Τι γνώμη έχετε για τη βάπτιση ως μυστήριο και το νηπιοβαπτισμό;

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το πρόβλημα με κάθε μορφή βάπτισης/περιτομής/κλπ. είναι οτι το ίδιο το άτομο δεν έχει τη δυνατότητα επιλογής, καθώς βρίσκεται σε ηλικία που δεν μπορεί νομικά να λάβει αποφάσεις.

Η περιτομή επηρεάζει τα χαρακτηριστικά πάνω σου, το σώμα σου, η βάπτιση είναι μια τελετουργία και δεν σε επηρεάζει στην μετέπειτα ζωή σου. Ένα μπανάκι κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Σύλλογος Πέτρων λέει...:hehe: (να 'σαι καλά)

Πέτρο νομίζω ότι η θρησκευτική ομοιογένεια στο Ορθόδοξο δόγμα είναι λιγάκι γραφειοκρατική. Μπορεί να δηλώνεται εντύπως ότι το 97% των Ελλήνων εν Ελλάδα είναι Ορθόδοξοι αλλά πόσοι είναι πιστοί; Τα τελευταία χρόνια βλέπω πολλούς από σπόντα πιστούς...που μόνο πιστοί δεν είναι. Πατάνε 2-3 φορές το χρόνο Εκκλησία, ή μόνο για το περιστατικό π.χ. τελετή γάμου και όσο γίνεται πιο γρήγορα. Την υπόλοιπη ώρα την περνάνε στην επίδειξη ρούχων και στη συζήτηση εντός προαυλίου χώρου του Ι.Ναού. Κάτι ανάλογο γίνεται και το Μ.Σάββατο με το «Χριστος Ανέστη εκ Νεκρών». Η φιέστα γίνεται για τη λαμπάδα και τα ..φιλιά των Ορθοδόξων πιστών που χαίρονται για την "Ανάσταση του Θεανθρώπου" (μεταξύ μας βλέπω κάτι γλωσσόφιλα στο άκυρο). :P Θα μπορούσαν να είναι πιο ειλικρινείς με τον εαυτό τους και να δηλώσουν ότι δεν πιστεύουν απέχοντας και όχι γελιοποιώντας το δόγμα.

Θυμάμαι ότι ακόμη και ο ευσεβής Παπαδιαμάντης, ανέφερε στα Πασχαλινά διηγήματά του, το Πάσχα των Ελλήνων του 1850-60, όπου και τότε το δούλεμα για την πίστη συνέβαινε κανονικά. Άνθρωποι χωριού, αγράμματοι να ψέλνουν το Χριστός Ανέστη ωσάν δημοτικό τραγούδι. Επίσης περιγράφει τις γυναίκες, θεοφοβούμενες, με κεφαλομάντηλο αλλά...τα πονηρά τα ήξεραν. Από τη μια πιστές σε ότι διατάξει ο Παπάς αλλά στη ζούλα, ήξεραν και το "αμαρτωλό". Η περιγραφή που δίνει είναι άψογη προσδίδοντας νότα κωμική στην όλη διαδικασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δεν συμφωνώ γιατι:
1.Το παιδι μπορι να μην θελησει να ακολουθησει το αναλογο θρησκευμ
Η
2.Μπορεί ακομη το παιδι να μην συμφωνεί με το ονομα
που του διαλεξαν οι γονείς του!!!!!

Αυτα από εμενα .
Τριών χρονών είναι, το όνομά του φαντάζομαι το ξέρει ήδη και το χρησιμοποιεί. Δεν περιμένει τη βάφτιση για να μάθει πώς το λένε :P

Η βάφτιση δεν γίνεται για να πάρουμε όνομα, απλά τυχαίνει να κάνουμε συνήθως μαζί βάφτιση και ονοματοδοσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.


Σήμερα είδα αυτό το βίντεο και αυτό που με παραξένεψε περισσότερο ήταν η ορθή κατ' εμέ στάση του παπά να σταματήσει τη βάφτιση όταν ο κοριτσάκι είπε όχι. Με έκανε να σκεφτώ πόσα άραγε μυστήρια θα έπρεπε να διακοπούν αν δεν υπήρχε ο νηπιοβαπτισμός και τα παιδιά βαφτίζονταν σε μεγαλύτερη ηλικία.

