Έγκλημα στα Γλυκά Νερά: δράστης ο σύζυγος της Καρολάιν για τη δολοφονία

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,939 μηνύματα.
Δεν μπορεί να είναι εν βρασμώ ψυχής. Αφαίρεσε την κάμερα τρεις ώρες πριν την σκοτώσει. Προφανώς η αστυνομία ήθελε να στοιχειοθετησει με ακράδαντα στοιχεία την ενοχή του.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,495 μηνύματα.
Εγώ θα έλεγα κρίμα που υπάρχουν τέτοιες σκέψεις την δεδομένη στιγμή και ο απαιτούμενος σεβασμός για μια μάνα και σε ένα πατέρα που μέσα σε σαράντα μέρες βιώνουν ότι πιο τραγικό για ένα γονέα ...

Πραγματικά δεν αναφέρομαι μόνο σε εσένα αλλά και σε άλλα ποστ που τόσο απλά κατηγορουνε τους γονείς χωρίς να ξέρουν τι σημαίνει να είσαι γονιός και πως μεγαλώνεις ένα παιδί ..

Το λιγότερο που μπορώ να πω είναι ότι τα σχόλια σας όσο αφορά τους γονείς είναι εμετικά και πραγματικά σαν γονιός με εξοργίζει όλο αυτό που βλέπω ...
Αντι να εστιασουν στον ενοχο και θυτη,εστιαζουν στο θυμα,στους γονεις,στον περιγυρο,στο σχολειο,στον Λεφακη,στην μπουγατσα που πουλαγε ο απεναντι φουρνος ,στον αναδρομο Ερμη και στη θειά μου την κατίγκο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

"Φως στο Τούνελ": Έκτακτη εκπομπή για τη δολοφονία στα Γλυκά Νερά - ΒΙΝΤΕΟ​


 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και το σκυλί γιατι το σκότωσε; Επειδή ήταν θηλυκό; Μπορούμε να εστιάσουμε στο οτι ο άνθρωπος αυτός είναι ψυχικά άρρωστος; Έχει πολύ πιο σοβαρά ψυχικά προβλήματα απο το οτι τον χαρακτηρίζετε μισογύνη.Μπορεί να ήταν αλλά αυτό ηταν το point?Δηλαδη αν γίνει mass shooting σε σχολείο πακιστανών θα πούμε ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΚΡΟΥΣΜΑ ΡΑΤΣΙΣΜΟΥ; ή θα εστιάσουμε στο οτι τοσα παιδιά έχασαν την ζωη τους και στο ποσο ψυχικά άρρωστος είσαι για να μπαίνεις και να θερίζεις ζωές;
Οποιοσδήποτε παίρνει μια ζωή θεωρεί πως η ζωή αυτή είναι στα χέρια του να την κάνει ο,τι θέλει.
Άνδρες,γυναίκες,παιδιά.Το έγκλημα είναι έγκλημα και δε η δολοφονία.
Εγώ θα το πω και ας στοχοποιηθώ.
Πρέπει κάποια στιγμή να καταλάβουμε το γεγονός οτι όσο κακός και τοξικός είναι ο εσωτερικευμένος μισογυνισμός άλλο τόσο ακριβώς κακός και τοξικός είναι ο εσωτερικευμένος μισανδρισμός.
Και επίσης: φεμινισμός=ισότητα και τίποτα άλλο.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλά, ναι. Οι γονείς προφανώς και δεν έχουν καμία ευθύνη. Ήταν καλό παιδί πιλότος, τι κι αν είναι 14 το παιδί.
Τι λες βρε hackr τώρα ?
Είναι δυνατόν να υποστηρίζεις ότι μια μάνα σιγονταριζε τον βασανιστή και δολοφόνο του παιδιού της ?

Και μόνο το στιγμιότυπο της αγκαλιά δηλώνει την άγνοια και τον πόνο αυτής της μάνας ...

Είναι δυνατόν μια μάνα να αγκαλιάζει τον δολοφόνο του κοριτσιού της ???
Απορώ και με την σκέψη σας ...

Αντιλαμβανόμαστε όλοι ότι η κοπέλα μάλλον δεν είχε και την καλύτερη επικοινωνία με το πατρικό της και μάλιστα εφόσον βγαίνει όλο το νησί και λέει ότι ήταν ένα χαρούμενο και γελαστό παιδί κάθε φορά που βρισκόταν εκεί ,έπαιζε το δικό της θέατρο για τους λόγους της ..

Αυτό αυτόματα κάνει τους γονείς συνυπεύθυνους σ ένα τέτοιο τερατώδες περιστατικό ?

Πόσα παιδιά κάνουν την επανάσταση τους και δεν ακούν τους γονείς τους ότι και αν τους λένε και εκείνοι προκυμενου να μη τα χάσουν πάνε με τα νερά τους ?
Πόσα παιδιά εθελοτυφλουνε μπροστά στον έρωτα και εναντιονοται ακόμα και με την πιο εμφανέστατη λογική ?

Μάλλον δεν έχεις υπάρξει ούτε ερωτευμένος ,ούτε επανάστασης στην εφηβική σου ηλικία και μιλάς για κάτι τέτοιο ..

