«Συρρίκνωσαν» τον προϋπολογισμό σε ένα memory stick

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Έχω πάντως έχω πρόβλημα με το παραδίνουν το οτιδήποτε σε χαρτί ειδικά τόσες σελίδες, είναι χαζό και δεν θέλω να έχω χαζούς πολιτικούς.

To ποσο χαζο ειναι, ειναι σχετικο... Ξερουμε φυσικα οτι ολα υπαρχουν ουτος η αλλος σε υπολογιστες, αλλα πως γινεται τα επισιμα χαρτια να ειναι σε ηλεκτρονικη μορφη; Και αν καπιος χακαρει τα κεντρικα συστιματα (οπια και αν ειναι αυτα) και καταστρεψει το αρχειο, η αλλαξει καπια δεδομενα στο αρχειο; Απο την αλλη βεβαια θα μου πεις "και αν παρει φωτια το κτιριο και καουν τα χαρτια"... και δεν θα εχεις και αδικο...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
To ποσο χαζο ειναι, ειναι σχετικο... Ξερουμε φυσικα οτι ολα υπαρχουν ουτος η αλλος σε υπολογιστες, αλλα πως γινεται τα επισιμα χαρτια να ειναι σε ηλεκτρονικη μορφη; Και αν καπιος χακαρει τα κεντρικα συστιματα (οπια και αν ειναι αυτα) και καταστρεψει το αρχειο, η αλλαξει καπια δεδομενα στο αρχειο; Απο την αλλη βεβαια θα μου πεις "και αν παρει φωτια το κτιριο και καουν τα χαρτια"... και δεν θα εχεις και αδικο...!

Ρε παιδιά αν θέλει κανείς να αλλάξει κάτι και στα χαρτιά μπορεί, το σκανάρισμα και η μετατροπή σε pdf είναι ήδη γεγονός (και δεν είμαι καμιά ιδιαίτερη κομπουτερού). Νομίζω πιό εύκολο κι από το χάκινγκ. Μη με τρελένετε......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μα ειναι υποκρισια να λεμε οτι αλλαξε κατι... Και περσυ, και προπερσυ, και χρονια πριν αποκτισουμε ο καθενας μας απο ενα laptop και θεωρισουμε τοσο καθημερινο ενα usb, ολα αυτα τα στοιχεια βγαινανε και επεξεργαζοντουσαν απο υπολογιστες... Το οτι δεν εκτυπωθηκαν, αλλα παραδοθικαν μεσω καπιου αρχειου εμενα δεν μου λεει τιποτα... Δεν ειναι δυσκολο ουτε το χαρτι να γινει ηλεκτρονικο αρχειο ουτε το αντιθετο, οποτε αδικα μιλαμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
θεωρισουμε τοσο καθημερινο ενα usb, ολα αυτα τα στοιχεια βγαινανε και επεξεργαζοντουσαν απο υπολογιστες... Το οτι δεν εκτυπωθηκαν, αλλα παραδοθικαν μεσω καπιου αρχειου εμενα δεν μου λεει τιποτα... Δεν ειναι δυσκολο ουτε το χαρτι να γινει ηλεκτρονικο αρχειο ουτε το αντιθετο, οποτε αδικα μιλαμε...

Α, μπραβοο..αυτο λεω και εγω τοση ωρα..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ή μήπως θα έπρεπε να χαρώ που μας κυβερνάνε άνθρωποι που δεν ξέρουν τι είναι ένα memory stick και έπρεπε να το εξηγήσει;
Φαντάσου να βρίσκεσαι μέσα στη βουλή και να περιμένεις να σηκωθεί ο υπουργός οικονομικών με μια στοίβα χαρτιά (μιλάμε για πολύ χαρτί!!) ασθμαίνοντας και να τα αφήσει στον πρόεδρο της βουλής. Αντ' αυτού βλέπεις τον υπουργό να παραδίδει κάτι που από εκεί που κάθεσαι δεν φαίνεται ΤΙ είναι. Δεν νομίζω πως από τα έδρανα μπορούσε να καταλάβει κάποιος τι ήταν αυτό που κρατούσε ο υπουργός στα χέρια του. Γι' αυτό δεν μου κάνει καμία εντύπωση η διευκρίνιση του προέδρου. :P
Δεν νομίζω ότι οι άνθρωποι δεν ξέρουν τι είναι το memory stick... Χαλαρώστε! :D

Κατάθεση προϋπολογισμού 2008:



Κατάθεση προϋπολογισμού 2009:


(εδώ από τόσο κοντά και δεν είναι βέβαιο αν ξεχωρίζει τι κρατάει ο Ναπολέων... :P)

Μα είναι δυνατόν να χαιρόμαστε που χωράει ο προϋπολογισμός σε ...4GB????
Έχετε ιδέα τι εστί 4GB???