Τι πιστεύετε για την στάση του παπά και των συγγενών?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena.joan

Νεοφερμένος

Η Elena.joan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
πολλα νευρα ειχε ο παπας η εμενα μου φανηκε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Έλενα όντως και μένα το ίδιο μου φαίνεται για τον παπά.
Από την μία ο πάτερ καλά έκανε και σταμάτησε το μυστήριο γιατί είναι ευσυνείδητη επιλογή κάποιου να γίνει χριστιανός και όχι καταναγκασμός. Ο ίδιος ο Χριστός είχε πεί όποιος θέλει να έρθει ξοπίσω μου. Από την άλλη το κοριτσάκι είναι δεν είναι 4 χρονών και δεν ξέρει τι του γίνεται, πώς μπορεί να κρίνει απλά βλέπει κόσμο τον πάπα να ψέλνει και να λιβανίζει πάνω από το κεφάλι του και δεν θέλει, λίγα μωρά είναι που κλαίνε στα βαφτίσια; Εγώ μάλιστα κόντεψα να πνιγώ στο κλάμα στα δικά μου αλλά επιβίωσα:P. Το βάπτισμα σε χρίζει χριστιανό αλλά σήμερα όποιος θέλει μπορεί μεγαλώνοντας να βρεί που πραγματικά θέλει να πιστεύει. Δεν θεωρώ την βάπτιση ως εξαναγκασμό, αν θές αλλάζεις ή μένεις αναλόγως.
Οι δε συγγενείς απλά τραγικοί, έτρεξαν αμέσως να ανεβάσουν το βίντεο στο διαδίκτυο αφού τελικά οι βάπτιση έγινε με άλλον παπά όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Elena.joan

Νεοφερμένος

Η Elena.joan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Έλενα όντως και μένα το ίδιο μου φαίνεται για τον παπά.
Από την μία ο πάτερ καλά έκανε και σταμάτησε το μυστήριο γιατί είναι ευσυνείδητη επιλογή κάποιου να γίνει χριστιανός και όχι καταναγκασμός. Ο ίδιος ο Χριστός είχε πεί όποιος θέλει να έρθει ξοπίσω μου. Από την άλλη το κοριτσάκι είναι δεν είναι 4 χρονών και δεν ξέρει τι του γίνεται, πώς μπορεί να κρίνει απλά βλέπει κόσμο τον πάπα να ψέλνει και να λιβανίζει πάνω από το κεφάλι του και δεν θέλει, λίγα μωρά είναι που κλαίνε στα βαφτίσια; Εγώ μάλιστα κόντεψα να πνιγώ στο κλάμα στα δικά μου αλλά επιβίωσα:P. Το βάπτισμα σε χρίζει χριστιανό αλλά σήμερα όποιος θέλει μπορεί μεγαλώνοντας να βρεί που πραγματικά θέλει να πιστεύει. Δεν θεωρώ την βάπτιση ως εξαναγκασμό, αν θές αλλάζεις ή μένεις αναλόγως.
Οι δε συγγενείς απλά τραγικοί, έτρεξαν αμέσως να ανεβάσουν το βίντεο στο διαδίκτυο αφού τελικά οι βάπτιση έγινε με άλλον παπά όμως.
συμφωνω μαζι σου οτι η βαφτιση θα επρεπε να ηταν επιλογη...προσωπικα θα θα ηθελα να διαλεξω η ιδια κατω απο ποιες συνθηκες θα γινοταν αυτο και φυσικα τον νονο μου(τον οποιο δεν εχω γνωρισει και ποτε)!!!στο βιντεο ειναι ξεκαθαρο οτι κατι απασχολει τον παπα....αλλιως δεν θα μιλουσε με αυτο το υφος σε ενα μικρο κοριτσακι....απο την αλλη θεωρω οτι οι συγγενεις πετυχαν το αντιθετο αποτελεσμα απο αυτο που επεδιωκαν γιατι καταρχην ρεζιλευτικαν οι ιδιοι...και κατα δευτερον με ποιο δικαιωμα βγαζουν στο διαδικτυο ενα βιντεο στο οποιο φαινεται καθαρα το προσωπο του μωρου τους....και αυτο θα επρεπε να αποτελει επιλογη του....πως θα νιωσει το κοριτσακι οταν σε λιγα χρονια δει τον εαυτο του σε δεκαδες site??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Δηλαδη για ποιο λογο ανεβασαν το βιντεο? Για να κραξουν τον παπα που εκανε τι? Ο παπας ειχε σωστη σταση, αν ηθελε θα εκανε τη βαπτιση, τη μιζα του και θα πηγαινε για μια βαυαρεζικη μπυρα μετα το μυστηριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Δηλαδη για ποιο λογο ανεβασαν το βιντεο? Για να κραξουν τον παπα που εκανε τι? Ο παπας ειχε σωστη σταση, αν ηθελε θα εκανε τη βαπτιση, τη μιζα του και θα πηγαινε για μια βαυαρεζικη μπυρα μετα το μυστηριο.