Το τι είναι οι γονείς αντικατοπτρίζεται στα μάτια αυτής της κοπέλας !
Όλοι μιλούσαν για ένα χαρούμενο και καλοσυνάτο παιδί ..
Λες να βγήκε αυτό το παιδί από σκαρτους γονείς ?
Ένα γεγονός που μπορεί να οδηγησε σε όλο αυτό δεν ακυρώνει την δουλειά που έχουν κάνει ...
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι λες βρε hackr τώρα ?
Είναι δυνατόν να υποστηρίζεις ότι μια μάνα σιγονταριζε τον βασανιστή και δολοφόνο του παιδιού της ?

Και μόνο το στιγμιότυπο της αγκαλιά δηλώνει την άγνοια και τον πόνο αυτής της μάνας ...

Είναι δυνατόν μια μάνα να αγκαλιάζει τον δολοφόνο του κοριτσιού της ???
Απορώ και με την σκέψη σας ...

Αντιλαμβανόμαστε όλοι ότι η κοπέλα μάλλον δεν είχε και την καλύτερη επικοινωνία με το πατρικό της και μάλιστα εφόσον βγαίνει όλο το νησί και λέει ότι ήταν ένα χαρούμενο και γελαστό παιδί κάθε φορά που βρισκόταν εκεί ,έπαιζε το δικό της θέατρο για τους λόγους της ..

Αυτό αυτόματα κάνει τους γονείς συνυπεύθυνους σ ένα τέτοιο τερατώδες περιστατικό ?

Πόσα παιδιά κάνουν την επανάσταση τους και δεν ακούν τους γονείς τους ότι και αν τους λένε και εκείνοι προκυμενου να μη τα χάσουν πάνε με τα νερά τους ?
Πόσα παιδιά εθελοτυφλουνε μπροστά στον έρωτα και εναντιονοται ακόμα και με την πιο εμφανέστατη λογική ?

Μάλλον δεν έχεις υπάρξει ούτε ερωτευμένος ,ούτε επανάστασης στην εφηβική σου ηλικία και μιλάς για κάτι τέτοιο ..

Το τι είναι οι γονείς αντικατοπτρίζεται στα μάτια αυτής της κοπέλας !
Όλοι μιλούσαν για ένα χαρούμενο και καλοσυνάτο παιδί ..
Λες να βγήκε αυτό το παιδί από σκαρτους γονείς ?
Ένα γεγονός που μπορεί να οδηγησε σε όλο αυτό δεν ακυρώνει την δουλειά που έχουν κάνει ...
Νομίζω άλλο θέλει να πει.
Αν η κόρη σου στα 14 ερχόταν και σου έλεγε απο δω ο Γιάννης είναι 26, τι θα έλεγες;
Εγώ δεν έχω παιδιά αλλά και μόνο στην ιδέα τρέμω.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι λες βρε hackr τώρα ?
Είναι δυνατόν να υποστηρίζεις ότι μια μάνα σιγονταριζε τον βασανιστή και δολοφόνο του παιδιού της ?
Που το έγραψα αυτό για πες μου? Γιατί ότι θέλουμε διαβάζουμε μου φαίνεται.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,495 μηνύματα.
Και το σκυλί γιατι το σκότωσε; Επειδή ήταν θηλυκό; Μπορούμε να εστιάσουμε στο οτι ο άνθρωπος αυτός είναι ψυχικά άρρωστος; Έχει πολύ πιο σοβαρά ψυχικά προβλήματα απο το οτι τον χαρακτηρίζετε μισογύνη.Μπορεί να ήταν αλλά αυτό ηταν το point?Δηλαδη αν γίνει mass shooting σε σχολείο πακιστανών θα πούμε ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΚΡΟΥΣΜΑ ΡΑΤΣΙΣΜΟΥ; ή θα εστιάσουμε στο οτι τοσα παιδιά έχασαν την ζωη τους και στο ποσο ψυχικά άρρωστος είσαι για να μπαίνεις και να θερίζεις ζωές;
Εγώ θα το πω και ας στοχοποιηθώ.
Πρέπει κάποια στιγμή να καταλάβουμε το γεγονός οτι όσο κακός και τοξικός είναι ο εσωτερικευμένος μισογυνισμός άλλο τόσο ακριβώς κακός και τοξικός είναι ο εσωτερικευμένος μισανδρισμός.
Και επίσης: φεμινισμός=ισότητα και τίποτα άλλο.
Το σκυλι το σκοτωσε διοτι ηθελε να το κανει ακομα πιο αγριο να καταδειξει την αγριοτητα των ληστων.Τι σχεση εχει με τη γυναικοκτονια;
η γυναικοκτονια ειναι ενας οριος που δνε τον φτιαξαμε εμεις.Η γυναικοκτονια υπαρχει πλεον,αν δεις σημερα ολοι οι ψυχολογοι ποου βγαινουν ετσι το ονομαζουν και το εχεις λιγο λαθος στο μυαλουδακι σου.

Γυναικοκτονια δεν σημαινει σκοτονω γυναικες επειδη απλα ειναι γυναικες.Ειναι πολυ πιο συνθετο θεμα.
Για παραδειγμα αν ενας αντρας τσακωθει στο δρομο με μια γυναικα, επειδη του πατησε το πόδι και επανω στα νευρα του τη σκοτωσει αυτο δεν ειναι γυναικοκτονια.

