Άνοιγμα λογαριασμού μισθοδοσίας

pink_panther

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pink_panther αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Καλησπέρα στο φόρουμ! Θέλω να ξεκινήσω να ψάχνω για δουλειά, και από όσο ξέρω θα πρέπει να ανοίξω και έναν λογαριασμό μισθοδοσίας όπου θα γίνεται η κατάθεση του μισθού μου από τον εργοδότη. Επίσης έχω διαβάσει στο ίντερνετ ότι συνήθως ο εργοδότης επιλέγει μια συγκεκριμένη τράπεζα και θέλει να ανοίξεις λογαριασμό σε αυτήν. Το θέμα είναι, για δικούς μου λόγους που δεν μπορώ να αναλύσω εδώ πέρα, θέλω οπωσδήποτε να αποφύγω την Πειραιώς. Είμαι οκ με οποιαδήποτε άλλη τράπεζα. Μπορεί αυτό να δημιουργήσει πρόβλημα στην πρόσληψή μου? Υπάρχει κάποιο workaround? Συγγνώμη αν είναι χαζά αυτά που γράφω, απλώς δεν έχω κανέναν στο περιβάλλον μου να με βοηθήσει.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,474 μηνύματα.
Καλησπέρα...

Καθόλου χαζές δεν είναι οι απορίες σου. Μα εύλογες και καλά κάνεις και ρωτάς...

Κατά τη γνώμη μου (και την εμπειρία μου...), όχι, δεν αποτελεί πρόβλημα. Τώρα πια...μπορεί να γίνει μεταφορά χρημάτων από τη μία τράπεζα στην άλλη. Οπότε, ο κάθε εργοδότης δεν έχει πρόβλημα. Βέβαια - οι εργοδότες - προτιμούν να έχει ο υπάλληλος λογαριασμό στην τράπεζα που διατηρούν αντίστοιχο λογαριασμό. Χωρίς αυτό να σημαίνει, όμως, ότι αν τους πεις ότι διατηρείς ήδη λογαριασμό σε άλλη τράπεζα, δε θα το δεχτούν...

Μην ανησυχείς. Τώρα πια, όλα αυτά λύνονται με συνεννόηση και καλή θέληση...
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Καλησπέρα στο φόρουμ! Θέλω να ξεκινήσω να ψάχνω για δουλειά, και από όσο ξέρω θα πρέπει να ανοίξω και έναν λογαριασμό μισθοδοσίας όπου θα γίνεται η κατάθεση του μισθού μου από τον εργοδότη. Επίσης έχω διαβάσει στο ίντερνετ ότι συνήθως ο εργοδότης επιλέγει μια συγκεκριμένη τράπεζα και θέλει να ανοίξεις λογαριασμό σε αυτήν. Το θέμα είναι, για δικούς μου λόγους που δεν μπορώ να αναλύσω εδώ πέρα, θέλω οπωσδήποτε να αποφύγω την Πειραιώς. Είμαι οκ με οποιαδήποτε άλλη τράπεζα. Μπορεί αυτό να δημιουργήσει πρόβλημα στην πρόσληψή μου? Υπάρχει κάποιο workaround? Συγγνώμη αν είναι χαζά αυτά που γράφω, απλώς δεν έχω κανέναν στο περιβάλλον μου να με βοηθήσει.
Καλησπέρα,
Συνήθως ναι ο εργοδότης είναι σε μια τράπεζα που συνεργάζεται και ειδικά αν είναι μεγάλου αριθμού προσωπικό εκεί που εργάζεσαι θα πρέπει να είναι σε μια που θα γίνονται όλες οι πληρωμές.
Τώρα δεν μπορείς να ξέρεις αν ο εργοδότης είναι Πειραιώς η ΑΛΦΑ η εθνική από τωρα. Θα πρέπει να το δεις με τη πρόσληψη.
Αν έχεις θέμα με τη Πειραιώς μπορείς να ανοίξεις λογαριασμό σε μια άλλη τράπεζα και να ζητήσεις τα έξοδα μεταφοράς του μισθού να τα αναλάβεις εξ ολοκλήρου εσύ η να σου δίνει τον μισθό και να σου αφαιρεί τα έξοδα μεταφοράς.
Βέβαια υπάρχει και το ενδεχόμενο να πέσεις σε εργοδότη που να είναι καλός και να καταλαβαίνει το θέμα σου και να σου πει μην ανησυχείς και αν έχεις άλλη τράπεζα στα βάζω κανονικά.φυσικα αυτό είναι λίγο σπάνιο φαινόμενο.
Συνήθως απο όσο ξέρω και γνωρίζω κυρίως eurobank χρησιμοποιούν στον ιδιωτικό και εθνική στο δημόσιο.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,474 μηνύματα.
Συνήθως απο όσο ξέρω και γνωρίζω κυρίως eurobank χρησιμοποιούν στον ιδιωτικό και εθνική στο δημόσιο.
Τώρα πια...η εθνική είναι κάτι σαν...must και στον ιδιωτικό τομέα. Ειδικά στις εργασιακές σχέσεις εργοδότη - υπαλλήλου (μόνιμου : με σύμβαση ορισμένου ή αορίστου χρόνου)...
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Τώρα πια...η εθνική είναι κάτι σαν...must και στον ιδιωτικό τομέα. Ειδικά στις εργασιακές σχέσεις εργοδότη - υπαλλήλου (μόνιμου : με σύμβαση ορισμένου ή αορίστου χρόνου)...
Εγώ στις δουλειές που έχω συνεργαστεί και ήταν ιδιωτικού τομέα κανένας δεν μου ζήτησε εθνική πάντως. μπορεί να ήταν και σύμπτωση. :worry:
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,474 μηνύματα.
Εγώ στις δουλειές που έχω συνεργαστεί και ήταν ιδιωτικού τομέα κανένας δεν μου ζήτησε εθνική πάντως. μπορεί να ήταν και σύμπτωση. :worry:
Τί να σου πω ; Δεν ξέρω...Στη δουλειά μου, όλοι σχεδόν, με Εθνική συνεργάζονται (κι ας έχουν λογαριασμό και σε άλλες τράπεζες...). Είναι η πιο..."εύκολη" τράπεζα, ας το πούμε έτσι (με πολλά ΑΤΜ κ.λπ.). Είναι και θέμα συνήθειας. Από τις πιο παλιές...
 