Μακακίες γονέων παιδεύουσι τέκνα, έλεγαν οι αρχαίοι...Κινέζοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Οι απαντησεις του ιερεα




Εμενα η σταση του ιερεα μου αρεσε.
Πιστευω πως οι γονεις ειναι εκεινοι που πρεπει να καθοδηγησουν το παιδι στην Εκκλησια. Το πας ξερα το παιδι σε εναν χωρο μεσ στα φωτα, τα ακαταλιβιστικα λογια, δυο με μουσια και περιεργα ρουχα να σου μιλανε και τι περιμενουν? Το μωρο να μην αντιδρασει? Το χεις παει μητερα και πατερα νωριτερα το παιδι στην εκκλησια, εφοσον αποφασισες να το βαφτισεις οταν εχει πλεον λογο? Του εχεις πει τι ειναι η Εκκλησια, οι παπαδες με ιστοριουλες και παραμυθακια? Πιστευεις πραγματι μαμα και μπαμπα εσυ στην Εκκλησια και στον Θεο? Αν ναι, μαθε με πρωτα, πες μου τι θα μου κανεις και γιατι κι αν με ζεστανεις, εγω θα σου πω το ναι.
Το μωρο η' το βαφτιζεις βρεφος να του δωσεις ονομα και λαδι, να ακολουθήσεις την παράδοσή μας και μεγαλώνοντας να το κουβεντιάσεις και το διδάξεις να έχει ελεύθερη βούληση, ή το αφηνεις να ενηλικιωθει, οπως εκανε ο Μεγας Βασιλειος, να αποφασισει. Αυτο εξαρταται απο την οικογενεια, πως θα του περασει το χριστιανικο πνεύμα και κάτα πόσο εκείνοι πιστεύουν και τί πιστεύουν. Με λίγα λόγια, δίνουμε απαντήσεις στα παιδιά όταν μας τις ζητήσουν. Και στην προκειμένη, το κοριτσάκι δεν έκανε τίποτε αλλό απο το να ζητήσει εξηγήσεις, με τον τρόπο της, αυτόν της γκρίνιας, δεν ήξερε κάποιον άλλο τρόπο. Τα παιδιά έχουν ένστικτό, ας μην μπορούν να εξηγήσουν 5 πράματα, αισθανονται, παρατηρούν, αφουγκράζονται. Ζητούν εξηγήσεις κι αυτές μονο οι γονείς πρέπει να βρουν τον τρόπο να τις εξηγήσουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Οι απαντησεις του ιερεα



