Άγριες μέλισσες

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,302 μηνύματα.
Ο τρίτος κύκλος από άποψη ιστορικής απεικόνισης ήταν τέρμα χάλια. Και ο δεύτερος σε ορισμένα σημεία. Μερικά κλισέ ξανά και ξανά, ο αριστερός Εισαγγελέας Αλέξης Γραμματικός ένας αγνός άνθρωπος που αγωνίζονταν αμερόληπτα για την Δικαιοσύνη, οι κλασσικοί ακροδεξιοί εγκληματίες δολοφόνοι τσιράκια των μεγάλων. Κλπ. Τι πιο κλισέ...

Ο τρίτος κύκλος αν και προσπαθούσε να δείξει την χούντα από φιλοδημοκρατική σκοπιά πολλές φορές συνέδεε τους δημοκρατικούς με τους κομμουνιστές κάτι που είναι απαίσιο. Για να μην μιλήσω για την ηρωοποίηση της βρωμοΕΑΚ.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,823 μηνύματα.
Η Κίτσου είναι φοβερή ηθοποιός δυναμική. Αν και στη σειρά δεν κάνει ιδιαίτερους ελιγμούς ως λενω. Δηλαδή δεν άλλαξε ιδιαίτερα ο χαρακτήρας της όπως πχ η Δροσω και ο Κωνσταντής.
Ναι η αλήθεια είναι ότι οι σεν δεν "εκμεταλλεύτηκαν" σωστά την υποκριτική της ποικιλία. Βέβαια στον δεύτερο κύκλο δίνει ρεσιτάλ μέσα στις φυλακές, όπου δεν είναι πια η δυναμική Λενιώ, αλλά ένα ευάλωτο πλάσμα. Και φυσικά δεν θα ξεχάσω ποτέ την ερμηνεία στο τελευταίο επ της σειράς, την γέννα της. Με πόνεσαν τα σπλάχνα μου από την ερμηνεία της😂
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Ναι η αλήθεια είναι ότι οι σεν δεν "εκμεταλλεύτηκαν" σωστά την υποκριτική της ποικιλία. Βέβαια στον δεύτερο κύκλο δίνει ρεσιτάλ μέσα στις φυλακές, όπου δεν είναι πια η δυναμική Λενιώ, αλλά ένα ευάλωτο πλάσμα. Και φυσικά δεν θα ξεχάσω ποτέ την ερμηνεία στο τελευταίο επ της σειράς, την γέννα της. Με πόνεσαν τα σπλάχνα μου από την ερμηνεία της😂
Για εμένα ποτέ δεν ήταν ευάλωτη
Είναι δύσκολη η ζωή στη φυλακή. Και μόνο που επιβίωσε ως γυναίκα εκεί μέσα λέει πολλά για τον δυναμισμό της.
Εμένα άλλη σκηνή με συγκλόνισε στη τελευταία σεζόν
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,823 μηνύματα.
Εμένα άλλη σκηνή με συγκλόνισε στη τελευταία σεζόν
Η εκτέλεση του Μελέτη και η γέννα της Λενιώς ήταν οι δύο σκηνές που προσωπικά συγκλονίστηκα.. και ο γεροντιδακης, αν και δεν τον ήξερα από πριν, ήταν εκπληκτικός ως μελέτης
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,302 μηνύματα.
Πάντως αυτό που με προκαλεί εντύπωση είναι που οι στρατιωτικοί λένε για προδότες πολιτικούς που πήγαιναν τη χώρα προς την καταστροφή για αυτό και έγινε το κίνημα της 21ης Απριλίου.

Θα ήθελα πολύ να δω αν ζούσαν όντως οι αυθεντικοί εκείνης της εποχής πρωταίτιοι της Επαναστάσεως και έβλεπαν τα σημερινά μας χάλια τι θα έλεγαν :laugh:
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Η εκτέλεση του Μελέτη και η γέννα της Λενιώς ήταν οι δύο σκηνές που προσωπικά συγκλονίστηκα.. και ο γεροντιδακης, αν και δεν τον ήξερα από πριν, ήταν εκπληκτικός ως μελέτης
Έκλαψα με την σκηνή της εκτέλεσης ΦΟ ΒΕ ΡΗ
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Για αυτό και στον τρίτο κύκλο γαβγιζαν τα κωλοσκυλα της ΧΑ από τη φυλακή στην προβολή κάθε επεισοδίου ( τους είχε παρασχεθεί ίντερνετ και είχαν κανονικά λογαριασμούς στο Τουίτερ ) όπως επίσης και τα ορφανά του Παπαδόπουλου. Κι έχουμε πολλά ρε γαμωτο.
Δεν έχω δει καθόλου τη σειρά, όμως κατάλαβα περί τίνος πρόκειται. Πρέπει να έδειξε το ποιόν των χουντικών προδοτών δολοφόνων ψυχασθενών. Γιαυτό γάβγιζαν τα ναζίδια, που έχουν μητέρα τη χούντα και πατέρα τον Αδόλφο...