pink_panther

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pink_panther αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Ξε-αγχώθηκα λίγο.:)
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Τί να σου πω ; Δεν ξέρω...Στη δουλειά μου, όλοι σχεδόν, με Εθνική συνεργάζονται (κι ας έχουν λογαριασμό και σε άλλες τράπεζες...). Είναι η πιο..."εύκολη" τράπεζα, ας το πούμε έτσι (με πολλά ΑΤΜ κ.λπ.). Είναι και θέμα συνήθειας. Από τις πιο παλιές...
Εγώ προτιμάω εθνική αλλά έχω αναγκαστεί να έχω και σε άλλο Λογαριασμό.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Ξε-αγχώθηκα λίγο.:)
Κανένας λόγος για άγχος. Άμα πέσεις σε καλό αφεντικό όλα λύνονται. :)
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,474 μηνύματα.
Εγώ προτιμάω εθνική αλλά έχω αναγκαστεί να έχω και σε άλλο Λογαριασμό.
Όλοι κάπως έτσι είμαστε...

Οι περισσότεροι έχουμε λογαριασμούς σε 2 τράπεζες. Κι ας μην "κινούνται" και οι δυο το ίδιο...
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,474 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,474 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Το διάβασα μια χαρά. Αλλά με έβαλε σε περίσκεψη παρ' όλα αυτά. Η λέξη οπωσδήποτε με προβλημάτισε αρκετά.
 

pink_panther

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pink_panther αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 172 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Άκου τι θα κάνεις

Θα βρεις έναν εργοδότη,σου δίνει την βεβαίωση.....έπειτα αντί να πας στην τράπεζα που σου λέει αυτός .Θα πας σε αυτήν που θες εσύ

(Αλλά δεν θα δουλέψεις στοκ ίδιο εργοδότη)
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,474 μηνύματα.
Τί...προτροπή είναι αυτή ; Μέσα στην...παρανομία (και επικίνδυνη, από πολλές απόψεις...). Και το παλικάρι ακόμα δεν ξεκίνησε να δουλεύει...

Υπάρχει και άλλος τρόπος, πιο ευθύς και τίμιος : Να συζητήσει με τον εργοδότη του και να τα βρουν (σε περίπτωση που υπάρξει πρόβλημα με την τράπεζα : που δε θα υπάρξει...). Αν τα βρουν στα ουσιώδη / βασικά, δε θα κολλήσει στο θέμα της τράπεζας.-
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Συνήθως με εθνική συνεργάζονται οι περισσότερες εταιρείες οπότε μην αγχώνεσαι τόσο .
 

pink_panther

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pink_panther αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Άκου τι θα κάνεις

Θα βρεις έναν εργοδότη,σου δίνει την βεβαίωση.....έπειτα αντί να πας στην τράπεζα που σου λέει αυτός .Θα πας σε αυτήν που θες εσύ

(Αλλά δεν θα δουλέψεις στοκ ίδιο εργοδότη)
Ακόμα και να το έκανα αυτό, δεν αντιλαμβάνομαι τι ακριβώς λύνει; Δεν θέλω απλά μια βεβαίωση για να ανοίξω τον λογαριασμό και να τον έχω να κάθεται.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Ακόμα και να το έκανα αυτό, δεν αντιλαμβάνομαι τι ακριβώς λύνει; Δεν θέλω απλά μια βεβαίωση για να ανοίξω τον λογαριασμό και να τον έχω να κάθεται.
Άρα έχεις απάντηση για το ερώτημα σου .... βρίσκεις δουλειά που χρησιμοποιει την τράπεζα που θες
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top