Εμενα η σταση του ιερεα μου αρεσε.
Πιστευω πως οι γονεις ειναι εκεινοι που πρεπει να καθοδηγησουν το παιδι στην Εκκλησια. Το πας ξερα το παιδι σε εναν χωρο μεσ στα φωτα, τα ακαταλιβιστικα λογια, δυο με μουσια και περιεργα ρουχα να σου μιλανε και τι περιμενουν? Το μωρο να μην αντιδρασει? Το χεις παει μητερα και πατερα νωριτερα το παιδι στην εκκλησια, εφοσον αποφασισες να το βαφτισεις οταν εχει πλεον λογο? Του εχεις πει τι ειναι η Εκκλησια, οι παπαδες με ιστοριουλες και παραμυθακια? Πιστευεις πραγματι μαμα και μπαμπα εσυ στην Εκκλησια και στον Θεο? Αν ναι, μαθε με πρωτα, πες μου τι θα μου κανεις και γιατι κι αν με ζεστανεις, εγω θα σου πω το ναι.
Το μωρο η' το βαφτιζεις βρεφος να του δωσεις ονομα και λαδι, να ακολουθήσεις την παράδοσή μας και μεγαλώνοντας να το κουβεντιάσεις και το διδάξεις να έχει ελεύθερη βούληση, ή το αφηνεις να ενηλικιωθει, οπως εκανε ο Μεγας Βασιλειος, να αποφασισει. Αυτο εξαρταται απο την οικογενεια, πως θα του περασει το χριστιανικο πνεύμα και κάτα πόσο εκείνοι πιστεύουν και τί πιστεύουν. Με λίγα λόγια, δίνουμε απαντήσεις στα παιδιά όταν μας τις ζητήσουν. Και στην προκειμένη, το κοριτσάκι δεν έκανε τίποτε αλλό απο το να ζητά εξηγήσεις.
Ο παπάς καλά τα λέει μέχρι ένα σημείο που είδα...
Αυτή γιατί τον στήνει στον τοίχο έτσι; Δεν ήξερα ότι το είχαν κάνει τόσο μεγάλο θέμα. Δεν παρακολουθώ συχνά τηλεόραση και μόνο εδώ το είχα πετύχει το video. Τόσο αρνητικά το είδαν όλοι το περιστατικό;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Έλενα όντως και μένα το ίδιο μου φαίνεται για τον παπά.
όντως ο παπάς πολλά νεύρα.
Δεν το ρώτησε όμως το παιδί από τη καλή του τη καρδιά αν θέλει να βαφτιστεί και μετά τα παράτησε όλα.Τα βρέφη χαλάνε τον κόσμο, τα πνίγουν μες τις κολυμπήθρες,κλαίνε χτυπιούνται αλλά οι παπάδες εκεί.Μάλλον βαριόταν εκείνη την ημέρα και απλά έψαχνε αφορμή...:P
Όσο για τη βάφτιση εγώ προσωπικά θεωρώ ότι δεν πρέπει να γίνεται όταν το παιδί είναι βρέφος ούτε νήπιο γιατί δεν μπορεί να κρίνει και περνά ένα μεγάλο μέρος της ζωής του,μέχρι τα 18 τουλάχιστον,εγκλωβισμένος σε μία θρησκεία που μπορεί να μην τον εκφράζει. Όμως συνεχίζεται αυτό επειδή είναι "παράδοση" κι ας είναι οι γονείς μόνο εικονικά χριστιανοί και όχι πραγματικά..Δε θα συνεχίσω με τη μουρμούρα όμως θα κουράσω.
Απλά θέλω να προσθέσω ένα πράγμα το οποίο νομίζω το πιστεύουν όλοι:όταν πας να βαφτίσεις ένα νήπιο,που καταλαβαίνει τον κόσμο γύρω του και εκφράζεται,πρέπει να του εξηγήσεις κάποια πράγματα.Η μάνα το μόνο που παίζει να έκανε πριν τη βάπτιση ήταν να διαλέξει φουστάνι. Αν δεν κάτσεις να πεις στο παιδί δύο πράγματα για το χριστιανισμό (ή έστω επειδή είσαι ηλίθια και δε ξέρεις τη θρησκεία που θες να δώσεις στο παιδί σου,να πας στο παπά να του το ζητήσεις) λογικό είναι να αντιδράσει έτσι.Το παιδάκι ξύπνησε μια μέρα σαν όλες τις άλλες,του βαλαν ένα φουστάνι και το πήγαν σε ένα μέρος με λιβάνια,τύπους με μούσια και ράσα που του άλειφαν πράγματα στο πρόσωπο.Τι να κάνει; Να κάτσει να κοιτάει;
Όντως οι συγγενείς είνααι λίγο έλεος.Όχι μόνο ανεβάζουν στο ιντερνετ βίντεο από τη βάπτιση,που είναι ένα μυστήριο,με τα πρόσωπα όλα φανερά,αλλά κατακρίνουν και τον παπά.Η στάση του ,πέρα από το υφάκι και τα νεύρα ,ήταν σωστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Δηλαδη εσυ τρελη φιλοσοφε δε θα το βαφτισεις το πσιδι σου; Και θα του δωσεισ ονομα αβαπτιστο; Ο συζυγος σου εχει την ιδια αποψη με την δικη σου;