Οταν ο ΑΝΤΡΑΣ ΣΟΥ δεν ανεχεται οτι ΕΣΥ θα του φυγεις και θα ΤΟΥ παρεις και το παιδι και σε σκοτωνει ειναι ακριβς αυτο γυναικοκτονια διοτι θεωρει τη γυναικα του ΚΤΗΜΑ ΤΟΥ και δεν μπορει αυτη να κανει οτι θελει..ΑΥΤΟΣ ΤΗΝ ΟΡΙΖΕΙ.
Ουτε φεμινισμος,ουτε μισογυνισμος ουτε θεωριες ουτε τιποτα απο αυτα που λες.

Και τελειωνοντας να πω οτι θιγεις ΑΙΣΧΡΑ ανθρωπους με ψυχικες ασθενειες ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ,ανθρωπους που δνε φταινε σε τιποτα για την σχιζοφρενεια τους,ή την ψυχικη τους κατασταση και δεν φτανουν ποτε σε τετοια εγκληματα και δεν το λεω εγω το ελεγε το πρωι ψυχιατρος στον ΣΚΑΙ.

Μια προσωπικοτητα μπορει να ειναι διεστραμμενη,τελειως ψυχρη,εγωκεντρικη στο επακρο αυτο δεν συμππιτπει με μια ψυχικη/ψυχιατρικη ασθενεια,εκει ο ανθρωπος δενε χει επιγνωση των πραξεων του εδω το ανθρωποοειδες αυτο ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΗ ΕΠΙΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΜΠΑς ΚΑΙ ΓΛΥΤΩΣΕΙ.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Που το έγραψα αυτό για πες μου? Γιατί ότι θέλουμε διαβάζουμε μου φαίνεται.

Δεν είπα ότι το έγραψες ..

Είπα τα συμπεράσματα που βγαίνουν μέσα από το σκεπτικό σου ..

Βλέποντας εσύ αυτή την εικόνα πιστεύεις ακόμα αυτό που υποστηρίζεις για τους συγκεκριμένους γονείς ή στέκεσαι σε ενα μόνο περιστατικό και ακυρώνεις όλα τα άλλα μόνο και μόνο γιατί έχεις βγάλει όλο αυτό το συμπέρασμα ?

Η σκέψη σου είναι το αποτέλεσμα όλων αυτών που έχεις δει και που έχουμε δει ...
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,495 μηνύματα.
Καλά, ναι. Οι γονείς προφανώς και δεν έχουν καμία ευθύνη. Ήταν καλό παιδί πιλότος, τι κι αν είναι 14 το παιδί.
Που το έγραψα αυτό για πες μου? Γιατί ότι θέλουμε διαβάζουμε μου φαίνεται.
Δεν στραβωθηκαμε.Το εγραψες εμμεσα.Ειρωνευεσαι τους γονεις της οτι καμια ευθυνη δεν φερουν.κλπ.
ΑΗΔΙΑ.
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Ο ορισμός της νεοφανούς λέξης γυναικοκτονία είναι πολύ εύπλαστος τελικά
αλλάζει κάθε μέρα μέχρι να φτάσει εκεί που τον θέλει η συγκεκριμένου είδους προπαγάνδα

από φόνο με αίτιο το ότι το θύμα ήταν γυναίκα, έγινε το παρακάτω
ΓΥΝΑΙΚΟΚΤΟΝΙΑ.Ο αντρας θεωρει οτι η γυναικα του ανηκει και δν εχει δικαιωμα να του φυγει ή να κανει αυτο που θελει αυτη,την οριζει εξολοκληρου και ετσι τη σκοτωνει.
Πιο ξεκαθαρη γυναικοκτονια δεν υπαρχει.
δλδ αντίστοιχα στα περιστατικά όπου γυναίκες σκοτώνουν τους άντρες τους για τους ίδιους λόγους ζήλιας θα πρέπει να θεωρηθούν ως ''ανδροκτονία''

η κατάργηση της λέξη ανθρωποκτονία και ο διαχωρισμός φυλετικά δεν εμπεριέχει σεξισμό και καταργεί την ισότητα?
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,495 μηνύματα.
Ο ορισμός της νεοφανούς λέξης γυναικοκτονία είναι πολύ εύπλαστος τελικά
αλλάζει κάθε μέρα μέχρι να φτάσει εκεί που τον θέλει η συγκεκριμένου είδους προπαγάνδα

από φόνο με αίτιο το ότι το θύμα ήταν γυναίκα, έγινε το παρακάτω

δλδ αντίστοιχα στα περιστατικά όπου γυναίκες σκοτώνουν τους άντρες τους για τους ίδιους λόγους ζήλιας θα πρέπει να θεωρηθούν ως ''ανδροκτονία''

η κατάργηση της λέξη ανθρωποκτονία και ο διαχωρισμός φυλετικά δεν εμπεριέχει σεξισμό και καταργεί την ισότητα?
Δεν υπαρχει το αντιστοιχο διοτι η κοινωνια γκασπαρ ποτε δεν ηταν υπερ της γυναικας και εναντια στον αντρα,τουλαχιστον η συγχρονη.Παντα ο αντρας ηταν ο κυριαρχος και η γυναικα τραβαγε τα πανδηνα.Τη δεακετισα του 50 της εδωσαν δικαιωμα να ψηφιζει...ο αντρας μια χαρα ψηφιζε.Δεν τιθεται και δεν τεθηκε ποτέ λοιπον θεμα για τα δικαιωματα του αντρα ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ.

