• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Άνοιγμα μύτης

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δε μου έχει ανοίξει ποτέ η μύτη και δεν ξέρω τι πρέπει να κάνει κανείς σε αυτή την περίπτωση.
Μόλις άνοιξε η μύτη της κόρης μου :'(

Πρώτες βοήθειες παρακαλώ! :'(

Για την ώρα της έχω βάλει μια κρύα κομπρέσα στη μύτη. Τι άλλο να κάνω? Help?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ghelly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ghelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.
Από όσο ξέρω πρέπει να έχει ψηλά το κεφάλι της και να κρατάει τη μύτη. Αλλά με προσοχή μην καταπιεί αίμα.


Ψυχραιμία πάνω από όλα:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Οκ, μοιάζει να σταμάτησε...Ουφ...απ' το σχολείο είχα να δω να ανοίγει μύτη...Τίποτα δε θυμόμουν.

Thanks ghelly! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ghelly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ghelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.
Ελα βρε, τα παιδιά αυτά εχουν!


Ηρεμία θέλει μόνο;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Χαχα, μόλις θυμήθηκα μια φορά όταν ήμουν μικρή που πάνω σε έναν άγριο καβγά με τον αδερφό μου του έριξα μια μπουνιά ξεγυρισμένη στη μύτη με αποτέλεσμα να ανοίξει και να μη σταματάει με τίποτα! Και όχι μόνο αυτό αλλά για αρκετό καιρό μετά ξαναάνοιγε κάθε τόσο με το παραμικρό...
(αχ ωραίες αναμνήσεις της παιδικής ηλικίας!) :devil:

PS: ελπίζω να πάνε όλα καλά με την κορούλα σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Από όσο ξέρω πρέπει να έχει ψηλά το κεφάλι της και να κρατάει τη μύτη. Αλλά με προσοχή μην καταπιεί αίμα.
Δεν είμαι σίγουρος ότι αυτό είναι καλό. Ίσως είναι και λίγο επικίνδυνο, χωρίς να ξέρω κάτι παραπάνω. :/:


Κρύο νερό στο μέτωπο. Βοηθάει. :)
Αλλά όπως είδες περνάει από μόνο του.


Και κλείσε το προβληματικό ρουθούνι μ' ένα βρεγμένο βαμβάκι. Εμένα τουλάχιστον με βοηθούσε αυτό.


:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ήταν πολύ παράξενο γιατί είχε πέσει για ύπνο και το έπαθε στο κρεβάτι της. Γεμίσαμε αίματα με βλένες παντού. Ήταν τρομακτικό και δε φτάνει αυτό έχω και τη μάνα μου που αντί να βοηθήσει, μου έλεγε "αχ δε μπορώ, θα λυποθυμίσω" ...γκρρρ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ghelly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ghelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.
Δεν μπορώ να ξέρω γιατί το έπαθε ενώ κοιμόταν, (μόνο λόγω πιεσης ξέρω να γίνεται) αλλά μην πανικοβάλεστε κιόλας:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εγώ έχω ψυχραιμία μωρέ και η μικρή το ίδιο. Εδώ της έβαλα την κομπρέσα και ήρθα εδώ και έγραψα το μήνυμα...αλλά η γιαγιά είναι άστα να πάνε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ghelly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ghelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.
Αχ αυτές οι γιαγιάδες... Βαράνε επιστράτευση, άνευ πολέμου!


Αλλά αφού το παιδί είναι οκ, αυτό έχει σημασία:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Από όσο ξέρω πρέπει να έχει ψηλά το κεφάλι της και να κρατάει τη μύτη. Αλλά με προσοχή μην καταπιεί αίμα.

