Έγκλημα στη Δάφνη: σκότωσε τη γυναίκα του επειδή τη "ζήλευε"

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Ξύπνησε το πρωί ο αφέντης του σπιτιού κλασσικά, ήπιε τον καφέ του, μάλλον "χάλασε η φάση" με την γυναίκα του, την δολοφόνησε έτσι απλά και παραδόθηκε όπως δίδαξε ο Μπαλάσκας για να γλυτώσει χρόνια.
Άλλη μία γυναικοκτονία..
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Άνδρας έσφαξε την γυναίκα του σήμερα στην Δάφνη, και λίγο μετά πήγε ομολόγησε στην αστυνομία και είπε ότι το έκανε επειδή «την ζήλευε». Δεν είναι ζήλεια. Είναι εξουσιαστική αντίληψη. Άλλη μια γυναικοκτονια.

Εντωμεταξύ παραδόθηκε λίγη ώρα μετά το έγκλημα ο γυναικοκτονος , όπως συμβούλεψε ο αρχηγός της αστυνομίας , Μπαλάσκας προ ημερών στη τηλεόραση.

Πόσες ακόμη θα φύγουν μέχρι να συνειδητοποιήσουνε ορισμένοι την πηγή του προβλήματος , και να αναγνωριστεί νομικά ο όρος γυναικοκτονια;
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,172 μηνύματα.
Η συχνότητα τέτοιων περιστατικών με τρομάζει. Είτε απλά χωρίς το metoo δεν δίναμε την πρέπουσα σημασία σε τέτοια ζητήματα της καθημερινότητας και τώρα μας ξαφνιάζουν είτε αυτή τη περίοδο έχει αγριεψει ο κόσμος παραπάνω και δεν ξέρω το γιατί.


Will it ever end?
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,867 μηνύματα.
Και εγώ παραδόξως έχω αρχίσει να ανησυχώ.Δε ξέρω αν γινόντουσαν και παλιότερα τέτοια πράγματα και απλά δεν έβγαιναν στο φως της δημοσιότητας αλλά νομίζω ότι σίγουρα ο κόσμος έχει αγριέψει κατά πολύ.Νομίζω όλος αυτός ο εγκλεισμός έχει καταστρέψει και έχει επιδεινώσει τέτοιες συμπεριφορές.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,057 μηνύματα.
Και εγώ παραδόξως έχω αρχίσει να ανησυχώ.Δε ξέρω αν γινόντουσαν και παλιότερα τέτοια πράγματα και απλά δεν έβγαιναν στο φως της δημοσιότητας αλλά νομίζω ότι σίγουρα ο κόσμος έχει αγριέψει κατά πολύ.Νομίζω όλος αυτός ο εγκλεισμός έχει καταστρέψει και έχει επιδεινώσει τέτοιες συμπεριφορές.
Δεν φταιει ο εγκλεισμος ,που σιγα τον εγκλεισμο...μονο το πρωτο λοκ νταουν ηταν εγκλεισμος,το δευτερο δεν υπηρξε καν,οποτε δνε μιλαμε για εγκλεισμο...αλλα οπως και αν εχει ενα λοκ νταουν δεν σε κανει δολοφονο.

ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΕΓΚΛΕΙΣΜΟΣ τη δευτερη φορα.
Ονομαστηκε ετσι αλλα ΔΕΝ ηταν και ολοι το ξερουμε αυτο.

Φταιει αυτο που φταιει παντου ανα τον κοσμο στις γυναικοκτονιες.Η πατριαρχικη αντιληψη και το μεγαλωμα των παιδιων με αυτον το τροπο.Ειναι τοσο ξεκαθαρο που φανταζει ανοητο να αναρωτιομαστε το τι φταιει.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,172 μηνύματα.
Και εγώ παραδόξως έχω αρχίσει να ανησυχώ.Δε ξέρω αν γινόντουσαν και παλιότερα τέτοια πράγματα και απλά δεν έβγαιναν στο φως της δημοσιότητας αλλά νομίζω ότι σίγουρα ο κόσμος έχει αγριέψει κατά πολύ.Νομίζω όλος αυτός ο εγκλεισμός έχει καταστρέψει και έχει επιδεινώσει τέτοιες συμπεριφορές.
Το πρόβλημα του εγκλεισμού είναι ότι απλά εγκλώβισε τα θύματα σε τέσσερις τοίχους με τους θύτες. Δεν ευθύνεται για την άθλια συμπεριφορά μερικών.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,867 μηνύματα.
Δεν φταιει ο εγκλεισμος ,που σιγα τον εγκλεισμο...μονο το πρωτο λοκ νταουν ηταν εγκλεισμος,το δευτερο δεν υπηρξε καν,οποτε δνε μιλαμε για εγκλεισμο...αλλα οπως και αν εχει ενα λοκ νταουν δεν σε κανει δολοφονο.

ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΕΓΚΛΕΙΣΜΟΣ τη δευτερη φορα.
Ονομαστηκε ετσι αλλα ΔΕΝ ηταν και ολοι το ξερουμε αυτο.

Φταιει αυτο που φταιει παντου ανα τον κοσμο στις γυναικοκτονιες.Η πατριαρχικη αντιληψη και το μεγαλωμα των παιδιων με αυτον το τροπο.Ειναι τοσο ξεκαθαρο που φανταζει ανοητο να αναρωτιομαστε το τι φταιει.
Το πρόβλημα του εγκλεισμού είναι ότι απλά εγκλώβισε τα θύματα σε τέσσερις τοίχους με τους θύτες. Δεν ευθύνεται για την άθλια συμπεριφορά μερικών.
Προφανώς η καραντίνα καθεαυτή δεν έκανε τους ανθρώπους αγρίμια.Αλλά άμα ο άλλος είχε κάποια προδιάθεση να γίνει αγρίμι ή φερόταν άσχημα,με όλη αυτή τη κατάσταση,που ναι μεν δεν είχαμε εγκλεισμό,αλλά είχαμε κλειστές επιχειρήσεις κτλ,ο άλλος σαφώς έγινε χειρότερα.Και επειδή όπως αναφέρες κι εσύ Γιάννη,τέτοια άτομα εγκλωβίστηκαν στους 4 τοίχους με τα θύματα,αφού δουλειά γιοκ,άρχισαν να μεταβιβάζουν τα θεματάκια τους στην οικογένεια τους.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,057 μηνύματα.
Προφανώς η καραντίνα καθεαυτή δεν έκανε τους ανθρώπους αγρίμια.Αλλά άμα ο άλλος είχε κάποια προδιάθεση να γίνει αγρίμι ή φερόταν άσχημα,με όλη αυτή τη κατάσταση,που ναι μεν δεν είχαμε εγκλεισμό,αλλά είχαμε κλειστές επιχειρήσεις κτλ,ο άλλος σαφώς έγινε χειρότερα.Και επειδή όπως αναφέρες κι εσύ Γιάννη,τέτοια άτομα εγκλωβίστηκαν στους 4 τοίχους με τα θύματα,αφού δουλειά γιοκ,άρχισαν να μεταβιβάζουν τα θεματάκια τους στην οικογένεια τους.
Για να μιλαμε συγκεκριμενα και οχι γενικα.,Ο μαλακας της φολεγανδρου δεν ειχε προβλημα δουλειας,δουλευε με τον υπολογιστη,ουτε ηταν σε καραντινα,σε διακοπες ηταν. Και θα ξαναπω οτι μια πραγματικη καραντινα ειχαμε.Την πρωτη που εχιε περασει τοσος καιρος.Η δευτερη δεν ηταν κλειδωμα μεσα.
Ο πιλοτος παλι προβλημα δουλειας δεν ειχε,μια χαρα δεν τον πειραξε η κριση και ουτε η ανυπαρκτη καραντινα/
Δεν υπαρχουν αυτα.

...αλλα η αστυνομια περασε και εφυγε! :clapclap::clapclap::clapclap:

Γυναικοκτονία στη Δάφνη: Συχνοί οι καυγάδες στο σπίτι του ζευγαριού – Είχαν γίνει καταγγελίες στην αστυνομία

Γείτονες της πολυκατοικίας στην οποία διέμενε το ζευγάρι κάνουν λόγο για συχνούς καυγάδες. Μάλιστα μια μέρα ένας πολύ έντονος τσακωμός ανησύχησε τους γείτονες με αποτέλεσμα να ειδοποιήσουν την αστυνομία, η οποία, όπως καταγγέλλουν, δεν έκανε τίποτα.


Συχνούς καβγάδες φαίνεται να βίωνε καθημερινά η 31χρονη που δολοφονήθηκε από τον σύζυγό της στο σπίτι τους στη Δάφνη.

Ο 40χρονος συζυγοκτόνος έσφαξε τη γυναίκα του, μητέρα ενός 7χρονου παιδιού, και ειδοποίησε τις Αρχές ομολογώντας για την πράξη του, λέγοντας χαρακτηριστικά «ελάτε σπίτι μου, έχω δολοφονήσει τη γυναίκα μου».

Όπως είπε στους αστυνομικούς, σκότωσε τη γυναίκα του «επειδή τη ζήλευε».