Ειναι σαν να λεμε οτι δεν υπαρχουν εγκληματα ρατσισμου εναντια σε μαυρους απο λευκους,διοτι και μαυροι σκοτωνουν λευκους.

Η ανθρωποκτονια και βεβαια υπαεχει και εδωσα και παραδειγμα.
Εδω εχουμε τον αντρα που θεωρει ΚΤΗΜΑ ΤΟΥ ΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ.Ειναι γυναικοκτονια.Ξεκαθαρα.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,495 μηνύματα.
Μπερδεύτηκα στ'αλήθεια
Ξεμπερδεψου,τα εχεις αλλιως στο μυαλο σου.
Διαβασε εδω ενα πολυ ωραιο αρθρο και θα ξεμπερδευθτεις.
Και θα διαβασει και ο φιλτατος γκασπαρ οτι η γυναικοκτονια δενα ναιρει την ανθρωποκτονια,απλα την εξιδεικευει περισσοτερο.

Γυναικοκτονία, λέξη που ενοχλεί​

Το 2019 άνοιξε με ένα φρικτό έγκλημα, τη δολοφονία της 29χρονης Αντζελίνας Πέτρου στην Κέρκυρα από τον πατέρα της, ο οποίος δεν ενεκρινε τον ερωτικό δεσμό της κόρης του. Το 2018 είχε κλείσει με ένα άλλο πολύκροτο έγκλημα, στο άλλο κοσμοπολίτικο νησί μας, στην άλλη άκρη του ελληνικού χώρου, τον βιασμό και φόνο της 21χρονης φοιτήτριας Ελένης Τοπαλούδη στη Ρόδο.


Και για τα δυο αυτά εγκλήματα, χρησιμοποιήθηκε από πολλούς ένας νεολογισμός. Ειπώθηκε πως αποτελούν περιπτώσεις γυναικοκτονίας. Αυτόν τον σχετικά νέο όρο τον συμπεριλάβαμε στην πρόσφατη ψηφοφορία του ιστολογίου για τη Λέξη του 2018, όπου πήρε τη 17η θέση ανάμεσα στους 49 όρους.


Ο νεολογισμός αυτός ενόχλησε πολύ ορισμένους. Βέβαια, δεν είναι ασυνήθιστο να ενοχλεί ένας καινούργιος όρος, ένας νεολογισμός, θα έλεγα μάλιστα πως οι περισσότεροι νεολογισμοί μάς ξενίζουν την πρώτη φορά που τους συναντάμε, ενώ αρκετές φορές δυσκολευόμαστε να τους συνηθίσουμε: κάποτε μάς φαίνεται πως ο νεολογισμός δεν αποδίδει καλά το ξένο (συνήθως αγγλικό) πρωτότυπο, αν υπάρχει, ή πως είναι κακοσχηματισμένος: θυμηθείτε, λογουχάρη, τις αντιδράσεις ορισμένων για τον όρο «διακύβευμα» ή του καθηγητή Γ. Μπαμπινιώτη για τον όρο «γενόσημα», αντιδράσεις μάταιες όσο και κωμικές.


Όμως στην περίπτωση της γυναικοκτονίας η ενόχληση δεν οφείλεται σε διαφορά γλωσσικών αντιλήψεων -με άλλα λόγια, το θέμα είναι πολιτικό και όχι γλωσσικό.


Όταν η Μαρία Γιαννακάκη, γενική γραμματέας Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων, χαρακτήρισε, και σωστά, γυναικοκτονία τη δολοφονία της Κέρκυρας, δέχτηκε πολλές ενοχλημένες αντιδράσεις, που εστιάζονταν στην εξής επιχειρηματολογία, που θεωρώ πως είναι σόφισμα: αν λες «γυναικοκτονία» την ανθρωποκτονία, αυτό σημαίνει πως δεν θεωρείς ανθρώπους τις γυναίκες, άρα επιστρέφεις στην εποχή του «έχω δυο παιδιά κι ένα κορίτσι» και απανθρωποποιείς τις γυναίκες (εδώ ένα παράδειγμα διανοητή με αυτό το σόφισμα)


Είναι, βέβαια, σόφισμα. Καταρχάς, δεν χαρακτηρίζεται «γυναικοκτονία» ο οποιοσδήποτε φόνος γυναίκας. Αν κάποιος αρχίζει να πυροβολεί στο πλήθος, και σκοτώσει και γυναίκες, δεν θα έχουμε γυναικοκτονία, το ίδιο και αν γίνει ένοπλη ληστεία με θύματα. Ούτε αν κάποιος σκοτώσει γυναίκα π.χ. για κτηματικές διαφορές θα χρησιμοποιηθεί αυτός ο όρος. Ο όρος «γυναικοκτονία» (femicide στα αγγλικά) δηλώνει τη δολοφονία γυναίκας επειδή είναι γυναίκα. Η δολοφονία της Κέρκυρας είναι χαρακτηριστική περίπτωση γυναικοκτονίας, παρόλο που έχει και άλλα χαρακτηριστικά, ρατσιστικά ας πούμε. Ο πατέρας-αφέντης θεωρεί κτήμα του την κόρη του και δικαίωμά του να αποφασίζει με ποιον θα σχετίζεται και με ποιον δεν θα σχετίζεται.