Γιατί είναι κακό να καταπιεί αίμα;

Σόρρυ Ισι μου, δεν έχω καμία συμβουλή να δώσω, ούτε εμένα μου έχει ανοίξει ποτέ :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ghelly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ghelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.
Γιατί είναι κακό να καταπιεί αίμα;

Σόρρυ Ισι μου, δεν έχω καμία συμβουλή να δώσω, ούτε εμένα μου έχει ανοίξει ποτέ :(


Για να μην πνιγεί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μη ζητάς συγνώμη Michelle μου. Εδώ δεν ήξερα εγώ που είμαι και η μαμά της... :redface:

Ξερετε τι σκεφτόμουν τώρα...ότι θα 'πρεπε να πάω να παρακολουθήσω μαθήματα πρώτων βοηθειών. Ποτέ δε ξέρεις πότε θα χρειαστεί να ξέρεις... Αλλά που κάνουν τέτοια μαθήματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ghelly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ghelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.
Μη ζητάς συγνώμη Michelle μου. Εδώ δεν ήξερα εγώ που είμαι και η μαμά της... :redface:

Ξερετε τι σκεφτόμουν τώρα...ότι θα 'πρεπε να πάω να παρακολουθήσω μαθήματα πρώτων βοηθειών. Ποτέ δε ξέρεις πότε θα χρειαστεί να ξέρεις... Αλλά που κάνουν τέτοια μαθήματα?

Νομίζω στον Ερυθρό Σταυρό αλλά και στους Εθελοντές Σαμαρείτες μπορείς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Λοιπόν... μου έχει ανοίξει η μύτη γύρω στο 1.000.000 φορές. :D
Πιο μικρός συνέχεια, εκεί που κοιμόμουν, εκεί που καθόμουν, εκεί που έπαιζα και σε όλες τις πιθανές περιπτώσεις. Μεγαλώνοντας μου άνοιγε όλο και πιο σπάνια και από τα 18 και μετά, αντε μια φορά το χρόνο και αν. Ειδικά τα καλοκαίρια με τη ζεστη η συχνότητα ήταν μεγαλύτερη.
Έχω δοκιμάσει την κάθε πιθανή και απίθανη μέθοδο (με συμβουλές γιατρών,θείων,γιαγιάδων κλπ ) για να σταματήσει και έχω καταλήξει οτι η πιο αποτελεσματική είναι η εξής:
Με το που ανοίξει η μύτη παίρνεις χαρτί (για να μη λερωθείς) και πιέζεις με τα 3 σου δαχτυλα (αυτά που κάνουν οι χριστιανοί ορθόδοξοι το σταυρό τους) το διάφραγμα δυνατά για 3-4 λεπτά. Καλό κάνει και η χρήση πάγου στην περιοχή του διαφράγματος. Περιμένεις 10 λεπτάκια και είσαι οκ :)...
Δε γυρνάς το κεφάλι πίσω γιατί απλά καταπίνεις το αίμα, δε βοηθάς να σταματήσει.Η κατάποση μεγάλης ποσότητας αίματος δεν είναι επιθυμητή και οδηγεί σε εμετούς.
Κανονικά αν συνεχίσει πάνω από 20-25 λεπτά πρέπει να πας σε νοσοκομείο. Προσωπικά μια φορά είχα πάει και δε το συνιστώ... Μου έβαλαν επίδεσμο στο ρουθούνι εμποτισμένο με κάποιο υγρό.Τον επίδεσμο τον κράτησα 3 μέρες και ήταν τόσο μακρύς που τον ένιωθα μέχρι το λαιμό μου (ξέρω έγινα πολύ αηδιαστικός...)Δε πονούσε αλλά ήταν άκρως αηδιαστικό το συναίσθημα
Εχω δοκιμάσει και 2 φορές καυτηριασμό χωρίς κάποιο ιδιαίτερο αποτέλεσμα.
Γενικώς το ανοιγμα της μύτης είναι συνηθες σε μικρές ηλικίες και δεν είναι κάτι το ανησυχητικό. Το αίμα έτσι κι αλλιώς αναπληρώνεται εύκολα και δεν εμπνέει ανησυχία. Πολλά παιδιά (όπως και εγώ) έχουν μια ευαισθησία στα αγγεία που δημιουργεί ρινορραγία και με την πάροδο των χρόνων μειώνεται.
Εγώ το χα συνηθίσει και δε με επηρέαζε και πολύ.Τον πανικό τον είχαν οι γύρω μου, ειδικά αυτοί που δε με ήξεραν.
Α, και κάτι άλλο... στα μαθήματα πρώτων βοηθειών δε νομίζω να ασχολούνται με ανοιγμα μύτης. Δεν έχει πάθει ποτέ κανένας τίποτα από αυτό. :)
Αυτά. Αν θες να ρωτήσεις κάτι άλλο εδώ είμαστε...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες αυτές τις πληροφορίες! :)

