Άλλη προταση για τις αρνητικές ψηφους...

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
@chaos : πολλά (α)λογακια εντυπωσιασμου ως συνηθως. Δε θα κανω παραθεσεις γιατι ειναι του σατανα και θα αλλοιωσω τα λεγομενα και θα αναλυσω και θα πεσουν βατραχια απο τους ουρανους και τα λοιπα..

Οι διαλογοι ειναι επιεικως απαραδεκτοι εστω και σαν παραδειγματα. Αν μιλουσε ετσι η πλειοψηφια των μελων θα ειχαμε πολυ χαμηλο επιπεδο ολοι και δε θα ανεχοσουν και συ να βρισκεσαι αναμεσα μας. :P

Ξεχασες τους πιο ρεαλιστικους και σημαντικοους διαλογους. Αυτους που ηδη γινονται ΜΕΣΑ στα τοπικς. Εξηγησε ενα λογο, για τον οποιο δεν ειναι καλυτερα αντι εκει να βρισκονται ολοι σε ενα και μονο τοπικ. Επισης εξηγησε αν θελεις, πως οταν ειναι παντου σε διαφορα τοπικς δεν ειναι κακομοιριά, ενω οταν θα ειναι σε ενα, δια μαγειας γινεται κακομοιρικο.

Περι "ανωριμοτητας" που αναφερεις, ως γνωστον εγω το ειπα, μη φοβασαι δε λεω και ξελεω εγω.Και ναι ειναι ανωριμο να ψηφιζει καποιος ανευθυνα απλα επειδη υπαρχει ανωνυμια. Οσο και ασημαντο να ειναι και οσο και να το κοροιδευεις. Αλλωστε το ειπαμε απο την αρχη "σιγα τα ωα".

Παντως για ενα τοοοσο ασημαντο θεμα, εχουν γραφτει απειρα ποστς και εχουν γινει καμποσες κοντρες. Τελικα ειμαστε πολυ ανωριμοι ολοι. Ωραια, το ανακαλυψαμε. Παμε παρακατω τωρα και ας δοκιμασουμε κατι διαφορετικό απο εναν καταλυτη διαιωνισης της ανωριμοτητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Καταρχην δεν μιλησαμε για κλαψιμο (και οι δικες σου εξηγησεις που ζητησες , κλαψιμο ηταν ; ) , αλλά για σχολιασμο ειλικρινη και σοβαρο. Το αν θα κλαφτει καποιος εξαρταται απο τον ιδιο και μπορει καλλιστα να το κανει και μεσα στα αλλα τοπικς (οπως και εχει γινει). Και συ τις εξηγησεις που ζητησες μεσα στα τοπικ θα μπορεις να τις κανεις στο ειδικο και αρα βοηθωντας την ροη ολων των τοπικς.Κι αν δε σου εξηγησουν, πας και παλι παρακατω.Που το προβλημα σου ;

Να απαντήσω μόνο σε αυτό και να αποχωρήσω από τη συζήτηση καθώς δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω.
Δεν είναι κλάψιμο στα πλαίσια μιας συζήτησης να ζητάς από το συνομιλητή σου να εξηγήσει και να τεκμηριώσει την αρνητική του διότι απευθύνεσαι σ'αυτόν, ακόμα κι αν δεν ξέρεις ποιός είναι και το κάνεις με στόχο να κατανοήσεις τις θέσεις του και να βοηθηθεί ο διάλογος.

Το να πηγαίνεις όμως σε έναν ειδικό χώρο, να ενώσεις το παράπονό σου, μαζί με άλλα παράπονα για να εισπράξεις παρηγορίες και συμφωνίες εγώ προσωπικά το θεωρώ κλάψα.
Εμένα με βολεύει να το ανοίξετε το τόπικ. Έτσι δε θα χρειαστεί να ξαναδώσω καμία εξήγηση. :D Πολύ απλά, δεν θα μπαίνω στο τόπικ και δεν θα ξέρω καν αν με αφορά ή όχι. Why not...? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
@Lorien: Για να μην αναρωτιέσαι, την αρνητική πιο πάνω σου την έβαλα εγώ διότι θεωρώ ότι έχεις χάσει το χιούμορ σου, πράγμα που θεωρώ το καλύτερο ατού σου.

Over and Out.

Bρε Isi...βρε Isi (κατά το "βρε Αία, βρε Αία" των 2 ξένων :P): τι σχέση έχει το ποιός το έκανε αυτό με το αν είναι ...συνήθης πρακτική ή η ... εξαίρεση της εξαίρεσης? :P

Βρε καλή μου; :P Αλήθεια, πόσες πια άδικες αρνητικές έχεις πάρει εσύ προσωπικά και πόσες εξηγήσεις έχεις ζητήσει, ώστε να έχεις λάβει και ανάλογα PMs?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
.

