Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
κάπου εδώ δίνουμε βάση στην ανάγκη θεσμοθετημένης σταθερής σχέσης απ' το κράτος και την εκκλησία ως προς το σεχ

κυρίως όπως δείχνει η καθημερινότητα πρωτίστως όχι με σκοπό το well being των καθωσπρέπει αντρών παλαιών αρχών αλλά των υπολοίπων...
Στην αγγελική κοινωνία της πρόληψης και της ομαλής ένταξης, όπου όλα λύνονται προληπτικά και προοδευτικά, το σεξ και η έλλειψη του δεν έχει καμία επίδραση στα άτομα και το πώς σκέφτονται.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στον αγγελική κοινωνία της πρόληψης και της ομαλής ένταξης, όπου όλα λύνονται προληπτικά και προοδευτικά, το σεξ και η έλλειψη του δεν έχει καμία επίδραση στα άτομα και το πώς σκέφτονται.
άρα η κοινωνία αυτή ευνουχίζει τα άτομα;
Πως προκύπτει αυτό;
 

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Αν το ζευγάρι θέλει να το κάνει, το κάνει. Είναι επιλογή τους.
Προφανώς η έκτρωση δεν είναι μέθοδος αντισύλληψης.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν το ζευγάρι θέλει να το κάνει, το κάνει. Είναι επιλογή τους.
Προφανώς η έκτρωση δεν είναι μέθοδος αντισύλληψης.
είσαι εκτος θέματος δεν λέμε για την έκτρωση.







Πλάκα κάνω απλα έχουμε ξεφύγει εδώ και δέκα σελίδες απο το κύριο τοπικ:bye2:
 

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,007 μηνύματα.

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 562 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,571 μηνύματα.
Αν το ζευγάρι θέλει να το κάνει, το κάνει. Είναι επιλογή τους.
Προφανώς η έκτρωση δεν είναι μέθοδος αντισύλληψης.
Αν η απόφαση είναι ομόφωνη από κοινού χωρίς επιρροές και πιέσεις τότε ακόμα καλύτερα, το ιδανικό, αλλά σε περίπτωση διαφωνίας θεωρώ ότι αυτός που θα το έχει μέσα στο σώμα του έχει τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο αν θέλουμε να είμαστε σωστοί απέναντι στο δικαίωμα αυτοδιάθεσης του σώματος που έχει ο καθένας μας.

Τώρα θα ξεκινήσει νέος ατελείωτος πόλεμος για την έκτρωση με μόνη διαφορά ότι αυτός θα είναι on topic τουλάχιστον :P
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Το τρίπτυχο πατρίδα-θρησκεία-οικογένεια είναι ένα σύστημα που αποδεδειγμένα οδηγεί σε ατομική ευτυχία, ψυχική υγεία και κοινωνική ευημερία.
το αποδεικνύει η ιστορική πραγματικότητα.

