• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Άνοιγμα μύτης

deathpale

Νεοφερμένος

Η deathpale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
εμένα δε μου έχει ανοίξει ποτέ! Και μάλιστα, πέρυσι έφαγα και γροθιά πάνω στη μύτη, η οποία κοκκίνησε αλλά δεν άνοιξε!

Πώς το εξηγείτε αυτό?
Εεε δεν ανοίγει το ίδιο εύκολα σε όλους τους ανθρώπους η μύτη. Και παίζει ρόλο φαντάζομαι και που ακριβώς την έφαγες τη γροθιά και πόσο δυνατή ήταν.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Ποτέ δεν είχα προβλήματα ,με το να μου ανοίγει η μύτη μου .
Πρώτη φορά πρέπει να ήταν πριν 3 χρόνια περίπου ,οταν είχα φάει μπουνιά στην μύτη και είχε ανοίξει ,αλλα εκ τοτε 1 φορά τον χρόνο και αν .
Τις τελευταίες 5 μέρες όμως ,μου εχει ανοίξει 6-7 φορές . Εντάξει ,στην αρχή μου ηταν αδιάφορο, αλλα πια εχει καταντήσει εκνευριστικό και ανησυχητικό . Επιπλέον, τις τελευταίες 3 μέρες μετράω συνεχώς την πίεση μου και ειναι σε υψηλά επίπεδα (14-15 η μεγάλη , 9 η μικρή ) .Απο την άλλη ,ποτε δεν είχα προβλήματα πίεσης . Θα το δικαιολογούσα ,εαν πέρναγα μια περίοδος άγχου ,αλλα αντιθέτως είμαι ιδιαίτερα χαλαρός ...
Όποια συμβουλή , καλοδεχούμενη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Ποτέ δεν είχα προβλήματα ,με το να μου ανοίγει η μύτη μου .
Πρώτη φορά πρέπει να ήταν πριν 3 χρόνια περίπου ,οταν είχα φάει μπουνιά στην μύτη και είχε ανοίξει ,αλλα εκ τοτε 1 φορά τον χρόνο και αν .
Τις τελευταίες 5 μέρες όμως ,μου εχει ανοίξει 6-7 φορές . Εντάξει ,στην αρχή μου ηταν αδιάφορο, αλλα πια εχει καταντήσει εκνευριστικό και ανησυχητικό . Επιπλέον, τις τελευταίες 3 μέρες μετράω συνεχώς την πίεση μου και ειναι σε υψηλά επίπεδα (14-15 η μεγάλη , 9 η μικρή ) .Απο την άλλη ,ποτε δεν είχα προβλήματα πίεσης . Θα το δικαιολογούσα ,εαν πέρναγα μια περίοδος άγχου ,αλλα αντιθέτως είμαι ιδιαίτερα χαλαρός ...
Όποια συμβουλή , καλοδεχούμενη :)

να πας στον γιατρο για την πιεση γιατι απο οτι φαινεται εχεις υπερταση.

Η μυτη μπορει να ανοιγει και για αλλους λογους. Εγω πχ εχω προβλημα (sensitive blood vessels) και μου ανοιγει πολυ συχνα, κυριως τα βραδια οταν η υγρασια ειναι σε πολυ χαμηλα επιπεδα ή οταν εχει πολυ ζεστη και χαμηλη υγρασια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
να πας στον γιατρο για την πιεση γιατι απο οτι φαινεται εχεις υπερταση.