@insomniac : αν και σε κοβω λιγο να τα παρατας ευκολα, η ιδεα σου δεν ειναι κακη. Δεν βοηθαει βεβαια στο να συνετιστουν καποιοι. Περισσοτερο βοηθαει στο να μην συγχιζονται οι αποδεκτες των αρνητικων (αλλα δε ξερω κατα ποσο θα τους ηρεμει οντως). Παντως μπορει να γινει, ασχετα με το τοπικ, οχι απαραιτητα αντ'αυτου. :) (αν βεβαια δεν υπαρχει τεχνικος περιορισμος)

Τα παραταω ευκολα ως προς τι; :redface: Ομολογω οτι δεν ειμαι σιγουρος για το τι εννοεις; Αν εννοως, παντως, ως προς το να υπαρξει ξεχωριστο thread οπως προτεινες, ή καποια αλλη λυση, θα πρεπει να ξεκαθαρισω οτι εμενα προσωπικα δεν με ενδιαφερει. :) Δεν δινω ιδιαιτερη βαση στις θετικες/αρνητικες ψηφους. Χαιρομαι φυσικα οταν καποιο Post μου γινει αποδεκτο, και προβληματιζομαι αν κριθει καθολικα αρνητικο, αλλα δεν θα τα βαψω και μαυρα. Ανθρωποι ειμαστε, δεν μπορουμε οι αποψεις μας να κρινονται απο ολους θετικα, ουτε πιστευω οτι ολοι ειναι ωριμοι, αντικειμενικοι, καλοπροαιρετοι, κτλ. ;):)

Απλα προτεινα μια λυση τοσο για να βελτιωθει το site, οσο και γιατι βλεπω οτι καποιοι οντως προβληματιζονται με το ζητημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δεν είναι κλάψιμο στα πλαίσια μιας συζήτησης να ζητάς από το συνομιλητή σου να εξηγήσει και να τεκμηριώσει την αρνητική του διότι απευθύνεσαι σ'αυτόν, ακόμα κι αν δεν ξέρεις ποιός είναι και το κάνεις με στόχο να κατανοήσεις τις θέσεις του και να βοηθηθεί ο διάλογος.
Το να πηγαίνεις όμως σε έναν ειδικό χώρο, να ενώσεις το παράπονό σου, μαζί με άλλα παράπονα για να εισπράξεις παρηγορίες και συμφωνίες εγώ προσωπικά το θεωρώ κλάψα.
Ετσι το βλεπεις εσυ. Δεν πας με σκοπο να "ενωσεις το παραπονο σου με αλλα παραπονα", ουτε να "εισπραξεις παρηγοριες". Δεν καταλαβαινεις οτι υποτιμας τα μελη λεγοντας οτι θα γραφουν γιαυτο το λογο ; Απορω ειλικρινα...
Το ΙΔΙΟ πραγμα που θα εκανες σε ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ τοπικ, θα το κανεις σε ΕΝΑ, ετσι αποφευγοντας να χαλαει η ροη του, οπως ειπε ο Exposed. Γιατι το εκλαμβανεις και συ και ο Χαος, τοσο αρνητικά ; Εδω η ιδια η ΟΔ εχει βαρεθει να λεει να μην σχολιαζονται μεσα στα τοπικ (οπου κι εκει μπορει να δεις κλαψες και παρηγοριες), και σας πειραξε να ειναι αλλου ; :hmm:

Εμένα με βολεύει να το ανοίξετε το τόπικ. Έτσι δε θα χρειαστεί να ξαναδώσω καμία εξήγηση. :D Πολύ απλά, δεν θα μπαίνω στο τόπικ και δεν θα ξέρω καν αν με αφορά ή όχι. Why not...? :hmm:
Καλα, μη βαζεις και στοιχημα οτι δε θα μπαινεις :P. Αλλα αν τυχον γινει οπως το λες, ακομα καλυτερα για σενα.