Σύνδεση θα είχε αν σε εποχές που υπερίσχυαν οι συντηρητικές αξίες είχαμε και περισσότερους βιασμούς αλλά κάτι τέτοιο δεν ισχύει. σε Conservatism κοινωνίες η ακεραιότητα του γυναικείου φύλου έχει μεγάλη αξία.
να πω κατι?Επειδη περιεγραψες οτι το τριπτυχο αυτο διασφαλιζει να το θεσω ετσι μια κανονικη ζωη ,οπως την εχει επιλεξει ο καθενας,και εχω δει ανδρες να ειναι και στην πατριδα με την εννοια ας πουμε να μη δισταζουν να πανε στην πρωτη γραμμη,και στη θρησκεια αυτα που θεωρουν οτι τους εκφραζουν και στις οικογενειες τους να ειναι "στυλοβατες" ετσι?Υπαρχουν τετοιοι αντρες που λειτουργουν με σεβασμο και αποδοχη της γυναικας τους και ειναι και μια χαρα πατεραδες απεναντι στα παιδια τους να τα μαθουν να τα στηριξουν να τους δωσουν φτερα,το λεω γιατι εχω δει οικογενειες σαν αυτες και χαιρομαι το δεσιμο τους.Την αγαπη τους.Το εχω δει και σε ηλικιωμενο ζευγαρι να ναι μαζι και να περπατανε αγκαζε μετα απο τοσα χρονια κοινης πορειας,θελω να πω οταν το βλεπουμε ειναι πολυ καλο γιατι και τα ατομα αν θες συμπεριφερονται με σεβασμο και οπως πρεπει το ενα στο αλλο και προς το κοινωνικο συνολο.
Τετοια ζευγαρια μαρεσουν.
Ομως τωρα τι γινεται πολλοι πιανουν το πιασαρικο γιαυτους τριπτυχο οτι και καλα αγαπανε την πατριδα ξερω γω ή ειναι συμφωνοι με τα οσα λεει η θρησκεια ξερω γω ή ειναι και καλοι οικογενειαρχες ξερω γω οτι προστατευουν τη γυναικα τα παιδια τους,και στην πραγματικοτητα κερατωνουν,φερονται αθλια στη γυναικα και στα παιδια τους,κακοποιουν κλπ και οτιδηποτε αλλο,εκει απλα φορανε το μανδυα οτι και καλα ειναι ολα αυτα ενω δεν ειναι τιποτα,ειναι μηδενικα.
Οποτε ναι υπαρχουν μια χαρα ατομα και υπαρχουν και εκεινοι που ειναι το ακριβως αντιθετο των οσων ενστερνιζονται και καλα για να γινονται αρεστοι.
Οποτε δεν αφορα ολους.Να το διευκρινιζουμε,μονο οσους νιωθουν πραγματικα και φερονται οπως πρεπει.Ολοι οι αλλοι ψευδεπιγραφοι απλα.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άγια σκληρότητα.

-Ένας άνδρα πήγε σ' ένα άγιο κρατώντας
στη αγκαλια του ένα νεογέννητο παιδί. «Τι να κάνω ν μ' αυτό το παιδί;»
ρώτησε, «είναι άθλιο, κακοσχηματισμένο, και δεν έχει ούτε όση ζωή
χρειάζεται για να πεθάνει.» «Σκότωστο!» φώναξε ο Άγιος με τρομερή
φωνή, «και υστέρα κράτησε το στο χέρι σο τρεις μέρες και τρεις νύχτες
ώστε να το θυμάσαι,: έτσι, πότε δε θα ξανακάνεις παιδί αν δεν έχει
έρθε η κατάλληλη στιγμή για σένα».
-'Οταν τ' άκουσε αυτο ο άνδρας,
έφυγε απογοητευμένος, και πολλοο κατηγόρησα το άγι επειδη τον
συμβούλευσε να δείξει σκληρότητα, να σκοτώσει το παιδί. «Δεν είναι
όμως πιο σκληρό να το αφήσει να ζήσει;» είπε ο άγιος.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άγια σκληρότητα.

-Ένας άνδρα πήγε σ' ένα άγιο κρατώντας
στη αγκαλια του ένα νεογέννητο παιδί. «Τι να κάνω ν μ' αυτό το παιδί;»
ρώτησε, «είναι άθλιο, κακοσχηματισμένο, και δεν έχει ούτε όση ζωή
χρειάζεται για να πεθάνει.» «Σκότωστο!» φώναξε ο Άγιος με τρομερή
φωνή, «και υστέρα κράτησε το στο χέρι σο τρεις μέρες και τρεις νύχτες
ώστε να το θυμάσαι,: έτσι, πότε δε θα ξανακάνεις παιδί αν δεν έχει
έρθε η κατάλληλη στιγμή για σένα».
-'Οταν τ' άκουσε αυτο ο άνδρας,
έφυγε απογοητευμένος, και πολλοο κατηγόρησα το άγι επειδη τον
συμβούλευσε να δείξει σκληρότητα, να σκοτώσει το παιδί. «Δεν είναι
όμως πιο σκληρό να το αφήσει να ζήσει;» είπε ο άγιος.
οτι τι;
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άγια σκληρότητα.