Ο σεξιστικός χαρακτήρας του εγκλήματος φαίνεται και από το ότι ενώ είναι αρκετά συνηθισμένο να βιαιοπραγεί ο πατέρας κατά της κόρης επειδή δεν εγκρίνει τον δεσμό της, είναι πολύ πιο σπάνιο να βιαιοπραγήσει ο πατέρας στον γιο για ανάλογη αιτία -και βέβαια είναι αδιανόητο να δολοφονήσει μητέρα τον γιο της επειδή δεν εγκρίνει την ερωτική του σύντροφο.


Έπειτα, το ότι χαρακτηρίζουμε «γυναικοκτονία» ορισμένους φόνους γυναικών δεν σημαίνει ότι δεν τις χαρακτηρίζουμε και ανθρωποκτονίες. Οι γυναικοκτονίες είναι υποσύνολο των ανθρωποκτονιών, όπως και τα ρατσιστικά ή τα ομοφοβικά εγκλήματα είναι υποσύνολο των εγκλημάτων. Άλλωστε, υπάρχουν, και από τα πολύ παλιά χρόνια, και άλλοι όροι που χαρακτηρίζουν ειδικές περιπτώσεις ανθρωποκτονίας -έχουμε την πατροκτονία και τη μητροκτονία. Αν ακολουθήσουμε τη λογική του σοφίσματος πιο πάνω, θα πρέπει να πούμε πως με το να λέμε «πατροκτονία» και όχι «ανθρωποκτονία» απανθρωποποιούμε τον πατέρα, πράγμα ολοφάνερα παράλογο.

Απλώς, είπαμε «πατροκτονία» για να αναδείξουμε ένα έγκλημα με ιδιαίτερη ηθική απαξία. Παρομοίως, λέμε «γυναικοκτονία» για να αυξήσουμε την επίγνωση για το πρόβλημα, να το αναδείξουμε, να πάψει να κρύβεται πίσω από τον ευφημιστικό μανδύα του «εγκλήματος πάθους» ή του «εγκλήματος τιμής».

(Επί δεκαετίες, φρικτές γυναικοκτονίες, φόνοι νεαρών γυναικών από τον πατέρα, τους αδερφούς ή άλλους αρσενικούς συγγενείς, ξεπλένονταν ως «εγκλήματα τιμής», ένας ευφημισμός που οδηγούσε όχι σπάνια στην αθώωση του φονιά ή στην καταδίκη του σε πολύ ελαφρές ποινές. Βλέπετε και πάλι πως η ορολογία δεν είναι αθώα).

Ο νεολογισμός λοιπόν «γυναικοκτονία» ενοχλεί όπως ενοχλεί άλλους ο χαρακτηρισμός «ρατσιστικό έγκλημα» ή όπως μεγάλο τηλεοπτικό κανάλι είχε βάλει τίτλο «Τσακώθηκαν για το ποδόσφαιρο» στην είδηση της δολοφονίας του Παύλου Φύσσα από τους χρυσαβγίτες. Και ανάλογα σοφίσματα έχουμε δει και από τους ρατσιστές της Αμερικής, οι οποίοι στο σύνθημα Black lives matter (Οι ζωές των Μαύρων έχουν σημασία) των Μαύρων που διαμαρτύρονται για τις ρατσιστικές δολοφονίες από την αστυνομία, αντιπαραθέτουν το All lives matter και κατηγορούν τους Μαύρους για… ρατσισμό επειδή προβάλλουν τα δικά τους μόνο θύματα.
Όπως και σε άλλες περιπτώσεις, πολλοί από εκείνους που αρνούνται την ανάγκη για ιδιαίτερο όρο «γυναικτοκτονία» το κάνουν επειδή δεν θέλουν να αναγνωρίσουν ότι υπάρχει άυτό που ο όρος περιγράφει: ο φόνος μιας γυναίκας επειδή είναι γυναίκα. Όπως είπαμε, το ζήτημα δεν είναι γλωσσικό ή νομικό αλλά κυρίως πολιτικό. Και όσοι αντλούν προνόμια από την πατριαρχία, λογικό είναι να αντιδρούν.


Με το να καθιερωθεί και να χρησιμοποιείται ευρύτερα ο όρος «γυναικοκτονία» δεν θα πάψει η βία κατά των γυναικών, ούτε θα ανατραπεί η πατριαρχική δομή της κοινωνίας. Θα έχει γίνει όμως ένα πρώτο βήμα, σε επίπεδο ευαισθητοποίησης -κι αυτό το πρώτο βημα δεν είναι ασήμαντο.