Για να μην αναρωτιέσαι, την αρνητική πιο πάνω σου την έβαλα εγώ διότι θεωρώ ότι έχεις χάσει το χιούμορ σου, πράγμα που θεωρώ το καλύτερο ατού σου.Over and Out.
Μην ανησυχεις, δεν αναρωτιεμαι και πολυ για μερικες και μερικους ;) Κι εγω θεωρω οτι καποια πραγματα δεν ειναι καν χιουμορ,... ενω άλλοτε, το χιουμορ ειναι σε τελειως λαθος στιγμη και με σκοπο οχι να ευθυμησουμε αλλά να κερδισουμε εντυπωσεις. Ομως δε νομιζω πως θα κατσω να βαλω αρνητική για τετοιο προσωπικο/υποκειμενικο λογο. Σε ενα φορουμ προσπαθω να σεβομαι την αποψη του αλλου σκεφτομενος ταυτοχρονα και λιγο το ποσο ενα ποστ προσφερει στο φορουμ. Οχι μονο τα προσωπικα μου. ;) (βασικα αν δε κανω λαθος, δεν εχω παρει αποφαση ακομα να βαζω αρνητικες, μονο θετικες βαζω μεχρι στιγμης. Αν το παρω αποφαση, θα υπαρξουν κι αυτες).
(οσο για το αν εχω χασει το χιουμορ μου, υπαρχουν πολυ σοβαρες ενδειξεις οτι αυτο το πιστευουν....χμμμ...2 ατομα -εντελως τυχαια- απο ολο το φορουμ :P )
---------------

@insomniac : σε εισαγωγικα το "παρατας", ξεχασα να τα βαλω. Εννοω πως πριν καλα καλα συζητηθει η 1η προταση, με 1 κουβεντα μη απολυτως θετικη, προσπαθησες να βρεις μια αλλη :) Η οποια δεν ειναι κακη ομως. :)
Το οτι δε θα τα βαψει κανεις μαυρα, ειναι γνωστο. Δεν ειναι big deal το θεμα. Αντιστοιχα ομως δεν ειναι και big deal να φαινονται οι αρνητικες τοτε...ποσο μαλλον μια λυση σαν αυτη που προτεινα εδω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Αρα υποτιμας τον χρηστη που θα φτασει να νιωσει αδικημενος, λες και θα το χει χομπυ να κλαιγεται. Δλδ αν δεν ειναι καποιος που βαζει αρνητικες πολλες σε συγκεκριμενο ατομο και τοπικ, τοτε αυτος που διαμαρτυρηθηκε, κανει αυτοματως λαθος ;
Δεν τον υποτιμάω, απλά τονίζω ότι θα έπρεπε να αναλογιστεί μήπως δεν έχει δίκιο ή κάτι δεν έχει λάβει υπόψιν του. Το σίγουρο είναι ότι με το να ζητάει εξηγήσεις δεν έχει να πετύχει κάτι, οπότε καλύτερα να το αποδεχτεί και να συνεχίσει. :)
Περι αδιαφοριας συμφωνω. Ομως διαφωνω οτι τα ατομα που θα ειχαν πραγματι σοβαρο αντιλογο, θα το εκαναν επι τοπου πριν ζητησουμε εξηγησεις. Αν ισχυει αυτο τοτε το 95% των μελων, ειναι "λαθος ατομα" και δεν μπορουν να τεκμηριωσουν τις αρνητικες τους.
Δεν είπα ότι δεν μπορούν, απλά το πιο πιθανό είναι ότι δεν θέλουν. Άρα και να τους ζητήσεις το λόγο δεν θα ασχοληθούν ή αν ασχοληθούν θα έχουμε flame κατά κανόνα. :)

Το να δημιουργείται λοιπόν ένα τέτοιο θέμα, εμένα μου δίδεται η εντύπωση ότι απλά ασκείται μιας μορφής πίεση στο μέλος που έβαλε την αρνητική μπας και αξιωθεί να μιλήσει. Γιατί μη μου πεις ότι σκοπός είναι να θυμηθεί το μέλος ότι δεν αιτιολόγησε την αρνητική του. ;)

Μήπως ουσιαστικά ζητάς λοιπόν να μην βάζουν αρνητική αυτοί που ΔΕΝ θέλουν να την αιτιολογήσουν, για να μην κάθεσαι εσύ να ψάχνεσαι ποιος και γιατί; :)

Και για να κλείσω, όπως βλέπεις, ακόμα και στην δημιουργία ενός τέτοιου θέματος υπάρχουν αντιδράσεις με τάσεις για flame, πόσο μάλλον αν εφαρμοστεί κιόλας :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Τον υποτιμάς, καθως λες οτι αν η ΟΔ δε δει την καταχρηση,τοτε φταιει ο χρηστης.
Το τοπικ δε θα ειναι -οπως ειπα ηδη 2 φορες- για να ζηταει εξηγησεις απαραιτητα καποιος, αλλά απλα να σχολιασει κατι, και να μην γινει μεσα στις υπολοιπες συζητησεις. Να μην επαναλαμβανομαστε..