Η μυτη μπορει να ανοιγει και για αλλους λογους. Εγω πχ εχω προβλημα (sensitive blood vessels) και μου ανοιγει πολυ συχνα, κυριως τα βραδια οταν η υγρασια ειναι σε πολυ χαμηλα επιπεδα ή οταν εχει πολυ ζεστη και χαμηλη υγρασια.
Αλλα αυτό που οφείλεται ; Δηλαδή ,ειμαι 18 χρονών , γυμνάζομαι και δεν είχα ποτε προιστορία με την πίεση . Παίζει να είναι θέμα κληρονομικότητας ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
μπορει να ειναι κληρονομικο, μπορει να οφειλεται στην διατροφη ή μπορει να οφειλεται σε κατι ασημαντο, οπως πχ την ωρα που την μετρας ή να ειναι χαλασμενο το πιεσομετρο. Στη θεση σου σιγουρα θα το εψαχνα :) Δεν σου ειναι υπερβολικα αυξημενη για να αρχισεις να ανησυχεις, αλλα δε νομιζεις πως ειναι καλυτερα να εχεις το κεφαλι σου ησυχο;:)

H φυσιολογικη πιεση πρεπει να ειναι: συστολικη μικροτερη του 120mmHg και διαστολικη μικροτερη του 80mmHg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Δεν ξερω γιατι,αλλα η μυτη μου ανοιγει συνεχως!!! Υπαρχουν μερες που ανοιγει και 2 και 3 φορες!!! Ειναι πλεον φυσιολογικο για μενα......:vava:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,391 μηνύματα.
Δεν ξερω γιατι,αλλα η μυτη μου ανοιγει συνεχως!!! Υπαρχουν μερες που ανοιγει και 2 και 3 φορες!!! Ειναι πλεον φυσιολογικο για μενα......:vava:

Στο γιατρο εχεις παει;Αν οχι..καλο θα ηταν να πας..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
να πας στον γιατρο για την πιεση γιατι απο οτι φαινεται εχεις υπερταση.

ποιος τις λεει αυτες τις χαζομαρες μωρε? Μια χαρα ειναι η πιεση του, ελεος, 9-15 ειναι φυσιολογικοτατη, 18 χρονων ειναι τζιζους

Αλλα αυτό που οφείλεται ; Δηλαδή ,ειμαι 18 χρονών , γυμνάζομαι και δεν είχα ποτε προιστορία με την πίεση . Παίζει να είναι θέμα κληρονομικότητας ;

αδερφε μην ακους τις βλακειες που καθε βλακας γραφει σε ενα φορουμ, μια χαρα ειναι η πιεση σου, αν αθλησε κιολας ακομα καλυτερα. Η μυτη μπορει να ανοιγει για 100.000 λογους και δεν ειναι σχεδον καθολου επικυνδηνο.

Μερικες συμβουλες:

1) ο παγος και οι κομπρεσες δεν κανουν κακο, αλλα δεν κανουν και καλο. Ειναι αδιαφορες.
2) ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΠΡΟΣΤΑ οχι πισω, το αιμα να φυγει, αν μαζευτει στο στομαχι μπορει να προκαλεσει εμετο. ΜΠΡΟΣΤΑ.
3) πιεση στο μαλακο μερος της μυτης. Μετα απο λιγο θα σταματησει, αν δεν σταματησει πολυ ωρα νοσοκομειο.


Δεν ξερω γιατι,αλλα η μυτη μου ανοιγει συνεχως!!! Υπαρχουν μερες που ανοιγει και 2 και 3 φορες!!! Ειναι πλεον φυσιολογικο για μενα......

Aυτο θελει κοιταγμα, συνηθως ειναι καποιο προβλημα στα αγγεια της μυτης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
ποιος τις λεει αυτες τις χαζομαρες μωρε? Μια χαρα ειναι η πιεση του, ελεος, 9-15 ειναι φυσιολογικοτατη, 18 χρονων ειναι τζιζους

