασχολεί!Εδώ στην Θεσσαλονίκη όπου σπουδάζω η Εταιρία φυσικού αερίου όταν κάνεις την αίτηση για να πάρεις αέριο κάνει αιώνες και κοιμάται όρθια!
Είμαι λοιπόν με μια σαν σόμπα αλογόνου και δεν μπορώ να πω ότι κάνει δουλειά!Βρίσκομαι λοιπόν σε αναζήτηση αγοράς ενός αερόθερμου!!!!

Έχετε κάτι καλό να μου προτείνετε?Κάτι δοκιμασμένο??Θα παρακαλούσα η τιμή να μην υπερβαίνει τα 30ε..

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!!Χρόνια πολλά σε όλους!

Οχι αεροθερμο!!! Καίει τα κέρατα του πραγματικά! Μπορει να ειναι πιο αποτελεσματικό απο τη σόμπα αλογονου αλλα οταν θα δεις το λογαριασμό της ΔΕΗ θα θες να τραβάς τις τσουτσουριασμενες ,απο το κρύο ,τρίχες σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Το αερόθερμο είναι αποτελεσματικό μόνο σε μικρά δωμάτια(μπάνια,κουζίνες κτλ).
Σε οτίδήποτε άλλο,είναι άχρηστο και καίει τζάμπα ρεύμα.
Άν πρέπει ντε και καλά να πάρεις κάτι που να χρησιμοποιεί ρεύμα,πάρε ένα καλοριφέρ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
και εγω καλοριφερ πηρα και υπολογισα οτι αν τοχω αναμμενο ολη μερα,βγαινει περιπου το μηνα το μεγιστο 50 ευρω το πολυ για 1200kwh καλοριφερ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Astraxan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Ούτε και αυτό κάνει δουλειά όμως!έχω και αλογόνου και καλοριφέρ αλλά δεν είμαι και τόσο ικανοποιημένος γι αυτό ήθελα να ρωτήσω για αερόθερμο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Έχω ακούσει και για σόμπες χαλαζία. Λένε ότι είναι πιο οικονομικές και έχουν καλύτερη απόδοση σε μικρούς χώρους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!Μιας και είδα λοιπόν την κατηγορία διάφορα σκέφτηκα να γράψω για κάτι που με απασχολεί!Εδώ στην Θεσσαλονίκη όπου σπουδάζω η Εταιρία φυσικού αερίου όταν κάνεις την αίτηση για να πάρεις αέριο κάνει αιώνες και κοιμάται όρθια!
Είμαι λοιπόν με μια σαν σόμπα αλογόνου και δεν μπορώ να πω ότι κάνει δουλειά!Βρίσκομαι λοιπόν σε αναζήτηση αγοράς ενός αερόθερμου!!!!

Έχετε κάτι καλό να μου προτείνετε?Κάτι δοκιμασμένο??Θα παρακαλούσα η τιμή να μην υπερβαίνει τα 30ε..

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!!Χρόνια πολλά σε όλους!
το αεροθερμο ειναι για μικρους χωρους και καιει παρα πολυ ρευμα! το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να παρεις ενα κλιματιστικο το οποιο θα σε σωσει απο τα μεγαλα ποσα προς την δεη. ξερω κι απο ανθρωπους που ασχολουνται με την θερμανση και ολοι λενε οτι ενα κλιματιστικο δεν μπορει να συγκριθει τιποτα αλλο. και ειναι το πιο οικονομικο σε θεμα ρευματος... σκεψου το,πραγματικα ειναι μια πολυ καλη λυση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
το αεροθερμο ειναι για μικρους χωρους και καιει παρα πολυ ρευμα! το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να παρεις ενα κλιματιστικο το οποιο θα σε σωσει απο τα μεγαλα ποσα προς την δεη. ξερω κι απο ανθρωπους που ασχολουνται με την θερμανση και ολοι λενε οτι ενα κλιματιστικο δεν μπορει να συγκριθει τιποτα αλλο. και ειναι το πιο οικονομικο σε θεμα ρευματος... σκεψου το,πραγματικα ειναι μια πολυ καλη λυση...
Tα κλιματιστικά μόνο αν είναι inverter είναι οικονομικά . Αλλά και πάλι είναι πανάκριβα στην αγορά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Tα κλιματιστικά μόνο αν είναι inverter είναι οικονομικά . Αλλά και πάλι είναι πανάκριβα στην αγορά τους.
σιγουρα ειναι ακριβα, πολυ ακριβοτερα απο σομπες αλογονου κ.τ.λ. αλλα κανεις αποσβεση μετα.... ενω αν παρεις μια σομπα ηλεκτρικη θα σου βγει στην πορεια πανακριβο στο ρευμα... και δεν ειναι αποψη μου αυτο που λεω, πραγματικα συμφερει. βεβαια κι εμεις επειδη δεν ειχαμε την οικονομικη δυνατοτητα πηραμε σομπα αλογονου, αλλα αν μπορουσαμε θα περναμε κλιματιστικο... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Όποιος ενδιαφέρεται για inverter, έχω να πω ότι αξίζει. Έκαψα όλο τον Οκτώβριο, όλο τον Νοέμβριο και αρχές Δεκέμβρη και όταν ήρθε ο λογαριασμός της ΔΕΗ γι'αυτούς τους μήνες πλήρωσα +30ευρώ περίπου. Με μοναδική πηγή θέρμανσης το κλιματιστικό (κάψιμο όσες ώρες είμαι σπίτι, εκτός απ'όταν κοιμάμαι) και ούτε 1 ώρα πετρέλαιο. Αντίθετα, φίλη μου που μένει στην ίδια οικοδομή μέσα σε 1 μήνα πλήρωσε για 9 ώρες πετρέλαιο 35ευρώ. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Εγώ βλέπω τις σόμπες που διαφημίζουν σε κάτι telemarketing και λένε ότι σε 12 ώρες λειτουργίας καίνε 2 ευρώ. Άρα αν το καις μέρα νύχτα θα πληρώνεις 4 ευρώ την ημέρα. Άρα το μήνα βγαίνει 120 ευρώ. Αλλά δε θα το καις συνέχεια. Κάποιες ώρες θα λείπεις, θα κοιμάσαι κτλ.
Κάπου στα 60-70 ευρώ κοστίζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SW-Estel