Γείτονες της πολυκατοικίας στην οποία διέμενε το ζευγάρι κάνουν λόγο για συχνούς καυγάδες. Μάλιστα μια μέρα ένας πολύ έντονος τσακωμός ανησύχησε τους γείτονες με αποτέλεσμα να ειδοποιήσουν την αστυνομία, η οποία, όπως καταγγέλλουν, δεν έκανε τίποτα.

Αίσθηση προκαλεί επίσης το γεγονός πως ενώ το ζευγάρι μένει δύο χρόνια στην πολυκατοικία, δεν είχε αναπτύξει σχέσεις με τους γείτονες.


Τσακωνόντουσαν συχνά – Είχε κληθεί η αστυνομία

«Τουλάχιστον δύο χρόνια μένουν εδώ ακριβώς στο διπλανό διαμέρισμα. Το εύρος των ηλικιών τους είναι 35 με 40 χρονών. Ήταν ένα ζευγάρι που τσακωνόταν συχνά, δεν έσκασε κάτι ξαφνικό. Στις 11 Ιουλίου είχα κάνει καταγγελία στην αστυνομία γιατί είχαν τσακωθεί την ημέρα εκείνη και ακούγονταν στην πολυκατοικία» καταγγέλλει στο protothema.gr ένας από τους γείτονες.

«Η αστυνομία ήρθε την ημέρα εκείνη, πέρασε το περιπολικό από κάτω και μέχρι εκεί. Δεν νομίζω οι αστυνομικοί να τους χτύπησαν την πόρτα, δεν έκαναν κάτι.
Με την διαχειρίστρια είπαμε πως κάποιος έπρεπε να καλέσει την αστυνομία και την κάλεσα τελικά εγώ. Γενικά ακούγαμε φασαρία δεν μπορώ να περιγράψω, αν την χτυπούσε δεν ξέρω. Δεν γνωρίζαμε ούτε τα ονόματά τους. Η μόνη φορά που μας χτύπησαν την πόρτα ήταν την περίοδο της καραντίνας, που χρειάστηκε ο γιος τους εξαιτίας της τηλεργασίας τον κωδικό του ίντερνετ γιατί τους το είχαν κόψει».


Σύμφωνα με μαρτυρίες ο 40χρονος διατηρεί ψητοπωλείο στην πλατεία Χαραυγής στη Δάφνη.

«Μαζί μας τουλάχιστον δεν είχαν αναπτύξει κάποιες επαφές, με άλλους εδώ στην πολυκατοικία δεν ξέρω, εκτός κι αν τους βλέπαμε στο ασανσέρ και λέγαμε ένα καλημέρα – καλησπέρα» εξηγεί η ένοικος της πολυκατοικίας.


«Τελικά την σκότωσε»

Σοκ προκαλεί η ανάρτηση μιας κοπέλας στα social media, της οποίας η καταγγελία φέρεται να σχετίζεται με τη γυναικοκτονία στη Δάφνη, δεδομένου ότι χρονικά συμπίπτει και η καταγγελία για τον έντονο καυγά.

«Σήμερα βράδυ κάλεσα το 100 για ενδοοικογενειακή βία σε γειτονικό διαμέρισμα που ζει και ανήλικο. Τα κουδούνια αλλάχτηκαν τη Παρασκευή και έδωσα το δικό μου φυσικά για να μπουν στην πολυκατοικία. Το περιπολικό ήρθε μετά από 25 λεπτά δεν μπήκαν καν στο κόπο να κατέβουν άνοιξαν απλά τα παράθυρα και έφυγαν!» αναφέρει στην καταγγελία της η κοπέλα η οποία έκανε σήμερα ανάρτηση αναφέροντας: «Τη σκότωσε τελικά. Μόνο αυτό έχω να πω».

Ο τελευταίος τσακωμός

Οι ίδιες πληροφορίες αναφέρουν, ότι σήμερα το πρωί, το ζευγάρι είχε άλλον έναν καβγά. Οι τσακωμοί τους ήταν συχνοί, αλλά ο σημερινός έμελλε να είναι μοιραίος για τη ζωή της γυναίκας, η οποία δολοφονήθηκε άγρια μέσα στην κρεβατοκάμαρα του σπιτιού τους.

Σύμφωνα με πληροφορίες, ο καθ’ ομολογίαν δολοφόνος πήγε κανονικά το πρωί και άνοιξε το σουβλατζίδικο, του οποίου είναι ιδιοκτήτης, και στη συνέχεια επέστρεψε στο σπίτι και σκότωσε τη γυναίκα του.

Μέχρι στιγμής, δεν έχει διευκρινιστεί αν το θύμα κοιμόταν τη στιγμή που δολοφονήθηκε.