:confused:
9-15 είναι φυσιολογική πίεση; Since when? Βγήκαν καινούρια guidelines και δεν το πήρα χαμπάρι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,391 μηνύματα.
Το να ανοιγει τοσο συχνα η μυτη,χωρις χτυπημα εννοειται...μπορει να ειναι ενδειξη ακομα και πολυ σοβαρης ασθενειας,σε σχεση με το αιμα..και μιλαω για συγκεκριμενη ασθενεια..χωρις να θελω να τρομαξω κανεναν.Αντι λοιπον καποιοι να κανουν τους γιατρους και τους παντογνωστες..καλο θα ειναι να μην βγαζουν διαγνωση..οτι δεν τρεχει τιποτα.Ενα κοιταγμα στο γιατρο..ειναι οτι καλυτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Roben twn Xazwn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Roben twn Xazwn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Ποτέ δεν είχα προβλήματα ,με το να μου ανοίγει η μύτη μου .
Πρώτη φορά πρέπει να ήταν πριν 3 χρόνια περίπου ,οταν είχα φάει μπουνιά στην μύτη και είχε ανοίξει ,αλλα εκ τοτε 1 φορά τον χρόνο και αν .
Τις τελευταίες 5 μέρες όμως ,μου εχει ανοίξει 6-7 φορές . Εντάξει ,στην αρχή μου ηταν αδιάφορο, αλλα πια εχει καταντήσει εκνευριστικό και ανησυχητικό .Όποια συμβουλή , καλοδεχούμενη :)

σταμάτα να μπλέκεις σε καβγάδες :ropalo:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
μια εξεταση αιματος εχεις κανει?να αποκλεισεις τιποτα σοβαρο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Το να ανοιγει τοσο συχνα η μυτη,χωρις χτυπημα εννοειται...μπορει να ειναι ενδειξη ακομα και πολυ σοβαρης ασθενειας,σε σχεση με το αιμα..και μιλαω για συγκεκριμενη ασθενεια..χωρις να θελω να τρομαξω κανεναν.Αντι λοιπον καποιοι να κανουν τους γιατρους και τους παντογνωστες..καλο θα ειναι να μην βγαζουν διαγνωση..οτι δεν τρεχει τιποτα.Ενα κοιταγμα στο γιατρο..ειναι οτι καλυτερο.
Από τις κοινότερες αιτίες ρινορραγίας είναι ευαισθησία του αγγειακού πλέγματος του Kiesselbach, κάτι εντελώς αθώο και απλό στην αντιμετώπισή του (εάν κριθεί ότι είναι απαραίτητη η αντιμετώπισή του). Επίσης αλλεργίες, το σκάλισμα της μύτης και η ανασκαφή της.

Τώρα να έχεις διαταραχή πήξης, να είσαι π.χ. γαλαζοαίματος με έλλειψη παράγοντα VIII (κληρονομικό νόσημα) ή να έχεις λευχαιμία και το μοναδικό σύμπτωμα να είναι το 'άνοιγμα της μύτης'... τραβηγμένο και σπάνιο.

:confused:
9-15 είναι φυσιολογική πίεση; Since when? Βγήκαν καινούρια guidelines και δεν το πήρα χαμπάρι;
Τα όρια της φυσιολογικής αρτηριακής πίεσης κυμαίνονται από 90 με 60mmHg ως 140 με 90mmHg.
Επειδή οι άνθρωποι είναι άνθρωποι και όχι συστήματα, δεν πηγαίνουν όλα 'by the book'.
Υπάρχουν διακυμάνσεις και έτσι ένας υγιής κατά τα άλλα άνθρωπος να βρεθεί με μια κάποια υπόταση ή υπέρταση. Εάν είναι σποραδικό φαινόμενο δε λέει κάτι. Η γνώση του αν είναι όντως σποραδικό φαινόμενο στηρίζεται σε πολλαπλές μετρήσεις (παρακολούθηση της πίεσης) και όχι σποραδικές μετρήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
9-15 είναι φυσιολογική πίεση; Since when? Βγήκαν καινούρια guidelines και δεν το πήρα χαμπάρι;

since always

https://www.disabled-world.com/artman/publish/bloodpressurechart.shtml

και βασικα οπουδηποτε αλλου κοιταξεις blood pressure θα σου βγαλει οτι η φυσιολογικη πιεση για ενα αντρα 18 ετων ειναι 70-120 mmHg ητοι 9 με 16 kPa