Κι αλλη μια ερωτηση: εγω που θελω να βαφτισω το μωρο μου (δεν εχω, αλλσ οταν κανω θα το βαπτισω με την ευλογια του θεου) με λες εικονικα χριστιανη; Γιατι γενικευεις. Κι εγω δεν αισθανομαι προσωπικα απεναντι στον θεο, αλλα διπλα του. Η βαπτιση ειναι μυστηριο και παραδοση κι εγω σεβομαι τα μυστηρια και κρατω οσες παραδοσεις μπορω. Με λες δηθεν; Γνωριζομαστε; Ξερεις αν εχω κανει καλα ή κακά στην ζωή μου; Μπορεις εσυ να με κρινεις ετσι που θελω να ονομασω το παιδι μου ενωπιον θεου κι ανθρωπων;
Το παιδι μου μεγαλωνοντας θα μαθει για ολες τος θρησκειες και ποτε δε θα του δωσω ψευδη απαντηση, ουτε θα του κανω πλυση εγκεφαλου, θα το μαθω να επιλεγει κι οταν ενηλικοωθει, να διαλεξει τον δρομο του. Μπορεις εσυ εμενα να με κρινεις κατ αυτον τον τροπο;


Μπορεις εσυ επισης να ξερεις αν η εν λογω μητερα δεν εψαχνε φουστανια ή ηταν επι 2 χρονια στα νοσοκομεια γιαυτο κι αργησε να το βαφτισει; Εικασιες κανετε, ας κανω κι εγω μια.

Μηπως να μην κριναμε τοσο ευκολα εξ ιδιων τα αλλοτρια;

Υγ. Δεν το εχω παρει προσωπικα, γιατι ειλικρινα ουδεποτε με ενοιαξε η γνωμη τριτων.
Φερνω τον εαυτο μου ως παραδειγμα. Και θελω, προσπαθω!, να καταλαβω πως οροσμενοι απο εσας αντεχετε να θεωρειτε εαυτους τοσο ηθικους και ολους τους υπολοιπους ανηθικους και υποκριτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Αν δεν έχει θ'αποκτήσει.