 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Άνδρας έσφαξε την γυναίκα του σήμερα στην Δάφνη, και λίγο μετά πήγε ομολόγησε στην αστυνομία και είπε ότι το έκανε επειδή «την ζήλευε». Δεν είναι ζήλεια. Είναι εξουσιαστική αντίληψη. Άλλη μια γυναικοκτονια.

Εντωμεταξύ παραδόθηκε λίγη ώρα μετά το έγκλημα ο γυναικοκτονος , όπως συμβούλεψε ο αρχηγός της αστυνομίας , Μπαλάσκας προ ημερών στη τηλεόραση.

Πόσες ακόμη θα φύγουν μέχρι να συνειδητοποιήσουνε ορισμένοι την πηγή του προβλήματος , και να αναγνωριστεί νομικά ο όρος γυναικοκτονια;


'Εχω απηυδύσει με τέτοιες ειδήσεις και μου χαλάνε την διάθεση.....δεν θέλω να τις διαβάζω κάν γιατί μου δημιουργούν στρές αλλά μου εμφανίζονται στο facebook.....

Από την άλλη αν δεν τις μάθαινα καθόλου θα είχα την αίσθηση πως όλα είναι ρόδινα, οπότε καλό είναι να ενημερώνομαι, ώστε να παίρνω προφυλάξεις, αλλά δεν θέλω να μαθαίνω λεπτομέρειες.

Επιπλέον γυναικοκτονίες πάντα γινόντουσαν όπως και ανδροκτονίες. Τώρα γιατί γίνονται κάθε λίγο και λιγάκι γυναικοκτονίες δεν ξέρω.....ίσως παλιότερα δεν έπαιρναν τόση δημοσιότητα.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,057 μηνύματα.
Ανδροκτονια δεν υπαρχει φιλε.Δεν σκοτωνουν οι γυναικες επειδη θεωρουν τους αντρες κατωτερους τους.
Λιγο επιγνωση.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Ανδροκτονια δεν υπαρχει φιλε.Δεν σκοτωνουν οι γυναικες επειδη θεωρουν τους αντρες κατωτερους τους.
Λιγο επιγνωση.

Δεν ξέρω την αιτία , αλλά υπάρχουν γυναίκες που σκοτώνουν άντρες ή προκαλούν σωματική βλάβη .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,057 μηνύματα.
Δεν ξέρω την αιτία , αλλά υπάρχουν γυναίκες που σκοτώνουν άντρες ή προκαλούν σωματική βλάβη .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σαφεστατα.Μπορει να ειναι απο παρα πολλες αιτιες,δεν ειπε κανεις οτι δεν σκοτωνουν και οι γυναικες αντρες, οι τεραστια διαφορα ειναι οτι βεβαια εκτος απο ποσοτικο και ποιοτικο,οι γυναικες δεν σκοτωνουν επειδη μεγαλωσαν με μητριαρχικα πρωτυπα και θεωρουν τους αντρες κτημα τους και κατωτερους,σε αντιθεση με αυτου του τυπου γυναικοκτονιες ,απο συντροφους/συζυγους ή ομαδες ανδρων που σκοτωνουν τις γυναικες ακριβως επειδη δεν ανεχονται απορριψη,οχι,ανεξαρτησια,ζηλια οπως εδω κλπ.
Για αυτο και υπαρχει αυτος ο ορος γυναικοκτονια και για αυτο δεν υπαρχει ΠΟΥΘΕΝΑ ο ορος ανδροκτονια.
Δεν εχει μεγαλωσει η συγχρονη κοινωνια με μητριαρχια και θεωρωντας τον ανδρα υποδυεστερο της γυναικας και κτημα τους.

Ελπιζω να καταλαβαινεις τη διαφορα.Μην λεμε τα ιδια και τα ιδια συνεχως αηδια κατανταει.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,057 μηνύματα.

Οι έξι γυναικοκτονίες που συγκλόνισαν την Ελλάδα το 2021


του Κυριάκου Μαντούβαλου

Από τη Βασιλική, που δολοφόνησε ο 48χρονοςΝορβηγός σύντροφός της τον περασμένο Ιανουάριο στην Κρήτη μέχρι τη Γαρυφαλλιά, την οποία έσπρωξε από τα βράχια ο 30χρονος προγραμματιστής στις 16 Ιουλίου και την 31χρονη, που μαχαίρωσε μέχρι θανάτου ο σύζυγός της, στη Δάφνη, σήμερα. Συνολικά, έξι γυναίκες δολοφονούνται μέσα σε λίγους μήνες από το χέρι του ανθρώπου που δήλωνε ότι τις αγαπούσε.