1688587596084.png
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,823 μηνύματα.
Δεν έχω δει καθόλου τη σειρά, όμως κατάλαβα περί τίνος πρόκειται. Πρέπει να έδειξε το ποιόν των χουντικών προδοτών δολοφόνων ψυχασθενών. Γιαυτό γάβγιζαν τα ναζίδια, που έχουν μητέρα τη χούντα και πατέρα τον Αδόλφο...

Ναι ουσιαστικά αυτό έδειχνε η σειρά. Μια οργάνωση ενός ψυχασθενή, του Ακύλα (χειλάκης) που μάζευε όλα τα ψυχασθενικα όντα και κάρφωναν όλους τους αθώους στη χούντα..

Και αγαπώ τόσο πολύ την Τσαμπανη που τον Ακύλα τον παρουσίασε εντελώς ψυχασθενή και σεξουαλικά διατροφικό και μαζόχο😂
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Δεν έχω δει καθόλου τη σειρά, όμως κατάλαβα περί τίνος πρόκειται. Πρέπει να έδειξε το ποιόν των χουντικών προδοτών δολοφόνων ψυχασθενών. Γιαυτό γάβγιζαν τα ναζίδια, που έχουν μητέρα τη χούντα και πατέρα τον Αδόλφο...


Ήταν όντως to the point ο 3ος κύκλος. Σε σημείο να με κάνει ν'απορώ με το πώς είχαν την καλλιτεχνική ελευθερία από το κανάλι οι σεναριογράφοι να γράφουν όλα όσα ήθελαν. Αγαπημένες βραδιές με Κλάσι και Μιχαλολιάκο στο τουίτερ να ωρύονται ότι "όλα αυτά (που δείχνει η σειρά) είναι ψέματα". :P
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,823 μηνύματα.
Ήταν όντως to the point ο 3ος κύκλος. Σε σημείο να με κάνει ν'απορώ με το πώς είχαν την καλλιτεχνική ελευθερία από το κανάλι οι σεναριογράφοι να γράφουν όλα όσα ήθελαν. Αγαπημένες βραδιές με Κλάσι και Μιχαλολιάκο στο τουίτερ να ωρύονται ότι "όλα αυτά (που δείχνει η σειρά) είναι ψέματα". :P
Κοίτα, ξέρω ότι την σειρά την πολέμησαν στον τρίτο κύκλο.. όχι μόνο για τους Άβαντες αλλά και για τις σποντες που πετούσε για την κυβέρνηση
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,779 μηνύματα.
Αν εξαιρέσεις 1, 2 εβδομάδες σε κάθε season η σειρά ήταν απαράδεκτη όπως και κάθε σαπουνόπερα. Γεμάτο σεναριακές ευκολίες, οι χαρακτήρες αλλάζουν χωρίς λόγο, γεμάτο κλισέ και δεν πετυχαίνει καθόλου το πνεύμα της εποχής. Για παράδειγμα η φόνισσα δραπετεύει και σώζει τη κόρη ενός πολιτικού και παίρνει χάρη από το Βασιλιά.

Ο Μελέτης έπρεπε να πεθάνει από τον Κλεομένη και όχι το αντίστροφο. Αν γινόταν αυτό θα ήταν η καλύτερη σκηνή στη σειρά. Τον Κλεομένη τον έχτισαν πολύ καλά και τον εξαφάνισαν χωρίς λόγο.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,823 μηνύματα.
Αν εξαιρέσεις 1, 2 εβδομάδες σε κάθε season η σειρά ήταν απαράδεκτη όπως και κάθε σαπουνόπερα. Γεμάτο σεναριακές ευκολίες, οι χαρακτήρες αλλάζουν χωρίς λόγο, γεμάτο κλισέ και δεν πετυχαίνει καθόλου το πνεύμα της εποχής. Για παράδειγμα η φόνισσα δραπετεύει και σώζει τη κόρη ενός πολιτικού και παίρνει χάρη από το Βασιλιά.