-Ένας άνδρα πήγε σ' ένα άγιο κρατώντας
στη αγκαλια του ένα νεογέννητο παιδί. «Τι να κάνω ν μ' αυτό το παιδί;»
ρώτησε, «είναι άθλιο, κακοσχηματισμένο, και δεν έχει ούτε όση ζωή
χρειάζεται για να πεθάνει.» «Σκότωστο!» φώναξε ο Άγιος με τρομερή
φωνή, «και υστέρα κράτησε το στο χέρι σο τρεις μέρες και τρεις νύχτες
ώστε να το θυμάσαι,: έτσι, πότε δε θα ξανακάνεις παιδί αν δεν έχει
έρθε η κατάλληλη στιγμή για σένα».
-'Οταν τ' άκουσε αυτο ο άνδρας,
έφυγε απογοητευμένος, και πολλοο κατηγόρησα το άγι επειδη τον
συμβούλευσε να δείξει σκληρότητα, να σκοτώσει το παιδί. «Δεν είναι
όμως πιο σκληρό να το αφήσει να ζήσει;» είπε ο άγιος.
Κι εγώ θα ήθελα μια επεξήγηση επί αυτού, που θες να καταλήξεις με αυτό τέλος πάντων.
Κι επειδή μας αποκαλεσες άσχετους σε θρησκευτικά θέματα, μιας και ένα από τα χόμπι μου είναι η μελέτη θρησκειών (αν και άθρησκος), όποτε θες συζητάμε για θρησκείες. Όχι εδώ βέβαια, θα είμαστε πολύ off topic.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Η σωτηρία της ψυχής
είναι πολύ μεγάλο πράγμα
σαν ταξιδάκι αναψυχής
μ' ένα κρυμμένο τραύμα.:whistle:
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κι εγώ θα ήθελα μια επεξήγηση επί αυτού, που θες να καταλήξεις με αυτό τέλος πάντων.
Κι επειδή μας αποκαλεσες άσχετους σε θρησκευτικά θέματα, μιας και ένα από τα χόμπι μου είναι η μελέτη θρησκειών (αν και άθρησκος), όποτε θες συζητάμε για θρησκείες. Όχι εδώ βέβαια, θα είμαστε πολύ off topic.

Δεν είναι θρησκευτικό το κείμενο. Είναι ένα κομμάτι από τη Χαρούμενη Επιστήμη του Νίτσε. Γιατί δε μας δίνεις τη δική σου ερμηνεία?
 

