Υπάρχει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα-γυναίκας;

Μπορει να υπάρξει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα και γυναίκας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 499)
  • Ναι

    Ψήφοι: 319 63.9%
  • Όχι

    Ψήφοι: 180 36.1%

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Ευχαριστω!!
Αν και πρεπει να ευχαριστησω και τον Μαξιμο που εδωσε την εμπνευση για την μεταφορα αυτη, ξεκινωντας να παρομοιαζει τις σχεσεις μεταξυ 2 φυλων με παιχνιδι με την φωτια...
Το παιχνίδι και μάλιστα όταν γίνεται με ίσους όρους, θέλει κάποιον να κερδίζει και κάποιον να χάνει.
Ομορφαίνει όμως ιδιαίτερα αν κάποιος προσποιείται οτι χάνει και τότε η ανατροπή είναι αναπόφευκτη.
Αρα, εγώ δέχομαι οτι μεταξύ δύο ατόμων αντίθετου φίλου υπάρχει μόνο κατα συνθήκη φιλία.
Μπορεί να διαρκέσει για πάντα, << άγνωσται αι βουλαί του Κυρίου>>.
Οσες πιθανότητες να συμβεί αυτό, αλλες τόσες υπάρχουν για να καταλήξουν με απογόνους να ανάβουν στο ύπαιθρο την φωτιά . :):):)

Υ.Γ.σας εύχομαι καλό ταξίδι και μη ξεχνάτε τα κάστανααααααααααααααααααααααααα.
Μ' ακούσατεεεεεεεε ? :):):)

Εγώ φώναξα, αλλά δεν πήρα απάντηση απο κανέναν. :/: Ισως ψάχνουν προσανάματα:clapup:, ποιος ξέρει ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kate! =]

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η kate! =] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
οοοοοοοοοοοοχι και το διαπιστωσα πριν ακριβωσ απο ενα χρονο....και μπορω να πω οτι πευτοντας απο το ροζ συνεφακι της πεπειθισης μου πονεσε παααααρα πολυ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
οοοοοοοοοοοοχι και το διαπιστωσα πριν ακριβωσ απο ενα χρονο....και μπορω να πω οτι πευτοντας απο το ροζ συνεφακι της πεπειθισης μου πονεσε παααααρα πολυ...

Θέλεις να μας το εξηγήσεις??? Έτσι, ένα επιχειρηματάκι για τα μάτια του κόσμου... Διότι το να μην σου συνέβη εσένα δεν σημαίνει πως δεν μπορεί να συμβεί και σε κανέναν άλλον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelsarmoyta

Νεοφερμένος

Η stelsarmoyta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ειμαι στους....δεν νομιζω γιατι επεσα και γω στο παιχνιδι της φωτιας..οσο τελεια να περνατε σαν αδερφακια και να σπατε πλακα σμε την παροδο του χρονου ass και βρακι οποτε ολο και καποια αναμεικτα συναισθηματα θα προκυψουν..πειτε την αληθεια θα σας περασε απο το μυαλο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
ειμαι στους....δεν νομιζω γιατι επεσα και γω στο παιχνιδι της φωτιας..οσο τελεια να περνατε σαν αδερφακια και να σπατε πλακα σμε την παροδο του χρονου ass και βρακι οποτε ολο και καποια αναμεικτα συναισθηματα θα προκυψουν..πειτε την αληθεια θα σας περασε απο το μυαλο....
Ανάλογα τι σου πέρασε από το μυαλό... ένα φιλικό μπορεί και να μην αλλάζει την φύση της φιλίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eveRd'noRmalgUy

Νεοφερμένος

Ο eveRd'noRmalgUy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
η lugar που όλοι αγαπήσαμε :hehe:


(ναι , υπάρχει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
η lugar που όλοι αγαπήσαμε :hehe:


(ναι , υπάρχει)

Ο τρελιάρης νόρμαλ γκάι που όλοι λατρεύουμε

(δεν ξέρω/δεν απαντώ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kate-Bender

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Αφου μπορω να δω τον μεγαλυτερο αδερφο μου φιλικα που ειναι ανδρας.. γιατι να μην μπορω να δω και αλλα αγορια ως φιλους?
Και στον αδερφο μου θα πω :"με αυτα τα μαλλια μου αρεσεις περισσοτερο και με εκεινο το παντελονι ακομη πιο πολυ..."
Δεν σημαινει φυσικα πως υποσεινηδητα τον γουσταρω.:confused:
Παρτε το και αλλιως.Με την ιδια λογικη οι γκει και οι λεσβιες δεν θα μπορουσαν αντιστοιχα να εχουν φιλους/φιλες του ιδιου φυλου, γιατι καποτε θα τους εβλεπαν ερωτικα.:hmm:Δεν το δεχομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

MaryVeg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η MaryVeg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Πιστεύετε ότι μπορεί να υπάρξει πραγματική και ειλικρινή φιλία μεταξύ αντρα και γυναίκας χωρίς να υπάρχει ερωτικό στοιχείο?

Προσωπικά πιστεύω πως ναι, και μάλιστα προτιμώ να κάνω παρέα με άνδρες παρά με γυναίκες καθώς συνήθως συννενούμαστε καλύτερα. Ωστόσο κάμποσες φορές έχει προκύψει ερωτικό στοιχείο απο τη μία και/ή απο την άλλη μεριά και οι περισσότερες μέχρι τώρα σχέσεις μου προέκυψαν απο φιλίες.