Λοιπον κοιτα, μολις ειδα πως το κοριτσι ειναι μολις 17, ισως να την παραπηρα απο τα μουτρα και ζητω συγνωμη. Δεν ειχα δει ηλικια, νομιζα μιλαει καποια συνομιληκη. Κι εγω στα 17 μου ελεγα αλλα μετα ξελεγα.
Παντως κι αυτο που θελω να τονισω, μπορει να ειμαι και λαθος βεβαια, πειτε το μου, ειναι πως δεν το θεωρω σωστο να κρινουμε και ποσο μαλλον να κατηγορουμε γισ ανηθικοτητα τοσο ευκολα. Μπορει εν τελει αυτη η μανα και η καθε μανα να πηρε το μαθημα της και να ειναι πιο προσεκτικη την επομενη φορα. Παντως σε καμμια πετιπτωση δεν μπορω να θεωρησω τα ζευγαρια που βαφτιζουν τα παιδια τους, υποκριτες ή οτι δεν τα αγαπουν ή δε θέλουν να τα μαθουν να επιλεγουν.
Γαλα θα τα ταισουμε και κρεας σε κρεμα, κι αν μιλησεις με χορτοφαγους θα σου πουν πως κανεις εγκλημα στο μωρο και πως μπορει να μεγαλωσει μονο με φυτα(!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπον κοιτα, μολις ειδα πως το κοριτσι ειναι μολις 17, ισως να την παραπηρα απο τα μουτρα και ζητω συγνωμη. Δεν ειχα δει ηλικια, νομιζα μιλαει καποια συνομιληκη. Κι εγω στα 17 μου ελεγα αλλα μετα ξελεγα.
Παντως κι αυτο που θελω να τονισω, μπορει να ειμαι και λαθος βεβαια, πειτε το μου, ειναι πως δεν το θεωρω σωστο να κρινουμε και ποσο μαλλον να κατηγορουμε γισ ανηθικοτητα τοσο ευκολα. Μπορει εν τελει αυτη η μανα και η καθε μανα να πηρε το μαθημα της και να ειναι πιο προσεκτικη την επομενη φορα. Παντως σε καμμια πετιπτωση δεν μπορω να θεωρησω τα ζευγαρια που βαφτιζουν τα παιδια τους, υποκριτες ή οτι δεν τα αγαπουν ή δε θέλουν να τα μαθουν να επιλεγουν.
Γαλα θα τα ταισουμε και κρεας σε κρεμα, κι αν μιλησεις με χορτοφαγους θα σου πουν πως κανεις εγκλημα στο μωρο και πως μπορει να μεγαλωσει μονο με φυτα(!)

Δε μίλησε κανείς για εγκλήματα. Τα παιδιά θα γαλουχηθούν σύμφωνα με αυτά που πιστεύουν οι γονείς γιατί οι γονείς θεωρούν πως έτσι πρέπει και αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Δε μιλησε κανεις για εγκλημα, ενα ακομα παραδειγμα εφερα. Πως ορισμενοι χορτοφαγοι θεωρουν εγκληματιες οσους ταιζουν τα βρεφη τους κρεας. Αναλογο με το παραπανω.
Σε αυτο που λες μετα, με βρισκεις συμφωνη χωρις να το θεωρω εγω προσωπικα, ασχημο. Οταν το παιδι ενηλικιωθει, θα διαλεξει τον δρομο που θελει εκεινο. Αυτο που λετε, να βαπτιστει μετα, εχει λογικη. Αλλα η εκκλησια πατα στο οτι αν βαπτιστει θα εχει την χαρη του θεου. Ενας γονεας που πιστευει, θα επηρρεαστει απο αυτο.
Οπως και να χει, μετα αν θελει μπορει να αλλαξει θρησκευμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βασικά το όλο νόημα του βαφτίσματος πλέον είναι το έθιμο. Υπάρχουν γονείς πχ οι δικοί μου που πάνε εκκλησία μόνο την ανάσταση για 10 λεπτά και παρόλα αυτά με βαφτίσανε λόγο εθίμου και για να μην τους πρήζουν οι γιαγιές. Ο λόγος που εκκλησία επιμένει τόσο σθεναρά στο νηπιοβαπτισμό δεν είναι άλλος παρά τα έσοδα από τα φακελάκια που θα χάσουν αν καταργηθεί, με βασικό τους επιχείρημα πως αν πεθάνει ένα αβάπτιστο παιδί πάει στην κόλαση λόγω του προπατορικού αμαρτήματος, πως βγάζει νόημα τώρα αυτό δεν έχω καταλάβει ακόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Δηλαδη εσυ τρελη φιλοσοφε δε θα το βαφτισεις το πσιδι σου; Και θα του δωσεισ ονομα αβαπτιστο
Γιατί, χωρίς πιτσίλισμα το όνομα δε κολλάει;