Και στις έξι περιπτώσεις, εκ των πραγμάτων, υπάρχουν προφανή, κοινά σημεία αλλά και κάποια λιγότερο προφανή. Οι έξι γυναίκες για παράδειγμα, είχαν σχέση την περίοδο εκείνη ή έστω πρόσφατα με τον άνθρωπο που τις σκότωσε. Τη Βασιλική δολοφόνησε ο σύντροφος της, την Κωνσταντίνα ο πρώην άνδρας της και πατέρας του παιδιού της, την Καρολάιν ο σύζυγός της και πατέρας του παιδιού της, την Ελένη ο επί 35 χρόνια σύζυγός της, τη Γαρυφαλλιά ο άνδρας που είχαν σχέση κι έκαναν διακοπές μαζί και την 31χρονη ο σύζυγός της.

Οι κακές στιγμές, οι δικαιολογίες και οι… διαταραχές

Και οι έξι δολοφόνοι που σκότωσαν τις γυναίκες, κινήθηκαν στην ίδια περίπου γραμμή, χωρίς φυσικά να γνωρίζονται μεταξύ τους. Σύμφωνα με ψυχολόγους που έχουν παρακολουθήσει τόσο τις υποθέσεις αυτές, όσο και άλλες προηγουμένων ετών, υπάρχει μια λεπτή κλωστή που δένει τους θύτες τέτοιων εγκλημάτων. Αρχικά κανείς εξ αυτών δεν αποδέχεται ότι είχε προσχεδιάσει την πράξη του. Ακόμη κι αν αποδείχθηκε ότι στο παρελθόν είχαν επαναλάβει κακοποιητικές συμπεριφορές, δεν θεωρούν ότι αυτές οι συμπεριφορές λογίζονται ως προπομποί των μετέπειτα δολοφονιών. Μιλούν για μια "κακή στιγμή" κατά την οποία έγιναν θύτες. Είναι σύνηθες μάλιστα να θεωρούν ότι ήταν θύματα, που δεν άντεξαν μια κατάσταση.

Ένα άλλο σημείο που εντοπίζεται σε όλες σχεδόν τις περιπτώσεις είναι η τοποθέτηση των δραστών, ότι δεν θυμούνται τι ακριβώς συνέβη κατά τη στιγμή που έγινε η δολοφονία. Χαρακτηριστικό παράδειγμα ο 48χρονος δολοφόνος της 54χρονης Βασιλικής στα Χανιά που υποστήριξε ότι είχαν πιει πολύ και δεν θυμόταν καθόλου τι συνέβη. Όπως και ο 30χρονος δολοφόνος της Γαρυφαλλιάς, ο οποίος αν και θυμάται ότι την έσπρωξε στα βράχια, δεν θυμάται κρίσιμα χρονικά σημεία πριν από την πτώση στην θάλασσα.

Αντίθετα με τα κενά μνήμης που παρουσιάζουν οι δράστες των εγκλημάτων αυτών σε ό,τι σχετίζεται με τη δική τους ευθύνη για τη δολοφονία, έχουν πλήρη εικόνα και μνήμη για τη συμπεριφορά των γυναικών, τις οποίες σκότωσαν.


Και στις έξι γυναικοκτονίες που έγιναν το 2021, οι θύτες επί της ουσίας έριξαν την ευθύνη στο θύμα για τη δολοφονία.
Η 54χρονη Βασιλική στα Χανιά "μείωνε το Νορβηγό", ενώ λόγω του αλκοόλ είχε συχνά προστριβές με τον 48χρονο. Αυτός ήταν κατά την απολογία του ο κύριος λόγος που τη δολοφόνησε με 14 μαχαιριές.


Η 28χρονη Κωνσταντίνα δεν επέτρεπε στον 31χρονο πρώην σύζυγο της να έχει επαφή, όποτε ήθελε, με την κόρη του. Γι’ αυτόν τον λόγο είχε επιτεθεί και λίγο καιρό πριν από τη δολοφονία στην οικογένεια της. Τελικά μαχαίρωσε την πρώην σύζυγο του και τον αδελφό της, ενώ μετά κατά την απολογία του, περίμενε να παρουσιαστούν και να καταθέσουν.

Η Καρολάιν κατά τις στοχευμένες διαρροές που έγιναν τις πρώτες μέρες σύλληψης του 32χρονου συζύγου της, έπασχε από επιλόχιο κατάθλιψη κι αυτό την είχε κάνει επιθετική απέναντι του. Κατά τη διάρκεια της απολογίας του αναφέρθηκε στις ψυχολογικές μεταπτώσεις της 20χρονης που και σε αυτή την περίπτωση είχαν ως αποτέλεσμα τη δολοφονία της.