Νεοφερμένος

Η SW-Estel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς για την ηλεκτροθέρμανση?
Και αν ναι, είναι οικονομικότερη από το πετρέλαιο ή το αέριο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Astraxan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Κοιτάξτε επειδή είμαι φοιτητής και λόγω της εποχής η κυρία που νοικιάζω το σπίτι δεν είναι διατεθειμένη να μου βάλει κλιματιστικό προσπαθώ να βρω τρόπους να ζεσταθώ!Το σώμα των 2200-2400 κιλοβαττ που έχω δουλειά δεν κάνει γιατί δεν μπορεί να ζεστάνει το δωμάτιο μου και πρέπει να καίει επί ώρες..Η θερμάστρα αλογόνου που έχω μπορεί να το ζεσταίνει λιγάκι πιο γρήγορα (τα ίδια κιλοβαττ με το καλοριφέρ) αλλά δεν το θεωρώ ασφαλές και καλό για τη δουλειά του.Πιστεύω ότι το αερόθερμο θα ήταν μια καλή λύση!Το αερόθερμο που θα είναι ίδια κιλοβαττ ή μικρότερο από τα 2 που ανέφερα πιο πάνω θα καίει περισσότερο?Αν ναι,γιατί?

Περιμένω απάντηση σας και αν έχει χρησιμοποιήσει κάποιος κάτι παρόμοιο ας μου πει την άποψη του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Φοράς πάνω κάτω ισοθερμικά, μάλλινες κάλτσες, μπαίνεις κάτω από το πάπλωμα..
Ε θα σκάσεις από τη ζέστη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 106952

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κοιτάξτε επειδή είμαι φοιτητής και λόγω της εποχής η κυρία που νοικιάζω το σπίτι δεν είναι διατεθειμένη να μου βάλει κλιματιστικό προσπαθώ να βρω τρόπους να ζεσταθώ!Το σώμα των 2200-2400 κιλοβαττ που έχω δουλειά δεν κάνει γιατί δεν μπορεί να ζεστάνει το δωμάτιο μου και πρέπει να καίει επί ώρες..Η θερμάστρα αλογόνου που έχω μπορεί να το ζεσταίνει λιγάκι πιο γρήγορα (τα ίδια κιλοβαττ με το καλοριφέρ) αλλά δεν το θεωρώ ασφαλές και καλό για τη δουλειά του.Πιστεύω ότι το αερόθερμο θα ήταν μια καλή λύση!Το αερόθερμο που θα είναι ίδια κιλοβαττ ή μικρότερο από τα 2 που ανέφερα πιο πάνω θα καίει περισσότερο?Αν ναι,γιατί?

Περιμένω απάντηση σας και αν έχει χρησιμοποιήσει κάποιος κάτι παρόμοιο ας μου πει την άποψη του.

Το αερόθερμο είναι εντελώς ακατάλληλο κατά τη γνώμη μου. Μπορεί να σε ζεστάνει αν το έχεις κοντα, όμως δεν ζεσταίνει καθόλου τον χώρο και πρέπει να είναι πάντα ανοικτό. Σκέψου ότι είναι κάτι σαν τον ανεμιστήρα που χρησιμοποιούμε το καλοκαίρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolaos p.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikolaos p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Ο πιο οικονομικός τρόπος θέρμανσης είναι να πηγαίνεις σε διάφορα καταστήματα και καφετερίες και ύστερα από ώρες να γυρίζεις σπίτι για ύπνο!!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sisoula

Νεοφερμένος

Η sisoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Ο θερμοπομπός τι λέει; Άκουσα ότι δεν καίει πολύ και ότι γίνεται το δωμάτιο :hmm:ου τον έχεις φούρνος. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
εκτός από το κλασσικό:φανέλα χοντρη μπλουζίτσα διπλές κάλτσες κλπ(στυλ κρεμμυδι) μόνο το τζάκι και τη σόμπα τα θεωρώ κατάλληλα....
αεροθερμο ειχα στο χωριό μου που έχει πολύ κρύο και όπως είπαν και άλλοι δεν ζεσταίνει το χώρο...χρήσιμο μπορεί να φανεί μόνο σε όσους το θέλουν ίσα για να τους πάρει ο ύπνος...
σομπες αλογόνου τις φοβάμαι πολύ
οπότε μια σόμπα είναι η καλύτερη λύση...βέβαια πρέπει να λάβουμε υπόψη μας και το πού είναι χτισμένο ένα σπίτι,αν φυσάει κάποιος αέρας κλπ κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nektariosmakris

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο νεκτάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Οικονομικοί τρόποι θέρμανσης: κουβερτες ,παπλοματα,ηλεκτρικεςκουβερτες(δεν καινε σχεδον καθολου ρευμα),ξυλοσομπες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
διαβασα το νημα και απο οτι φαινεται κατι που να ζεσταινει ολους τους χωρους χωρις καποια εγκατασταση δεν υπαρχει. Εχω μικρο διαμερισμα και θα κανω την αναποδη ερωτηση... ανεξαρτητα απο τι θερμοτητα βγαζει, ποιο ειναι ποιο οικονομικο για θερμανση μικρων χορων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Κλιματιστικά inverter και τα πανελ νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top