Θα κλείσω παραθέτοντας δυο κείμενα άλλων, που φωτίζουν διαστάσεις του θέματος. Και πρώτα, μια μαρτυρία που διάβασα στο Φέισμπουκ (από Hlektra Artland):


Η πρώτη νεκρή από γυναικοκτονία που γνώρισα ήταν η Ανθή. Ήμουν 8. Η Ανθή ζούσε σε κοντινό χωριό στο Βόλο και ήταν γειτόνισσα της αδερφής της γιαγιάς μου, η οποία επίσης κακοποιούνταν χρόνια από τον σύζυγο. Η Ανθή ερχόταν για καφέ με μελανιές. Η αδερφή της γιαγιάς μου, η κόρη της – που επίσης ερχόταν με μελανιές από τον σύζυγο – με τα ξαδέρφια μου – που είχαν σημάδια από τη ζώνη του πατέρα, η γιαγιά μου που είχε άνοια και πια είχε ξεχάσει την δική της κακοποίηση, η μάνα μου, συζητούσαν με την Ανθή για συνταγές, δουλειές καθαριότητας, σχολίαζαν άλλες γυναίκες. Θυμάμαι το τελευταίο απόγευμα που είδα την Ανθή, σχολίαζαν μια γυναίκα από το χωριό που παράτησε την οικογένειά της κι έφυγε γιατί δεν άντεξε το ξύλο. Όταν έφυγε η Ανθή, οι υπόλοιπες γυναίκες σχολίαζαν πως δεν είναι προκομμένη και εκνευρίζει τον άντρα της. Το επόμενο απόγευμα ο σύζυγος την κοπάνησε σε ένα κομοδίνο και η Ανθή έπεσε νεκρή. Αυτό το είδαν τόσο η αδερφή της γιαγιάς μου, όσο και άλλοι κάτοικοι του χωριού περαστικοί. Είπαν πως έπαθε ανακοπή. Πως την βρήκε νεκρή στο πάτωμα. Στην κηδεία του λέγανε συλλυπητήρια. Σε εμένα υπέδειξαν να μην εκνευρίζω τους άντρες. Είχαν μακιγιάρει τις μελανιές στο πτώμα. Οι γυναίκες του χωριού προσφέρθηκαν να του πλένουν, να του μαγειρεύουν, του γυναικοκτόνου. Η Ανθή δεν πήγε στους μπάτσους. Δεν την είχε καταδικάσει σε θάνατο μόνο ο άντρας που παντρεύτηκε, αλλά κι ένα ολόκληρο χωριό. Η Ανθή δολοφονήθηκε μόνη στα 30 από την πατριαρχία το 1996.

Οταν λοιπον λεεμ οτι τις σκοτωνουν επειδη ειναι γυναικες δεν σημαινει οτι εννοουμε πως εγω μισω τις γυναικες παω και τις κσοτωνω,αλλα οτι επειδη ειναι γυναικες ΘΕΩΡΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΜΟΥ ΝΑ ΑΣΚΩ ΕΠΑΝΩ ΤΟΥΣ ΕΞΟΥΣΙΑ ,ΕΙΝΑΙ ΚΤΗΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΦΤΑΝΩ ΚΑΙ ΤΟ ΕΓΚΛΗΜΑ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝΕ ΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΟΥ ΦΥΓΕΙ,ΝΑ ΕΜ ΧΩΡΙΣΕΙ,ΝΑ ΜΟΥ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΛΠ.
Οπως και αυτο που λεει για την πατρικτονια οτι θεωρει οτι η κορη του δενε χει δικαιωμα να διαλεξει οποιθον θελει αυτη σαν συντροφο ενω στον ΓΙΟ ΤΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΛΕΓΕ ΤΙΠΟΤΑ.
Κια ξαναλεμε οτι η γυναικοκτινια ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΚΤΟΝΙΑ.Ειναι πιο εξιδεικευμενος ο ορος.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βλέπω πολλές αυθαιρεσίες.
Πρώτον εχετε κανει το πλήρες ψυχολογικό προφίλ του δράστη και έχετε αποφανθεί πως δεν πάσχει απο κάποιο ψυχικό νόσημα είχε σώας τα φρένας
Δεύτερον έχετε αποφανθεί για τα αίτια του εγκλήματος οτι ήταν ξεκάθαρα κτητικότητας απέναντι στην γυναίκα του και τίποτα άλλο
Τρίτον απορρίπτετε κάθε άλλη πρόταση με τόση βεβαιότητα που με τρομάζει.
Η ξέρετε κάτι που δεν ξέρουμε και καλό θα ήταν να επικοινωνήσετε με την αστυνομία ώστε να βοηθήσετε την κατάσταση ή απλά παρουσιάζετε την άποψή σας σαν την αλήθεια πλασσάροντας τα ΜΜΕ ώς back up για αυτές σας τις απόψεις λες και κανείς δεν ξέρει τι είναι τα ΜΜΕ και πόσο ξεκάθαρα και αντικειμενικά παρουσιάζουν πάντα την αλήθεια.
Ή εγώ είμαι τέρμα καθυστερημένη και δεν καταλαβαίνω τι μου γίνεται.
Παίζει το τελευταίο.
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Αν η κόρη σου στα 14 ερχόταν και σου έλεγε απο δω ο Γιάννης είναι 26, τι θα έλεγες;
Εγώ δεν έχω παιδιά αλλά και μόνο στην ιδέα τρέμω.
Ο Γιάννης θα ήταν μαυρισμένος και φυλακή
και ας έλεγε η κόρη ότι ήθελε
Δεν υπαρχει το αντιστοιχο διοτι η κοινωνια γκασπαρ ποτε δεν ηταν υπερ της γυναικας και εναντια στον αντρα,τουλαχιστον η συγχρονη.Παντα ο αντρας ηταν ο κυριαρχος και η γυναικα τραβαγε τα πανδηνα.Τη δεακετισα του 50 της εδωσαν δικαιωμα να ψηφιζει...ο αντρας μια χαρα ψηφιζε.Δεν τιθεται και δεν τεθηκε ποτέ λοιπον θεμα για τα δικαιωματα του αντρα ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ.