Η Ελένη ζούσε 35 χρόνια με τον σύζυγο και δολοφόνο της. Κατά την απολογία του ο 74χρονος ανέφερε εξωσυζυγικές σχέσεις της 64χρονης, κακή συμπεριφορά απέναντι στα παιδιά του, χλευασμό και ειρωνείες στο πρόσωπό του. Το αποτέλεσμα και αυτής της αρνητικής συμπεριφοράς ήταν η δολοφονία της Ελένης.

Η Γαρυφαλλιά είχε πάει διακοπές στην Φολέγανδρο με τον 30χρονο, ώστε να ξεκουραστούν. Για ασήμαντη αφορμή οι δύο νέοι άνθρωποι λογοφέρουν και ο προγραμματιστής ένιωσε προσβεβλημένος και ότι η Γαρυφαλλιά τον ενέπαιζε. Ανέφερε μάλιστα ότι η 26χρονη φαρμακοποιός το έκανε συχνά τους τελευταίους μήνες. Αποτέλεσμα και πάλι η δολοφονία της κοπέλας.

Στη σημερινή περίπτωση της 31χρονης στη Δάφνη, ο συζυγοκτόνος παραδέχτηκε ότι ζήλευε την γυναίκα του και ισχυρίστηκε ότι είχαν συχνούς καβγάδες.

Σαφές είναι τέλος πως οι δράστες τέτοιων εγκλημάτων, άλλοτε με την «συμβουλή» των δικηγόρων τους, άλλοτε μόνοι τους επικαλούνται ψυχιατρικά προβλήματα ώστε να έχουν καλύτερη αντιμετώπιση στη φυλακή. Μοιάζει σχεδόν ειρωνικό να χρησιμοποιούνται ψυχιατρικά νοσήματα για να ελαφρύνουν την θέση ανθρώπων που έχουν κάνει ειδεχθή εγκλήματα. Σπάνια, ωστόσο, οι δράστες αυτών των πράξεων έχουν νοσηλευτεί σε κάποιο ψυχιατρικό ίδρυμα, πριν από το έγκλημα.

Οι έξι γυναίκες (όπως και οι υπόλοιπες) που «λείπουν»… δεν μπορούν να πουν την δική τους εκδοχή

Η Βασιλική, μητέρα τριών παιδιών, είχε χωρίσει από τον πατέρα των παιδιών, με τον οποίον διατηρούσαν καλή σχέση. Ο 48χρονος Νορβηγός γυναικοκτόνος ήταν ο σύντροφος της κι έμενε μαζί με την 54χρονη Βασιλική στα Χανιά. Στις 17 Ιανουαρίου ο σύντροφος της, τη δολοφόνησε με 14 μαχαιριές.
1627668964635.png


Η Κωνσταντίνα, μητέρα ενός κοριτσιού, είχε χωρίσει από τον 31χρονο πατέρα του παιδιού της και πρώην σύζυγο της. Ο 31χρονος παρενοχλούσε συχνά την 28χρονη και την οικογένειά της που ζούσαν στην Μακρυνίτσα. Οι απειλές που εκτόξευε ο πατέρας του παιδιού τους, είχαν οδηγήσει την οικογένεια στη λήψη ασφαλιστικών μέτρων. Στις 5 Απριλίου, παραβιάζοντας τα ασφαλιστικά μέτρα μπήκε στο σπίτι της και δολοφόνησε αυτήν και τον αδελφό της.

1627668986103.png




Η Καρολάιν, μητέρα ενός βρέφους 11 μηνών, δολοφονήθηκε στις 11 Μαΐου μέσα στο σπίτι της στα Γλυκά Νερά, όπου ζούσε με τον σύζυγό της. Ο 32χρονος πιλότος επί 37 ημέρες έπαιζε θέατρο και υποστήριζε το σενάριο της ληστείας και της δολοφονίας της 20χρονης Καρολάιν από υποτιθέμενους κακοποιούς. Την ημέρα του μνημοσύνου της 20χρονης μητέρας, η αστυνομία «έδεσε» την υπόθεση και μετέφερε τον γυναικοκτόνο από την Αλόννησο στην Αθήνα. Λίγες ώρες αργότερα ομολόγησε ότι σκότωσε τη γυναίκα του.

1627669008524.png




Η Ελένη 64 ετών, ήταν σε διάσταση με τον σύζυγό της τα τελευταία τέσσερα χρόνια (από το 2017) έπειτα από 35 χρόνια έγγαμου βίου. Ο 74χρονος και η 64χρονη είχαν μαζί καθαριστήριο, ενώ κατάφεραν να χτίσουν και μια πολυκατοικία ώστε να αφήσουν ένα διαμέρισμα σε κάθε παιδί τους. Οικονομικές διαφορές οδηγούσαν σε συνεχείς προστριβές το πρώην ζευγάρι. Στις 6 Ιουνίου, την πυροβόλησε έξω από το σπίτι.