Δεν είπα ότι δεν μπορούν, απλά το πιο πιθανό είναι ότι δεν θέλουν. Άρα και να τους ζητήσεις το λόγο δεν θα ασχοληθούν ή αν ασχοληθούν θα έχουμε flame κατά κανόνα. :)
Ειπαμε οτι δε μιλαμε για τοπικ με τιτλο "Ξηγησου ρε μαγκα μη σε χαλάσω!". Αρκει και που θα το σχολιασει καποιος. Και αν δε θελει να εξηγησει ο αλλος, ας μην εξηγησει. Flame κατα κανονα ; Τοσο καφροι ειμαστε η πλειοψηφια εδω μεσα ; Εγω θυμαμαι να λενε ολοι οτι αυτο το φορουμ ξεχωριζει ακριβως επειδη υπαρχει καποιο επιπεδο...

Το να δημιουργείται λοιπόν ένα τέτοιο θέμα, εμένα μου δίδεται η εντύπωση ότι απλά ασκείται μιας μορφής πίεση στο μέλος που έβαλε την αρνητική μπας και αξιωθεί να μιλήσει. Γιατί μη μου πεις ότι σκοπός είναι να θυμηθεί το μέλος ότι δεν αιτιολόγησε την αρνητική του. ;)
Το να θυμηθει οτι δεν αιτιολογησε την αρνητικη του, πιεση ειναι. Αυτο λεμε. Οτι προσπαθουμε να αποφευγεται να μπαινουν ψηφοι απερισκεπτα.Αν καποιος θεωρει οτι εχει λογους, μπορει 1)να τους πει, 2)να σιωπησει και να μη δωσει σημασια στο σχολιο που ισως δει.

Εχω πει πολυ ξεκαθαρα τι ζηταω. Εφοσον δεν ειναι πλεον αντικειμενο συζητησης, ειχα μια ιδεα, ως μεση λυση. Ο σκοπος ειναι ο ιδιος και τον ανεφερα παραπανω. Δε ζηταω κατι που εξυπηρετει εμενα προσωπικα και ειναι λαθος σου να το λες χωρις να προσεχεις τι λεω. Αν επαιρνα τις ψηφους τοσο προσωπικά, θα εκανα σκηνικα καθε 3 και λιγο, ή θα εβαζα αρνητικες αβερτα, ενω δε βαζω καμία. Ο σκοπος ειναι να μην μπαινουν αρνητικες αλογιστα. Θες να βαλεις ; εχε καποιο λογο, τον οποιο δε θα κολωνεις να πεις δημοσια. Ειναι απλο. Και παλι ομως, δεν πιεζουμε κανεναν να το πει σωνει και καλα. Αν δε θελει μπορει να μην απαντησει. Eνα σχολιακι ομως καλο θα του κανει να το ακουσει. Και αν δε μπαινει καν στο τοπικ, τοτε απλα θα κανει καλο σε αυτον που το εγραψε και ειπε το παραπονο του.

Και για να κλείσω, όπως βλέπεις, ακόμα και στην δημιουργία ενός τέτοιου θέματος υπάρχουν αντιδράσεις με τάσεις για flame, πόσο μάλλον αν εφαρμοστεί κιόλας :D
Δε λεει κατι αυτο. Ειναι τετοιο το θεμα. Αν δεν ειχε αυτο, που εχει τοσο ιστορικο απο πισω, ποιο θα ειχε ; ;) Αυτο δε σημαινει ομως οτι αν εφαρμοστει το αλλο τοπικ, θα ειναι χειροτερο. Ειπαμε, υπαρχουν και σοβαρα ατομα, αλλά και λυσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Τον υποτιμάς, καθως λες οτι αν η ΟΔ δε δει την καταχρηση,τοτε φταιει ο χρηστης.
Δεν είπα ότι φταίει πάντα, απλά να σκεφτεί ότι ΙΣΩΣ κάτι δεν έλαβε υπόψιν του. Μην επαναλαμβανόμαστε όπως λές ;)

Κοίτα, αν το θέμα διατηρήσει ένα ύφος πιο χαλαρό τότε ΔΕΝ θα με ενοχλούσε η ύπαρξη του, αλλά σίγουρα όχι στο forum "Σχολιασμός".