και μιλαω για συγκεκριμενη ασθενεια..χωρις να θελω να τρομαξω κανεναν

ναι ουτε αιμοφιλια εχει ουτε καρκινο στον εγγεφαλο, αλλα καλο θα ηταν αν ανοιγει συστηματικα πανω απο μια φορα τη βδομαδα η μυτη να κοιταχτεις για αλεργιες, καμια μολυνση κτλ κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jesse_james

Δραστήριο μέλος

Ο jesse_james αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 464 μηνύματα.
since always

https://www.disabled-world.com/artman/publish/bloodpressurechart.shtml

και βασικα οπουδηποτε αλλου κοιταξεις blood pressure θα σου βγαλει οτι η φυσιολογικη πιεση για ενα αντρα 18 ετων ειναι 70-120 mmHg ητοι 9 με 16 kPa

Δηλαδή όταν έλεγε ότι έχει πίεση 9-15 εννοούσε kpa και όχι mmhg, μάλιστα.

- Τράβα ρε φίλε σε ένα παθολόγο και αν δεν έχεις ασφάλιση και λεφτά, την επόμενη φορά που θα σου ανοίξει πήγαινε σε ένα εφημερεύων νοσοκομείο. Τους χρησμούς άφησέ τους για το μ'αγαπά δεν μ'αγαπά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Δηλαδή όταν έλεγε ότι έχει πίεση 9-15 εννοούσε kpa και όχι mmhg, μάλιστα.

με 9 mm υδραργυρου διαστολικη πιεση εισαι κανονικα και με το νομο νεκρος.

αστο δεν σωζεται;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Ευχαριστώ για της απαντήσεις σας .
Πρός απάντηση ,βέβαια , επισκέφθηκα καρδιολόγο ,ο οποίος μου συνέστησε πολλές εξετάσεις (καθώς και αίματος ) ,οι οποίες έγιναν και τα αποτελέσματα ηταν εξαιρετικά καλά . Έβαλα και Holter για την επιβεβαίωση της πίεσης ,και όντως έδειξε πως είμαι υπερτασικός . Συνεχίζω και το ψάχνω το θέμα ,αν και ενας αλλος καρδιολόγος ,μου είπε πως είναι απόλυτα φυσιολική η πίεση για εναν 18χρονο που αθλείται συνεχώς ,όπως εγω (σε συνδυασμό με ηλεκτρική υπετροφία στην αριστερή κοιλία) . Όσον αφορά το θέμα της μύτης ,μάλλον είναι αγγειακό θέμα και δεν έχει σχέση η πίεση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Συνεχίζω και το ψάχνω το θέμα ,αν και ενας αλλος καρδιολόγος ,μου είπε πως είναι απόλυτα φυσιολική η πίεση για εναν 18χρονο που αθλείται συνεχώς ,όπως εγω (σε συνδυασμό με ηλεκτρική υπετροφία στην αριστερή κοιλία)

κοβω το χερι μου οτι ο πρωτος καρδιολογος ειχε μια κοιλουμπα μεχρι το πατωμα...

ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΥΠΕΡΤΑΣΙΚΟΣ (ακομα:P), εισαι αθλητης, ειδικα οι αθλητες αγωνισματων δυναμης (στιβος, αρση βαρων, ριψεις κτλ) εχουν πιεση στα ανω ορια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Μικρός είχα πάρα πολύ συχνές αιμορραγίες στην μύτη, μερικές φορές κρατούσαν και μισή ώρα και παραπάνω, στην ενηλικίωση μου σταμάτησαν, πιστεύω ότι δεν είναι κάτι σοβαρό, κάτι αγγειακό είναι, ίσως ένας καυτηριασμός όπως έκανε και ο πατέρας μου που πριν λίγα χρόνια που είχε κάτι τέτοιες ξαφνικές αιμορραγίες και να σταματήσει το πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top