Η 26χρονη Γαρυφαλλιά δολοφονήθηκε από τον σύντροφό της στη Φολέγανδρο, όπου ήταν για διακοπές. Το ζευγάρι καβγάδιζε έντονα ενώ πήγαιναν με το αυτοκίνητο για μπάνιο. Ο 30χρονος έβγαλε το όχημα εκτός δρόμου και το έριξε στη βραχώδη πλαγιά. Η 26χρονη βγήκε έξω από το αυτοκίνητο, εκείνος την ακολούθησε, συνέχισαν να διαπληκτίζονται και την έσπρωξε από τα βράχια στη θάλασσα. Σύμφωνα με τον ιατροδικαστή που την εξέτασε, τη χτύπησε στο πρόσωπο, την έσυρε στα βράχια και αφού έχασε τις αισθήσεις της, την πέταξε στη θάλασσα. Αν και όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων η Γαρυφαλλιά ήταν ζωντανή μέσα στο νερό, ο 30χρονος γυναικοκτόνος την άφησε να πεθάνει.

1627669035056.png


Η 31χρονη γυναίκα στη Δάφνη, μαχαιρώθηκε μέχρι θανάτου από τον σύζυγό της, μέσα στο διαμέρισμα όπου διέμεναν. Ο συζυγοκτόνος πήγε μόνος του στο Αστυνομικό Τμήμα, όπου αποκάλυψε τη στυγερή δολοφονία και παραδέχτηκε ότι ο ίδιος είναι ο δράστης. Οι αστυνομικοί που μετέβησαν στο διαμέρισμα, βρήκαν την άτυχη γυναίκα νεκρή, μέσα σε μια λίμνη αίματος. Πληροφορίες αναφέρουν ότι ο δράστης ισχυρίστηκε πως ζήλευε τη σύζυγό του και πως είχαν συχνούς καβγάδες το τελευταίο χρονικό διάστημα. Ένας τέτοιος καβγάς συνέβη και χθες το βράδυ στο ψητοπωλείο που διατηρεί η οικογένεια, σε πολύ κοντινή απόσταση από το σπίτι τους. Πληροφορίες από το φιλικό περιβάλλον της άτυχης γυναίκας, αναφέρουν ότι ο δράστης φέρεται να της ασκούσε διαρκή έλεγχο και να την περιόριζε, παρά το γεγονός ότι μπροστά σε τρίτα πρόσωπα εμφανιζόταν ως ένας ευχάριστος και χαμογελαστός άνθρωπος.

1627669052222.png

Ολα αυτα μόνο το 2021 που καν δεν εχει τελειωσει.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,881 μηνύματα.
Είμαστε εκτός ελέγχου πλεον, λυπαμαι καθε μερα τα εγκλήματα πολλαπλασιζονται. Η καραντινα ενίσχυσε τα εγκλήματα δυστυχώς.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δυστυχώς, και παλαιότερα γίνονταν αυτά. Θυμάμαι αρκετά τη δεκαετία του '00, αλλά και πάλι το κράτος της μπανανίας και της ανομίας έδρευε. Χαρακτηριστικό παράδειγμα, η δολοφονία γυναίκας στη Μυτιλήνη στις αρχές του 2000, όπου το τέρας ο συζυγός της, τη σκότωσε και την έβαλε στο φούρνο. Αυτό το ρεμάλι κυκλοφορεί σήμερα ελεύθερο. Δηλαδή σκότωσε έναν άνθρωπο και από πάνω είναι ελεύθερος.

Στο ίδιο μέρος, πριν 2 χρόνια είχε δολοφονηθεί η Ερατώ από το πρωην συζυγό της και όταν η μητέρα της Ερατως τον ρωτησε στο Δικαστηριο για ποιο λογο το εκανε, ειπε δεν ξερω.

Όσο ο ποινικός κώδικας δεν αλλάζει, όσο τα media δίνουν το κίνητρο όλα αυτά θα είναι καθημερινό φαινόμενο.

Αυτό που δεν καταλαβαίνουν ορισμένοι, είναι ότι όταν με έναν άνθρωπο δεν ταιριάζεις, δεν υπαρχει λογος να εισαι και μαζι του. Όλα απο εκει ξεκινάνε. Χωρίζετε και τελειώνει το θέμα. Εξάλλου η ζωή είναι μπροστά στο καθένα να τη ξαναφτιάξει.