Θα μπορούσε πχ να το βάλουμε σαν ένα θέμα στον Chat and Fun Section του steki με τίτλο "Τα άκυρα -1" όπου όλοι θα σχολίαζαν τα άκυρα για αυτούς -1 με αστείο τρόπο. Έτσι οκ, απλά γενικά δεν βρίσκω τόσο νόημα. Αν όμως κάποιους τους χαλαρώνει κάτι τέτοιο, τότε fine by me. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Οπως και να χει, εδω ας μιλησουμε για το λογο που ανοιξα το τοπικ. Συμφωνεις εσυ οτι κατι τετοιο ισως προσφερει κατι , απο την τωρινη κατασταση ;

Συμφωνώ. Οι ψήφοι είναι κρυφοί οπότε κι αν σκάει κάποιος/α που εφαγε μια ή περισσότερες αρνητικές, δεν είναι δυνατόν να το βρεί αν ο άλλος δεν θέλει να του το πεί. Οπότε φαντάσου σε κάθε συζήτηση, να διακόπτεται η συζήτηση και να αρχίζει "αυτός που μου εβαλε την αρνητικη να ξερει οτι τον ξέρω" κλπ κλπ. Χαλάει όλη η ροή, κάτι που ίσως και ναθέλει αυτός που βαζει την αρνητική.

Εγω όπως είπα είμαι κατά των αρνητικών. Οι θετικές μιλάνε απο μόνες τους. Όμως απαξ και οι αρνητικες υπάρχουν και ενοχλούν κάποιους όταν τις τρώνε, και θέλουν εξηγήσεις που μπορεί να πάρουν μπορεί και να μήν πάρουν, πρός όφελος της συζήτησης το να υπάρχει ενα τέτοιο τόπικ, "Αρενα", πιστεύω οτι χρησιμεύει πολύ στο σύνολο. Μάλιστα, αν προκύψει τετοιο τοπικ, τότε και η ΟΔ θα μπορέσει να επέμβει και να θέσει σαν κανόνα ότι καυγας ή εξηγήσεις για τις αρνητικες να μήν γίνονται μέσα στα θέματα αφού θα υπάρχει ειδικός χώρος γι'αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
έχω βάλει κατά περιόδους διάφορα -1
ο λόγος συνήθως είναι ότι απλά... δεν συμφωνώ βρε αδερφέ με αυτό που λες
καμία σχέση με εμπάθεια, και βασικά όσο έχω παρατηρήσει δεδομένης της ελευθερίας που έχω να βλέπω τις αρνητικές, δεν υπάρχει γενικώς εμπάθεια
Δυο φορές έχει υπάρξει κατάχρηση του συστήματος, και τις δύο φορές το πήραμε χαμπάρι, και τις δυο φορές έγιναν συστάσεις, και τις δύο φορές έπεσαν ποινές.

Δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με το συγκεκριμένο τόπικ
Εγώ ευχαρίστως αν υπάρξει ερώτηση για δική μου αρνητική θα το πω
Σε αυτό το σημείο όμως θέλω να τονίσω ότι δεν πρόκειται να μπω στη διαδικασία να εξηγώ ξανά και ξανά...
π.χ.
- Νεράιδα: Ποιος μου έβαλε αυτή την αρνητική, είναι άδικη :devil:
- Εγώ : Εγω στην έβαλα γιατί διαφωνώ με το σκεπτικό σου

Για μένα η συζήτηση σταματάει ακριβώς σε αυτό το σημείο...
Δεν έχω την πολυτέλεια του χρόνου να διαφωνώ με την Νεράιδα γιατί διαφωνώ με το σκεπτικό της :P



ΥΓ Η Νεράιδα είναι προφανές ότι είναι... φανταστικό πρόσωπο γιατί όπως όλοι ξέρουμε, δεν υπάρχουν Νεράιδες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Θεωρώ ότι τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά, για να γίνει τέτοιο θέμα. Αν κάποιος θεωρεί ότι ένα post του πήρε αρνητική και αδικείται, κάνει αναφορά ( ), η ΟΔ την εξετάζει και αν κρίνει ότι δεν υπάρχει κατάχρηση, το θέμα (θα έπρεπε να) λήγει εκεί. Αν παρατηρηθεί κατάχρηση, η ΟΔ κάνει αυτό που πρέπει και πάλι το θέμα λήγει. :)
Λάθος πρώτο. Δεν είναι όλες οι άκυρες προϊόν κατάχρησης. Έγραψα κάτι και μου έχωσες -1 (και επίσης σηκώθηκες και έφυγες και δεν ασχολήθηκες με το θέμα περισσότερο). Άι και το έκανα ρεπόρτ. Θα δει η ΟΔ ότι δεν είσαι άτομο που κάνει κατάχρηση. Και θα έρθει η "κλασσική" απάντηση "το άτομο που έβαλε αρνητική δεν έχει δώσει σημάδια κατάχρησης του συστήματος. Δεν είμαστε στο μυαλό του για να ξέρουμε τι φταίει". Γνωρίζεις ότι δεν είναι φανταστική απάντηση το παραπάνω. Το ...διαδικαστικό του πράγματος το γνωρίζουμε όλοι.