Σταματηστε να παπαγαλιζεται μαλακιες.
Ειναι σαν να λεμε οτι δεν υπαρχουν εγκληματα ρατσισμου εναντια σε μαυρους απο λευκους,διοτι και μαυροι σκοτωνουν λευκους.
ΟΥΤΕ ΤΑ ΝΗΠΙΑ δεν σκεφτονται ετσι.

Η ανθρωποκτονια και βεβαια υπαεχει και εδωσα και παραδειγμα.
Εδω εχουμε τον αντρα που θεωρει ΚΤΗΜΑ ΤΟΥ ΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ.Ειναι γυναικοκτονια.Ξεκαθαρα.
το 50 αν ένας άνδρας σκότωνε την γυναίκα του δεν θα τιμωρούνταν?
ακόμα και τότε στην κακή πατριαρχία αναγνώριζε την γυναίκα ως άνθρωπο και δεν υπήρχε διαχωρισμός ούτε στις λέξεις ούτε στις ποινές. σε αντίθεση με αυτό που πάτε να κάνετε σήμερα.

το να θυμάσαι να αλλάζεις αυτές τις έννοιες το 2021 όπου υπάρχει ισότητα, ουσιαστικά εξυπηρετεί συγκεκριμένη προπαγάνδα με σκοπό να ρίξει καύσιμο στα gender fights..
χωρίς αυτά τα ανούσια genter fights δεν θα υπήρχε και λόγος ύπαρξης των φεμινάζι άλλωστε
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Ο ορισμός της νεοφανούς λέξης γυναικοκτονία είναι πολύ εύπλαστος τελικά
αλλάζει κάθε μέρα μέχρι να φτάσει εκεί που τον θέλει η συγκεκριμένου είδους προπαγάνδα

από φόνο με αίτιο το ότι το θύμα ήταν γυναίκα, έγινε το παρακάτω

δλδ αντίστοιχα στα περιστατικά όπου γυναίκες σκοτώνουν τους άντρες τους για τους ίδιους λόγους ζήλιας θα πρέπει να θεωρηθούν ως ''ανδροκτονία''

η κατάργηση της λέξη ανθρωποκτονία και ο διαχωρισμός φυλετικά δεν εμπεριέχει σεξισμό και καταργεί την ισότητα?
Η διαφορά είμαι ότι τα περιστατικά γυναικοκτονιας είναι μακρά περισσότερα από αυτά της βίας εναντίον τών ανδρών και θα πω ότι οφείλεται η πατριαρχία σε αυτό το πράγμα. Όχι ότι περιμένω να καταλάβεις κάτι ή νά συμφωνήσεις αλλά κουβέντα να γίνεται.

Επίσης να πω ότι η πουπουλινα είναι μία όαση σε αυτό το θέμα. Πραγματικά χαρά στο κουράγιο σου καί στην υπομονή σού
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο Γιάννης θα ήταν μαυρισμένος και φυλακή
και ας έλεγε η κόρη ότι ήθελε

Εγώ θα έλεγα άσε τον Γιάννη και πιάσε την κόρη σου ..

Γιάννηδες μπορεί να υπάρχουν χιλιάδες ..Τι θα κάνεις ?
Κάθε φορά θα τους πλακωνεις στο ξύλο ?

Ο παρονομαστής ίδιος δεν θα μένει με αυτή την αντιμετωπιση?
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είπα ότι το έγραψες ..

Είπα τα συμπεράσματα που βγαίνουν μέσα από το σκεπτικό σου ..

Βλέποντας εσύ αυτή την εικόνα πιστεύεις ακόμα αυτό που υποστηρίζεις για τους συγκεκριμένους γονείς ή στέκεσαι σε ενα μόνο περιστατικό και ακυρώνεις όλα τα άλλα μόνο και μόνο γιατί έχεις βγάλει όλο αυτό το συμπέρασμα ?

Η σκέψη σου είναι το αποτέλεσμα όλων αυτών που έχεις δει και που έχουμε δει ...

Τα συμπεράσματα αυτά τα έβγαλες εσύ, και τρομάζω είναι η αλήθεια που το μυαλό σου σταμάτησε εκεί.


Πάμε από την αρχή λοιπόν.


Ένας άντρας 26 χρονών που είναι πιλότος, είναι σε ηλικία που μπορεί να κάνει οικογένεια. Έχει ανδρέψει, έχει δουλέψει, έχει ταξιδέψει, έχει τις κάνει τις σχέσεις του κ.ο.κ.