Ο Μελέτης έπρεπε να πεθάνει από τον Κλεομένη και όχι το αντίστροφο.
1. Κάπως έπρεπε να ελευθερωθεί η πρωταγωνίστρια, δεν νομίζεις; Εκεί θα πέθαινε;

2. Ίσα ίσα, αυτό το σεναριακό μοτίβο με τους χαρακτήρες να αλλάζουν, όχι όλους, το βρίσκω άκρως ρεαλιστικό

3. Ο Κλεομένης έπρεπε να πεθάνει από τον μελέτη γιατί βασάνιζε την Πηνελόπη. Ο μελέτης όμως έπρεπε να πληρώσει για όλα τα δεινά που προκάλεσε και όχι να τον σκοτώσει ο άλλος ο χαλβάς

Γνώμη μου
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,779 μηνύματα.
1. Κάπως έπρεπε να ελευθερωθεί η πρωταγωνίστρια, δεν νομίζεις; Εκεί θα πέθαινε;
Αυτά να τα πρόσεχαν πριν την φυλακίσουν.

2. Ίσα ίσα, αυτό το σεναριακό μοτίβο με τους χαρακτήρες να αλλάζουν, όχι όλους, το βρίσκω άκρως ρεαλιστικό
Ο τρόπος που άλλαζαν τον Κωνσταντή ήταν ξαφνικός και με φλασμπακ ξεπλέναν και το παρελθόν τους. Και καλά αυτό.

3. Ο Κλεομένης έπρεπε να πεθάνει από τον μελέτη γιατί βασάνιζε την Πηνελόπη. Ο μελέτης όμως έπρεπε να πληρώσει για όλα τα δεινά που προκάλεσε και όχι να τον σκοτώσει ο άλλος ο χαλβάς
Μέσα μου δεν δέχομαι έναν χαρακτήρας με υψηλό iq όπως ο Κλεομένης που επιβίωνε με κάθε κόστος την πάτησε από τον απολύτως προβλέψιμο Μελέτη. Έχτισαν τόσο καλά τον χαρακτήρα και τον εξαφάνισαν.

Οι σεναριογράφοι δεν πρεπει να εγκλωβίζονται στο τι θέλει ο κόσμος ούτε να εφαρμόζουν τα θέλω του. Αυτός μας το δίδαξε το Game Of Thrones.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,823 μηνύματα.
Tα μοναδικά δύο λάθη που βρίσκω στη σειρά ήταν ο Νικηφόρος που πήγε με την Δροσω και ο θάνατος του Θωμά... Μελίνα, δεν θα σου συγχωρήσω ποτέ το γεγονός ότι μου χώρισες αυτούς τους δύο έτσι😞

IMG_20230705_235737.jpg
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,823 μηνύματα.
Βάζω να δω λίγο β κύκλο μελισσών και κλαίω μόνη μου με το πόσο όμορφη είναι🥲

*εν τω μεταξύ από κοντά είναι ακόμα πιο όμορφη* 🫀
img1688679881246.jpg
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,302 μηνύματα.
Εντόπισα σεναριακό λάθος στον Γ' Κύκλο. Ο πατέρας του Δούκα φαίνεται να βοήθησε την μητέρα της Αντιγόνης (που έσωσε τον Δούκα από την δίκη για τον θάνατο του Θέμελη) και την ίδια να φύγουν στην Αφρική στην Κατοχή για να γλυτώσουν από τους Γερμανούς. Στον Β' Κύκλο όμως μας έδειξε πως ο πατέρας του Δούκα, ο Σέργιος, πέθανε στα χρόνια του Ελληνοϊταλικού Πολέμου άρα πριν την είσοδο των Γερμανών στην χώρα και την επιστροφή του Μιλτιάδη.

Bruh τι σκατά.

Βέβαια δεν θα έπρεπε να μας προξενεί εντύπωση η κατακρεούργηση της ιστορίας. Εδώ η Δρόσω λέει πως αυτοί που ήταν εξορία ήταν πραγματικοί πατριώτες. Lol. Ευτυχώς που τις προπαγάνδες σας τις βλέπω από links και δεν σας ενίσχυσα με τηλεθέαση.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top