Εσείς θα μπορούσατε να είστε μόνο φίλοι με κάποιο άτομο του αντίθετου φύλου ή πιστεύετε οτι η μόνη σχέση που θα μπορούσε να υπάρξει μεταξύ ετεροφυλων είναι η ερωτική? Έχετε φίλους του αντίθετου φύλου?

Έχω πολλούς φίλους άντρες, και επί το πλήστον οι περισσότεροι φίλοι μου ήταν του αντίθετου φίλου. Το προτειμώ, καθώς δεν έτυχε να κάνω καμία αξιόλογη φιλία με κοπέλα, αλλά νομίζω πως πραγματική ουσιαστική και ανιδιοτελής φιλία μεταξύ άντρα - γυναίκας δεν μπορεί να υπάρξει καθώς το ερωτικό στοιχείο υπάρχει πάντα ακόμη και αν ποτέ δεν εκφραστεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Μάλλον πιο επιφυλακτική είμαι στη φιλία με γυναίκες, (καθότι ελλοχεύει το στοιχείο της ζήλειας που θέλω από πριν να διπλοτριπλοσιγουρέψω ότι δεν υπάρχει) παρά στη φιλία με άντρες...:hmm:
Αν υπάρχει ερωτικό στοιχείο,που λογικά θα υπάρχει στην ατμόσφαιρα σε κάποιο βαθμό, οκ, φυσιολογικό το θεωρώ να υπάρχει...
Αλλωστε και στη φιλία μου με την κολλητή μου λέμε ότι υπάρχει ¨λανθάνων ερωτισμός¨, γενικώς στην φιλία θεωρώ ότι υπάρχει ένα ιδιότυπο είδος ερωτισμού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Φυσικά και μπορεί να υπάρξει φιλία μεταξύ άνδρα-γυναίκας. Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις που μια τέτοια φιλία καταλήγει σε ερωτική σχέση. Έχω φίλους αγόρια και μπορώ να πω πως είναι καλύτεροι από τα κορίτσια..(γνώμη μου..). Απλά πιστεύω πως δεν υπάρχει ζήλια και ίσως να σε βοηθούν περισσότερο σε κάποια θέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
μπορει να υπαρξει,,αλλα
μενει εκει και δεν προχωραει παραπερα,,μονο αν δεν κολλανε ερωτικα οι δυο..
τοτε μενει στο φιλικο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Εξαρτάται από τις προσωπικότητες, ανδρών και γυναικών. Παίζει και το ενδεχόμενο να γυρίσει από φιλία σε ερωτική σχέση, άλλωστε πολλές φορές το έχουμε δει να συμβαίνει. Υπάρχει όμως και πιθανότητα να μην εξελιχθεί ποτέ έτσι και να παραμείνουν απλά φίλοι. Πως μπορεί να υπάρξει απόλυτη απάντηση σε αυτό το ερώτημα;; Είμαστε όλοι το ίδιο;;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos94

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Μπορεί να υπάρξει στενή (κολλητή) φιλία μεταξύ ενός αγοριού και μιας κοπέλα?? Θα ήθελα την γνώμη σας, και την άποψη σας αν είχατε ποτέ παρόμοια εμπειρία, και πώς αντιμετοποίσατε αν η φιλία σας οδηγήθηκε σε σχέση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jo_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elizabeth Blackburn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Εγώ πάντως πιστεύω ότι υπάρχει. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί υπάρχει τέτοιος διχασμός.. Δηλαδή μόνο γκόμενοι μπορούν να είναι δύο άτομα διαφορετικού φύλου;; Αυτή η άποψη μου ακούγεται πολύ οπισθοδρομική εμένα. Αρκεί, βέβαια, να βρείς το άτομο που ταιριάζετε φιλικά, πράγμα που ισχύει και στις δύο περιπτώσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
υπάρχει αλλά σε πολλές περιπτώσεις ο ένας από τους δύο το γυρίζει στο ερωτικό και έτσι καταστρέφονται οι φιλίες:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Ναι, και βέβαια ναι, μπορεί να υπάρξει και υπάρχει σε πολλές περιπτώσεις, και μάλιστα πραγματική.
Μόνο το μυαλό μπορεί να είναι βρώμικο, αν και στους δύο είναι καθαρό, όχι μόνο δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά στηρίζονται έτσι και οι πιο δυνατές φιλίες !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Σίγουρα μπορεί να υπάρξει...Και απλή φιλία,αλλά και "κολλητή"...Προσωπικά ο κολλητός μου είναι αγόρι,εδώ και αρκετά χρόνια...Ποτέ δεν είδε ο ένας τον άλλο διαφορετικά...Αλλά και άλλα παρόμοια περιστατικά γνωρίζω,με άτομα μεγαλύτερης απ' τη δική μου ηλικίας,που είχαν παρόμοιες φιλίες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Προσωπικά ο κολλητός μου είναι αγόρι,εδώ και αρκετά χρόνια...Ποτέ δεν είδε ο ένας τον άλλο διαφορετικά......
Μην πάρεις και όρκο... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos94

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Αν καταστραφεί η φιλία και δημιουργηθεί κάτι άλλο; Μπορεί αυτό το κάτι άλλο να είναι καλύτερο;:hmm:

Συμφωνώ με το Dias.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top