Cupid

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Cupid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 321 μηνύματα.
Το να πιστεύει οποιοσδήποτε ότι έχει δικαίωμα να εκφέρει άποψη, χωρίς να ρωτηθεί κιόλας, για το σώμα ένος άλλου ανθρώπου, τον καθιστά άτομο χωρίς αξιοπρέπεια. Αυτή είναι η γνώμη μου. Είμαι υπέρ των εκτρώσεων και πάνω απ' όλα υπέρ της αυτοδιάθεσης του κάθε ατόμου
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το να πιστεύει οποιοσδήποτε ότι έχει δικαίωμα να εκφέρει άποψη, χωρίς να ρωτηθεί κιόλας, για το σώμα ένος άλλου ανθρώπου, τον καθιστά άτομο χωρίς αξιοπρέπεια. Αυτή είναι η γνώμη μου. Είμαι υπέρ των εκτρώσεων και πάνω απ' όλα υπέρ της αυτοδιάθεσης του κάθε ατόμου
συμφωνώ απόλυτα και πιστεύω πως ο τίτλος θα έπρεπε να εμπεριέχει την γνώμη που αφορά στο σώμα μου προσωπικά και όχι για παράδειγμα την γνώμη μου για το σώμα κάποιου άλλου.
Σε αυτά τα θέματα δεν μπορείς και δεν πρέπει να έχεις μια γενική άποψη.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είναι θρησκευτικό το κείμενο. Είναι ένα κομμάτι από τη Χαρούμενη Επιστήμη του Νίτσε. Γιατί δε μας δίνεις τη δική σου ερμηνεία?
Ναι, δεν είπα ότι είναι θρησκευτικό το κείμενο, εμένα μου θύμισε
Δεν είναι θρησκευτικό το κείμενο. Είναι ένα κομμάτι από τη Χαρούμενη Επιστήμη του Νίτσε. Γιατί δε μας δίνεις τη δική σου ερμηνεία?
Δεν είπα ότι είναι θρησκευτικό κείμενο, αυτό πήγαινε σε προηγούμενο μήνυμά σου που έβγαλες το συμπέρασμα ότι δεν είμαστε ικανοί να συζητήσουμε για τέτοια.
Το συγκεκριμένο βιβλίο δεν το έχω διαβάσει, αλλά μου φέρνει πολύ σε παραλλαγή της ιστορίας με Αβραάμ και Ισαάκ και επίσης κάτι από Σολομώντα που προσπαθεί να δώσει λύση για το ποια μάνα πρέπει να πάρει το παιδί.
συμφωνώ απόλυτα και πιστεύω πως ο τίτλος θα έπρεπε να εμπεριέχει την γνώμη που αφορά στο σώμα μου προσωπικά και όχι για παράδειγμα την γνώμη μου για το σώμα κάποιου άλλου.
Σε αυτά τα θέματα δεν μπορείς και δεν πρέπει να έχεις μια γενική άποψη.
Γνώμη μπορείς (και πρέπει) να έχεις για τα πάντα, αρκεί να είσαι ενημερωμένος.
Άλλο που σε τέτοια θέματα η γνώμη του άντρα έχει πολύ μικρότερη βαρύτητα από τη γνώμη της γυναίκας.
Υπάρχουν εξαιρέσεις σε αυτό που λέτε όμως, για παράδειγμα όταν έχουμε να κάνουμε με ζευγάρι το οποίο έχει αποφασίσει να κάνει παιδιά και η γυναίκα έχει αρχίσει να έχει κάποιες αμφιβολίες, εκεί πιστεύω ότι πρέπει να έχει γνώμη και ο άνδρας. Και πάλι την κυρίαρχη γνώμη να την έχει η γυναίκα, αλλά και ο άνδρας να μην είναι αμέτοχος.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στο συγκεκριμένο θέμα γίνεται συζήτηση γύρω από τις εκτρώσεις, και ως εκ τούτου η συζήτηση κινείται σε γενικες περιπτώσεις, και όχι στο αν θα πρέπει να κάνει η Μαρία έκτρωση, αυτό είναι δουλειά της Μαρίας.

Όσον αφορά το ποιος αποφασίζει, αποφασίζει η γυναίκα που κυοφορεί και κάνεις άλλος, διότι αυτό θέλουν οι γυναίκες και πάρα πολλοί άντρες, και εχουν την δύναμη να το επιβάλλουν, άρα είναι νόμος, οπότε τελειώνει εκεί και αυτή η συζήτηση.

Μόνη συζήτηση λοιπόν που μπορεί να γίνει επί του θέματος είναι το κατά πόσο είναι ηθική η πράξη, και αυτή η κουβέντα δεν είναι women only inclusive.
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,007 μηνύματα.
Μόνη συζήτηση λοιπόν που μπορεί να γίνει επί του θέματος είναι το κατά πόσο είναι ηθική η πράξη, και αυτή η κουβέντα δεν είναι women only inclusive.
Και με βαση ποιανου ηθικη θα κριθει; Ενας Χριστιανος θα κρινει την πραξη ως ανηθικη αφου θεωρει οτι το εμβρυο εχει ψυχη, ένας pro choice θα την αξιολογήσει θετικά θεωρώντας ως υπέρτατη αξία τα αναπαραγωγικά δικαιώματα της γυναίκας και το δικαίωμα της αυτοδιάθεσης.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και με βαση ποιανου ηθικη θα κριθει; Ενας Χριστιανος θα κρινει την πραξη ως ανηθικη αφου θεωρει οτι το εμβρυο εχει ψυχη, ένας pro choice θα την αξιολογήσει θετικά θεωρώντας ως υπέρτατη αξία τα αναπαραγωγικά δικαιώματα της γυναίκας και το δικαίωμα της αυτοδιάθεσης.
Κουβέντα είναι, όχι δικαστήριο. Ο καθένας θα πει τα δικά του, σύμφωνα με τη δική του ηθική και θα καταλήξουμε ότι συμφωνούμε πως διαφωνούμε και πως κάποιοι είναι βοθροι.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top