Λάθος δεύτερο. Δεν έχει δίκιο. Πράγματι... το αλάθητο δεν το διεκδικεί κανείς. Να μην έχει την ... ευκαιρία του να μάθει και το γιατί αν αυτό τον ενδιαφέρει? :hmm:


Τέλος (και σημαντικότερο), νομίζω ότι η καλύτερη λύση πέραν της αναφοράς για κατάχρηση είναι η αδιαφορία. Αν σας ενδιαφέρει τόσο ο αντίλογος (και γιαυτό ζητάτε επεξήγηση αρνητικών) μάλλον την ζητάτε από λάθος άτομα, γιατί αυτοί που πραγματικά θα σας εξηγούσαν, έστω και σε ένα τέτοιο θέμα, θα το έκαναν επιτόπου και δεν θα περίμεναν εσάς να ζητάτε εξηγήσεις.;)

(res κράτα χαρακτήρα και μην δημιουργήσεις flames μεσα στο κατακαλόκαιρο... Σεβάσου τόσο την επιθυμία αυτού που άνοιξε το φόρουμ όσο και την επιθυμία του αντμιν, όπως επίσης και το... λογικό και σωστό)

Δηλαδή για να καταλάβω τώρα::hmm:
Τρώω εγώ μια αρνητική ψήφο σε ένα ποστ που ξόδεψα μια ώρα για να το γράψω κι αυτό δεν μου αρέσει καθόλου. Τη θεωρώ άδικη, άκυρη, άκαιρη και αψυχολόγητη.

(Τώρα προσπαθήστε να προφέρετε έστω τις παραπάνω λέξεις, χωρίς να εκνευριστείτε και μόνο που θα τις ακούτε :lol:).
εγώ πάντως τσαντίστηκα :P

Σχολιασμός: Αν κάθε φορά που βάζω μια αρνητική ψήφο, δημιουργώ κι έναν εχθρό αν αυτό ισχύει και για τους άλλους, αφού όπως βλέπω όλοι ενοχλούνται από κάποιες αρνητικές ψήφους, στο τέλος το στέκι θα γεμίσει με εχθρούς. Κι όσο κι αν κάποιοι υπόσχονται ότι θα κρατήσουν τα προσχήματα μέσα σε αυτό το θέμα, δε μπορούν να μας διαβεβαιώσουν ότι θα το τηρήσουν και παραέξω.
Nα το πάλι.... Τελικά για λάθος άνθρωπο πιστεύω ότι έχει δόγμα το "όλοι είναι κακοί μέχρι αποδείξεως του εναντίου"!!! Αυτό το πράγμα αρνούμαι να το δεχτώ! 2 ρεπόρτ έχω κάνει καταγγέλοντας συγκεκριμένους ανθρώπους για συμπεριφορές (από όσο θυμάμαι τουλ) ΚΑΙ τους 2 κάνοντας τους αναφορά απλώς... παρεξηγηθήκαμε ή σφαχτήκαμε (ανάλογα το άτομο :P) ενώ μόλις μιλήσαμε σαν ... άνθρωποι τουλάχιστον ηρεμήσαμε και σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι τους έχω εχθρούς μέσα στο φόρουμ!
Αυτή η δυσπιστία απέναντι στους χρήστες είναι τουλάχιστον ...ενοχλητική... τι είμαστε... βάρβαροι που θα σφαχτούμε για μια αρνητική??? :confused:
(χάος δεν πάει προσωπικά σε σένα αυτό απλά με αφορμή το δικό σου πόστ το έγραψα)

Βρε καλή μου; :P Αλήθεια, πόσες πια άδικες αρνητικές έχεις πάρει εσύ προσωπικά και πόσες εξηγήσεις έχεις ζητήσει, ώστε να έχεις λάβει και ανάλογα PMs?
δεν τις ... μέτρησα, αλλά σε όσες πραγματικά αναρωτήθηκα ο αρμόδιος είτε δεν ήταν μέσα στην ΟΔ για να μου απαντήσει (και όντως η ΟΔ δεν μπορεί να ... μυρίζει τα νύχια της για τον καθένα από μας) είτε απλά δεν...καταδέχτηκε να μου απαντήσει [γεγονός που αν ισχύει το αφήνω στην κρίση όλων σας :)]