ερεις αν εχω κανει καλα ή κακά στην ζωή μου; Μπορεις εσυ να με κρινεις ετσι που θελω να ονομασω το παιδι μου ενωπιον θεου κι ανθρωπων;
Το παιδι μου μεγαλωνοντας θα μαθει για ολες τος θρησκειες και ποτε δε θα του δωσω ψευδη απαντηση, ουτε θα του κανω πλυση εγκεφαλου, θα το μαθω να επιλεγει κι οταν ενηλικοωθει, να διαλεξει τον δρομο του.
Αλλα η εκκλησια πατα στο οτι αν βαπτιστει θα εχει την χαρη του θεου.
Δεν είναι λίγο αντιφατικό αυτό; A το παιδί σου π.χ διαλλέξει να γίνει σατανιστής, ουσιαστικά έχεις μπει εμπόδιο στο δρόμο του. Είναι ντροπή να λάβει το όνομα ενωπιον εκείνου καθώς και τη χάρη του, μιας και τα πιστεύω του θα βρίσκονται σε εντελώς διαφορετική μεριά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xzc213

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xzc213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Αλλού είναι το πρόβλημα. Ένα παιδί δε θα πάθει τίποτα αν βαφτιστεί, ούτε είναι υποχρεωμένο να υιοθετήσει τα πιστεύω των γονιών και τις αντίστοιχης θρησκείας. Αν φτάσει σε μια ηλικία 18-20 και τα αποδέχεται λόγω συνήθειας, δεν φταίει ούτε η βάπτιση, ούτε το περιβάλλον. Πρακτικά η βάπτιση δεν σε εμποδίζει πουθενά, ούτε σου στερεί κάποιο δικαίωμα.

Το πρόβλημα είναι ότι η εκκλησιά ασκεί πολιτική εξουσία και οι αριθμοί μετράνε. Για να πάψεις να θεωρείσαι Χ.Ο. από την εκκλησιά θα πρέπει είτε να αφοριστείς, είτε να ασπαστείς επίσημα κάποιο άλλο δόγμα. Όταν λένε λοιπόν πως "το 90% των Ελλήνων είναι Χ.Ο. και οι θέσεις μας έχουν ειδικό βάρος, είμαστε χριστιανική χώρα, οποιαδήποτε επίθεση κατά της εκκλησίας είναι και επίθεση κατά του ελληνισμού" και καπελώνουν γενικά έναν ολόκληρο λαό, δεν στηρίζονται ούτε στο πόσα άτομα κοινωνούν, ούτε στο πόσα άτομα πάνε στην εκκλησία. Στο πόσα άτομα έχουν βαπτιστεί στηρίζονται.

Θα μου πεις εδώ το πρόβλημα είναι η βάπτιση ή οι εξουσίες που έχει ο κλήρος και ο μη διαχωρισμός εκκλησίας-κράτους? Προφανώς το δεύτερο, αλλά αυτό δεν βλέπω να αλλάζει σύντομα σε αυτήν την χώρα. Για τον λόγο αυτό και μόνο δεν θα βάφτιζα το παιδί μου και κατηγορώ και τους μη χριστιανούς που υποκύπτουν στις πιέσεις της οικογένειας. Υπό διαφορετικές συνθήκες, αν και άθεος, δεν θα είχα κανένα πρόβλημα.

"Religious groups that oppose infant baptism have sometimes been persecuted by paedobaptist churches. During the Reformation, Anabaptists were persecuted by Lutheran, Calvinist, Anglican and Catholic regimes. The English government imposed restrictions on Baptists in Britain and Ireland during the 17th century. The Russian Orthodox Church repressed Baptists prior to the 1917 revolution, and sought restrictions on Baptists and Pentecostals after being re-established after the fall of Communism.

B.R. White describes the motivations behind persecution of the Anabaptists during the Reformation as follows:

Other Christians saw the baptism of each new-born baby into the secular parish community and close links between church and state as the divinely-ordained means of holding society together. Hence many other Christians saw the Anabaptists as subversive of all order. Consequently, from the earliest days, they were sharply persecuted and leaders were soon executed.[60]"

https://en.wikipedia.org/wiki/Infant_baptism
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top