Και υποτιμούν τη νοημοσύνη μας προσπαθώντας να περάσουν ότι ο προυπολογισμός είναι ...μικρότερος επειδή ...χωράει σε memory stick.

Δεν νομίζω ότι στόχευαν σε κάτι τέτοιο, αφού μικρότερος -σε όγκο- προϋπολογισμός, δε σημαίνει απολύτως τίποτα. Το θέμα είναι οι υπολογισμοί και οι αναλύσεις που γράφονται ΜΕΣΑ στον προϋπολογισμό, όχι το μέγεθός του. ...Έχεις ιδέα τι εστί προϋπολογισμός; :D
Και μεγαλύτερο να ήταν το memory stick, δε θα άλλαζε κάτι στην ουσία. Ο πρόεδρος της βουλής έκανε ένα (αποτυχημένο αν θέλεις) αστειάκι συγκρίνοντας το μέγεθος του memory stick με αυτό του ελλείμματος (όχι του προϋπολογισμού).

Κατά τα άλλα είναι μια είδηση εντυπωσιασμού και μια κίνηση προοδευτισμού, αφού επιτέλους χρησιμοποιούν επίσημα ένα memory stick, που φυσικά χρησιμοποιούν ανεπίσημα εδώ και χρόνια.

(Είναι σχεδόν βέβαιο πάντως, πως ακόμα τυπώνεται ο προϋπολογισμός, ακόμη κι αν δεν κατατίθεται με αυτόν τον τρόπο, για να μπουν σφραγίδες, υπογραφές κτλ...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Σωστή η παρατήρηση για το έλλειμμα, αλλά και πάλι, το να χωράει κάτι σε memory stick δεν σημαίνει ότι είναι μικρό!
Τι θα πει "να μικρύνει τόσο και το έλλειμμα";;;; ΤΙ μίκρυνε;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ένα σχήμα λόγου ήταν, πως όπως μίκρυνε ο φυσικός όγκος αυτού που παρέλαβε, έτσι να μικρύνει και το έλλειμμα. (Στοίβα χαρτιού > memory stick)
Όπως σου είπα, θεωρώ πως ήταν ένας αστεϊσμός, έστω και αποτυχημένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Δίκιο έχει η Isiliel, ένα αστειάκι πήγε να κάνει ο άνθρωπος αφού "τσάκισε" την παράδοση του προϋπολογισμού σε στυλ ΠΑΠΥΡΟΣ-LAROUSSE-BRITANNICA αλλά δεν του βγήκε, ή τουλάχιστον για μας δεν του βγήκε αφού όχι σε stick δεν έπρεπε να τον παραδίνει με τελετουργικά και ιστορίες, κατευθείαν στον server της Βουλής θα έπρεπε να φορτώνεται ο προϋπολογισμός και να μπαίνουν οι βουλευτές και να κατεβάζουν τις δαπάνες για τις οποίες "υποτίθεται" θα πρέπει να ενημερωθούν και να μιλήσουν κατά τη συζήτηση, και να ξεκινάει η δουλειά κατευθείαν. Δεν είμαι ειδική βέβαια, αλλά εφικτό μου ακούγεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Νεραίδα, οι πολιτικοί δεν θα έπρεπε να είναι σαν το μέσο 50άρη, κατά τη γνώμη μου τουλάχιστον. Ο μέσος 50άρης είναι και αμόρφωτος, θα έπρεπε να συμβιβάζομαι και με αμόρφωτους πολιτικούς;
Ο μέσος πενηντάρης αμόρφωτος;:confused: Εάν ρωτήσεις πάλι το μέσο πενηντάρη, θα σου πει ότι ο μέσος εικοσάρης είναι αμόρφωτος. Σίγουρα η ποιότητα της μόρφωσης που παρείχαν τα σχολεία της εποχής τους, είναι σαφώς ανώτερη από τη σημερινή. Τουλάχιστον εμείς μάθαμε ορθογραφία και σύνταξη, επίσης να μετράμε σωστά και να κάνουμε στοιχειώδεις πράξεις, πράγμα που σήμερα το βλέπεις όλο και πιο σπάνια στους νέους, χωρίς να υπονοώ κάποιον συγκεκριμένα. Αμόρφωτοι στα κομπιουτερικά, ναι πράγματι είναι οι πενηντάρηδες, αυτό είναι γνωστό. Εδώ όμως γεννάται το ερώτημα: Τι εστί μόρφωσις και τι παραμόρφωσις...