έχω βάλει κατά περιόδους διάφορα -1
ο λόγος συνήθως είναι ότι απλά... δεν συμφωνώ βρε αδερφέ με αυτό που λες
καμία σχέση με εμπάθεια, και βασικά όσο έχω παρατηρήσει δεδομένης της ελευθερίας που έχω να βλέπω τις αρνητικές, δεν υπάρχει γενικώς εμπάθεια
Βρε ΚουΕ... βρε ΚουΕ...
Έχωσα αρνητικές σε συμφορουμίτη πρόσφατα για το θέμα της της ... διαβίωσης και πόσα χρήματα χρειάζονταν. Ναι... έλεγε την άποψη του και διαφωνούσα. Ήταν προφανές, ακόμα και αν ΔΕΝ είχα απαντήσει από κάτω με ποστ που να με "Φωτογραφίζει" ότι τουλ εγώ έβαλα αρνητική. ΔΕΝ μιλάμε για τέτοιες ψήφους εδώ όμως!
Ποστ όπως πχ αυτό του Λόριεν με τα επαγγέλματα ας πούμε... γιατί κάποιος να βάλει αρνητική [αυτή που...μαγικά εξαφανίστηκε?]. Ούτε άποψη έλεγε, ούτε έγραψε για κάποιον που δεν το έχει αναφέρει ήδη (πχ. εμένα που το έχω πει μυριάδες φορές τι κάνω, και θα μπορούσε να το θυμάται πχ, αλλά στο εν λόγο τόπικ δεν έχω απαντήσει δεν με έβαλε ;)). Ή σε εκείνο το ποστ του Valder στο "διαγωνισμό μουτσούνας".. ή ή ή... νομίζω ότι σε τέτοιες αρνητικές αναφερόμαστε και όχι στις προφανείς...

Νομίζω ότι οι .... περισσότεροι από εμάς είμαστε πάνω από... 10 και δεν "διαμαρτυρόμαστε" για ψύλλου πήδημα.

Τέσπα... Τη γνώμη μας λέμε άλλωστε εδώ, λέω κι εγώ τη δική μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Βρε ΚουΕ... βρε ΚουΕ...
Έχωσα αρνητικές σε συμφορουμίτη πρόσφατα για το θέμα της της ... διαβίωσης και πόσα χρήματα χρειάζονταν. Ναι... έλεγε την άποψη του και διαφωνούσα. Ήταν προφανές, ακόμα και αν ΔΕΝ είχα απαντήσει από κάτω με ποστ που να με "Φωτογραφίζει" ότι τουλ εγώ έβαλα αρνητική. ΔΕΝ μιλάμε για τέτοιες ψήφους εδώ όμως!
Ποστ όπως πχ αυτό του Λόριεν με τα επαγγέλματα ας πούμε... γιατί κάποιος να βάλει αρνητική [αυτή που...μαγικά εξαφανίστηκε?]. Ούτε άποψη έλεγε, ούτε έγραψε για κάποιον που δεν το έχει αναφέρει ήδη (πχ. εμένα που το έχω πει μυριάδες φορές τι κάνω, και θα μπορούσε να το θυμάται πχ, αλλά στο εν λόγο τόπικ δεν έχω απαντήσει δεν με έβαλε ;)). Ή σε εκείνο το ποστ του Valder στο "διαγωνισμό μουτσούνας".. ή ή ή... νομίζω ότι σε τέτοιες αρνητικές αναφερόμαστε και όχι στις προφανείς...

Νομίζω ότι οι .... περισσότεροι από εμάς είμαστε πάνω από... 10 και δεν "διαμαρτυρόμαστε" για ψύλλου πήδημα.

Τέσπα... Τη γνώμη μας λέμε άλλωστε εδώ, λέω κι εγώ τη δική μου :)


μπορώ να κάνω υποθέσεις για του Lorien καθώς και για το ποίημα που ανέφερε η Δήμητρα
Το ποίημα λοιπόν... απλά δεν άρεσε το συγκεκριμένο ποίημα! Τι σημασία έχει που δεν ήταν της Δήμητρας? Απλά δεν άρεσε...
Για τον Lorien τώρα και το θέμα του.... λόγοι για αρνητική
  1. δεν πας καλά ρε φίλε που έκατσες κι έκανες τέτοια δουλειά, πόσο καμμένος είσαι
  2. έχεις κάνει κακή δουλειά κι ας βάζεις disclaimer, οι μισοί εδώ και δυο χρόνια έχουν άλλο επάγγελμα
  3. αν ήθελα κάποιος να ξεθάψει μετά από δυο χρόνια το επάγγελμα μου, θα το είχα βάλει και στο προφίλ μου
  4. -οτιδήποτε υπάρχει μέσα στο μυαλό αυτού που την έβαλε- που έτσι κι αλλιώς, ούτε καν σε αυτό το θέμα δεν θα αιτιολογούσε
εννοείται ότι όλα τα παραπάνω είναι υποθέσεις και πιθανά να συναγωνίζονται τον Σπήλμπεργκ
μπορεί όμως να είναι και κάτι από αυτά αλήθεια

για μένα πάντως, πολύ κακό για το τίποτα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
οπότε για να μην ... υπάρχει "πολύ κακό για το τίποτα" είναι προτιμητέος ένας λόριεν που έχει μείνει με την απορία και χωρίς "δικαίωμα" να τη λύσει, παρά να υπάρχει η δυνατότητα να δοθεί μια εξήγηση...