Το συμπέρασμα είναι ότι όλοι αυτοί σε 10 χρόνια θα είναι έξω, η ταμπέλα από το κουτελό τους μπορεί να μη φεύγει, αλλά ο ποινικός κώδικας και το κράτος της μπανανίας τους προστατεύει
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,172 μηνύματα.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
Προφανώς η καραντίνα καθεαυτή δεν έκανε τους ανθρώπους αγρίμια.Αλλά άμα ο άλλος είχε κάποια προδιάθεση να γίνει αγρίμι ή φερόταν άσχημα,με όλη αυτή τη κατάσταση,που ναι μεν δεν είχαμε εγκλεισμό,αλλά είχαμε κλειστές επιχειρήσεις κτλ,ο άλλος σαφώς έγινε χειρότερα.Και επειδή όπως αναφέρες κι εσύ Γιάννη,τέτοια άτομα εγκλωβίστηκαν στους 4 τοίχους με τα θύματα,αφού δουλειά γιοκ,άρχισαν να μεταβιβάζουν τα θεματάκια τους στην οικογένεια τους.
θεωρω πως αυτο ειναι μια δικαιολογια που βολεψε, οπως τοτε με τον φοιτητη ιατρικης (στο πρωτο λοκνταουν αμα θυμαμαι καλα) που σκοτωσε τη συγκατοικο του και ειχαμε αυτους τους εξωφρενικους τιτλους απο τους δημοσιογραφους τυπου "Η καραντινα εκανε το φοιτητη να σκοτωσει τη συγκατοικο του"...(λιγο πιο γελοιο απο να πεις το οπλο τον εκανε να πυροβολησει)
Οι συγκεκριμενοι ανθρωποι ηταν εξαρχης επικινδινοι ειτε με λοκ νταουν ειτε χωρις, για να το κανω πιο συγκεκριμενο,το γεγονος οτι ενας ενηλικος κανει σχεση με ενα ανηλικο λεει πολλα απο μονο του για το τι ανθρωπος ειναι, αυτη η σχεση ειναι απο μονη της προιον manipulation, ακομα και αν δεν την σκοτωνε ποτε.
Προσωπικα πιστευω οτι το κινημα metoo ηταν η αρχη του τελους, απο εκεινη τη στιγμη αρχισαν να βγαινουν στη δημοσιοτητα τετοια γεγονοτα, κατα τα αλλα παντα γινονταν αλλα μονο τα πολυ ακραια δημοσιευονταν οπως ο αντρας που κυκλοφορουσε στην κερκυρα με το κεφαλι της γυναικας του.
Επισης για τον ιδιο λογο ακουμε για τοσους βιασμους τελευταια και παρενοχλησεις γενικα, και δεν λεω μονο για θυματα που βρηκαν το κουραγιο να μιλησουν τωρα, το ιδιο ισχυει και για προσφατα γεγονοτα (πχ την κοπελα που βιασαν στη πατρα ή την κοπελα που κυνηγησε κατω απο το σπιτι της ο φοιτητης που "ηταν τοσο καλο παιδι")
Ακομα πιο παλια οι τιτλοι γι αυτα τα εγκληματα δεν ηταν "γυναικοκτονια" αλλα "εγκλημα παθους", το οποιο απο μονο του υποβιβαζει τη σοβαροτητα του γεγονοτος, βασικα δεν την υποβιβαζει καν, στην ουσια δικαιολογει τον θυτη.
Επισης, το οτι πηγαν να χρεωσουν την γυναικοκτονια της Κοραλαιν σε ενα τυχαιο μεταναστη ειναι ενα hint γιατι δεν ακουγαμε τοσα χρονια για παρομοια εγκληματα σε τοσο τακτικη βαση και με τι ευφανταστους τροπους συγκαλυπτονταν.


Α και κατι τελευταιο
ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ κρυβουμε τις μαπες των θυτων και οχι των θυματων...
και δεν ειναι ψυχικα ασθενεις κανενας απο αυτους, ειναι απλα σκουπιδια, deal with it!
το να τους βγαζουμε ψυχασθενεις ειναι προσβλητικο για την εν λογω ομαδα ατομων και δινει λαθος εικονα και ειμαστε που ειμαστε ηδη χωρα που εχει τελειως λανθασμενη εικονα (λογω αγνοιας) για τις ψυχικες ασθενειες, μην το επιβαρυνουμε κι αλλο.

edit vol 3049430:
επισης αυτο το "η ατυχη νεκρη"
ατυχος εισαι οταν χασεις ενα 20ευρω στο δρομο or sth
γενικα το point μου ειναι δημοσιογραφοι γαμιεστε
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top