Ένα κορίτσι 14 χρονών, έχει μόλις σταματήσει να παίζει με τις κούκλες και αρχίσει να καταλαβαίνει τι έχει στο βρακί της.

Όταν ένας άντρας 26 ετών κάνει σχέση με ένα κορίτσι 14 ετών (παραβλέπω εντελώς ότι πρόκειται για borderline παιδοφιλία) το πράγμα βρωμάει από μακρυά πως πρόκειται για μια σχέση εξουσίας και αυτό είναι και ακριβώς που προσέλκυσε τον άντρα αυτόν στο κορίτσι. Το γεγονός ότι είναι 14 και όπως όλα τα κορίτσια στα 14 είναι παρά πολύ εύκολο να τα χειραγωγήσει ένας μεγαλύτερος άντρας, ειδικά αν έρχονται από disfunctional οικογένεια.

Αυτός ο τύπος τώρα είχε σχέση με ένα 14χρονο στα 26 του και την παντρεύτηκε στα 18 και μετά απορείτε ότι ήταν κτητικός, ψυχοπαθής κτλ και αρχίζουν οι βλακείες περί γυναικοκτονίας, λες και δεν μπορεί κανείς να φανταστεί ότι αυτός ο άνθρωπος ήταν ανισόρροπος. Όλα αυτά μάλιστα τα κάνατε γαργάρα και μου προξένησε τεράστια εντύπωση του ότι δεν αναφέρθηκε κανείς σε αυτό.


Αν εγώ ήμουν ο πατέρας αυτής της κοπέλας και μάθαινα ότι η κόρη στα 14 νταραβερίζεται με 26χρονο πέραν του ότι δε θα επέτρεπα για κανένα λόγο τέτοια σχέση, θα ήμουν και ψυχολογικά ράκος, διότι όλο αυτό θα ήταν τρανό δείγμα ότι έχω αποτύχει πλήρως σαν πατέρας.


Ο πατέρας λοιπόν αυτής της κοπέλας είναι πιθανότατα είτε κάποιο εντελώς παθητικό αδιάφορο ζώο που αποδέχεται τα πάντα στη ζωή του αγόγκιστα, ή ακόμη πιθανότερα ίδιας κατηγορίας με τον άντρα της κοπέλας, και στον πρόσωπο του δεν είδε έναν ψυχοπαθή 26χρονο που κάνει σχέση με την 14αρα κόρη του, αλλά τον άντρα τον σωστό αντίστοιχης πάστας με αυτόν. Είναι πάρα πολύ πιθανό ανάμεσα στους γονείς αυτούς να υπάρχει ένα αντίστοιχο καθεστώς το οποίο και πέρασε στο κορίτσι και άρα το έσπρωξε να θεωρήσει τον 26χρονο κατάλληλο άτομο για σχέση και όλη αυτή την αρρωστημένη κατάσταση φυσιολογική.

Ναι λοιπόν, οι γονείς της έχουν τεράστια έμμεση ευθύνη σε όλη αυτή την ιστορία, και αν εσύ δεν το βλέπεις αυτό και το μόνο που βλέπεις είναι δυο αθώα θύματα που χάσαν το παιδί τους λες και πέθανε από καρκίνο η κοπέλα, τότε δεν έχω τίποτα άλλο να πω, παρά το ότι λυπάμαι πάρα πολύ.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Όπως και να έχει, το παιδάκι που μένει πίσω το ρήμαξε. Δεν θα μεγαλώσει απλά ορφανό...αλλά και με αυτό το έξτρα ψυχικό βάρος που δημιούργησε ο πατέρας του. Ελπίζω η πολιτεία να το σκεφτεί, και να φροντίσει να μην του λείψει τίποτα.
Εδώ που τα λέμε, με τέτοιο πατέρα και τέτοια μάνα δε θα είχε και την καλύτερη ανατροφή και κατάληξη...
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
είναι μακρά περισσότερα από αυτά της βίας εναντίον τών ανδρών και θα πω ότι οφείλεται η πατριαρχία σε αυτό το πράγμα
Έχετε σκεφτεί ποτέ πως οι άνδρες αν βγούν να πούν περιστατικά βίας και κακοποίησης δεν θα τους πιστέψει κανείς;Αν οχι ακούστε το tape της Amber Heard που κακοποιούσε λεκτικά και σωματικά τον Johhny Depp και 5 χρονια μετα ο δεύτερος δεν έχει βρεί ακόμα το δίκιο του στα δικαστήρια.
Παρόλο που υπάρχουν ντοκουμέντα ηχητικά, οπτικά, μαρτυρίες, κ.ο.κ
Χαρακτηριστικά η πρώτη -leader του κινήματος me too-έχει καταγραφεί να λέει στον J D "Who is going to believe you? Nobody, you are a man."
Kαι εκείνη έκανε καριέρα και έγινε διάσημη εκμεταλλευόμενη ψευδείς κατηγορίες ενώ ο Τζόνι απολύθηκε απο δουλειές και έγινε περίγελος.
All I'm saying είναι πως υπάρχει και αυτή η πλευρά.
Και σήμερα είναι ακατόρθωτο να βγεί ένας άνδρας να πει πως δέχτηκε κακοποίηση.
(και οχι επειδή δεν συμβαίνει)
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top