τώρα να πω ότι την καταλαβαίνω τη λογική...ψέμματα θα πω και δεν κάνει... μεγαλώνει η μύτη μου :P



edit: αν ισχύει αυτό που λες, προτίνω ένα μεγάάάάάλο disclaimer στην αρχή της σελίδας (εκει που είναι το όνομά μας)... "scripta manent" γιατί... τι να κάνουμε τώρα... τα γραπτά όντως μένουν και όταν τα ...στέλνουμε στο internet παύουν να αποτελούν "καλά κρυμμένο μυστικό"... Αν δεν θέλουμε να βρεθεί ο ... όποιος Λόριεν που για να σκοτώσει το χρόνο του κάνει κάτι τέτοιο... well... ας μην το γράφουμε!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
μα ορίστε... του δίνεται η δυνατότητα με αυτό το θέμα (μέχρι στιγμής, μέχρι να καταλήξει σε flame :P)
αν δεν πάρει όμως και πάλι την απάντηση που θα ήθελε... το επόμενο βήμα ποιο θα είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Και για τον ίδιο το λόγο θα προτιμούσα αυτό το thread να μην γίνει αιτία σχολιασμού καμίας ψήφου αλλά σχολιασμού της ιδέας

μα ορίστε... του δίνεται η δυνατότητα με αυτό το θέμα (μέχρι στιγμής, μέχρι να καταλήξει σε flame :P)

δεν του δινεται... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
δεν του δινεται... ;)

κάποια απ τις δυο μας δεν έχει καταλάβει καλά :P



είναι όπως είπα και στο δικό μου παράδειγμα με την Φανταστική Νεράιδα :P

ρωτάει ο ένας, απαντάει ο άλλος (αν θέλει) τελειώνει εκεί το θέμα.
αυτό είναι το ζητούμενο.... να μην υπάρχει παραπέρα σχολιασμός (εννοεί ο Πάνος νομίζω :P... και βασικά να μην σχολιαστεί ΞΑΝΑ το ΓΙΑΤΙ δεν είναι φανερές οι αρνητικές)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
μπορεί να έχεις δίκιο...

εγώ αυτό που έγραψε ο Πάνος το καταλαβαίνω ως
"ας συζητήσουμε (στην παρούσα φάση) αν θέλουμε/έχει νόημα να υπάρχει ένα τόπικ "κλάψας" (sic) και ας μην σχολιάζουμε για την ώρα πράγματα όπως "γιατί πήρα στο τάδε ποστ -1" "

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
να κάνω κι εγώ μια "άλλη πρόταση για τις αρνητικές ψήφους"?

να μην υπάρχουν καν! να υπάρχει μόνο το πράσινο κουμπάκι :D

έτσι και οι εμπαθείς δεν θα έχουν με τι να παίξουν, αλλά και αυτοί που αντιτίθενται, θα "αναγκαστούν" να παραθέσουν την αντίθετη άποψη.
(και τα πράσινα χεράκια θα κρίνουν τον νικητή, χουχού:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μήπως, λέω εγώ μήηηπως... Μήπως το ότι για δεύτερη φορά γίνεται τόση κουβέντα και στεναχώρια για της ανώνυμες αρνητικές... Μήπως σημαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά με το σύστημα;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
να κάνω κι εγώ μια "άλλη πρόταση για τις αρνητικές ψήφους"?

να μην υπάρχουν καν! να υπάρχει μόνο το πράσινο κουμπάκι :D

έτσι και οι εμπαθείς δεν θα έχουν με τι να παίξουν, αλλά και αυτοί που αντιτίθενται, θα "αναγκαστούν" να παραθέσουν την αντίθετη άποψη.
(και τα πράσινα χεράκια θα κρίνουν τον νικητή, χουχού:P)
Αυτό σε κάποια φάση το είχα προτείνει κι εγώ στην ΟΔ, αλλά το πρόβλημα είναι ότι έτσι εξισώνονται τα αδιάφορα ποστ με τα απαράδεκτα ποστ :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top