Επί του θέματος, εμένα μου φαίνεται εντελώς ανούσιο και δευτερεύον. Το ζήτημα είναι η εκ νέου συρρίκνωση των κοινωνικών δαπανών και των λαϊκών εισοδημάτων. Διάβασα στην Ελευθεροτυπία ότι το 17% του ΑΕΠ πηγαίνει πλέον σε δόσεις τοκοχρεολυσίων για αποπληρωμή των δανείων που έχουμε πάρει τόσα χρόνια.

Αυτά νομίζω είναι πολύ πιο σημαντικά από τη συρρίκνωση του προϋπολογισμού σ' ένα στικάκι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ο μέσος πενηντάρης αμόρφωτος;:confused: Εάν ρωτήσεις πάλι το μέσο πενηντάρη, θα σου πει ότι ο μέσος εικοσάρης είναι αμόρφωτος. Σίγουρα η ποιότητα της μόρφωσης που παρείχαν τα σχολεία της εποχής τους, είναι σαφώς ανώτερη από τη σημερινή. Τουλάχιστον εμείς μάθαμε ορθογραφία και σύνταξη, επίσης να μετράμε σωστά και να κάνουμε στοιχειώδεις πράξεις, πράγμα που σήμερα το βλέπεις όλο και πιο σπάνια στους νέους, χωρίς να υπονοώ κάποιον συγκεκριμένα. Αμόρφωτοι στα κομπιουτερικά, ναι πράγματι είναι οι πενηντάρηδες, αυτό είναι γνωστό. Εδώ όμως γεννάται το ερώτημα: Τι εστί μόρφωσις και τι παραμόρφωσις...

Επί του θέματος, εμένα μου φαίνεται εντελώς ανούσιο και δευτερεύον. Το ζήτημα είναι η εκ νέου συρρίκνωση των κοινωνικών δαπανών και των λαϊκών εισοδημάτων. Διάβασα στην Ελευθεροτυπία ότι το 17% του ΑΕΠ πηγαίνει πλέον σε δόσεις τοκοχρεολυσίων για αποπληρωμή των δανείων που έχουμε πάρει τόσα χρόνια.

Αυτά νομίζω είναι πολύ πιο σημαντικά από τη συρρίκνωση του προϋπολογισμού σ' ένα στικάκι...
Μα και ο μέσος 20άρης είναι αμόρφωτος. Ο μέσος άνθρωπος γενικά, είναι, ήταν και θα είναι αμόρφωτος. (εξ'ορισμού: Μορφωμένος άνθρωπος είναι πάντα αυτός που είναι πιο μορφωμένος από το μέσο όρο)

Ένα σχήμα λόγου ήταν, πως όπως μίκρυνε ο φυσικός όγκος αυτού που παρέλαβε, έτσι να μικρύνει και το έλλειμμα. (Στοίβα χαρτιού > memory stick)
Όπως σου είπα, θεωρώ πως ήταν ένας αστεϊσμός, έστω και αποτυχημένος.
In that case αποσύρω όλο το bitterness που εξέφρασα παραπάνω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 833 μηνύματα.
μονο φιγουρα ειναι..αφου ηδη ο προυπολογισμος σε κομιουτερ θα ηταν γραμμενος..απλα εκτυπωνοταν για να μπορει να διαβαστει πιο ευκολα και να κανει και μπουγιο..
οποτε πιο απλο ηταν να βαλουν τα αρχεια στα stick ...
επαγγελματιες της εντυπωσης ειναι..(εχει γινει και εξω αυτο βεβαια..)
Συμφωνώ. Ας αρχίσουν να χρησιμοποιούν την τεχνολογία πραγματικά στην χώρα μας και μετά κάνουν τους γνώστες της τεχνολογίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
απλα εκτυπωνοταν για να μπορει να διαβαστει πιο ευκολα και να κανει και μπουγιο..

και να δικαιολογηθεί ένας σκασμός χρήματα που πληρώνονταν μερικά κομματόμουτρα για να τον εκτυπώσουν.
[αυτός που φέρνει το ειδικό χαρτί, ο χειριστής του ειδικού εκτυπωτή, αυτός που μεταφέρει τον προϋπολογισμό, αυτός που ελέγχει ότι τυπώθηκε σωστά ο προϋπολογισμός, αυτός που μεταφέρει στο "μηχάνημα καταστροφής απόρρητων εγγράγων" τις λάθος σελίδες, αυτός που φέρνει το στυλό στον υπουργό να τον υπογράψει κτλ κτλ κλτ --μπορώ να βρω πολλές ακόμα ανύπαρκτες ειδικότητες για να δικαιολογήσω τα ΑΠΕΙΡΑ χρήματα που πάνε στις τσέπες κάποιων για το ...τίποτα]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top