Σαν υπερβολική μαμά που είμαι (:redface: ) μετά το άνοιγμα που δεν ήξερα τι να κάνω, το μυαλό μου πήγε σε όλες τις πιθανές και απίθανες περιπτώσεις που μπορεί να μην ξέρεις τι να κανεις γι' αυτό σκέφτηκα τα μαθήματα πρώτων βοηθειων.. (χαζομαμά! :()
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Από όσο ξέρω πρέπει να έχει ψηλά το κεφάλι της και να κρατάει τη μύτη. Αλλά με προσοχή μην καταπιεί αίμα.


Ψυχραιμία πάνω από όλα:redface:
Ποτέ δεν το κάνουμε αυτό, πρώτον γιατί δεν οφελεί σε τίποτα και δεύτερον υπάρχει σοβαρός κίνδυνος ή να καταπιείς το αίμα και να έχεις εμμέτους, ή να πάθεις εισρόφηση.

Γιατί είναι κακό να καταπιεί αίμα;

Σόρρυ Ισι μου, δεν έχω καμία συμβουλή να δώσω, ούτε εμένα μου έχει ανοίξει ποτέ :(

Η κατάποση ποσότητας αίματος μπορεί να προκαλέσει πεπτικές διαταραχές....
Πάντως το πιο πιθανό είναι η κόρη σου να είχε κάποιες ενοχλήσεις από τη μύτη της και να προσπάθησε να την σκαλίσει με το δάχτυλο (έτσι δικαιολογείται και η ύπαρξη βλέννας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Επιπλέον απ όσο ξέρω δεν γυρίζουμε το κεφάλι πίσω και δεν καταπίνουμε το αίμα, για να μπορούμε να βλέπουμε την ποσότητα αίματος που φεύγει ώστε αν ξεπεράσει τα "λογικά" όρια να πάμε στο νοσοκομείο για πιθανό καυτηριασμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
παιδιά για 5 λεπτά έτρεχε πάρα πολυ αίμα... :'((έχουμε και άσπρα είδη υγιεινής και έκανε φοβερή αντίθεση!) αλλά μετά (με την κομπρέσα) λιγόστεψε, μέχρι που σταμάτησε.

Πάντως το παιδί, από μόνο του, είχε σκύψει εμπρός όταν με φώναξε να τη βοηθήσω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Γενικά πρέπει να το έχεις κατά νου σου και να το δεις
Ρώτα την αν είχε πονοκέφαλο ή κάτι, αν σκάλισε τη μύτη της κι όλα αυτά
Το ότι άνοιξε στο ύπνο της λίγο με ανησυχεί καθότι δεν ήταν σε ένταση εκείνη τη στιγμή το παιδί (αν και μπορεί να έβλεπε ένα πολύ δυνατό όνειρο)
Καλύτερα πάντως να ρωτήσεις και κανα γιατρό να είσαι σίγουρη

Όσο για την αιμορραγία, ΦΑΙΝΕΤΑΙ πολύ ακριβώς λόγω των λευκών ειδών υγιεινής σε συνδυασμό με το νερό που τρέχει το κάνει να φαίνεται ποτάμι!
Αν την έβαζες να σκύψει μέσα σε ένα λεκανάκι, θα έβλεπες ότι δεν είναι και τόσο πολύ όσο νόμιζες ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top